Gent

Doprava v Gentu

Jak se dostat do Gentu 

Přímé spojení Prahy a Gentu zajišťuje pouze autobusová společnost Flixbus, která na trase jezdí 2x denně. Cesta však trvá 16 hodin a ceny zpátečních jízdenek začínají na 1.700 Kč. Jízda autobusem se vyplatí jen těm, kdo nemůžou letět letadlem nebo cestují s více zavazadly. 

Mnohem pohodlnější a většinou i levnější je doletět do Bruselu a do Gentu dojet po zemi. Letenky do Bruselu (na letiště Charleroi) pořídíte nejlevněji obvykle přes Ryanair s cenami od 500 do 1.500 Kč za zpáteční let. Pamatujte však na přísnou zavazadlovou politiku. 

Větší možnosti nabízí Brussels Airlines nebo ČSA s lety na hlavní bruselské letiště, průměrné ceny zpátečních letenek však startují na 2.500 Kč. 

Z letiště Charleroi 

Přímo od terminálu letiště Charleroi jezdí do Gentu autobusy společnosti Flibco. Jejich cenotvorba je závislá na době koupě jízdenky. Koupíte-li jízdenku více než 3 měsíce před cestou, je velká šance na ulovení lístku za 5 EUR jedním směrem, ceny se s blížícím se datem odjezdu zvyšují až na maximální hodnotu 17 EUR jednosměrně. Flibco v Gentu zastavuje před hlavním nádražím Sint-Pieters a jede 9x denně. Jízda zabere asi hodinu a půl.

Z Bruselu a letiště BRU 

Nejlepší cesta z Bruselu do Gentu vede vlakem. Přímé spoje jezdí z centra několikrát do hodiny, z letiště BRU pak jedou zhruba 2–3 přímé spoje do hodiny. Jízdenky koupíte online na webu belgiantrain.be, kde zkontrolujete i časy odjezdů, nebo v automatických pokladnách na nádraží (lze platit jen kartou nebo mincemi). Cena je v obou případech stejná a využít můžete vždy jakýkoliv spoj v daný den, jízdenky nejsou vázány na konkrétní vlak. Zpáteční jízdenka není cenově nijak zvýhodněna: 

  • Z centra Bruselu: 9 EUR jednosměrně, 6,60 EUR pro mládež pod 26 let,
  • Z letiště BRU: 15,6 EUR jednosměrně, 12 EUR pro mládež pod 26 let. 

Cena z Bruselu je stejná při odjezdu ze kteréhokoli bruselského nádraží. V Gentu najdete 2 nádraží, z Bruselu se však jezdí pouze na Sint-Pieters. 

Z Brugg 

Výletní kombinace Gentu a Brugg na jeden zátah je velmi oblíbená, z části i proto, že z letiště Charleroi jezdí do obou měst přímý autobus.  

Nejrychlejší cesta z Gentu do Brugg vede vlakem. Všechny jezdí z gentského nádraží Sint-Pieters v průměru 4–5x za hodinu. Cesta přitom zabere pouhých 25 minut.  

Jízdenku můžete koupit online na webu belgiantrain.be nebo v automatu na nádraží (platba mincemi nebo kartou), cena bude vždy stejná. Jednosměrný lístek pro dospělého i mládež pod 26 let vyjde nastejno: 6,6 EUR

Plánujete-li cestovat v jeden den po Gentu či Bruggách místními autobusy nebo se chcete zastavit i na belgickém venkově, zajímavou variantou se pro vás může stát autobusová linka číslo 58 společnosti De Lijn. Celodenní lístek totiž stojí pouhých 7 EUR u řidiče, resp. 6 EUR přes aplikaci (Google Play / Appstore) a platí pro celou síť De Lijn, tedy prakticky pro celé Vlámsko. Jízdenku nelze využít ve vlacích, proto je vhodná především tehdy, pokud máte času nazbyt. Jízda autobusem 58 z Gentu do Brugg trvá něco málo pod 2 hodiny.  

MHD a doprava po Gentu 

Město Gent je o něco větší než Plzeň a o něco menší než Brno. Z toho plyne, že všechny hlavní turistické zajímavosti bez problémů projdete pěšky. Z hlavního nádraží Sint-Pieters do centra ujdete přesně 2,5 km z větší části příjemnou procházkou podél kanálu.  

Alternativou při cestě od nádraží do centra jsou tramvaje. Nejkratší cesta vede linkou číslo 1 (cca 8 minut), o něco delší linkou 2 (12 minut) a nejdelší linkou 4 (20 minut). Nejlevnější jízdenku platnou 60 minut pořídíte za 1,8 EUR v mobilní aplikaci (Google Play / Appstore). Stejný lístek z automatu nebo trafiky stojí 3 EUR. Celodenní jízdenka vyjde na 7 EUR v trafice/automatu, resp. 6 EUR přes mobilní appku a platí v celé síti De Lijn (tj. prakticky při cestách po celém Vlámsku, nejen po Gentu). 

Na kole 

Belgie je sice zemí zaslíbenou cyklistce, ale pro objevování Gentu není jízda na kole úplně tím pravým ořechovým. Cyklopruhy sice najdete úplně všude, ale v úzkých uličkách centra a na promenádách podél kanálů bývá dost rušno a proplétání se mezi chodci může být dost otravné.  

Pokud se však přesto k jízdě na kole rozhodnete, využijte jedinou bike-sharingovou společnost působící v Gentu, Donkey Republic. Stačí stáhnout jejich appku, najít jedno ze stovek kol rozmístěných napříč městem, zaplatit a jet. Ceny se pohybují kolem 3 EUR za hodinu ježdění. 

Chystáš se do Gentu?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.