Průvodce aerolinkou

Letecká společnost Ryanair

Hledáš rozměry zavazadel, možnosti odbavení nebo služby za letu?
Projdi si průvodce, který tě na cestu připraví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

O aerolince Ryanair

Letecká společnost Ryanair se v evropském letectví proslavila jako průkopník nízkonákladového konceptu. Na základě omezení služeb na nezbytně nutné, tedy přepravu z bodu A do bodu B, nabídne nejnižší možné ceny, které dodnes vzbuzují podezření.

Ryanair ročně přepraví přes 100 milionů cestujících, čímž se řadí mezi největší evropské dopravce. Po celé Evropě provozuje lety do dvou set různých destinací.

Lety operuje letouny Boeing 737–800 v žluto-modrém zabarvení.

Průvodce pro tebe napsal David Eiselt

Letenky

Nejlevnější letenky s Ryanair zakoupíte přímo na webu dopravce www.ryanair.com v období 1–3 měsíce před odletem, u některých tras však může být výhodnější rezervovat i s větším předstihem. 

Levné letenky lze koupit s odletem z ČR na následujících linkách:

 • Praha – Ammán, Barcelona, Bari, Benátky, Billund, Boloňa, Bournemouth, Brusel (Charleroi), Budapešť, Dublin, Edinburgh, Eindhoven, Ejlat, Göteborg, Kodaň, Krakov, Londýn (Stansted), Liverpool, Madrid, Málaga, Marrákeš, Marseille, Milán, Paříž-Beauvais, Pescara, Pisa, Řím (Ciampino), Riga, Stockholm Skavsta, Trapani a Zadar
 • Brno – Berlín (od dubna 2019), Londýn a Milán,
 • Ostrava – Londýn a Milán, 
 • Pardubice – Londýn a Alicante,
 • Bratislava –  Alghero, Athény, Birmingham, Boloňa, Brusel (Charleroi), Burgas, Dalaman (Turecko), Dublin, Edinburgh, Eilat, Girona (Costa Brava), Korfu, Kyjev (Borispol), Leeds, Londýn (Stansted), Madrid, Málaga, Malta, Manchester, Marrákeš, Niš, Palma de Mallorca, Pafos, Paříž (Beauvais), Řím (Ciampino), Soluň,
 • Košice – Londýn Southend.

Masivní počet linek nabídne Ryanair z berlínského letiště Schönefeld, létá také z Norimberku, Krakova, Vratislavi nebo Katovic.

Cena letenek se u Ryanairu v průměru pohybuje v rozmezí 800–1.500 Kč za jednosměrný let. Výjimkou však nejsou ani promoakce s letenkami za 270 Kč či méně.

Garantovaný směnný kurz

Při samotné platbě za letenky nezapomeňte na jednu skrytou a záludnou fintu. Zadáte-li při platbě číslo karty, systém rozpozná, že se jedná o kartu českou a celá platba se tak zaúčtuje podle garantovaného směnného kurzu Ryanairu. Ten je výrazně nevýhodnější než kurzy českých bank. 

Po zadání čísla platby se pod políčkem "Save card details to my Ryanair Accouont" ukáže malá informace o "guaranted exchange rate", na kterou musíte kliknout a ve spodní části vyškrtnout políčko (tak, aby nebylo zaškrtnuté). Teprve po tom můžeme v klidu zaplatit, částka se zaúčtuje podle kurzu naší banky.

Slovenských uživatelů se celý problém pochopitelně netýká, vzhledem k tomu, že Ryanair i Slovensko používá stejnou měnu – Euro.

Sleva 15% pro studenty na Erasmu

Ryanair od roku 2017 poskytuje Erasmus 15% slevu pro všechny studenty s platnou ESN kartou. Sleva se vztahuje na všechny letenky v síti Ryanair a opravňuje k přepravě 20 kg odbaveného zavazadla zdarma. Více informací poskytne web Ryanairu.

Najdi nejlevnější letenky

Zavazadla

Zavazadla u Ryanairu jsou díky chaotickým a nestandardním pravidlům trochu velký oříšek. Pokusíme se vám však zde odpovědět na všechny dotazy, které denně dostáváme, abyste i vy rozuměli pravidlům pro přepravu zavazadel.

Příruční zavazadlo

Kabinové zavazadlo, které je vždy v ceně a zdarma, má rozměry omezeny na 40x25x20 cm do 5 kg. Pokud vám tento rozměr nestačí, což chápeme, je nutné si připlatit doplňkové služby, které vám stránka Ryanairu nabídne v druhém kroku po výběru letenek.

Máte možnost dokoupit Přednostní nástup (Priority boarding), kdy do letadla budete nastupovat mezi prvními a kromě malého příručního zavazadla o rozměrech 40x25x20 cm si můžete s sebou vzít na palubu i velké příruční zavazadlo o rozměrech 55x40x20 cm. Cena této služby se pohybuje od 6 do 10 € (180 až 300 Kč)

Cestujete-li ve více osobách a odbavené zavazadlo/priority stačí jen jedné z nich, nakupujte letenky v mobilní aplikaci. Jedině tam lze navolit možnost přidání priority/odbaveného zavazadla pouze pro konkrétní osobu. Stejně tak platí, že při zpětném přidání (ne přímo při koupi letenky) bude služby Priority dražší.

Odbavené zavazadlo

Zapsané zavazadlo si můžete dokoupit během rezervace letenky taktéž v druhém kroku. Menší 10 kg kufr stojí 8 € za jeden let, velký kufr s limitem hmotnosti do 20 kg vás vyjde na 25 €. Je možné si na osobu koupit až 3 zavazadla.

Všechny ceny platí pro krátké lety a při koupi během rezervace letenky. Pokud se rozhodnete službu přidat zpětně, budou částky vyšší.

Ostatní zavazadla

Přepravit lze i sportovní vybavení jako lyže, jízdní kolo, golfové hole či hudební nástroj. Aktuální výši poplatků naleznete na ryanair.com/poplatky

Kočárek pro malé děti je přepravován zdarma.

Přeprava zvířat není povolena.

Odbavení

Odbavení na letišti je za poplatek 55 €, vyberte si následující možnosti.

Online odbavení, neboli check-in, lze provést zdarma 48 hodin až 2 hodiny před odletem. Pokud si zaplatíte za výběr sedadla (od 2 € / 60 Kč), můžete se odbavit až 30 dní před odletem. Sedadla jsou jinak udělována automaticky, a pokud vás letí více, budete nejspíše rozsazeni. Pokud s výběrem sedadel nebudete souhlasit, lze si je stále za poplatek vybrat.

Využijte také možnost odbavení přes telefon, kdy si pomocí mobilní aplikace Ryanair vygenerujete palubní vstupenky. Čárový QR kód pak již jen ukážete na displeji telefonu letištní obsluze.

Služby během letu

Občerstvení nabízí Ryanair pouze za poplatek.

594 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Prosím o radu, letíme šestičlená skupinka do Londýna - 4 dospělý a 15 a 16 let.

Už jsme odbaveni online, ale děti nešly odbavit. Po informaci na chatu Ryanairu mě bylo řečeno, že děti se odbaví na letišti zdarma. Je to tak? Letíme poprvé, bojím se komplikací. Děkuji Věra

Odpovědět
před 2 dny

Kúpil som si Priority ,ale môžem si podať kufor na priehradke lebo chcem tam dať fľašku domáceho a to na palubu nesmie ?

před 4 dny
Kryštof Hájek
 • Právě online
 • Přidal se před 3 lety
 • Napsal 2738 komentářů
 • Poslat zprávu

Priority kufr musí do letadla. Pro odbavení jste si měl koupit 10kg check-in zavazadlo.

Ahoj,

mám dotaz, letime v dubnu do Anglie, odbavila jsem se přes internet a vytiskla letenky. Jak mám postupovat na letišti?

Díky moc

před 7 dny
Avatar uživatele Marek Sourak
Marek Sourak

Ahoj, pokud mas prirucak, tak rovnou projdes na security.

Zdravím,

je stále možné letět do UK na OP (platný op ale staršího typu, ten větší rozměr)

Děkuju za info.

před 17 dny
Jan Čermák

Ahoj, do konce roku 2020 platí stávající podmínky i v případě tvrdého Brexitu. Cestování na pas však je rychlejší.

Přidat odpověď
před 17 dny

Dobrý den, mohu se s Vámi zkušenými cestovateli/rodiči prosím poradit?

Poprvé poletíme s naším prckem ( 2 roky) do Itálie s Ryanair. Trošku tápu s tím co si mohu zdarma pro prcka vzít. Já a manželka máme zaplacenu Priority, prcek ne. Nevím jak je to s kočárkem. Píšou, že pro kojence je to zdarma , ale už nevidím jestli to není nějak omezeno věkem. Nevím, jestli teda musím přepravu kočárku dokoupit, či nikoliv.

Dále se píše, že kojenci starší jednoho roku mají BEZPLATNÝ 10kg limit na palubní zavazadlo plus druhé malé zavazadlo . Zase nevím jestli to není omezeno věkem. Pokud tedy ne, chápu že má nárok na to samé ohledně zavazadel jako já s Priority?

před 18 dny

Zkrátka jestli je nějaká horní věková hranice na ten kočárek zdarma :-)

Díky moc , Libor

před 17 dny

Kojenec je do 23 měsíců. Takže pokud mu nejsou 2 roky má nárok na přepravu kočárku zdarma + ještě třeba autosedačka. Pokud nemá zaplacenou sedačku můžete pro něj mít tašku o hmotnosti 5 kg. Pokud má zaplacené sedadlo a máte pro něj pás AmSafe CARES (který si musíte zajistit sami) má nárok na 10 kg zavazadlo plus příruční zavazadlo. Pokud má zaplacenou sedačku a nemáte pás AmSafe CARES, musí při vzletu a přistání sedět přípoutaný na klíně a poté může sedět na svém sedadle. Ovšem v tomto případě může mít pouze 5 kg zavazadlo.

před 11 dny

Znamená to, že s tříletou dcerou už budu za kočárek k přepravě platit poplatek?

před 5 dny
Kryštof Hájek
 • Právě online
 • Přidal se před 3 lety
 • Napsal 2738 komentářů
 • Poslat zprávu

Ano, v takovém případě se kočárek bude brát jako standardní odbavené zavazadlo.

před 5 dny

Děkuji

před 5 dny

Dobrý den, děkuji za odpovědi. Musím říci, že se informace různí.

Zkusil jsem ještě napsat na chat a na facebook Ryanairu, s dotazem jestli je zdarma přeprava kočárku pro dítě ( věk 3 roky) a odepsali že ano ( přikládám odpověď níže a omlouvám se za mou špatnou angličtinu ) :

Hello, can you please help me? I have bought a ticket and for the first time i fly with a child ( 3 years old). I there free puschchair ?

Ryanair : Hi , for children under 2 until 11 years old, you may have 2 pieces of baby equipment for free.

David

Zdravím,

plánuji si koupit kufr, který budu chtít používat pro priority pass. Na hloubku má akorát o 5 cm víc, než je Ryanairem povoleno.

Předpokládám ale, že to úplně na cm přesně při nástupu neměří, je to tak? Přítelkyně ho má taky trošku větší a pustili i ji normálně a nikdy jsem si při cestě nevšiml, že by to nějak kontrolovali.. Ale chci to radši před koupí ověřit..

Díky.

před 20 dny
cali
 • Právě online
 • Přidal se před 7 lety
 • Napsal 713 komentářů
 • Poslat zprávu

A to v něm budeš vynášet ze salónků nějaký proviant?

před 20 dny
Avatar uživatele Marek Sourak
Marek Sourak

A proč si nekoupit nějaký co ty rozměry splňuje? Mohou kontrolovat, je to namátkové.

před 20 dny
mirjur

Pokud ho při kontrole o těch 5 cm zmáčkneš, aby se vlezl do klece, tak jsi v pohodě a klidně si ho kup.

před 20 dny
David

Tvl, to jsou zas odpovědi.. prostě dobrá značka ve slevě, tak zvažuju, jestli je to risk, nebo ne..

před 19 dny
Proky

A jakou odpověď chceš slyšet?

1) Někdo ti napíše, že je to risk, a ty mu pak vynadáš, že tě stokrát nikdo nekontroloval.

2) Nebo ti někdo napíše, že to risk není, a ty mu pak vynadáš, že tě kontrolovali hned při prvním letu a musel jsi zaplatit.

Univerzální odpověď není.

Pokud daný kufr nelze vmáčknout do klece, ve které zavazadla občas namátkově měří, může se stát, že tě někdy nechají zavazadlo přeměřit, neprojdeš a zaplatíš. Takže buď si kup kufr, který limity splňuje (nebo který jde do limitů vmáčknout) a máš klid, nebo si kup o 5 cm větší, který zmáčknout nelze, a budeš se při každém letu třepat, aby ti jej náhodou nenechali přeměřit. Easy.

před 19 dny
Avatar uživatele Petr76
Petr76
 • Přidal se před 6 lety
 • Napsal 495 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2019-03-03T02:14:03+01:00)

Na značku se vys... S kufrem máš větší šanci, že ti budou zavazadlo přeměřovat, než když máš batoh bez pevné konstrukce.

před 19 dny
David

Ok, chápu, asi do toho radši nepůjdu.. Zajímalo mě akorát, jak to s těma kontrolama je, letěl jsem s Rynairem zatím jen 3x a na nic podobného jsem nenarazil, tak jsem si říkal, jestli třeba nepřihmouří oko na nějaký ten cm, nejde mi vůbec o značku.

před 19 dny
Pavel Planespotter

Na kazdem letisti k tomu pristupuji jinak a zalezi to i na konkretnim clovekovi, ktery tam zrovna bude. Nemeri to metrem, ale kleci, do ktere musis kufr strcit a kdyz se nevejde, platis. Tvrdy kufr nezmacknes, oni to vedi a spise Te muzou zkontrolovat. Howg

před 19 dny
Avatar uživatele Marek Sourak
Marek Sourak

Mam zkuenost takovou, ze v PRG kontroluji hodne casto, v Berline ani ve Spanelsku treba to nikdo neresil, ale stat se to muze kdekoliv. Pro klid na dusi si kup batoh nebo kufr co to splnuje.

Přidat odpověď
před 19 dny

Zdravím. Koupil jsem si kombinovanou letenku Colombo-Dubaj-Amman-Praha Poslední let je s Ryanair. Mám na letence povolené zavazadlo (Malá taška) 33x25x20cm a pouze 3kg. Je možné, že na určitých letech jsou jiná, než obecná pravidla? A nemáte tušení, jestli budu v Ammánu při transitu potřebovat vízum? Naše ministerstvo říká NE, Kiwi ANO. Ale říkejte Arabům něco o našem ministerstvu...Nemáte zkušenost? Děkuji Tomáš

před 20 dny
Avatar uživatele Petr76
Petr76

Kiwi vám poskládá jednotlivé letenky od různých aerolinek, žádná "obecná" pravidla se neaplikují.

Víza si zjistíte zde: https://www.iatatravelcentre.com...ements.htm

Přidat odpověď
před 20 dny

Ahoj,

nevíte do jakého týdne mohou těhotné ženy lítat, popř. jak moc se to řeší, a zda je potřeba mít s sebou nějaké potvrzení od lékaře?

Děkuju.

před 21 dny
Kačenka Konečníková

Vždy můžeš říci, že jsi jen tlustá velryba.

před 21 dny
cali
 • Právě online
 • Přidal se před 7 lety
 • Napsal 713 komentářů
 • Poslat zprávu
Přidat odpověď
před 21 dny

Zdravím,

na konci dubna se chystáme do Edinburghu a s Ryanairem poletíme poprvé. Máme každý normální příruční zavazadlo zdarma a k tomu jsme si dokoupili 2x 20 kg zavazadlo. Chci se zeptat na to, když uděláme check in online, vytiskneme si lístky a půjdeme na letiště, co tam s těmi velkými zavazadli? :D normálně k přepážce na odbavení?

Děkuji za pomoc

před 22 dny

Presne tak :-)

Přidat odpověď
před 22 dny

Ahoj.

Rezervoval jsem letenky pro sebe a kolegy do Lisabonu z Krakowa.Musím letenky i zaplatit?? A vyzvedne nás Ryanair v Bohumíně po cestě,když letí z Krakowa? Děkuji za odpověď

Ty vole, některé šlehy tady nemají fakt chybu :) :)

Odpovědět
před 23 dny

Dobrý den,

a priority znamená dřívější nástup do letadla? Jak to funguje v praxi na letišti?

před 24 dny
Avatar uživatele Marek Sourak
Marek Sourak

Přednostní nástup (Priority boarding), kdy do letadla budete nastupovat mezi prvními a kromě malého příručního zavazadla o rozměrech 40x25x20 cm si můžete s sebou vzít na palubu i velké příruční zavazadlo o rozměrech 55x40x20 cm. Cena této služby se pohybuje od 6 do 10 € (180 až 300 Kč)

Přidat odpověď
před 24 dny

Zdravím, máte někdo zkušenost s přidělováním sedadel, pokud je nemáme přímo zakoupena? Jde o to, jestli je systém opravdu při odbavení přidělí náhodně, tj každé jinam a nebo se ten systém aspoň trochu snaží dát spolucestující k sobě, pokud to místo je? Díky moc.

před 24 dny
Avatar uživatele Marek Sourak
Marek Sourak

Zdravim, funguje to podle algoritmu, nic neni nahodne. Ale spolu vas to urcite neposadi, klidne po celem letadle rozhazi.

před 24 dny
Kačenka Konečníková

Systém se snaží dát cestující úplně od sebe.

Je lepší kupovat letenky odděleně (jiná PC v jiných destinacích, jiná denní doba i datum nákupu, jiné měny, apod.) pro každého pasažéra zvlášť, pak máš větší šanci, že vás systém náhodně posadí k sobě.

před 24 dny
Avatar uživatele niemandos
niemandos

Nikol, systém se snaží pravý opak, takže jestli chceš s někým sedět, tak si přikup sedadlo :-)

Přidat odpověď
před 24 dny
David

Zdravím,

našel jsem zpáteční letenky z Berlína na Tenerife South za cca 2965 Kč. Je to podle vás dost dobrá cena už k nákupu, nebo byste ještě vyčkali? Jedná se o podzimní termín.. Nedávno jsem tu zahlédl akci na letenky na Gran Canarii za 2800, takže předpokládám, že to asi dobrá cena je.. Děkuji.

před 24 dny
Kačenka Konečníková

Z Berlína i Vídně byly loni letenky s Laudamotion kolem 20 euro.

před 24 dny
David

Ok, asi počkám, jestli se neobjeví nějaké podobné akce. Laudamotion prý z Vídně na Tenerife už lítat od března nebude.

Přidat odpověď
před 24 dny

Ahoj,muzu se zeptat. Ceny jsou již včetně palivových příplatků? Četla jsem , že 55euro za odbavení, tzn, že mám to k tomu připočíst nebo se odbavuje přes internet a nemusím platit 55? Omlouvám se, koukam na to poprvé, ráda se priucim. Máte zkušenosti i z jiných leteckých společností,kde se dají sehnat takto levné letenky??? Děkuji moc za odpověď.

před 24 dny
Vojtěch Jahoda

Cena je konečná a odbavení probíhá přes internet.

Přidat odpověď
před 24 dny

Dobrý den,

V červenci letíme s Ryanair z Prahy do Eindhovenu a zpět z Bruselu do Prahy. Máme koupený každý priority a 2 zavazadla na palubu. Nemáme ale koupené sedadla. Jak tedy funguje nástup? Číslo sedadla dostaneme při online check-inu? Děkuji za odpověd:)

před 25 dny
mirjur

Přesně tak. I budete mít možnost si je dokoupit, kdyby náhodou...

Přidat odpověď
před 24 dny
Avatar uživatele Hhonza
Hhonza

Dobrý den, včera Ryanair z důvodu požáru na letišti Ciampino zrušil let do Prahy. Zabukovali jsme ČSA a letěli odpoledne s ČSA. Rozumím tomu dobře, že požár na letišti je okolnost, kterou dopravce nemůže ovlivnit a nemáme tedy na žádnou kompenzaci nárok? Máme tedy vyplnit odkaz, který nám poslali na vrácení peněz za letenky? děkuji!

před měs
Jan Čermák

K tomu abysis koupil letenky u ČSA ti dali pokyn z Ryanairu? Postup při zrušení by měl být ten, že kontaktuješ dopravce a ten se o tebe postará. Teď máš nárok na proplacení ceny letenek Ryanairu, kompenzaci nikoliv.

Přidat odpověď
před 30 dny
Avatar uživatele vera.zamrazilova
vera.zamrazilova

Dobrý den, je možné zakoupit u Ryanair po odbavení jakékoliv zavazadlo online nebo na místě na letišti? Zjistila jsem, že se mi do toho malého zavazadla opravdu nic nevejde :-/ Bohužel jsem již udělala odbavení (bez priority) pouze s malým zavazadlem. Za kolik eur je možné zavazadlo koupit? Stačilo by mi pro jednu osobu v rezervaci. Díky moc za rychlou odpověď.

Věra

před měs
Jan Čermák

Dobrý den,

No jasně, zrušte si odbavení přes jejich zákaznickou podporu a pak vám půjde dokoupit další doplňkové služby.

Dobrý den, začátkem března letime do Říma. Chtěla jsem se zeptat jestli stačí cestovat na OP? Mám ještě ten starší, větší. Platný ještě 2 roky. Děkuji

před měs
Vojtěch Jahoda

Ano stačí OP.

před měs
Avatar uživatele Nycol
Nycol

Ahoj, nevíte někdo, co se dneska děje s odbavením? V poledne se nešlo odbavit, teď už mi ani nenaběhnou stránky :), díky.

Odpovědět
před měs
Avatar uživatele Marek Sourak
Marek Sourak
Odpovědět
před měs
Načíst všechny komentáře
Avatar uživatele

Nechceš klikat? Přidej se mezi nás! (pokud nejsi robot)

Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 2 měs
Navrhni úpravu