Ryanair letadla

Ryanair

O aerolince

Letecká společnost Ryanair se v evropském letectví proslavila jako průkopník nízkonákladového konceptu. Na základě omezení služeb na nezbytně nutné, tedy přepravu z bodu A do bodu B, nabídne nejnižší možné ceny, které dodnes vzbuzují podezření.

Ryanair ročně přepraví přes 100 milionů cestujících, čímž se řadí mezi největší evropské dopravce. Po celé Evropě provozuje lety do dvou set různých destinací.

Lety operuje letouny Boeing 737–800 v žluto-modrém zabarvení.

Logo Ryanair
IATA Kód
FR
Letecká aliance
-
Země původu
Irsko
Datum vzniku
08. 07. 1985

Letenky

Nejlevnější letenky s Ryanair zakoupíte přímo na webu dopravce www.ryanair.com v období 1–3 měsíce před odletem, u některých tras však může být výhodnější rezervovat i s větším předstihem. 

Levné letenky lze koupit s odletem z ČR na následujících linkách:

  • Praha – Ammán, Barcelona, Bari, Benátky, Billund, Boloňa, Bournemouth, Bordeaux, Brusel (Charleroi), Budapešť, Dublin, Edinburgh, Eindhoven, Ejlat, Göteborg, Kodaň, Krakov, Londýn (Stansted), Liverpool, Madrid, Málaga, Manchester, Marrákeš, Marseille, Milán, Paříž-Beauvais, Pescara, Pisa, Řím (Ciampino), Riga, Stockholm Skavsta, Trapani a Zadar
  • Brno – Berlín, Londýn a Milán,
  • Ostrava – Londýn, 
  • Pardubice – Alicante,
  • Bratislava –  Alghero, Athény, Birmingham, Boloňa, Brusel (Charleroi), Burgas, Dalaman (Turecko), Dublin, Edinburgh, Eilat, Girona (Costa Brava), Korfu, Kyjev (Borispol), Leeds, Londýn (Stansted), Madrid, Málaga, Malta, Manchester, Marrákeš, Niš, Palma de Mallorca, Pafos, Paříž (Beauvais), Řím (Ciampino), Soluň,
  • Košice – Londýn Southend.

Masivní počet linek nabídne Ryanair z berlínského letiště Schönefeld, létá také z Norimberku, Krakova, Vratislavi nebo Katovic.

Cena letenek se u Ryanairu v průměru pohybuje v rozmezí 800–1.500 Kč za jednosměrný let. Výjimkou však nejsou ani promoakce s letenkami za 270 Kč či méně.

Sleva 15% pro studenty na Erasmu

Ryanair od roku 2017 poskytuje Erasmus 15% slevu pro všechny studenty s platnou ESN kartou. Sleva se vztahuje na všechny letenky v síti Ryanair a opravňuje k přepravě 20 kg odbaveného zavazadla zdarma. Více informací poskytne web Ryanairu.

Najdi nejlevnější letenky

Zavazadla

Zavazadla u Ryanairu jsou díky chaotickým a nestandardním pravidlům trochu velký oříšek. Pokusíme se vám však zde odpovědět na všechny dotazy, které denně dostáváme, abyste i vy rozuměli pravidlům pro přepravu zavazadel.

Příruční zavazadlo

Kabinové zavazadlo, které je vždy v ceně a zdarma, má rozměry omezeny na 40x25x20 cm do 5 kg. Pokud vám tento rozměr nestačí, což chápeme, je nutné si připlatit doplňkové služby, které vám stránka Ryanairu nabídne v druhém kroku po výběru letenek.

Máte možnost dokoupit Přednostní nástup (Priority boarding), kdy do letadla budete nastupovat mezi prvními a kromě malého příručního zavazadla o rozměrech 40x25x20 cm si můžete s sebou vzít na palubu i velké příruční zavazadlo o rozměrech 55x40x20 cm celkem do 10 kg. Cena této služby se pohybuje od 300 Kč za jeden let.

Při zpětném přidání zavazadla (ne přímo při koupi letenky) bude služby Priority dražší.

Odbavené zavazadlo

Zapsané zavazadlo si můžete dokoupit během rezervace letenky taktéž v druhém kroku. Menší 10 kg kufr stojí minimálně 300 Kč za jeden let a musí se vejít do rozměrů 55x40x20 cm, velký kufr s limitem hmotnosti do 20 kg vás vyjde minimálně na 650 Kč a součet všech tří stran by neměl překročit 158 cm. Je možné si na osobu koupit až 3 zavazadla.

Všechny ceny platí pro krátké lety a při koupi během rezervace letenky. Pokud se rozhodnete službu přidat zpětně, budou částky vyšší.

Ostatní zavazadla

Přepravit lze i sportovní vybavení jako lyže, jízdní kolo, golfové hole či hudební nástroj. Aktuální výši poplatků naleznete na ryanair.com/poplatky

Kočárek pro malé děti je přepravován zdarma.

Přeprava zvířat není povolena.

Odbavení

Odbavení na letišti je za poplatek 55 EUR, vyberte si následující možnosti.

Online odbavení, neboli check-in, lze provést zdarma 24 hodin až 2 hodiny před odletem. Pokud si zaplatíte za výběr sedadla (od 120 Kč), můžete se odbavit až 60 dní před odletem.

Využijte také možnost odbavení přes telefon, kdy si pomocí mobilní aplikace Ryanair vygenerujete palubní vstupenky. QR kód pak již jen ukážete na displeji telefonu letištní obsluze. Několik málo letišť (viz jejich seznam) mobilní palubní vstupenku neakceptuje, při odletu z nich musíte mít boarding pass dopředu vytištěný.

Výběr míst

Pokud nechcete platit za výběr místa, dostanete přidělenou náhodnou sedačku zdarma. Letíte-li ve více osobách, počítejte však s tím, že vás systém Ryanairu vždy záměrně rozesadí. 

Ryanair je také pravděpodobně jediná aerolinka na světě, která za určitých okolností konkrétní sedačku donutí zakoupit. Stane se tak, pokud cestujete s dítětem mladším 12 let, které musí sedět vedle doprovázejícího dospělého (nad 16 let). Právě dospělý si musí zakoupit konkrétní sedačku (od 120 Kč), dítě pak už nemusí – bude automaticky usazeno na sedačku vedle zdarma.

Služby během letu

Občerstvení nabízí Ryanair pouze za poplatek. Například vanička s teplým jídlem (300 g) přijde cca na 7 až 10 EUR.

Kontakt

Potřebujete-li vyřešit jakýkoliv problém s vaší rezervací u Ryanair a kontaktovat společnost, využijte následující možnosti:

Telefonické kontakty jsou k dispozici zde, vzhledem k vysokým poplatkům za volání ale nedoporučujeme využívat.

Ryanair nemá žádnou 24hodinovou podporu, všechny kontakty jsou dostupné od 6:00 do 21:00 ve všední dny, od 8:00 do 19:00 v sobotu a mezi 9:00 a 19:00 v neděli.

Pro řešení kompenzace za zpoždění let Ryanairu využijte speciální formulář, do kterého vyplníte údaje letu a počkáte, až se vám na e-mail ozve pracovník aerolinky.

Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 27. 12. 2021

1109 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele Lsd78
Lsd78
před 15 dny

Když sama zruším letenku, propadá mi automaticky i poplatek za priority a zavazadlo? Nebo Ryanair nějaké minimum vrací?

Avatar uživatele niemandos_1
niemandos_1
před 15 dny

:-)

Avatar uživatele Lsd78
Lsd78
před 15 dny

No jo, dyť já vím:-)

Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
před 16 dny

Ryanair zruší osm ze svých 53 linek vedoucích přes Budapešť a na sedmi z nich sníží počet letů. Zruší rovněž plány na spuštění deseti nových linek v zimě.

https://www.newstream.cz/zpravy-...-budapesti

Avatar uživatele Alena Svobodová
Alena Svobodová
před 16 dny

No, eventuálně je to pro nás dobrá zpráva a Ryani něco přehodí do Prahy - jakékoliv letadlo s pasažéry ve vzduchu je lepší než ho nevyužít. Jinak má O'Leary pravdu, že uvalovat daň z nadměrného zisku na aerolinky je absurdní. Zrovna tohle odvětví je známé tím, že zisk nebývá zrovna největší. Že mají Ryani platit 10 éček za letenku, ale zároveň to nezohlednit v ceně letenky... myslím, že ten záměr je jasný, jenom v tom článku není uvedený důvod té nevraživosti.

Avatar uživatele Tomáš _37
Tomáš _37
před 25 dny

Ahoj, prosím o informaci, jak je to s cestováním s dítětem do 2 let. Koncem září poletime s dcerou, bereme kočárek. Jde mi o to, jak to funguje v praxi na letišti. Jdu až k letadlu s kočárkem a tam jej složí posádka, nebo předtím třeba ještě činit nějaké úkony? Případně díky za tipy a zkušenosti. Moc děkuji za odpověď.

Avatar uživatele
Tomáš
před 25 dny

Ahoj, jak je to nyní na letech s FR/Laudou ohledně povinnosti mít roušku či respirator? Moc děkuji za info.

Avatar uživatele Lucie _40
Lucie _40
před 25 dny

Ve druhé polovině srpna nic nevyžadovali (Praha - Rhodos).

Avatar uživatele Marek Sourak
Marek Sourak
před 25 dny

Praha - Pescara taky nic, ridi se to podle zeme…

Tesna
před měs

Nízkonákladová letecká společnosti Ryanair kvůli prudkému nárůstu cen pohonných hmot již nebude nabízet letenky za extrémně nízké ceny. Podle zpravodajského webu BBC to uvedl generální ředitel společnosti Michael O'Leary a poznamenal, že éra letenek za deset eur skončila (ČTK)

Avatar uživatele tmx
tmx
před měs

Jj, toho jsem si už všiml. Teď je většinou minimem 16,99 eur. 😁

I když třeba Praha - Krakov stále desetieurovky jsou.

Avatar uživatele Aleš _2
Aleš _2
před měs

Není to tak dávno, co se O'Leary chlubil, že mají jako jedna z mála aerolinek fixované ceny paliva, tuším až do roku 2024. Takže opět další snaha o bezdůvodné zdražování. Jasně, je to soukromý subjekt, může si dělat co chce. Ale ať si ušetří ty kecy okolo...

Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
před měs

Info z března: Nízkonákladový dopravce Ryanair je z více než 80 procent zajištěn až do konce roku 2023. Kvůli rostoucím cenám pohonných hmot ale bude muset navýšit své náklady o dodatečných 50 milionů euro, což je v přepočtu více než 1,25 miliardy korun.

Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/d...nomika_jla

A doplňuju, že aktuální meziroční nárůst ceny leteckého petroleje je asi na dvojnásobku a v posledním půlroce byl ještě o něco vyšší.

Avatar uživatele Aleš _2
Aleš _2
před měs

Libor_S: Vidíš, to o těch 80 % je pro mě novinka, prvotní zpráva nic takového nezmiňovala. No nic, tak holt nebudou akce za 10€, ale za 12-15€. V kontextu aktuálního zdražování je to stejně jen plivanec do moře...

Avatar uživatele liborkapusta
liborkapusta
před 4 měs

Ahoj, mám dotaz, jak to v současnosti funguje. Letíme do Fara, jsme odbavený online, zavazadlo příruční, musí se ještě na klasickou přepážku nebo to funguje jako před COVIDEM? Předem díky za info.

Avatar uživatele tmx
tmx
před 4 měs

Ahoj, na klasickou přepážku se v Praze nemuselo ani loni, jen případně kontrolovali formuláře před boardingem. Takže určitě se nemusí ani teď. Nebo oni to někde psali, že se máš dostavit fyzicky na odbavení?

Avatar uživatele liborkapusta
liborkapusta
před 4 měs

Nene, nepsali, ale většinou tam kontrolovali formuláře ke COVIDu atd . Letíme z Norimberku, tak snad to bude ok. Díky moc. Libor

Avatar uživatele
rradek
před 4 měs

Ahoj,

takový dotaz, týkající se stránek Ryanair. Jde vám rozkliknout správa jakékoli rezervace? Namísto jednotlivých fotek k destinacím vidím všude jen jeden obrázek s budovami (na PC, na mobilní verzi jen rámečky) a při pokusu rozkliknout rezervaci žádná akce. Zkoušel jsem povolit všechny cookies, bez úspěchu, nevíte náhodou v čem je zakopaný pes, řešil někdo už podobný problém? Není to jen dnes, už i minulý týden nepustilo k rezervacím...

díky za radu

Avatar uživatele tmx
tmx
před 4 měs

Ano, funguje to v pohodě.

Spíš bych smazal všechny cookies, případně zkusil anonymní okno, nebo načetl rezervaci na jiném zařízení pomocí mailu a booking kódu.

Avatar uživatele
rradek
před 4 měs

promazávám cookies průběžně, jakožto i historii minimálně při každém zavření prohlížeče. Nějak prostě stránka zamrzne na rezervacích a dál k jednotlivým se nedostanu, zkoušeno i přes různé prohlížeče... Dostal jsem se nakonec po jednotlivých rezervacích - nepřihlašovat se přímo, nýbrž přes "check in" a číslo rezervace...

Pak odhlásit a další rezervaci, docela opruz toto...

Ale může se někomu hodit, pokud bude mít stejný zásek na stránkách Ryanairu

Avatar uživatele he.pa
he.pa
před 7 měs

Ahoj, nemáte někdo zkušenost s trekovými holemi v příručním zavazadle? Nerada bych o ně při kontrole přišla a zase se mi kvůli nim nechce dokupovat odbavené zavazadlo. Díky.

Avatar uživatele
Jarda _9
před 8 měs

Ahoj, možná to tu už zaznělo nebo jsem to nenašel, ale umožňuje web Ryanairu uložit a objednat třeba 4 navazující lety v jednom kroku? Nebo musím udělat 4 objednávky? Chci letět z Prahy do Fara a vyšlo by to vše přes Ryanair Praha - Londýn, Londýn - Faro, Faro - Milán a Milán - Praha. Musím pro toto využít třetí stranu /Kiwi, Kayak/? U Ryainairu to všechno najednou nejde dát do košíku a zaplatit to najednou? Musím tam udělat 4 objednávky jednosměrných letů?

Děkuji za odpověď.

Avatar uživatele Jitulikaaa
Jitulikaaa
před 8 měs

Ahoj, na konci března chceme letět do Londýna. Tak si říkám... je lepší k letence koupit pojištění od Ryanair nebo kupujete bez něj? Díky za názory.

Avatar uživatele
Vlastimil
před 8 měs

Dobrý den, ve čtvrtek odlétáme do Francie. Zajímalo by mě jestli je potřeba u Ryanair kromě očkování i PCR test při vstupu do letadla....?

divan
před 8 měs

Ryanair vyžaduje to, co vyžaduje cílová destinace.

Avatar uživatele David Klíma
David Klíma
před 9 měs

Existuje u Ryanair neco jako letenka s prestupem? Proste aby ty 2 cesty byli koupene zaraz a byla nejaka garance navaznosti? Nebo musim proste vzdy koupit 2 samostatne letenky na tu jednu cestu a kdyz jednu z nich zrusi nebo preplanuji tak ze uz nepujde prestoupit tak mam proste smulu ?

Avatar uživatele
Danny_
před 9 měs

Ano, od roku 2017 na vybranych trasach, vice behem par vterin odpovi treba google.

Avatar uživatele
jonny
před 9 měs

Tak Maroko prodlouzilo zakaz letu do 31.1. ... riskne to nekdo s letenkama na 1.2? Vidim tam otocky za 20eur.

divan
před 9 měs

Pro rezervace prováděné v době od 26. prosince 2021 do 31. ledna 2022 platí nulový poplatek za změnu letu. Změny letů lze provádět do 30. září 2022. Změny letů musí být provedeny alespoň 7 dnů před původním plánovaným datem odletu. Bude nutné doplatiti případný cenový rozdíl.

https://www.ryanair.com/cz/cs/uz...e-bez-obav

Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
před 11 měs

"Online odbavení, neboli check-in, lze provést zdarma 48 hodin až 2 hodiny před odletem."

To je zastaralá informace: https://www.ryanair.com/lv/en/us...nformation

If you choose not to purchase a seat, you will be able to check-in 48 hours in advance of each departure flight for bookings made prior to January 28, 2021, and 24 hours in advance for bookings made as of January 28, 2021 and a seat will be allocated to you (free of charge).

Avatar uživatele Rosm
Rosm
před 11 měs

Tak to tady dlouho nebylo - letenky po 3 Eurech, např Amman z Poznaně po celý listopad.

Když jsem je včera kupoval za 9 Euro, myslel jsem si jak to mám výhodné...

Avatar uživatele niemandos_1
niemandos_1
před 11 měs

Máš pravdu, ale tady to zůstalo bez jediné reakce. Aqaba (Akaba pro Ahmeda😀) z Vídně zpátečka byla za 11 euro. Taky jsem si myslel, že když jsem koupil u Wizzu za 19 eček, tak to už nic nepřekoná. A to to ten Wizz na 90 % zruší 😄

Avatar uživatele Petr76
Petr76
před 9 měs

Ryanair Akabu taky před pár dny postornoval.

Avatar uživatele
Konstantuscdy
před 11 měs

Delete, please! .

Avatar uživatele
Leoš Literák
před 12 měs

Ryanair během pandemie pokračoval v létání na mnoha svých linkách, přestože většina turistů nemohla kvůli lockdownům cestovat. Letecká společnost jim však za reklamované letenky odmítala vrátit peníze. Dostali je až díky chargerbacku. Tito lidé nyní mohou létat s Ryanairem pouze v případě, že vymáhanou částku vrátí. Jeden z cestujících toto ultimátum dostal pouze několik hodin před odletem. V květnu loňského roku MoneySavingExpert informoval, že někteří zaměstnanci společnosti Ryanair vyhrožovali, že cestující, kteří využijí chargeback k vrácení peněz, zařadí na černou listinu, což letecká společnost tehdy popřela.

https://www.seznamzpravy.cz/clan...eti-177613

divan
před 12 měs

O zavazadlech se tu píše: Kabinové zavazadlo, které je vždy v ceně a zdarma, má rozměry omezeny na 40x25x20 cm do 5 kg.

Buď špatně hledám na webu Ryanairu a něco mi tam uniká, nebo ten limit 5 kg neexistuje.

Avatar uživatele Tomáš _37
Tomáš _37
před 12 měs

Hlavně jsem u FR nezažil, že by velikost a hmotnost prirucnich zavazadel řešil. No worry..

Avatar uživatele Daniel _1
Daniel _1
před 12 měs

předevčírem zakynthos odlet a obsluha ryan u gatu obcházela všechny čekající a upozorňovala ty, kdo měli více zavazadel než měli na letence... takže pro pár lidí celkem panika...

divan
před 12 měs

@Tomáš_37: ani já to u FR nikdy nezažil a rozhodně se nestresuju kvůli tomu, kolik váží moje kabinové zavazadlo. Ale to nic nemění na tom, že informace o 5 kg je tu možná chybná. A pokud je chybná, tak někdo, kdo poletí s FR poprvé (nebo už s nimi dlouho neletěl), by z toho mohl být zbytečně nervózní, nebo by si kvůli tomu zbytečně zaplatil další zavazadlo. O tom byl můj příspěvek.

Martin Vícha
před 12 měs

Nám FR převažoval příručaky na starém terminálu v Oděsse. Takže stát se to může.

divan
před 12 měs

@Martin Vícha: a jaká byla hranice? Jak jsem psal, na webu FR jsem to nedokázal najít.

Martin Vícha
před 12 měs

To netuším... každopádně moje bylo pod 5kg

divan
před rokem

Má praktický smysl v jejich aplikaci to Upload Covid Documentation? Urychlí/zjednoduší to něco, nebo chtějí covid pas na gate nebo přepážce i tak vidět? Díky.

Avatar uživatele Marketa_1987
Marketa_1987
před rokem

Letela jsem teď s nimi z Vídně do Řecka, nenahrala jsem to tam, a na gatu chtěli pouze jen letenku. To samé na cestě zpět

divan
před rokem

Díky

Načíst všechny komentáře