Řecko

Průvodce destinací
z
do
od
do
z
do
od
do
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +

Země bohů, oliv, slunce a nádherných ostrovů

Řecko (řecky Ελλάδα [eˈlaða] nebo Ελλάς [eˈlas]) se nachází na jihovýchodním cípu Evropy, a to jak na pevninské části (Balkánský poloostrov), tak i na četných ostrovech. Sousedí s Tureckem, Albánií, Makedonií a Bulharskem a omýváno je Egejským, Středozemním a Jónským mořem.

Bohatá historie, průzračně čisté moře, olivové háje, vynikající kuchyně, dlouhé písečné pláže a stovky ostrovů s nezaměnitelným kouzlem, to vše jsou důvody, které řadí Řecko k jedné z nejoblíbenějších turistických destinací Evropy a díky nimž je pro mnoho lidí srdcovou záležitostí.

Odhal další zajímavosti

Co navštívit

Jeden z nejzelenějších řeckých ostrovů s krásnou přírodou, zajímavou kulturou a tradicemi. Obdivovat zde můžete nejen nádherné pláže, ale na západě i hory s Korissionským jezerem. Oproti ostatním ostrovům je chladnější, takže ideální volba pro ty, kteří nesnáší velká vedra. Jedinou nevýhodou je jeho přelidněnost během hlavní sezóny.

Zavřít
Ikona pinu

Lefkada

Na ostrov známý pro své krásné písčité pláže, které se dlouhodobě řadí k nejlépe hodnoceným z celého Řecka, se dostanete pohodlně i autem přímo z pevniny. Kromě koupání si můžete vychutnat i další atrakce ostrova, mezi něž se řadí i pravý řecký venkov se stády koz a políčky vinné révy ve vnitrozemí. Labužníci by měli určitě ochutnat místní med a červené víno.

Zavřít
Ikona pinu

Kefalonie

Tamní pláž Myrtos je považována za jednu z nejkrásnějších v Řecku. Dosud nevysvětlenou zvláštností je Kunopetra – rytmicky se pohybující skála v moři. Milovníci přírody ocení zdejší rozmanitost – hory, travnatá údolí, krápníkové jeskyně, podzemní jezera a bohatou květenu. Na ostrově se také natáčel snímek Mandolína kapitána Corelliho, který je založený na skutečných událostech.

Zavřít
Ikona pinu

Zakynthos

Ostrov je výjimečný díky ohroženým mořským želvám, které kladou vajíčka v zátoce Laganas. V roce 2000 byl zřízen Zakynthoský národní mořský park k jejich ochraně. Jedním z turisticky nejzajímavějších míst jsou Modré jeskyně, které jsou výborným místem pro potápění a dostupné pouze lodí. Architektura ostrova nese hodně italských prvků, dříve byl totiž italskou provincií.

Zavřít
Ikona pinu

Santorini

Pozůstatek starobylého ostrova Théra, který byl zničen sopečným výbuchem a zároveň jedno z nejromantičtějších míst na světě, oblíbená destinace pro svatby nebo líbánky. Nádherné výhledy, městečka na útesech, úchvatné západy slunce. Odpovídají tomu bohužel i ceny, pokud chcete ušetřit a vyhnout se davům turistů, navštivte ostrov mimo hlavní sezonu, nejlépe například v květnu či koncem září.

Zavřít
Ikona pinu

Mykonos

Mezi Řeky známý jako „party island.“ Mnoho mladých lidí, diskoték a během hlavní sezony naplněná kapacita ve všech ubytovacích zařízeních. Ostrov se kromě bohatého nočního života pyšní typickou kykladskou architekturou s křivolakými úzkými uličkami s překrásnými obchůdky a hospodami. Nedaleký ostrov Délos je jedním z nejvýznamnějších archeologických nalezišť v Řecku.

Zavřít
Ikona pinu

Thassos

Nejsevernější, stejně tak i nejvlhčí ostrov Řecka s piniovými háji, bohatou historií a krásnými, poměrně klidnými plážemi. Místo, kde se můžete ukrýt před shonem všedních dní do stínů borovic, pozorovat pasoucí se kozy na loukách, vyrazit do hor či navštívit vinici a vychutnat si tamní vynikající víno – to všechno bez stovek dalších turistů.

Zavřít
Ikona pinu

Lesbos

Třetí největší ostrov Řecka. Ve starověku zde sídlila slavná básnířka Sapfó, která místní krásy popisuje ve svých Písních z Lesbu. Jinak je ostrov známý díky výborné kuchyni, největší delikatesou jsou sardinky a také tamní olivový olej je považován za jeden z nejkvalitnějších. Oblasti Eresos, Petra či Agiasos jsou velmi populární pro sledování ptactva.

Zavřít
Ikona pinu

Skiathos a Skopelos

Dva menší ostrovy blízko k pevnině, jezdí sem relativně dost Řeků. Oba se mohou pyšnit velkým množstvím zeleně a mnoha krásnými plážemi. Skiathos je turističtější, s větší škálou služeb, Skopelos naopak nabízí větší klid a autentické ostrovní Řecko, je vhodný pro rodiny s dětmi. Na ostrovech se natáčel muzikál Mamma Mia.

Zavřít
Ikona pinu

Rhodos

Jeden z nejznámějších řeckých ostrovů, velmi oblíbený Čechy. Hlavní město ostrova je zapsáno na seznamu památek UNESCO. Co se týká přírodních podmínek, ostrov je velmi rozmanitý – turisticky klidnější západní pobřeží je omýváno bouřlivým Egejským mořem – zatímco na turistickém východním najdete dlouhé písečné pláže s mořem ideálním pro koupání.

Ostrov nedaleko od tureckého pobřeží býval působištěm antického lékaře Hippokrata. Je doslova protkán stezkami a stává se tak ideálním místem pro milovníky pěší či cykloturistiky. Díky velkému množství antických památek si na své přijdou i zájemci o historii a do třetice se můžete těšit na bohatý noční život.

Zavřít
Ikona pinu

Kréta

Největší ostrov Řecka, na němž lze najít snad úplně vše – krásné pláže, pěkná městečka (například Chania), starověké památky i přírodní zajímavosti. Oblíbeným cílem turistů je například minojský palác Knossos nebo pláž Balos, známá také jako „řecký Karibik.“ Jedná se o jeden z nejslunečnějších ostrovů v Řecku.

Zavřít
Ikona pinu

Olympská riviéra

Velmi oblíbená destinace pro české turisty a rodiny s dětmi. Díky ledovcům na pohoří Olymp zde vládne příjemné mikroklima vhodné pro osoby s lupenkou či astmatem. Oblast je klidnější než řecké ostrovy, přesto nabízí mnoho turistických atrakcí – například Delfy, kláštery Meteora, pramen Agia Paraskevi apod. Moře bylo pro svou čistotu oceněno modrou vlajkou Evropské unie.

Zavřít
Ikona pinu

Kláštery Meteora

Meteora, neboli „visící ve vzduchu“ jsou kláštery pravoslavné církve vystavěné na pískovcových skalách. Toto místo vám zaručeně vyrazí dech.

Proslulá delfská věštírna je jedním z nejznámějších míst země vůbec. Najdete zde Apolonův chrám i divadlo a také muzeum. Nezapomeňte se zastavit v horské obci Arrachova s kouzelnou atmosférou jen pár kilometrů od Delf.

Zavřít
Ikona pinu

Olympie

Prastaré kultovní místo na západním pobřeží Peloponésu, které uchvátí všechny milovníky historie. V archeologickém areálu nalezneme chrám, ve kterém byla uctívána Héra a Zeus, také gymnasium, které sloužilo k přípravě na olympijské hry či proslulou sloupovou síň ozvěn.

Zavřít
Ikona pinu

Náfplio

I podle samotných Řeků jedno z nejromantičtějších měst země. Bývalé hlavní město s pozoruhodnou architekturou, mramorem dlážděnými chodníky, hradem a nádhernými výhledy.

Zavřít
Ikona pinu

Korintský průplav

Patří mezi nejznámější na světě, jeho stavba trvala dvacet let a spojuje Korintský a Saronský záliv v Egejském moři.

