IATA (ICAO) kód letiště
LIM (SPIM)
Aktuální počasí
? °C
Aktuální čas
23:12 (-7)
Vzdálenost od Prahy
11130 km

O letišti Lima Jorge Chavez

Hlavní brána do Peru, letiště Jorge Cháveze v Limě, se nachází 13 km západně od centra města. Letiště je jednou z hlavních základen pro rychle se rozvíjející aerolinky LATAM a Avianca, stejně jako pro několik menších vnitrostátních společností (Peruvian, LC Peru, Viva Air a další). Rozvoj letectví v Jižní Americe je tak rychlý a překotný, že letiště v Limě není schopno adekvátně reagovat a řadí se tak k nejpřelidněnějším na celém kontinentu. Problém se týká především aerolinky LATAM, která z Limy létá nejvíce - pokud s nimi letíte, dorazte minimálně 3 hodiny před odletem.

Terminál je otevřený 24 hodin denně.

Letenky

Standardní letenky do Peru stojí z Česka a okolí asi 18.000 až 20.000 Kč. Především z velkých evropských letišť (Amsterdam, Madrid aj.) se čas od času objeví akční nebo chybové letenky a cesta do Limy vás tak může vyjít již kolem 10.000 až 11.000 Kč.

Ideální čas na rezervaci letenek jsou 2–4 měsíce před odletem.

Doba letu do Limy z Prahy je i s transfery 20 až 25 hodin.

Inspirujte se akcemi na letenky do Limy, nebo využijte náš vyhledávač letenek a podívejte se na aktuální ceny. Porovnáváme nabídky více než 500 leteckých společností.

Přestup

Na letišti najdete jediný terminál rozdělený na dvě sekce – vnitrostátní a mezinárodní. Letiště je sice moderní a přehledné a terminál není nijak členitý, ale jeho velikost absolutně neodpovídá objemu letů, takže se připravte na velké davy lidí. 

Při přestupu z mezinárodního na vnitrostátní let si vždy musíte vyzvednout zavazadlo a znovu ho odbavit. 

Pokud se chystáte v Limě podniknout negarantovaný přestup (tj. dvě různé letenky), nechte si raději celý jeden den na přestup. Především vnitrostátní spoje po Peru bývají často výrazně zpožďované nebo dokonce rušené.

Doprava z/na letiště

Oficiální autobusový přepravce Airport Express Lima s moderními autobusy jezdí z letiště do centra (Miraflores) od 7:00 do půlnoci (v opačném směru od 6:00 do 22:00) každých 30 až 60 minut. Jízdenka stojí 8 USD (zpáteční 15 USD), nakoupit můžete buď online na webu dopravce, v kanceláři na letišti nebo u řidiče (pouze hotovost). Detailní informace a rezervace jízdenek na oficiálním webu. Na cestu si vyhraďte minimálně hodinu a půl.

Klasická MHD na letiště nejezdí. U terminálu sice zastavují lokální minibusy, ale pro cizince jsou absolutně nevhodné, řidiči nemluví anglicky, trasy nejsou nijak označené a jízdní řády neexistují vůbec.

Běžná cena taxi do centra města (Miraflores) se pohybuje mezi 60 a 80 PEN (cca 270 Kč), Uber pak vyjde zhruba na 50 až 70 PEN.

Služby na letišti

Wifi je zdarma na 30 minut, opětovné přihlášení nepomůže, další volné minuty se obnoví až po 24 hodinách.

Úschovna zavazadel se nachází v příletové části vnitrostátního terminálu a je otevřená 24 hodin. Za jeden den úschovy zaplatíte 30 soles / 215 Kč.

Letíte-li mezinárodním letem, určitě se najezte už ve veřejné části letiště, kde jsou ceny "jen" cca 2-3x větší než ve městě. V mezinárodní tranzitní části levně nenajíte. Restaurace se nestydí říct za jeden malý sendvič 7 USD, což je nejnižší částka za jídlo, na kterou se zde můžete dostat. 

Ve vnitrostátní tranzitní části pak najdete jen jeden malý stánek se sendviči a pitím, jinak nic.

Letiště v okolí

Odhalte naše tipy k dopravě, přestupům i letenkám na další nejbližší letiště v okolí:

5 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Jakub Langer

Přílet do Limy s navazující letenkou nebyl zrovna ideální. Hned při kontrole pasu sdělili, že při pokračujícím letu (dlouhá 14 hodinová denní pauza) a opuštění letiště je pak nutno zaplatit taxu 33 USD. Následně při odletu ji ovšem nikdo nevyžadoval.

Dále úschovu zavazadla zdražili na 39 sol za 24 hodin nebo 6,50 sol za hodinu. Ovšem je tam i blízký Outlet Shopping Mall, kde jsou lockers pro nakupující k dispozici. Místní veřejná doprava a zácpy opravdu zážitek 😁 . Salónky podobné a docela ucházející ( kupón na 1 alcool drink).

Odpovědět
před 3 lety

My sme platili v oktobri 2019 z letiska 90sol za velké SUV pre štyroch ludí do Miraflores čo je cca 13 km. Naspäť na letisko sme išli Uberom za 50 sol aj s letištným poplatkom.

Inak neviem prečo autor článku píše, že na LATAM treba prísť až 3 hodiy dopredu, lebo ked sme tam boli pred mesiacom my, tak mali úplne prázdny cheking.

před 3 lety
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

Tak letiště v Limě odbavuje lety ve vlnách. Pokud máte štěstí, že zrovna let neletí v hlavní špičce, umí tam být opravdu prázdno. Ale pokud let letí ve špičce, ty 3 hodiny bych bral jako minimální dobu, kdy má člověk ještě aspoň nějakou rezervu.

Přidat odpověď
před 3 lety

Aktualni cena za "taxi" - vzal si 90SOL za 3.5km z letiste. Uber je +10SOL priplatek za letiste, pokud nemate moc zavazadel doporucuji vyjit pred letiste na ulici, popojit a jste bez tohoto poplatku.

Odpovědět
před 3 lety

Internet je zadarmo uz na 60min. Prave sedim ve VIP salonku na letisti a katastrofa, vstup 120USD / 3hodiny. Saslonkovy internet zatim nefunguje - pry to pojede... Alkohol je za poplatek /nebo si mam jit koupit do duty free mi bylo receno/. Spani na letisti ve verejnem prostoru v podstate nemozne, na sezeni take malo misto / komfortu. Celkove hodnotim letiste jako nejhorsi z cele jizni Ameriky :( Pro odlehceni: zadneho z agentu/policistu serialu Zabezpeceni letiste: Peru jsem tu bohuzel nevidel :D

Odpovědět
před 3 lety
Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 3 lety
Navrhni úpravu