Euro

Místní měnou je euro (EUR), které nahradilo dříve obíhající francouzský frank a monacký frank. Jedno euro se člení na 100 centů. Mince mají nominální hodnoty 1, 2, 5, 10, 20, 50 centů, 1 €, 2 €. Bankovky mají nominální hodnotu 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 euro.

Euro

Směnárny a platba kartou

Místní měnu lze směnit ve směnárnách, v hotelích nebo několika bankách. Banky jsou o víkendech a svátcích zavřeny s výjimkou Credit Foncier de Monaco poblíž kasina, která je otevřena denně od 12 do 23 hodin včetně víkendů a svátků. Bankomaty se nachází v bankách, některých obchodech, na nádraží a kasinu. U velké většiny prodejců jsou akceptovány platební karty. Není problém s nimi platit.

Kolik co stojí

Je obecně známo, že je v Monaku draho. Ceny jsou tu podstatně vyšší než u nás. Zemědělská výroba tu neexistuje a veškeré potraviny se dováží, to se pak odráží na jejich ceně. Ceny pozemků jsou tu dokonce nejdražší na světě. Pokud si jídlo nakoupíte v supermarketu nebo vám nevadí McDonald´s, hlady neumřete. Veřejná doprava je také o dost levnější než taxi, ale všude se tu dá samozřejmě dojít pešky. Ubytování doporučujeme v okolních městech například v Nice, kde se dá pořídit o polovinu levněji.

Příklad cen:

  • Jídlo v levné restauraci – 25 €
  • Voda – 2 €
  • Káva – 4 €
  • Menu v McDonald´s – 8 €
  • Místní doprava (jednosměrná jízdenka) – 2 €
  • Benzin – 1,6 €
  • Ubytování v levném hotelu – 180 €  noc/dvě osoby
  • Taxi za 1 km – 2 €

Spropitné a smlouvání

Stejně jako v mnoha evropských zemích, i zde je spropitné zahrnuto v ceně. Ale je slušností dát spropitné, pokud jste se službami spokojeni. Obyčejné spropitné činí 5 €. Ceny za služby i v obchodech jsou pevně dané.

Jak ušetřit

V Monaku se dá ušetřit na mnoha věcech. Určitě bychom se vyhnuli restauracím a pro jídlo raději zašli do obchodu nebo si koupili po cestě plněnou bagetu. Pokud budete ubytováni v apartmánu s kuchyňkou, máte vyhráno. Ubytovat se dá levněji v přilehlých městech, jako je Nice nebo Menton. Z obou měst je dobrá dostupnost veřejnou dopravou. Z Nice i Mentonu jezdí každých 15 minut autobus č. 100, za nějž zaplatíte pouze 1,5 € za jednosměrnou jízdenku.

V Monaku se raději vyhněte taxislužbám, pěšky se tu dostanete všude. A pokud by se vám přece jen nechtělo chodit pěšky, celodenní lístek na autobus vás vyjde na 6 €. Vyhnout se kasinu je v Monaku pravidlo číslo jedna, jak ušetřit.

Denní rozpočty

Pro lepší přehled přinášíme srovnání tří variant denních rozpočtů:

Nízkorozpočtový cestovatel vyrazí z Nice, kde za svůj pokoj zaplatí 50 € (cca 1.400 Kč), za cestu autobusem zaplatí 3 € (cca 80 Kč). Doma připravená svačina ho může vyjít na 4 € (cca 110 Kč). V cílové destinaci stráví svůj den třeba na pláži, v parku, procházkou po městě za 0 € (0 Kč). Nejnižší denní náklady mohou činit 1.590 Kč za osobu/den.

Zlatá střední cesta, kdy se ubytujeme v levném hotelu v Monaku za 140 € (cca 3.800 Kč), stravovat se budeme v místních fast foodech nebo obchodech za zhruba 15 € (cca 400 Kč), po městě se budeme pohybovat autobusem za 6 € (cca 165 Kč) a rozhodně si nenecháme ujít Oceánografické muzeum za 14 € (cca 380 Kč). Takto strávený den nás vyjde na 4.745 Kč za osobu/den.

Náš luxusně strávený den bude zahrnovat špičkový hotel v centru za 555 € (cca 15.000 Kč), na jídlo si zajdeme do restaurace za 130 € (cca 3.500 Kč) a po městě se vozíme v zapůjčeném sporťáku za 150 € (cca 4.000 Kč). Večer nemůžeme zakončit jinak než v kasinu, které nás připraví o 1.111 € (cca 30.000 Kč). Dostáváme se na částku 52.500 Kč, která rozhodně nemusí být konečná.

Uvedené ceny jsou samozřejmě orientační, vždy je potřeba naplánovat si náklady před cestou.

Avatar uživatele K Lehoťáková
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu