Česká republika

Průvodce destinací
z
do
od
do
z
do
od
do
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +

Malá země v srdci Evropy sousedící s Německem, Polskem, Slovenskem a Rakouskem. Pro mnoho turistů je Česká republika ještě stále jedním z členů Sovětského svazu, popřípadě si ji často pletou s Čečenskem, nebo jsou překvapeni, že už se nejmenuje Československo. Vítejte v Čechách.

Odhal další zajímavosti

Co navštívit

Hlavní a zároveň největší město, předražená lákadla pro návštěvníky, mraky turistů, ale stojí to za to. Praha je opravdu krásná a určitě by ji měl každý alespoň jednou za život navštívit. Procházka historickým centrem, romantické rozjímání v okolí Petřína či piknik na Vyšehradu. Je jen na vás co si vyberete.

Druhé největší město v Česku, které je klidnější než Praha a dokonce v něm potkáte i draka!

Při toulkách Brnem si určitě nenechte ujít hrad Špilberk, z něhož je krásný výhled na celé město, a také se zajděte podívat na již zmíněného brněnské draka. Podle pověsti žil kdysi na území Brna a terorizoval jeho obyvatele, dokud jeden odvážný muž draka neošálil a následně zabil. Jeho vycpané tělo je dodnes k vidění na Staré radnici.

Pokud se zajímáte o historii, můžete si prohlédnout i funkcionalistickou vilu Tugendhat. Ale pozor, prohlídku je potřeba si zajistit dopředu, neboť je o její prohlídku obrovský zájem!

Večer zajděte do jednoho z místních barů, nejlépe do Baru, který neexistuje, Super Panda Cirkusu či 4 pokojů. Všechny spadají pod stejné majitele a jejich návštěva vám utkví v paměti.

Zavřít
Ikona pinu

Český ráj

Oblast nacházející se severovýchodně od Prahy, která je právem pojmenována Český ráj. Nachází se v ní skalní města Hruboskalsko a Prachovské skály, hradní zřícenina Valdštejn, renesanční zámek Hrubá Skála, na jehož nádvoří se nalézá restaurace s překrásným výhledem do okolí. Za návštěvu určitě stojí i hrad Trosky, který je jakýmsi symbolem této oblasti, a pak také hrad Kost, který svůj název údajně získal díky své nedobytnosti.

Zavřít
Ikona pinu

Ještěd

Nejvyšší vrchol Ještědsko-kozákovského hřbetu dosahuje výška 1.012 m n. m. a na jeho vrcholu se pyšně tyčí a shlíží na Liberec televizní vysílač ve tvaru hyperboloidu. Na vrcholu Ještědu máte nejenom krásný pohled na okolí, ale také si zde můžete vychutnat kávu, čaj, ale i pořádné jídlo. A v případě, že by se vám z vrcholu nechtělo, můžete tam i přespat – raději v hotelu než pod širákem – bývá tam totiž dost větrno.

Počasí a sezóny

Počasí

Podnebí je mírné. Typická jsou čtyři roční období. Rozdíly mezi jednotlivými částmi země jsou dány rozdílnou nadmořskou výškou.

Kdy vyrazit

Česká republika je krásná v jakémkoli ročním období. Záleží tedy čistě na vás, kterému ročnímu období dáváte přednost.

Zobrazit více

Praktické tipy

Kultura a jak se domluvíš

Historie v kostce Samostatná Česká republika byla založena v roce 1993, konkrétně 1. ledna. Ale počátky českého státu se datují až do devátého století, kdy byli v čele Českého knížectví Přemyslovci. Poté se z knížectví stalo království, dále pak součást Habsburské říše a po konci první světové války vzniklo Československo, do jehož čela zasedl jako první Tomáš Garrigue Masaryk. V roce 1939 vyhlásilo Slovensko samostatnost, okrajová území Čech, takzvané…

Jak ušetříš

Česká koruna Ačkoli je Česká republika členským státem Evropské unie již od roku 2004, měna v ČR je stále stejná, tedy česká koruna. [imageFill 13693] Směnárny a platba kartou Směnáren je na území Česka požehnaně, ale většinou je výhodnější platit kartou. Za směnárnu s nejhorší pověstí platí ta na Staroměstském náměstí v Praze. Kolik co stojí Při návštěvě supermarketů se dají základní potraviny pořídit celkem levně. Cena pečiva se pohybuje od 2,50…

