Průvodce státem

Katar

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Bohatý emirát v Perském zálivu

Stát Katar, arabsky Dawlat Al Qatar, leží na malém poloostrově, který vybíhá z velkého Arabského poloostrova směrem do Perského zálivu a jehož jediným pozemním sousedem je Saúdská Arábie. Bohatý emirát těžící z obrovských zásob zemního plynu je tradiční arabskou monarchií v čele s vládnoucím emírem.

Hlavní město Dauhá je důležitým obchodním i dopravním centrem Kataru a současně prakticky jediným cílem turismu. Mísí se zde moderní západ v podobě vysokých mrakodrapů s tradiční arabskou kulturou a zvyky a nenuceně vás tak nutí toto místo prostě milovat.

Průvodce pro tebe napsali David Eiselt , Martin Holoubek
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš po příletu na letišti Dauhá.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
listopad - duben
Léta jsou parná a nepříjemná, na prohlídku města je ideální zima.
Více o počasí
Letenky od
8 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 1x za měsíc a ušetříš cca 39 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do Kataru

Co vidět a navštívit v Kataru

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Kataru

Zavřít boční panel

Dauhá

Dauhá je hospodářským, politickým, kulturním a vzdělávacím centrem celého Kataru. Jeho rozvoj je spojen hlavně s ekonomickou silou země coby exportéra ropy, díky níž je Katar jednou z nejbohatších zemí na světě. Dokladem toho je i fakt, že občané Kataru a firmy nemusí platit některé daně a cizinci nemusí platit daně žádné.

Naleznete zde staré historické stavby, mešity, muzea, tradiční bazary, dlouhou promenádu podél pobřeží a moderní centrum plné mrakodrapů nejrůznějších tvarů. V Dauhá také sídlí známá arabská televizní stanice Al Jazeera.

K návštěvě města můžete využít transitních prohlídek organizovaných společností Qatar Airways. Jsou však časově i kapacitně omezeny, proto využijte raději možnosti bezplatného stop–overu při letech s touto společností (více v kapitole Víza a povinnosti).

Místa, která byste neměli při návštěvě Dauhá minout:

Souq Waqif – oblast plná restauracích, trhů a společenských událostí. Jen samotná procházka touto čtvrtí je důvodem, proč Dauhá navštívit. Uličky provoněné vodními dýmkami, pečenými kaštany či grilovanou kukuřicí, doplňuje živá hudba a módní přehlídka arabských obleků.

Vydejte se od Souq Waqif k pobřeží, nachází se zde socha Perly, kus opodál uvidíte Muzeum islámského umění a to nejdůležitější, několik kilometrů dlouhá promenáda lemující celý záliv. Zejména v noci je z doků krásný výhled na West Bay, tedy finanční centrum Dauhá s nasvícenými mrakodrapy. Pokud byste chtěli více romantiky, využijte plavby na lodi, cena dle usmlouvání od 15 do 20 riálů.

Za dne není nic jednoduššího, než nastoupit do autobusu 76 a nechat se odvézt zhruba do poloviny zálivu, kde můžete posedět v kavárně, zajít do Arumila parku a především si vyfotit sochu Oryxe.

Stejným autobusem pokračujte dál, k nákupnímu centru Doha City Center. Projděte se obchodním centrem v jehož přízemí je vestavěna ledová plocha pro bruslení. Najdete zde spoustu obchodů včetně restaurací. V této lokalitě si vyfotíte i mnoho mrakodrapů nejrůznějších tvarů a barev.

Rychlý přesun do Katara Oriental Village zajistí taxi při ceně do 15 riálů. Zde poseďte v jedné z místních kaváren u arabské kávy či se vykoupejte na místní pláži. Koupání ale není důvod, proč byste Dauhá měli chtít vidět.

Jen 3 kilometry opodál se rozprostírá další nákupní lokalita zvaná The Pearl Qatar. Taxi vás sem zaveze z Katara Village za 10 riálů, což představuje minimální sazbu. Nechte se omámit luxusem v podobě soukromých jachet a rychlými auty, které místní prohánějí po celý den. Mimo to je The Pearl Qatar místem, kam chodí místní za zábavou – najdete tu kina, restaurace a poklidná náměstíčka.

Pokud si nechcete půjčit auto a procestovat celý Katar, vystačíte si 1 nocí v tomto městě. Doporučuji určitě zůstat přes noc, neboť výhled na osvětlené mrakodrapy je společně s provoněným Souq Waqif tím, proč byste do této země měli chtít vstoupit.

K dopravě po městě i cestě z letiště využijte taxi nebo 24 hodinovou jízdenku za 20 riálů, kterou zakoupíte u řidiče. Hotel doporučuji zvolit poblíž Souq Waqif, osobně jsem bydlel v Mercure Grand Hotel a mohu jej určitě doporučit.

Zavřít boční panel

Khawr al Udayd

Leží zcela na jihu Kataru u hranic se Saudskou Arábií a je to známé tzv. vnitrozemní moře. Jedná se o moře uprostřed pouště s vlastním ekosystémem, jedno z mála takových míst na světě zapsaného v UNESCU.

Zavřít boční panel

Al-Wakrah

Je staré obchodní a rybářské centrum ležící na pobřeží jižně od Dauhá. Město se pyšní zejména starým přístavem, stejně jako množstvím historických mešit a tradičních staveb. Jeden ze zdejších historických městských domů byl nákladně zrestaurován a nyní slouží jako krásné muzeum.

Zavřít boční panel

Al-Zubarah

Je asi nejhistoričtější město v celém Kataru, jedná se o opuštěné pouštní město ležící na severozápadním pobřeží poloostrova. Al-Zubarah byl kvetoucím perlovým a obchodním přístavem na březích Perského zálivu. Stal se jedním z největších a nejlépe zachovaných obchodních měst z 18. a 19. století z celé oblasti Perského zálivu.

V roce 2013 bylo město zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO.

Počasí a sezóny v Kataru

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Katar
Všude je stejné klima

22 °C

23 °C

27 °C

32 °C

38 °C

42 °C

42 °C

41 °C

39 °C

35 °C

29 °C

24 °C

Počasí

Katarské podnebí má svá výrazná specifika. V letních měsících mohou teploty přesáhnout i 50 °C. V zimních měsících se teploty pohybují kolem 25 °C.

Na jaře je větší šance setkat se s písečnou bouří, jelikož zde v tuto dobu více fouká. Co se týká deště, tak s ním se v Kataru setkáte spíše sporadicky a když už prší, tak většinou v zimě.

Sezóny a kdy vyrazit

Letní měsíce nebudou úplně vhodným obdobím k návštěvě Kataru vzhledem k hodně vysokým teplotám, které tu panují. V zimě bývá výrazně chladněji a teploty nemusí být vhodné na koupání v moři. Takže nejlépe vychází jaro a podzim, kdy jsou příjemné teploty jak na pobyt venku, tak i na koupání.

Skvělé akce do Kataru

ušetříš až 47%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 35%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 50%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 34%
Akce starší 2 týdnů
7 starších akcí
Avatar uživatele Martin Holoubek
Průvodce pro vás napsali ,
Poslední aktualizace před 11 měs
Navrhni úpravu