Země čápů a pasoucích se krav

Litva (litevsky Lietuvos Respublika) sousedí s Polskem, Běloruskem, Lotyšskem a ruskou Kaliningradskou oblastí. Naleznete zde přívětivé obyvatele a zachovalou krajinu drobných zemědělců. Na své si přijdou milovníci lesů, jezer a cykloturistiky.

Průvodce pro tebe napsal Jan Muhldorf
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
květen - září
Ideální pro pohodovu letní dovolenou s mírnými teplotami.
Více o počasí
Letenky od
5 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 10x do roka a ušetříš cca 36 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do Litvy

Co vidět a navštívit v Litvě

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Litvě

Zavřít boční panel

Hora Křížů

Kriziu Kalnas – poutní místo a symbol odporu proti komunistické totalitě a sovětskému režimu. Nachází se u města Šiaulai. Nachází se zde podle odhadu několik miliónů křížů od poutníků z celého světa. Místo s jedinečnou atmosférou. Poblíž naleznete přístupný klášter františkánů a infocentrum.

Zavřít boční panel

Rumšiškés

Skanzen u vesnice Rumšiškés – na břehu přehrady Kauno Marios (Kaunaské moře) naleznete původní dřevěné stavby a dozvíte se, jak se dříve v Litvě žilo. 

Zavřít boční panel

Klaipéda

Přímořské letovisko s velkým mořským akváriem a muzeem jantaru. Klaipeda není žádný tepající velkopřístav, právě naopak. Příjemné menší okresní městečko s uvolněnou atmosférou, nikdo nikam nespěchá, není tu draho...

Zavřít boční panel

Kurská kosa

Poloostrov s písečnými dunami (Baltská Sahara) a národním parkem (zapsaná v UNESCO). Kurská kosa by měla být jedním z "must-see" v Litvě, na evropské poměry se jedná o ojedinělý přírodní úkaz.

Zavřít boční panel

Vilnius

Hlavní město Litvy bude asi tím prvním, co ze země uvidíte a bylo by škoda se tu chvíli nezdržet. Projděte se historickým centrem s úzkými uličkami, zaběhejte si po stezce podél řeky Neris, obdivujte architekturu, několik katedrál, klášter nebo hrad tyčící se nad městem. 

Vilnius je pochopitelně také přirozeným centrem země a výchozím bodem pro cesty do celé Litvy.

Zavřít boční panel

Trakai

Malebný vodní hrad a ikona Litvy. Kontakt na levné ubytování lze získat v pokladně hradu, případně lze podniknout jednodenní výlet z Vilniusu. Vlakem jste ve městečku Trakai za půlhodinku.

Zavřít boční panel

Vištytis

Jezero Vištytis je pro jeho rozmanitou flóru a faunu nazýváno evropským Bajkalem.

Počasí a sezóny v Litvě

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Litva
Stejné klima pro celou zemi

-2 °C

-1 °C

3 °C

12 °C

18 °C

20 °C

23 °C

22 °C

16 °C

10 °C

3 °C

-2 °C

Počasí

Litva leží v mírném pásu a počasí je přechodem oceánského a kontinentálního klimatu. 50 % srážek spadne v letních měsících. Zimy ve vnitrozemí bývají sušší a mrazivé. 

V Litvě je potřeba počítat s deštivějším počasím a vlhčím vzduchem poblíž moře. V červenci jsme zažili mnoho menších přeháněk, ale trvalý déšť jen jeden den. Slunečných dní bývá méně a od moře vane často vítr. 

Sezóny a kdy vyrazit

Od května do září je vhodné počasí pro pěší a cykloturistiku. Teploty vzduchu málokdy překročí 30 °C. Teplota moře je v létě 18 °C. Pokud navštívíte vnitrozemí Litvy v zimě, nezapomeňte na teplé oblečení. Teploty mohou klesnout i k - 35 stupňům. 

Skvělé akce do Litvy

ušetříš až 23%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 87%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 36%
Akce starší 2 týdnů
19 starších akcí
Avatar uživatele Jan Muhldorf
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 11 měs
Navrhni úpravu