IATA (ICAO) kód letiště
HRK (UKHH)
Aktuální počasí
? °C
Aktuální čas
12:08 (+1)
Vzdálenost od Prahy
1569 km

O letišti Charkov

Charkovské mezinárodní letiště na mapě najdete asi 10 km jižně od města. Slouží mu jediný moderní a prostorný terminál, ze kterého létají jak vnitrostátní, tak mezinárodní linky. Všechny procesy zde probíhají poměrně rychle, především díky ne příliš hustému provozu. Letiště v průměru odbaví zhruba 10 až 15 odletů denně. 

Orientace je velmi snadná, po příchodu do haly se vydejte vlevo, kde najdete odbavovací přepážky, po eskalátorech nahoru pak vyjedete k bezpečnostní a pasové kontrole. V pravé části haly je malá příletová část.

Letenky

Nejfrekventovanější spojení do Charkova nabízí společnost UIA – Ukraine International Airlines. S přestupem v Kyjevě se do Chrakova z Prahy dostanete zhruba za 5 až 7 hodin při ceně zpáteční letenky okolo 4.500 Kč. Tolik oblíbené low-cost levné letenky při nákupu 10 měsíců dopředu již aerolinka UIA nenabízí. Mírně dražší letenky nabídne i LOT s přestupem ve Varšavě. 

Od října 2019 bude navíc spuštěna linka nízkonákladové společnosti SkyUp přímo z Prahy, očekávat se dají ceny mezi 2.500 a 3.500 Kč.

Levnějšímu spojení se můžou těšit obyvatelé Moravy, Slezska a Slovenska. Společnost Wizz Air totiž provozuje přímé linky do Charkova z Katovic, Krakova i Vídně. Běžná cena zpáteční letenky se pohybuje kolem 1.500 až 2.200 Kč, v akcích a při členství v klubu WDC však bez problémů narazíte i na ceny mezi 500 až 700 Kč za zpáteční cestu.

Přímý let z Katovic či Vídně do Charkova zabere necelé 2 hodiny.

Inspirujte se akcemi na letenky do Charkova, nebo využijte náš vyhledávač letenek a podívejte se na aktuální ceny. Porovnáváme nabídky více než 500 leteckých společností.

Doprava z/na letiště

Nejpohodlnější a nejlevnější dopravu do centra obstarává trolejbusová linka číslo 5. Z letiště jede přímo do jižní části historického jádra s konečnou v zastávce Universitetskaja (Університетська), odkud na hlavní náměstí dojdete pěšky za 5 minut. Projíždí také kolem stanice červené linky metra "Prospekt Gagarina" (Проспект Гагаріна), touto linkou se pak dostanete na hlavní nádraží nebo do přímo do centra.

Trolejbus jezdí jednou za 6 až 15 minut od 5:30 do 21:15. Jízdenka stojí 6 UAH a platí se během jízdy průvodčímu, sám za vámi přijde a rozmění vám i větší částky.

Mírně rychlejší, ale za to stísněnější formu dopravu do centra představují maršrutky číslo 115 a 119, obě s intervalem 15 až 30 minut. Z velké části jedou po podobné trase jako trolejbus číslo 5, včetně zastávky u stanice metra Prospekt Gagarina. Zatímco linka 115 skončí už před mostem přes řeku Charkov, odkud je to do centra asi 10 minut pěšky, linka 119 projede celým centrem od jihu na sever. Jídzné stojí 8 UAH a platí se při nástupu přímo řidiči. První maršrutky se vydávají na cestu kolem 6:30, poslední pak okolo 22:00.

Maršrutky číslo 152 a 255 centrum míjejí a pro běžného turistu nejsou příliš využitelné.

Zastávka MHD na letišti není přímo před terminálem. Je nutné projít přes parkoviště mírně vlevo na začátek hlavní silnice. Od terminálu ujdete asi 100 metrů a zastávku bezpečně poznáte.

Cena taxi se pohybuje mezi 120 a 150 UAH podle toho, jak si ji usmlouváte. Ve večerních hodinách, kdy MHD už nejezdí, chtějí taxikáři obvykle 200 UAH, což je ale nepřiměřená cena. 

Mnohem jistější je zavolat si Uber, který v Charkově funguje. Za cestu do centra zaplatíte kolem 100 UAH.

Služby na letišti

Wifi funguje v terminálu zdarma.

V tranzitní zóně narazíte na duty free shop a několik předražených občerstvení, kde se rozhodně nevyplatí jídlo nakupovat.

V hlavní hale se pro výběr peněz z bankomatu po příletu vydejte vpravo směrem k odletovým přepážkám. U jednoho z východů pak narazíte na několik bankomatů. Počítejte s plošným poplatkem za výběr kolem 30 až 50 UAH, stále ale vyjde výhodněji než peníze měnit v letištní směnárně. 

V příletové hale také narazíte na stánky mobilních operátorů, kde můžete nakoupit krátkodobé datové SIM karty.

Letiště v okolí

Odhalte naše tipy k dopravě, přestupům i letenkám na další nejbližší letiště v okolí:

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele