Co tady objevíš?

Přestože není ani zdaleka největší, je Abuja hlavním městem Nigérie. Jedná se o moderní město vybudované v 80. letech 20. století právě za účelem stát se novým centrem země. Na rozdíl od megalomanského Lagosu Abuja působí klidným a spořádaným dojmem. Široké ulice, žádné dopravní zácpy, minimum chaotických pouličních prodejců, moderní architektura, bezpečí – to vše dělá z Abuji ideální bránu do Afriky pro turisty, kteří černý kontinent dosud neokusili. 

Průvodce pro tebe napsal Michal Kohlert
Připrav se na
1 den
V nově vybudovaném městě nejsou žádné památky, zajímavé bude hlavně poznávání kultury.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Listopad - březen
V té době je v Abuji období sucha, které však kromě minima deště přináší i vyšší teploty.
Více o počasí
Letenky od
20 000 Kč
Běžná cena při odletu z Prahy.
Akční nabídky
Zavřít boční panel

Abuja National Mosque

Nigerijská národní mešita vybudovaná v roce 1984 zaujme návštěvníky Abuji na první pohled. Je totiž natolik velká, že je viditelná z velké části města. Pro turisty je přístupná každý den kromě muslimských svátků a pátku. V pátek se snažte mešitě vyhnout velkým obloukem, protože se k ní sjíždí věřící z širokého okolí a je to tak jedna z mála příležitostí, jak v Abuji uváznout v koloně.

Zavřít boční panel

National Church of Nigeria

Alternativou k nigerijské národní mešitě je křesťanský národní kostel. Ten sice z pohledu turisty vyhledávajícího exotiku nemusí zní natolik poutavě, ale při pohledu na využitý architektonický styl se přesvědčíte o opaku. Kostel byl na přelomu tisíciletí postaven v postmodernistickém neogotickém stylu a už jenom fakt, že samotná stavba trvala s přestávkami 16 let, vypovídá o jeho unikátnosti.

Zavřít boční panel

Millennium Park

Největší park v Abuji se nachází v části Maitama. Zhruba uprostřed ho rozděluje řeka, přes níž vede několik mostů a lávek. Dále tam na vás čekají různé uměle vybudované vodní nádrže, fontány, a především vzrostlá zeleň, pod níž se můžete v horkých dnech schovat. Zajímavostí je, že na otevření parku v roce 2003 osobně dohlíželi např. tehdejší britský premiér Tony Blair či královna Alžběta II.

Zavřít boční panel

Jabi Lake Park

Krásný a klidný park a jezero nedaleko centra je perfektním místem na odpočinek. Když budete mít štěstí, uvidíte na břehu jezera rybáře prodávajícího čerstvě chycené úlovky. Perfektní zážitek kazí, jakožto u většiny nigerijských atrakcí, velké množství volně se povalujících odpadků.

Zavřít boční panel

Sarius Palmetum Botanical Garden

Alternativou ke klasickým městským parkům může být botanická zahrada Sarius Palmetum. Kromě mnoha druhů více či méně exotických květin na vás čeká několik kilometrů cestiček a mnoho příjemných míst k posezení a relaxaci. Některé květiny si dokonce můžete i zakoupit. Vstupné činí 60 Kč. Jen si dejte pozor na možnost vyžadování zaplacení speciálního poplatku za větší fotoaparát. Je lepší ho tedy u vchodu zamaskovat.

Zavřít boční panel

Nike Art Gallery

Unikátní venkovní galerie nabízí ukázku historického i současného nigerijského umění. Těšit se můžete na tradiční domky, sochy, obrazy a mnoho dalšího. To vše za přítomnosti umělců, kteří přímo před vámi vytváří další díla. Galerie je koncipována především pro turisty, takže počítejte s vyššími cenami. Alespoň máte jistotu, že nekupujete africké umění vyrobené v Číně.

Zavřít boční panel

Aso Rock

400 metrů vysoká hora je považována za symbol města. Není náhodou, že Abuja byla v 80. letech vybudována právě v těsné blízkosti hory, jejíž název se z místního jazyka asokoro překládá jako Vítězná. Aso Rock je viditelná téměř ze všech částí města, tudíž vás výstup na ni neustále láká.

V těsné blízkosti hory se však nachází prezidentský palác, parlament a nejvyšší soud, což znamená, že pro vstup potřebujete speciální povolení. To vám vydá úřad nazvaný Federal Capital Territory Administration nacházející se na adrese Kapital Street, Off Obafemi Awolowo Street, Garki Area, Abuja. Alternativou této administrativní komplikaci může být výstup na 40 km vzdálenou horu Zuma Rock vysokou 1.125 metrů, k níž není potřeba žádné speciální povolení.

Zavřít boční panel

Magicland Park

Pokud jste v Abuji již delší dobu a už poněkud zoufale hledáte nápady, co máte podniknout, zkuste Magicland Park. Jedná se o klasickou stálou pouť (částečně jako naše Matějská), akorát v poněkud menším měřítku. Přesto má možnost projet se v Nigérii na ruském kole nebo autodromu své kouzlo. Podobnou zábavu pak ještě nabízí Maitama Amusement Park.

Počasí a sezóny v Abuji

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Abuja
Teploty během roku

34 °C

36 °C

37 °C

35 °C

32 °C

30 °C

29 °C

28 °C

27 °C

30 °C

32 °C

34 °C

Počasí

Abuja leží v suchém tropickém podnebném pásu, takže se připravte na vysoké teploty po celý rok. Na rozdíl od jižněji položeného Lagosu však v Abuji není taková vlhkost vzduchu, což znamená, že přestože na teploměru naměříte více stupňů v Abuji než v Lagosu, pocitová teplota je příjemnější v hlavním městě.

Sezóny a kdy vyrazit

Vzhledem ke střídání období dešťů a sucha je ideální doba k návštěvě Abuji od listopadu do března, kdy v hlavním městě Nigérie téměř neprší. Na druhou stranu v té době teploty dosahují už hodně nepříjemných hodnot, takže pokud vám nevadí, že párkrát za den zmoknete, jeďte klidně v období dešťů, jen zřídka se stane, že by pršelo nonstop celý den.

Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu