Postiano

8 míst co vidět na pobřeží Amalfi

Positano

Positano

Positano je nejznámější městečko na Amalfském pobřeží a bez pochyby patří k nejvíce fotogenickým v celé Itálii. Město se 4 000 obyvateli je doslova přilepeno na strmém vápencovém svahu těsně nad mořem.

Úzké barevné domky nahuštěné jeden na druhý vytvářejí pitoreskní scenerie, křivolaké strmé uličky a schodiště jsou plné obchůdků a restaurací a z Positana startuje několik turistických tras do hor.

Město se vyznačuje extrémním převýšením. Nejnižší bod je u moře ve výšce 0 m n. m., nejvyšší v obydlené části Positana pak ve výšce 400 m n. m., vzdálenost vzdušnou čarou mezi těmito body je však pouhých 400 metrů.

Památky a zajímavosti

Positano je nejzápadnější z velkých obcí na Amalfském pobřeží a také nejnavštěvovanější. Atraktivní je už jen svým umístěným ve strmých svazích i tím, že domy sahají prakticky až k mořské hladině.

Největší dominantou centra městečka, která se nachází v údolí mezi pahorky, je kostel Santa Maria Assunta původem z 10. století. Pyšní se nádhernou zlatavou kupolí vyskládanou z majolikových keramických dlaždiček.

Positanské pláže

Positano nabídne návštěvníkům 3 pláže. Všechny pláže pokrývá jemný černý písek smísený s většími oblázky.

Přístup do vody je poměrně strmý a dost kamenitý, koupání tu tak není úplně vhodné pro neplavce a malé děti.

 • Positano Spiaggia (poloha na mapě) – hlavní městská pláž přímo v centru. Na délku měří 200 metrů a je doslova obsypána restauracemi či bary. Najdete zde zázemí v podobě půjčoven lehátek a slunečníků, toalet nebo sprch. V sezoně je tato velmi přelidněná, uvolňuje se až v pozdních odpoledních hodinách.
 • Spiaggia Fornillo (poloha na mapě) – 100 metrů dlouhou pláž najdete za malým skalním ostrohem asi 10 minut pěšky od centra. Pláž je obklopená skalami a má tak výrazně přírodnější charakter než hlavní positanská pláž. I tady ale najdete půjčovny lehátek a slunečníků a několik restaurací.
 • Spiaggia d'Arienzo (poloha na mapě) –  malinká plážička pod kolmými skalami daleko od davů. Půlka pláže je soukromá, kterou vlastní Arienzo Beach Club s lehátky, restaurací a privátní lodí z centra Positana, druhá polovina (cca 30 metrů široká) je veřejně přístupná zdarma, avšak bez vybavení. Přístup je po dlouhém schodišti od zastávky autobusu "Orticelli-via Arienzo".

Pěší turistika

Positano je jedním z center pěší turistiky na Amalfi. Startují odsud příjemné stezky po vrstevnicích s úchvatnými výhledy, ale i náročnější strmé cesty do nejvyšší partií hor přesahující 1 400 m n. m. 

Nejvíce tras začíná ve vysoko položených vesničkách Montepertuso a Nocelle, do kterých se z centra Positana dostanete 1x denně lokálním autobusem.

Ubytování Positano

Snad všechny hotely, penziony i apartmány v Positanu mají jednoho společného jmenovatele: úchvatné výhledy na pobřeží a moře. Positano je navíc plně vybavené město s velkým množstvím restaurací, obchůdků se suvenýry, oblečením i běžnými supermarkety, takže k ubytování ideální.

Oblíbenosti Positana odpovídají i ceny: v sezoně se jen zřídka dostanete pod 3 000 Kč za noc pro 2. Běžné ceny se spíš pohybují mezi 4 000 a 6 000 Kč za noc. Chcete-li si však vychutnat jednu z nejkrásnějších oblastí Itálie plnými doušky, nakonec vysokých cen nebudete litovat.

Doprava do Positana

Positano leží na hlavní pobřežní silnici SS-163 a od letiště v Neapoli je vzdáleno 62 km.

Parkování

V letní sezoně je parkování v Positanu opravdová bolest. Zadarmo lze parkovat jen ve čtvrtích Nocelle a Montepertuso vysoko nad mořem. Přímo v Positanu není parkování zdarma možné nikdy.

Na ulicích se dá stát jen v místech označených modrou čárou (platí se 4 EUR na hodinu), ale v sezoně prakticky neseženete volné místo.

Jedinou relevantní možností je tak parkování na soukromých parkovištích rozmístěných po celém Positanu. Nejblíže centru jsou parkovací garáže De Gennaro, kde se platí 8 EUR na hodinu.

Autobusem

Lepší je vypravit se do Poistana bez stresu autobusem a ušetřit nemalé peníze za parkování. Detailní informace o cestování autobusem po pobřeží najdete v kapitole Doprava.

Linka 5070 Sorrento – Positano – Amalfi

Páteřní autobusová linka jezdící podél celého Amalfského pobřeží zajistí v Sorrentu přípoj na vlak do Neapole a v Amalfi na další autobusy po Kampánii. Linka jezdí cca jednou za 30 minut, v sezoně ve špičkách i častěji. Jízdní řády najdete na webu www.sitasudtrasporti.it/orari

V Positanu není místo na žádné autobusové nádraží a autobusy tak zkrátka zastaví na několika stanicích podél hlavní silnice.

 • Sorrento: 2,20 EUR
 • Neapol (s přestupem v Sorrentu): 5,10 EUR
 • Amalfi: 2,20 EUR
 • Praiano: 1,40 EUR
 • Salerno (s přestupem v Amalfi): 3,10 EUR

Přímo na letiště Neapol

Pokud se vám nechce celkem 2x přestupovat, můžete využít soukromého dopravce, který vás dodávkou 2x denně doveze z Positana přímo na letiště za 28 EUR. Detailní informace najdete na webu www.positanoshuttle.com.

MHD Positano

Město sice není velké rozlohou, ale převýšením rozhodně a tudíž se vyplatí provozovat zde 2 městské autobusové linky a jednu příměstskou do Praiana, která doplňuje výše uvedenou dálkovou linku 5070.

Autobusy provozuje společnost Mobility Amalfi Coast a jejich jediný oficiální kanál je instagramový profil.

 • Poistano Intero – linka jezdící jednou za 15-30 minut napříč centrem Positana i k oběma hlavním plážím
 • Positano Praiano – linka spojí Positano s 8 km vzdáleným městem Praiano 1x za hodinu a doplní spojení Sita Bus
 • Positano Nocelle – linka jezdí 1x za hodinu z Positana přes Montepertuso do Nocelle vysoko v kopcích

Jízdenku zakoupíte za 1,30 EUR v trafikách, případně za 1,80 EUR u řidiče. Lístek je tak o 0,10 EUR levnější než jízdenka u Sita Bus.

Trajekty

Přímo na hlavní pláži Positano Spiaggia se nachází malé molo, kde zastavují pravidelné trajekty. Z Positana se pravidelně pluje na těchto trasách:

 • ostrov Capri
  • společnost Positano Jet: od dubna do září 3-4x denně, cesta trvá 30 minut a stojí 23,50 EUR
 • Amalfi
  • společnost Positano Jet: od dubna do září 4x denně, cesta trvá 15 minut a stojí 10 EUR
 • Sorrento: společnost Positano Jet od dubna do září 2x denně, cesta trvá 40 minut a stojí 16 EUR
 • Salerno: společnost Positano Jet od dubna do září 1x denně, cesta trvá 50 minut a stojí 15 EUR
naposledy aktualizováno 26. 01. 2023
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.