Gent

Co dělat v Gentu

Gent je podobně jako blízké Bruggy zaslíben romantickým výletům za pitoreskními středověkými domky podél vodních kanálů i za historickými památkami nebo muzei.  

CityCard Gent 

Ještě, než si představíme konkrétní aktivity a místa, zmíníme se o turistické kartě „CityCard Gent“. Pokud nechcete jen nasávat atmosféru města a rádi byste muzea a památky skutečně navštívili, její pořízení se vyplatí velmi rychle, karta patří ve srovnání s ostatními městy k těm opravdu výhodným. S kartičkou totiž máte zdarma vstup do naprosté většiny památek a muzeí (jejich kompletní seznam najdete na webu visit.gent.be) a také zdarma MHD (pouze na území města). Pořídit můžete dvě varianty: 

  • 48 hodin za 30 EUR
  • 72 hodin za 35 EUR

Jste-li dospělí ve věku mezi 26 a 65 lety, karta se vyplatí při návštěvě 4–5 památek/muzeí. Pro studenty a seniory se spíše nevyplatí, jelikož vstupy do jednotlivých zajímavostí jsou pro tyto skupiny výrazně zlevněny, zatímco zlevněná CityCard Gent neexistuje. 

Kartičku pořídíte ve všech památkách a muzeích, které kartu uznávají (tj. většina), v turistickém centru (Sint-Verleelplein 5) nebo v prodejních místech dopravního podniku De Lijn. 

Historické památky 

Gent se chlubí největší koncentrací historických, a především středověkých památek ze všech belgických měst. Na velmi malé ploše centra můžete obdivovat hned 5 velkých kostelů, krásnou zdobenou radnici nebo středověký hrad Gravensteen. Při procházce po gentském centru doslova neujdete ani 100 metrů bez toho, aby se vám neotevřel pohled na některý z místních historických skvostů. 

Procházky podél vodních kanálů 

Vodními kanály jsou proslavené Benátky, Amsterdam nebo sousední Bruggy, ale vězte, že ani v Gentu v tomto směru nebudete ochuzeni. Centrum sice obepíná jen jeden jediný kanál, z něhož vedou ještě další 2 odbočky, nicméně tvoří přirozené pěší korzo s mnoha místy k sezení, odpočinku i klidnými zákoutími.  

Plavba turistickou lodí 

Poznejte Gent z jiné perspektivy, naskočte na loď a projeďte se po vodních kanálech. Využít můžete 40minutovou plavbu po kanálech Leie a Lieve za 7,5 EUR4,5 EUR pro děti do 12 let anebo si koupit celodenní lístek za 12,5 EUR / 7 EUR pro děti a jezdit tzv. „Hop on, hop off watertram“ s pevně danými a označenými zastávkami napříč Gentem. Naskočit i vystoupit můžete kdykoli během jednoho kalendářního dne.  

Hop on, hop off watertram jezdí od dubna do konce října jednou za hodinu od 11:00 do 18:30 hod. Pravidelné 40minutové plavby pak vyplouvají celoročně jednou za hodinu z přístaviště u mostu Grasbrug. 

Bleší, pouliční i vánoční trhy 

Belgie je zemí zaslíbenou pouličním trhům nejrůznějšího charakteru a Gent samozřejmě není výjimkou. Bleší trhy s všemožným zbožím, květinové nebo farmářské i vánoční trhy každý víkend zaplní náměstí po celém Gentu. Mezi nejznámější trhy patří: 

  • Farmářské trhy s jídlem: Groetenmarkt každý pátek od dubna do září, Maria Hendrikaplein u nádraží každou neděli, Vrijdagmarkt každý pátek celoročně a další menší náměstíčka po okrajích Gentu,  
  • Trhy s ručně dělanými výrobky: Groetenmarkt každou sobotu a neděli celoročně,  
  • Bleší trhy: Bij Sint-Jacobs každý pátek, sobotu a neděli,  
  • Květinové trhy: náměstí Kouter každou neděli,  
  • Knižní trh: na nábřeží Ajuinlei každou neděli. 

Vychutnejte si jídlo v restauracích celého světa 

Ačkoli má Gent jen čtvrt milionu obyvatel, jeho gastronomická scéna připomíná významná světová velkoměsta. Stačí se projít po ulici Oudburg nebo kolem náměstí Korenmarkt a vybrat si z mnoha restaurací z celého světa od japonských, přes mongolské a řecké, až po brazilské. 

Skvělou gastronomickou scénu doplňují desítky úžasných obchodů s čerstvými rybami, sýry nebo sladkostmi. Za chladných dní posedíte v jedné z mnoha tradičních kaváren, kde nezapomeňte ochutnat místní tradiční cukrovinku „Couberdon“ neboli Gentský nos. 

Pamatujte, že většina restaurací otevírá až po 12. hodině, hospody často až ve večerních hodinách. 

Za uměním do muzeí 

Na své si v Gentu přijdou i milovníci umění a muzeí, jichž je v Gentu i přes jeho nevelkou rozlohu hodně. Nejzajímavější muzea v Gentu jsou tato: 

Chystáš se do Gentu?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.