Průvodce státem

Rakousko

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Ideální na víkend, ještě lepší na týden

Málokdo by nevěděl, kde leží Rakouská republika. Mimo České republiky a Slovenska sousedí na severu s Německem, na západě s Lichtenštejnskem a Švýcarskem, na jihu s Itálií a Slovinskem a na východě s Maďarskem.

Rakousko není jen Vídeň. Objevte nádherná jezera, překrásné hory, hrady, zámky a v neposlední řadě nespočet historických měst v čele s Grazem, Lincem a Salzburgem.

Země vás okouzlí i v čase vánočním, kdy se napříč celým Rakouskem konají vyhlášené a svařeným vínem provoněné vánoční trhy. Po Novém roce vyrazte do rakouských Alp na skvělé lyžování v místních lyžařských střediscích.

Průvodce pro tebe napsal Barbora Lapišová
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
celoročně
V zimě na lyže, na jaře do měst, v létě na túry.
Více o počasí
Letenky od
350 Kč
Je běžná cena jednosměrné jízdenky na vlak či autobus.
Akční nabídky

Praktické tipy do Rakouska

Zavřít boční panel

Kultura a lidé

Historie, lidé, jazyk a svátky

Historie v kostce

Historicky je nám Rakousko pravděpodobně nejbližší ze všech zemí v širším okolí, však jsme s ní po několik desetiletí sdíleli společný stát, který fakticky ukončila až První světová válka a rozpad Rakouska-Uherska v roce 1918.

Po druhé světové válce bylo Rakousko okupováno Amerikou, Británií, Francií a Sovětským svazem. Ti si zemi rozdělili do čtyř zón a podobně jako celá země bylo i hlavní město rozděleno na čtyři okupované zóny. Plně nezávislé Rakousko, jak ho známe dnes, vzniklo po okupaci až roku 1955. Stalo se neutrálním státem, který nebrání dlouhodobému pobytu obyvatel jiných států na svém území.

Lidé

Místní lidé mají respekt k tradičním hodnotám. Mají rádi, když je pozdravíte při příchodu a odchodu. Zdraví se zde často „Grüß Gott“ – tedy Pozdrav Pán Bůh. S „Guten Tag“ uspějete stejně dobře. Pokud nemluvíte německy, je dobré se nejprve místního ze slušnosti zeptat, zda ovládá angličtinu. V podnicích v centru je ovšem angličtina samozřejmostí.

Lidé tady milují pořádek v parcích i na ulicích. Starají se o své okolí. Vyhoďte papírek na ulici a sekáte se minimálně s pohrdavým pohledem, spíš vás však požádají, ať si svůj nepořádek laskavě uklidíte.

Ve městech se setkáte s lidmi různých národností. Například 30 % obyvatel Vídně se narodilo za hranicemi Rakouska. Rakousko má celkově jedno z nejvyšších procent legálně žijících přistěhovalců (10 %) v Evropě. Potkat se zde můžete třeba s Chorvaty a Maďary, zapomínat nesmíme ani na Blízký a Střední východ. Na venkově narazíte většinou na „echt“ Rakušáky, cizí řečí nepolíbené.

Svátky

Svátky v Rakousku jsou totožné se základními českými. Některé svátky se slaví jen v určitých regionech. Ve státní svátky, které platí pro celou zemi, jsou obchody zavřené. Volno ve Štědrý den a na Silvestra nemají automaticky všichni, záleží na rozhodnutí jednotlivých firem a obchodů, zda jejich zaměstnanci do práce musejí, nebo ne.

Otevírací doba obchodů je obdobná jako u nás, pozor si však dejte na neděle, kdy je skoro všude zavřeno, včetně velkých obchodních center. Pokud si chcete udělat běžný nákup v neděli, nezbývá než vyrazit na benzínku, mnoho z nich provozuje i supermarkety. Restaurace nebo fast-foody mívají otevřeno i v neděli.

Kultura

Ve městech se nabízí mnoho kulturních aktivit. Milovníci umění si jistě užijí návštěvu některého z muzeí, hudební příznivce bude lákat některé z operních představení. Pro znalce němčiny mohou být zajímavé i kabarety, které reagují kupříkladu na aktuální politickou situaci. Před vídeňskou radnicí je téměř stále co dělat. V létě free kino, v zimě „Eistram“, což je lední plocha pro bruslaře vytvořená přímo v parku. Očekávat můžete samozřejmě různé dobroty ve stáncích kolem.

I na venkově se můžete dočkat kulturního programu. Rakušané mají své tradiční festivaly v oblibě, obvykle s litry piva na čepu, s vínem, místními specialitami a dechovkou. Potkáte zde muže v kožených kalhotách „Lederhose“ a ženy v tradičním oděvu zvaném „Dirndl“. Pokud chcete zjistit, zda se ve vašem okolí něco podobného koná, budete muset trochu brouzdat na internetu.

Lederhose

Jazyk

V Rakousku se mluví německy. Někteří lidé tvrdí, že tu pravou němčinu neuslyšíte, ale třeba ve Vídni se s takzvanou „Hoch Deutsch“ setkáte téměř všude. Rakušanům je obecně o něco hůře rozumět než Němcům. Když vyrazíte na venkov, místnímu dialektu pravděpodobně skoro neporozumíte. Staří místní občas ani běžnou němčinu neumí. Ve městech se většinou anglicky domluvíte, zejména s mladými lidmi a studenty. V podnicích v centrech měst také nebudete mít problém dorozumět se anglicky.

V restauracích, na pokladnách nebo v infocentrech na horách, případně v pohraničí, se často setkáte i s psaným českým textem.

Turismus

Země je turisty vyhledávanou destinací. Města nabízejí krasnou architekturu a jsou zárukou kulturních zážitků. Ať již v létě, nebo v zimě, v ulicích měst potkáte mnoho turistů. Hlavní vlna je samozřejmě v letních měsících.

To hlavní, za čím se ale do Rakouska jezdí, jsou lyže, lyže a ještě jednou lyže. Rakouské Alpy jsou blízko, vše je přehledné, lyžařských středisek nepřeberné množství, v některých střediscích, typicky Schladming, Saalbach nebo Zell am See, budete mít často pocit, že většinu návštěvníku tvoří Češi.

Do Alp však vyrážejí turisté celoročně, v létě hlavně na horské túry nebo za cyklistikou. Rakousko má zkrátka co nabídnout celoročně.

Treky v Rakousku

Geografie

Rakousko je naším jižním sousedem. Území je ze 62 % tvořeno Alpami. Nejvyšší horou je Großglockner se svými 3.798 m. Téměř polovina území je porostlá lesy. Zemí protéká řeka Dunaj, a to zhruba 360 kilometrů. Společně se Švýcarskem a Německem se dělí o třetí největší jerezo Evropy Bodensee (Constance). Rakousko nemá žádné moře, z čehož jsou místní po ztrátě přímořských území stále velice sklíčení.

Rozlohou je Rakousko jen o trochu větší než ČR.

Zavřít boční panel

Peníze a ceny

Měna, ceny a denní rozpočty

Euro

V Rakousku se platí eurem.

Euro

Platba kartou

Ve městech zaplatíte kartou téměř všude, je však dobré se například v restauraci nebo v obchodě nejprve zeptat, zda můžete platit právě tou kartou, kterou u sebe máte. Někde totiž berou pouze takzvané „Bankomatkarte“, což jsou karty „Maestro“. Hotovost vyberete pohodlně v každém bankomatu a v závislosti na tom, jakou vlastníte kartu, může být toto nejvhodnější a nejlevnější varianta.

Rozhodně je příhodné mít vždy u sebe nějakou hotovost, zejména při cestách do hor a na venkov.

V lyžařských střediscích je zcela běžná platba kartou při placení permanentky (hotovost se už používá opravdu jen výjimečně), v některých restauracích na sjezdovce je však lepší mít cash.

Kolik co stojí

Potraviny jsou zde dražší, i když ne tak výrazně. Nákup v supermarketu je stále nejlevnější variantou stravování. Je dobré vědět, že všechny obchody, kromě těch na benzinových pumpách, jsou v neděli zavřeny a je proto třeba se trochu předzásobit. Pekárny jsou otevřeny i v neděli ráno.

Dekorativní kosmetika je asi o 30 % dražší, ale třeba sprchové gely jsou o málo levnější než u nás. Oblečení, boty a doplňky jsou za srovnatelné ceny – pokud mluvíme o nám známých obchodních řetězcích. Butiky jsou několikanásobně dražší.

Příklad cen:

 • Chléb v supermarketu – 2 eura
 • Houska obyčejná – 0,3 eura
 • Vejce (10 ks) – 2 eura
 • Mléko 1 l – 1 euro
 • Šunka – 2 eura
 • Tvrdý plátkový sýr – 2 eura
 • Jogurt bílý – 0,5 eura
 • Paprika 1 ks – 1 euro
 • Jednodenní skipass – od 30 eur v menším středisku po 55 eur ve velkých resortech
 • 6denní skipass – 200 až 250 eur

Smlouvání a spropitné

V Rakousku se obvykle nesmlouvá a ceny jsou jasně dané. Samozřejmě existují výjimky a místa, kde to rozhodně můžete zkusit. Například bleší trh u „Naschmarktu“ ve Vídni je jedním z nich. Najdete tady někdy i úplné poklady a vzhledem k atmosféře místa se smlouvání přímo nabízí.

Spropitné je na místě v každé restauraci, vyjma samoobslužných. Hodí se zanechat obsluze okolo 10 % z útraty. Obvykle není připočítáno k útratě automaticky a je tak zcela dobrovolné.

Jak ušetřit

Na jídle se dá ušetřit vždy. Nakupte si v supermarketu. Pokud chcete jít na jídlo do restaurace, vyberte si dobu oběda místo večeře. Ušetříte až polovinu ceny, neboť polední menu jsou za příznivější ceny. K pití si můžete všude objednat „Leitungswasser“ – vodu z kohoutku. Čistá voda je v restauracích většinou zdarma, můžete si do ní za příplatek nechat přidat citron. Noste s sebou lahev na vodu. Ve městech jsou fontánky na vodu a nemusíte proto celý výlet kupovat nápoje.

Díky Vienna Card, což je karta na hromadnou dopravu, ušetříte, pokud toužíte chodit po památkách a muzeích. Při jejím předložení získáte slevy na vstupenky. Karta stojí na 48 hodin 21,90 a na 72 hodin 24,90 euro. Kartu můžete koupit i online. Salzburg, Linz i Graz mají podobnou kartu také v nabídce. Informujte se o možnosti zakoupit combi vstupenky. Například na Vídeňské kolo a Donauturm (vyhlídková věž u Dunaje s otočnou restaurací) můžete takto koupit vstupenku za 13,50 euro oproti běžné ceně 16,90 euro.

Při cestách na lyže si vždy výrazně připlatíte v hlavní sezoně, typicky od konce prosince do konce března. Většinou se ceny dělí na čtyři sezóny:

 • Předsezona: trvá cca od listopadu do Vánoc, ceny jsou asi o 15% nižší než v hlavní sezoně,
 • Hlavní sezona: od Vánoc do poloviny března, ceny jsou nejvyšší,
 • Posezona: krátké období od poloviny března do začátku dubna, ceny cca o 10% nižší než v hlavní sezoně,
 • Konec sezony: od začáku dubna do konce sněhu na horách, ceny až o 30% nižší než v hlavní sezoně.

Každé lyžařské středisko má trošku odlišnou cenovou politiku, ale v zásadě platí výše uvedené.

Denní rozpočet

Pro lepší přehled jsme pro vás připravili tři varianty denních rozpočtů.

Nízkorozpočtový cestovatel se pro pobyt v hlavním městě ubytuje přes airbnb. Pokoj najdete i za 15 euro na noc. Cestovat bude hromadnou dopravou (viz kapitola Jak se dopravovat). Snídani si koupí v supermarketu nebo v pekárně, k obědu může zakousnout něco na ulici a večeři si uvaří. Pouliční fontánky s pitnou vodou zajistí pitný režim na celý den. Pro jednu osobu v hlavním městě budete potřebovat zhruba 1.000 Kč osoba/den (airbnb verze). Podobné ceny platí i na horách, samozřejmě nikoliv v hlavní sezoně.

Penzion v Rakousku

Zlatá střední cesta zahrnuje studio s kuchyňkou kolem 50 euro na noc na osobu. Za tuto cenu budete navíc i blíže centru nebo sjezdovce. Vařit si můžete sami nebo zajděte na polední menu (10 euro). Rozhodně zajděte na večeři někam ven. Dobrá večeře i s nápoji bude stát asi 20 euro. Pokud si nakoupíte a posnídáte v pohodlí apartmánu, bude váš celkový rozpočet asi 2.300 Kč osoba/den.

Za luxusní variantu zaplatíte 200 euro za osobu na noc se snídaní. Na jídle šetřit tentokrát nebudeme, najíst se tu můžete skutečně královsky za 80 euro i s dobrým vínem. Aby si nohy odpočinuly, projeďte se třeba v kočáře. Třicetiminutová vyjížďka vyjde na 30 euro.

Lyžařské zájezdy autobusem startují zhruba na 5.000 Kč bez skipassu v ceně. Aktuální nabídka zájezdů do Rakouska.

Zavřít boční panel

Doprava

Silniční, železniční i letecká doprava

Jak do Rakouska

Z Prahy nabízejí ČD přímý spoj do Vídně od 524 Kč, z Brna za 248 Kč a z Ostravy zaplatíte od 386 Kč za jízdenku v jednom směru. Do Lince se jezdí z Prahy od 386 Kč. Jízdenku se vyplatí koupit v online shopu nejpozději tři dny před plánovanou cestou. Z Prahy cesta trvá 4 hodiny, z Brna 1,5 hodiny a z Ostravy 3 hodiny. Dále můžete využít akcí RegioJet při cestě do Vídně i na místní letiště. Do Salcburku se můžete také dopravit vlakem od 524 Kč za jednosměrnou jízdenku z Prahy i Ostravy. Z Brna seženete jízdenku už za 386 Kč.

Většina návštěvníků Rakouska však asi do země zamíří autem.

Jak se nejlépe dopravovat

Vzhledem k blízkosti Rakouska z ČR pojede asi většina cestovatelů vlastním autem. Po Rakousku se však dá bez potíží pohybovat veřejnou dopravou, která patří mezi špičky v Evropě. Autobusy zajíždějí i do nejmenších obcí, i když tam je samozřejmě nutné počítat s omezenými frekvencemi spojů.

Autem

V Rakousku se jezdí vpravo. Silnice jsou na vynikající úrovni, a to i do nejmenších horských vesniček, stejně tak značení. V zimě můžou být některé úseky silnic trvale uzavřené.

Benzín je jen o málo dražší než v ČR, přesto se většinou vyplatí natankovat ještě v Česku. Pokud Rakouskem projíždíte do Itálie, nezapomeňte si nádrž naplnit ještě v Rakousku, v Itálii je benzín výrazně dražší.

V Rakousku se za dálnice platí, stejně jako u nás, formou dálniční známky, kterou můžete zakoupit i ne příhraničních benzínkách v Česku. Ceny pro rok 2017:

 • 10denní – 8,90 €
 • 2měsíční – 25,90 €
 • Roční – 86,40 €

Nezapomeňte, že na některých úsecích dálnic se platí dodatečné mýtné za tunely a mosty. Typickým příkladem je oblíbená dálnice A9 směrem na Schladming nebo Brennerská dálnice do Itálie. Mýtné se obvykle pohybuje v intencích kolem 5 €.

Parkování v centrech měst je vcelku drahé. Nejlépe auto zaparkujete v garážích P+R nebo u vašeho ubytování. Tyto garáže bývají většinou na předměstích, ale cenově jsou s ostatními nesrovnatelné. V menších městech a na venkově najdete místo na parkování vždy. Jen dejte pozor na zóny, které jsou určeny jen pro držitele speciálních povolení nebo pro krátkodobé parkování třeba jen na 3 hodiny.

Dálnice v Rakousku

Vlakem

Rakousko má hustou a kvalitní železniční síť, je však výrazně draží než u nás. Pozor si taky dejte při přestupech. Rozhodně není pravidlem, aby v případě zpoždění na sebe navazující vlaky čekaly tak, jak jsme zvyklí z ČR.

 • Jízní řády, vyhledávání spojení a koupě jízdenek online na oebb.at

Rakouský vlak

Autobusem

Dálková autobusová doprava v Rakousku není vůbec rozšířena, rozhodně ne tak, jako u nás. Většinu delších tras obstarávají vlaky. Naopak na regionální úrovni do menších obcí hrají autobusy prim. Jezdí často, zastávky jsou dobře označené s přesnými jízdními řády, autobusy jezdí často poloprázdné, jsou moderní a značení přehledné. Jízdenky se kupují u řidiče tak jako u nás.

Skibusem

Snad všechna rakouská lyžařská střediska provozují vlastní skibusy svážející ráno lyžaře na sjedzovky a odpoledne zase dolů. Většinou jsou zdarma pro držitele skipassů, jízdní řády jsou obvykle pevně dány a přehledně vyvěšeny na zastávkách. Často se však stane, že v nejexponovanějších časech (kolem 8:30 ráno, resp. 16:00 odpoledne) bývají nepříjemně naplněné a jezdí s většími zpožděními (což v Rakousku znamená klidně "závratných" 15 minut).

Městská doprava

Ve městech je nejlepší používat hromadnou dopravu. Kupříkladu 24hodinová jízdenka pro jednoho v hlavním městě stojí 7,60 euro, 72hodinovou koupíte za 16,60 euro. Týdenní od pondělí do pondělí vyjde také na 16,60. Hodinový lístek v jednom směru vyjde na 2,20 euro.

Pro plánování cesty hromadnou dopravou můžete využít web vor.at. Stačí navolit „Routenplaner“ a pak jen odkud kam chcete jet. Rozpozná i jména ulic, nemusíte znát názvy zastávek. Naplánuje cestu i s přestupy a započítá i čas chůze.

Zavřít boční panel

Jídlo

Typická jídla, nápoje a ceny

Rakouská kuchyně

V Rakousku dostanete skoro všude „Wiener Schnitzel“. Jedná se o řízek, tak jak ho známe u nás. Zde ho podávají buď s „pommes“, tedy hranolkami, nebo s „Kartoffeln Salad“, což je rakouský bramborový salát s cibulkou a sladko-kyselou zálivkou. Většinou je k řízku trocha brusinkového džemu v ceně, ale vždy o něj můžete obsluhu extra požádat. Ale je v tom háček. Na opravdový vídeňský řízek jen tak nenarazíte. Ten je totiž z hovězího plátku a kořeny toho jídla se táhnou až z Itálie.

Wiener Schnitzel

Další pochoutkou v Rakousku jsou špecle. Malé nočky s různými omáčkami jsou trochu podobné slovenským haluškám. Hlavní jídla jsou hodně podobná těm, které známe my. Guláš, vepřové se zelím a houskový knedlík, na to vše tady narazíte. Vzhledem k tomu, že Rakousko je královstvím knedlíků, můžete tady ochutnat různé druhy, třeba „Spinatknödel“, což je varianta kynutého knedlíku, ale v těstě je vmíchaný špenát a podává se jako hlavní jídlo obvykle s trochou másla a salátem jako příloha.

Ze sladkého můžete kromě klasického jablečného štrůdlu ochutnat variantu „Topfenstrudel“, což je verze chuťově podobná cheesecake. Na opravdový Sacher dort se vydejte do kavárny patřící k Sacher Hotelu u Opery ve Vídni. Nebojte se jít dovnitř, přestože prostředí vypadá hodně luxusně. Na turisty jsou zvyklí, i když budete chtít každý třeba jen jednu kávu a jeden dortík napůl, nebudou s tím mít problém.

Lidé zde pijí stejně tak víno jako pivo. Na oba nápoje jsou místní hrdí. V letních měsících si často objednávají radler. Tip je nechat si ho namíchat. Je vždycky o hodně lepší než z lahve. Vždy se u obsluhy informujte, jestli ho míchají sami. Víno se tu také míchá, tentokrát s vodou a je také velmi oblíbené. Nesmírně populární je zde „Aperol Spritz“. Jedná se italský likér smíchaný s prossecem a sodou. Poznáte ho podle výrazné oranžové barvy ve vysokých sklenicích na víno. Dejte si na něj pozor, na sluníčku umí být nebezpečný.

Pokud vyrazíte na hory, nebo do odlehlejších vesniček, počítejte s omezeným výběrem jak jídel, tak i nápojů. Pivo a víno budou mít vždy, v odpoledních hodinách o víkendech vám k jídlu nabídnou třeba jen polévku, nebo také vůbec nic. Polední menu většinou mívají. V jídelním lístku naleznete většinou přinejmenším již zmíněný „běžný řízek“. Ve městech je situace jiná, restaurace mají polední menu s polévkou a hlavním chodem.

Obvyklé ceny v restauracích

Ceny za polední menu se pohybují od 7–12 euro. Za večeři pak zaplatíte 15–20 euro. Snídaně vás bude stát 5–8 euro. Překvapivě podobné ceny jsou i na sjezdovkách, vysokohorské přirážky se tu tolik nenosí.

Kam zajít

V Rakousku narazíte na mnoho hospůdek, kde budou podávat klasická jídla. Ve městech můžete vybírat do nekonečna. Pár tipů tady přece jen najdete.

Brandauer – podnik, který najdete ve Vídni hned třikrát. Naláká vás na klasickou i moderní kuchyni a výborné pivo (www.bierig.at).

Pichlmaiers zum Herkner – tradiční podnik ve Vídni, který kdysi patřil nejlepšímu vídeňskému kuchaři své doby, Heinzi Herknerovi. Rodina vedla podnik i po jeho smrti, ale v roce 2013 byl jeho provoz ukončen. V létě 2016 ovšem otevřeli znovu. Návštěva bude kulinářským zážitkem (http://zumherkner.at).

Augustiner Bräu Kloster Mülln – ohromný pivovar v Salzburgu. Dejte si tady tuplák piva a něco dobrého k zakousnutí (www.augustinerbier.at).

Uncle Van – čerstvé jídlo připravené z vámi vybraných ingrediencí. Restaurace se nachází v Salzburgu a je vhodná i pro vegany a vegetariány (http://www.uncle-van.at/).

Zavřít boční panel

Aktivity

Městská turistika, pláže i nákupy

Rakousko oplývá jak pulzujícími městy, tak i kouzelnou panenskou přírodou s divokými řekami, horami, ledovci na vrcholcích i údolími jako stvořenými ke klidným procházkám. Zde je jen několik tipů, jak tady aktivně strávit čas.

Lyžování

Rakousko je mekka českých lyžařů. Je blízko, služby jsou kvalitní, ceny na alpské poměry relativně dobré a na výběr je nepřeberné množství lyžařských středisek. Nejlepší zážitky na vás čekají v Tyrolsku, Salcbursku a Štýrsku, lyžuje se ale prakticky po celém Rakousku, nejbližším pěkným areálem je Hochficht prakticky hned za hranicemi poblíž Lipna.

Počítejte se 6denním skipassem okolo 200 až 250 eur.

Lyžování v Rakousku

Vodopády

Pokud vyrazíte do hor, můžete se namísto běžného výšlapu na vrcholy a úpatí vydat k některému z vodopádů. Pokud máte k dispozici auto, k některým vodopádům to budete mít jen pár minut pěšky. Využít můžete stránky austria.info/cz/.

Jezera

Kdo má rád koupání v přírodě, měl by se vypravit k jezerům. Například v okolí Bad Ischlu poblíž Salzburgu jich najdete hned několik. Voda je tady neskutečně čistá a s výhledem při plavání budete jistě spokojeni. Nejteplejším jezerem v oblasti je Irrsee, jehož teploty dosahují až 27 °C. Skutečným zážitkem bude koupání v Mondsee. Tady si příroda dala opravdu záležet.

Podobný zážitek budete mít i při koupání v přírodním koupališti v lese zvaném Anif Waldbad. Na tomto místě si v letních měsících užijete jak křišťálově čistou vodu, tak letní párty. Vyzkoušet můžete i opičí dráhu v korunách stromů.

Achensee

Města a architektura

Ve Vídni se vydejte na prohlídku centra. Zajděte se podívat na parlament, Hofburg, Belvedere, Operu, radnici a Stephansplatz. Tip je podniknout procházku v noci. Budovy jsou krásně osvětlené a město má romantickou atmosféru. Přes den se vydejte do parků. Volksgardten nebo Schönbrunn se známým palácem k procházkám přímo zvou.

Salzburg, město hudebníků, je okouzlující, zejména díky výhledu na střechy starých budov. Toho nejskvostnějšího se vám dostane, pokud si vyšlápnete k hradu. Ten můžete také navštívit. Procházka starým centrem nebo podél břehu řeky je také příjemným zážitkem. Pro hladovce a zejména žíznivce je ideálním místem v pozdních odpoledních hodinách návštěva pivovaru Augustiner Brau, který nabízí 1.400 míst k sezení. Měli byste vědět, že pod pojmem velké pivo tu dostanete litrový tuplák.

Linz je kupříkladu zajímavý tím, že tady Adolf Hitler strávil své mládí a později rozhodl, že z města vybuduje kulturní centrum Třetí říše. Pokud chcete z této éry něco vidět, navštívit můžete třeba koncentrační tábor Mauthausen. Jinak vás toto moderní industriální moderní město naláká na nespočet muzeí a kulturních akcí.

Graz je živé město, kde se historie snoubí s modernou. Vyrazte sem do malých podniků. Ochutnejte třeba výborné palačinky. Večer si dejte drink v některém z místních barů. Turisty oblíbené je staré centrum města a Schlossberg – kopec s Hodinovou věží. Minimálně z venku se běžte podívat na „Kunsthaus“ – dům umění.

Hallstatt je vesnice významná pro těžbu soli a první cesta k ní byla postavena až v roce 1890. Dnes je vesnice hojně navštěvována turisty a ti z Číny si ji oblíbili natolik, že si doma postavili její kopii. Místo je skutečně nesmírně fotogenické.

Nákupy

Kromě centra města je nejznámějším místem, které zve k nákupům v hlavním městě, Mariahilfer Straße. Tato obchodní ulice je snadno dostupná metrem a nabízí zboží běžných obchodních řetězců, stejně jako menší butiky. Ulice je lemována nejen obchody, ale i mnoha restauracemi a kavárnami.

Pokud si chcete užít atmosféru rušného trhu, vyrazte na Naschmarkt. Ke stánkům se sušeným ovocem, kořením, olivami a květinami vás budou lákat prodavači a návštěva trhu se stane zážitkem, který v sofistikovaném hlavním městě nečekáte. Můžete tady ochutnat třeba falafel s hummusem. Na druhém konci tržnice narazíte na již zmíněný bleší trh.

Rakušané mají rádi venkovní trhy. V různých městech se konají celkem pravidelně. Seženete tady čerstvou zeleninu, koření, sýry a podobně.

Pokud si chcete přivézt domů něco originálního, ať už oblečení, doplňky, nádobí, Rakousko je tou pravou zemí. Lidé milují originály ve všech aspektech života.

Národní parky

Národní park Neusiedler See – jediný stepní národní park v Rakousku, ze Slovenska je co by kamenem dohodil.

Národní park Donau-Auen – národní park mezi Vídní a Bratislavou. Využít můžete třeba exkurzi na člunech nebo se můžete vydat na túru pěšky. Více informací.

Národní park Thayatal – národní pak na hranici s Českem je typický zříceninami. Park je známý svou druhovou diverzitou, několika ohroženými živočišnými druhy. Vypravit se můžete například do ametystového světa Maissau nebo do nejmenšího rakouského města Hardegg s hradem i zámkem, které leží na řece Thaya. Kousek odtud můžete v sousedním Fellingu navštívit jediný fungující závod na zpracování perleti v Rakousku.

Národní park Oberoesterreich-Kalkalpen – cyklistický ráj s 500 km cyklistických tras.

Národní park Gesaeuse – pro milovníky outdoorových adrenalinových zážitků ideální místo. Vyzkoušejte třeba rafty nebo horolezectví. Více informací.

Národní park Hohe Tauern – největší národní park v centrální Evropě. Nachází se zde jak nejvyšší hora, tak i mnoho řek, jezer a vodopádů. Navštívit také můžete ledovou jeskyni. Potřeba bude teplejší oblečení a pak se s lucerničkami vydáte do světa ledové krásy.

Hohe Tauern

Zavřít boční panel

Na co si dát pozor

Kriminalita a další nástrahy

Zdraví

Do Rakouska nepotřebujete žádná zvláštní očkování. Pravidla pro lékařská ošetření a hrazení ošetření z pojištění jsou stejná jako pro zbytek EU.

Kriminalita

Kriminalita v Rakousku není nijak zvláště vysoká. Obecně lze říci, že se tu běžný turista nemusí ničeho zvláštního bát. Klidně se můžete vydat na večerní procházku po městě, když dáte na šestý smysl a nebudete vyloženě hazardovat. Hlídat si své věci, zejména v turisty navštěvovaných místech, se vyplatí vždy. Na horách se vyskytují drobné krádeže lyžařského vybavení, valnou většinu z nich mají ale na svědomí zahraniční turisti.

Důležité kontakty

 • 112 – v případě jakékoliv nouzové situace, centrála odpoví do 11 sekund a alokuje volajícího do 10 sekund
 • 122 – hasiči
 • 133 – policie
 • 141 – ambulance
 • +431 899 58 155, 146 – České velvyslanectví ve Vídni.
Zavřít boční panel

Víza a povinnosti

Vízum, očkování a celní předpisy

Vízum

Do Rakouska jako občan EU nepotřebujete žádné speciální doklady. Platný občanský průkaz nebo pas vám bohatě postačí. Lyžaři, kteří jezdí do Alp pravidelně, dost možná ani nepociťují, že jedou do ciziny.

Celní předpisy

Celní kontrola vás ve většině případů nepotká. Je třeba i tak myslet na to, že existují omezení na import alkoholu a cigaret.

Co vidět a navštívit v Rakousku

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Rakousku

Zavřít boční panel

Zell am See

Malebné městečko v srdci rakouských Alp najdete na břehu Zellerského jezera na úpatí kopce Shmittenhöhe a co by kamenem dohodil od známého ledovce Kitzsteinhorn. Zell am See je jakési centrum celého kraje a skýtá zábavu takřka po celý rok.

V létě vyrazíte na túru do kopců, budete si užívat adrenalinu v podobě akrobatického létání či paraglidingu nebo si vyjedete na kole. Zimní období asi netřeba představovat, kamkoliv v Rakousku vyrazíte v zimě, vždy bude na dohled sjzedovka nebo lanovka, Zell am See samozřejmě nevyjímaje.

Zavřít boční panel

Vídeň

Podívejte se na staré centrum. Procházka centrem města je zdarma. Prohlédněte si Parlament, Hofburg, Operu, Stephansdom a katedrálu sv. Karla na náměstí Karlsplatz. Nezapomeňte na Radnici, kde se pořád něco děje. Například v létě navštivte Filmový festival. Kromě promítání tady najdete i stánky se světovou kuchyní.

Ze zámků zavítejte k Belvedere, jehož zahrady jsou takové malé Verailles. Kousek dál od centra se nachází Schönbrunn. V jeho zahradách uvidíte starý palmový skleník, nebo tam můžete navštívit nejstarší zoo na světě.

Z parků stojí za návštěvu Volksgarten (u paláce Hofburg) se sochou císařovny Elisabeth a růžovou zahradou. Stadtpark je také malou oázou téměř v centru města. Pokud toužíte po adrenalinu, podívejte se do Prátru. Návštěvu naplánujte až na večer. Osvětlený park má působivou atmosféru a atrakce jsou otevřeny cca do půlnoci. Je dobré vědět, že většina atrakcí je přes zimu zavřená. Milovníky moderní architektury zaujme kampus Vídeňské univerzity (WU) kousek od Pratru.

Zavřít boční panel

Innsbruck

Innsbruck je hlavní město Tyrolska. Nachází se zde renesanční zámek Ambras. Uvnitř můžete vidět portréty císařské rodiny i umělecká díla starých mistrů. Nezapomeňte se podívat také do centra města. Navštívit můžete také zahrady Swarovski Crystal Worlds.

Zavřít boční panel

Salzburg

Město, kde můžete navštívit rodný dům Amadea Mozarta. Celé centrum starého města je zařazeno do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Pevnost nad městem je dobře zachovaná, neboť byla dobývána pouze jednou a neúspěšně.

Zavřít boční panel

Linec

Moderní industriální město. Své mládí zde strávil Adolf Hitler a chtěl jej přebudovat v centrum Třetí říše. V blízkosti můžete navštívit koncentrační tábor Mauthausen. Z návštěvy samotného města si návštěvník odnese zejména kulturní zážitky z muzeí a koncertů.

Zavřít boční panel

Graz

Graz, neboli Štýrský Hradec, je známý zejména díky historickému centru města a kopci Schlossberg s hodinovou věží. Architektonicky zajímavá je moderní budova Domu umění.

Zavřít boční panel

Hallstatt

Je těžařskou vesnicí pod kopci a tyčí nad stejnojmenným jezerem. Sůl zde lidé začali těžit již před 7.000 lety. Navštívit tady můžete nejstarší solný důl na světě nebo románský kostel z konce 12. století. Vesnice má dokonce svou kopii v Číně.

Zavřít boční panel

Melk

Je město na Dunaji známé zejména díky ohromnému baroknímu benediktinskému klášteru. Město nabízí mnoho starých budov, nejstarší z nich je dům na skále.

Zavřít boční panel

Neusidler See

Nachází se na hranici s Maďarskem. Místo nabízí možnosti koupání, vodních sportů a festivalů a je v Rakousku oblíbeným místem k trávení letní dovolené. V okolí se nacházejí tři zámky – Halbturn, Esterházy a Kittsee. V češtině je také známé pod názvem "Neziderské jezero".

Zavřít boční panel

Eisriesenwelt

Eisriesenwelt je 40 kilometrů dlouhá ledová jeskyně v regionu Salzburg. I v létě zde teploty nedosahují kladných hodnot, a tak se musejí návštěvníci zaopatřit teplým oblečením a uzavřenou obuví. V temné nehostinné jeskyni vás průvodce vybaví lampami a ledové sochy vám také osvětlí, ale jen na chvíli. Zajímavostí je, že díky kolísavým teplotám se objekty neustále proměňují.

Zavřít boční panel

Kreuzenstein

Hrad Kreuzenstein byl postaven v raném středověku a byl zničen za třicetileté války. V 19. století byla budova přestavěna do dnešní podoby. Zajímavostí je, že majitelé k přestavbě nakoupili části středověkých staveb z celé Evropy, aby hrad vyhlížel autenticky.

Zavřít boční panel

Hochosterwitz

Hrad Hochosterwitz se tyčí na skále ve výšce 664 metrů nad hladinou moře. K hradu vede cesta se čtrnácti branami. Jedná se o jeden z nejpůsobivějších rakouských hradů.

Zavřít boční panel

Grafenegg

Zámek Grafenegg v sobě snoubí několik historických stylů od gotiky, přes baroko a biedermeier až po novogotiku.

Počasí a sezóny v Rakousku

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Nížiny na severu
Městská turistika nebo vyjížďky na kole

3 °C

6 °C

11 °C

16 °C

21 °C

24 °C

26 °C

26 °C

21 °C

15 °C

8 °C

5 °C
Alpy
V zimě parádní lyžovačka, v létě túry po horách

-3 °C

-3 °C

-1 °C

8 °C

13 °C

16 °C

18 °C

17 °C

13 °C

5 °C

0 °C

-3 °C

Počasí

Tabulka znázorňuje údaje pro Innsbruck.

Počasí v Rakousku je velmi podobné tomu, které známe z domova. I přesto zde najdeme různé zvláštnosti díky tzv. panonskému klimatu. To způsobuje rozdílnost západní a východní části země.

Zatímco východ je typický pro mrazivé zimy a horká léta, západ přinese mírné počasí během zimy i léta.

Sezóny a kdy vyrazit

Do Rakouska vyrazte kdykoliv, tedy na v závislosti na plánované aktivitě.

Pro městskou turistiku volte ideálně období jara a podzimu, kdy nebývají města pod návalem turistů a počasí přeje procházkám v městských zástavbách. Za letními treky po přírodě podél jezer či dokonce koupání volte typicky letní období od června do září. Na lyže do Rakouska se obvykle jezdí od prosince do února, avšak pokud zvolíte místní ledovce, můžete se vydat lyžovat klidně již v říjnu.

Skvělé akce do Rakouska

ušetříš až 96%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 50%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 70%
Akce starší 2 týdnů
26 starších akcí
Avatar uživatele Barbora Lapišová
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu