Letiště Sia-men Gaoqi

Xiamen Gaoqi International Airport
z
do
od
do
z
do
od
do
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +

O letišti

XMN (IATA)
ZSAM (ICAO)
Čína

Letiště Gaoqi 12 km od centra Si-amenu, je rušným vzdušným přístavem a hlavní základnou pro rychle se rozvíjející společnost Xiamen Airlines. Hustou síť vnitrostátních a regionálních letů doplňují trasy do Seattlu, Vancouveru, Sydney a Amsterdamu. Při výhodných tarifech Xiamen Airlines se tak letiště stává alternativním přestupním místem pro cesty z Evropy do Austrálie.

Letiště je přes noc zavřené, otevírací doba obvykle 5:00–1:00, podle odletů a příletů.

 


Letenky

Z Prahy a okolí bývají nejlevnější dostupné letenky při kombinaci společností KLM a Xiamen Airlines s přestupem v Amsterdamu a ceny se pohybují okolo 12.000 Kč. Výhodné tarify se můžou vyskytnout i na cestě z Amsterdamu přes Xiamen do Austrálie.

Průměrná doba letu z Prahy včetně transferu činí asi 22 hodin.

Vyhledat letenky


Přestup

Xiamenské letiště využívá dvě oddělené terminály, vnitrostátní a mezinárodní, pěší přesun není možný, proto mezi nimi jezdí kyvadlový autobus zdarma s intervaly 10–15 minut a jízdní dobou 10 minut.

Při přestupu z mezinárodního terminálu na vnitrostátní a naopak musíte vyzvednout svá zavazadla, kyvadlovým autobusem přejet mezi terminály a znovu se odbavit, minimální čas na přestup se tak doporučuje alespoň 120 minut.

Přestupy v rámci jednoho terminálu jsou bez potíží a přehledné, stačit bude i 90 minut.

V případě delšího mezinárodního přestupu lze v Xiamenu využít 72hodinového tranzitního víza zdarma. Nesmíte však opustit území města.


Doprava z/na letiště

Veřejnou dopravu z letiště do centra Xiamenu zajišťují pohodlnější expresní autobusy zastavující přímo před vchodem do obou terminálů, případně levnější autobusy MHD, u nichž musíte dávat pozor především při cestě z centra, každá linka jede k jinému terminálu.

Expresní autobusy jezdí od obou terminálů od 6:00 do 20:00, přičemž linka 1 odjíždí z letiště po posledním příletu. Cesta do centra zabere asi 40 minut při intervalu 20 minut. Za jízdenku zaplatíte ¥ 10-15.

Využít však můžete levnější autobusy dopravního podniku (za ¥ 1). K mezinárodnímu terminálu zajíždějí linky číslo 84 a 91, k vnitrostátnímu pak linky 27, 37, 41 a 81.


Služby na letišti

Wifi je k dispozici pouze ve VIP saloncích.

Úschovna zavazadel se nachází v příletových halách každého terminálu s otevírací dobou 5:30 až poslední let (většinou 0:30). Za jeden den úschovy zaplatíte dle velikosti zavazadla 3–10 RMB.


Letiště v okolí

Odhalte naše tipy k dopravě, přestupům i letenkám na další nejbližší letiště v okolí:
Levné letenky do Číny? Nastav si hlídače