Linec

Doprava v Linci

Jak se dostat do Lince 

Autem 

Častou formou dopravy do hornorakouské metropole se stane vlastní auto. Cesta z Prahy vede přímo na jih přes České Budějovice a hraniční přechod Dolní Dvořiště a prakticky není možné zabloudit, stačí se držet stále na hlavní silnici, Lincem tak jako tak budete projíždět po dálničním průtahu, který vede velmi blízko centra. 

Z Brna nebo Bratislavy pojedete po hlavní rakouské dálnici A1 směrem na Salcburk.  

Nezapomeňte, že pro jízdu na rakouských dálnicích musíte koupit dálniční známku, kterou pořídíte už na českých benzínkách. Nejkratší 10denní vyjde na 9,20 EUR. Při cestě z Prahy/Budějovic lze dálnici objet po staré silnici číslo 125. 

Vzdálenosti do Lince 

 • z Prahy: 242 km,  
 • z Českých Budějovic: 95 km,  
 • z Brna: 319 km,  
 • z Bratislavy: 269 km. 

Parkování v Linci 

Parkování zdarma v Linci v docházkové vzdálenosti od zajímavostí již prakticky neexistuje. Nejoblíbenější je však stále možnost parkoviště „Urfahranermarkt“ poblíž Ars Electronica Center, které je k dispozici, pokud se na ploše nekonají akce (trhy, poutě apod.). Od roku 2018 se zde platí 5 EUR za 5 hodin stání nebo 9,50 EUR za 24 hodin, což je stále nejlevnější parkování v Linci. Pokud navíc navštívíte i samotné Ars Electronica Center, dostanete peníze za parkování zpět (maximálně však 5 EUR).  

V případě obsazeného parkoviště najdete levné garáže Tiefgarage Parkbad přímo naproti přes řeku. Za jednu hodinu stání zaplatíte 1 EUR. Ostatní veřejné garáže v Linci účtují poplatky od 2 do 3 EUR za hodinu. 

Stání kdekoliv na ulici zdarma pro nerezidenty není možné! 

Vlakem 

Vypravíte-li se do měst veřejnou dopravou, vlak by měl být vždy první volba. Železniční spojení je velmi dobré, z Prahy a Tábora jezdí 4 přímé vlaky denně, z Českých Budějovic, Kaplic nebo Velešína pak jede vlak každé 2 hodiny.  

Při cestě z Bratislavy nebo Brna vede nejrychlejší cesta vlakem s přestupem ve Vídni. Jízdenky ideálně kupujte s předstihem přes e-shop Českých drah

 • Z Prahy: 4 hodiny a 10 minut, jednosměrná jízdenka na přímý spoj za 496 Kč, s přestupem v Budějovicích od 235 Kč. Zpáteční za 731 Kč, resp. 470 Kč s přestupem.  
 • Z Českých Budějovic: 2–2,5 hodiny, jednosměrná jízdenka na expresy za 365 Kč, resp. osobní vlaky za 183 Kč. Zpáteční na expres za 548 Kč, resp. osobní vlak za 366 Kč. 

Autobusem 

Alternativou k vlaku jsou přímé autobusové spoje z Prahy a Českých Budějovic, které provozuje Flixbus (4x denně) a Leo Express (2x denně). Jízdenka jedním směrem začíná na 299 Kč, zpáteční na 550 Kč. 

Leo Express a vybrané spoje Flixbusu zastavují na stanici Industrizeile ve východní části Lince, odkud se do centra nejrychleji dostanete autobusy MHD číslo 17 a 19. 

MHD a jak se dopravovat v Linci 

Plánujete-li navštívit jen centrum města, v pohodě ho projdete pěšky bez nutnosti využití místní MHD. Pokud se pustíte dál od centra města, využít můžete 5 tramvajových linek a několik desítek autobusových. Na tramvaje i autobusy platí stejné jízdenky s výjimkou tramvajové linky číslo 50 „Pöstlingbergbahn“, na níž funguje speciální jízdné. 

Pro detailní informace o MHD v Linci navštivte oficiální web linzag.at.

Jízdenky MHD 

Lístky koupíte v automatech na většině tramvajových a významných autobusových zastávkách. V automatech lze platit hotovostí i kartou. Další možností je koupě jízdenky v běžných trafikách, uvnitř vozu a ani u řidiče se jízdenky neprodávají. 

 • jízdenka MINI – jízda dlouhá maximálně 4 zastávky, nelze přestupovat: 1,20 EUR, 
 • jízdenka MIDI – jakkoli dlouhá jízda jedním dopravním prostředkem, nelze přestupovat: 2,30 EUR, 
 • jízdenka MAXI – platí 24 hodin od označení: 4,50 EUR, 
 • jízdenka na Pöstlingbergbahn 2 jízdy (nahoru a dolu): 6,40 EUR, 
 • jízdenka na Pöstlingbergbahn 1 jízda (nahoru nebo dolu): 3,90 EUR, 
 • Erlebnisticket – 24hodinová jízdenka na všechny tramvaje, autobusy i Pöstlingbergbahn: 9,70 EUR. 

Pozor při cestě k zámku ve městě Traun, k němuž jezdí tramvajová linka číslo 3. Město Traun se nachází mimo zónu Linec. Vzhledem k tomu, že jedna jízda z Lince do Traunu stojí 2,50 EUR, vyplatí se v takovém případě koupit dražší 24hodinovou jízdenku za 5 EUR, která obsahuje i cestu do Traunu. 

24hodinová Erlebnisticket platná pro jízdu Pöstlingbergbahn neplatí při cestě do Traunu. 

Tramvaje 

Ulice Lince brázdí 4 tramvajové linky, které tvoří páteř místní dopravy. Jako turista využijete především tramvaje, které projíždí okolo většiny turistických zajímavostí a jsou také nejrychlejší formou dopravy. Jízdenky koupíte na každé zastávce v automatu, kde lze platit i kartou. Lístek v tramvaji „cvaknete“ v označovači, vždy pouze při první jízdě!  

Přes den jezdí tramvaje linek 1–4 v intervalu 8–10 minut, noční dopravu zajišťují linky N82 a N84 v taktu 30 minut. 

Autobusy 

Autobusová doprava slouží spíš pro obsluhu sídlišť a menších čtvrtí a příliš ji jako návštěvníci města nevyužijete. Systém jízdného funguje stejně jako v tramvajích – lístek si označíte v označovači při nástupu, a to pouze při 1. jízdě. 

Pöstlingbergbahn 

Výletní trať na kopec Pöstlingberg najdeme v mapách dopravního podniku pod linkou 50 a můžeme ji označit za něco mezi tramvají, kolejovou lanovkou a horskou železnicí. Na této dráze platí speciální jízdné, viz informace výše. Systém funguje stejně jako u tramvají, lístek si cvaknete vždy po nástupu v označovači, pokud máte zakoupenou 24hodinovou Erlebnisticket a je již označená z první jízdy tramvají nebo autobusem, dále ji neoznačujete. 

Pöstlingbergbahn jezdí od 6:00 (v neděli a svátcích od 7:00) do 22:30 hod. (poslední jízda nahoru se uskutečňuje ve 22:00 hod.) ve 30minutových intervalech. Mezi 1. 3. a 31. 10., o víkendech a svátcích a také o adventních nedělích jezdí každých 15 minut. 

Chystáš se do Lince?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

2 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.