IATA (ICAO) kód letiště
CUZ (SPZO)
Aktuální počasí
? °C
Aktuální čas
20:10 (-7)
Vzdálenost od Prahy
10894 km

O letišti Cuzco Alejandro Velasco Astete

Druhé nejrušnější peruánské letiště a jedno z nejvýše položených na světě s nadmořskou výškou 3.310 metrů najdeme ve známém turistickém městě Cuzco. Místní letiště slouží jako hlavní počáteční bod pro cesty na Machu Picchu a ostataních známých míst. V současnosti většinu provozu obstarává trasa do Limy, která je nalétávána šesti aerolinkami až 60x denně.

Vzhledem k okolnímu vysokému terénu a faktu, že přistávací dráha je přímo v centru města, se přistání na místním letišti řadí mezi největší zážitky, jaké může letecký nadšenec zažít. Letadla klesají k dráze ve spriále, aby se vyhnula vysokým štítům v okolí a vešla se do úzkého údolí. V současnosti je v počáteční fázi přípravy výstavba nového letiště Chinchero zhruba 15 km od Cuzca.

Obecně je terminál zastaralý a v ranní špičce praská ve švech. Na odlet raději vždy dorazte alespoň s dvouhodinovým předstihem.

Letenky

Do Cuzca se příliš nevyplatí nakupovat spojení na jedné letence z Evropy, nejlevnější startuje na 19.000 Kč. Vyčkejte na akční letenky do Limy, které se dají sehnat od 14.000 Kč z Vídně či Mnichova a následně dokupte jeden z mnoha vnitrostátních přeletů z Limy, na výběr je hned ze šesti různých aerolinek, přičemž ceny za zpáteční letenky začínají zhruba na 3.500 Kč.

Z Cuzca dále doletíte například do města Arequipa, Puerto Maldonado nebo bolivijského La Paz.

Inspirujte se akcemi na letenky do Cuzca, nebo využijte náš vyhledávač letenek a podívejte se na aktuální ceny. Porovnáváme nabídky více než 500 leteckých společností.

Doprava z/na letiště

Pokud s sebou netáhnete vyloženě velká zavazadla, vyjděte z areálu letiště na hlavní třídu, dejte se vpravo a na zastávce počkejte na autobus MHD. Neexistují žádná čísla linek, autobusy mají trasu napsanou vždy na boku, na letiště zajíždějí modro-bílé nebo bílo-oranžovo-zelené, obě linky jedou do centra na náměstí San Francisco a zastavují i u centrálního autobusového nádraží. Jezdí cca od 5:00 do půlnoci bez pravidelného jízdního řádu (cca jednou za 8 minut) a cesta do centra zabere asi 20 minut. Jízdné se platí při výstupu průvodčímu a činí 1 nebo 1,20 solu, dle linky.

Za běžný taxík, který chytíte rovněž na hlavní ulici, byste neměli zaplatit více než 10 solů.

Oficiální letištní taxíky, které čekají hned před terminálem, jezdí do centra za 40 solů.

Poslední možností je Uber, který ale vzhledem k absenci wifi na letišti využijete jen při cestě z hotelu a vyjde zhruba na 20 solů.

Služby na letišti

Ve starém terminálu najdete jen několik předražených občerstvoven, rozhodně se najezte ještě ve městě.

V příletové hale jsou bankomaty.

Wifi je zpoplatněna částkou 5 USD a většinou nefunguje.

Letiště v okolí

Odhalte naše tipy k dopravě, přestupům i letenkám na další nejbližší letiště v okolí:

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele