Litva - vodní hrad Trakkai
Litva

Doprava v Litvě

Jak do Litvy

Aktuálně neexistuje žádné přímé letecké spojení Prahy ani Bratislavy s Vilniusem. Nejčastější cesta vede s LOTem přes Varšavu nebo s Air Baltic přes Rigu. Obecně se ceny letenek pohybují kolem 5.500 Kč.

Mnohem levněji – asi na 1.500 až 2.000 Kč za zpáteční jízdenku v neakční ceně – vyjde cesta přímým autobusem z Prahy. 

U mezinárodních spojů dominují dva autobusoví dopravci. Výše zmíněný Lux Express a pak také lotyšský Ecolines.

Jak se nejlépe dopravovat

Litevská města spojuje především autobusová doprava. Vlaky zde jezdí o něco méně než v ČR, ale jsou na dobré úrovni a cenově srovnatelné s cenami v Česku.

Stopem a maršrutkou

Pobaltí lze projet i stopem při dodržování bezpečnostních pravidel a se školní znalostí ruštiny nebo angličtiny.

Hromadné taxi mikrobusy (maršrutky) jezdí po pevné trase a pokud mají volno, tak vám zastaví. Směr a trasa jízdy umístěna na ceduli za předním sklem. Autobusové zastávky jsou vybaveny jízdními řády.

Autobusem

Cestování autobusem je víceméně podobné jako u nás. U regionálních spojů se jízdenka kupuje u řidiče, autobusy do malých vesnic však jezdí často jen jednou nebo dvakrát denně. 

Naopak spojení mezi většími městy je frekventované a většinou operováno moderními autobusy. Jízdenky většinou můžete koupit na autobusovém nádraží před odjezdem, ale i online přes internet. Výborně poslouží vyledávač autobusových spojení autobusbilietai.lt.

Vlakem

Železnic je v Litvě poměrně málo, ale mezi velkými městy se jedná o relevantní a kvalitní způsob dopravy. Vlaky jsou většinou moderní (mj. z plzeňské Škodovky) a jezdí na čas. Bohužel frekvence spojení už tak slavná není. Pro koupi jízdenek a vyhledávání spojení navštivte web železnic litrail.lt.

Půjčení auta

Půjčit auto lze nejlépe na mezinárodním letišti a ve Vilniusu. Litr benzinu vás vyjde na 1,1 eura. 

Asfaltové silnice jsou dobře značeny. Vedlejší cesty jsou prašné štěrkové. Za deště nelze doporučit pro motoristy ani pro cyklisty. Osobní auta a motocykly neplatí dálniční poplatky. 

Na kole

Litva je rovinatá a kilometry vám zde budou rychle ubíhat. Silnice a cíle jsou dobře značené a v okolí měst i ve městech samotných naleznete cyklostezky (od luxusních až po ty se špatným povrchem).  Pokud vede vedle silnice cyklostezka, tak je cyklista povinný ji použít. Další povinností je mít reflexní vestu, a to i ve dne. Většina místních cyklistů i na starších kolech jí má.

Další povinností cyklisty je svítit i ve dne, a to vepředu i vzadu. V praxi nás ale nikdo nekontroloval. Osvětlené cyklisty za denního světla jsme téměř neviděli.

Řidiči nejsou k cyklistům příliš ohleduplní a na hlavních silnicích je potřeba si dávat pozor hlavně na početné kamióny. Ideální pro cykloturistiku jsou vedlejší asfaltové komunikace s menší hustotou dopravy. Pokud se smíříte s menší cestovní rychlostí, doporučujeme jezdit po nezpevněných prašných štěrkovo-písčitých cestách. Za mokra je potřeba počítat s nízkou rychlostí a s rizikem pádu do štěrku a bláta. Trpět zde bude jak váš zadek, tak i kolo. Odměnou vám budou malé malebné vesničky a samoty, kam se většina běžných turistů nedostane.

Shrnutí

Mezi nejčastější veřejnou dopravu patří jistě autobusy. Vlakové spoje jezdí o dost méně. Ceny jsou podobné jako v ČR. Držitelé karty ISIC mají nárok na poloviční slevu na vlak. 

Pokud cestujete s jízdním kolem, je potřeba si místo pro kolo včas rezervovat. Místa pro kola jsou omezená. Před odjezdem jsme se několikrát dozvěděli, že místa pro kola nejsou. Ve vlaku pak místa byla a průvodčí nám ochotně prodal jízdenku pro nás i pro kola.

Ve městech funguje pouze autobusová, případně trolejbusová doprava. Tramvaje ani metro v Litvě nevedou. Linky jezdí obvykle často, jízdní řády jsou vyvěšeny na všech zastávkách a systémy jsou přehledné a levné (jízdně maximálně 1,50 €).

Chystáš se do Litvy?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Jan Muhldorf
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

2 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.