IATA (ICAO) kód letiště
ODS (UKOO)
Aktuální počasí
? °C
Aktuální čas
15:47 (+1)
Vzdálenost od Prahy
1279 km

O letišti Oděsa

Třetí nejrušnější ukrajinské letiště najdeme na jihu země asi 8 km od přístavního města Oděsa. Za rok odbaví přes milion pasažérů převážně na trasách do středozápadní Evropy, Středomoří a ostatních ukrajinských měst.

Od roku 2018 slouží letišti nový terminál, který slouží příletům všech aerolinek a odletům všech letů vyjma Ryanairu, který odbavuje lety ze starého terminálu vzdáleného cca 100 metrů.

Letenky

Nejlevnější letenky do Oděsy seženete u low-costových aerolinek Ryanair a Wizz Air, které na místní letiště od roku 2019 expandují. Obě letecké společnosti provozují přímé lety do Katovic, Berlína a Vratislavi, Wizz Air pak létá i do Bratislavy. Zpáteční letenky většinou pořídíte do 1.800 Kč, v zimě se dají očekávat i akce kolem 500 Kč.

Z Prahy do Oděsy létají přímo jen ČSA s cenou kolem 4.000 až 5.000 Kč za zpáteční letenku, mírně levněji pak společnost UIA s přestupem v Kyjevě. 

Vnitrostátní lety do Kyjeva obstarává aerolinka UIA (ceny od 500 Kč jednosměrně), SkyUp a také Motor Sich Airlines.

Doba letu z Prahy do Oděsy jsou asi 2 hodiny.

Inspirujte se akcemi na letenky do Oděsy, nebo využijte náš vyhledávač letenek a podívejte se na aktuální ceny. Porovnáváme nabídky více než 500 leteckých společností.

Doprava z/na letiště

MHD na letiště zajišťuje trolejbusová linka číslo 14, která vás přes centrum zaveze k hlavnímu nádraží během cca 25 minut. Interval činí ve špičce mezi 15 a 20 minutami, mimo špičku pak 20 minut.

První spoj z centra na letiště jede až v 7:30, poslední pak 19:45, v opačném směru z letiště do centra jede první spoj v 6:45, poslední v 19:05. Jízdenka se platí u řidiče a stojí 5 UAH.

Alternativu pro cestu k nádraží a do centra představují maršrutky číslo 117 a 129, které jedou od 6:00 do 21:00 a jízdenka stojí 5 UAH.

Taxi do centra města by nemělo stát více než 150 UAH, levnější bude využití služeb Uber či Bolt, které přes aplikaci objednáte kolem 100 až 120 UAH při cestě do centra.

* použité barvy linek jsou pouze ilustrační a neodpovídají oficiálnímu označení dopravního podniku

Služby na letišti

Wifi připojení funguje bez problému a zdarma.

Úschovna zavazadel otevřená 24 hodin denně se nachází v mezinárodní příletové hale. Cena za celodenní úschovu činí 150 UAH.

Směnárny přímo na letišti nabídnou nevýhodné kurzy, využijte některý z bankomatů, případně peníze vyměňte už v ČR nebo naopak až v centru Oděsy.

Letiště v okolí

Odhalte naše tipy k dopravě, přestupům i letenkám na další nejbližší letiště v okolí:

24 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Prosím, je tedy třeba při odletu z Oděsy mít tištěnou letenku nebo stačí v telefonu, když už litá z nového terminálu?? Děkuji za odpověď... Z.

před 5 měs

je, u přepážky jí sice vezmou, roztrhají a vymění za jejich palubní lístek, ale bez tohodle papíru by to bylo u Ryanairu za nemalých 55€

Přidat odpověď
před 5 měs
divan

Jazyková poznámka: "maršutky" neexistují, jsou to "maršrutky "

Odpovědět
před 7 měs

Upřesnění info, přílety všech linek odbavuje nový terminál. Odlety z nového terminálu s výjimkou Ryanair. Pro odlety s Ryanairem je vyčleněn starý terminál, je potřeba si nechat vytisknout palubní lístek u přepážky. Neakceptují mobilní aplikaci, ani vytištěnou letenku doma. Doprava z letiště do centra maršutky 117 a 129, neoznačená zastávka na parkovišti (7 UAH u řidiče při výstupu, cesta cca 50 min.). Trolejbus 14 má zastávku i troleje, ale k letišti již nejezdí.

před 7 měs
Avatar uživatele J0x
J0x

Přesněji řečeno od 16. ledna do 31. března 2020 nebo do ukončení prací kolem nového letištního terminálu nejezdí trolejbus č. 14 na letiště, ale na Derevjankovo náměstí, viz http://www.oget.od.ua/ru/news/zm...fault.aspx Nejbližší zastávka trolejbusu k letišti je Platanova, asi 1,8km pěšky.

Ryanair vtipně neuvádí Oděsu v seznamu letišť nepodporujících mobilní boarding pass: https://www.ryanair.com/me/en/us...passes#0-1 Wizzair ano.

před 7 měs

Dnes už odlet s Ryanairem z nového terminálu, palubní vstupenka za 5 minut, bezpečnostní prohlídka taky. Gate stejnej jako Turkish co letí o něco dřív do Istanbulu. Uber z centra za krásných 69 hřiven. Jen ta současná dráha na letišti, to je luxusní oraniště

před 6 měs

Jen bych ještě dodal, že priority funguje v Oděse maximálně na kufr sebou do letadla, ale rozhodně ne na přednostní nástup :-) a ověřování váhy zavazadla probíhalo u přepážky při vyzvednutí boarding passu, takže před bezpečnostní kontrolou šel kufr naložit cihlama a už by to nikomu nevadilo :-)

Přidat odpověď
před 6 měs
Avatar uživatele J0x
J0x

UIA se přestěhovaly komplet na nový terminál.

Odpovědět
před 8 měs

Před několika dny jsme se vrátili z Oděsy, let z Katovic, problémy s přistáním, prý z důvodu špatného počasí, nevím, byla jen trochu mlha. Odklonili nás do Bulharska do Varny, kde jsme museli doplnit palivo, let se protáhl na 5 hodin. Jiná letadla odkláněli do Kyjeva. Nakonec ok, přílet byl na nový terminál, odlet ze starého, neměli čtečku kódů, letenky jsme si museli vyzvednout kde odbavují kufry, i když jsme měli tištěnou letenku, tu neakceptovali. Starý terminál je malý a je vidět, že už hodně pamatuje.

před 8 měs
Avatar uživatele
Martin V

V Oděse nefunguje přístrojové navádění na přistání, takže za špatného počasí, se musí sedat jinde. Měli to opravit do konce listopadu, evidentně to nestihli.

Přidat odpověď
před 8 měs
Proky

Problémová Oděsa. Turkish vyjely mimo dráhu, ČSA se opakovaně vrátily do Prahy

https://zdopravy.cz/problemova-o...ahy-37691/

před 9 měs
Proky

Letiště stále uzavřené, ruší se lety

https://www.fly4free.pl/lotnisko...zamkniete/

Přidat odpověď
před 9 měs
Avatar uživatele
Martin V

Ufff na googlu jsem našel celkem děsivé zkazky o oděsském letišti, takže se ptám jako retard, ale je to moje první Ukraina. Mezinárodní odlety jsou teda pořád ze starého (na webu letiště to nejde poznat, odkud letadlo odlítá), musí být vytištěná letenka. Jak to tam vypadá s pasovou a bezpečnostní kontrolou? Kolik si asi mám dát času? (odlet neděle po poledni ). Díky

před 10 měs
Avatar uživatele J0x
J0x

Po dobu mé návštěvy se (na pasové a bezpečnostní kontrole) nic zvláštního nestalo. 😁 Nechodil bych na odbavení ani zbytečně brzo, ani zbytečně pozdě. Pokud si dobře pamatuju, z nového terminálu opravdu mezinárodní lety neodlétaly (srpen).

před 10 měs
Avatar uživatele
Martin V

Tak mě se stalo :-). Vypadl jim systém, tak hodinu čekali všichni v prostoru mezi bezpečnostní kontrolou a pasovkou... supr zážitek, zvlášť na starém terminálu. Jinak ještě jsem nezažil, aby někdo převažoval malé kabinové zavazadlo, až v Oděse při tisku letenek. Sice nevím, kde je napsaná hmotnost malého zavazadla, ale kdo jí měl přes 4kg, tak platil. To samé při kontrole rozměrů. Celkem dost lidí se tam rozčilovalo.

před 9 měs
Avatar uživatele J0x
J0x

To ovšem není normální stav. 😀 Výpadek se může přihodit kdekoli. Která aerolinka ty zavazadla řešila?

před 9 měs
Avatar uživatele
Martin V

Jasně, že to nebyl normální stav, jen jsem měl (při první návštěvě Ukrajiny) prostě smůlu. Kdyby to navíc bylo na novém terminálu, tak by to asi ani tak nevadilo. Ty zavazadla řešil Ryanair.

Přidat odpověď
před 9 měs

Nový terminál nefunguje pro mezinárodní odlety dne 20.8.2019 se odlétá stále ze starého. Přílety jsou na nový.

před 12 měs
Avatar uživatele J0x
J0x
  • Přidal se před 5 lety
  • Napsal 957 komentářů
  • Poslat zprávu
  • (upraveno 2019-08-21T08:41:06+02:00)

Taky jsem viděl na novém jenom vnitrostátní odlety. Ještě tam mají nějaké nedodělky, např. mobilní boarding pass UIA nefunguje, musí být vytištěn.

před 12 měs
Avatar uživatele
Martin V

Tak Wizzair (Gdaňsk) už odlítal z nového, Ryanair (Krakow) ze starého.

Přidat odpověď
před 9 měs
Avatar uživatele J0x
J0x
  • Přidal se před 5 lety
  • Napsal 957 komentářů
  • Poslat zprávu
  • (upraveno 2019-08-16T15:25:54+02:00)

Zastaralý průvodce. Nový terminál už nějakou dobu funguje. Absence lowcost aerolinek už taky neplatí.

Internet zdarma je k dispozici v obou terminálech.

Kurzy směnáren v obou terminálech jsou značně nevýhodné.

Kousek od terminálů je jedna restaurace.

před 12 měs
Avatar uživatele J0x
J0x

Díky za aktualizaci. Ještě doplním, že miliontého pasažéra za letošní rok přivítali právě dnes.

před 12 měs
Avatar uživatele
Kateřina Ostrá

A já se vsadím, žes to byl ty :D :D

před 10 měs
Avatar uživatele J0x
J0x

Je to smutné, ale nebyl. 🤣

Přidat odpověď
před 10 měs
Avatar uživatele

Nechceš klikat? Přidej se mezi nás! (pokud nejsi robot)

Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 7 měs
Navrhni úpravu