Průvodce aerolinkou

Letecká společnost Ryanair

Hledáš rozměry zavazadel, možnosti odbavení nebo služby za letu?
Projdi si průvodce, který tě na cestu připraví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

O aerolince Ryanair

Letecká společnost Ryanair se v evropském letectví proslavila jako průkopník nízkonákladového konceptu. Na základě omezení služeb na nezbytně nutné, tedy přepravu z bodu A do bodu B, nabídne nejnižší možné ceny, které dodnes vzbuzují podezření.

Ryanair ročně přepraví přes 100 milionů cestujících, čímž se řadí mezi největší evropské dopravce. Po celé Evropě provozuje lety do dvou set různých destinací.

Lety operuje letouny Boeing 737–800 v žluto-modrém zabarvení.

Průvodce pro tebe napsal David Eiselt

Letenky

Nejlevnější letenky s Ryanair zakoupíte přímo na webu dopravce www.ryanair.com v období 1–3 měsíce před odletem, u některých tras však může být výhodnější rezervovat i s větším předstihem.

Levné letenky lze koupit s odletem z ČR na následujících linkách:

  • Praha – Ammán, Barcelona, Boloňa, Brusel (Charleroi), Budapešť, Dublin, Edinburgh, Eindhoven, Ejlat, Krakov, Londýn (Stansted), Liverpool, Madrid, Málaga, Marrákeš, Milán, Paříž-Beauvais, Pisa, Řím (Ciampino) a Trapani,
  • Brno – Londýn,
  • Ostrava – Londýn a Milán,
  • Pardubice – Londýn a Alicante,
  • Bratislava – Alghero, Athény, Berlín, Birmingham, Boloňa, Brusel (Charleroi), Burgas, Dublin, Edinburgh, Eilat, Girona (Costa Brava), Kofru, Leeds, Londýn (Stansted), Madrid, Malaga, Malta, Manchester, Niš, Palma de Mallorca, Pafos, Paříž (Beauvais), Řím (Ciampino), Soluň, Trapani.

Masivní počet linek nabídne Ryanair z berlínského letiště Schönefeld, létá také z Norimberku, Krakova, Vratislavi nebo Katovic.

Cena letenek se u Ryanairu v průměru pohybuje v rozmezí 800–1.500 Kč za jednosměrný let. Výjimkou však nejsou ani promoakce s letenkami za 270 Kč.

Garantovaný směnný kurz

Při samotné platbě za letenky nezapomeňte na jednu skrytou a záludnou fintu. Zadáte-li při platbě číslo karty, systém rozpozná, že se jedná o kartu českou a celá platba se tak zaúčtuje podle garantovaného směnného kurzu Ryanairu. Ten je výrazně nevýhodnější než kurzy českých bank.

Po zadání čísla platby se pod políčkem "Save card details to my Ryanair Accouont" ukáže malá informace o "guaranted exchange rate", na kterou musíte kliknout a ve spodní části vyškrtnout políčko (tak, aby nebylo zaškrtnuté). Teprve po tom můžeme v klidu zaplatit, částka se zaúčtuje podle kurzu naší banky.

Slovenských uživatelů se celý problém pochopitelně netýká, vzhledem k tomu, že Ryanair i Slovensko používá stejnou měnu – Euro.

Sleva 15% pro studenty na Erasmu

Ryanair od roku 2017 poskytuje Erasmus 15% slevu pro všechny studenty s platnou ESN kartou. Sleva se vztahuje na všechny letenky v síti Ryanair a opravňuje k přepravě 20 kg odbaveného zavazadla zdarma. Více informací poskytne web Ryanairu.

Najdi nejlevnější letenky

Zavazadla

Příruční zavazadla můžete přepravovat zdarma v počtu 2 kusů. Váhové omezení je 10 kg a rozměrově jsou zavazadla omezena na 55 x 40 x 20 cm a menší na 35 x 20 x 20 cm. Rozměr nesmí překročit ani o 1 cm!

Pozor na to, že nově od ledna 2018 platí pravidlo, kdy nám zavazadlo velikosti 55 x 40 x 20 cm bude přímo před nástupem u gatu odebráno do podpalubí – bez doplatku, splňuje-li výše uvedené rozměry. S sebou do kabiny si jej mohou vzít pouze cestující mající zakoupené letenky v tarifu Plus, Flexi Plus, Family Plus nebo zaplacený přednostní nástup. Menší zavazadlo 35 x 20 x 20 cm můžete mít po celou dobu letu vždy.

Odbavné zavazadlo si můžete dokoupit během rezervace letenky v druhém kroku. Jeden kus do 20 kg stojí 20 € / 650 Kč a lze takto přikoupit až 3 zavazadla.

Přepravit lze i sportovní vybavení jako lyže, jízdní kolo, golfové hole či hudební nástroj. Aktuální výši poplatků naleznete na ryanair.com/poplatky.

Kočárek pro malé děti je přepravován zdarma.

Přeprava zvířat není povolena.

Odbavení

Odbavení na letišti je za poplatek, vyberte si následující možnosti.

Online odbavení, neboli check-in, lze provést zdarma 4 dny až 2 hodiny před odletem. Pokud si zaplatíte za výběr sedadla (od 2 € / 60 Kč), můžete se odbavit až 30 dní před odletem. Sedadla jsou jinak udělována automaticky, a pokud vás letí více, budete nejspíše rozsazeni. Pokud s výběrem sedadel nebudete souhlasit, lze si je stále za poplatek vybrat.

Využijte také možnost odbavení přes telefon, kdy si pomocí mobilní aplikace Ryanair vygenerujete palubní vstupenky. Čárový QR kód pak již jen ukážete na displeji telefonu letištní obsluze.

Služby během letu

Občerstvení nabízí Ryanair pouze za poplatek.

46 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele evinkamalinka
evinkamalinka

https://www.independent.co.uk/tr...64016.html

Nekdo nějaký bližší info?

včera v 07:05
David Eiselt

Francouzi stávkují každý týden.

včera v 07:58
Avatar uživatele evinkamalinka
evinkamalinka

No už nám kvůli tomu zrušili zítřejší let s ryainarem do barcelony, tak doufam, ze nam nezrusi aji ten s vuelingem..

Přidat odpověď
včera v 07:59
Pavel Trubelík
  • Přidal se před rokem
  • Napsal 2 komentáře
  • Poslat zprávu
  • (upraveno 2018-03-20T23:13:39+01:00)

Tak vidím že nejsem sám komu dneska zrušily let dva dny před odletem.

Odpovědět
před 2 dny
Avatar uživatele evinkamalinka
evinkamalinka

Dobrý den,

zrušili nám let dva dny před odletem. Museli jsme u jiné společnosti koupit jiné a dražší letenky. Kromě toho, že nám vrátí peníze máme nárok ještě na jinou kompenzaci? Díky

před 2 dny
Kryštof Hájek
před 2 dny
Avatar uživatele evinkamalinka
evinkamalinka

Zdravím, takže myslím, že jsme to pěkně pokazili, když jsme si nechali vrátit peníze místo toho, aby nám zajistili alternativní let. Když jsem se nemohla dostat na ten jejich super chat a viděla jsem, že další Ryanair letadlo letí až v sobotu, tak jsme koupili letenky jinde. Pak jsem se ale dočetla :,, Možnosti pro změnu trasy – Pasažér může změnit trasu v následujícím pořadí:

1. Nejprve se budeme snažit zajistit vám nejbližší dostupný let se společností Ryanair na stejné trase. Pokud tato možnost není dostupná ve stejný den nebo následující den, pokusíme se zařídit vám nejbližší dostupný let se společností Ryanair z dostupného alternativního letiště (nebo na dostupné alternativní letiště) ve stejné zemi.

Pokud to není možné ve stejný nebo následující den, budeme postupovat takto:

2. Zajistíme vám let do koncové destinace u společnosti, se kterou máme vzájemnou smlouvu. Mezi naše partnerské letecké společnosti patří EasyJet, Jet2, Vueling, CityJet, Aer Lingus, Norwegian nebo Eurowings.,,

No a právě u jedné té společnosti jsme letenky koupili. Takže nám zaniká právo na kompenzaci?

Přidat odpověď
včera v 11:12

Ahoj, nemáte prosím někdo zkušenost s kartou k EUR učtu u české fiobanky, také to převedou na kč? lez z německa , děkuji za odpověd.

před 11 dny
David Eiselt

Tady se řeší převádění u Ryanairu. U banky neřešíme, pokud máš eurový, tak ti strhnou eura.

