IATA (ICAO) kód letiště
HRK (UKHH)
Aktuální počasí
? °C
Aktuální čas
21:12 (+1)
Vzdálenost od Prahy
1569 km

O letišti Charkov

Charkovské mezinárodní letiště na mapě najdete asi 10 km jižně od města. Slouží mu jediný moderní a prostorný terminál, ze kterého létají jak vnitrostátní, tak mezinárodní linky. Všechny procesy zde probíhají poměrně rychle, především díky ne příliš hustému provozu. Letiště v průměru odbaví zhruba 10 až 15 odletů denně. 

Orientace je velmi snadná, po příchodu do haly se vydejte vlevo, kde najdete odbavovací přepážky, po eskalátorech nahoru pak vyjedete k bezpečnostní a pasové kontrole. V pravé části haly je malá příletová část.

Letenky

Přímé lety do Charkova provozují z Česka dvě aerolinky, a to od května 2022:

  • Wizz Air z Pardubic, ceny akčních letenek už od 750 Kč za zpáteční cestu
  • SkyUp z Prahy, ceny akčních letenek od 2 500 Kč za zpáteční cestu

Wizz Air navíc do Charkova létá i z Wroclawi, Vídně, Krakowa, Budapešti či Berlína. SkyUp pak navíc létá přímé lety do Bratislavy a Ryanair přidává lety do Budapešti a Krakowa.

Nejfrekventovanější spojení do Charkova nabízí společnost UIA – Ukraine International Airlines. S přestupem v Kyjevě se do Chrakova z Prahy dostanete zhruba za 5 až 7 hodin při ceně zpáteční letenky okolo 4 500 Kč. Mírně dražší letenky nabídne i LOT s přestupem ve Varšavě. 

Inspirujte se akcemi na letenky do Charkova, nebo využijte náš vyhledávač letenek a podívejte se na aktuální ceny. Porovnáváme nabídky více než 500 leteckých společností.

Doprava z/na letiště

Nejpohodlnější a nejlevnější dopravu do centra obstarává trolejbusová linka číslo 5. Z letiště jede přímo do jižní části historického jádra s konečnou v zastávce Universitetskaja (Університетська), odkud na hlavní náměstí dojdete pěšky za 5 minut. Projíždí také kolem stanice červené linky metra "Prospekt Gagarina" (Проспект Гагаріна), touto linkou se pak dostanete na hlavní nádraží nebo do přímo do centra.

Trolejbus jezdí jednou za 6 až 20 minut (o víkendu cca 2x za hodinu) od 5:30 do 21:15. Jízdenka stojí 6 UAH a platí se během jízdy průvodčímu, sám za vámi přijde a rozmění vám i větší částky.

Nově můžete na zastávkách v automatu zakoupit kartičku Eticket za 36 UAH, na kterou si nahrajete libovolný obnos. Uvnitř vozu pak kartu stačí přiložit ke čtečce a strhne se 6 UAH. Automaty berou jen hotovost a nevrací. Pokud nelze zvolit možnost "Koupit novou kartu", pak v daném automatu karty došly a je třeba si jízdenku koupit u průvodčího.

Mírně rychlejší a frekventovanější formu dopravu do centra představují autobusy a minibusy číslo 115 a 119, obě s intervalem 15 až 30 minut. Z velké části jedou po podobné trase jako trolejbus číslo 5, včetně zastávky u stanice metra Prospekt Gagarina. Zatímco linka 115 skončí už před mostem přes řeku Charkov, odkud je to do centra asi 10 minut pěšky, linka 119 projede celým centrem od jihu na sever. Jízdné stojí 10 UAH a platí se při nástupu přímo řidiči. První maršrutky se vydávají na cestu kolem 6:30, poslední pak okolo 22:00.

Maršrutky číslo 152 a 255 centrum míjejí a pro běžného turistu nejsou příliš využitelné.

Zastávka MHD na letišti není přímo před terminálem. Je nutné projít přes parkoviště mírně vlevo na začátek hlavní silnice. Od terminálu ujdete asi 100 metrů a zastávku bezpečně poznáte.

Cena taxi se pohybuje mezi 120 a 150 UAH podle toho, jak si ji usmlouváte. Ve večerních hodinách, kdy MHD už nejezdí, chtějí taxikáři obvykle 200 UAH, což je ale nepřiměřená cena. 

Mnohem jistější je zavolat si Uber, který v Charkově funguje. Za cestu do centra zaplatíte kolem 100 UAH.

Hotely u letiště

Z Charkova mnoho letů odlétá velmi brzy ráno nebo přilétá v pozdních nočních hodinách, kdy na letiště nejezdí veřejná doprava. Využijte pro tyto příležitosti ideálně umístěný Hotel Airport přímo u zastávky trolejbusu asi 150 metrů od terminálu.

Vybavení pokojů je trochu zastaralé vyjma koupelny a toalety, které jsou všude nově rekonstruované. S cenami kolem 750 Kč za noc a skvělou polohou je však pro jedno přenocování tento hotel naprosto postačující.

 

Služby na letišti

Wifi funguje v terminálu zdarma. Připojte se k síti AirPort, je třeba přečkat dvě reklamy a následně budete automaticky připojeni bez registrace.

V tranzitní zóně narazíte na duty free shop a několik předražených občerstvení, kde se rozhodně nevyplatí jídlo nakupovat.

V hlavní hale se pro výběr peněz z bankomatu po příletu vydejte vpravo směrem k odletovým přepážkám. U jednoho z východů pak narazíte na několik bankomatů. Počítejte s plošným poplatkem za výběr kolem 30 až 50 UAH, stále ale vyjde výhodněji než peníze měnit v letištní směnárně. 

V příletové hale také narazíte na stánky mobilních operátorů, kde můžete nakoupit krátkodobé datové SIM karty.

Letiště v okolí

Odhalte naše tipy k dopravě, přestupům i letenkám na další nejbližší letiště v okolí:

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele