Monako
Monako

Peníze a ceny v Monaku

Euro

Místní měnou je euro (EUR), které nahradilo dříve obíhající francouzský frank a monacký frank. Jedno euro se člení na 100 centů. Mince mají nominální hodnoty 1, 2, 5, 10, 20, 50 centů, 1 €, 2 €. Bankovky mají nominální hodnotu 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 euro.

Směnárny a platba kartou

Místní měnu lze směnit ve směnárnách, v hotelích nebo několika bankách. Banky jsou o víkendech a svátcích zavřeny s výjimkou Credit Foncier de Monaco poblíž kasina, která je otevřena denně od 12 do 23 hodin včetně víkendů a svátků. Bankomaty se nachází v bankách, některých obchodech, na nádraží a kasinu. U velké většiny prodejců jsou akceptovány platební karty. Není problém s nimi platit.

Kolik co stojí

Je obecně známo, že je v Monaku draho. Ceny jsou tu podstatně vyšší než u nás. Zemědělská výroba tu neexistuje a veškeré potraviny se dováží, to se pak odráží na jejich ceně. Ceny pozemků jsou tu dokonce nejdražší na světě. Pokud si jídlo nakoupíte v supermarketu nebo vám nevadí McDonald´s, hlady neumřete. Veřejná doprava je také o dost levnější než taxi, ale všude se tu dá samozřejmě dojít pešky. Ubytování doporučujeme v okolních městech například v Nice, kde se dá pořídit o polovinu levněji.

Příklad cen:

  • Jídlo v levné restauraci – 25 €
  • Voda – 2 €
  • Káva – 4 €
  • Menu v McDonald´s – 8 €
  • Místní doprava (jednosměrná jízdenka) – 2 €
  • Benzin – 1,6 €
  • Ubytování v levném hotelu – 180 €  noc/dvě osoby
  • Taxi za 1 km – 2 €

Spropitné a smlouvání

Stejně jako v mnoha evropských zemích, i zde je spropitné zahrnuto v ceně. Ale je slušností dát spropitné, pokud jste se službami spokojeni. Obyčejné spropitné činí 5 €. Ceny za služby i v obchodech jsou pevně dané.

Jak ušetřit

V Monaku se dá ušetřit na mnoha věcech. Určitě bychom se vyhnuli restauracím a pro jídlo raději zašli do obchodu nebo si koupili po cestě plněnou bagetu. Pokud budete ubytováni v apartmánu s kuchyňkou, máte vyhráno. Ubytovat se dá levněji v přilehlých městech, jako je Nice nebo Menton. Z obou měst je dobrá dostupnost veřejnou dopravou. Z Nice i Mentonu jezdí každých 15 minut autobus č. 100, za nějž zaplatíte pouze 1,5 € za jednosměrnou jízdenku.

V Monaku se raději vyhněte taxislužbám, pěšky se tu dostanete všude. A pokud by se vám přece jen nechtělo chodit pěšky, celodenní lístek na autobus vás vyjde na 6 €. Vyhnout se kasinu je v Monaku pravidlo číslo jedna, jak ušetřit.

Denní rozpočty

Pro lepší přehled přinášíme srovnání tří variant denních rozpočtů:

Nízkorozpočtový cestovatel vyrazí z Nice, kde za svůj pokoj zaplatí 50 € (cca 1.400 Kč), za cestu autobusem zaplatí 3 € (cca 80 Kč). Doma připravená svačina ho může vyjít na 4 € (cca 110 Kč). V cílové destinaci stráví svůj den třeba na pláži, v parku, procházkou po městě za 0 € (0 Kč). Nejnižší denní náklady mohou činit 1.590 Kč za osobu/den.

Zlatá střední cesta, kdy se ubytujeme v levném hotelu v Monaku za 140 € (cca 3.800 Kč), stravovat se budeme v místních fast foodech nebo obchodech za zhruba 15 € (cca 400 Kč), po městě se budeme pohybovat autobusem za 6 € (cca 165 Kč) a rozhodně si nenecháme ujít Oceánografické muzeum za 14 € (cca 380 Kč). Takto strávený den nás vyjde na 4.745 Kč za osobu/den.

Náš luxusně strávený den bude zahrnovat špičkový hotel v centru za 555 € (cca 15.000 Kč), na jídlo si zajdeme do restaurace za 130 € (cca 3.500 Kč) a po městě se vozíme v zapůjčeném sporťáku za 150 € (cca 4.000 Kč). Večer nemůžeme zakončit jinak než v kasinu, které nás připraví o 1.111 € (cca 30.000 Kč). Dostáváme se na částku 52.500 Kč, která rozhodně nemusí být konečná.

Uvedené ceny jsou samozřejmě orientační, vždy je potřeba naplánovat si náklady před cestou.

Chystáš se do Monaka?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele K Lehoťáková
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.