Průvodce aerolinkou

Letecká společnost Ryanair

Hledáš rozměry zavazadel, možnosti odbavení nebo služby za letu?
Projdi si průvodce, který tě na cestu připraví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +

O aerolince Ryanair

Letecká společnost Ryanair se v evropském letectví proslavila jako průkopník nízkonákladového konceptu. Na základě omezení služeb na nezbytně nutné, tedy přepravu z bodu A do bodu B, nabídne nejnižší možné ceny, které dodnes vzbuzují podezření.

Ryanair ročně přepraví přes 100 milionů cestujících, čímž se řadí mezi největší evropské dopravce. Po celé Evropě provozuje lety do dvou set různých destinací.

Lety operuje letouny Boeing 737–800 v žluto-modrém zabarvení.

Průvodce pro tebe napsal David Eiselt

Letenky

Nejlevnější letenky s Ryanair zakoupíte přímo na webu dopravce www.ryanair.com v období 1–3 měsíce před odletem, u některých tras však může být výhodnější rezervovat i s větším předstihem.

Levné letenky lze koupit s odletem z ČR na následujících linkách:

 • Praha – Barcelona, Boloňa, Brusel (Charleroi), Budapešť, Dublin, Edinburgh, Eindhoven, Krakov, Londýn (Stansted), Liverpool, Madrid, Málaga, Milán, Paříž-Beauvais (od října 2018), Řím (Ciampino) a Trapani,
 • Brno – Londýn,
 • Ostrava – Londýn a Milán,
 • Pardubice – Londýn a Alicante,
 • Bratislava – Alghero, Athény, Berlín, Birmingham, Boloňa, Brusel (Charleroi), Burgas, Dublin, Edinburgh, Eilat, Girona (Costa Brava), Kofru, Leeds, Londýn (Stansted), Madrid, Malaga, Malta, Manchester, Niš, Palma de Mallorca, Pafos, Paříž (Beauvais), Řím (Ciampino), Soluň, Trapani.

Masivní počet linek nabídne Ryanair z berlínského letiště Schönefeld, létá také z Norimberku, Krakova, Vratislavi nebo Katovic.

Cena letenek se u Ryanairu v průměru pohybuje v rozmezí 800–1.500 Kč za jednosměrný let. Výjimkou však nejsou ani promoakce s letenkami za 270 Kč.

Garantovaný směnný kurz

Při samotné platbě za letenky nezapomeňte na jednu skrytou a záludnou fintu. Zadáte-li při platbě číslo karty, systém rozpozná, že se jedná o kartu českou a celá platba se tak zaúčtuje podle garantovaného směnného kurzu Ryanairu. Ten je výrazně nevýhodnější než kurzy českých bank.

Po zadání čísla platby se pod políčkem "Save card details to my Ryanair Accouont" ukáže malá informace o "guaranted exchange rate", na kterou musíte kliknout a ve spodní části vyškrtnout políčko (tak, aby nebylo zaškrtnuté). Teprve po tom můžeme v klidu zaplatit, částka se zaúčtuje podle kurzu naší banky.

Slovenských uživatelů se celý problém pochopitelně netýká, vzhledem k tomu, že Ryanair i Slovensko používá stejnou měnu – Euro.

Sleva 15% pro studenty na Erasmu

Ryanair od roku 2017 poskytuje Erasmus 15% slevu pro všechny studenty s platnou ESN kartou. Sleva se vztahuje na všechny letenky v síti Ryanair a opravňuje k přepravě 20 kg odbaveného zavazadla zdarma. Více informací poskytne web Ryanairu.

Najdi nejlevnější letenky

Zavazadla

Příruční zavazadla můžete přepravovat zdarma v počtu 2 kusů. Váhové omezení je 10 kg a rozměrově jsou zavazadla omezena na 55 x 40 x 20 cm a menší na 35 x 20 x 20 cm. Rozměr nesmí překročit ani o 1 cm!

Pozor na to, že nově od ledna 2018 platí pravidlo, kdy nám zavazadlo velikosti 55 x 40 x 20 cm bude přímo před nástupem u gatu odebráno do podpalubí – bez doplatku, splňuje-li výše uvedené rozměry. S sebou do kabiny si jej mohou vzít pouze cestující mající zakoupené letenky v tarifu Plus, Flexi Plus, Family Plus nebo zaplacený přednostní nástup. Menší zavazadlo 35 x 20 x 20 cm můžete mít po celou dobu letu vždy.

Odbavné zavazadlo si můžete dokoupit během rezervace letenky v druhém kroku. Jeden kus do 20 kg stojí 20 € / 650 Kč a lze takto přikoupit až 3 zavazadla.

Přepravit lze i sportovní vybavení jako lyže, jízdní kolo, golfové hole či hudební nástroj. Aktuální výši poplatků naleznete na ryanair.com/poplatky.

Kočárek pro malé děti je přepravován zdarma.

Přeprava zvířat není povolena.

Odbavení

Odbavení na letišti je za poplatek, vyberte si následující možnosti.

Online odbavení, neboli check-in, lze provést zdarma 4 dny až 2 hodiny před odletem. Pokud si zaplatíte za výběr sedadla (od 2 € / 60 Kč), můžete se odbavit až 30 dní před odletem. Sedadla jsou jinak udělována automaticky, a pokud vás letí více, budete nejspíše rozsazeni. Pokud s výběrem sedadel nebudete souhlasit, lze si je stále za poplatek vybrat.

Využijte také možnost odbavení přes telefon, kdy si pomocí mobilní aplikace Ryanair vygenerujete palubní vstupenky. Čárový QR kód pak již jen ukážete na displeji telefonu letištní obsluze.

Služby během letu

Občerstvení nabízí Ryanair pouze za poplatek.

10 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

takze take mam neco pobodbe, castka u Ryan Air byla v USD, a ja platila v USD a cena na karte uplne jina (drazsi ) plus si nauctovali jeste nejaky dalsi poplatek, ve skutecnosti jsem platila na dvakrat 4 USD vice. Pan na chatu tomu take nerozumel a poslal mi at si vyplnim formular :)) takze zadna pomoc

Odpovědět
před 6 dny
Avatar uživatele danh
danh

v tom to není - u wizzairu mi banku účtovala přepočet ze zlotých, u platby kartou v dolarech mám kurz dolaru... navíc mi banka strhla částku, která je na faktuře ryanair.. nahoře jsou zloté a pod tím eura...

ale už mi přišla odpověď z Ryanair -

Dear Customer,

Thank you for your email.

In relation to your recent correspondence I would like to inform you that the currency is always in the departure country`s currency, which cannot be changed.

Should you have further questions please do not hesitate to contact us.

Kind regards,

Betty

Ryanair Customer Service

tak z toho moudrý nejsem....

před 12 dny
David Eiselt
 • Právě online
 • Přidal se před 6 lety
 • Napsal 9050 komentářů
 • Poslat zprávu

České banky zaúčtovávají dolary a eura, jakoukoliv další měnu s převodem na eura. Takže si nemohl mít přepočet ze zlotých. Zeptej se banky, co konkrétně přijala za platbu. Tady ti moc neporadím.

před 12 dny
Avatar uživatele danh
danh

tak jsem si vše ještě jednou ověřil. u platby za letenky u wizzair z polska mam u unicredit zúčtován kurz zloteho..o euru ani zmínka.. u ryanair je pri letu z poska a to ji u předchozího letu někdy v srpnu zauctovana platba v eurech...nejde ani tak o těch pár korun spíše jen jak se tomu vyhnout...pri platbě kartou mi to v posledním kroku prepocetlo na eura. když jsem ale dál pryč tu fajfku z toho čtverečku tak tam byly zpet zlote..ale platba v bance zase eura..a přesně částka co byla u ryanair..

před 12 dny
David Eiselt
 • Právě online
 • Přidal se před 6 lety
 • Napsal 9050 komentářů
 • Poslat zprávu

Je to divné tedy. Neznám odpověď – buďto došlo k nějakému refreshi z tvé strany a bylo nutné znovu odkliknout, nebo to má Ryanair prostě na háku a bude si takhle přivydělávat i s výslovným nesouhlasem.

před 12 dny
Avatar uživatele danh
danh

tak uz podruhé mi napsali že měna je vždy zeme odletu a nedá se to změnit.. . tak mi to úplně nesedí se skutečností...:(

před 12 dny
David Eiselt
 • Právě online
 • Přidal se před 6 lety
 • Napsal 9050 komentářů
 • Poslat zprávu

Tak se zeptej, proč ti neprovedli platbu měnou dle země odletu, ale v EUR.

před 12 dny
Avatar uživatele danh
danh

tak jsem jim samozřejmě hned už včera položil stejnou otázku - odlet Polsko=zloté... už bez odpovědi... tak to asi kašlu a při příští platbě už počítám s jejich kurzem euro... jen kdyby měl někdo podobnou zkušenost, tak bych si ji moc rád přečetl...díky

Přidat odpověď
před 11 dny
Avatar uživatele danh
danh

Ahoj, mám dotaz ohledně platby za letenky u Ryanair. Letíme z Katowic do Edinburghu. Při platbě kartou jsem si dal pozor a políčko, které se týká směnného kurzu jsem nechal nezaškrtnuté. V ten moment se mi částka původně (při zaškrtnutém políčku) v eurech převedla zpět na zloté (a v přepočtu s výrazně lepším kurzem než v těch eurech). Přesto jsem dneska zjistil, že banka (Unicredit) mi odečetla z účtu platbu v eurech (za 4 letenky v ceně 4000 to bylo asi o 250 Kč horší než ve zlotých). Máte někdo s tímto zkušenost...? a dá se někde na Ryanair napsat dotaz proč se tak stalo..?

Díky

před 12 dny
David Eiselt
 • Právě online
 • Přidal se před 6 lety
 • Napsal 9050 komentářů
 • Poslat zprávu

To je ale normální postup, protože nevlastníš účet ve zlotých, převede ti banka kurz na eura a pak na české koruny. Tady si ušetřil na Ryanair kurzu, u banky to ovlivníš jen cizoměnovým účtem.

Přidat odpověď
před 12 dny
Avatar uživatele

Nechceš klikat? Přidej se mezi nás! (pokud nejsi robot)

Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 14 dny
Navrhni úpravu