Průvodce aerolinkou

Letecká společnost Ryanair

Hledáš rozměry zavazadel, možnosti odbavení nebo služby za letu?
Projdi si průvodce, který tě na cestu připraví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

O aerolince Ryanair

Letecká společnost Ryanair se v evropském letectví proslavila jako průkopník nízkonákladového konceptu. Na základě omezení služeb na nezbytně nutné, tedy přepravu z bodu A do bodu B, nabídne nejnižší možné ceny, které dodnes vzbuzují podezření.

Ryanair ročně přepraví přes 100 milionů cestujících, čímž se řadí mezi největší evropské dopravce. Po celé Evropě provozuje lety do dvou set různých destinací.

Lety operuje letouny Boeing 737–800 v žluto-modrém zabarvení.

Průvodce pro tebe napsal David Eiselt

Letenky

Nejlevnější letenky s Ryanair zakoupíte přímo na webu dopravce www.ryanair.com v období 1–3 měsíce před odletem, u některých tras však může být výhodnější rezervovat i s větším předstihem.

Levné letenky lze koupit s odletem z ČR na následujících linkách:

  • Praha – Ammán, Barcelona, Boloňa, Brusel (Charleroi), Budapešť, Dublin, Edinburgh, Eindhoven, Ejlat, Krakov, Londýn (Stansted), Liverpool, Madrid, Málaga, Marrákeš, Milán, Paříž-Beauvais, Pisa, Řím (Ciampino) a Trapani,
  • Brno – Londýn,
  • Ostrava – Londýn a Milán,
  • Pardubice – Londýn a Alicante,
  • Bratislava – Alghero, Athény, Berlín, Birmingham, Boloňa, Brusel (Charleroi), Burgas, Dublin, Edinburgh, Eilat, Girona (Costa Brava), Kofru, Leeds, Londýn (Stansted), Madrid, Malaga, Malta, Manchester, Niš, Palma de Mallorca, Pafos, Paříž (Beauvais), Řím (Ciampino), Soluň, Trapani,
  • Košice – Londýn Southend.

Masivní počet linek nabídne Ryanair z berlínského letiště Schönefeld, létá také z Norimberku, Krakova, Vratislavi nebo Katovic.

Cena letenek se u Ryanairu v průměru pohybuje v rozmezí 800–1.500 Kč za jednosměrný let. Výjimkou však nejsou ani promoakce s letenkami za 270 Kč.

Garantovaný směnný kurz

Při samotné platbě za letenky nezapomeňte na jednu skrytou a záludnou fintu. Zadáte-li při platbě číslo karty, systém rozpozná, že se jedná o kartu českou a celá platba se tak zaúčtuje podle garantovaného směnného kurzu Ryanairu. Ten je výrazně nevýhodnější než kurzy českých bank.

Po zadání čísla platby se pod políčkem "Save card details to my Ryanair Accouont" ukáže malá informace o "guaranted exchange rate", na kterou musíte kliknout a ve spodní části vyškrtnout políčko (tak, aby nebylo zaškrtnuté). Teprve po tom můžeme v klidu zaplatit, částka se zaúčtuje podle kurzu naší banky.

Slovenských uživatelů se celý problém pochopitelně netýká, vzhledem k tomu, že Ryanair i Slovensko používá stejnou měnu – Euro.

Sleva 15% pro studenty na Erasmu

Ryanair od roku 2017 poskytuje Erasmus 15% slevu pro všechny studenty s platnou ESN kartou. Sleva se vztahuje na všechny letenky v síti Ryanair a opravňuje k přepravě 20 kg odbaveného zavazadla zdarma. Více informací poskytne web Ryanairu.

Najdi nejlevnější letenky

Zavazadla

Příruční zavazadla můžete přepravovat vždy zdarma v počtu 2 kusů. Váhové omezení je 10 kg a rozměrově jsou zavazadla omezena na 55 x 40 x 20 cm a menší na 35 x 20 x 20 cm. Rozměr nesmí překročit ani o 1 cm!

Pozor na to, že nově od ledna 2018 platí pravidlo, kdy nám zavazadlo velikosti 55 x 40 x 20 cm bude přímo před nástupem u letadla na gatu, nikoliv na check–inu, odebráno do podpalubí – zdarma, splňuje-li výše uvedené rozměry. S sebou do kabiny si jej mohou vzít pouze cestující mající zakoupené letenky v tarifu Plus, Flexi Plus, Family Plus nebo zaplacený přednostní nástup. Menší zavazadlo 35 x 20 x 20 cm můžete mít po celou dobu letu vždy u sebe.

Odbavné zavazadlo si můžete dokoupit během rezervace letenky v druhém kroku. Jeden kus do 20 kg stojí 20 € / 650 Kč a lze takto přikoupit až 3 zavazadla.

Přepravit lze i sportovní vybavení jako lyže, jízdní kolo, golfové hole či hudební nástroj. Aktuální výši poplatků naleznete na ryanair.com/poplatky.

Kočárek pro malé děti je přepravován zdarma.

Přeprava zvířat není povolena.

Odbavení

Odbavení na letišti je za poplatek, vyberte si následující možnosti.

Online odbavení, neboli check-in, lze provést zdarma 48 hodin až 2 hodiny před odletem. Pokud si zaplatíte za výběr sedadla (od 2 € / 60 Kč), můžete se odbavit až 30 dní před odletem. Sedadla jsou jinak udělována automaticky, a pokud vás letí více, budete nejspíše rozsazeni. Pokud s výběrem sedadel nebudete souhlasit, lze si je stále za poplatek vybrat.

Využijte také možnost odbavení přes telefon, kdy si pomocí mobilní aplikace Ryanair vygenerujete palubní vstupenky. Čárový QR kód pak již jen ukážete na displeji telefonu letištní obsluze.

Služby během letu

Občerstvení nabízí Ryanair pouze za poplatek.

202 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele p.tetourova
p.tetourova

Dobrý den, co znamená u ceny letenky políčko "sleva cestovného"? U jedné letenky to je, u zpáteční ne. Děkuji

před 8 hod
Avatar uživatele Gigo15
Gigo15

Marketingový trik. Rozhodující je cena, která je ve žlutém rámečku.

Zdravím, jak je to s přepravou alkoholických a nealkoholických nápojů v příručním kufříku, který putuje do zavazadlového prostoru. Je s tím nějaký problém pokud zavazadlo nepřekročí váhový limit ? Děkuji

před 9 hod
Kryštof Hájek

Dobrý den, jedná se o klasické příruční zavazadlo, tedy limit 100 ml na balení a maximálně litr celkem.

před 9 hod
Avatar uživatele Vojtěch Hájek
Vojtěch Hájek

Proslýchá se však, že větší příruční zavazadlo je možné si ZDARMA nechat odbavit u přepážky a pak lze převážet tekutiny. Je to hoax a nebo je pravda? Máte někdo zkušenosti?

Dobrý den, zakoupil jsem letenku bez přednostního nástupu a možnosti 2 palubních zavazadel, četl jsem že malý kufřík dle rozměrů 55x40x20cm bude umístěn zdarma do zavazadlového prostoru a příruční baťužek či něco tomu podobného opět podle rozměru si mohu vzít na palubu. Moje otázka je jestli s kufříkem který půjde do zavazadlového prostru musím cestovat přes check-in rentgenovou kontrolu až k bráně kde mi ho před nástupem do letadla vezmou zváží a změří nebo mi ho vezmou na checkinu (checkin jsem provedl online) a dále jestli je nutné nebo se doporučuje nějak si kufřík označit, viděl jsem na letenkách wizzairu třeba vespod papíru takový malý proužek který se odstřihne a nalepí ovšem na letence ryanairu nic takového není takže ho budu muset označit jménem destinací číslem letu atd sám nebo to není nutné popřípadě jak mi bude po příletu kufřík navrácen. Děkuji

včera v 21:15
Kryštof Hájek

Dobrý den, je to popsáno výše. Kufřík vám odeberou při nástupu do letadla, tedy ho nikam nikde neodevzdáváte. Označení kufru je jen na vašem zvážení, číslo letu a destinace se tam nepíše, protože neprochází žádnou třídírnou, prostě se vezme u gatu a rovnou strčí do letadla.

včera v 21:21
Avatar uživatele Gigo15
Gigo15

Osobní zkušenost z Prahy:

nástup do letadla Ryanairu přes autobus (nikoliv chobot). Při kontrole palubní vstupenky ve východu na příruční kufr nalepí žlutou nálepku (baggage tag) bez destinace a kousek s číslem nálepky na palubní vstupenku. Před nástupem do letadla je takový vozík na kufry. Odložit kufr do tohoto vozíku (stojí tam člověk a kontroluje to). Po příletu kufr vyjede na pásu v budově letiště.

Přidat odpověď
před 12 hod

Zdravím. Zakoupila jsem letenku u Ryanair s tarifem Plus - tudíž se zavazadlem k odbavení v ceně. Ale na jejich stránkách se píše, že odbavení na letišti zdarma má jenom tarif Flexi Plus. Takže já mám tedy zavazadlo k odbavení v ceně, ale odbavení už ne. Jak mám tedy své zavazadlo odbavit?

včera v 16:00
Kryštof Hájek

Dobrý den, odbavením se myslí provedení online check-inu a vytisknutí palubní vstupenky (případně přes aplikaci s tím, že budete mít v mobilu). To každopádně musíte udělat s předstihem doma. Na letišti pak už nic doplácet nebudete.

včera v 16:25

Díky za odpověď. Zavazadlo tedy pak odevzdám na místě, kde se “normálně” dělá check-in? Jestli tomu správně rozumím.

před 12 hod
mirjur

Přesně tak.

Přidat odpověď
před 11 hod

Ahoj. Prosim už jsme zvládli jednu cestu. Diky vám. Ale chci se zeptat. Letime jeste jednou a dva lidi maji jen občanku. Není to problém?diky

včera v 07:47
mirjur

Podle toho, kam letíte...

včera v 08:47
Kryštof Hájek

Ahoj, není to problém, pokud letíte do země, kde není nutný pas.

Přidat odpověď
včera v 08:48

Od listopadu 2017 mám zaplacené letenky na Sardinii, odlet 7.8.2018. Již máme vystavené Boarding passy, je možné ještě dokoupit dvě odbavená zavazadla do 20 kg ? Jde to v případě potřeby učinit až na letišti před odletem, nebo musím je dokoupit předem ? Děkuji

před 5 dny
Jan Čermák

Dokoupit je můžeš online, vyjde tě to levněji.

Ahoj. Chtěla bych se zeptat. Mám přikoupené zavazadlo do 20ti kg. Ovšem letíme dvě a máme každá svůj kufr. Chtěla bych se zeptat, zda-li platí, že výhradně musím mít jen jedno zavazadlo do těch 20ti kil nebo mohu mít dvě po deseti.

Nebo budu muset si za ten druhý připlatit?

Děkuji všem za odpovědi.

před 5 dny
Kryštof Hájek

Ahoj, platí se vždy ze kus na osobu. Pokud bude mít jedna osoba dva kufry po 10 kilech, musí za ten druhý doplácet.

Dobrý den, chci se zeptat jestli mohu mit pro sve dve kamaradky palubni listky pouze ve svem telefonu nebo jestli ho musi mit kazda ve svem, pripadne jak jim ho mam preposlat? Dekuju moc za odpoved

před 5 dny
David Eiselt

Můžete mít pouze ve svém.

Musim vám moc poděkovat. Diky vám jsme zvládli odbavení uplne v pohode. Musim rict ze je to super. Vše je rychlé. Pardubice jako letiste super. Straně fajn lidi. Malinkaté. Žádný problém s kuframa. Nic. 💋

Odpovědět
před 8 dny

Dobrý den, zakoupila jsem teď 4 lety (3 lety od Ryanair a 1 let od Eurowings) - je to vlastně let s přestupem, tam i zpátky. Připlatila jsem si pouze za rezervaci sedadel a furt to tam po mě chtělo zaplatit si nějaká ty zavazadla. No a to mi furt vrtá hlavou, zadarmo tedy máme to příruční zavazadlo zadaných rozměrů (ale není to omezené hmotností) a do podpalubí smíme mít jedno zavazadlo na osobu max 10kg, zadaných rozměrů? Stačí 10 kg na osobu na dovolenou na 10 dní? :D

A ještě dotaz, přítel má foto-batoh s velmi drahými a velkými objektivy a těly. Co s tím? Batoh má do 20ti kg a určitě to do podpalubí nesmí.

A poslední dotaz, víte jaká omezení zavazadel mají Eurowings? Stejné jako Ryanair?

před 12 dny
Jan Čermák

Dobrý den,

zdarma máte jen dvě příruční, které se ale jako příruční chovají až ke gate. Malé a běžné. To běžné si vyhrazují odbavit na bráně (za security) a souhrnná hmotnost je 10 kg (ne, že by to někdo vážil).

Jak je psáno v textu, pokud chcete mít zavazadla určitě s sebou na palubě, kupte si priority.

Přidat odpověď
před 12 dny

Dobrý den,

letíme příští týden 3 dospělí a 13lete dítě. Bratislava-Dalaman. Máme koupená sedadla, přesto nemůžu udělat check-in pro dítě. Co s tím ? Děkuji

Odpovědět
před 13 dny

Dobrý den. Omlouvám se ale nikde to nemůžu najít. Chtěl bych se zeptat. V květnu mi bylo 16 a chci se zeptat jestli můžu letět sám, bez doprovodu. Jednalo by se o celodenní výlet do Bruselu. Kdybych potřeboval ponou moc u ryanair, kde ji najdu? Děkuji a moc se omlouvám, ale opravdu to nemůžu najít

před 15 dny
Avatar uživatele Petr76
Petr76
před 15 dny

Děkuju to jsem taky viděl. Ale musilm milt souhlas rodičů. Kde seženu nějaký formulář?

před 15 dny

Omlouvám se ale tato věta mi nic neřekne. Kde si mám sehnat formulář, jestli má být v čj z česka a pak z bruselu v aj. Nevilm z toho nic. Děkuji za “radu” :))

před 15 dny
mirjur

Nemám zkušenost, ale z výše uvedeného odkazu mi vyplývá, že Ryanair považuje za děti osoby do 16 let, od 16 let jsou to dospělí, kteří nepotřebují žádný doprovod ani nic dalšího. Tedy můžeš klidně letět. Jak jsi přišel na nějakou plnou moc, souhlas rodičů apod.?

před 15 dny
Mel

Od 16 let můžeš rozhodně létat sám, ale některé letecké společnosti skutečně vyžadují souhlas rodičů - mohu potvrdit British Airways (letěla s nimi jedna 16-ti letá dcera na angličtinu do Londýna před pár dny) a Air Canada (poletí s nimi druhá 16-ti letá příští měsíc a tady to musí být dokonce potvrzené od notáře!).....formulář obecně na to žádný není, respektive každá společnost může mít nějaký papír vlastní, BA má.

Na webu Ryanair píšou, že ti musí být 16 a tečka, formulář nenabízí - napiš mi na soukromou zprávu svůj e-mail, pošlu ti, jak může takový souhlas vypadat a jeden z rodičů ti ho pak musí podepsat

před 15 dny

mirjure, chtel jsem nedalcno jet autobudem do Budapešti a v Regiojetu mi psali že mám vyplnit jejich formulář.

Přidat odpověď
před 14 dny

Dobrý den odbavi mě zavazadlo o rozměrech 75x50x30cm?

Když ano tak na kolik to vyjde?

před 17 dny
Kryštof Hájek

Dobrý den, rozměrově se vejde v pohodě, stěžejní je hmotnost do 20 kg. Cena se liší dle trasy a ročního období a stojí od 20 do 35 € za jeden let.

před 17 dny

Tak to je dobrý. My letíme s Lauda motion na Malorku a můžete prosím ještě poradit jakým způsobem zavazadlo odbavit aby to bylo co nejlevnější.

před 17 dny
Kryštof Hájek

Musíte přidat přes web aerolinky - sekce "Moje rezervace", na letišti jinak 2x dražší.

před 17 dny

zdravím, potřebuji poradit,najel jsem na moji rezervaci v ryanairu a chtěl jsem přihodit 1 kufr 20 kg na 1 cestu. neustále nabízí pro oba cestující na obě trasy kufr za 40 eur.Nechápu,poraďte prosím jak zadat 1 kufr 20 kg placený-i když jedeme dva.děkuji

před 16 dny

zdravím, potřebuji poradit,najel jsem na moji rezervaci v ryanairu a chtěl jsem přihodit 1 kufr 20 kg na 1 cestu. neustále nabízí pro oba cestující na obě trasy kufr za 40 eur.Nechápu,poraďte prosím jak zadat 1 kufr 20 kg placený-i když jedeme dva.děkuji

Přidat odpověď
před 16 dny

Chtěla bych se optat, zda si s sebou na palubu mohu vzít notebook ? Má totiž větší rozměry než je 35 x 20 x 20 a nemám zakoupený

přednostní nástup do letadla. Děkuji.

před 20 dny
Kryštof Hájek

Dobrý den, tak pokud má větší rozměry, podle pravidel si ho vzít nemůžete, to je jednoduché. Je samozřejmě otázkou, o kolik je větší, a jak moc přísní budou pracovníci u gatu. Menší zavazadla se přeměřují méně, ale na to vám nikdo nikde nedá jistou odpověď.

Přidat odpověď
před 20 dny

Dobrý den, kupoval jsem si letenku přes Letušku. Při Check-inu (na internetu) na stránkách RYANAIRu mi pořád nabízeli službu Priority & 2 Cabine Bags, myslel jsem, že jí potřebuji, jen kdybych chtěl 2 zavazadlo. Chci si s sebou vzít kufřík 55cm x 40 cm x 20 cm, ale nevadí mi, že ho na gatu odnesou do zavazadlového prostoru. Jiné zavazadlo mít nebudu. Teď si tisknu letenky a tam píšou, že mohu mít jen malé zavazadlo 35 cm x 20 cm x20 cm. Musím si službu kupovat?

před 20 dny
Kryštof Hájek

Dobrý den, nemusíte, záměrně to mají napsané tak, aby vás druhé zavazadlo donutili koupit, ale dle svých vlastních podmínek jsou opravdu zdarma obě dvě příruční zavazadla: https://www.ryanair.com/gb/en/us...aggage#0-1

Konkrétně cituji: "Passengers who choose not to purchase ”Priority & 2 Cabin Bags” and arrive at the gate with 2 bags, your second larger bag (10kg weight Dimensions: 55cm x 40cm x 20cm) will be taken off you, tagged and placed in the aircraft hold free of charge."

Přidat odpověď
před 20 dny

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat na odbavení a tisk palubního lístku. Už jsem tu četla, co mám udělat, ale na tom odkaze mi to píše, že číslo rezervace letenky je šestimístný kód, já ho mám jako asi 7místný. Jiný kód rezervace letenky jsem neobjevila. Co mám teda probůh dělat :-D

Děkuju moc

před 21 dny
Kryštof Hájek

Dobrý den, měl by být skutečně jen šestimístný, kupovala jste letenky přímo přes web Ryanairu?

Přidat odpověď
před 21 dny

Dobrý den, cestujeme dva dospělí a jedno dítě. Máme objednaná 3 odbavená zavazadla 20/20/20. Jem možné sloučit do dvou 30/30? Je totiž super že si můžeme připlatit, ovšem nějak nám s kočárkem nesedí počet rukou a ty si přikoupit neumíme. Děkuji.

před 25 dny
Kryštof Hájek

Dobrý den, u Ryanairu bohužel sčítání hmotností neprojde...

Přidat odpověď
před 25 dny

Dobrý den, letíme také poprvé a jsme tři, 2 dospělí a dítě. Teď budu psát polopaticky. Já zavazadlo 10 Kg + batůžek, druhý zavazadlo 10 kg, třetí zavazadlo 10 kg. Nemůžeme tedy mít pro 3 lidi 20zavazadla ? Jeden 20 kg a druhý 10 kg? A ještě, ty kufry musí být úplně stejné velikosti?

před 26 dny
mirjur

Můžete mít 20kg zavazadlo, ale musí být odbavené. Kufry nemusí mít stejnou velikost, ale musí splňovat max. předepsané rozměry.

Přidat odpověď
před 26 dny

Dobrý den. Objednala jsem si letenku bez příplatku za místo. Teď bych si chtěla místo vybrat a připlatit. Můžete mi prosím někdo poradit jak na to? Děkuji.

před 27 dny
Kryštof Hájek

Dobrý den, musíte přes web Ryanairu: https://www.ryanair.com/gb/en/ -> sekce "My Bookings".

Přidat odpověď
před 27 dny

Mám dotaz. Letím s rodinou na Mallorcu s Ryanair a máme zapalcena odbavená zavazadla. Každý 20 kg. Je možné mít např. dvě zavazadla, ale vyšší váhy?

Díky D.

před 28 dny
Kryštof Hájek

Dobrý den, u Ryanairu ne, hmotnost je stanovena pevně, každý jednotlivý kus nesmí vážit víc než 20 kg, jinak budete doplácet.

Přidat odpověď
před 28 dny
Načíst všechny komentáře
Avatar uživatele

Nechceš klikat? Přidej se mezi nás! (pokud nejsi robot)

Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 28 dny
Navrhni úpravu