IATA (ICAO) kód letiště
JED (OEJN)
Aktuální počasí
? °C
Aktuální čas
20:29 (+1)
Vzdálenost od Prahy
3837 km

O letišti Džidda King Abdulaziz

Největší saúdskoarabské letiště Krále Abdulazizenajdeme 18 km od přístavního města Džidda, je jedním z uzlů člena aliance Sky Team Saudi Arabain Airlines i nízkonákladových Nas Air. Letiště slouží také blízkému poutnímu místu Mekka, kdy během každoroční poutě Hajj odbaví i stovky letů s poutníky denně.

Letiště je velmi rozlehlé a řadí se k těm větším, počtem odbavených cestujících odpovídá zhruba velikosti letiště v Mnichově.

V květnu 2018 byl otevřen nový terminál pro společnost Saudia. Ten nahradil starou budovu, která se řadí k těm nejhorším letištním terminálům na světě. 

Letenky

Vzhledem k faktu, že Saúdská Arábie dlouhodobě nevydává víza, nebudou letenky do Džiddy příliš vyhledávaným artefaktem. Pro zajímavost letenky stojí průměrně kolem 10.000 Kč, v občasných akcích společnosti Aegean Airlines z Vídně či Berlína můžou klesnout i k 6.000 Kč.

Inspirujte se akcemi na letenky do Džiddy, nebo využijte náš vyhledávač letenek a podívejte se na aktuální ceny. Porovnáváme nabídky více než 500 leteckých společností.

Přestup

Letiště má čtyři terminály, pro přestup však využijete jediný, a sice Nový terminál, který odbavuje všechny lety společnosti Saudia. Tranzitní zóna je poměrně rozsáhlá a je možné v ní přečkat celou noc. To je při delších přestupech nutnost, vzhledem k nevydávání víz cizincům.

Nocování nepatří k nejpohodlnějším, klidové zóny s pohodlnými sedačkami zde nejsou, stejně jako sprchy pro veřejnost.

Při přestupu na jedné letence není nutné vyřizovat jakékoli vízové formality. Naopak přestup na dvou oddělených letenkách není možný, nebudete vpuštěni do letadla již v místě odletu.

Doprava z/na letiště

Individuální cestovatelé dopravu z letiště do centra nevyužijí. Jediné způsoby, jak se dostat do Saúdské Arábie, jsou pracovní nebo s cestovní kanceláří. V takových případech bude odvoz z letiště vždy zajištěn.

Služby na letišti

Wifi je na letišti dostupné zdarma a bez časového omezení.

Letiště má nejlepší léta dávno za sebou, proto neočekávejte žádné oslnivé pohodlí. Pro přestupy se Saudi Arabian Airlines je o něco přívětivější letiště v Rijádu.

Letiště v okolí

Odhalte naše tipy k dopravě, přestupům i letenkám na další nejbližší letiště v okolí:

4 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Dobrý den, vidím levné letenky do Malajsie přestu 6 hod tam v Jeddah a zpět přes 11 hod. Alkohol mě osobně neva, nepotřebuji k životu, zajímám se o žážitky na dovolené, a tak přemýšlím, můžu navštívit Jeddah krátce odejít z letiště, co je třeba k tomu vyřídit? Nově KSA dává turistická víza pro shenghen. NEWS 1/2019!

před 4 lety
Avatar uživatele
Kryštof Hájek
  • Právě online
  • Přidal se před 6 lety
  • Napsal 4328 komentářů
  • Poslat zprávu

Dobrý den, jste si jistá, že už víza vydávají? Já o tom tedy (bez standardního zvacího dopisu od místního zaměstnavatele nebo Ministerstva zahraničí) nemůžu najít žádnou oficiální zmínku... Výjimkou byly víza během konání Fomrule E Grand Prix v prosinci, ale zatím žádné novinky ohledně plánovaných víz nikde nevidím.

před 4 lety
Avatar uživatele
cali

To 14-denní vízum v prosinci stálo skoro 150,- EUR a údajně je nevydávali ani samostatně cestujícím ženám. V současnosti platí klasická vízová povinnost, která tento výlet prakticky vylučuje.

před 4 lety
Avatar uživatele Petr76
Petr76

11 hodin v Saúdské Arábii. To fakt nechceš.

Přidat odpověď
před 4 lety
Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 4 lety
Navrhni úpravu