Průvodce aerolinkou

Letecká společnost Ryanair

Hledáš rozměry zavazadel, možnosti odbavení nebo služby za letu?
Projdi si průvodce, který tě na cestu připraví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

O aerolince Ryanair

Letecká společnost Ryanair se v evropském letectví proslavila jako průkopník nízkonákladového konceptu. Na základě omezení služeb na nezbytně nutné, tedy přepravu z bodu A do bodu B, nabídne nejnižší možné ceny, které dodnes vzbuzují podezření.

Ryanair ročně přepraví přes 100 milionů cestujících, čímž se řadí mezi největší evropské dopravce. Po celé Evropě provozuje lety do dvou set různých destinací.

Lety operuje letouny Boeing 737–800 v žluto-modrém zabarvení.

Průvodce pro tebe napsal David Eiselt

Letenky

Nejlevnější letenky s Ryanair zakoupíte přímo na webu dopravce www.ryanair.com v období 1–3 měsíce před odletem, u některých tras však může být výhodnější rezervovat i s větším předstihem. 

Levné letenky lze koupit s odletem z ČR na následujících linkách:

 • Praha – Ammán, Barcelona, Bari, Benátky, Billund, Boloňa, Bournemouth, Brusel (Charleroi), Budapešť, Dublin, Edinburgh, Eindhoven, Ejlat, Göteborg, Kodaň, Krakov, Londýn (Stansted), Liverpool, Madrid, Málaga, Marrákeš, Marseille, Milán, Paříž-Beauvais, Pescara, Pisa, Řím (Ciampino), Riga, Stockholm Skavsta, Trapani a Zadar
 • Brno – Berlín (od dubna 2019), Londýn a Milán,
 • Ostrava – Londýn a Milán, 
 • Pardubice – Londýn a Alicante,
 • Bratislava –  Alghero, Athény, Birmingham, Boloňa, Brusel (Charleroi), Burgas, Dalaman (Turecko), Dublin, Edinburgh, Eilat, Girona (Costa Brava), Korfu, Kyjev (Borispol), Leeds, Londýn (Stansted), Madrid, Málaga, Malta, Manchester, Marrákeš, Niš, Palma de Mallorca, Pafos, Paříž (Beauvais), Řím (Ciampino), Soluň,
 • Košice – Londýn Southend.

Masivní počet linek nabídne Ryanair z berlínského letiště Schönefeld, létá také z Norimberku, Krakova, Vratislavi nebo Katovic.

Cena letenek se u Ryanairu v průměru pohybuje v rozmezí 800–1.500 Kč za jednosměrný let. Výjimkou však nejsou ani promoakce s letenkami za 270 Kč či méně.

Garantovaný směnný kurz

Při samotné platbě za letenky nezapomeňte na jednu skrytou a záludnou fintu. Zadáte-li při platbě číslo karty, systém rozpozná, že se jedná o kartu českou a celá platba se tak zaúčtuje podle garantovaného směnného kurzu Ryanairu. Ten je výrazně nevýhodnější než kurzy českých bank. 

Po zadání čísla platby se pod políčkem "Save card details to my Ryanair Accouont" ukáže malá informace o "guaranted exchange rate", na kterou musíte kliknout a ve spodní části vyškrtnout políčko (tak, aby nebylo zaškrtnuté). Teprve po tom můžeme v klidu zaplatit, částka se zaúčtuje podle kurzu naší banky.

Slovenských uživatelů se celý problém pochopitelně netýká, vzhledem k tomu, že Ryanair i Slovensko používá stejnou měnu – Euro.

Sleva 15% pro studenty na Erasmu

Ryanair od roku 2017 poskytuje Erasmus 15% slevu pro všechny studenty s platnou ESN kartou. Sleva se vztahuje na všechny letenky v síti Ryanair a opravňuje k přepravě 20 kg odbaveného zavazadla zdarma. Více informací poskytne web Ryanairu.

Najdi nejlevnější letenky

Zavazadla

Zavazadla u Ryanairu jsou díky chaotickým a nestandardním pravidlům trochu velký oříšek. Pokusíme se vám však zde odpovědět na všechny dotazy, které denně dostáváme, abyste i vy rozuměli pravidlům pro přepravu zavazadel.

Příruční zavazadlo

Kabinové zavazadlo, které je vždy v ceně a zdarma, má rozměry omezeny na 40x25x20 cm do 5 kg. Pokud vám tento rozměr nestačí, což chápeme, je nutné si připlatit doplňkové služby, které vám stránka Ryanairu nabídne v druhém kroku po výběru letenek.

Máte možnost dokoupit Přednostní nástup (Priority boarding), kdy do letadla budete nastupovat mezi prvními a kromě malého příručního zavazadla o rozměrech 40x25x20 cm si můžete s sebou vzít na palubu i velké příruční zavazadlo o rozměrech 55x40x20 cm. Cena této služby se pohybuje od 6 do 10 € (180 až 300 Kč)

Cestujete-li ve více osobách a odbavené zavazadlo/priority stačí jen jedné z nich, nakupujte letenky v mobilní aplikaci. Jedině tam lze navolit možnost přidání priority/odbaveného zavazadla pouze pro konkrétní osobu. Stejně tak platí, že při zpětném přidání (ne přímo při koupi letenky) bude služby Priority dražší.

Odbavené zavazadlo

Zapsané zavazadlo si můžete dokoupit během rezervace letenky taktéž v druhém kroku. Menší 10 kg kufr stojí 8 € za jeden let, velký kufr s limitem hmotnosti do 20 kg vás vyjde na 25 €. Je možné si na osobu koupit až 3 zavazadla.

Všechny ceny platí pro krátké lety a při koupi během rezervace letenky. Pokud se rozhodnete službu přidat zpětně, budou částky vyšší.

Ostatní zavazadla

Přepravit lze i sportovní vybavení jako lyže, jízdní kolo, golfové hole či hudební nástroj. Aktuální výši poplatků naleznete na ryanair.com/poplatky

Kočárek pro malé děti je přepravován zdarma.

Přeprava zvířat není povolena.

Odbavení

Odbavení na letišti je za poplatek 55 €, vyberte si následující možnosti.

Online odbavení, neboli check-in, lze provést zdarma 48 hodin až 2 hodiny před odletem. Pokud si zaplatíte za výběr sedadla (od 2 € / 60 Kč), můžete se odbavit až 30 dní před odletem. Sedadla jsou jinak udělována automaticky, a pokud vás letí více, budete nejspíše rozsazeni. Pokud s výběrem sedadel nebudete souhlasit, lze si je stále za poplatek vybrat.

Využijte také možnost odbavení přes telefon, kdy si pomocí mobilní aplikace Ryanair vygenerujete palubní vstupenky. Čárový QR kód pak již jen ukážete na displeji telefonu letištní obsluze.

Služby během letu

Občerstvení nabízí Ryanair pouze za poplatek.

650 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Chtěl jsem se zeptat,jsem v Budapešti a dnes se vracím zpět do Prahy.Chtel jsem si koupit domu pár klobasek z Maďarska a papriku.Nebudu mít problém na letišti?

před 12 hod
Avatar uživatele J0x
J0x

Klobásky ani paprika nejsou tekutiny. Maďarsko i ČR jsou v EU.

Přidat odpověď
před 12 hod
Avatar uživatele Zoharejda
Zoharejda

Ahoj, prosím o radu. Posílala jsem žádost o kompenzaci přes stránky Ryanair a zamítli mi odškodnění (let z Heraklionu do Berlína byl zpožděný o 16 hodin, doložila jsem vše - letenky, nové letenky, fotografie tabulí se zpožděním). Chtěla jsem poslat odpověď s nesouhlasem a odvolat se proti jejich rozhodnutí, ze všech emailů Ryanairu se mi to vrátilo jako nedoručitelné a když zadám novou žádost o odškodnění, tak mi to napíše, že žádost již byla podána. Poradí mi někdo, kam jim to poslat? Děkuji!!

před 7 dny
Avatar uživatele Marek Sourak
Marek Sourak

Ahoj, a za jakých okolností byl let zpožděn? To je rozhodující.

před 7 dny
Avatar uživatele Zoharejda
Zoharejda

Prostě neodletěl, údajně technická závada. Všechny ostatní lety proběhly, počasí ok. Ráno byly na bráně i formuláře na odškodnění, takže ochota odškodnit zřejmě byla. Odpověď na žádost o odškodnění byla, že vládly nepříznivé povětrnostní podmínky. Takže v tom problém není, problém je nyní, kam poslat odpověď na jejich rozhodnutí neodškodnit. Kamkoliv jsem to do Ryanairu poslala, vrátilo se jako nedoručitelné. To mám balit do obálky a posílat doporučeně?:-) Díky za jakoukoliv zkušenost.

před 6 dny
Avatar uživatele Marek Sourak
Marek Sourak

Zkuste nejakou agenturu treba Vasenaroky nebo Clik2Claim :)

Vojtěch Hájek

Máte někdo zkušenost s vymáháním nějakého potvrzení platby? Potřebuji to k proplacení letenek zaměstnavatelem. Údajně by mělo stačit booking confirmation, nicméně jsem měl svůj Ryanair účet spárovaný s Facebookem, kde jsem měl neexistující email, takže mi nic nepřišlo. Chat Ryanairu jsem použil celkem třikrát. Dvakrát jsem v podstatě dostal odpověď, že to nejde. Potřetí to prý jde s tím, že mi vystaví "Boarded letter" a bude to trvat 7-10 pracovních dnů, lol. Viděl někdo někdy takový dokument? Jsou tam všechny náležitosti? Mám čekat nebo je ještě víc prudit?

před 7 dny
opt

A výpis z účtu (nebo potvrzení transakce od tvojí banky)+boarding pass zaměstnavateli nestačí? V popisu transakce máš rezervační kód, na boarding passu máš k tomu kódu jméno a trasu. To bych řekl, že by mohlo projít...

před 7 dny
Vojtěch Hájek

Zkusím. Díky

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat,zda by prošel rozměr zavazadla 46 x 25 x 20....děkuji za odpověď

před 8 dny

Podle mne ano. Podle těch nových podmínek jsem s Ryanem letěl v pondělí z Londýna a nikdo to nijak nekontroloval. Co jsem se tak nějak poptával, jde hlavně o to aby se to dalo nacpat pod sedačku.

před 8 dny
Martin Vícha

Na 99% ano, ale s jistotou to tvrdit nejde. Třeba v Schönefeldu nemají měřící koše, kam by šlo větší zavazadlo nacpat, ale měřící desku, kde jsou jen nakreslené obrysy, takže to nejde "natlačit". Zažil jsem prudícího zřízence, který nenechal přečnívat ani 2cm :-( . Ale ve většině případů, to nikdo kontrolovat nebude.

Josef

Zdravím, letím zítra v pondělí ráno v 05.45 z Vídně do Marakéše Ryan Air, stránka mi říká že odbavení je otevřeno, když zadám ale, že nechci sedadlo a vezmu si přidělené políčko potvrdit se neaktivuje a nemůžu dál pokračovat v odbavení. Kde je chyba? Je to tím že si musím sedadlo koupit? Nebo mám jít a nechat si přidělit sedadlo až na letišti a check-in provést až tam, je ale možné, že tam už bude za poplatek. Díky za radu. Josef

před 8 dny
Kryštof Hájek
 • Právě online
 • Přidal se před 3 lety
 • Napsal 2964 komentářů
 • Poslat zprávu

Já si teď bohužel nevybavuji konkrétní kroky při odbavení, ale je to zvláštní, koupě sedačky určitě není nutností. Každopádně ale check-in až na letiště nenechávejte, stálo by vás to 50 €.

před 8 dny

Jednou se mi to také stalo, zkuste jiný internetový prohlížeč nebo odbavení v aplikaci v telefonu. :-)

Možná hloupý dotaz , ale letím s Ryanair poprvé. Zakoupili jsme letenku varianta Plus. Na stránkách Ryanair uvádějí příruční zavazadlo + odbavené zavazadlo 20 kg. Nyní jsme se odbavili a máme na letence pouze příruční zavazadlo + odbavené zavazadlo 10 kg. Jak to tedy je?? Kolik tedy může být odbavené zavazadlo kg? Nerada bych problémy na letišti...děkuji za odpověď!

před 9 dny
Kryštof Hájek
 • Právě online
 • Přidal se před 3 lety
 • Napsal 2964 komentářů
 • Poslat zprávu

V tarif Plus by měl být opravdu 20 kg kufr. Nepatří třech 10 kg na letence příručním zavazadlům?

před 9 dny

Mohu Vám prosím někam poslat kopii letenky? Opravdu se v tom nevyznám...děkuji

před 9 dny
Kryštof Hájek
 • Právě online
 • Přidal se před 3 lety
 • Napsal 2964 komentářů
 • Poslat zprávu

Můžete klidně do zpráv na Facebooku Cestujlevně: https://www.facebook.com/cestujlevnecom/

Avatar uživatele Daniel Chamrada
Daniel Chamrada
 • Přidal se před 2 lety
 • Napsal 3 komentáře
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2019-04-25T17:04:20+02:00)

Ahoj, mám jeden dotaz týkající se dokoupení odbavených zavazadel až po koupení letenky. Cena takového zavazadla je 40 €, ale cena sportovního vybavení je jen 30 € (dá se předpokládat, že bude také odbaveno). Co když pak kufr rozměru příručáku donesu na přepážku s tím, že bude zakoupen právě jako sportovní vybavení? Počítám, že těžko to bude chtít rozbalit nebo procházet skenerem. Díky.

Odpovědět
před 25 dny

Dobrý večer, chtěla bych se zeptat, jestli někdo náhodou neměřil tu klec na kabinové zavazadlo. Je opravdu o trošku větší než oficiální rozměry, nebo je to přesné? Mám batoh 42x29x18 tak pořád váhám, zda to risknout...děkuji za zkušenosti Kamila

před 26 dny
Pavel Planespotter

Batoh zmacknete, ne ?

před 26 dny
Avatar uživatele Marek Sourak
Marek Sourak

Batoh v klidu zmacknete, pokud ho nenarvete uplne

před 26 dny

Takže se to dá zvládnout i s pár cm navíc...díky

před 26 dny
Avatar uživatele aga.endy
aga.endy

Mám skořepiňák o rozměrech 40x30x20cm,a do klece se vejde, řekla bych, že i s mírnou rezervou

Přidat odpověď
před 26 dny

Ahoj, mám koupené u Ryanair Priority boarding, praxe znamená přesně co, po projití bezp. kontrolou?? Být u Gatu první?? :-)

díky za odpověď

před 26 dny
Kryštof Hájek
 • Právě online
 • Přidal se před 3 lety
 • Napsal 2964 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2019-04-24T14:51:18+02:00)

Ahoj, Priority má výhodu především ve dvou příručních zavazadlech. U gatu můžete být kdy chcete (v rámci času vyznačeného na borading passu samozřejmě :D ). U gatu se pak zařadíte do fronty "Priority"..

před 26 dny

Super, díky za odpověď :-D

Přidat odpověď
před 22 dny

Dobrý den ,,vyčetla jsem dobře že maximální hmotnost zavazadla je 20kg.

před měs
Jan Čermák

Umíte pochopit psané slovo a formulovat o tom oznamovací větu, úžasné! Gratulujeme a posíláme klíčenku. Napříště trochu zapracujte na interpunkci...

Dobrý den, je možné přepravovat v kufru mražené maso (samozřejmě řádně zabalené).

před měs
Kryštof Hájek
 • Právě online
 • Přidal se před 3 lety
 • Napsal 2964 komentářů
 • Poslat zprávu

Dobrý den, v odbaveném zavazadle můžete přepravovat jakékoliv potraviny, pokud tomu nebrání celní předpisy dané země.

Dobrý den jak nejlépe postupovat pokud nemám ten kód k odbavení on line ? Letenky platil známy přes svůj účet a přišlo mu vše na jeho mail . Nyní nekomunikuje i když slíbil že vše zařídí . Jsme 4 a chci vyhnout tem poplatkum na letišti. Děkuji

před měs
Kryštof Hájek
 • Právě online
 • Přidal se před 3 lety
 • Napsal 2964 komentářů
 • Poslat zprávu

Dobrý den, bohužel musíte známého přimět, aby komunikoval. Bez kódu se neodbavíte.

Dobrý den, mám dotaz mám koupené letenky do Říma. Měl se mnou letět manžel, ale nakonec poletí syn - tedy jiné křestní jméno. V mobilní aplikaci jsem chtěla provést změnu jména a i při změně pouze křestního jména je dost poplatek vysoký poplatek - vyšší než původní cena letenky. Je nutné měnit křestní jméno, nebo myslíte že nebude problém když příjmení je stejné? Děkuji za odpověď.

před měs
Kryštof Hájek
 • Právě online
 • Přidal se před 3 lety
 • Napsal 2964 komentářů
 • Poslat zprávu

Dobrý den, křestní jméno je přeci součást celého jména. Problém samozřejmě bude, jelikož se bude jednat o jinou osobu.

před měs
Lukáš Horák

Dobrý den, jméno a příjmení na letence musí souhlasit s údaji na dokladu totožnosti (OP, CP). Poplatek za změnu jména je dán bez ohledu na to, zda měníte pouze jednu část jména.

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jestli existuje možnost změnit rozměr již zakoupeného zavazadla a cenový rozdíl doplatit.

Konkrétně - Letí nás více, kromě klasických příručních zavazadel je to jedno větší příruční zavazadlo a jedno k odbavení 10 kg. Jedno z toho bych chtěla nahradit buď dalším 10 kg nebo změnit na 20 kg.

Děkuji

před měs
Kryštof Hájek
 • Právě online
 • Přidal se před 3 lety
 • Napsal 2964 komentářů
 • Poslat zprávu

Dobrý den, změnit již dokoupené nelze, dokoupit další ano (přes web Ryanairu), byť to bude dražší než přímo při nákupu letenky.

před měs
Leonard

Dobrý den, já jen doplním, že pokud vás to přes web nepustí k individuální změně jen u jednoho cestujicího z rezervace, zkuste přes mobilní aplikaci. Tam by to jít mělo. Nedávno jsem něco podobného řešil, přes web nešlo, přes appku už ano ;)

před měs

Děkuji za Vaše odpovědi.

Appku si stáhnu a vyzkouším...

Avatar uživatele J+M
J+M

Zdravím všechny, mám asi jednoduchý problém, ale neumím si poradit- chci koupit letenku Budapešt - Praha, ceny se mi zobrazí pouze v HUF a neumím najít tlačítko, jak ukázat cenu v Kč nebo Euro. Poradíte prosím ?Děkuji

před měs
Kryštof Hájek
 • Právě online
 • Přidal se před 3 lety
 • Napsal 2964 komentářů
 • Poslat zprávu

Dobrý den, pokud vím, tak takovou funkci web Ryanairu neumí. Jedině při platbě kartou po zadání čísla kreditní karty se objeví políčko o směnném kurzu, screenshot a popis je uveden výše.

před měs
Avatar uživatele J+M
J+M

Díky, jsem ráda, že chyba není na mém přijímači

Zdravím,

když si koupím možnost mít 2 kabinová zavazadla u Ryanair, mohu s sebou mít více tekutin či je 100 ml limitivováno na 1 osobu?

Děkuji!

před měs
Kryštof Hájek
 • Právě online
 • Přidal se před 3 lety
 • Napsal 2964 komentářů
 • Poslat zprávu

Dobrý den, ne, pravidla ohledně tekutin jsou stejná pro všechny aerolinky (resp. letiště v EU) a platí na osobu, nikoliv na zavazadlo. Limit je však 1 litr, přičemž jednotlivá balení nesmí přesáhnout 100 ml. Můžete jich mít tedy klidně 10.

Avatar uživatele Simona Friedrichová
Simona Friedrichová

Dobrý den,

dnes jsem si udělala online odbavení na let do Říma i zpět. Palubní lístky mám a teď tedy ihned po příjezdu na letiště můžu na pasovou a bezpečnostní kontrolu?

Jak je to s časem? Jak dlouho před odletem musím být na letišti, když jsem si zakoupila priority a mám jen příruční zavazadlo?

Děkuji za odpověď.

před měs
Kryštof Hájek
 • Právě online
 • Přidal se před 3 lety
 • Napsal 2964 komentářů
 • Poslat zprávu

Pasová kontrola při letech po Schengenu neexistuje, takže rovnou na bezpečnostní ;) Na letišti stačí být klidně hodinu před odletem, pokud se tam vyznáte a nepotřebujete "jistotu".

před měs
Avatar uživatele niemandos
niemandos
 • Přidal se před rokem
 • Napsal 367 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2019-03-27T13:53:04+01:00)

To je hloupost.Pokud chce využít priority, kterou si zaplatila, tak by si mela pospisit :-)) Paní zřejmě nemá pražádného zkušenosti, takže bych urcite nepsal o hodině, ale v jejím případě min. 1,5 hod, pokud se jedna o Prahu, což taky nezminila.

před měs
Avatar uživatele Simona Friedrichová
Simona Friedrichová

Vždy jsem létala jen s Ck, takže tam se to trochu lišilo, takže proto se ptám. Ano, letíme z Prahy, to jsem zapomněla dodat :) díky za info :)

Avatar uživatele Zdenča
Zdenča

Dobrý den, možná hloupý dotaz... Letíme s přítelem do Malagy s Ryanair. Je možné mít oba palubní lístky v jednom mobilním zařízení ( v aplikaci Ryanair ), nebo je třeba je mít každý ve svém mobilu? Přítel má navíc Priority a já ne. Díky

před měs
Kryštof Hájek
 • Právě online
 • Přidal se před 3 lety
 • Napsal 2964 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2019-03-25T13:02:01+01:00)

Dobrý den, oficiálně to možné je, ale rozhodně je pohodlnější a jistější mít palubní vstupenku ve vlastním telefonu, případně vytištěnou. Zvlášť pokud přítel má priority a vy ne.

před měs
Avatar uživatele Zdenča
Zdenča

Mnohokrát děkuji za rychlou odpověď. Přítel bohužel nedisponuje chytrým telefonem, tak si je raději necháme vytisknout. Hezký den :)

Dobrý den. Chystáme se s partnerkou v květnu do Anglie a kupoval jsem letenky tam i zpět od Ryainu. Možná to bude znít hloupě, ale chápu správně že vytisknout letenky a odbavit se mohu v klidu z domova bezplatně 2 dny před odletem?

Díky :)

před měs
Kryštof Hájek
 • Právě online
 • Přidal se před 3 lety
 • Napsal 2964 komentářů
 • Poslat zprávu

Dobrý den, přesně tak to je. Respektive ne "můžete", ale musíte, jinak na letišti budete platit vysoké poplatky.

před měs

Kryštofe - super! Díky za potvrzení info!! :)

Prosím o radu, letíme šestičlená skupinka do Londýna - 4 dospělý a 15 a 16 let.

Už jsme odbaveni online, ale děti nešly odbavit. Po informaci na chatu Ryanairu mě bylo řečeno, že děti se odbaví na letišti zdarma. Je to tak? Letíme poprvé, bojím se komplikací. Děkuji Věra

Odpovědět
před 2 měs
Načíst všechny komentáře
Avatar uživatele

Nechceš klikat? Přidej se mezi nás! (pokud nejsi robot)

Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 4 měs
Navrhni úpravu