Katar

Průvodce destinací
z
do
od
do
z
do
od
do
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +

Bohatý emirát v Perském zálivu

Oficiální název zní Stát Katar (anglicky The State of Qatar, arabsky Dawlat Al Qatar). Katar leží na malém poloostrově, který vybíhá z velkého Arabského poloostrova do Perského zálivu. Na jihu sousedí pouze se Saudskou Arábií, jinak je obklopen mořem. Katar je emirát s tradiční arabskou monarchií, kde vládne emír. Hlavním městem je moderní metropole Dauhá ležící na východním pobřeží státu.

V Kataru se mísí prvky tradiční arabské kultury a bohatého státu s moderním hlavním městem Dauhá (anglicky Doha), v jehož centru se nachází spousta mrakodrapů nejrůznějších tvarů a další se staví. V několika příštích letech by Dauhá mělo mít několik desítek mrakodrapů vyšších než 300 metrů, což by mělo být více, než v tu dobu bude mít například New York City, Chicago a Hong Kong dohromady.

Odhal další zajímavosti

Co navštívit

Zavřít
Ikona pinu

Dauhá

Dauhá je hospodářským, politickým, kulturním a vzdělávacím centrem celého Kataru. Jeho rozvoj je spojen hlavně s ekonomickou silou země coby exportéra ropy, díky níž je Katar jednou z nejbohatších zemí na světě. Dokladem toho je i fakt, že občané Kataru a firmy nemusí platit některé daně a cizinci nemusí platit daně žádné.

Naleznete zde staré historické stavby, mešity, muzea, tradiční bazary, dlouhou promenádu podél pobřeží a moderní centrum plné mrakodrapů nejrůznějších tvarů. V Dauhá také sídlí známá arabská televizní stanice Al Jazeera.

K návštěvě města můžete využít transitních prohlídek organizovaných společností Qatar Airways. Jsou však časově i kapacitně omezeny, proto využijte raději možnosti bezplatného stop–overu při letech s touto společností (více v kapitole Víza a povinnosti).

Místa, která byste neměli při návštěvě Dauhá minout:

Souq Waqif – oblast plná restauracích, trhů a společenských událostí. Jen samotná procházka touto čtvrtí je důvodem, proč Dauhá navštívit. Uličky provoněné vodními dýmkami, pečenými kaštany či grilovanou kukuřicí, doplňuje živá hudba a módní přehlídka arabských obleků.

Vydejte se od Souq Waqif k pobřeží, nachází se zde socha Perly, kus opodál uvidíte Muzeum islámského umění a to nejdůležitější, několik kilometrů dlouhá promenáda lemující celý záliv. Zejména v noci je z doků krásný výhled na West Bay, tedy finanční centrum Dauhá s nasvícenými mrakodrapy. Pokud byste chtěli více romantiky, využijte plavby na lodi, cena dle usmlouvání od 15 do 20 riálů.

Za dne není nic jednoduššího, než nastoupit do autobusu 76 a nechat se odvézt zhruba do poloviny zálivu, kde můžete posedět v kavárně, zajít do Arumila parku a především si vyfotit sochu Oryxe.

Stejným autobusem pokračujte dál, k nákupnímu centru Doha City Center. Projděte se obchodním centrem v jehož přízemí je vestavěna ledová plocha pro bruslení. Najdete zde spoustu obchodů včetně restaurací. V této lokalitě si vyfotíte i mnoho mrakodrapů nejrůznějších tvarů a barev.

Rychlý přesun do Katara Oriental Village zajistí taxi při ceně do 15 riálů. Zde poseďte v jedné z místních kaváren u arabské kávy či se vykoupejte na místní pláži. Koupání ale není důvod, proč byste Dauhá měli chtít vidět.

Jen 3 kilometry opodál se rozprostírá další nákupní lokalita zvaná The Pearl Qatar. Taxi vás sem zaveze z Katara Village za 10 riálů, což představuje minimální sazbu. Nechte se omámit luxusem v podobě soukromých jachet a rychlými auty, které místní prohánějí po celý den. Mimo to je The Pearl Qatar místem, kam chodí místní za zábavou – najdete tu kina, restaurace a poklidná náměstíčka.

Pokud si nechcete půjčit auto a procestovat celý Katar, vystačíte si 1 nocí v tomto městě. Doporučuji určitě zůstat přes noc, neboť výhled na osvětlené mrakodrapy je společně s provoněným Souq Waqif tím, proč byste do této země měli chtít vstoupit.

K dopravě po městě i cestě z letiště využijte taxi nebo 24 hodinovou jízdenku za 20 riálů, kterou zakoupíte u řidiče. Hotel doporučuji zvolit poblíž Souq Waqif, osobně jsem bydlel v Mercure Grand Hotel a mohu jej určitě doporučit.

Zavřít
Ikona pinu

Khawr al Udayd

Leží zcela na jihu Kataru u hranic se Saudskou Arábií a je to známé tzv. vnitrozemní moře. Jedná se o moře uprostřed pouště s vlastním ekosystémem, jedno z mála takových míst na světě zapsaného v UNESCU.

Zavřít
Ikona pinu

Al-Wakrah

Je staré obchodní a rybářské centrum ležící na pobřeží jižně od Dauhá. Město se pyšní zejména starým přístavem, stejně jako množstvím historických mešit a tradičních staveb. Jeden ze zdejších historických městských domů byl nákladně zrestaurován a nyní slouží jako krásné muzeum.

Zavřít
Ikona pinu

Al-Zubarah

Je asi nejhistoričtější město v celém Kataru, jedná se o opuštěné pouštní město ležící na severozápadním pobřeží poloostrova. Al-Zubarah byl kvetoucím perlovým a obchodním přístavem na březích Perského zálivu. Stal se jedním z největších a nejlépe zachovaných obchodních měst z 18. a 19. století z celé oblasti Perského zálivu.

V roce 2013 bylo město zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO.

Počasí a sezóny

Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Průměrné počasí
Průměrná teplota 22 °C 23 °C 27 °C 32 °C 38 °C 41 °C 42 °C 41 °C 39 °C 35 °C 30 °C 24 °C
Teplota vody 19 °C 19 °C 24 °C 28 °C 29 °C 29 °C 30 °C 31 °C 29 °C 27 °C 25 °C 24 °C
Sluneční svit 8 h 8 h 8 h 9 h 11 h 11 h 11 h 11 h 10 h 9 h 8 h 8 h
Hlavní sezóna

Počasí

Katarské podnebí má svá výrazná specifika. V letních měsících mohou teploty přesáhnout i 50 °C. V zimních měsících se teploty pohybují kolem 20 °C. Na jaře je větší šance setkat se s písečnou bouří, jelikož zde v tuto dobu více fouká. Co se týká deště, tak s ním se v Kataru setkáte spíše sporadicky a když už prší, tak většinou v zimě.

Kdy vyrazit

Letní měsíce nebudou úplně vhodným obdobím k návštěvě Kataru vzhledem k hodně vysokým teplotám, které tu panují. V zimě bývá výrazně chladněji a teploty nemusí být vhodné na koupání v moři. Takže nejlépe vychází jaro a podzim, kdy jsou příjemné teploty jak na pobyt venku, tak i na koupání.

Zobrazit více

Praktické tipy

Kultura a jak se domluvíš

Historie v kostce Katar byl dlouhou dobu chudým územím, kde nebylo nic než písek a moře. V roce 1916 se Katar stal britským protektorátem. A jak už tomu v oblasti Perského zálivu bývá, tak zásadní rozvoj zemi přinesla až ropa, která zde byla objevena v roce 1939 a jejíž hospodářský potenciál se zde začal naplno využívat ve druhé polovině 20. století. Objev ropy zcela změnil národní ekonomiku a Katar povstal z písku, do té doby…

Jak ušetříš

Katarský rial V Kataru se používá měna katarský rial (zkratka QAR), který se dělí na 100 dirnhamů. Dirnhamy jsou mince v hodnotě 1, 2, 5, 10, 25 a 50, bankovky mají hodnotu 1, 5, 10, 50, 100 a 500 rialů.  (1 QAR se rovná zhruba 7 CZK) [imageFill 5874] Směnárny a platby kartou Vždy je jistější a bezpečnější směnit peníze v bankách nebo oficiálních směnárnách než v nějakých pochybných neoznačených směnárnách nebo přímo na ulici…

Jak se budeš dopravovat

Jak do Kataru Vstupní branou Kataru je hlavní město Dauhá. Z ČR do Dauhá nelétá žádná letecká společnost přímo, tudíž je potřeba minimálně jeden přestup. Do Dauhá se dostanete například s Lufthansou, Turkish Airlines, Emirates nebo Qatar Airways, případně s nízkonákladovými Pegasus Airlines nebo flydubai. Ceny většinou začínají zhruba na 10.000 Kč. Doba letu se pohybuje kolem 10 hodin v závislosti na době přestupu. Přímé lety jsou…

Co ochutnáš

Katarská kuchyně Katarská kuchyně se skládá hlavně z nepřeberného množství ryb, mořských plodů, kuřecího a rýže. [imageFill 13704] Jak se stravovat jako místní Pokud považujeme za místní vyloženě Katařany, tak ti jsou většinou bohatší a mají peníze i na dražší a luxusní restaurace. Pokud budeme hovořit o místních i o těch, co se přistěhovali z chudších asijských a afrických zemí kvůli práci, tak ti se stravují v pouličních…

Jaké výlety podnikneš

Vzhledem k malé rozloze se dá procestovat celý Katar během několika dnů, většina zajímavých míst a historických měst se nachází při pobřeží. Vnitrozemí je jedna velká poušť, kam se určitě také stojí za to vypravit, nekonečné písečné pláně a duny mají své kouzlo a člověk si tu uvědomí, jaké nástrahy přírody zde museli a musí místní obyvatelé překonávat a jakým způsobem se s nimi vyrovnávají. Dá se říct, že buď jste ve městě, nebo na poušti,…

Na co si dej pozor

Zdraví Zdravotnictví je v Kataru na velmi vysoké úrovni, zájem o to zde pracovat mají zdravotníci z celého světa zvláště vzhledem k velmi dobrým pracovním a platovým podmínkám. Zdravotními riziky může být dehydratace organismu (úpal, úžeh), ale zároveň může být pro organismus zátěží také časté střídání klimatizovaných a neklimatizovaných prostor, zvyšující se možnost rýmy, zánětu průdušek případně zápalu plic. Kriminalita Katar je bezpečnou zemí,…

Víza a na co mysli před cestou

Vízum Aktualizace: Od 9. srpna 2017 zrušil Katar s okamžitou platností víza pro 80 států včetně České republiky a Slovenska. Bezvízový pobyt je umožněn po dobu 90 dní. První turistická víza začal Katar vydávat až v roce 1989 a ani dnes není úplně nejsnazší je získat, i když to není rozhodně nemožné. Katar se snaží více otevřít turistům po vzoru Spojených arabských emirátů a zejména Dubaje. Existují dva způsoby, jak získat turistické vízum: zaprvé…

Zavřít

Kultura a jak se domluvíš

Historie v kostce

Katar byl dlouhou dobu chudým územím, kde nebylo nic než písek a moře. V roce 1916 se Katar stal britským protektorátem. A jak už tomu v oblasti Perského zálivu bývá, tak zásadní rozvoj zemi přinesla až ropa, která zde byla objevena v roce 1939 a jejíž hospodářský potenciál se zde začal naplno využívat ve druhé polovině 20. století. Objev ropy zcela změnil národní ekonomiku a Katar povstal z písku, do té doby byl jenom chudou zemí rybářů a lovců perel.

Katar je jeden z mnoha historických emirátů Arabského poloostrova. Zcela nezávislým státem se stal od 1. 9. 1971. Na rozdíl od mnoha sousedních knížectví se Katar rozhodl nestát součástí Spojených arabských emirátů ani Saúdské Arábie a nyní je samostatným státem s vysokou životní úrovní.

Hlavní město Dauhá bylo založeno relativně nedávno, a to v roce 1825 pod jménem Al-Bídá (název je celkem charakteristický pro tehdejší „bídný“ stav země). Současný název je odvozen od arabského slova ad-dawha, které v překladu znamená „velký strom“ a odkazuje na strom, který stál na území původní rybářské vesnice, kolem níž se současné Dauhá postupně vybudovalo.

Lidé

Katařané jsou v drtivé většině etničtí Arabové muslimského vyznání. Z celkového počtu zhruba 2,5 milionu obyvatel Kataru jich 1,5 milionu žije v aglomeraci Dauhá, přičemž pouze 20 % z nich tvoří rodilí Katařané, zbytek obyvatel jsou přistěhovalci zejména z Pákistánu, Íránu, Indie a Bangladéše, kteří tu pracují převážně v ropném průmyslu. Celkový počet obyvatel se neustále zvyšuje, a to hlavně díky přistěhovalcům, kteří sem ze všech možných koutů světa míří za prací.

Rodilého Katařana uvidíte málokdy pracovat, natož dokonce vykonávat nějakou podřadnou práci. Většinou zastávají vyšší pozice a na chod svých firem a podniků dohlížejí „shora“. Kataru se občas říká „země moderního otrokářství“. Vzhledem k tomu, jak málo je rodilých Katařanů v zemi a jak je to bohatá země, tak na vyšší, odborné a specializované pozice si najímají lidi ze západu a za to jim také velice dobře platí a na ty „podřadnější“ a manuální práce (hlavně ve stavebnictví, ropném průmyslu, uklízení apod.) sem putují lidé z chudších zemí, kteří mají velmi často špatné pracovní i platové podmínky.

Svátky

Katar nemá moc státních svátků, natož ty pevně stanovené určitým datem. Například druhé úterý v únoru je Národní sportovní den (tento svátek je zaveden od roku 2012). Dalším bez pevně daného data je začátkem března tzv. Bankovní svátek. Na 1. září připadá Den nezávislosti a 18. prosince je Katarský národní den. A v neposlední řadě je tu také ramadán.

Měsíc ramadán je devátým měsícem islámského kalendáře a od muslimů se vyžaduje, aby se v tento měsíc každý den od východu až do západu slunce postili, to znamená, aby nejedli, nepili, nekouřili a zdrželi se i tělesných radostí, také by se měli vyvarovat neslušných řečí, hádek a konat jen dobré skutky.

Cizinci a věřící jiných náboženství by měli dodržovat určitá pravidla, a to především na veřejnosti, neměli by jíst ani pít (v hotelech či dalších veřejných zařízeních jsou vytvořeny zvláštní podmínky, aby bylo možno se najíst v ústraní), dále kouřit a žvýkat a nevhodně (vyzývavě) se oblékat. Nerespektování těchto pravidel může skončit i vězením. V době ramadánu je rovněž omezena otevírací doba mnoha obchodů a podniků. Období ramadánu připadá každý rok na jinou dobu, jelikož datum jeho zahájení se řídí lunární fází měsíce.

Víkend v Kataru se dodržuje v pátek a sobotu.

Kultura

Musíme vzít na vědomí, že arabská kultura je naprosto odlišná od západní, hlavně co se týče žen. Katar je sice bezpečný pro volně se pohybující ženy v porovnání s jinými arabskými zeměmi, ale přesto je vhodnější, když si ženy zajistí mužský doprovod, zvláště po setmění. Ohledně oblečení se doporučuje nenosit nic vyzývavého, mít zahalená ramena a nohy po kolena. Plavky jsou přijatelné, ale pouze na pláži nebo u bazénu. Projevy náklonnosti mezi mužem a ženou se na veřejnosti nedoporučují. Všechna tato omezení se ještě stupňují v průběhu ramadánu (viz oddíl svátky výše).

I chování cizinců vůči místním ženám má v Kataru svá specifika. Lepší je se vyvarovat jakéhokoli oslovení místních žen na ulici a při pořizování fotografií místních obyvatel, zejména tedy žen, se také doporučuje dodržovat jistou diskrétnost.

Místní muži i ženy nosí tradiční arabské oděvy, které zahalují celou postavu od hlavy až k patě. U mužů se jedná většinou o bílý oděv nazývající se dišdaša a u žen jde o černou abáju. Tyto obleky je možné zakoupit si i jako suvenýr domů, ale pokud by cizince napadlo obléci si dišdašu a chodit tak po Kataru, asi by měl nemalý problém, jelikož je to bráno jako provokace a urážka.

Dále je nutné respektovat několik dalších pravidel, jejichž dodržování je velice přísně hlídáno a přestupky mohou snadno vést až k uvěznění. Především je to požívání alkoholických nápojů (o drogách ani nemluvě) na veřejných místech, ale i v soukromí. Alkohol je v Kataru zakázaný a nikde kromě lepších hotelů, které mají speciální povolení, ho nekoupíte. Za zvlášť závažný trestný čin je považováno řízení pod vlivem alkoholu.

Také je zakázán dovoz a rozšiřování jakéhokoliv tiskového nebo obrazového materiálu s erotickým obsahem. Na všech hraničních přechodech je možné očekávat velice podrobnou prohlídku.

Za samozřejmost se považuje dodržování úcty vůči veřejným představitelům země, jejich oficiálním portrétům a dalším státním symbolům.

Grand Mosque Dauhá

Jazyk

Úředním jazykem je arabština, ale většina místních obyvatel ovládá i angličtinu, takže domluvit se není většinou problém.

Turismus

Katar nepatří mezi turisty hojně navštěvovanou zemi, takže návaly turistů tu neočekávejte. Je to dáno i tím, že země byla dlouhou turistům dobu uzavřena. První turistická víza začal Katar vydávat až v roce 1989.

Ač je Katar ještě vcelku neprozkoumanou zemí, tak zejména v Dauhá očekávejte vysokou kvalitu služeb, ty nejlepší luxusní hotely a restaurace. Dauhá je moderní kosmopolitní město a kontrastuje se zbytkem země.

Kdo chce poznat kontrast mezi klasickou arabskou kulturou a moderním bohatým rozkvétajícím městem v podobě Dauhá, bude určitě spokojen.

Geografie

Pokud jde o Katar jako celek, mluvíme o menším státě (svou rozlohou je zhruba 7x menší než ČR) rozkládajícím se na malém poloostrově v Perském zálivu. Povrch poloostrova tvoří nížiny a pusté planiny pokryté pískem s minimem vegetace, nejvyšší bod Kataru přesahuje 100 m n. m., takže na první pohled nic lákavého. Jednoduše typická písečná Arábie, ale i ta má své kouzlo.

Zavřít

Jak ušetříš

Katarský rial

V Kataru se používá měna katarský rial (zkratka QAR), který se dělí na 100 dirnhamů. Dirnhamy jsou mince v hodnotě 1, 2, 5, 10, 25 a 50, bankovky mají hodnotu 1, 5, 10, 50, 100 a 500 rialů.

(1 QAR se rovná zhruba 7 CZK)

Katarský riál

Směnárny a platby kartou

Vždy je jistější a bezpečnější směnit peníze v bankách nebo oficiálních směnárnách než v nějakých pochybných neoznačených směnárnách nebo přímo na ulici s místními lidmi. Katarské banky přijímají ke směně za katarský rial hlavní světové měny (USD, GBP, EUR). Občas se dá platit i přímo americkými dolary.

Platby kartou nejsou problém hlavně ve městech, kartou se platí běžně v hotelech, restauracích a obchodech, vyjímaje různé tržiště, bazary nebo místa na poušti. Výběry z bankomatů tu také nepředstavují žádný problém.

Kolik co stojí

Ceny v Kataru jsou většinou vyšší v porovnání s těmi v ČR. Ale například benzin je několikanásobně levnější v Kataru (zhruba 7 Kč/litr), naopak hotely a restaurace jsou dražší než u nás v ČR, ale zase ne příliš závratně. V průměrné restauraci se najíte za zhruba 200 Kč. Ceny na tržištích a bazarech bývají nižší, litr vody tu většinou nestojí více než 10 Kč (voda je v Kataru dražší než benzin) a půlkilový bochník chleba stojí kolem 30 Kč. Průměrný dvoulůžkový pokoj stojí kolem 2.000 Kč/noc.

Spropitné a smlouvání

Se spropitným za poskytnuté služby (hotel, restaurace, taxi apod.) je to podobné jako u nás a rozhodně tím druhou stranu potěšíte.

Na tržištích a bazarech se dá smlouvat, ale v klasických obchodech jsou ceny pevně dané. Rovněž cenu za taxi si lze předem dohodnout, pokud řidič rovnou nezapne taxametr.

Jak ušetřit

S tím, jak v Kataru ušetřit, to bude trochu složitější.

Katar je obecně dražší země a vízum můžete, ale poměrně obtížně, získat přes ambasádu (Katar nemá v ČR žádné zastoupení, získat vízum proto není levná záležitost), ale snazší cestou to lze prostřednictvím lepšího hotelu (více níže v kapitole o vízech). Dříve tuto službu nabízely pouze vybrané pětihvězdičkové hotely, ale dnes už tuto službu nabízí i hotely nižší kategorie, ale pořád se jedná o částky, které se úplně neslučují s příliš nízkonákladovým cestováním.

Hotely tu obecně bývají o něco levnější v letních měsících vzhledem k vysokým teplotám, a tudíž menšímu zájmu turistů navštívit tuto zemi.

Denní rozpočet

V první řadě bude záležet na ubytování, můžete se ubytovat v hostelu za pár stovek na noc, ale i v luxusním hotelu, který vás může vyjít na několik tisíc za noc.

Stravovat se taktéž dá v různých pouličních občerstveních nebo menších bufetech, ale i v luxusních restauracích. Dvoulůžkový pokoj v průměrném hotelu stojí zhruba 2.000 Kč/noc, jídlo a pití 300 Kč, doprava po městě 100 Kč, půjčení auta 700 Kč/den, ale na týden je možné sehnat auto od 3.000 Kč plus benzin 7 Kč/litr.

Tyto ceny se týkají hlavně Dauhá, které je dražší, a započteny jsou průměrné ceny, takže se dá vyžít levněji, ale určitě i podstatně dráž. Dále od hlavního města jsou některé ceny nižší. Vždy je lepší počítat s trochu vyššími výdaji.

Zavřít

Jak se budeš dopravovat

Jak do Kataru

Vstupní branou Kataru je hlavní město Dauhá. Z ČR do Dauhá nelétá žádná letecká společnost přímo, tudíž je potřeba minimálně jeden přestup.

Do Dauhá se dostanete například s Lufthansou, Turkish Airlines, Emirates nebo Qatar Airways, případně s nízkonákladovými Pegasus Airlines nebo flydubai. Ceny většinou začínají zhruba na 10.000 Kč. Doba letu se pohybuje kolem 10 hodin v závislosti na době přestupu.

Přímé lety jsou dostupné z okolních měst, například z Mnichova, Frankfurtu, Vídně nebo Budapešti na palubě Qatar Airways, doba přímých letů z těchto měst se pohybuje kolem 5–6 hodin.

Pokud však patříte k běžným smrtelníkům, do Kataru se z hlediska víz dostanete pouze díky stop–overu s Qatar Airways na letišti Dauhá, které slouží jako oblíbený přestupní bod pro cesty do Asie nebo Austrálie. Od prosince 2016 Katar vydává až 96hodinová tranzitní víza k pobytu v Kataru.

Jak se nejlépe dopravovat

K cestám napříč Katarem je nejlepší vlastní auto, které si bez problémů půjčíte ihned po příletu. Pokud plánujete návštěvu pouze hlavního města Dauhá, vystačíte si s veřejnou hromadnou dopravou.

Půjčení auta

V Kataru se jezdí vpravo, stejně jako v ČR. Půjčit si osobní automobil můžete přímo na letišti, a to buď ve stánku autopůjčovny nebo vše zařídit ještě před příletem on–line.

Půjčit si auto není problém, většinou stačí řidičský průkaz a věk alespoň 21 let (ale někdy i 25 let). Ceny za půjčení auta začínají na částce kolem 700 Kč/den a cena benzínu odpovídá zhruba 8 Kč za litr. Díky velikosti země se dá Katar projet za velmi krátkou dobu.

Katarská silnice

Městská doprava

Veřejná doprava v Dauhá dostála za posledních pár let velkému rozkvětu. Zprovoznilo se na několik desítek autobusových linek a v současné době se také vystavuje metro. To však nebude k dispozici dříve, než v roce 2019.

Je vhodné se seznámit s plánkem autobusových linek, k dohledání na mowasalat.com, ještě před odletem. Místní totiž veřejnou dopravu nevyužívají, a proto by vám s ní nikdo neporadil.

Cena jízdenky činí 10 riálů, je ale mnohem výhodnější si pořídit 24 hodinovou jízdenku za 20 riálů. Kupují se u řidiče a při nástupu je vždy potřeba přiložit jízdenku k terminálu.

Taxi v Dauhá je bezproblémové. Využívejte ale pouze světle modrých vozů, které vždy používají taxametr, a vyhněte se řidíčům, kteří vám nabídnou fixní cenu. Taxi je levné – nástupní taxa činí 4 riály a každý ujetý kilometr je účtován za 1,2 riálu.

Zavřít

Co ochutnáš

Katarská kuchyně

Katarská kuchyně se skládá hlavně z nepřeberného množství ryb, mořských plodů, kuřecího a rýže.

Ryba s rýží

Jak se stravovat jako místní

Pokud považujeme za místní vyloženě Katařany, tak ti jsou většinou bohatší a mají peníze i na dražší a luxusní restaurace. Pokud budeme hovořit o místních i o těch, co se přistěhovali z chudších asijských a afrických zemí kvůli práci, tak ti se stravují v pouličních občerstveních a různých bufetech, kde jídlo bývá levnější a kde se můžeme setkat např. s arabským chlebem, kebabem nebo různými tortillami apod.

Obvyklé ceny v restauracích

V Kataru najdete velké množství restaurací, které servírují jídla mnoha národních kuchyní, od západní přes čínskou, indickou, thajskou, syrskou až po místní.

Co se týče alkoholu, je v Kataru zakázaný a nesmí se pít na veřejnosti. Lepší hotely však mají k prodeji alkoholických nápojů speciální povolení, ale jeho ceny jsou hodně vysoké, taktéž ceny v restauracích bývají vyšší než v ČR.

Jídlo v průměrné restauraci seženete zhruba za 200 Kč, ceny v luxusních podnicích mohou být i několikanásobně vyšší. Ceny ve fastfoodech jsou podobné těm v ČR. Ale největší rozdíl je u cen alkoholu, pivo zde seženete za zhruba desetinásobek ceny u nás, tedy kolem 300 Kč. Dále půl litru coca coly stojí asi 50 Kč, káva kolem 100 Kč.

Zavřít

Jaké výlety podnikneš

Vzhledem k malé rozloze se dá procestovat celý Katar během několika dnů, většina zajímavých míst a historických měst se nachází při pobřeží. Vnitrozemí je jedna velká poušť, kam se určitě také stojí za to vypravit, nekonečné písečné pláně a duny mají své kouzlo a člověk si tu uvědomí, jaké nástrahy přírody zde museli a musí místní obyvatelé překonávat a jakým způsobem se s nimi vyrovnávají. Dá se říct, že buď jste ve městě, nebo na poušti, jelikož většina měst leží na pobřeží a jsou obklopeny pískem a pouštěmi.

Moderní metropole

Hlavní město Dauhá je hospodářským, politickým, kulturním a vzdělávacím centrem celého Kataru. Jeho rozvoj je spojen hlavně s ekonomickou silou země coby exportéra ropy, díky němuž je Katar jednou z nejbohatších zemí na světě. Dokladem toho je i fakt, že občané Kataru a firmy nemusí platit některé daně a cizinci nemusí platit daně žádné.

Naleznete zde staré historické stavby, mešity, muzea, tradiční bazary, dlouhou promenádu podél pobřeží a moderní centrum plné mrakodrapů nejrůznějších tvarů. Je potřeba zmínit i velká nákupní centra, která uspokojí nákupní potřeby i těch nejnáročnějších. V Dauhá také sídlí známá arabská televizní stanice Al Jazeera.

Historická místa

Al-Wakrah je staré obchodní a rybářské centrum ležící na pobřeží jižně od Dauhá. Město se pyšní zejména starým přístavem stejně jako množstvím historických mešit a tradičních staveb. Jeden ze zdejších historických městských domů byl nákladně zrestaurován a nyní slouží jako krásné muzeum.

Al-Zubarah je asi nejhistoričtější město v celém Kataru, je to opuštěné pouštní město ležící na severozápadním pobřeží poloostrova. Al-Zubarah byl kvetoucím perlovým a obchodním přístavem na březích Perského zálivu. Je jedním z největších a nejlépe zachovaných obchodních měst z 18. a 19. století z celé oblasti Perského zálivu. V roce 2013 bylo město zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO.

Přírodní zajímavosti

Khawr al Udayd leží zcela na jihu Kataru u hranic se Saudskou Arábií a je to známé tzv. vnitrozemní moře. Jedná se o moře uprostřed pouště s vlastním ekosystémem, jedno z mála takových míst na světě zapsaného v UNESCU.

Poušť zaujímá velkou část Kataru, a tak je takřka povinností se na ni jet podívat, projet se například na čtyřkolkách po písečných dunách může být docela adrenalinový zážitek. Případně se můžete projet po poušti na hřbetu velblouda nebo navštívit beduínské osady. Užít si den na poušti zakončený zapadajícím sluncem nad písečnými dunami je také úžasný zážitek, všechny aktivity a výlety pro vás může zařídit personál vašeho hotelu, případně některá z místních cestovních kanceláří.

Na vlastní pěst bychom se do nevyzpytatelné horké rozlehlé pouště raději nevydávali, stačí málo, člověk se lehce ztratí a může nastat velký problém.

Ras Abruq

Zavřít

Na co si dej pozor

Zdraví

Zdravotnictví je v Kataru na velmi vysoké úrovni, zájem o to zde pracovat mají zdravotníci z celého světa zvláště vzhledem k velmi dobrým pracovním a platovým podmínkám.

Zdravotními riziky může být dehydratace organismu (úpal, úžeh), ale zároveň může být pro organismus zátěží také časté střídání klimatizovaných a neklimatizovaných prostor, zvyšující se možnost rýmy, zánětu průdušek případně zápalu plic.

Kriminalita

Katar je bezpečnou zemí, ale doporučuje se dodržovat jistá pravidla. Je lepší, když se ženy minimálně po setmění pohybují venku v doprovodu muže. Vnitrostátní bezpečnost je poměrně vysoká a kriminalita je minimální i vzhledem k tomu, že Katar má přísné tresty za jakýkoli trestný čin.

Riziko katastrof

Katar leží v bezpečné oblasti, co se týká přírodních katastrof, žádná velká zemětřesení, tajfuny, povodně nebo sesuvy půdy apod. se tu běžně nevyskytují. Na co si člověk musí dát pozor, jsou hlavně hodně vysoké teploty během letních měsíců. Občas se tu může setkat i s písečnou bouří.

Důležité kontakty

Nejbližší zastoupení je velvyslanectví České republiky ve Státě Kuvajt, které má akreditace i pro Stát Katar: +965 6679 88 83.

Nouzová volání (policie, hasiči, záchranná služba): 999

Zavřít

Víza a na co mysli před cestou

Vízum

Aktualizace: Od 9. srpna 2017 zrušil Katar s okamžitou platností víza pro 80 států včetně České republiky a Slovenska. Bezvízový pobyt je umožněn po dobu 90 dní.

První turistická víza začal Katar vydávat až v roce 1989 a ani dnes není úplně nejsnazší je získat, i když to není rozhodně nemožné. Katar se snaží více otevřít turistům po vzoru Spojených arabských emirátů a zejména Dubaje. Existují dva způsoby, jak získat turistické vízum: zaprvé klasicky na nějakém zastupitelském úřadě Státu Katar (v ČR není, nejbližší je v Berlíně, Vídni a Budapešti). Druhý způsob funguje tak, že vám ho zajistí hotel, který jste si zarezervovali v Kataru, což je asi pohodlnější a cenově výhodnější.

Další dokumenty

Ke vstupu do země je potřeba pouze platný pas a vízum. Může se stát, že po příletu po vás budou chtít vidět zpáteční letenku (vytisknutý itinerář/potvrzená rezervace cesty z Kataru).

Očkování

Žádná očkování nejsou pro vstup do země povinná a ani se žádná speciální vyloženě nedoporučují.

Celní předpisy

Od 1. 2. 2012 je do všech států GCC (státy Perského zálivu) včetně Kataru zakázáno dovážet drogy všech druhů a forem, a to platí i o alkoholu. Dále jakékoliv zboží neslučitelné s islámem a jeho morálními normami, zboží pocházející z Izraele nebo mající na obalu nápisy v hebrejštině, případně izraelskou vlajku. Také nástroje, přístroje a vybavení určené k hazardním hrám jakéhokoliv druhu, komodity obsahující radioaktivní látky (včetně hodinek značky Trophy), pyrotechnické zboží, azbest a výrobky z něj. Pak cigarety (včetně žvýkaček v podobě cigaret), vepřové maso, surovou slonovinu, nebezpečný odpad, použité pneumatiky a indické žvýkačky značky Tambol.

Rezervuj

1.

Letenky

Cestovatelé k nám chodí nejen pro rady, ale i levné letenky. Najdi si i ty svou letenku do Kataru.

2.

Hotely

Mít kde složit hlavu není od věci. Podívej se na nabídku hotelů, hostelů i apartmánu v Kataru.

3.

Půjčení auta

Jsi milovník roadtripů? Podívej se na nabídku dostupných vozů k vyzvednutí nejen na letišti.

nebo

Zájezdy

Pokud dáváš přednost hotovému řešení, naplánuj si dovolenou v Kataru s cestovní kanceláří.

Diskuze

Jsme největší cestovatelská komunita v Česku a na Slovensku. Máš dotaz nebo hledáš spolucestovatele? Zeptej se ve fóru!

Založ nové téma

Akční letenky do Kataru

3v1: Letenky z Prahy na Srí Lanku, Maledivy i do Kataru
-35 %

Akce starší 2 týdnů

S 50% slevou do Turecka, Bahrajnu, SAE, Kuvajtu, Kataru, Íránu, Libanonu a dalších
-50 %

Akce starší 2 týdnů

Proleť se v posteli z Prahy přes Katar do Šanghaje
-34 %

Akce starší 2 týdnů

Byl jsi v Kataru?
Navrhni úpravu

Tohoto průvodce pro vás připravili