Je tu někdo zkušenější.

Koupili jsme si letenky a později jsme se rozhodli pro stan, takže 1x odbavené zavazadlo.

Než jsem se s nimi na chatu domluvila a zjistila, že elektronicky už mě to nepustí a musím to koupit přes ně, už jsem měla odbavené osoby. Od té doby řeším, jestli mám odbavené i toto zavazadlo nebo ne. Na chatu mi sdělil, že je to v letence (kterou jsem ale odbavila 2 dny před nákupem zavazadla), že stačí ji přetisknout znovu. To jsem udělala, ale letenka vypadá stejně jako před tím a o odbaveném zavazadle tam nevidím ani zmínku.

Neví někdo, jak to vypadá, když letíte s odbaveným zavazadlem? Nebo co mám dělat?

Zatím jsme vždyletěli jen s palubním.

Díky.

před 15 dny
David Eiselt

Tuším, že akorát proběhne změna v QR kódu a nikde na letence to uvedeno není.

Přidat odpověď
před 15 dny

Zdravím, nevíte prosím proč Ryanair zmizel z vyhledávačů letenek? Hledala jsem konkrétně Dublin na červen, ale zkusila jsem namátkově i Londýn a další destinace, různá data a nic (Cestujlevne, Pelikán, Letuška, Student Agency...). Přímo na stránkách Ryanair ale letenky stale nabízejí. Díky.

před 15 dny

Tak už se to zase zobrazuje, tak jsem jen trefila nějaký výpadek...

Přidat odpověď
před 15 dny
Avatar uživatele Vojtěch Hájek
Vojtěch Hájek

Ahoj, Ryanair mi prave poslal SMS, ze mi ruší zítřejší let Řím -> Malta. Je to méně nez 24 h před odletem. Dostanu z nich neco? Nahradni let stojí 2k na osobu s Air Malta.

před 16 dny
David Eiselt

Tak musí ti dát náhradní let, což bys měl začít s nimi komunikovat. A případně proplatit hotel + dostaneš kompenzaci. Více zde https://www.cestujlevne.com/blog/zruseny-let

před 16 dny
Avatar uživatele Vojtěch Hájek
Vojtěch Hájek

Díky moc! Nastudováno! Myslíš ze ma cenu vyplňovat ten jejich formulář nebo jim volat? Nebo co je neschudnejsi cesta?

před 15 dny
Avatar uživatele Vojtěch Hájek
Vojtěch Hájek

Tak teď koukám, ze zavolat do ryanairu jaksi nejde a zákaznická podpora ma jen do 18h. Jsem ted na vazkach, zda kupovat let s air Malta nebo pockat do zitra a nejak to konzultovat s nimi. Aktuální cena je 2,6k a zitra to taky muže bejt 3x tolik. Ten jejich formulář jim každopádně vyplnim

před 15 dny

Keď si kúpite náhradný let v inej spoločnosti ho preplácajú iba ak sa musíte na miesto dostať v krátkom čase (ie. idete na svadbu a inak by ste ju zmeškali). Už niekoľko ľudí sa s nimi o tomto súdi, osobne by som do toho nešla.

Ryanair vám dovolí zabookovať si náhradný let ich spoločnosti na najbližší čas. Hotel preplácajú tuším do 2-3 hviezdičiek, zo stravy raňajky a večere, dopravu na hotel a z hotela (kľudne vezmite taxík). Mne náklady preplatili asi 2-3 dni od toho, čo som vyplnila ten ich formulár + mi prihodili ešte asi 30 € viac ako som žiadala :D Ak let nezrušili kvôli vplyvu počasia (čo asi nebude váš prípad keďže ho zrušili dopredu), máte pravdepodobne nárok na odškodné.

před 15 dny
Avatar uživatele Petr76
Petr76

Smyslem letecké dopravy je se dostat na místo v krátkém čase a není na aerolince, aby posuzovala vaše důvody k cestě. Svérázné výklady směrnic EU ze strany Ryanairu nemohou u soudu obstát, zejména ne po tom co předvedli na podzim.

před 15 dny
David Eiselt

Spíš se divím tomu, že vám zruší let a komunikace další nulová.

před 15 dny
Avatar uživatele Vojtěch Hájek
Vojtěch Hájek

Peklo. Nicméně na Maltu se vůbec nedostanu, neboť Air Malta nabízí uz jen posledni místa za nejdražší ceny (25k), ty levné letenky, o nichž jsem psal byly jen stará data, co mel Skyscanner. Tudíž pravděpodobně zůstanu v Itálii, neboť jsem mel o dva dny let Malta -> Bergamo a zkusím si nechat proplatit vlak do Bergama. Nejlepsi by bylo, kdyby ten druhy let taky zrušili.

Osobně si myslim, ze zrušení letu 22 před odletem do takové destinace muže mit jediný duvod - zkratka prázdné letadlo.

před 15 dny
Avatar uživatele Vojtěch Hájek
Vojtěch Hájek

Jen tak mimochodem ma dnes v Římě (CIA) dalších 7 zrušených příletu, takze zřejmě mají nejaky problémy.

před 15 dny
Avatar uživatele Katka
Katka

Komunikacia mohla byt aj horsia - mna o zruseni letu informovali 5 hodin po planovanom odlete. To bola cela ich pomoc. Zamestnanci mi po 8 hodinach cakania na letisku povedali aby som si vsetko vybavila sama, ze oni mi inak ako s prebookovanim leteniek nemozu pomoct. Ake naklady nam preplatia mi nevedeli povedat. Proste Ryanair.

A nemyslim si ze by let rusili kvoli prazdnemu lietadlu. Vzhladom na EU 261 ich to vyde dost draho.

Přidat odpověď
před 15 dny

Ahoj, chtěla jsem koupit letenky do Milána pro 6 lidí, tchán a švagr se jmenují stejně - a to je problém, dál mě to nepustí, co dělat? Díky

před 19 dny
David Eiselt

K jednomu z nich přidej do jména třeba Mr. Bude to pak Petr Novak a MrPetr Novak.

Přidat odpověď
před 19 dny
Petr Šoltys

Dá se nechat zavazadlo 55x40x20 už u odbavení před security, nebo ho vezmou až u gate?

před 23 dny
Kryštof Hájek

Vezmou až u gate. Před security byste musel platit jako za standardní odbavený kufr.

Přidat odpověď
před 23 dny

Dobrý den,

prosím vás jedno odbavené velké zavazadlo do 20kg na osobu se musí připlácet, nebo je v ceně a připlácí se až další zavazadla?

před 24 dny
David Eiselt

Dobrý den Martino,

Prosím čtěte předtím, než se komentujete. Vše je popsáno výše.

V ceně jsou jen příruční zavazadla, k odbavení se platí. Kufr do 20 kg je za 20 € á let.

Přidat odpověď
před 24 dny
Avatar uživatele danh
danh

tak ještě jeden komentář k této společnosti - letíme 4 ( 2 + 2 stejné příjmení )Katowice - Edinburgh a teda nás každého posadili úplně ale úplně někde jinde...:( a letadlo vypadá, že je poloprázdné.. asi fakt chtějí přinutit každého zaplatit pár euro navíc...

před 24 dny
Avatar uživatele eremi
eremi

To ale není žádná novinka, už to praktikují minimálně od podzimu a pokud si nezaplatíš sedadlo, tak Vás to rozháže po celým letadle.

před 24 dny
Avatar uživatele padrino11
padrino11

Můžeš to nakoupit postupně pro každého zvlášť a třeba Vás náhodně posadí vedle sebe.

před 24 dny
cali

Kombinatorika, to mě ve škole vždycky bavilo:-)

Přidat odpověď
před 24 dny

takze take mam neco pobodbe, castka u Ryan Air byla v USD, a ja platila v USD a cena na karte uplne jina (drazsi ) plus si nauctovali jeste nejaky dalsi poplatek, ve skutecnosti jsem platila na dvakrat 4 USD vice. Pan na chatu tomu take nerozumel a poslal mi at si vyplnim formular :)) takze zadna pomoc

Odpovědět
před měs
Avatar uživatele danh
danh

v tom to není - u wizzairu mi banku účtovala přepočet ze zlotých, u platby kartou v dolarech mám kurz dolaru... navíc mi banka strhla částku, která je na faktuře ryanair.. nahoře jsou zloté a pod tím eura...

ale už mi přišla odpověď z Ryanair -

Dear Customer,

Thank you for your email.

In relation to your recent correspondence I would like to inform you that the currency is always in the departure country`s currency, which cannot be changed.

Should you have further questions please do not hesitate to contact us.

Kind regards,

Betty

Ryanair Customer Service

tak z toho moudrý nejsem....

před měs
David Eiselt

České banky zaúčtovávají dolary a eura, jakoukoliv další měnu s převodem na eura. Takže si nemohl mít přepočet ze zlotých. Zeptej se banky, co konkrétně přijala za platbu. Tady ti moc neporadím.

před měs
Avatar uživatele danh
danh

tak jsem si vše ještě jednou ověřil. u platby za letenky u wizzair z polska mam u unicredit zúčtován kurz zloteho..o euru ani zmínka.. u ryanair je pri letu z poska a to ji u předchozího letu někdy v srpnu zauctovana platba v eurech...nejde ani tak o těch pár korun spíše jen jak se tomu vyhnout...pri platbě kartou mi to v posledním kroku prepocetlo na eura. když jsem ale dál pryč tu fajfku z toho čtverečku tak tam byly zpet zlote..ale platba v bance zase eura..a přesně částka co byla u ryanair..

před měs
David Eiselt

Je to divné tedy. Neznám odpověď – buďto došlo k nějakému refreshi z tvé strany a bylo nutné znovu odkliknout, nebo to má Ryanair prostě na háku a bude si takhle přivydělávat i s výslovným nesouhlasem.

před měs
Avatar uživatele danh
danh

tak uz podruhé mi napsali že měna je vždy zeme odletu a nedá se to změnit.. . tak mi to úplně nesedí se skutečností...:(

před měs
David Eiselt

Tak se zeptej, proč ti neprovedli platbu měnou dle země odletu, ale v EUR.

před měs
Avatar uživatele danh
danh

tak jsem jim samozřejmě hned už včera položil stejnou otázku - odlet Polsko=zloté... už bez odpovědi... tak to asi kašlu a při příští platbě už počítám s jejich kurzem euro... jen kdyby měl někdo podobnou zkušenost, tak bych si ji moc rád přečetl...díky

před měs
Avatar uživatele danh
danh

tak nové zprávy k platbám - let byl zrušen kvůli počasí.. Ryanair mi nechtěli přehodit let až za měsíc, takže vrácení peněz.. a dopadlo to trochu dle mých předpokladů: když jsme platil za letenky tak odešla z účtu platba v eurech (přestože odlet z Polska) a v o dost méně výhodném kurzu než u zlotého... no a vratka přišla ve zlotých... takže rozdíl, při cca 4 tisících za letenky, 400 Kč!!!! což nemůže být rozdíl v kurzu měn (za měsíc od platby se nezměnil o 10%..), není to ani v přepočtu "nákup" "prodej" u banky.. Takže první krok - dotaz u Unicredit - budou to reklamovat oni sami.. tak jsem zvědavý, jak to dopadne...:( dám vědět...

před 16 dny
Avatar uživatele danh
danh

tak reklamace u Unicredit uznána.. doplacena celá částka... ani nic neodecteno za změnu kurzu.. takže spokojenost..

Avatar uživatele danh
danh

Ahoj, mám dotaz ohledně platby za letenky u Ryanair. Letíme z Katowic do Edinburghu. Při platbě kartou jsem si dal pozor a políčko, které se týká směnného kurzu jsem nechal nezaškrtnuté. V ten moment se mi částka původně (při zaškrtnutém políčku) v eurech převedla zpět na zloté (a v přepočtu s výrazně lepším kurzem než v těch eurech). Přesto jsem dneska zjistil, že banka (Unicredit) mi odečetla z účtu platbu v eurech (za 4 letenky v ceně 4000 to bylo asi o 250 Kč horší než ve zlotých). Máte někdo s tímto zkušenost...? a dá se někde na Ryanair napsat dotaz proč se tak stalo..?

Díky

před měs
David Eiselt

To je ale normální postup, protože nevlastníš účet ve zlotých, převede ti banka kurz na eura a pak na české koruny. Tady si ušetřil na Ryanair kurzu, u banky to ovlivníš jen cizoměnovým účtem.

před měs
Qlk

Unicredit to pořád píše špatně, ale myslím, že ve skutečnosti to odečetli ve zlotých.

Přidat odpověď
před 24 dny
Avatar uživatele

Nechceš klikat? Přidej se mezi nás! (pokud nejsi robot)

Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu