Království čokolády, piva i historie

Belgické království (nizozemsky: Koninkrijk België, francouzsky: Royaume de Belgique, německy: Königreich Belgien), běžně označované pouze jako Belgie, leží v západní Evropě. Jeho břehy omývá Severní moře, nejdelší hranici má na jihu s Francií, na východě sousedí s Lucemburskem a Německem a jeho severním sousedem je Nizozemsko.

Co vás napadne první, když se řekne Belgie? Čokoláda? Pivo? Brusel a Evropská unie? Belgie je rozmanitá země, která nabízí spoustu možností poznávání i relaxace. Je plná středověkých památek, je místem, kde tvořili přední světoví umělci. Její města pulzují rušným životem a v jejich ulicích se potkávají různé národy a kultury. Každý z belgických regionů má svá specifika, vlastní jazyk a obyvatele s rozličnými povahami. A to všechno dohromady dodává Belgii její jedinečnost.

Průvodce pro tebe napsal Petra Hanousková
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
celoročně
Sezona se kryje s tou naší, cestujte kdykoliv.
Více o počasí
Letenky od
2 500 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 4x za měsíc a ušetříš cca 57 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do Belgie

Co vidět a navštívit v Belgii

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Belgii

Zavřít boční panel

Brusel

Hlavní město Belgie může na první pohled působit trochu chaoticky a trochu neuklizeně. V současnosti tam probíhá mnoho rekonstrukcí, což tomu ještě přidává na síle. Je to město plné rozmanitosti a života s velmi osobitou atmosférou. Náměstí Grand Place je jedinečný prostor lemovaný majestátními budovami se zlatými fasádami. Jen kousek odtud čeká jeden ze symbolů Belgie – čurající chlapeček.

A když vyjedete do parku nad město, potkáte další – Atomium, které je rozhodně turistickou povinností. Je to nejen skvělá rozhledna, ale i ukázka ojedinělé architektury. V Bruselu je plno moderních budov s prosklenými fasádami, ale i útulných uliček, jako jsou Rue Bouchers. Milovníci umění zamíří třeba do Museadu Cinquantenaire. Svoje kouzlo má i lenošení v okolním parku. S čerstvou vaflí v ruce můžete brouzdat jeho ulicemi města, později usmlouvat výhodný nákup na bleším trhu ve čtvrti Marolles a den zakončit u některého z místních piv. Více na visit.brussels.

Průvodce městem Brusel

Zavřít boční panel

Bruggy

Nejsou jediným městem označovaným jako „Benátky severu“, ale rozhodně jsou městem jedinečným. Bruggy zažily svoji zlatou éru ve 14. a 15. století a dodnes jakoby město zůstalo z té doby zakonzervováno. Téměř pohádkové Bruggy se svými kanály a labutěmi, malebnými náměstími a dlážděnými uličkami je oblíbeným turistickým cílem. Jestli se chcete vyhnout davům, které tu určitě potkáte během léta, navštivte město během zimy. Neztrácí nic ze svého kouzla a dá se tady „volně dýchat“. Stránky pro návštěvníky města jsou: www.visitbruges.be

Zavřít boční panel

Antverpy

Antverpy mají něco pro každého. Jsou známé svým nočním životem. Jsou městem historie, umění i módy. V 17. století byly domovem Petra Paula Rubense, jednoho z největších světových malířů. Také se zde nachází největší belgický přístav. V něm je na 350 km značených turistických cest. Ve městě se nachází impozantní katedrála i říční pevnost. Ve středověkém centru, které bylo zachováno i přes bombardování za druhé světové války, se dá vychutnávat atmosféra v některé ze zdejších kaváren. A pozorně se dívejte kolem sebe. Často narazíte na symboly rukou (sochy, čokolády za výlohou apod.). Ty odkazují k legendě o obrovi, který trhal ruce, až nakonec sám o svoji přišel, podle níž prý město získalo své jméno (z nizozemského „hand werpen“, tedy „trhat ruce“). Informace o městě na: www.visitantwerpen.be.

Zavřít boční panel

Gent

Město na soutoku řek Šeldy a Leie má za sebou slavnou minulost. Ve středověku byl významným evropským městem a rozlohou předčil i Londýn. Dnes je turisty trochu opomíjen. V centru je plno středověkých uliček, kanálů a kostelů. V katedrále svatého Bavona najdete jedno z mistrovských děl vlámského malířství – oltář s vyobrazením klanění se božímu beránkovi od bratrů van Eyckových. Díky univerzitě je to město plné mladých lidí s moderní uměleckou scénou. Více informací na: visit.gent.be

Zavřít boční panel

Orval

Belgie je zemí piva, a tak byste neměli minout některé z míst, kde pivo přichází na svět. Orval je prý nejfotogeničtější klášterní pivovar v Belgii. Leží téměř u hranic s Francií v provincii Lucemburk. Jeho výstavba začala už ve 12. století, dokončen byl komplex koncem 18. století. V roce 1931 tady byl zřízen pivovar, který měl pomoci financovat rekonstrukci kláštera.

Chuť piva Orval je výrazně ovocná a hořká. Přímo do pivovaru se běžně nedostanete, ale můžete si ho dát v blízké hospodě. Prohlédnout si můžete pozůstatky středověkého kláštera, lékařské muzeum a bylinkovou zahradu. Krom piva tu vyrábějí i vlastní sýr. Podrobnosti na: www.orval.be.

Zavřít boční panel

De Haan

Podél belgického pobřeží jsou přírodní rezervace s písečnými dunami i betonová města sahající pomalu až k břehům moře. Je tu hodně větrno (což ocení surfaři), ale během letních měsíců je teplota vody i vzduchu příjemná na koupání. Přímořská městečka nabízí široké možnosti ubytování. V létě bývá problematické sehnat volný pokoj, mimo letní sezonu tu zase můžete procházet téměř vylidněnými ulicemi. K těm nejhezčím a nejoblíbenějším místům patří De Haan, Nieuwpoort, Knokke-Heist a Ostend. Příjemným zpestřením je projížďka pobřežní tramvají, nejdelší linkou na světě.

Počasí a sezóny v Belgii

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Brusel
Belgie je malá a podnebí tudíž všude podobné

3 °C

4 °C

8 °C

12 °C

18 °C

20 °C

23 °C

23 °C

19 °C

15 °C

7 °C

5 °C

Počasí

Belgie leží v mírném podnebném pásu, klima zde je přímořské s častými srážkami během celého roku. Díky vysoké vlhkosti se mohou letní teploty zdát pocitově vyšší a ty zimní naopak mnohem nižší, než ve skutečnosti jsou. Teplotu ovzduší ovlivňuje Golfský proud, který ohřívá Severní moře, a proto tady ani zimní teploty nejsou příliš nízké. Průměrná teplota se pohybuje kolem 17 °C, zimní teploty se lehce blíží nule. Belgické počasí je poměrně proměnlivé.

Sezóny a kdy vyrazit

Nejlepší doba, kdy se do Belgie vydat, je asi od května do září, neprohloupíte ani, když zemi navštívíte začátkem roku v lednu nebo únoru.

Během hlavní turistické sezóny, v červenci a srpnu, bývá příjemné počasí s celkem vysokými teplotami. Kromě klasických atrakcí můžete do svého programu zařadit i nějaký z probíhajících festivalů. Průvodce Lonely Planet upozorňuje na přeplněnost hotelů v Bruggách a Antverpách a na pobřeží v této době. S menšími davy se budete muset potýkat, když sem zavítáte v květnu, červnu nebo září. Počasí tou dobou bývá příznivé. Mimo sezonu, od října asi do března, je počasí celkem studené a vlhké, ale dá se sehnat výrazně levnější ubytování. Pravděpodobně bude zavřené velké množství turistických atrakcí, ale zase můžete zažít jedinečnou atmosféru zdejších karnevalů.

Skvělé akce do Belgie

ušetříš až 60%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 50%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 83%
Akce starší 2 týdnů
Akce starší 2 týdnů
73 starších akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 11 měs
Navrhni úpravu