O aerolince Ryanair

Letecká společnost Ryanair se v evropském letectví proslavila jako průkopník nízkonákladového konceptu. Na základě omezení služeb na nezbytně nutné, tedy přepravu z bodu A do bodu B, nabídne nejnižší možné ceny, které dodnes vzbuzují podezření.

Ryanair ročně přepraví přes 100 milionů cestujících, čímž se řadí mezi největší evropské dopravce. Po celé Evropě provozuje lety do dvou set různých destinací.

Lety operuje letouny Boeing 737–800 v žluto-modrém zabarvení.

Průvodce pro tebe napsal David Eiselt

Letenky

Nejlevnější letenky s Ryanair zakoupíte přímo na webu dopravce www.ryanair.com v období 1–3 měsíce před odletem, u některých tras však může být výhodnější rezervovat i s větším předstihem. 

Levné letenky lze koupit s odletem z ČR na následujících linkách:

 • Praha – Ammán, Barcelona, Bari, Benátky, Billund, Boloňa, Bournemouth, Bordeaux, Brusel (Charleroi), Budapešť, Dublin, Edinburgh, Eindhoven, Ejlat, Göteborg, Kodaň, Krakov, Londýn (Stansted), Liverpool, Madrid, Málaga, Manchester, Marrákeš, Marseille, Milán, Paříž-Beauvais, Pescara, Pisa, Řím (Ciampino), Riga, Stockholm Skavsta, Trapani a Zadar
 • Brno – Berlín, Londýn a Milán,
 • Ostrava – Londýn, 
 • Pardubice – Alicante,
 • Bratislava –  Alghero, Athény, Birmingham, Boloňa, Brusel (Charleroi), Burgas, Dalaman (Turecko), Dublin, Edinburgh, Eilat, Girona (Costa Brava), Korfu, Kyjev (Borispol), Leeds, Londýn (Stansted), Madrid, Málaga, Malta, Manchester, Marrákeš, Niš, Palma de Mallorca, Pafos, Paříž (Beauvais), Řím (Ciampino), Soluň,
 • Košice – Londýn Southend.

Masivní počet linek nabídne Ryanair z berlínského letiště Schönefeld, létá také z Norimberku, Krakova, Vratislavi nebo Katovic.

Cena letenek se u Ryanairu v průměru pohybuje v rozmezí 800–1.500 Kč za jednosměrný let. Výjimkou však nejsou ani promoakce s letenkami za 270 Kč či méně.

Sleva 15% pro studenty na Erasmu

Ryanair od roku 2017 poskytuje Erasmus 15% slevu pro všechny studenty s platnou ESN kartou. Sleva se vztahuje na všechny letenky v síti Ryanair a opravňuje k přepravě 20 kg odbaveného zavazadla zdarma. Více informací poskytne web Ryanairu.

Najdi nejlevnější letenky

Zavazadla

Zavazadla u Ryanairu jsou díky chaotickým a nestandardním pravidlům trochu velký oříšek. Pokusíme se vám však zde odpovědět na všechny dotazy, které denně dostáváme, abyste i vy rozuměli pravidlům pro přepravu zavazadel.

Příruční zavazadlo

Kabinové zavazadlo, které je vždy v ceně a zdarma, má rozměry omezeny na 40x25x20 cm do 5 kg. Pokud vám tento rozměr nestačí, což chápeme, je nutné si připlatit doplňkové služby, které vám stránka Ryanairu nabídne v druhém kroku po výběru letenek.

Máte možnost dokoupit Přednostní nástup (Priority boarding), kdy do letadla budete nastupovat mezi prvními a kromě malého příručního zavazadla o rozměrech 40x25x20 cm si můžete s sebou vzít na palubu i velké příruční zavazadlo o rozměrech 55x40x20 cm celkem do 10 kg. Cena této služby se pohybuje od 300 Kč za jeden let.

Při zpětném přidání zavazadla (ne přímo při koupi letenky) bude služby Priority dražší.

Odbavené zavazadlo

Zapsané zavazadlo si můžete dokoupit během rezervace letenky taktéž v druhém kroku. Menší 10 kg kufr stojí minimálně 300 Kč za jeden let a musí se vejít do rozměrů 55x40x20 cm, velký kufr s limitem hmotnosti do 20 kg vás vyjde minimálně na 650 Kč a součet všech tří stran by neměl překročit 158 cm. Je možné si na osobu koupit až 3 zavazadla.

Všechny ceny platí pro krátké lety a při koupi během rezervace letenky. Pokud se rozhodnete službu přidat zpětně, budou částky vyšší.

Ostatní zavazadla

Přepravit lze i sportovní vybavení jako lyže, jízdní kolo, golfové hole či hudební nástroj. Aktuální výši poplatků naleznete na ryanair.com/poplatky

Kočárek pro malé děti je přepravován zdarma.

Přeprava zvířat není povolena.

Odbavení

Odbavení na letišti je za poplatek 55 €, vyberte si následující možnosti.

Online odbavení, neboli check-in, lze provést zdarma 48 hodin až 2 hodiny před odletem. Pokud si zaplatíte za výběr sedadla (od 120 Kč), můžete se odbavit až 30 dní před odletem.

Využijte také možnost odbavení přes telefon, kdy si pomocí mobilní aplikace Ryanair vygenerujete palubní vstupenky. QR kód pak již jen ukážete na displeji telefonu letištní obsluze. Několik málo letišť (viz jejich seznam) mobilní palubní vstupenku neakceptuje, při odletu z nich musíte mít boarding pass dopředu vytištěný.

Výběr míst

Pokud nechcete platit za výběr místa, dostanete přidělenou náhodnou sedačku zdarma. Letíte-li ve více osobách, počítejte však s tím, že vás systém Ryanairu vždy záměrně rozesadí. 

Ryanair je také pravděpodobně jediná aerolinka na světě, která za určitých okolností konkrétní sedačku donutí zakoupit. Stane se tak, pokud cestujete s dítětem mladším 12 let, které musí sedět vedle doprovázejícího dospělého (nad 16 let). Právě dospělý si musí zakoupit konkrétní sedačku (od 120 Kč), dítě pak už nemusí – bude automaticky usazeno na sedačku vedle zdarma.

Služby během letu

Občerstvení nabízí Ryanair pouze za poplatek. Například vanička s teplým jídlem (300 g) přijde cca na 7 až 10 EUR.

Kontakt

Potřebujete-li vyřešit jakýkoliv problém s vaší rezervací u Ryanair a kontaktovat společnost, využijte následující možnosti:

Telefonické kontakty jsou k dispozici zde, vzhledem k vysokým poplatkům za volání ale nedoporučujeme využívat.

Ryanair nemá žádnou 24hodinovou podporu, všechny kontakty jsou dostupné od 6:00 do 21:00 ve všední dny, od 8:00 do 19:00 v sobotu a mezi 9:00 a 19:00 v neděli.

Pro řešení kompenzace za zpoždění let Ryanairu využijte speciální formulář, do kterého vyplníte údaje letu a počkáte, až se vám na e-mail ozve pracovník aerolinky.

1058 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele Lukáš Vaculík
Lukáš Vaculík

Letiště, která neakceptují mobilní boarding pass:

Agadir, Essaouira, Fez, Nador, Oujda, Marrakesh, Rabat, Tangier, Kefalonia, Volos, Nea Aghailos, Tel Aviv, Dalaman

Odpovědět
před 4 dny
Avatar uživatele mmksvestky
mmksvestky

Jen ověření. Zakoupený priority nástup tedy 2 palubní zavazadla. Jestli to dobře chápu, tak z logiky věci druhé zavazadlo neodbavuju ale normálně beru sebou.

Trochu mě mate, že to zavazadlo má stejné rozměry, jako další, kde píšou odbavit. Radši ověřuju, letí nás víc, tak bych nerad poskytl špatné info.

před měs
Jan Vidim

Ano i druhé na palubu. Odbavovat má význam např. když vezu nůž atd...

Avatar uživatele
Vlk76

Ahoj, nevíte umožnuje Ryaner bezplatnou přepravu dětské autosedačky?

před měs
Martin Vícha
před měs
Avatar uživatele
Vlk76

Dík

Avatar uživatele milankosicek
milankosicek

Zdravím, chceme letět 9.6.2021 s Ryanair z Praha na Rhodos. Jsme po druhém očkování více jak 14dnů. Nevíte někdo zda Ryanair dělá ještě PCR resty před vstupem na palubu. Díky

Odpovědět
před 2 měs
divan

Ryanair vyhrál spor o státní pomoc https://www.idnes.cz/ekonomika/z...nicni_vebe.

Jestli opravdu KLM a TAP budou vracet státní pomoc, tak to bude ještě zajímavé.

Odpovědět
před 3 měs
Avatar uživatele
Audit

Tak jsem dnes po 8 měsících opět nastartoval sezónu a Ryanair je opět friendly.

Check in s náhodnými sedadly pouze 24 hodin před odletem.

Navíc nejde ani zahájit odbavení, tak jak to fungovalo dříve - zadat údaje

a dát pozdější odbavení (bylo 48 hodin) před odletem.

Co tím Ryanair sleduje opravdu netuším :twisted:

Odpovědět
před 3 měs
Bič boží - mkrjpča

pročišťování letového řádu pokračuje, mé mezinárodní lety na duben a květen porušeny, UK vnitrostátní drží

Odpovědět
před 6 měs
divan
 • Přidal se před rokem
 • Napsal 261 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2020-11-02T12:40:54+01:00)

Ryanair poprvé prodělal i v hlavní sezóně, na účtech má však více peněz než na začátku pandemie:

https://zdopravy.cz/ryanair-popr...mie-64956/

Odpovědět
před 9 měs
Petr

Ahoj, na stránkách teď mají, že u rezervací z října a listopadu lze změnit let bez poplatku až do března a doplácí se pouze rozdíl ceny, ale když chci provést ve spravování rezervací změn u letu, účtuje se mi 168 zlotých (let z Krakowa na Maltu), i když nový let je za nižší cenu, dá se s tím něco dělat? Odlet je 20.10. , takže před odletem už asi odpověď od nich nedostanu.

Odpovědět
před 10 měs

удалите,пожалуйста! .

Odpovědět
před 11 měs

удалите,пожалуйста! .

Odpovědět
před 11 měs

Hezký den,

Mám letenky na příští týden do Košic. Víte někdo prosím, jak to teď má Ryanair se změnou data letenek?

Díky za odpověď!

Odpovědět
před 11 měs
Avatar uživatele Marek Sourak
Marek Sourak

Před dvěma týdny změna letu o více než 8 hodin, kterou jsem neakceptoval, dostal jsem všechny peníze zpět minulou sobotu, za mě to fungovalo super

Odpovědět
před 11 měs

удалите,пожалуйста! .

Odpovědět
před 11 měs
Avatar uživatele Starý Prase
Starý Prase
 • Přidal se před 3 lety
 • Napsal 14 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2020-08-19T14:40:31+02:00)

Ahoj. Posunuli mi odlet o 40 minut. Myslite, ze mam narok na refund? Let je az za mesic. V mailu co poslali je pouze moznost accept. Ja ale letet nemuzu. Predem diky za reakce

před 12 měs
fridgy

pouze v pripade zmeny 3hod a vice.

Přidat odpověď
před 12 měs
Avatar uživatele cahel.v
cahel.v

U nás R zrušil let plánovaný na 08 už někdy v 04. Okamžitě podána žádost o refund, od té doby ticho po pěšině, komunikaci ze strany R. nulová a to jsem se snažil. R. se ukázal jako nesolidní a neférová společnost - a to velmi decetně řečeno. Použil jsem proto chargeback a banka to vyřešila. Jejich jediné plus jsou ceny, jinak stojí za ...

Odpovědět
před 12 měs

Dobrý den, chci se prosím zeptat. Když jsem při koupi letenek zadala, že kufřík dám do zavazadlového prostoru, tak mám se odbavovat online, nebo až na místě? Nebo jít s kufříkem až do odletové haly a oni si to tam roztřídí? Co půjde na palubu a co do podpalubí.. Děkuji moc za odpověď 😊

před 12 měs
Avatar uživatele J0x
J0x

Určitě odbavit online a pak přijít s kufříkem na bag drop desk (k odbavovacím přepážkám). Odbavení na letišti se prodraží:

Airport check-in is available but charges will apply. Customers who have not checked in online will encounter an airport check in fee, which is £/€55 per passenger. If you have checked in but you have not printed your boarding pass, you will be charged for the boarding pass reissue fee, which is £/€20 per passenger.

Přidat odpověď
před 12 měs

Hezký večer. Prosím o radu. Máme letět s dětmi na dovču na Mallorcu. Ryanair přesunul let o den a pár hodin. E-mail se mi ale zamotal někam mezi příchozí poštu a až dnes kontroluji letenky a zjistila jsem to. V mailu z 29.7. mám info o tom, že mohu let zrušit a odkaz na formulář. Je tedy 100%, že i všechny peníze vrátí, když vyplním? Jde mi o to, že bych hned dnes koupila jiné letenky na správný termín v lepším čase. Ale abych pak nepřišla o původní cenu letenek. Je nás šest, tak je to docela dost. Díky moc, Monika

Odpovědět
před 12 měs
divan

Ryanair se v prvním finančním čtvrtletí, které skončilo 30. června, propadl do ztráty 185 milionů eur po zisku 243 milionů eur před rokem.

https://www.novinky.cz/ekonomika...y-40331660

Odpovědět
před rokem
Avatar uživatele Jana
Jana

Ahoj, máte někdo aktuální zkušenost co nabízí Ryanair v případě zrušeného letu? Nenabízí ještě změnu na jakoukoliv trasu?

Ptám se vzhledem k rakouskému NOTAMu.

Odpovědět
před rokem
Načíst všechny komentáře
Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu