Abuja

Doprava v Abuji

Jak se dostat do Abuji

Do Abuji se nejlépe dopravíte letecky. Létá tam několik evropských společností (např. KLM, Turkish Airlines či Lufthansa), jejichž ceny začínají na 20.000 korunách. Nepočítejte však s přímými lety z Prahy, vždy je nutný alespoň jeden přestup (v závislosti na aerolince nejčastěji v Amsterdamu, Istanbulu či Frankfurtu).

Doba letu činí průměrně 13 hodin, ale v závislosti na přestupech může být i delší či o něco málo kratší. V Abuji přiletíte na Nnamdi Azikiwe International Airport, odkud můžete pokračovat levnými vnitrostátními lety do dalších koutů země.

Jak cestovat po Abuji

Cestování po Abuji je na rozdíl od přemísťování se po přeplněném Lagosu naprosto bez problémů. Díky moderním širokým ulicím téměř nehrozí, že se zaseknete v koloně, a i autobusy hromadné dopravy působí na nigerijské poměry velice organizovaně.

Taxi

Minimálně ze začátku však stále doporučujeme využívat primárně taxíky. Po městě jich jezdí dostatek a ceny nejsou nikterak závratné. Stejně jako v případě Lagosu platí, že není vhodné nasednout hned do prvního auta, které na vás zatroubí, ale jet ideálně s někým předem prověřeným. Je však nutné dodat, že bezpečnostní rizika jsou v Abuji v porovnání s Lagosem výrazně menší, tudíž se například nemusíte bát jet z letiště s jedním z čekajících řidičů.

Před nástupem do auta se s řidičem vždy dohodněte na celkové ceně, přičemž buďte připraveni vyjednávat. Pokud možno, zjistěte si předem od místních orientační cenu za vaši trasu a řekněte pak řidiči, že to je přesně ta částka, za níž s ním pojedete. Toto platí hlavně pro přesuny v rámci města, při cestě z letiště není prostor pro vyjednávání velký.

Jakmile nabydete dojmu, že je řidič solidní, je vhodné vzít si na něj kontakt a od té doby už jezdit jen s ním. Ušetříte tím na cenách a zároveň se mezi vámi vybuduje potřebná důvěra, která se bude později hodit při jakýchkoli nestandardních situacích.

Autobus

V Abuji jezdí jak klasické velké autobusy, tak i malé dodávky převážející zhruba desítku lidí. Obě varianty jsou na rozdíl od Lagosu bezpečné a lze je využívat v kteroukoli část dne. Musíte však mít na paměti, že neexistují žádné jízdní řády (a pokud ano, tak jsou jen málokdy dodržovány), takže si svou jízdu nemůžete moc naplánovat. Navíc některé zastávky jsou sice jasně vyznačeny, jiné však už nikoli.

Před každou jízdou je tak dobré zeptat se někoho místního, jak se nejlépe dostat z bodu A do bodu B. Za jízdenku se pak platí přímo v autobuse průvodčímu, který si vás sám najde a řekne vám, jaké je cena (nevyjednává se). Nelekejte se, pokud si vezme vaši velkou bankovku a odchází – pravděpodobně si šel jenom rozměnit. Pokud jedete danou linkou poprvé, je dobré ujistit se buď u průvodčího, nebo u spolucestujících, kde je vaše výstupní zastávka, a nechat se na to v pravou chvíli upozornit. Celý proces využívání místních autobusů vypadá dost složitě, ale jakmile si ho jednou osvojíte, zamilujete se do něj. Minimálně jednou bychom ho doporučovali všem vyzkoušet.

Mototaxi

V Abuji jsou na rozdíl od jiných afrických měst mototaxi oficiálně zakázané (občas je sice uvidíte, ale nástupem riskujete nepříjemnou pokutu).

Půjčení auta

Abuja je jedno z mála velkoměst subsaharské Afriky, kde si kvůli klidné dopravní situaci nemusíte bát půjčit auto. Buďte stále obezřetnější než běžně a očekávejte neočekávané.

Pěšky

Na rozdíl od Lagosu se v Abuji můžete v klidu procházet městskými ulicemi. Ve městě je obecně bezpečno (najdou se samozřejmě výjimky), a tak si klidně můžete zajít na trh nebo do parku pěšky. Obezřetní buďte pouze v nočních hodinách.

Chystáš se do Abuji?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.