Ideální na víkend, ještě lepší na týden

Málokdo by nevěděl, kde leží Rakouská republika. Mimo České republiky a Slovenska sousedí na severu s Německem, na západě s Lichtenštejnskem a Švýcarskem, na jihu s Itálií a Slovinskem a na východě s Maďarskem.

Rakousko není jen Vídeň. Objevte nádherná jezera, překrásné hory, hrady, zámky a v neposlední řadě nespočet historických měst v čele s Grazem, Lincem a Salzburgem.

Země vás okouzlí i v čase vánočním, kdy se napříč celým Rakouskem konají vyhlášené a svařeným vínem provoněné vánoční trhy. Po Novém roce vyrazte do rakouských Alp na skvělé lyžování v místních lyžařských střediscích.

Průvodce pro tebe napsal Barbora Lapišová
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
celoročně
V zimě na lyže, na jaře do měst, v létě na túry.
Více o počasí
Letenky od
350 Kč
Je běžná cena jednosměrné jízdenky na vlak či autobus.
Akční nabídky

Praktické tipy do Rakouska

Co vidět a navštívit v Rakousku

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Rakousku

Zavřít boční panel

Tyrolsko

Třetí největší spolková země Rakouska nabídne ty nejlepší zážitky z Alp, a to jak v zimě, tak v létě. O celém Tyrolsku jsme si pro vás připravili speciálního průvodce.

Průvodce regionem Tyrolsko

Zavřít boční panel

Zell am See

Malebné městečko v srdci rakouských Alp najdete na břehu Zellerského jezera na úpatí kopce Shmittenhöhe a co by kamenem dohodil od známého ledovce Kitzsteinhorn. Zell am See je jakési centrum celého kraje a skýtá zábavu takřka po celý rok. 

V létě vyrazíte na túru do kopců, budete si užívat adrenalinu v podobě akrobatického létání či paraglidingu nebo si vyjedete na kole. Zimní období asi netřeba představovat, kamkoliv v Rakousku vyrazíte v zimě, vždy bude na dohled sjzedovka nebo lanovka, Zell am See samozřejmě nevyjímaje.

Zavřít boční panel

Vídeň

Podívejte se na staré centrum. Procházka centrem města je zdarma. Prohlédněte si Parlament, Hofburg, Operu, Stephansdom a katedrálu sv. Karla na náměstí Karlsplatz. Nezapomeňte na Radnici, kde se pořád něco děje. Například v létě navštivte Filmový festival. Kromě promítání tady najdete i stánky se světovou kuchyní.

Ze zámků zavítejte k Belvedere, jehož zahrady jsou takové malé Verailles. Kousek dál od centra se nachází Schönbrunn. V jeho zahradách uvidíte starý palmový skleník, nebo tam můžete navštívit nejstarší zoo na světě.

Z parků stojí za návštěvu Volksgarten (u paláce Hofburg) se sochou císařovny Elisabeth a růžovou zahradou. Stadtpark je také malou oázou téměř v centru města. Pokud toužíte po adrenalinu, podívejte se do Prátru. Návštěvu naplánujte až na večer. Osvětlený park má působivou atmosféru a atrakce jsou otevřeny cca do půlnoci. Je dobré vědět, že většina atrakcí je přes zimu zavřená. Milovníky moderní architektury zaujme kampus Vídeňské univerzity (WU) kousek od Pratru.

Zavřít boční panel

Innsbruck

Innsbruck je hlavní město Tyrolska. Nachází se zde renesanční zámek Ambras. Uvnitř můžete vidět portréty císařské rodiny i umělecká díla starých mistrů. Nezapomeňte se podívat také do centra města. Navštívit můžete také zahrady Swarovski Crystal Worlds.

Zavřít boční panel

Salzburg

Město, kde můžete navštívit rodný dům Amadea Mozarta. Celé centrum starého města je zařazeno do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Pevnost nad městem je dobře zachovaná, neboť byla dobývána pouze jednou a neúspěšně.

Zavřít boční panel

Linec

Moderní industriální město. Své mládí zde strávil Adolf Hitler a chtěl jej přebudovat v centrum Třetí říše. V blízkosti můžete navštívit koncentrační tábor Mauthausen. Z návštěvy samotného města si návštěvník odnese zejména kulturní zážitky z muzeí a koncertů.

Zavřít boční panel

Graz

Graz, neboli Štýrský Hradec, je známý zejména díky historickému centru města a kopci Schlossberg s hodinovou věží. Architektonicky zajímavá je moderní budova Domu umění. 

Zavřít boční panel

Hallstatt

Je těžařskou vesnicí pod kopci a tyčí nad stejnojmenným jezerem. Sůl zde lidé začali těžit již před 7.000 lety. Navštívit tady můžete nejstarší solný důl na světě nebo románský kostel z konce 12. století. Vesnice má dokonce svou kopii v Číně.

Zavřít boční panel

Melk

Je město na Dunaji známé zejména díky ohromnému baroknímu benediktinskému klášteru. Město nabízí mnoho starých budov, nejstarší z nich je dům na skále. 

Zavřít boční panel

Neusidler See

Nachází se na hranici s Maďarskem. Místo nabízí možnosti koupání, vodních sportů a festivalů a je v Rakousku oblíbeným místem k trávení letní dovolené. V okolí se nacházejí tři zámky – Halbturn, Esterházy a Kittsee. V češtině je také známé pod názvem "Neziderské jezero".

Zavřít boční panel

Eisriesenwelt

Eisriesenwelt je 40 kilometrů dlouhá ledová jeskyně v regionu Salzburg. I v létě zde teploty nedosahují kladných hodnot, a tak se musejí návštěvníci zaopatřit teplým oblečením a uzavřenou obuví. V temné nehostinné jeskyni vás průvodce vybaví lampami a ledové sochy vám také osvětlí, ale jen na chvíli. Zajímavostí je, že díky kolísavým teplotám se objekty neustále proměňují.

Zavřít boční panel

Kreuzenstein

Hrad Kreuzenstein byl postaven v raném středověku a byl zničen za třicetileté války. V 19. století byla budova přestavěna do dnešní podoby. Zajímavostí je, že majitelé k přestavbě nakoupili části středověkých staveb z celé Evropy, aby hrad vyhlížel autenticky.

Zavřít boční panel

Hochosterwitz

Hrad Hochosterwitz se tyčí na skále ve výšce 664 metrů nad hladinou moře. K hradu vede cesta se čtrnácti branami. Jedná se o jeden z nejpůsobivějších rakouských hradů.

Zavřít boční panel

Grafenegg

Zámek Grafenegg v sobě snoubí několik historických stylů od gotiky, přes baroko a biedermeier až po novogotiku. 

Počasí a sezóny v Rakousku

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Nížiny na severu
Městská turistika nebo vyjížďky na kole

3 °C

6 °C

11 °C

16 °C

21 °C

24 °C

26 °C

26 °C

21 °C

15 °C

8 °C

5 °C
Alpy
V zimě parádní lyžovačka, v létě túry po horách

-3 °C

-3 °C

-1 °C

8 °C

13 °C

16 °C

18 °C

17 °C

13 °C

5 °C

0 °C

-3 °C

Počasí

Tabulka znázorňuje údaje pro Innsbruck.

Počasí v Rakousku je velmi podobné tomu, které známe z domova. I přesto zde najdeme různé zvláštnosti díky tzv. panonskému klimatu. To způsobuje rozdílnost západní a východní části země.

Zatímco východ je typický pro mrazivé zimy a horká léta, západ přinese mírné počasí během zimy i léta.

Sezóny a kdy vyrazit

Do Rakouska vyrazte kdykoliv, tedy na v závislosti na plánované aktivitě.

Pro městskou turistiku volte ideálně období jara a podzimu, kdy nebývají města pod návalem turistů a počasí přeje procházkám v městských zástavbách. Za letními treky po přírodě podél jezer či dokonce koupání volte typicky letní období od června do září. Na lyže do Rakouska se obvykle jezdí od prosince do února, avšak pokud zvolíte místní ledovce, můžete se vydat lyžovat klidně již v říjnu.

Skvělé akce do Rakouska

Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 50%
Akce starší 2 týdnů
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 50%
Akce starší 2 týdnů
34 starších akcí
Avatar uživatele Barbora Lapišová
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu