Litva - vodní hrad Trakkai
Litva

Jídlo v Litvě

Litevská kuchyně

Mezi tradiční jídla patří bramborové knedlíky (cepelinai) plněné mletým masem a polité sádlem.

Šaltibarščiai – studená polévka z červené řepy, okurek, vajec a z kefíru, ochucená koprem; ryby (sleď – silké), bramborové placky (blynai) upravené nasladko nebo slané a dále sladký koláč šakotis. Výborný je i tmavý žitný chléb.

Bramboráky se podávají se smetanou a s rybím masem. Litevci mají rádi pivo. Mezi dobré značky patří Šviturys, Baltios a Kalnapilis.

Jak se stravovat jako místní

V Litvě nenaleznete příliš restaurací (výjimkou jsou centra největších měst). Rozšířené jsou pouliční stánky s rychlým občerstvením (kebab, vafle). Litevské tradiční jídlo ochutnáte spíše ve městech v restauracích nebo při ubytování v soukromí. Pro nižší kupní sílu Litevců se většina lidí stravuje doma.

Obvyklé ceny v restauracích

Ceny jídel s přílohou v restauracích se pohybují od 100 Kč (3 eura). Čepované pivo od 1,20 euro. Alternativou jsou stánky s fast foodem. Často nabízejí kebab (kebabas). Ve městech naleznete tržnice s nabídkou čerstvých domácích produktů místních zemědělců (mléčné výrobky, zelenina a ovoce). Mléčné výrobky jsme koupili i v neděli před kostelem a dostali čerstvě nadojené mléko přímo po dojení na pastvině (brzy ráno a kolem 18 hod.).

Chystáš se do Litvy?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Jan Muhldorf
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.