IATA (ICAO) kód letiště
UIO (SEQM)
Aktuální počasí
? °C
Aktuální čas
12:21 (-7)
Vzdálenost od Prahy
10206 km

O letišti Quito Mariscal Sucre

Největší ekvádorské mezinárodní letiště najdeme 37 km severovýchodně od města. Celé letiště bylo otevřené teprve v roce 2013, kdy nahradilo staré a prostorově značně nevyhovující letiště přímo v centru města.

Svoji základnu zde mají ekvádorské odnože společností AviancaLATAM.

Letiště Quito nese oficiální název Mariscal Sucre po jednom z hlavních vůdců jihoamerických bojů za nezávislost.

Cestujícím slouží pouze jeden středně velký a velmi přehledný terminál uvnitř rozdělený na vnitrostátní (vpravo) a mezinárodní (vlevo) část. V prvním patře najdete odlety, zatímco v přízemí přílety.

Letenky

Quito se řadí mezi nejdražší destinace v Latinské Americe, co se cen letenek z Evropy týče. Průměrně letenky koupíte od 20 000 Kč výše, v akcích lze pořídit kolem 16 000 Kč a například z Londýna, Madridu či jiných západoevropských velkoměst se lze zřídka dostat i na cenu pod 12 000 Kč.

Doba letu z Prahy často atakuje i 40 hodin po započítání všech přestupů. Nejrychlejší spojení kolem 18 hodin bývají také ta nejdražší (od 30 tisíc Kč výše).

Přímé lety z Evropy zajišťují aerolinky IberiaAir Europa z Madridu a KLM z Amsterdamu.

Inspirujte se akcemi na letenky do Quita, nebo využijte náš vyhledávač letenek a podívejte se na aktuální ceny. Porovnáváme nabídky více než 500 leteckých společností.

Přestup

Letiště využijete pro přestup především na vnitrostátní linky po Ekvádoru či na Galapágy. Terminál je moderní a rozlohou poměrně malý, rozdělený právě ne mezinárodní a vnitrostátní sekci. Orientace je vskutku jednoduchá, přestup zabere kvůli nutnosti průchodu imigrační kontrolou zhruba 70 minut.

Doprava z/na letiště

Na letiště jezdí mnoho taxíků, ale dopravit se sem velmi levně, byť zdlouhavě, můžete i autobusy MHD. Podívejte se také na detailní informace o dopravě po městě Quito.

Taxi / Uber

Nejvíce cestovatelů volí pro cestu do Quita taxi, kterých před terminálem čeká vždy několik, a to v jakoukoliv denní či noční hodinu. Taxík není žádný problém sehnat ani ve městě, a to naprosto kdekoliv.

Pro cestu na letiště se nepoužívají taxametry, ale pevně dané plošné tarify. Do historického centra nebo oblíbených čtvrtí pro ubytování La Mariscal, Colón či La Carolina zaplatíte za jízdu cca 30 USD, za cestu na autobusové nádraží Quitumbe pak zaplatíte kolem 35 USD. Na ceně je třeba se vždy domluvit předem. Pamatujte, že v taxíku lze platit pouze hotovostí.

V mimošpičkových hodinách mohou být o něco levnější jízdy přes Uber, které můžou stát i 20 USD.

Cesta taxíkem z letiště do centra Quita trvá asi hodinu až hodinu a půl podle provozu.

Autobusy MHD

I když se dočtete mnoho varování odrazujících od používání MHD v Quitu, ve skutečnosti jsou místní autobusy poměrně bezpečné za předpokladu, že budete dodržovat základní pravidla a všechny cennosti budete mít uložené v uzavřených vnitřních kapsách zavazadel nebo ideální oblečení.

Jízdenky na všech spojích stojí 2 USD. Platí se uvnitř autobusu u průvodčího, který projde vozem a peníze vybere. Lze platit jen v hotovosti.

Na letiště zajíždějí tři linky, které Google mapy označují čísly linek 198, 199 a 200. V praxi se však čísla linek u autobusů v Quitu prakticky nepoužívají. Důležité je znát jen cílovou stanici. Jezdí se na těchto trasách:

 • Quitumbe – hlavní autobusové nádraží pro dálkovou dopravu ležící na jihu města a jako jediný z cílů autobusů na letiště napojený na metro
  • interval: 10-15 minut ve všední den i o víkendu
  • provozní doba: 5:50–21:35
  • doba jízdy: 75 minut
  • ačkoliv mapa na letišti znázorňuje, že trasa vede poblíž historického centra, meřítko mate a autobusy se centru ani nepřiblíží
  • na Quitumbe lze přestoupit na metro (35 minut do centra)
 • Río Coca – lokální autobusové nádraží nejblíže centru v jeho severní části
  • interval: 20-30 minut, jezdí se pouze v pracovní dny, o víkendu tato linka nejede
  • provozní doba: 6:20–21:50
  • doba jízdy: 60 minut
  • z Río Coca do centra se dostanete páteřními autobusy Ecovía, které odjíždějí ze samostatného terminálu cca 150 metrů pod stanovištěm autobusů z letiště. Jízdenka na autobusy Ecovía se platí u vstupu na nástupiště a stojí 0,35 USD a do centra Quita odsud pojedete asi 30 minut
 • Carcelén – autobusové nádraží pro dálkové spoje směrem na sever, nejméně vhodná trasa pro cestu do centra
  • interval: 20 minut ve všední den, 20-40 minut o víkendu
  • provozní doba: 6:05–20:30
  • doba jízdy: 50 minut
  • z Carcelénu se do centra dostanete páteřními autobusy Trole, konkrétně linkou C5 končící u parku El Ejido. Jízdenka na autobus Trole se platí při vstupu na nástupiště a vyjde na 0,35 USD. Cesta do centra zabere z Carcelénu asi 70 minut.

Autobusy Aeroservicios

Na letišti hojně promované spojení komfortními klimatizovanými autobusy Aeroservicios k cestě do města příliš nedoporučujeme. Autobusy totiž jezdí k bývalému letišti na severu města, které je poměrně daleko od centra s nepříliš přehlednou dopravou MHD a taxíky dražšími než třeba z terminálu Río Coca.

Jednosměrná jízdenka stojí 7,99 USD, zpáteční 13,50 USD. Autobusy jezdí mezi 4:00 a 20:00 jednou za hodinu a oficiální informace najdete na webu: www.aeroservicios.com.ec/.

Půjčení auta

Budete-li cestovat po ekvádorských horách, nejlepším a prakticky jediným způsobem je půjčení auta. Na letišti Quito působí většina známých mezinárodních autopůjčoven, rezervaci je pro nižší cenu vždy vhodné provést alespoň týden dopředu.

Ceny půjčení na týden se pohybují mezi 9 000 a 15 000 Kč v závislosti na půjčeném autě a zvolené pojistce. Pamatujte, že v Ekvádoru většina aut jezdí s manuálním řazením a vůz s automatem není zcela automatickou záležitostí ani u půjčoven.

Více o řízení, provozu či dopravních předpisech v zemi se dočtete v kapitole Půjčení auta našeho průvodce po Ekvádoru.

Hotely u letiště

Protože letiště v Quitu je v provozu 24 hodin denně a nachází se daleko od centra, při brzkých ranních odletech nebo pozdních večerních příletech se jistě bude hodit ubytování v blízkosti terminálu.

U letiště se ubytujete ve dvou moderních mezinárodních hotelech:

 • Wyndham Quito Airport ***** – nachází se asi 5 minut pěšky od terminálu po značeném chodníčku, každou půlhodinu jezdí mezi terminálem a hotelem dodávka zdarma, ceny od 2 800 Kč za noc ve 2lůžkovém pokoji
 • Holiday Inn - Quito Airport ***** – hotel stojí u dálnice asi 2,5 km od terminálu a 24 hodin denně nabízí zdarma shuttle každých 30 minut, ceny od 2 300 Kč

V okolí pak vyhledáte množství menších soukromých penzionů a hotýlků s cenami klidně od 600 Kč za noc, ke kterým se nedostanete jinak než taxíkem nebo placeným hotelovým shuttlem, který obvykle vyjde na 5 USD v jednom směru.

Služby na letišti

V tranzitní zóně můžete využívat wifi zdarma, ve veřejné části bohužel wifi nefunguje, což je nepříjemné například při objednávání taxi přes platformu Uber. Wifi zdarma však můžete využít v budově Quito Airport Center přímo naproti terminálu, kde najdete několik restaurací s nezaheslovanými sítěmi.

Ve veřejné i tranzitní části terminálu najdete několik občerstvení i restaurací, ceny jsou zde až 4-5x vyšší než běžně ve městě. V příletové hale je k dispozici malý snack bar.

O něco levnější stravování nabídne budova Quito Airport Center naproti východu z terminálu, kde najdete například i fast-food KFC.

V příletové haly jsou k dispozici i bankomaty, které přijímají běžné mezinárodní karty. Místnímu poplatku 4 USD za výběr se bohužel nevyhnete v žádném z nich.

Letiště v okolí

Odhalte naše tipy k dopravě, přestupům i letenkám na další nejbližší letiště v okolí:

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu