Průvodce státem

Belgie

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Království čokolády, piva i historie

Belgické království (nizozemsky: Koninkrijk België, francouzsky: Royaume de Belgique, německy: Königreich Belgien), běžně označované pouze jako Belgie, leží v západní Evropě. Jeho břehy omývá Severní moře, nejdelší hranici má na jihu s Francií, na východě sousedí s Lucemburskem a Německem a jeho severním sousedem je Nizozemsko.

Co vás napadne první, když se řekne Belgie? Čokoláda? Pivo? Brusel a Evropská unie? Belgie je rozmanitá země, která nabízí spoustu možností poznávání i relaxace. Je plná středověkých památek, je místem, kde tvořili přední světoví umělci. Její města pulzují rušným životem a v jejich ulicích se potkávají různé národy a kultury. Každý z belgických regionů má svá specifika, vlastní jazyk a obyvatele s rozličnými povahami. A to všechno dohromady dodává Belgii její jedinečnost.

Průvodce pro tebe napsal Petra Hanousková
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
celoročně
Sezona se kryje s tou naší, cestujte kdykoliv.
Více o počasí
Letenky od
2 500 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 4x za měsíc a ušetříš cca 57 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do Belgie

Co vidět a navštívit v Belgii

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Belgii

Zavřít boční panel

Brusel

Hlavní město Belgie může na první pohled působit trochu chaoticky a trochu neuklizeně. V současnosti tam probíhá mnoho rekonstrukcí, což tomu ještě přidává na síle. Je to město plné rozmanitosti a života s velmi osobitou atmosférou. Náměstí Grand Place je jedinečný prostor lemovaný majestátními budovami se zlatými fasádami. Jen kousek odtud čeká jeden ze symbolů Belgie – čurající chlapeček.

A když vyjedete do parku nad město, potkáte další – Atomium, které je rozhodně turistickou povinností. Je to nejen skvělá rozhledna, ale i ukázka ojedinělé architektury. V Bruselu je plno moderních budov s prosklenými fasádami, ale i útulných uliček, jako jsou Rue Bouchers. Milovníci umění zamíří třeba do Museadu Cinquantenaire. Svoje kouzlo má i lenošení v okolním parku. S čerstvou vaflí v ruce můžete brouzdat jeho ulicemi města, později usmlouvat výhodný nákup na bleším trhu ve čtvrti Marolles a den zakončit u některého z místních piv. Více na visit.brussels.

Zavřít boční panel

Bruggy

Nejsou jediným městem označovaným jako „Benátky severu“, ale rozhodně jsou městem jedinečným. Bruggy zažily svoji zlatou éru ve 14. a 15. století a dodnes jakoby město zůstalo z té doby zakonzervováno. Téměř pohádkové Bruggy se svými kanály a labutěmi, malebnými náměstími a dlážděnými uličkami je oblíbeným turistickým cílem. Jestli se chcete vyhnout davům, které tu určitě potkáte během léta, navštivte město během zimy. Neztrácí nic ze svého kouzla a dá se tady „volně dýchat“. Stránky pro návštěvníky města jsou: www.visitbruges.be

Zavřít boční panel

Antverpy

Antverpy mají něco pro každého. Jsou známé svým nočním životem. Jsou městem historie, umění i módy. V 17. století byly domovem Petra Paula Rubense, jednoho z největších světových malířů. Také se zde nachází největší belgický přístav. V něm je na 350 km značených turistických cest. Ve městě se nachází impozantní katedrála i říční pevnost. Ve středověkém centru, které bylo zachováno i přes bombardování za druhé světové války, se dá vychutnávat atmosféra v některé ze zdejších kaváren. A pozorně se dívejte kolem sebe. Často narazíte na symboly rukou (sochy, čokolády za výlohou apod.). Ty odkazují k legendě o obrovi, který trhal ruce, až nakonec sám o svoji přišel, podle níž prý město získalo své jméno (z nizozemského „hand werpen“, tedy „trhat ruce“). Informace o městě na: www.visitantwerpen.be.

Zavřít boční panel

Gent

Město na soutoku řek Šeldy a Leie má za sebou slavnou minulost. Ve středověku byl významným evropským městem a rozlohou předčil i Londýn. Dnes je turisty trochu opomíjen. V centru je plno středověkých uliček, kanálů a kostelů. V katedrále svatého Bavona najdete jedno z mistrovských děl vlámského malířství – oltář s vyobrazením klanění se božímu beránkovi od bratrů van Eyckových. Díky univerzitě je to město plné mladých lidí s moderní uměleckou scénou. Více informací na: visit.gent.be

Zavřít boční panel

Orval

Belgie je zemí piva, a tak byste neměli minout některé z míst, kde pivo přichází na svět. Orval je prý nejfotogeničtější klášterní pivovar v Belgii. Leží téměř u hranic s Francií v provincii Lucemburk. Jeho výstavba začala už ve 12. století, dokončen byl komplex koncem 18. století. V roce 1931 tady byl zřízen pivovar, který měl pomoci financovat rekonstrukci kláštera.

Chuť piva Orval je výrazně ovocná a hořká. Přímo do pivovaru se běžně nedostanete, ale můžete si ho dát v blízké hospodě. Prohlédnout si můžete pozůstatky středověkého kláštera, lékařské muzeum a bylinkovou zahradu. Krom piva tu vyrábějí i vlastní sýr. Podrobnosti na: www.orval.be.

Zavřít boční panel

De Haan

Podél belgického pobřeží jsou přírodní rezervace s písečnými dunami i betonová města sahající pomalu až k břehům moře. Je tu hodně větrno (což ocení surfaři), ale během letních měsíců je teplota vody i vzduchu příjemná na koupání. Přímořská městečka nabízí široké možnosti ubytování. V létě bývá problematické sehnat volný pokoj, mimo letní sezonu tu zase můžete procházet téměř vylidněnými ulicemi. K těm nejhezčím a nejoblíbenějším místům patří De Haan, Nieuwpoort, Knokke-Heist a Ostend. Příjemným zpestřením je projížďka pobřežní tramvají, nejdelší linkou na světě.

Počasí a sezóny v Belgii

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Brusel
Belgie je malá a podnebí tudíž všude podobné

3 °C

4 °C

8 °C

12 °C

18 °C

20 °C

23 °C

23 °C

19 °C

15 °C

7 °C

5 °C

Počasí

Belgie leží v mírném podnebném pásu, klima zde je přímořské s častými srážkami během celého roku. Díky vysoké vlhkosti se mohou letní teploty zdát pocitově vyšší a ty zimní naopak mnohem nižší, než ve skutečnosti jsou. Teplotu ovzduší ovlivňuje Golfský proud, který ohřívá Severní moře, a proto tady ani zimní teploty nejsou příliš nízké. Průměrná teplota se pohybuje kolem 17 °C, zimní teploty se lehce blíží nule. Belgické počasí je poměrně proměnlivé.

Sezóny a kdy vyrazit

Nejlepší doba, kdy se do Belgie vydat, je asi od května do září, neprohloupíte ani, když zemi navštívíte začátkem roku v lednu nebo únoru.

Během hlavní turistické sezóny, v červenci a srpnu, bývá příjemné počasí s celkem vysokými teplotami. Kromě klasických atrakcí můžete do svého programu zařadit i nějaký z probíhajících festivalů. Průvodce Lonely Planet upozorňuje na přeplněnost hotelů v Bruggách a Antverpách a na pobřeží v této době. S menšími davy se budete muset potýkat, když sem zavítáte v květnu, červnu nebo září. Počasí tou dobou bývá příznivé. Mimo sezonu, od října asi do března, je počasí celkem studené a vlhké, ale dá se sehnat výrazně levnější ubytování. Pravděpodobně bude zavřené velké množství turistických atrakcí, ale zase můžete zažít jedinečnou atmosféru zdejších karnevalů.

Skvělé akce do Belgie

ušetříš až 57%
Tam jsi vždycky chtěl!
ušetříš až 74%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 50%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 57%
Akce starší 2 týdnů
62 starších akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu