Kos

Co dělat na Kosu

Ochutnejte řeckou kuchyni

Řecká kuchyně zná spoustu vynikajících pokrmů. Hlavními surovinami jsou všudypřítomný olivový olej, rajčata, artyčoky, cukety, olivy, cibule, česnek, ovčí a kozí sýr, skopové a jehněčí maso a čerstvé ryby.

Velice populární jsou meze, což je stejné jako španělské tapas. Řekové je servírují jako výběr na velkém, bohatě obloženém talíři, který se dá doprostřed stolu, a každý si z něj nabírá to, na co má chuť. Druhý způsob servírování je na malých talířkách, kdy si objednáte konkrétní druh tohoto „předkrmu“.

Pokud chcete ochutnat řecké pivo, objednejte si Mythos, což je nejznámější řecký nápoj tohoto druhu. Typické pryskyřicové víno je Retsina a klasické místní víno pak Krasí. Pokud chcete něco silnějšího, objednejte si ouzo, rakiji či Metaxu.

Řecká káva je také vyhlášená, v letních měsících oceníte frappé neboli ledovou kávu. Doporučujeme ochutnat také freddoccino (freddo cappuccino), studenou obdobu klasického cappuccina. 

Soulmada je místní nealkoholicky napoj vyrobený z mandlí. Chybu neuděláte ani domácí skořicovou limonádou.

Pláže

Na ostrově najdete pláže písečné i oblázkové. Většinou platí pravidlo, že pokud jsou vlny na severu ostrova, na jihu je hladina vody klidná a naopak. Na každé pláži si můžete za poplatek pronajmout lehátko a slunečník (cena je cca 3 EUR / lehátko). Většina pláží má k dispozici toalety, sprchy a občerstvení. 

Nejznámější pláží je Paradise Beach, navštivte také Thermes Beach s termálními prameny, Lambi Beach s průzračně čistou vodou a cyklostezkou vedoucí až do hlavního města. Pokud dáváte přednost klidnějším místům, vyrazte na Kohilari Beach. 

Windsurfing a kitesurfing 

Zejména v červenci a srpnu zde fouká známý severovýchodní vítr, což je ideální pro windsurfing a kitesurfing. Po celém ostrově najdete několik škol a půjčoven, nejznámější jsou tyto:

Kitesurfingová škola na Kohilari Beach nabízí také půjčení vybavení, ceny se mění dle sezony, kontaktovat je můžete pomoci webového formuláře zde: kefaloskite.com.

Windsurfing škola a půjčovna vybavení v Kefalosu nabízí půjčení vybavení od 175 EUR / 3 dny (mimo hlavní sezonu je to levnější), kurzy pro začátečníky začínají pak na 180 EUR. Vše můžete rezervovat online na: kefaloswindsurfing.com.

V Kardameně se nachází malá windsurfingová škola Spin Out, kde si můžete půjčit take SUP board, cena půjčení vybavení se pohybuje na 150 EUR / 3 dny, SUP board za 30 EUR / hodina, lekce mají cenu dle počtu osob a sezony, můžete je kontaktovat předem přes jejich webové stránky: spinout.gr.

Poblíž hlavního města můžete využít služby Big Blue Surf Center školy a půjčovny vybavení, windsurfing sadu půjčují již od 230 EUR / 4 dny, kurzy mají za 120 EUR / 4 hodiny. Více informací můžete najít na jejich webu: bigblue-surfcenter.gr

Historie

Skloubení dovolené u moře s výpravami za historií je právě to, proč se na Kos ročně vydávají tisíce turistů. Po celá staletí patřil pod nadvládu cizích mocností (křižáků, johanitských rytířů, Italů, Turků) a až v roce 1947 byl předán Řecku (spolu s ostatními Dodekanéskými ostrovy). Mezi nejznámější památky patří: Asklepion, Casa Romana, Antimachia castle, Hippokratův platan, Johanitský hrad, Muzeum na náměstí Platía Eleftherías a mnoho dalšího. 

Noční život 

Není to sice Ibiza, ale i tak tu najdete i noční vyžití. Nejvíce to žije v hlavním městě Kos, kde je speciální ulička plná klubů a barů, tzv. Bar street. Vstupné do jednotlivých barů se neplatí, a tak je zvykem navštívit během večera více podniků. Místo ožívá kolem půlnoci, ne dříve. 

Druhé nejpopulárnější místo, především mezi britskými turisty, je pak Kardamena, kde najdete spoustu koktejlových a karaoke barů.

Určitě navštivte i Mylos Beach Bar v letovisku Lambi, jednou měsíčně zde pořádají Full Moon Party, největší plážovou party na ostrově, která je velmi populární i mezi místními.

Ceny se v jednotlivých barech příliš neliší: pivo stojí cca 2 EUR, sklenička vína 1,5 EUR, koktejly se pohybují okolo 7–10 EUR – většina barů pak nabízí Happy hours 

POZOR! 15. srpna se slaví svátek Nanebevzetí Panny Marie, který je připodobňován k Velikonocům v létě. Konají se velké slavnosti, jsou slouženy speciální bohoslužby v kostelech. Místní obyvatelé tímto svátkem žijí a hostí všechny návštěvníky a pocestné.

Vodní park Lido

Pokud vás již nebude bavit relaxování na pláži nebo u hotelového bazénu, můžete vyrazit do jednoho z největších vodních parků v celém Řecku (rozprostírá se na ploše 75.000 km²). Vstupné činí 17 EUR / dospělý a 13 EUR / dítě a zdarma vás k němu sveze autobus vypravovaný každé ráno z jednotlivých středisek, informace o autobusu najdete buď na recepci, nebo přímo na autobusové zastávce.

Plavba lodí na Kalymnos 

Lodě vyplouvají z Mastichari přístavu na severu ostrova, lístek si můžete zakoupit zde: kos4all.com. Kalymnos leží pouhých 10 km od Kosu a je známý jako „ostrov lovců mořských hub", mořské houby se odsud vyvážely do celého světa. Ostrov láká potápěče – je vyhlášený svými potápěčskými školami, na přelomu srpna/září se zde pořádá mezinárodní festival potápění. Je ideálním cílem také pro horolezce – najít zde můžete vice než 2.700 lezeckých cest, v roce 2009 zde zdolal nejobtížnější lezeckou cestu český lezec Adam Ondra (tehdy mu bylo 16 let).

Bodrum 

Turecký Bodrum leží pouhých 5 kilometrů od Kosu a pravidelné lodní spojení z města Kos ho dělá skvělým tipem na výlet. V letních měsících je velmi vytížené, lepší je objednat lístky předem zde: directferries.com

Cesta lodi trvá zhruba 40 minut a stojí 40 EUR / osoba / zpáteční lístek. Pro vstup do Turecka je nutný cestovní pas! Z přístavu můžete vzít taxi přímo do města nebo kamkoli si přejete. 

Do Bodrumu se jezdí hlavně za výhodnými nákupy. Tržiště je otevřeno každý den, koupit zde můžete věrné napodobeniny věhlasných značek za zlomek ceny, na tržišti se smlouvá stejně jako v ostatních tureckých městech. Každé úterý se navíc koná velký trh zvaný Bazaar. 

Pokud chcete z Bodrumu vidět více než jen tržnici a handrkující se prodavače, doporučujeme navštívit Hrad sv. Petra, jenž patří k typickému obrázku zdejšího přístavu. Tento středověký hrad nechali postavit křižáčtí rytíři již v 15. století a dodnes je dochována jeho velká část. Při jeho výstavbě byly použity části mauzolea v Halikarnassu a nyní slouží především jako muzeum (Bodrum museum of underwater archeology), v němž mimo jiné najdete i nejstarší sbírku lodních vraků. Během celého roku slouží také jako místo ke konání nejrůznějších kulturních akcí. Otevřeno je každý den kromě pondělí (8:30–16:30 hod., ale POZOR! Mezi 12:00–13:00 hod. jsou některé části uzavřeny), cena vstupného činí cca 7 EUR / osoba. 

Samotné letovisko Bodrum stojí na základech starověkého města, kde se v době největší slávy nacházel jeden ze 7 divů světa, Mauzoleum v Halikarnassu, posmrtný chrám vládce zdejší provincie Mausola, právě podle jeho jména vzniklo označení pro mauzolea. Chrám začal vládce stavět již ve 4. století, ale jeho dokončení se bohužel nedožil, za pomoci řeckých architektů ho za něj dokončila jeho manželka a sestra v jednom. Stavba to byla opravdu výjimečná a přečkala tisíce let, osudným se jí stalo silné zemětřesení, a tak dnes na původním místě můžete zhlédnout již jen základy, vyobrazený palác můžete obdivovat v publikacích o 7 divech světa či v Istanbulu v parku miniatur. Mauzoleum je otevřeno každý den kromě pondělí (8:30–19:00 hod.), vstupné činí cca 2,2 EUR / osoba. 

Tip na oběd: kousek od trhu najdete vyhlášenou restauraci Marina Koftecisi, jejich typické masové koule, zvané kofte, musíte ochutnat! Jedná se o jednu z nejlevnějších restaurací oblíbenou také mezi místními. 

Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.