Jak se budeš dopravovat

Jak se dostat do ČR Do Prahy létá mnoho leteckých společností, takže se dá do ČR dostat poměrně snadno. Co se týče států, které s Českou republikou sousedí, je to ještě o něco snazší. Ze Slovenska jezdí do Čech vlaky – například z Bratislavy můžete jet vlakem do Brna, Pardubic či Prahy, do Prahy a Ostravy se také dostanete přímým spojem ze Žiliny. Vlaky jezdí každé dvě hodiny. A ještě nechybí ani spoj z Tater a Košic, který jezdí na Ostravsko a do Prahy…

Co ochutnáš

Česká kuchyně Z nápojů stojí za vyzkoušení tradiční české pivo. Každá značka má něco do sebe, takže začněte třeba tou, která se vám jeví podle loga nejsympatičtěji. V ČR lze alkohol konzumovat od 18 let. Ale pozor! Za volant po konzumaci alkoholu nesedejte, v ČR platí nulová tolerance alkoholu. Nabídka tradičních jídel se pak region od regionu mírně liší, ale pivo zůstává. [imageFill 13694] Svíčková na smetaně s houskovými knedlíky a brusinkovým…

Jaké výlety podnikneš

Ať už vás baví turistika, jízda na kole, procházení se po historických památkách a centrech měst či rádi relaxujete u vody, v České republice můžete zažít vše. Turistika Nejvyšší hora České republiky – Sněžka – měří 1.603 m n. m., rozhodně tedy nečekejte vysokohorskou turistiku, ale spíše chození po horách v příjemné nadmořské výšce. Ať už si ke zdolávání vyberete rovnou Sněžku, Smrk, Lysou Horu, Praděd či Ještěd, neuděláte chybu. Turistické cesty jsou…

Na co si dej pozor

Kriminalita Zejména na rušných místech si hlídejte své věci. Také nenechávejte nic bez dozoru. Riziko katastrof Velmi nízké. Důležité kontakty Jednotné číslo tísňového volání: 112 Lékařská pomoc: 155 Policie: 158 Městská policie: 156 Hasiči: 150 Informace o telefonních číslech: 1180 Mezinárodní předvolba: +420

Víza a na co mysli před cestou

Zavřít

Kultura a jak se domluvíš

Historie v kostce

Samostatná Česká republika byla založena v roce 1993, konkrétně 1. ledna. Ale počátky českého státu se datují až do devátého století, kdy byli v čele Českého knížectví Přemyslovci. Poté se z knížectví stalo království, dále pak součást Habsburské říše a po konci první světové války vzniklo Československo, do jehož čela zasedl jako první Tomáš Garrigue Masaryk. V roce 1939 vyhlásilo Slovensko samostatnost, okrajová území Čech, takzvané Sudety, byly připojeny k Německu a zbytek území byl pojmenován Protektorát Čechy a Morava a připojen k německé říši. Po konci druhé světové války bylo Československo osvobozeno od německé nadvlády, ale moc dlouho si ji nevychutnalo, neboť již v roce 1968 bylo území Československa obsazeno vojsky Sovětského svazu a Československo bylo opět přejmenováno, tentokrát se pyšnilo názvem Československá socialistická republika, ve zkratce ČSSR. Dne 17. listopadu 1989 začala takzvaná Sametová revoluce, která předurčila zánik Sovětského svazu, a v roce 1993 došlo k rozdělení Československa na dva samostatné státy – Českou a Slovenskou republiku.

Lidé

Jak vypadá klasický Čech? Pravděpodobně má na nohou sandály, z nichž mu čouhají ponožky, na sobě tričko s Pivrncem a v ruce igelitku, popřípadě půllitr s pivem.

Alespoň tak nás vidí ostatní, ale je tomu skutečně tak? Za posledních několik let udělal český národ obrovský pokrok. Ano, stále v něm najdeme mnoho závistivců, kteří za velkými penězi vidí velký podvod, a těch, kteří nadávají na politiku v hospodě u piva. Také potkáte mnoho lidí, kteří si na všechno stěžují a neustále se mračí. Ale doba se mění a s ní postupně i Češi. Igelitky a nadávání u piva v hospodě je stále klasika, ale čím více času uběhlo od konce socialismu, tím více je mezi Čechy těch, kteří dosahují úspěchu bez podvodů, nezávidí ostatním a na svět se dokážou i usmát. Co se ale Čechům nedá odpárat, je jejich vytrvalost a odolnost. Vždyť český stát byl nejenom součástí Habsburské říše, ale také byl rozdělen na několik částí v době druhé světové války, potom byl součástí Sovětského svazu a od Slovenska se oddělil až v roce 1993. Takže pokud se dá o Češích říct něco pozitivního, tak je to určitě to, že Češi přežijí vše! Češi také rádi věci dělají jednoduše a s ničím nechtějí trávit moc času, proto je velmi rády najímají velké firmy, které potřebují vymyslet nejjednodušší řešení problémů. Takže ať je to k nevíře, i lenost může být dobrou vlastností, která vám zajistí práci.

Svátky

Pojďme pěkně popořádku a začněme hned 1. lednem. Nejenom, že je to první den v novém roce, ale také je to výročí založení samostatné České republiky. V únoru by se možná hodilo zmínit 14. den, tedy den svatého Valentýna, ale ten se tu přece jen ještě stoprocentně neusadil (i přes obrovskou snahu prodejců květin a čokolád).

MDŽ

Mezinárodní den žen, který připadá na 8. března, mají Češi spojený s červenými karafiáty a bujarou oslavou mužů, kteří se v tento den v době ČSSR tradičně zpíjeli pod obraz. Ačkoli se jedná o svátek, který vznikl v USA, na území ČR je spjat s dobou socialismu, která svátek natolik zprofanovala, že se po rozpadu Sovětského svazu přestal takřka slavit.

Velikonoce

První neděli po prvním jarním úplňku se slaví Velikonoce. Pro Českou republiku jsou typické pomlázky z mladých vrbových proutků, které si splétají kluci a následně jimi na Velikonoční pondělí vyšlehají děvčata, která jim jako poděkování darují obarvená vajíčka, popřípadě panáka něčeho ostřejšího. Pomlázka děvčata omladí a zajistí, aby byla celý rok zdravá, takže ačkoli se to může zdát jakkoli divné, být vyšlehána pomlázkou je vlastně jakési privilegium. Mezi další tradiční velikonoční zvyky patří pečení beránka a nádivky, konzumace jidáše s medem k snídani na Zelený čtvrtek, masový půst na Velký pátek a také návštěva kostela, pokud se jedná o křesťanské rodiny. I přesto, že se Česká republika může jevit jako malá země, oslavy Velikonoc se diametrálně liší v Čechách a na Moravě. Pokud chcete zažít Velikonoce s hudbou, vínem a pokochat se pohledem na tradiční kroje, vypravte se o Velikonocích na Moravu.

1. máj

Než vyrazíte do České republiky v květnu, pročtěte si alespoň prvních pár veršů z díla Karla Hynka Máchy s názvem Máj. Lépe tak pochopíte, proč se prvního května zaplní kopeček u Pražského Petřína, a pod každou rozkvetlou třešní potkáte líbající se páry.

Vánoce

Během prosince se česká města rozsvítí světýlky a každý už netrpělivě čeká na Vánoce. Ačkoli se tradiční význam Vánoc postupně vytrácí a lidé se místo společného posezení s rodinou nahrnou do obchodních center a nakupují dárky jako smyslů zbavení, tradiční štědrovečerní večeře určitě stojí za vyzkoušení. Skládá se z obalovaného kapra, bramborového salátu a po večeři přijde na řadu i ládování se cukrovím a samozřejmě dárečky.

Silvestr

Poslední den roku umí Češi pořádně oslavit. Nejenom, že alkohol teče proudem, ale o půlnoci se nebe na celém území rozzáří ohňostroji.

Kultura

Proč Čechy je typická výroba piva. K těm nejznámějším českým pivovarům patří plzeňský Pilsner Urquell a českobudějovický Budvar (Budějovický/Budweiser). Dalším průmyslovým odvětvím s dlouholetou tradicí je také výroba skla. Ačkoli jeho výroba v poslední době upadla a mnoho skláren bylo zavřeno, české sklo má i nyní ve světě své místo a těší se velké oblibě. Více jak stoletou tradici má i výroba automobilů. Na počátku byli dva mladíci z Mladé Boleslavi: Laurin a Klement, nyní je jejich původně rodinný podnik známý pod pojmenováním Škoda a stále sídlí v Mladé Boleslavi. Kromě pivního, sklářského a automobilového průmyslu, má v České republice také tradici obuvnictví. V roce 1894 založil Tomáš Baťa se svými sourozenci ve Zlíně obuvnickou značku Baťa, která existuje dodnes a má výrobní podniky i v zahraničí.

Jazyk

Čeština je jedním z nejsložitějších jazyků na světě. Doopravdy. Naše Ř je přímo vražedné. Nejblíže má samozřejmě k slovenštině a pak také k polštině a mluvené ruštině. V České republice by neměl být problém narazit na někoho, kdo mluví buď německy nebo anglicky. U starší generace můžete počítat i se znalostí ruštiny.

Turismus

Hlavní turistickou destinací je bezesporu Praha. Proto pokud se vypravíte do této metropole, počítejte s davy turistů. Jsou zde ale i jiná krásná místa, která stojí za zhlédnutí. Jsou tu místa jak pro sportovce, tak pro kavárenské povaleče, zamilované, důchodce či rodiny s dětmi.

Geografie

Česká republika se nachází v samém srdci Evropy, jedná se tedy o vnitrozemský stát. Rozloha činí 78.866 km2. Nejvyšším bodem Čech je Sněžka ležící v Krkonoších, nejnižším Hřensko ležící na hranicích Čech a Německa.

Nejvyšší platy a zároveň i nejdražší zboží a služby jsou ve středních Čechách.

Zavřít

Jak ušetříš

Česká koruna

Ačkoli je Česká republika členským státem Evropské unie již od roku 2004, měna v ČR je stále stejná, tedy česká koruna.

České koruny

Směnárny a platba kartou

Směnáren je na území Česka požehnaně, ale většinou je výhodnější platit kartou. Za směnárnu s nejhorší pověstí platí ta na Staroměstském náměstí v Praze.

Kolik co stojí

Při návštěvě supermarketů se dají základní potraviny pořídit celkem levně. Cena pečiva se pohybuje od 2,50 Kč za rohlík až po 20 Kč za bochník chleba. Pivo se dá zakoupit v rozmezí od 14 Kč až po 25 Kč plus vratná záloha na lahve. Cena ovoce a zeleniny se liší v závislostní na ročním období. V zimních měsících, kdy je potřeba ovoce a zeleninu dovážet, se může cena až ztrojnásobit.

Spropitné a smlouvání

Spropitné v ČR je stále zahaleno rozpaky a otazníky. Někteří je dávají automaticky, ať už metodou zaokrouhlení nahoru, či výpočtem deseti procent z ceny. Na druhou stranu někteří spropitné nedávají vůbec. My osobně dáváme dýška podle toho, jak jsme byli spokojeni s úrovní služeb a zdá se nám to jako dobré pravidlo.

Se smlouváním v České republice nepočítejte. Vzhledem k zavedené elektronické evidenci tržeb by vás majitelé při pokusu o smlouvání asi poslali do háje.

Jak ušetřit

Češi milují slevy, tak se můžete nechat inspirovat a chovat se jako oni. Pokud chcete ušetřit na jídle, je nejjednodušší chodit si nakupovat do supermarketů a sami si vařit. V některých obchodech je navíc hodinu před zavíráním akce na pečivo. Také radíme, ať se nenecháte zlákat k nákupu občerstvení v ulicích, ať už se jedná o trdlo, či párek v rohlíku. Na toto občerstvení se totiž používá nejvyšší marže. Ceny vstupného do různých muzeí, galerií a do hradů a zámků se také liší podle dnů v týdnu či roční doby. Pokud chcete tedy ušetřit i na vstupném, je dobré si vše dopředu nastudovat.

Denní rozpočet

Snídaně, oběd, večeře a svačiny, pokud počítáme nejlevnější možnou variantu, tedy nákup surovin a jejich následná úprava, vás na jeden den přijdou zhruba na 100 Kč.

Jestli máte svůj profil na couchsurfingu, pak víte, že bydlet se dá zadarmo, a to u kohokoli, kdo vám nabídne svůj gauč. Pokud chcete využívat veřejnou dopravu, je dobré si koupit vícedenní jízdenky, které vás vyjdou levněji než jednotlivé lístky, které platí třeba jen 20 minut.

Pokud dáváte přednost bydlení v hotelu či na airbnb, je možné sehnat ubytování již od 600 Kč za noc. Za oběd či večeři v restauraci zaplatíte přibližně 300 Kč včetně nápoje.

Pro milovníky luxusu a bydlení v hotelech typu Hilton se nabízí obrovské množství hotelů, které sídlí ve větších městech a nabízí i krásné výhledy. Občerstvit se pak samozřejmě můžete v hotelové restauraci a k dispozici jsou i různé rozmazlovací procedury, ať už sauna, bazén či masáže. Cena pokoje za noc ve 4- a 5hvězdičkových hotelech začíná na 1.800 Kč.

Zavřít

Jak se budeš dopravovat

Jak se dostat do ČR

Do Prahy létá mnoho leteckých společností, takže se dá do ČR dostat poměrně snadno. Co se týče států, které s Českou republikou sousedí, je to ještě o něco snazší.

Ze Slovenska jezdí do Čech vlaky – například z Bratislavy můžete jet vlakem do Brna, Pardubic či Prahy, do Prahy a Ostravy se také dostanete přímým spojem ze Žiliny. Vlaky jezdí každé dvě hodiny. A ještě nechybí ani spoj z Tater a Košic, který jezdí na Ostravsko a do Prahy. Veškeré informace o cenách jízdenek, jízdní řády a další najdete na stránkách Českých drah.

Konkurencí českých drah jsou vlaky od společnosti Student Agency s názvem RegioJet, které jezdí z Bratislavy, Košic, Popradu, Martina, Banské Bystrice a dalších měst a nabízí příjemný komfort. Pokud dáváte přednost autobusům, nabízí společnost Student Agency pohodlnou formu cestování autobusem také z Bratislavy, Košic, Žiliny, Martina a Prešova.

Společnost Student Agency nabízí i další spoje, které vás zavezou z okolních států až do samého středu České republiky. Například v Rakousku odjíždí žlutý autobus přímo z Vídně. Tuto cestu jsme na vlastní kůži vyzkoušeli a musíme říct, že cesta uběhla rychle a byla velmi příjemná. Síť spojů z Německa od Student Agency je ještě hustší než v Rakousku a Polsku. A pokud byste chtěli přicestovat například z Itálie, Francie, Belgie, Nizozemska, Dánska či dokonce Norska, ani to není žádný problém! Veškeré informace o spojích najdete na stránkách Student Agency.

Jestli dáváte přednost jízdě autem, můžete do Čech dojet z jakéhokoli státu Evropy. Z některých států to zabere několik hodin, z jiných několik desítek.

Jak se nejlépe dopravovat

Pěšky, autobusem, trolejbusem, tramvají, vlakem, autem…Při cestování po Česku si můžete vybrat téměř ze všech dopravních prostředků. Určitě nedoporučujeme jízdu taxíkem, protože ta vás v České republice vyjde poměrně draho. Jestli dáváte přednost cestování autem, ale nechcete se řízení přímo účastnit, můžete si na různých portálech najít auto i s řidičem a podniknout takzvanou spolujízdu. Člověk, který má stejnou cestu jako vy, ji sdílí na internetu a vy mu na oplátku přispějte na benzin. Skvělá příležitost k seznámení. A nebojte, profily uživatelů jsou ověřovány a dají se psát i recenze.

Po městech je nejlepší chodit pěšky. V historických centrech je nejčastěji pěší zóna, takže by vám byl dopravní prostředek akorát na obtíž. Mezi městy je pak nejjednodušší dopravovat se buď autobusem, nebo vlakem, popřípadě vlastním automobilem.

Půjčení auta

Půjčovny aut se nachází spíše ve větších městech. K zapůjčení jsou nejrůznější značky, ale samozřejmě vede značka Škoda. Půjčovné se liší podle měst a také místa zapůjčení. Počítejte tak s rozmezím 500–2.500 Kč/den.

Veřejná doprava

Nejvyužívanější způsob dopravy z bodu A do bodu B. Navíc ve většině měst se dají zakoupit vícedenní lístky na jízdu veřejnou dopravou, které vám ušetří nějakou korunu.

Zavřít

Co ochutnáš

Česká kuchyně

Z nápojů stojí za vyzkoušení tradiční české pivo. Každá značka má něco do sebe, takže začněte třeba tou, která se vám jeví podle loga nejsympatičtěji. V ČR lze alkohol konzumovat od 18 let. Ale pozor! Za volant po konzumaci alkoholu nesedejte, v ČR platí nulová tolerance alkoholu. Nabídka tradičních jídel se pak region od regionu mírně liší, ale pivo zůstává.

Výčep s pivem

Svíčková na smetaně s houskovými knedlíky a brusinkovým terčíkem, knedlo-vepřo-zelo, smažený sýr, bramboráky, bramboračka, kyselo, chodské koláče, španělský ptáček, žemlovka, buchtičky se šodó, rajská omáčka a tradiční vánoční pokrm: smažený kapr s bramborovým salátem.

Jak se stravovat jako místní

Využívejte obědová menu v restauracích. Vyjdou vás výhodněji.

Obvyklé ceny v restauracích

V průměru se dá obědové menu zakoupit za 100 Kč (polévka + hlavní jídlo). Pivo stojí od 20 až po 50 Kč za půl litru. Ceny se samozřejmě liší podle toho, zda se chcete najíst v úplném centru Prahy nebo někde v menším městě na náměstí.

Zavřít

Jaké výlety podnikneš

Ať už vás baví turistika, jízda na kole, procházení se po historických památkách a centrech měst či rádi relaxujete u vody, v České republice můžete zažít vše.

Turistika

Nejvyšší hora České republiky – Sněžka – měří 1.603 m n. m., rozhodně tedy nečekejte vysokohorskou turistiku, ale spíše chození po horách v příjemné nadmořské výšce. Ať už si ke zdolávání vyberete rovnou Sněžku, Smrk, Lysou Horu, Praděd či Ještěd, neuděláte chybu. Turistické cesty jsou hezky značené, takže nezabloudíte!

Pláže

I přesto, že v Čechách není moře, na pláž si můžete vyrazit například k Máchovu jezeru, které se rozprostírá v překrásném prostředí nedaleko Bezdězu. Pojmenováno bylo po známém českém spisovateli a básníkovi Karlu Hynku Máchovi, který ve zdejších krajích rád psal svá díla. Vstup na pláž je zpoplatněn.

Noční život

Ve větších městech to v noci žije. Praha je samozřejmě středobodem veškerých večírků, ale zejména v nočních hodinách buďte obezřetní v okolí Václavského náměstí. Hospody a bary najdete na každém rohu, ten nejlepší bar se kupodivu nachází v Brně a jmenuje se Super Panda Circus. Jedná se o velmi zajímavý projekt, na který jinde v republice nenarazíte.

Noční klid začíná ve 22:00 a trvá do 6. hodiny ranní. Pokud byste v tomto časovém rozmezí dělali velký hluk v ulicích, mohla by vás zastavit policie.

Nakupování

Co se nákupu čerstvého ovoce a zeleniny týče, v letních měsících jsou ve většině měst farmářské trhy, kde od místních lidí zakoupíte potraviny doslova ze zahrádky. Také je tu několik obchodních řetězců: Albert, Billa, Kaufland, Tesco a Penny.

Parky a rezervace

V České republice se nachází čtyři národní parky: Krkonošský (KRNAP), České Švýcarsko, Šumava a Podyjí. První dva leží na severu, druhé dva na jihu.

V KRNAPu se nachází Sněžka, v Českém Švýcarsku se můžete pokochat pohledem na Pravčickou bránu, v Podyjí nenarazíte na žádnou funkční stavbu a na Šumavě se mimo jiné nachází Boubínský prales.

Pokud máte rádi skalní města, neměli byste minout Adršpašsko-Teplické skály, kde se nachází nejenom vtipně pojmenované skalní útvary, ale také skalní jezírko, po němž vás za poplatek povozí převozník.

Pro ty z vás, kteří mají rádi hrady a zámky, máme také dobrou zprávu: je jich tu tolik, že si můžete vybrat, které z nich navštívíte.

Zimní sporty a střediska

Máte rádi lyžování? A kterému dáváte přednost? V ČR můžete vyrazit jak na sjezdovky či snowboard, tak i na běžky a projet si třeba trasu tradiční Jizerské padesátky, která se nachází v Jizerských horách a začíná hned v Bedřichově na stadionu. Běžkařské trasy po celé České republice jsou pečlivě značené a uvádějí i vzdálenost mezi jednotlivými stanovišti, trasu si tak můžete naplánovat podle své zdatnosti.

Co se sjezdového lyžování týče, můžete si vybrat z nepřeberného množství skiareálů, které jakoby kopírují vnější území republiky. Ceny jednodenních skipasů se liší areál od areálu, ale můžete počítat s cenovým rozmezím od 250 Kč do 800 Kč.

Aktivity pro děti

Pro děti je ideální venkovní středočeský Park Mirakulum, který pro ně nabízí celou řadu atrakcí, například dřevěný hrad, lanové centrum, minizoo, bludiště, amfiteátr či les her. Za nepříznivého počasí můžete vyrazit buď do libereckého Babylonu, kde si můžete společně s dětmi zahrát laser game, nebo vyrazit do iQParku. Pokud by vám iQPark nestačil, hned vedle stojí iQLandia, kde je k dispozici hned několik pater chytré zábavy. Na vodní hrátky se dá vyrazit do pražských Čestlic, kde se nachází Aquapalace Čestlice.

Pro romantiky

Hrady a zámky, které ve svých zdech skrývají tajemství minulosti, procházky historickou částí měst, posezení u rybníka při měsíčku, společné bloumání přírodou ve dvou, večer strávený v příjemné restauraci, piknik pod širým nebem, letní divadelní představení pod širým nebem. V Česku existuje nepřeberné množství možností.

V Praze si můžete na Vyšehradě uspořádat piknik a z něj rovnou pokračovat na letní divadelní představení pod širým nebem. V okolí Bezdězu můžete bloumat jako Karel Hynek Mácha, v jižních Čechách si můžete odpočinout u některého z rybníků, na Moravě zavítat do nějakého vinného sklípku, na Ještědu povečeřet při západu slunce a v Karlových Varech se procházet po kolonádě.

Kultura

Jenom v Praze je hned několik divadel, do nichž můžete vyrazit. Tím nejznámějším je samozřejmě Národní divadlo ležící na břehu Vltavy. Aktuální program najdete na stránkách ND.

Každé léto se také koná nespočet hudebních festivalů – ať už jde o AirFestival na letišti v Hradci Králové, tradiční Benátskou noc konající se v Liberci či Colours of Ostrava.

Zavřít

Na co si dej pozor

Kriminalita

Zejména na rušných místech si hlídejte své věci. Také nenechávejte nic bez dozoru.

Riziko katastrof

Velmi nízké.

Důležité kontakty

  • Jednotné číslo tísňového volání: 112
  • Lékařská pomoc: 155
  • Policie: 158
  • Městská policie: 156
  • Hasiči: 150
  • Informace o telefonních číslech: 1180
  • Mezinárodní předvolba: +420
Zavřít

Víza a na co mysli před cestou

Rezervuj

1.

Letenky

Cestovatelé k nám chodí nejen pro rady, ale i levné letenky. Najdi si i ty svou letenku do České republiky.

2.

Hotely

Mít kde složit hlavu není od věci. Podívej se na nabídku hotelů, hostelů i apartmánu v České republice.

3.

Půjčení auta

Jsi milovník roadtripů? Podívej se na nabídku dostupných vozů k vyzvednutí nejen na letišti.

nebo

Zájezdy

Pokud dáváš přednost hotovému řešení, naplánuj si dovolenou v České republice s cestovní kanceláří.

Diskuze

Jsme největší cestovatelská komunita v Česku a na Slovensku. Máš dotaz nebo hledáš spolucestovatele? Zeptej se ve fóru!

Založ nové téma

Akční letenky do České republiky

Další várka jízdenek s Flixbusem po Česku
-79 %

To budou fotky!

Po Česku za kačku s Flixbusem
-99 %

Akce starší 2 týdnů

Jízdenky s Regiojetem z Prahy po Česku za pade
-62 %

Akce starší 2 týdnů

Byl jsi v České republice?
Navrhni úpravu

Tohoto průvodce pro vás připravili