Muzea a umění 

Linec i přes svojí nevelkou rozlohu oplývá překvapivě velkým množstvím muzeí a významných uměleckých center. Na své si přijdou milovníci klasického umění, ale především toho moderního. Rozsáhlé expozice současného umění najdete v muzeu Lentos nebo Muzeu moderní historie. Jednou z nejzajímavějších expozicí pak nabídne známé Ars Electronica Center, kde se zábavnou interaktivní formou dozvíte vše o nejmodernějších technologiích nebo fyzikálních objevech. 

Seznam všech významných muzeí a galerií najdete na oficiálním webu linztourismus.at

Ochutnejte linecký mřížkový koláč 

Ačkoli původ označení „našeho“ lineckého vánočního cukroví je dost nejasný a s Lincem vlastně nemá nic společného, přesto se sem vyplatí zajet právě kvůli místní sladké specialitě. Tou je legendární linecký koláč, kterému místní říkají „mřížkový“ a který seženete v každé kavárně, restauraci i pekárně.  

Koláč s marmeládou zdobený na vrchu mřížkou z těsta je v Rakousku registrovaný jako tradiční potravina a jeho původ sahá až do poloviny 17. století, čímž se dostává na úroveň nejstarších cukrářských receptů světa. 

Projížďka horskou tramvají Pöstlingbergbahn 

Za hezkých dnů určitě nevynechejte vyjížďku ke klášteru na kopci Pöstlingberg, od něhož se otvírá výhled na město Linec, širokou Dunajskou nížinu i Alpy. Přímo z centra až na vrchol kopce jezdí jedna z místních největších atrakcí, horská tramvaj Pöstlingbergbahn, která v minulosti jezdila i se 3. ozubnicovou kolejí.  

Na trati se v pravidelných intervalech o víkendech střídají moderní tramvaje se starými historickými vozy, jež po ostrých obloucích stoupají do strmého kopce. Za jízdu v historickém voze neplatíte žádný příplatek.  

Detaily o cenách jízdenek a jízdních řádech najdete v kapitole „Doprava“. 

Vánoční trhy 

Je příjemnou tradicí německojazyčných zemí, že adventní trhy v tamních městech patří k nejlepším na světě. Ani Linec není výjimkou. I když trhy na hlavním náměstí Hauptplatz nepatří k nejrozsáhlejším, atmosféra bohatě zdobených stromků a stánků se skvělým pečivem, klobásami nebo svařákem je v Linci parádní.  

Místní vánoční trhy ideálně poslouží jako zastávka po cestě do/z Alp nebo jako jednodenní výlet z jižních Čech. 

Festivaly 

Linec je rakouským městem festivalů, na pravidelné každoroční bázi se zde koná hned několik významných akcí:  

  • Ars Electronica Festival: Linec je zapsán na seznamu UNESCO jako město nových médií a není proto divu, že se právě zde pořádá vždy první nebo druhý týden v září světoznámý festival vědy a umění. Do města se v tu dobu sjedou vědci u umělci z celého světa a v několika muzeích i vědeckých institucích zábavou formou představují nejnovější objevy, technologické pokroky i zajímavé umělecké instalace. 
  • Nextcomic Festival: Milovníci komiksového umění z celé Evropy zamíří do Lince vždy jeden z březnových víkendů, kdy se koná každoroční Nextcomic Festival. Po celém městě návštěvníci můžou objevovat umělecké instalace komiksů, nahlédnout do pozadí tvorby i zjistit, jak komiksy můžou spoluvytvářet mediální scénu. 
  • The Linz Klangwolken (Oblaka zvuků): Každý podzim (termíny se rok od roku liší) ulice Lince zaplní tisíce lidí obdivujících multimediální umění od videomappingů na budovy, ohňostrojů, pouličního divadla i koncertů.  

Industriální turistika 

Linec není jen město umění, nových médií a skvělé gastronomie. Ve městě sídlí největší rakouská ocelárna, zdaleka viditelná při průjezdu po dálničním průtahu. Firma Voestalpine, která místní ocelárnu provozuje, v minulých letech otevřela zajímavé muzeum Stahlwelt („Ocelový svět“), v němž přibližuje, jak celý proces výroby funguje.  

Highlightem jsou však beze sporu organizované prohlídky zákulisí fabriky. K dispozici jsou jak jednotlivcům, tak skupinám, a to vždy v sobotu, začíná se od 11:30.  

Je nutné se předem objednat online na webu voestalpine. Délka jedné prohlídky muzea se pohybuje kolem 1,5 hodiny, prohlídka reálného provozu pak zabere asi 3 hodiny. 

Platí se 10 EUR za vstup do muzea a 20 EUR za prohlídku továrny. Pozor, děti pod 12 let mají vstup zakázán! 

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 2 lety
Navrhni úpravu