Beskydy

Co dělat v Beskydech

Treking

Nádherná příroda Beskyd vybízí k trekingu a pěším výletům po okolí. Zkušený horal i turista začátečník si zde přijde na své. Beskydy protíná nespočetně mnoho turistických tras do vrcholků hor i po jejich hřebenech. Beskydská hřebenovka je náročná a měří necelých 100 kilometrů. Najdete zde i několik desítek naučných stezek, které jsou spojovány i s významnými osobnostmi, jako byl například Leoš Janáček. Mezi jedinečné stezky se dále řadí naučná stezka v Mionší, kde se na ploše pralesu nachází národní přírodní rezervace. 
Různě náročné trasy najdete zde:

Cyklistika

Moravskoslezské Beskydy jsou jako stvořené pro všechny vášnivé cyklisty. Najdete tu hustou síť cyklostezek ve všech různých kategoriích. Projet se můžete po lehkých stezkách, které jsou vhodné pro rodiny s dětmi, tak i přes náročné terény pro pořádné sportovce. Cyklostezky vedou rozmanitou přírodou i k hlavním turistickým cílům.
Trasy si prostudujte zde: https://www.vylety-zabava.cz/cyklostezky-cyklotrasy-cyklovozik/beskydy.

Wellness a lázně

Kdo by nechtěl pořádně relaxovat uprostřed tak krásné přírody? Okolní hotely i soukromí provozovatelé nabízí mnohé procedury od masáží, termálních bazénů, vstupů do vířivek a saunových ceremoniálů. Můžete vyzkoušet třeba i pivní lázně v Rožnově pod Radhoštěm a spojit je rovnou i s ochutnávkou místního piva.
http://www.roznovskepivnilazne.cz/

Oblíbené jsou také Lesní lázně u Čeladné.
http://www.celadenka.cz/wellness/

Pokud byste chtěli strávit nějaký čas vyloženě pouze odpočinkem, tak rozhodně navštivte ne příliš daleké lázeňské městečko Luhačovice, kde si zajisté opravdu odpočinete a ve volné chvíli se můžete projít po lázeňské promenádě nebo okolo Luhačovické přehrady.
www.luhacovice.cz

Rozhledny a vyhlídky

Když už budete v Beskydech, tak by byla hloupost nevyužít některou z vyhlídek a rozhleden a nepokochat se krásným výhledem na hory a široké okolí. Pokud chcete jít na jistotu, tak rozhodně vyrazte na rozhlednu Velký Javorník, která leží na stejnojmenném kopci v nadmořské výšce 918 m n. m. a má 2 vyhlídkové plošiny. Další jistotou je rozhledna Čarták, která byla otevřena v roce 1998 a nachází se jen maličký kousek od hraničního přechodu se Slovenskem, takže když vyšlapete jejích 137 schodů, tak se můžete rozhlížet k nám i k našim sousedům. Klíč od rozhledny je možné si zapůjčit v nedaleké chatě Súkenická.

Seznam rozhleden v celém moravskoslezském kraji i Beskydech si můžete projít na: http://rozhledny.webzdarma.cz/ 
https://www.beskydyportal.cz/cz/tipy-na-vylet/rozhledny

Hrady a zámky

Jako první vás určitě uchvátí zřícenina hradu Hukvaldy nebo Štramberk, ale Beskydy nabízí i další historická místa. Podívat se můžete i na zříceninu hradu Starý Jičín, z něhož je pěkný výhled na okolní hory a konají se zde pravidelně historické akce. Další oblíbený – Frýdecký zámek je dominantou na Frýdeckém náměstí a sídlí v něm Muzeum Beskyd. Okolo se nachází menší zámecký park s vyhlídkou.
http://www.muzeumbeskyd.com/uvodni-strana/

Lidová architektura

Prvky lidové architektury najdete v Beskydech v podobě několika dřevěných kostelů. Nejznámějšími z nich jsou například dřevěný kostel sv. Antonína na Prašivé, v jehož blízkosti se nachází i horská chata. Pokud se vydáte směrem na Gruň, tak vás po cestě jistě uchvátí dominantní dřevěný kostel sv. Panny Marie, který je přístupný v dobách bohoslužeb. Další typickou architekturu můžete vidět ve Valašském muzeu v Rožnově pod Radhoštěm nebo v Areálu Fojtství v Kozlovicích. Tam areál v dnešní době slouží jako muzeum se stálou expozicí, která je nazvána Obecná škola:
http://www.relaxvpodhuri.cz/cs/muzea/areal-fojtstvi-a-muzeum-obecne-skoly.

Koupání a vodní sporty

Beskydy nabízí osvěžení v horských potocích, vodních nádržích i přehradách. Lidé často navštěvují například Žermanice, kde můžete využít i širokou škálu vodních sportů a restauraci v okolí. Skočit si šipku můžete také v krytých i venkovních bazénech a aquaparku. Aquaparky najdete ve Frýdku-Místku na Olešné a ve Frenštátě pod Radhoštěm.
Seznam všech míst vhodných pro koupání a vodní sporty najdete na:
www.beskydy.cz/.

Lyžování a běžky

Beskydy nabízí 200 kilometrů upravených běžkařských tratí, takže by byl hřích toho nevyužít. Náročná, ale velmi proslulá je Lysohorská magistrála. Lysohorská magistrála je nejvýše položenou trasou v Beskydech a dostanete se i na samotný vrchol Lysé hory:
severnimorava.travel/musite-videt/beskydska-magistrala.

Oblíbené jsou i trasy v hřebenovce u Pusteven, kam vás pohodlně dopraví lanovka.
Mapu tratí a více informací najdete na: https://www.pustevny.cz/bezky/.

Pokud máte raději klasické lyžování, tak můžete využít jeden z opravdu mnoha skiareálů, které jsou uvedeny níže: severnimorava.travel/co-delat/dobrodruzstvi-a-sport-zima.

In-line brusle

Ideálním a velmi oblíbeným místem pro kolečkové brusle je trasa okolo vodní nádrže Olešná ve Frýdku-Místku. Stezka je dlouhá necelých 5 km a nechybí na ní ani místa k odpočinku a restaurace. Od května do září si můžete brusle půjčit přímo v místní půjčovně a využít můžete i jejich školy bruslení:
https://www.japasport.cz/.

Vodáctví

Na první pohled by vás to nejspíš nenapadlo, ale i v Beskydech se dá jít na vodu! Můžete si sjet řeku Ostravici, která nabízí sjízdné úseky u vodní nádrže Šance, tak pro zkušenější i peřeje za městem Ostravicí. Zapůjčení vybavení nabízí firma Mirago z Ostravy, která nabízí i průvodce:
https://www.raft.cz/morava/ostravice.aspx.

Golf

V překrásné přírodě mezi Lysou horou a Smrkem se podařilo vybudovat rozlehlé golfové hřiště v Ostravici. Golf zde mohou vyzkoušet i úplní začátečníci s instruktorem. Jedním z nejmodernějších golfových areálů v České republice je také místní Prosper golf v Čeladné: https://www.ostravice-golf.cz/

http://www.prosper-golf.cz/

Jízda na koni

Beskydy můžete poznat i ze sedla a budete mít opravdu z čeho vybírat! Na téměř nedotčené Morávce najdete například Penzion Jízdárna, kde se můžete kromě vyjížděk rovnou i ubytovat. Pokud jste úplný začátečník, tak můžete využít i zdejší jezdeckou školu:
https://www.pensionjizdarna.cz/cz/jizdarna/.

Pod Lysou horou najdete také jezdecký areál Muchovice, kde si můžete užít vyjížďky v malebném údolí: http://www.muchovice.cz/turistika-na-koni.

Paragliding a létání

Beskydy jsou také rájem paraglidistů! Je zde hned několik startovacích ploch, a to například na Prašivé nebo Ondřejníku. Nemusíte být hned profík, abyste se podívali na Beskydy z ptačí perspektivy. Můžete využít místní školu létání, kde vás na vše dostatečně proškolí a připraví skvělí instruktoři, kteří se s vámi v závěru i proletí:
https://elspeedo.cz/kurzy-paraglidingu/.

Aero klub ve Frýdlantu nad Ostravicí nabízí vyhlídkové lety i seskoky s padákem:
https://www.akfrydlant.cz/.

Chystáš se do Beskyd?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 11. 01. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.