O aerolince Ryanair

Letecká společnost Ryanair se v evropském letectví proslavila jako průkopník nízkonákladového konceptu. Na základě omezení služeb na nezbytně nutné, tedy přepravu z bodu A do bodu B, nabídne nejnižší možné ceny, které dodnes vzbuzují podezření.

Ryanair ročně přepraví přes 100 milionů cestujících, čímž se řadí mezi největší evropské dopravce. Po celé Evropě provozuje lety do dvou set různých destinací.

Lety operuje letouny Boeing 737–800 v žluto-modrém zabarvení.

Průvodce pro tebe napsal David Eiselt

Letenky

Nejlevnější letenky s Ryanair zakoupíte přímo na webu dopravce www.ryanair.com v období 1–3 měsíce před odletem, u některých tras však může být výhodnější rezervovat i s větším předstihem. 

Levné letenky lze koupit s odletem z ČR na následujících linkách:

 • Praha – Ammán, Barcelona, Bari, Benátky, Billund, Boloňa, Bournemouth, Bordeaux, Brusel (Charleroi), Budapešť, Dublin, Edinburgh, Eindhoven, Ejlat, Göteborg, Kodaň, Krakov, Londýn (Stansted), Liverpool, Madrid, Málaga, Manchester, Marrákeš, Marseille, Milán, Paříž-Beauvais, Pescara, Pisa, Řím (Ciampino), Riga, Stockholm Skavsta, Trapani a Zadar
 • Brno – Berlín, Londýn a Milán,
 • Ostrava – Londýn, 
 • Pardubice – Alicante,
 • Bratislava –  Alghero, Athény, Birmingham, Boloňa, Brusel (Charleroi), Burgas, Dalaman (Turecko), Dublin, Edinburgh, Eilat, Girona (Costa Brava), Korfu, Kyjev (Borispol), Leeds, Londýn (Stansted), Madrid, Málaga, Malta, Manchester, Marrákeš, Niš, Palma de Mallorca, Pafos, Paříž (Beauvais), Řím (Ciampino), Soluň,
 • Košice – Londýn Southend.

Masivní počet linek nabídne Ryanair z berlínského letiště Schönefeld, létá také z Norimberku, Krakova, Vratislavi nebo Katovic.

Cena letenek se u Ryanairu v průměru pohybuje v rozmezí 800–1.500 Kč za jednosměrný let. Výjimkou však nejsou ani promoakce s letenkami za 270 Kč či méně.

Sleva 15% pro studenty na Erasmu

Ryanair od roku 2017 poskytuje Erasmus 15% slevu pro všechny studenty s platnou ESN kartou. Sleva se vztahuje na všechny letenky v síti Ryanair a opravňuje k přepravě 20 kg odbaveného zavazadla zdarma. Více informací poskytne web Ryanairu.

Najdi nejlevnější letenky

Zavazadla

Zavazadla u Ryanairu jsou díky chaotickým a nestandardním pravidlům trochu velký oříšek. Pokusíme se vám však zde odpovědět na všechny dotazy, které denně dostáváme, abyste i vy rozuměli pravidlům pro přepravu zavazadel.

Příruční zavazadlo

Kabinové zavazadlo, které je vždy v ceně a zdarma, má rozměry omezeny na 40x25x20 cm do 5 kg. Pokud vám tento rozměr nestačí, což chápeme, je nutné si připlatit doplňkové služby, které vám stránka Ryanairu nabídne v druhém kroku po výběru letenek.

Máte možnost dokoupit Přednostní nástup (Priority boarding), kdy do letadla budete nastupovat mezi prvními a kromě malého příručního zavazadla o rozměrech 40x25x20 cm si můžete s sebou vzít na palubu i velké příruční zavazadlo o rozměrech 55x40x20 cm celkem do 10 kg. Cena této služby se pohybuje od 300 Kč za jeden let.

Při zpětném přidání zavazadla (ne přímo při koupi letenky) bude služby Priority dražší.

Odbavené zavazadlo

Zapsané zavazadlo si můžete dokoupit během rezervace letenky taktéž v druhém kroku. Menší 10 kg kufr stojí minimálně 300 Kč za jeden let a musí se vejít do rozměrů 55x40x20 cm, velký kufr s limitem hmotnosti do 20 kg vás vyjde minimálně na 650 Kč a součet všech tří stran by neměl překročit 158 cm. Je možné si na osobu koupit až 3 zavazadla.

Všechny ceny platí pro krátké lety a při koupi během rezervace letenky. Pokud se rozhodnete službu přidat zpětně, budou částky vyšší.

Ostatní zavazadla

Přepravit lze i sportovní vybavení jako lyže, jízdní kolo, golfové hole či hudební nástroj. Aktuální výši poplatků naleznete na ryanair.com/poplatky

Kočárek pro malé děti je přepravován zdarma.

Přeprava zvířat není povolena.

Odbavení

Odbavení na letišti je za poplatek 55 EUR, vyberte si následující možnosti.

Online odbavení, neboli check-in, lze provést zdarma 24 hodin až 2 hodiny před odletem. Pokud si zaplatíte za výběr sedadla (od 120 Kč), můžete se odbavit až 60 dní před odletem.

Využijte také možnost odbavení přes telefon, kdy si pomocí mobilní aplikace Ryanair vygenerujete palubní vstupenky. QR kód pak již jen ukážete na displeji telefonu letištní obsluze. Několik málo letišť (viz jejich seznam) mobilní palubní vstupenku neakceptuje, při odletu z nich musíte mít boarding pass dopředu vytištěný.

Výběr míst

Pokud nechcete platit za výběr místa, dostanete přidělenou náhodnou sedačku zdarma. Letíte-li ve více osobách, počítejte však s tím, že vás systém Ryanairu vždy záměrně rozesadí. 

Ryanair je také pravděpodobně jediná aerolinka na světě, která za určitých okolností konkrétní sedačku donutí zakoupit. Stane se tak, pokud cestujete s dítětem mladším 12 let, které musí sedět vedle doprovázejícího dospělého (nad 16 let). Právě dospělý si musí zakoupit konkrétní sedačku (od 120 Kč), dítě pak už nemusí – bude automaticky usazeno na sedačku vedle zdarma.

Služby během letu

Občerstvení nabízí Ryanair pouze za poplatek. Například vanička s teplým jídlem (300 g) přijde cca na 7 až 10 EUR.

Kontakt

Potřebujete-li vyřešit jakýkoliv problém s vaší rezervací u Ryanair a kontaktovat společnost, využijte následující možnosti:

Telefonické kontakty jsou k dispozici zde, vzhledem k vysokým poplatkům za volání ale nedoporučujeme využívat.

Ryanair nemá žádnou 24hodinovou podporu, všechny kontakty jsou dostupné od 6:00 do 21:00 ve všední dny, od 8:00 do 19:00 v sobotu a mezi 9:00 a 19:00 v neděli.

Pro řešení kompenzace za zpoždění let Ryanairu využijte speciální formulář, do kterého vyplníte údaje letu a počkáte, až se vám na e-mail ozve pracovník aerolinky.

1084 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele David Klíma
David Klíma

Existuje u Ryanair neco jako letenka s prestupem? Proste aby ty 2 cesty byli koupene zaraz a byla nejaka garance navaznosti? Nebo musim proste vzdy koupit 2 samostatne letenky na tu jednu cestu a kdyz jednu z nich zrusi nebo preplanuji tak ze uz nepujde prestoupit tak mam proste smulu ?

před 16 dny
Avatar uživatele
danny_1

Ano, od roku 2017 na vybranych trasach, vice behem par vterin odpovi treba google.

Přidat odpověď
před 15 dny

Tak Maroko prodlouzilo zakaz letu do 31.1. ... riskne to nekdo s letenkama na 1.2? Vidim tam otocky za 20eur.

Odpovědět
před 27 dny
divan
 • Přidal se před 2 lety
 • Napsal 376 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2021-12-27T12:38:01+01:00)

Pro rezervace prováděné v době od 26. prosince 2021 do 31. ledna 2022 platí nulový poplatek za změnu letu. Změny letů lze provádět do 30. září 2022. Změny letů musí být provedeny alespoň 7 dnů před původním plánovaným datem odletu. Bude nutné doplatiti případný cenový rozdíl.

https://www.ryanair.com/cz/cs/uz...e-bez-obav

Odpovědět
před 28 dny
Avatar uživatele Libor_S
Libor_S

"Online odbavení, neboli check-in, lze provést zdarma 48 hodin až 2 hodiny před odletem."

To je zastaralá informace: https://www.ryanair.com/lv/en/us...nformation

If you choose not to purchase a seat, you will be able to check-in 48 hours in advance of each departure flight for bookings made prior to January 28, 2021, and 24 hours in advance for bookings made as of January 28, 2021 and a seat will be allocated to you (free of charge).

Odpovědět
před 2 měs
Avatar uživatele Rosm
Rosm

Tak to tady dlouho nebylo - letenky po 3 Eurech, např Amman z Poznaně po celý listopad.

Když jsem je včera kupoval za 9 Euro, myslel jsem si jak to mám výhodné...

před 3 měs
Avatar uživatele niemandos_1
niemandos_1

Máš pravdu, ale tady to zůstalo bez jediné reakce. Aqaba (Akaba pro Ahmeda😀) z Vídně zpátečka byla za 11 euro. Taky jsem si myslel, že když jsem koupil u Wizzu za 19 eček, tak to už nic nepřekoná. A to to ten Wizz na 90 % zruší 😄

před 3 měs
Avatar uživatele Petr76
Petr76

Ryanair Akabu taky před pár dny postornoval.

Přidat odpověď
před 28 dny

Delete, please! .

Odpovědět
před 3 měs
Avatar uživatele
Leoš Literák

Ryanair během pandemie pokračoval v létání na mnoha svých linkách, přestože většina turistů nemohla kvůli lockdownům cestovat. Letecká společnost jim však za reklamované letenky odmítala vrátit peníze. Dostali je až díky chargerbacku. Tito lidé nyní mohou létat s Ryanairem pouze v případě, že vymáhanou částku vrátí. Jeden z cestujících toto ultimátum dostal pouze několik hodin před odletem. V květnu loňského roku MoneySavingExpert informoval, že někteří zaměstnanci společnosti Ryanair vyhrožovali, že cestující, kteří využijí chargeback k vrácení peněz, zařadí na černou listinu, což letecká společnost tehdy popřela.

https://www.seznamzpravy.cz/clan...eti-177613

Odpovědět
před 3 měs
divan

O zavazadlech se tu píše: Kabinové zavazadlo, které je vždy v ceně a zdarma, má rozměry omezeny na 40x25x20 cm do 5 kg.

Buď špatně hledám na webu Ryanairu a něco mi tam uniká, nebo ten limit 5 kg neexistuje.

před 4 měs
Avatar uživatele Tomáš _37
Tomáš _37

Hlavně jsem u FR nezažil, že by velikost a hmotnost prirucnich zavazadel řešil. No worry..

před 4 měs
Avatar uživatele Daniel _1
Daniel _1

předevčírem zakynthos odlet a obsluha ryan u gatu obcházela všechny čekající a upozorňovala ty, kdo měli více zavazadel než měli na letence... takže pro pár lidí celkem panika...

před 4 měs
divan
 • Přidal se před 2 lety
 • Napsal 376 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2021-10-07T19:06:54+02:00)

@Tomáš_37: ani já to u FR nikdy nezažil a rozhodně se nestresuju kvůli tomu, kolik váží moje kabinové zavazadlo. Ale to nic nemění na tom, že informace o 5 kg je tu možná chybná. A pokud je chybná, tak někdo, kdo poletí s FR poprvé (nebo už s nimi dlouho neletěl), by z toho mohl být zbytečně nervózní, nebo by si kvůli tomu zbytečně zaplatil další zavazadlo. O tom byl můj příspěvek.

před 4 měs
Martin Vícha

Nám FR převažoval příručaky na starém terminálu v Oděsse. Takže stát se to může.

před 4 měs
divan
 • Přidal se před 2 lety
 • Napsal 376 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2021-10-07T22:25:11+02:00)

@Martin Vícha: a jaká byla hranice? Jak jsem psal, na webu FR jsem to nedokázal najít.

před 4 měs
Martin Vícha

To netuším... každopádně moje bylo pod 5kg

Přidat odpověď
před 4 měs
divan
 • Přidal se před 2 lety
 • Napsal 376 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2021-09-27T20:47:07+02:00)

Má praktický smysl v jejich aplikaci to Upload Covid Documentation? Urychlí/zjednoduší to něco, nebo chtějí covid pas na gate nebo přepážce i tak vidět? Díky.

před 4 měs
Avatar uživatele Marketa_1987
Marketa_1987

Letela jsem teď s nimi z Vídně do Řecka, nenahrala jsem to tam, a na gatu chtěli pouze jen letenku. To samé na cestě zpět

před 4 měs
divan

Díky

Přidat odpověď
před 4 měs
Avatar uživatele jelinekkm
jelinekkm

Ahojte, zitra rano letim s FR Viden - Alicante. Check-in šel v pohodě online a píšou tam T1 (bez gate ofc), ale co si tak pamatuju, tak letali z T3. Je tam nejaka zmena nebo muzu rovnou na T3?? Diky za odpovedi.

před 4 měs
Avatar uživatele Petr _75
Petr _75

Stále T3, schengen - gaty F.

před 4 měs
Avatar uživatele Daniel _1
Daniel _1

Všechno litá z T3..aspoň to píšou při výstupu z vlaku..na t1 je jen check in...

Přidat odpověď
před 4 měs
Avatar uživatele Tomáš _37
Tomáš _37

Ahoj, prosím o pomoc zkušenější, letíme v sobotu s ditkem 7 let do Řecka, bohužel jsem omylem zadal teen a ne child, tudíž nemohu učinit check in. Psal jsem na chat, tam mi napsali, že to změnili na child, ale není tomu tak. Napadlo mě ještě napsat jiné datum, avšak to by zase nesplňoval věk do 12 bez povinnosti dokládat bezinfekcnost. Zbývá mi jen urgovat chat, nebo co se s tím dá dělat? Díky za info a případnou zkušenost.

P.S. Ach jo, proč rozlišují child a teen, vždyť cena je stejná.

před 4 měs
Avatar uživatele Tomáš _37
Tomáš _37

Zeptám se ještě jinak, je chybně uvedené datum narození v BP problém na letišti, nebo tento údaj nikdo neřeší? Díky moc.

před 4 měs
Avatar uživatele pokus
pokus

Já jsem to zfalšovala ze 14 na 17 let (školní výlet, nebylo to moje dítě) a problém nebyl. Riziko musíš podstoupit sám a je problém udělat dítěti test na covid když je zdarma?

před 4 měs
Michal Zhor

Nechci tě tedy k ničemu nabádat - ale: Také se mi to stalo, prohodil jsem roky narození u mých dcer a mladší byla teen, starší child. Nikdo nic neřešil. Prostě chyba, číslo pasu sedělo, jméno sedělo ...... narození nesedělo :-) ..... ale nakonec v letadle seděly obě :-)

Přidat odpověď
před 4 měs
Avatar uživatele
Petra Cíbová

Ahojte, kúpila som letenky pre 2 ľudí spiatočné.

Mám vykonaný už aj check-in, ale svoje 2 letenky nedokážem stiahnuť, stále mi vypisuje INTERRUPRION: SERVER ERROR

Skúšala som to na rôznych zariadeniach, v rôznych prehliadačoch. Nejde letenku ani priamo vytlačiť. Zvyšné 2 letenky sú v poriadku a idú stiahnuť. Ryanair mi samozrejme neodpovedá. Nemal náhodou niekedy niekto podobný problém? Už som celkom zúfala z toho keďže bez letenky sa nedostanem na palubu :( Ďakujem pekne

Odpovědět
před 5 měs
Avatar uživatele Lukáš Vaculík
Lukáš Vaculík

Letiště, která neakceptují mobilní boarding pass:

Agadir, Essaouira, Fez, Nador, Oujda, Marrakesh, Rabat, Tangier, Kefalonia, Volos, Nea Aghailos, Tel Aviv, Dalaman

Odpovědět
před 6 měs
Avatar uživatele mmksvestky
mmksvestky

Jen ověření. Zakoupený priority nástup tedy 2 palubní zavazadla. Jestli to dobře chápu, tak z logiky věci druhé zavazadlo neodbavuju ale normálně beru sebou.

Trochu mě mate, že to zavazadlo má stejné rozměry, jako další, kde píšou odbavit. Radši ověřuju, letí nás víc, tak bych nerad poskytl špatné info.

před 7 měs
Jan Vidim

Ano i druhé na palubu. Odbavovat má význam např. když vezu nůž atd...

Přidat odpověď
před 7 měs
Avatar uživatele
Vlk76

Ahoj, nevíte umožnuje Ryaner bezplatnou přepravu dětské autosedačky?

před 7 měs
Martin Vícha
před 7 měs
Avatar uživatele
Vlk76

Dík

Přidat odpověď
před 7 měs
Avatar uživatele milankosicek
milankosicek

Zdravím, chceme letět 9.6.2021 s Ryanair z Praha na Rhodos. Jsme po druhém očkování více jak 14dnů. Nevíte někdo zda Ryanair dělá ještě PCR resty před vstupem na palubu. Díky

Odpovědět
před 8 měs
divan

Ryanair vyhrál spor o státní pomoc https://www.idnes.cz/ekonomika/z...nicni_vebe.

Jestli opravdu KLM a TAP budou vracet státní pomoc, tak to bude ještě zajímavé.

Odpovědět
před 8 měs
Avatar uživatele
Audit

Tak jsem dnes po 8 měsících opět nastartoval sezónu a Ryanair je opět friendly.

Check in s náhodnými sedadly pouze 24 hodin před odletem.

Navíc nejde ani zahájit odbavení, tak jak to fungovalo dříve - zadat údaje

a dát pozdější odbavení (bylo 48 hodin) před odletem.

Co tím Ryanair sleduje opravdu netuším :twisted:

Odpovědět
před 9 měs
Bič boží - mkrjpča

pročišťování letového řádu pokračuje, mé mezinárodní lety na duben a květen porušeny, UK vnitrostátní drží

Odpovědět
před 12 měs
divan
 • Přidal se před 2 lety
 • Napsal 376 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2020-11-02T12:40:54+01:00)

Ryanair poprvé prodělal i v hlavní sezóně, na účtech má však více peněz než na začátku pandemie:

https://zdopravy.cz/ryanair-popr...mie-64956/

Odpovědět
před rokem
Načíst všechny komentáře
Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 28 dny
Navrhni úpravu