Průvodce aerolinkou

Letecká společnost Ryanair

Hledáš rozměry zavazadel, možnosti odbavení nebo služby za letu?
Projdi si průvodce, který tě na cestu připraví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

O aerolince Ryanair

Letecká společnost Ryanair se v evropském letectví proslavila jako průkopník nízkonákladového konceptu. Na základě omezení služeb na nezbytně nutné, tedy přepravu z bodu A do bodu B, nabídne nejnižší možné ceny, které dodnes vzbuzují podezření.

Ryanair ročně přepraví přes 100 milionů cestujících, čímž se řadí mezi největší evropské dopravce. Po celé Evropě provozuje lety do dvou set různých destinací.

Lety operuje letouny Boeing 737–800 v žluto-modrém zabarvení.

Průvodce pro tebe napsal David Eiselt

Letenky

Nejlevnější letenky s Ryanair zakoupíte přímo na webu dopravce www.ryanair.com v období 1–3 měsíce před odletem, u některých tras však může být výhodnější rezervovat i s větším předstihem. 

Levné letenky lze koupit s odletem z ČR na následujících linkách:

 • Praha – Ammán, Barcelona, Boloňa, Brusel (Charleroi), Budapešť, Dublin, Edinburgh, Eindhoven, Ejlat, Krakov, Londýn (Stansted), Liverpool, Madrid, Málaga, Marrákeš, Milán, Paříž-Beauvais, Pisa, Řím (Ciampino) a Trapani,
 • Brno – Berlín (od dubna 2019), Londýn a Milán,
 • Ostrava – Londýn a Milán, 
 • Pardubice – Londýn a Alicante,
 • Bratislava –  Alghero, Athény, Birmingham, Boloňa, Brusel (Charleroi), Burgas, Dalaman (Turecko), Dublin, Edinburgh, Eilat, Girona (Costa Brava), Korfu, Kyjev (Borispol), Leeds, Londýn (Stansted), Madrid, Málaga, Malta, Manchester, Marrákeš, Niš, Palma de Mallorca, Pafos, Paříž (Beauvais), Řím (Ciampino), Soluň,
 • Košice – Londýn Southend.

Masivní počet linek nabídne Ryanair z berlínského letiště Schönefeld, létá také z Norimberku, Krakova, Vratislavi nebo Katovic.

Cena letenek se u Ryanairu v průměru pohybuje v rozmezí 800–1.500 Kč za jednosměrný let. Výjimkou však nejsou ani promoakce s letenkami za 270 Kč.

Garantovaný směnný kurz

Při samotné platbě za letenky nezapomeňte na jednu skrytou a záludnou fintu. Zadáte-li při platbě číslo karty, systém rozpozná, že se jedná o kartu českou a celá platba se tak zaúčtuje podle garantovaného směnného kurzu Ryanairu. Ten je výrazně nevýhodnější než kurzy českých bank. 

Po zadání čísla platby se pod políčkem "Save card details to my Ryanair Accouont" ukáže malá informace o "guaranted exchange rate", na kterou musíte kliknout a ve spodní části vyškrtnout políčko (tak, aby nebylo zaškrtnuté). Teprve po tom můžeme v klidu zaplatit, částka se zaúčtuje podle kurzu naší banky.

Slovenských uživatelů se celý problém pochopitelně netýká, vzhledem k tomu, že Ryanair i Slovensko používá stejnou měnu – Euro.

Sleva 15% pro studenty na Erasmu

Ryanair od roku 2017 poskytuje Erasmus 15% slevu pro všechny studenty s platnou ESN kartou. Sleva se vztahuje na všechny letenky v síti Ryanair a opravňuje k přepravě 20 kg odbaveného zavazadla zdarma. Více informací poskytne web Ryanairu.

Najdi nejlevnější letenky

Zavazadla

Od 1.11.2018 se mění pravidla a zdarma lze přepravovat jen malé příruční zavazadlo s rozměry 40 x 25 x 20 cm. InfoPokud si však spolu s letenkou přikoupíte službu "Priority" s cenou 6 € za jeden let, na palubu si můžete vzít dvě příruční zavazadla velikosti  55 x 40 x 20 cm a menší na 40 x 20 x 20 cm.

Odbavné zavazadlo si můžete dokoupit během rezervace letenky v druhém kroku. Jeden kus do 10 kg vás vyjde na 8 € během rezervace letenky, později na 10 €. V případě těžšího zavazadla do 20 kg bude cena 25 € do 35 € (v závislosti na délce trasy) a lze takto přikoupit až 3 zavazadla. Pozor – budete-li přikupovat zavazadlo těžší než 10 kg online, ale až zpětně po provedení rezervace letenky, zaplatíte stejný poplatek, jako na letišti, tj. 40 až 50 €.

Cestujete-li ve více osobách a odbavené zavazadlo/priority stačí jen jedné z nich, nakupujte letenky v mobilní aplikaci. Jedině tam lze navolit možnost přidání priority/odbaveného zavazadla pouze pro konkrétní osobu. 

Přepravit lze i sportovní vybavení jako lyže, jízdní kolo, golfové hole či hudební nástroj. Aktuální výši poplatků naleznete na ryanair.com/poplatky

Kočárek pro malé děti je přepravován zdarma.

Přeprava zvířat není povolena.

Odbavení

Odbavení na letišti je za poplatek 55 €, vyberte si následující možnosti.

Online odbavení, neboli check-in, lze provést zdarma 48 hodin až 2 hodiny před odletem. Pokud si zaplatíte za výběr sedadla (od 2 € / 60 Kč), můžete se odbavit až 30 dní před odletem. Sedadla jsou jinak udělována automaticky, a pokud vás letí více, budete nejspíše rozsazeni. Pokud s výběrem sedadel nebudete souhlasit, lze si je stále za poplatek vybrat.

Využijte také možnost odbavení přes telefon, kdy si pomocí mobilní aplikace Ryanair vygenerujete palubní vstupenky. Čárový QR kód pak již jen ukážete na displeji telefonu letištní obsluze.

Služby během letu

Občerstvení nabízí Ryanair pouze za poplatek.

420 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Dobrý den, jen bych se chtěl ujistit, že nové podmínky chápu správně.

Do této doby jsme létali pouze s větším batohem (rozměrově má více než 45x25x20 cm) bez priority a u gatu jsme vždy čekali, jestli nás pustí do letadla i sbatohem nebo nám ho dají zdarma do zavazadlového prostoru letadla a po příletu si ho budeme muset vyzvednout na pásu.

Takhle už to teď nefunguje a musíme si zaplatit priority za 6 euro/let nebo bychom platili pokutu 25 euro?

Díky moc

před 7 hod
Jan Čermák

Ano, teď je v základní ceně jen malé příruční, cokoliv navíc podléhá poplatku.

Dobrý den, zítra odlétám do Londýna a chtěla jsem se zeptat, zda mi stačí letenka pouze v mobilu (v aplikaci)? Nějak si nevím rady, jak si ji z té aplikace nechat vytisknout.. kdybyste měl někdo radu hodnou blondýny, budu vděčná. Díky, N.

před 9 hod
Jan Čermák

Blondýna neumí číst? Co je nejasné na: "Využijte také možnost odbavení přes telefon, kdy si pomocí mobilní aplikace Ryanair vygenerujete palubní vstupenky. Čárový QR kód pak již jen ukážete na displeji telefonu letištní obsluze."?

před 8 hod
mirjur

Ano, stačí. Ale kdybys chtěla mít v rukou hmatatelnou jistotu, tak se s notebookem a tiskárnou přihlas na svou rezervaci na webu Ryanairu a vytiskni si to tam.

Srdečně zdravím.

Chtěl bych se zeptat, zdali je nějakým způsobem možné při rezervaci 2 osob do letadla zakoupit "přednostní nástup" jen pro 1 osobu (ze dvou, či skupiny více osob), či jen 1 odbavené zavazadlo pro celou skupinu?

Jde mi o to, že když chci koupit společnou letenku v jednom nákupu (proto aby se mi náhodou třeba nezvýšila cena), tak když chci zadat buď přednostní nástup, či odbavené zavazadlo (každý nepotřebuje velké zavazadlo), tak stejně mi to automaticky počítá za každého cestujícího, což jsou zase zbytečné peníze navíc.

Je možné nějak toto zrušit/nastavit/vybrat, abych platil jen za jednoho?

Díky moc! :)

před 19 hod
Kryštof Hájek
 • Právě online
 • Přidal se před 2 lety
 • Napsal 2204 komentářů
 • Poslat zprávu

Dobrý den, však je to popsáno výše - nelze. A bohužel ani zpětně po nakoupení letenky (to lze přidat jen odbavené zavazadlo, které je však výrazně dražší). Jediná možnost je tak koupit pro jednotlivé osoby letenky odděleně.

před 19 hod

Tak to se moooc omlouvám..., zrovna tu kurzívu, jsem jakože méně důležité si očima nějak přeskočil..., přestože to byla pro mě zásadní otázka.. :)

Moc díky za super rychlou odpověď, která mě nepotěšila, jelikož budu takto riskovat, že se mi zvýší cena, což je u tohoto dopravce běžný jev... :(

před 18 hod

Melo by to jit pres mobilni aplikaci. Cca. mesic zpatky jsem to takhle resil.

před 7 hod
Kryštof Hájek
 • Právě online
 • Přidal se před 2 lety
 • Napsal 2204 komentářů
 • Poslat zprávu

Áno, Gejza má pravdvu, upraveno výše. Přes appku to jde.

Dobrý den

Mám dotaz.Pokud jsem si připlatila za priority.Musím se také provést check-in po telefonu.Nebo stačí na letišti?Budu něco platit?

děkuji předem za odpověd.

před 23 hod
Kryštof Hájek
 • Právě online
 • Přidal se před 2 lety
 • Napsal 2204 komentářů
 • Poslat zprávu

Dobrý den, online check-in musíte provést vždy, jinak budete na letišti platit 55 € za vytištění palubní vstupenky.

Přidat odpověď
před 23 hod

Ahoj, zítra letíme s Ryanair z Berlína na Lanzarote. Při check-in se mi nepodařilo vypsat správně data narození, je nás 8 , 4 dospělí a 4 děti. Každopádně na letence datum narození napsané není.

Myslíte že to mám řešit ?

Děkuji už odpověď.

Odpovědět
před 2 dny

Ahoj, řeší se to už týdny pořád dokola, ale trochu v tom mam guláš...Letíme do Liverpoolu za týden, letenky jsem koupil před zářím - takže mi přidali zdarma 2 x 10 kg check in bag. Chápu to tedy tak, že mám udělat klasicky check - in online a pak na letišti jít do check - in ( i když už budu mít check in hotovej) a tam odevzdám zavazadla? Zatím jsem lítal kompletně podle starých pravidel, tak se raději zeptám...

Děkuji, Dan

před 2 dny
mirjur

Ano, taky jsem to tak pochopil.

před 2 dny
Kryštof Hájek
 • Právě online
 • Přidal se před 2 lety
 • Napsal 2204 komentářů
 • Poslat zprávu

Ano, je to tak, nicméně k odbavení by mělo být jen jedno 10 kg zavazadlo. Druhé zdarma je pouze to malé příruční (40 x 25 x 20 cm).

před 2 dny

Ano, špatně jsem se vyjádřil, letíme dva - dvě letenky :). Děkuji za odpověď!

Dobrý večer, po "vlastní ose" letím poprvé, proto bych potřebovala řadu zkušenějších.. Obvykle jsem měla být na letišti cca o 2 hodiny dříve - jak je to v případě, že si udělám online check-in a budu mít přikoupené "priority & 2 cabin bags"? To větší zavazadlo musím nechat odbavit, tak jako to bývá, když létám na dovolenou? A priority znamená, že můžeme nastoupit do letadla nějak přednostně? Omlouvám se za hloupé dotazy, ale jsem z toho celá nesvá. Moc díky za každou radu.

před 4 dny
Kryštof Hájek
 • Právě online
 • Přidal se před 2 lety
 • Napsal 2204 komentářů
 • Poslat zprávu

Dobrý den. Priority znamená, že máte povolená dvě příruční zavazadla (rozměry viz výše), to znamená, že je nikde neodbavujete. Berete si je s sebou až do letadla. A do letadla nastupujete přednostně - asi o minutu dříve než non-priority :D

před 4 dny

Kryštof, díky za rychlou odpověď. Poradíte mi ještě, prosím, jak dlouho před odletem mám být na letišti? Zatím jsem vždy musela dodržovat 2 hodinky před..

před 4 dny
Kryštof Hájek
 • Právě online
 • Přidal se před 2 lety
 • Napsal 2204 komentářů
 • Poslat zprávu

To záleží jen na vás, odletová brána se obvykle zavírá cca 30 minut před odletem. Pokud necestujete zas tak často, 2 hodinky jsou tak akorát pro jistotu.

Dobrý den, letím a přítelkyní do londýna a máme dokoupen 10kg zavazadlo jak to funguje na letišti když udělám check-in online jak to bude stím kufrem co půjde do podpalubí? To nám odbaví až na místě zdarma?

před 8 dny
Kryštof Hájek
 • Právě online
 • Přidal se před 2 lety
 • Napsal 2204 komentářů
 • Poslat zprávu

Dobrý den, pokud máte zavazadlo dokoupeno a hotový check-in online, pak už opravdu nic neplatíte. Jen u klasické odbavovací přepážky ukážete palubní vstupenku (vytištěnou nebo jen v mobilu - to je jedno), odevzdáte zavazadlo a to je celé.

před 8 dny

Děkuji moc za odpověď

Dobrý den,

mám koupené letenky + přednostní nástup do letadla kvůli druhému palubnímu zavazadlu. Můj palubní kuf má rozměry 36x53x23. Budu muset jestě něco doplácet?

Děkuji

Odpovědět
před 12 dny

Ahoj lidi, mám dotaz. Dle nových pravidel si bez poplatku mohu vzít na palubu jen jedno male zavazadlo na osobu. To chápu. Koupil jsem letenky pro 4 lidi na mallorcu - z ní do - valencie a z valencie do vídně. Což jsou 3 lety. jsme dva páry, chlapi si zabalí věci do batohu, což by mělo být i rozměrově ok. Ale holky by chtěly jedno větší zavazadlo navíc. Když jsem chtěl zavazadla přikoupit, tak to šlo za 6 éček na jednu osobu, ale vždy jsem je musel objednat pro 4 osoby tedy 4x6=24 éček a to se pak na 3 lety prodraží. Má otázka zní, jak to udělat, aby jsme v páru měli jen jedno zavazadlo. Napadlo mě jen odbavení zavazadla do 10kg na letišti za 200 Kč, a tam by to šlo snad sólo. Ale raději, by jsme odbavení udělali online. Díky za odpověď.

před 12 dny
Jan Čermák

Ahoj, při nákupu to fakt jde jen nakoupit pro všechny, ale posléze ve správě rezervace lze (za vyšší cenu) kufry/priority dokoupit pro jednotlivé osoby.

před 12 dny
Kryštof Hájek
 • Právě online
 • Přidal se před 2 lety
 • Napsal 2204 komentářů
 • Poslat zprávu

Je to tak, zpětně by opravdu mělo jít vybrat jen pro jednotlivé osoby za 8 €, skrz https://www.ryanair.com/gb/en/my...s/summary. Jinak odbavení 10 kg až na letišti určitě nebude stát 200 Kč :) Kromě toho, odbavit se (resp. vygenerovat boarding pass) musíte tak jako tak online, jinak se nevyhnete 55 € za osobu navíc.

Přidat odpověď
před 12 dny

Ahoj,

v červenci jsme si zakoupili půjčení auta u Ryanair (https://car-hire.ryanair.com). Od Ryanairu máme i letenky, kde nám změnili čas letu, tak, že přiletíme o 3 hod. později, tzn. nestihneme vyzvednout auto v rezervovaný čas. Zadala jsem jim dotaz, zda mi mohou posunout z důvodu změny (zpoždění) letu vyzvednutí auta (místo 14:30 na 17:15). Sdělili mi, že to nelze, že "můžou pouze zrušit stávající rezervaci a nabídnout mi novou a jelikož to moje auto už není k dispozici, nabízí mi jiné" překvapivě dražší (letíme teď v pondělí 12.11.).

Máte někdo zkušenost? Lze se jakkoliv odvolat?

Chybou Ryanairu si nestihnu vyzvednout auto u Ryanairu a mám za to platit.

Předem díky moc.

Odpovědět
před 12 dny

Dobry den,při check-in se vygeneroval pouze lístek k vytištěni. Jak jde zmenit v mobilni boarding pass v telefonu.

před 12 dny
Lukáš Horák

Musite si nainstalovat aplikaci od Ryaniaru!

před 12 dny
Avatar uživatele J0x
J0x

Neuvažujete o přidání speciální kategorie průvodců - mobilními aplikacemi? :)

Přidat odpověď
před 12 dny
Avatar uživatele David
David

Zdravím, je možné si vzít na palubu tekutinu v originálním balení, která splňuje požadavky, tedy max. 100ml? Mám na mysli třeba voňavku, kterou mám v 75ml balení a mám už jí mám jen zhruba 25ml. Nebo prostě vše musí být přelité do těch malých nádobek, ať je původní balení jakékoliv? Btw. originální balení je ze skla. Děkuji.

před 15 dny
Kryštof Hájek
 • Právě online
 • Přidal se před 2 lety
 • Napsal 2204 komentářů
 • Poslat zprávu

Naopak je záhodno, aby tekutiny byly v originálním balení s vyznačeným objemem.

Přidat odpověď
před 15 dny

Dobrý den, chci se prosím zeptat, když budu mít o dva cm větší příruční zavazadlo, je to velký problém? Nebo to musí být úplně presne na milimetr? Kdyz to prekrocim, budu něco platit ? Letím takto poprvé, děkuji za odpověď.

před 16 dny

Je to o náhodě. Sám jsem zažil, kdy u brány přeměřovali téměř každé zavazadlo a pokutovali sebemenší nadlimit. Jindy naopak nechali projít i obrovské krosny. Takže záleží na konkrétních pracovnících, nicméně Praha je v tomhle docela vyhlášená (negativně) :-/

před 15 dny
Avatar uživatele Marek Sourak
Marek Sourak

Jj, pokud poletíte z PRG tak pozor na to! Musí splňovat přesné rozměry.

Přidat odpověď
před 15 dny

Dobry den,

chci letet jen s batohem, na netu se pise, ze klece na zavazadla maji rozmery 42x20x30. Muj batoh ma na vysku 44 cm. Slo by batoh uplne nenaplnit a pak jen trochu zmacknout? Nebo si musim koupit mensi batoh?

Dekuji

před 16 dny
Kryštof Hájek
 • Právě online
 • Přidal se před 2 lety
 • Napsal 2204 komentářů
 • Poslat zprávu

Dobrý den, pokud batoh zmáčknete do požadovaných rozměrů, pak je to bez problémů.

Přidat odpověď
před 16 dny

Dobrý deň, chcem sa opýtať, ak mám na let 29.01.2019 zakúpený priority a 2 cabin bags je nutné si priplatiť aj za výber miesta aby sme sedeli spolu? Cestujeme štyria. A dajú sa miesta priplatiť ak už mám letenky kúpené? Ďakujem

před 21 dny
Kryštof Hájek
 • Právě online
 • Přidal se před 2 lety
 • Napsal 2204 komentářů
 • Poslat zprávu

Dobrý den, pokud chcete sedět spolu, pak si musíte sedadla zaplatit a lze tak učinit i když máte letenky koupené.

před 21 dny

Dobrý večer, chci se zeptat.Při zadání platby MasterCard mi políčko s převodem kurzu nenabízí,ale syn má Visa card a jemu se tam políčko objeví. Kurz Ryanair o 14eur víc. Nevíte proč? Nevím tedy, zda si u mé karty strhne banka nebo Ryanair. Dekuji předem za info.

Přidat odpověď
před 16 dny

Zdravím,

dálší dotaz na zavazadla letíme 1.11.2018 takže podle nových pravidel když si koupím priority mohu mít dvě zavazadla na palubu 40x25x20 + 55x40x20. A do podplubí jsem si zaplatil větší kufr do 20kg, ale nikde jsem se už nedozvěděl jaké mohou být jeho max.rozměry. Děkuji za odpověď

Odpovědět
před 21 dny

Dobrý den,

poletím prvně a ještě s dcerou 13let (asi v únoru). Jen pro ujištění - zvolím letenky, vyberu si místa v letadle - potřebujeme sedět spolu, přidám si přednostní nástup do letadla a 2 palubní zavazadla za 180Kč/ks a osoba. Jestli tomu rozumím můžu mít tedy jednu kabelku a kufr 55x30x20 do letadla na osobu a už nic nepřiplácím. Po internetu se tedy mohu odbavit pro obě cesty až 60 dnů dopředu? Jdu pak s kufrem a kabelkou rovnou k nástupní bráně? Většinou jsem spíš cestovalet po zemi a dcera ještě neletěla, tak bych nechtěla nějaké komplikace. Moc děkuji za pomoc

před 23 dny
Kryštof Hájek
 • Právě online
 • Přidal se před 2 lety
 • Napsal 2204 komentářů
 • Poslat zprávu

Dobrý den, popisujete to naprosto přesně, takhle to bude :)

Přidat odpověď
před 23 dny

Dobrý den,

Zítra letím s Ryanair do Londýna a chci se zeptat - koupila jsem si přednostní nástup do letadla a 2 palubní zavazadla. Jenže malá taška (s notebookem) je z jedné strany cca o 1 cm a z druhé cca o 5 větší, projde mi to, nebo to mám nějak řešit? Nevím, do čeho menšího už počítač dát. Předem díky za odpověď!

před 23 dny
David Eiselt

Měl by platit rozměr 40 x 25 x 20 cm pro malé zavazadlo, takže to řeší asi i váš problém? Jinak pokud je to brašna na počítač, neměl by být problém.

před 23 dny

Díky za odpověď!

Přidat odpověď
před 23 dny

Dobrý den, koupil jsem letenky 5.10. na 28.10. platí pro mě tedy již nové podmínky tzn. jen mini zavazadlo a když chci stardartní batoh do letadla tak si musím přikoupit priority ?díky

před 25 dny
Kryštof Hájek
 • Právě online
 • Přidal se před 2 lety
 • Napsal 2204 komentářů
 • Poslat zprávu

Dobrý den, viz výše: Od 1.11.2018 se mění pravidla.

před 25 dny

Já vím, ale já poletím 28.10.

před 25 dny
Avatar uživatele Marek Sourak
Marek Sourak

Tak co řešíte, pro vás platí ta stará.

před 25 dny
Jan Čermák

Nn, staré podmínky platí od listopadu jen pro letenky zakoupené nejpozději v srpnu včetně. Na rezervace vytvořené od září dále platí nová pravidla pro všechny okamžitě. Takže na Karla se vzatují nové podmínky protože letenku koupil až v říjnu.

Viz. odkaz výše:

2.When is this new policy coming into effect?

The new policy will go live at boarding gates on/after 1 Nov 2018 and for bookings made after 1 Sept 2018.

před 25 dny
mirjur

Pro lety uskutečněné od 1.11.2018 dál, na které byly zakoupeny letenky 1.9.2018 a později.

před 25 dny
Kryštof Hájek
 • Právě online
 • Přidal se před 2 lety
 • Napsal 2204 komentářů
 • Poslat zprávu

Ale kdepak, ta poslední věta znamená, že nová pravidla platí od 1.11. pro všechny, kdo si letenku koupili po 1.9. Všichni, kdo si koupili letenku před 1.9. NEBO letí do 31.10., se řídí dle pravidel starých: "Any flights departing pre November 1st will not be impacted by this policy change and can bring 2 bags to the boarding gate with them. "

před 25 dny

aha tak super, právě, že jsem četl různé názory, tak jse se chtěl ještě ujistit .. takže zavazadlo si mohu vzít ještě za starých podmínek tzn 55 x 40 x 20 cm bez příplatku

před 25 dny
Kryštof Hájek
 • Právě online
 • Přidal se před 2 lety
 • Napsal 2204 komentářů
 • Poslat zprávu

Ano, dle starých podmínek můžete mít dvě příruční (55 x 40 x 20 cm, 35 x 20 x 20 cm), to větší vám nejspíš u gatu seberou a dají do podpalubí (zdarma).

Přidat odpověď
před 25 dny
Načíst všechny komentáře
Avatar uživatele

Nechceš klikat? Přidej se mezi nás! (pokud nejsi robot)

Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 7 hod
Navrhni úpravu