Dauhá

Doprava v Dauhá

Katarské Dauhá nejvíce cestovatelů navštíví během stop-overu, tedy během přestupu mezi lety do vzdálenějších destinací.

Do Dauhá proto vždy jen poletíte, a to s národními aerolinkami Qatar Airways.

Letadlem

Qatar Airways operuje lety ze všech nejvýznamnějších letišť v okolí jako Praha, Vídeň, Budapešť, Varšava, Berlín či Mnichov.

Letenky do Dauhá pořizovat asi nebudete, proto při koupi letenky například do Thajska si navolte délku přestupu na 2–3 dny, čemuž se říká právě stop-over.

Prakticky vzato budete kupovat letenky po směru: Praha–Doha, Doha–Bangkok a Bangkok–Praha.

Doprava a cestování po Dauhá

Město a jeho nejdůležitější čtvrti nejsou soustředěny vedle sebe, ale jsou děleny zátokou, okolo které vede 5 kilometrů dlouhá promenáda. Za příjemných teplot není problém z Al Souq dojít do čtvrti s mrakodrapy West Bay pěšky, při vyšších teplotách se však vyplatí využít autobus, taxi nebo nově budované metro.

Autobusy

Nejrozšířenější a fungující formou veřejné dopravy je v současné době síť autobusových linek. V Dauhá a přilehlém okolí funguje na 40 linek autobusů a jejich plánek si stáhnete v pdf zde: www.mowasalat.com. Stáhnout si můžete i aplikaci do telefonu Karwa Bus (iOS, Android).

Hlavní stanicí je Al Ghanim Bus Station v centru Dauhá, známé také jako Doha Bus Station.

Nejčastěji využijete k přesunům mezi centrem a West Bay linky číslo 76 a 777 jedoucí podél zátoky.

Pro cesty autobusem budete potřebovat kartu Karwa Smart Card, která představuje vaši jízdenku. Koupíte ji v automatech na letišti, v centru na Doha Bus Station, The Pearl, Qatar Mall a u dalších prodejců.

Jízdenky pro krátkodobé pobyty jsou dostupné ve 2 variantách:

  • Limited Card za 10 QAR vám umožní 2 jízdy v rámci 24 hodin od zakoupení.
  • Unlimited Card za 20 QAR lze použít pro neomezené jízdy v rámci 24 hodin od zakoupení.

Pro dlouhodobější pobyty je možná 3. varianta v podobě Classic Card za 30 QAR a následné placení jednotlivých jízd v částce 3–4 QAR v rámci města a 4–9 QAR mimo město. Bohužel nemáme ověřeno, jestli původních 30 QAR je pouze jako poplatek za kartu nebo i na jízdné (budeme rádi za vaše upřesnění).

Kartičku při nástupu i výstupu do autobusu vždy přiložte k terminálu a pípněte ji.

Metro

V příštích letech se metro zcela jistě stane nejvyužívanějším a nejideálnějším prostředkem hromadné dopravy. Aktuálně se pilně staví a tunelují prostory pro linky metra, které mají být celkem 3.

Do konce roku 2020 by měly být v provozu všechny linky, a to zlatá, zelená a červená linka metra s celkem 37 stanicemi.

Dnes (zima 2019) se můžete už svézt na červené lince z letiště do Al Qassar, tedy na trase přes celé centrum města čítajících 13 otevřených stanic.

Jízdenky fungují také na principu pípacích kartiček a nově i klasických jednorázových jízdenek. Zakoupit si můžete jednu ze 3 variant, které se liší cenou pořízení a následně i cenou jízdy. Jsou to:

  • Limited Use je bezplatná papírová jízdenka pro jednu cestu nebo jeden den v běžném i goldclub voze. Jedna jízda stojí 2 QAR, celodenní 6 QAR.
  • Standard za 10 QAR pro běžné ježdění s možností dobíjení. Jedna jízda vyjde na 2 QAR a celodenní na 6 QAR.
  • Goldclub za 100 QAR pro jízdy ve vozech goldclub s cenou jízdy 10 QAR nebo celodenní za 30 QAR.

Pro vaše cesty tak doporučujeme využívat bezplatnou kartu Limited Use a před cestou si zakoupit ve stanici metra buďto jednorázovou jízdenku, nebo celodenní.

Tramvaje

Stejně jako metro, tak i linky tramvají jsou aktuálně ve výstavbě. Tramvaje nebudou jezdit v Dauhá, ale v novém městě Lusail, které se zcela jistě stane nepřímo novou městskou částí Dauhá. Tramvaj naváže na červenou linku metra a obsluhována bude 4 linkami s 25 zastávkami.

Ceny za jízdu tramvají kopírují ty z metra a kartičky se kombinují.

Taxi

V Dauhá jezdí oficiální taxislužby pod dopravním podnikem Karwa. Oficiální vozy mají světle modrou barvu a nemusíte se je bát využívat. Jsou dokonce levnější než Uber.

Minimální cena jízdy je 10 QAR a počítá se z:

  • nástupní taxa + prvních 500 metrů – 4 QAR,
  • 1 kilometr po městě – 1,6 QAR,
  • 1 kilometr v noci či mimo město – 1,9 QAR,
  • nástupní taxa na letišti – 25 QAR.

Chystáš se do Dauhá?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.