Průvodce aerolinkou

Letecká společnost Ryanair

Hledáš rozměry zavazadel, možnosti odbavení nebo služby za letu?
Projdi si průvodce, který tě na cestu připraví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

O aerolince Ryanair

Letecká společnost Ryanair se v evropském letectví proslavila jako průkopník nízkonákladového konceptu. Na základě omezení služeb na nezbytně nutné, tedy přepravu z bodu A do bodu B, nabídne nejnižší možné ceny, které dodnes vzbuzují podezření.

Ryanair ročně přepraví přes 100 milionů cestujících, čímž se řadí mezi největší evropské dopravce. Po celé Evropě provozuje lety do dvou set různých destinací.

Lety operuje letouny Boeing 737–800 v žluto-modrém zabarvení.

Průvodce pro tebe napsal David Eiselt

Letenky

Nejlevnější letenky s Ryanair zakoupíte přímo na webu dopravce www.ryanair.com v období 1–3 měsíce před odletem, u některých tras však může být výhodnější rezervovat i s větším předstihem. 

Levné letenky lze koupit s odletem z ČR na následujících linkách:

 • Praha – Ammán, Barcelona, Bari, Benátky, Billund, Boloňa, Bournemouth, Brusel (Charleroi), Budapešť, Dublin, Edinburgh, Eindhoven, Ejlat, Göteborg, Kodaň, Krakov, Londýn (Stansted), Liverpool, Madrid, Málaga, Marrákeš, Marseille, Milán, Paříž-Beauvais, Pescara, Pisa, Řím (Ciampino), Riga, Stockholm Skavsta, Trapani a Zadar
 • Brno – Berlín (od dubna 2019), Londýn a Milán,
 • Ostrava – Londýn a Milán, 
 • Pardubice – Londýn a Alicante,
 • Bratislava –  Alghero, Athény, Birmingham, Boloňa, Brusel (Charleroi), Burgas, Dalaman (Turecko), Dublin, Edinburgh, Eilat, Girona (Costa Brava), Korfu, Kyjev (Borispol), Leeds, Londýn (Stansted), Madrid, Málaga, Malta, Manchester, Marrákeš, Niš, Palma de Mallorca, Pafos, Paříž (Beauvais), Řím (Ciampino), Soluň,
 • Košice – Londýn Southend.

Masivní počet linek nabídne Ryanair z berlínského letiště Schönefeld, létá také z Norimberku, Krakova, Vratislavi nebo Katovic.

Cena letenek se u Ryanairu v průměru pohybuje v rozmezí 800–1.500 Kč za jednosměrný let. Výjimkou však nejsou ani promoakce s letenkami za 270 Kč či méně.

Garantovaný směnný kurz

Při samotné platbě za letenky nezapomeňte na jednu skrytou a záludnou fintu. Zadáte-li při platbě číslo karty, systém rozpozná, že se jedná o kartu českou a celá platba se tak zaúčtuje podle garantovaného směnného kurzu Ryanairu. Ten je výrazně nevýhodnější než kurzy českých bank. 

Po zadání čísla platby se pod políčkem "Save card details to my Ryanair Accouont" ukáže malá informace o "guaranted exchange rate", na kterou musíte kliknout a ve spodní části vyškrtnout políčko (tak, aby nebylo zaškrtnuté). Teprve po tom můžeme v klidu zaplatit, částka se zaúčtuje podle kurzu naší banky.

Slovenských uživatelů se celý problém pochopitelně netýká, vzhledem k tomu, že Ryanair i Slovensko používá stejnou měnu – Euro.

Sleva 15% pro studenty na Erasmu

Ryanair od roku 2017 poskytuje Erasmus 15% slevu pro všechny studenty s platnou ESN kartou. Sleva se vztahuje na všechny letenky v síti Ryanair a opravňuje k přepravě 20 kg odbaveného zavazadla zdarma. Více informací poskytne web Ryanairu.

Najdi nejlevnější letenky

Zavazadla

Zavazadla u Ryanairu jsou díky chaotickým a nestandardním pravidlům trochu velký oříšek. Pokusíme se vám však zde odpovědět na všechny dotazy, které denně dostáváme, abyste i vy rozuměli pravidlům pro přepravu zavazadel.

Příruční zavazadlo

Kabinové zavazadlo, které je vždy v ceně a zdarma, má rozměry omezeny na 40x25x20 cm do 5 kg. Pokud vám tento rozměr nestačí, což chápeme, je nutné si připlatit doplňkové služby, které vám stránka Ryanairu nabídne v druhém kroku po výběru letenek.

Máte možnost dokoupit Přednostní nástup (Priority boarding), kdy do letadla budete nastupovat mezi prvními a kromě malého příručního zavazadla o rozměrech 40x25x20 cm si můžete s sebou vzít na palubu i velké příruční zavazadlo o rozměrech 55x40x20 cm. Cena této služby se pohybuje od 6 do 10 € (180 až 300 Kč)

Cestujete-li ve více osobách a odbavené zavazadlo/priority stačí jen jedné z nich, nakupujte letenky v mobilní aplikaci. Jedině tam lze navolit možnost přidání priority/odbaveného zavazadla pouze pro konkrétní osobu. Stejně tak platí, že při zpětném přidání (ne přímo při koupi letenky) bude služby Priority dražší.

Odbavené zavazadlo

Zapsané zavazadlo si můžete dokoupit během rezervace letenky taktéž v druhém kroku. Menší 10 kg kufr stojí 8 € za jeden let, velký kufr s limitem hmotnosti do 20 kg vás vyjde na 25 €. Je možné si na osobu koupit až 3 zavazadla.

Všechny ceny platí pro krátké lety a při koupi během rezervace letenky. Pokud se rozhodnete službu přidat zpětně, budou částky vyšší.

Ostatní zavazadla

Přepravit lze i sportovní vybavení jako lyže, jízdní kolo, golfové hole či hudební nástroj. Aktuální výši poplatků naleznete na ryanair.com/poplatky

Kočárek pro malé děti je přepravován zdarma.

Přeprava zvířat není povolena.

Odbavení

Odbavení na letišti je za poplatek 55 €, vyberte si následující možnosti.

Online odbavení, neboli check-in, lze provést zdarma 48 hodin až 2 hodiny před odletem. Pokud si zaplatíte za výběr sedadla (od 2 € / 60 Kč), můžete se odbavit až 30 dní před odletem. Sedadla jsou jinak udělována automaticky, a pokud vás letí více, budete nejspíše rozsazeni. Pokud s výběrem sedadel nebudete souhlasit, lze si je stále za poplatek vybrat.

Využijte také možnost odbavení přes telefon, kdy si pomocí mobilní aplikace Ryanair vygenerujete palubní vstupenky. Čárový QR kód pak již jen ukážete na displeji telefonu letištní obsluze.

Služby během letu

Občerstvení nabízí Ryanair pouze za poplatek.

622 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Dobrý den ,,vyčetla jsem dobře že maximální hmotnost zavazadla je 20kg.

před 3 dny
Jan Čermák

Umíte pochopit psané slovo a formulovat o tom oznamovací větu, úžasné! Gratulujeme a posíláme klíčenku. Napříště trochu zapracujte na interpunkci...

Dobrý den, je možné přepravovat v kufru mražené maso (samozřejmě řádně zabalené).

před 5 dny
Kryštof Hájek
 • Právě online
 • Přidal se před 3 lety
 • Napsal 2862 komentářů
 • Poslat zprávu

Dobrý den, v odbaveném zavazadle můžete přepravovat jakékoliv potraviny, pokud tomu nebrání celní předpisy dané země.

Dobrý den jak nejlépe postupovat pokud nemám ten kód k odbavení on line ? Letenky platil známy přes svůj účet a přišlo mu vše na jeho mail . Nyní nekomunikuje i když slíbil že vše zařídí . Jsme 4 a chci vyhnout tem poplatkum na letišti. Děkuji

před 11 dny
Kryštof Hájek
 • Právě online
 • Přidal se před 3 lety
 • Napsal 2862 komentářů
 • Poslat zprávu

Dobrý den, bohužel musíte známého přimět, aby komunikoval. Bez kódu se neodbavíte.

Přidat odpověď
před 11 dny

Dobrý den, mám dotaz mám koupené letenky do Říma. Měl se mnou letět manžel, ale nakonec poletí syn - tedy jiné křestní jméno. V mobilní aplikaci jsem chtěla provést změnu jména a i při změně pouze křestního jména je dost poplatek vysoký poplatek - vyšší než původní cena letenky. Je nutné měnit křestní jméno, nebo myslíte že nebude problém když příjmení je stejné? Děkuji za odpověď.

před 11 dny
Kryštof Hájek
 • Právě online
 • Přidal se před 3 lety
 • Napsal 2862 komentářů
 • Poslat zprávu

Dobrý den, křestní jméno je přeci součást celého jména. Problém samozřejmě bude, jelikož se bude jednat o jinou osobu.

před 11 dny
Lukáš Horák

Dobrý den, jméno a příjmení na letence musí souhlasit s údaji na dokladu totožnosti (OP, CP). Poplatek za změnu jména je dán bez ohledu na to, zda měníte pouze jednu část jména.

Přidat odpověď
před 11 dny

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jestli existuje možnost změnit rozměr již zakoupeného zavazadla a cenový rozdíl doplatit.

Konkrétně - Letí nás více, kromě klasických příručních zavazadel je to jedno větší příruční zavazadlo a jedno k odbavení 10 kg. Jedno z toho bych chtěla nahradit buď dalším 10 kg nebo změnit na 20 kg.

Děkuji

před 16 dny
Kryštof Hájek
 • Právě online
 • Přidal se před 3 lety
 • Napsal 2862 komentářů
 • Poslat zprávu

Dobrý den, změnit již dokoupené nelze, dokoupit další ano (přes web Ryanairu), byť to bude dražší než přímo při nákupu letenky.

před 16 dny
Leonard

Dobrý den, já jen doplním, že pokud vás to přes web nepustí k individuální změně jen u jednoho cestujicího z rezervace, zkuste přes mobilní aplikaci. Tam by to jít mělo. Nedávno jsem něco podobného řešil, přes web nešlo, přes appku už ano ;)

před 16 dny

Děkuji za Vaše odpovědi.

Appku si stáhnu a vyzkouším...

Přidat odpověď
před 15 dny
Avatar uživatele J+M
J+M

Zdravím všechny, mám asi jednoduchý problém, ale neumím si poradit- chci koupit letenku Budapešt - Praha, ceny se mi zobrazí pouze v HUF a neumím najít tlačítko, jak ukázat cenu v Kč nebo Euro. Poradíte prosím ?Děkuji

před 17 dny
Kryštof Hájek
 • Právě online
 • Přidal se před 3 lety
 • Napsal 2862 komentářů
 • Poslat zprávu

Dobrý den, pokud vím, tak takovou funkci web Ryanairu neumí. Jedině při platbě kartou po zadání čísla kreditní karty se objeví políčko o směnném kurzu, screenshot a popis je uveden výše.

před 17 dny
Avatar uživatele J+M
J+M

Díky, jsem ráda, že chyba není na mém přijímači

Přidat odpověď
před 17 dny

Zdravím,

když si koupím možnost mít 2 kabinová zavazadla u Ryanair, mohu s sebou mít více tekutin či je 100 ml limitivováno na 1 osobu?

Děkuji!

před 20 dny
Kryštof Hájek
 • Právě online
 • Přidal se před 3 lety
 • Napsal 2862 komentářů
 • Poslat zprávu

Dobrý den, ne, pravidla ohledně tekutin jsou stejná pro všechny aerolinky (resp. letiště v EU) a platí na osobu, nikoliv na zavazadlo. Limit je však 1 litr, přičemž jednotlivá balení nesmí přesáhnout 100 ml. Můžete jich mít tedy klidně 10.

Přidat odpověď
před 20 dny
Avatar uživatele Simona Friedrichová
Simona Friedrichová

Dobrý den,

dnes jsem si udělala online odbavení na let do Říma i zpět. Palubní lístky mám a teď tedy ihned po příjezdu na letiště můžu na pasovou a bezpečnostní kontrolu?

Jak je to s časem? Jak dlouho před odletem musím být na letišti, když jsem si zakoupila priority a mám jen příruční zavazadlo?

Děkuji za odpověď.

před 23 dny
Kryštof Hájek
 • Právě online
 • Přidal se před 3 lety
 • Napsal 2862 komentářů
 • Poslat zprávu

Pasová kontrola při letech po Schengenu neexistuje, takže rovnou na bezpečnostní ;) Na letišti stačí být klidně hodinu před odletem, pokud se tam vyznáte a nepotřebujete "jistotu".

před 23 dny
Avatar uživatele niemandos
niemandos
 • Přidal se před rokem
 • Napsal 348 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2019-03-27T13:53:04+01:00)

To je hloupost.Pokud chce využít priority, kterou si zaplatila, tak by si mela pospisit :-)) Paní zřejmě nemá pražádného zkušenosti, takže bych urcite nepsal o hodině, ale v jejím případě min. 1,5 hod, pokud se jedna o Prahu, což taky nezminila.

před 23 dny
Avatar uživatele Simona Friedrichová
Simona Friedrichová

Vždy jsem létala jen s Ck, takže tam se to trochu lišilo, takže proto se ptám. Ano, letíme z Prahy, to jsem zapomněla dodat :) díky za info :)

Přidat odpověď
před 23 dny
Avatar uživatele Zdenča
Zdenča

Dobrý den, možná hloupý dotaz... Letíme s přítelem do Malagy s Ryanair. Je možné mít oba palubní lístky v jednom mobilním zařízení ( v aplikaci Ryanair ), nebo je třeba je mít každý ve svém mobilu? Přítel má navíc Priority a já ne. Díky

před 25 dny
Kryštof Hájek
 • Právě online
 • Přidal se před 3 lety
 • Napsal 2862 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2019-03-25T13:02:01+01:00)

Dobrý den, oficiálně to možné je, ale rozhodně je pohodlnější a jistější mít palubní vstupenku ve vlastním telefonu, případně vytištěnou. Zvlášť pokud přítel má priority a vy ne.

před 25 dny
Avatar uživatele Zdenča
Zdenča

Mnohokrát děkuji za rychlou odpověď. Přítel bohužel nedisponuje chytrým telefonem, tak si je raději necháme vytisknout. Hezký den :)

Přidat odpověď
před 25 dny

Dobrý den. Chystáme se s partnerkou v květnu do Anglie a kupoval jsem letenky tam i zpět od Ryainu. Možná to bude znít hloupě, ale chápu správně že vytisknout letenky a odbavit se mohu v klidu z domova bezplatně 2 dny před odletem?

Díky :)

před 25 dny
Kryštof Hájek
 • Právě online
 • Přidal se před 3 lety
 • Napsal 2862 komentářů
 • Poslat zprávu

Dobrý den, přesně tak to je. Respektive ne "můžete", ale musíte, jinak na letišti budete platit vysoké poplatky.

před 25 dny

Kryštofe - super! Díky za potvrzení info!! :)

Přidat odpověď
před 25 dny

Prosím o radu, letíme šestičlená skupinka do Londýna - 4 dospělý a 15 a 16 let.

Už jsme odbaveni online, ale děti nešly odbavit. Po informaci na chatu Ryanairu mě bylo řečeno, že děti se odbaví na letišti zdarma. Je to tak? Letíme poprvé, bojím se komplikací. Děkuji Věra

Odpovědět
před měs

Kúpil som si Priority ,ale môžem si podať kufor na priehradke lebo chcem tam dať fľašku domáceho a to na palubu nesmie ?

před měs
Kryštof Hájek
 • Právě online
 • Přidal se před 3 lety
 • Napsal 2862 komentářů
 • Poslat zprávu

Priority kufr musí do letadla. Pro odbavení jste si měl koupit 10kg check-in zavazadlo.

Ahoj,

mám dotaz, letime v dubnu do Anglie, odbavila jsem se přes internet a vytiskla letenky. Jak mám postupovat na letišti?

Díky moc

před měs
Avatar uživatele Marek Sourak
Marek Sourak

Ahoj, pokud mas prirucak, tak rovnou projdes na security.

Zdravím,

je stále možné letět do UK na OP (platný op ale staršího typu, ten větší rozměr)

Děkuju za info.

před měs
Jan Čermák

Ahoj, do konce roku 2020 platí stávající podmínky i v případě tvrdého Brexitu. Cestování na pas však je rychlejší.

Dobrý den, mohu se s Vámi zkušenými cestovateli/rodiči prosím poradit?

Poprvé poletíme s naším prckem ( 2 roky) do Itálie s Ryanair. Trošku tápu s tím co si mohu zdarma pro prcka vzít. Já a manželka máme zaplacenu Priority, prcek ne. Nevím jak je to s kočárkem. Píšou, že pro kojence je to zdarma , ale už nevidím jestli to není nějak omezeno věkem. Nevím, jestli teda musím přepravu kočárku dokoupit, či nikoliv.

Dále se píše, že kojenci starší jednoho roku mají BEZPLATNÝ 10kg limit na palubní zavazadlo plus druhé malé zavazadlo . Zase nevím jestli to není omezeno věkem. Pokud tedy ne, chápu že má nárok na to samé ohledně zavazadel jako já s Priority?

před měs

Zkrátka jestli je nějaká horní věková hranice na ten kočárek zdarma :-)

Díky moc , Libor

před měs

Kojenec je do 23 měsíců. Takže pokud mu nejsou 2 roky má nárok na přepravu kočárku zdarma + ještě třeba autosedačka. Pokud nemá zaplacenou sedačku můžete pro něj mít tašku o hmotnosti 5 kg. Pokud má zaplacené sedadlo a máte pro něj pás AmSafe CARES (který si musíte zajistit sami) má nárok na 10 kg zavazadlo plus příruční zavazadlo. Pokud má zaplacenou sedačku a nemáte pás AmSafe CARES, musí při vzletu a přistání sedět přípoutaný na klíně a poté může sedět na svém sedadle. Ovšem v tomto případě může mít pouze 5 kg zavazadlo.

před měs

Znamená to, že s tříletou dcerou už budu za kočárek k přepravě platit poplatek?

před měs
Kryštof Hájek
 • Právě online
 • Přidal se před 3 lety
 • Napsal 2862 komentářů
 • Poslat zprávu

Ano, v takovém případě se kočárek bude brát jako standardní odbavené zavazadlo.

před měs

Děkuji

před měs

Dobrý den, děkuji za odpovědi. Musím říci, že se informace různí.

Zkusil jsem ještě napsat na chat a na facebook Ryanairu, s dotazem jestli je zdarma přeprava kočárku pro dítě ( věk 3 roky) a odepsali že ano ( přikládám odpověď níže a omlouvám se za mou špatnou angličtinu ) :

Hello, can you please help me? I have bought a ticket and for the first time i fly with a child ( 3 years old). I there free puschchair ?

Ryanair : Hi , for children under 2 until 11 years old, you may have 2 pieces of baby equipment for free.

David

Zdravím,

plánuji si koupit kufr, který budu chtít používat pro priority pass. Na hloubku má akorát o 5 cm víc, než je Ryanairem povoleno.

Předpokládám ale, že to úplně na cm přesně při nástupu neměří, je to tak? Přítelkyně ho má taky trošku větší a pustili i ji normálně a nikdy jsem si při cestě nevšiml, že by to nějak kontrolovali.. Ale chci to radši před koupí ověřit..

Díky.

před měs
cali

A to v něm budeš vynášet ze salónků nějaký proviant?

před měs
Avatar uživatele Marek Sourak
Marek Sourak

A proč si nekoupit nějaký co ty rozměry splňuje? Mohou kontrolovat, je to namátkové.

před měs
mirjur

Pokud ho při kontrole o těch 5 cm zmáčkneš, aby se vlezl do klece, tak jsi v pohodě a klidně si ho kup.

před měs
David

Tvl, to jsou zas odpovědi.. prostě dobrá značka ve slevě, tak zvažuju, jestli je to risk, nebo ne..

před měs
Proky

A jakou odpověď chceš slyšet?

1) Někdo ti napíše, že je to risk, a ty mu pak vynadáš, že tě stokrát nikdo nekontroloval.

2) Nebo ti někdo napíše, že to risk není, a ty mu pak vynadáš, že tě kontrolovali hned při prvním letu a musel jsi zaplatit.

Univerzální odpověď není.

Pokud daný kufr nelze vmáčknout do klece, ve které zavazadla občas namátkově měří, může se stát, že tě někdy nechají zavazadlo přeměřit, neprojdeš a zaplatíš. Takže buď si kup kufr, který limity splňuje (nebo který jde do limitů vmáčknout) a máš klid, nebo si kup o 5 cm větší, který zmáčknout nelze, a budeš se při každém letu třepat, aby ti jej náhodou nenechali přeměřit. Easy.

před měs
Avatar uživatele Petr76
Petr76
 • Právě online
 • Přidal se před 6 lety
 • Napsal 511 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2019-03-03T02:14:03+01:00)

Na značku se vys... S kufrem máš větší šanci, že ti budou zavazadlo přeměřovat, než když máš batoh bez pevné konstrukce.

před měs
David

Ok, chápu, asi do toho radši nepůjdu.. Zajímalo mě akorát, jak to s těma kontrolama je, letěl jsem s Rynairem zatím jen 3x a na nic podobného jsem nenarazil, tak jsem si říkal, jestli třeba nepřihmouří oko na nějaký ten cm, nejde mi vůbec o značku.

před měs
Pavel Planespotter

Na kazdem letisti k tomu pristupuji jinak a zalezi to i na konkretnim clovekovi, ktery tam zrovna bude. Nemeri to metrem, ale kleci, do ktere musis kufr strcit a kdyz se nevejde, platis. Tvrdy kufr nezmacknes, oni to vedi a spise Te muzou zkontrolovat. Howg

před měs
Avatar uživatele Marek Sourak
Marek Sourak

Mam zkuenost takovou, ze v PRG kontroluji hodne casto, v Berline ani ve Spanelsku treba to nikdo neresil, ale stat se to muze kdekoliv. Pro klid na dusi si kup batoh nebo kufr co to splnuje.

Zdravím. Koupil jsem si kombinovanou letenku Colombo-Dubaj-Amman-Praha Poslední let je s Ryanair. Mám na letence povolené zavazadlo (Malá taška) 33x25x20cm a pouze 3kg. Je možné, že na určitých letech jsou jiná, než obecná pravidla? A nemáte tušení, jestli budu v Ammánu při transitu potřebovat vízum? Naše ministerstvo říká NE, Kiwi ANO. Ale říkejte Arabům něco o našem ministerstvu...Nemáte zkušenost? Děkuji Tomáš

před měs
Avatar uživatele Petr76
Petr76
 • Právě online
 • Přidal se před 6 lety
 • Napsal 511 komentářů
 • Poslat zprávu

Kiwi vám poskládá jednotlivé letenky od různých aerolinek, žádná "obecná" pravidla se neaplikují.

Víza si zjistíte zde: https://www.iatatravelcentre.com...ements.htm

Ahoj,

nevíte do jakého týdne mohou těhotné ženy lítat, popř. jak moc se to řeší, a zda je potřeba mít s sebou nějaké potvrzení od lékaře?

Děkuju.

před měs
Kačenka Konečníková

Vždy můžeš říci, že jsi jen tlustá velryba.

před měs
cali

Zdravím,

na konci dubna se chystáme do Edinburghu a s Ryanairem poletíme poprvé. Máme každý normální příruční zavazadlo zdarma a k tomu jsme si dokoupili 2x 20 kg zavazadlo. Chci se zeptat na to, když uděláme check in online, vytiskneme si lístky a půjdeme na letiště, co tam s těmi velkými zavazadli? :D normálně k přepážce na odbavení?

Děkuji za pomoc

před měs

Presne tak :-)

Ahoj.

Rezervoval jsem letenky pro sebe a kolegy do Lisabonu z Krakowa.Musím letenky i zaplatit?? A vyzvedne nás Ryanair v Bohumíně po cestě,když letí z Krakowa? Děkuji za odpověď

Ty vole, některé šlehy tady nemají fakt chybu :) :)

Odpovědět
před měs
Načíst všechny komentáře
Avatar uživatele

Nechceš klikat? Přidej se mezi nás! (pokud nejsi robot)

Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 3 měs
Navrhni úpravu