Zavřít
Ikona pinu

Athény

Seznamte se s obdobím největšího rozkvětu řecké civilizace přímo v centru všeho dění. Objevte krásu řeckých starožitností v muzeích, vdechujte atmosféru historické čtvrti Pláka, nebo se vydejte do uměleckých barů bohémské čtvrti Exarchía a večer si nenechte ujít západ slunce na jednom z athénských pahorků, který vám poskytne nádherný výhled na celé město.

Počasí a sezóny

Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Průměrné počasí
Průměrná teplota 10 °C 10 °C 13 °C 16 °C 21 °C 26 °C 29 °C 29 °C 24 °C 20 °C 15 °C 12 °C
Teplota vody 15 °C 15 °C 15 °C 16 °C 19 °C 23 °C 26 °C 26 °C 25 °C 22 °C 19 °C 17 °C
Sluneční svit 5 h 6 h 6 h 8 h 10 h 12 h 13 h 12 h 8 h 7 h 5 h 4 h
Hlavní sezóna

Počasí

Počasí se v Řecku liší v závislosti na daném regionu, všeobecně jsou zde však horká a relativně suchá léta a mírné, deštivé zimy. Podnebí na severu země a v horských oblastech je více podobné středoevropskému, tj. mírnější léta a tužší zimy s větším počtem srážek.

Kdy vyrazit

Hlavní sezona trvá v Řecku od poloviny června do poloviny září, v tuto dobu je zde nejvíc turistů a také ceny jsou nejvyšší. Pokud chcete ušetřit a zároveň mít vysokou pravděpodobnost pěkného počasí, vydejte se do Řecka na konci dubna, v květnu, září nebo v říjnu.

Zobrazit více

Praktické tipy

Kultura a jak se domluvíš

Historie v kostce  Dějiny Řecka jsou současně dějinami první vyspělé kultury na evropské půdě a zároveň vůbec první demokracie. Historie státu sahá až ke třetímu tisíciletí př. n. l., kdy se zde začala vyvíjet minojská civilizace, která byla následována mykénskou, jejichž stavební pozůstatky můžeme obdivovat dodnes. Od osmého století př. n. l. začala v Olympii tradice her, která se s přestávkami zachovala až do současnosti. Země byla…

Jak ušetříš

Měna V Řecku se platí, stejně jako ve většině ostatních zemí EU, eurem, které má 100 centů.  Bankovky mají hodnotu 500, 200, 100, 50, 20, 10 a 5 eur, mince potom 1, 2, 5, 10, 20 a 50 eurocentů a 1 a 2 eura. [imageFill 1709] Směnárny a platba kartou Většina hotelů, obchodů i restaurací běžně přijímá platební karty (Visa, MasterCard, EuroCard, American Express). Bankomaty jsou poměrně dobře dostupné i na menších městech a přijímají všechny…

Jak se budeš dopravovat

Jak do Řecka Zvolit můžete ze tří typů dopravy – autem, autobusem či letadlem.  Pokud jedete do země na delší dobu, máte hodně zavazadel a nevadí vám delší cestování (cca 20 hodin), pak je nejlepší volbou autobus. Za zpáteční jízdenku do Athén zaplatíte 4.350 Kč, pokud jste student pak 3.550 Kč. Za objemná zavazadla se, na rozdíl od low cost letadla, nic neplatí. Dopravu zprostředkovává Korona Travel. Další možností je letadlo, v Řecku je mnoho…

Co ochutnáš

Řecká kuchyně Řecká kuchyně má orientální charakter a je ovlivněná tureckými vlivy, bohatá na česnek, olivový olej a speciální koření. Nabízí široký výběr ze zeleniny a ovoce. Ryby a maso jsou skoro vždy grilovány, přednost se dává jehněčímu nebo skopovému. Typickými druhy zeleniny jsou artyčoky, dýně, papriky a feferóny, většinou plněné nebo naložené v oleji.  Nejrozšířenějším nápojem je víno a káva, kterou miluje snad každý Řek a dopřává si…

Jaké výlety podnikneš

Pláže  Řecko je rájem pro milovníky koupání. Pokud toužíte po dlouhých písčitých plážích, určitě navštivte Lefkádu, především západní pobřeží s plážemi Milos, Egremni, Megali Petra či Porto Katsiki. Na Krétě patří mezi ty nejkrásnější Balos na severozápadě, Elafonissi na jihozápadě a Lakki s černým pískem na jihu. Pokud hledáte naopak bílý písek, udělejte si výlet na ostrov Chrissi jihovýchodně od Kréty. Známou pláží Korfu je například…

Na co si dej pozor

Zdraví Je lepší vždy kupovat balenou vodu, a to i v případě, že ta z kohoutku je pitná. Pamatujte, že co nemusí vadit místním, může uškodit vám. Před odjezdem do země si vždy sjednejte zdravotní pojištění, léky jsou v Řecku mnohem dražší než u nás. A mějte s sebou vždy dostatek hotovosti či kartu pro případné nečekané události.  Kriminalita V zemi je poměrně nízká kriminalita, výjimku tvoří velká města, především Athény,…

Víza a na co mysli před cestou

Víza Do Řecka můžete cestovat s cestovním pasem nebo občanským průkazem, který by měl být platný minimálně po dobu pobytu. Občanský průkaz platí jako cestovní doklad jen pro jeho vlastníka, takže pokud máte dítě, je nutné, aby mělo vlastní pas. Očkování Do Řecka není potřeba žádné speciální očkování. Celní předpisy Do nebo ze země lze bezcelně dovézt 10 litrů alkoholických nápojů s obsahem alkoholu vyšším než 22 %, 20 litrů meziproduktu (například…

Zavřít

Kultura a jak se domluvíš

Historie v kostce

Dějiny Řecka jsou současně dějinami první vyspělé kultury na evropské půdě a zároveň vůbec první demokracie. Historie státu sahá až ke třetímu tisíciletí př. n. l., kdy se zde začala vyvíjet minojská civilizace, která byla následována mykénskou, jejichž stavební pozůstatky můžeme obdivovat dodnes. Od osmého století př. n. l. začala v Olympii tradice her, která se s přestávkami zachovala až do současnosti. Země byla téměř 370 let pod nadvládou Turků, po občanské válce v roce 1821 bylo Řecko monarchií až do vzniku republiky. V roce 1981 vstoupila Helénská republika do Evropské unie.

Antické divadlo

Lidé

Řekové jsou družní, přátelští, vždy ochotní pomoci, se srdcem na dlani. Na vše mají dostatek času a nenechají se vyvést z míry tím, že vy třeba zrovna chvátáte. Nečekejte od Řeka, že bude chodit na minutu přesně, čtvrt až půlhodinka zpoždění je často běžná.

Řekové mají svá pravidla, která jsou často paradoxní, ale musí se dodržovat. Například v athénském metru se udržuje úzkostlivá čistota, zaměstnanec vás upozorní, že nesmíte jíst na nástupišti banán, přitom celé město je plné bezdomovců, kteří mají své příbytky přímo na chodnících. To nikomu nevadí. Řekové jsou opravdoví vlastenci, i na těch nejošuntělejších bytovkách hrdě vlaje modrobílá státní vlajka a domorodá dívka vám bez uzardění přesvědčivě vysvětluje, že „Řekové rozhodně pracují víc než Němci.“

Řecko má stejně obyvatel jako Česká republika.

Svátky

V Řecku, především na venkově, hraje náboženství velmi důležitou roli. S tím souvisí i fakt, že oslavy církevních svátků jsou zde opravdu velkolepé. Nejdůležitějším svátkem jsou Velikonoce. Jejich výpočet se provádí pomocí juliánského kalendáře, takže většinou připadají na jiný termín, než například ty v Čechách. Během celých Velikonoc se konají mše, které vrcholí na Velký pátek. Typickým jídlem je pečené jehněčí a polévka z jehněčích vnitřností. V každé oblasti probíhají svátky trochu odlišně, na Korfu se například na Bílou sobotu vyhazují z oken keramické nádoby naplněné vodou jako symbolická očista od hříchů.

Vánoce se slaví 25. prosince a po nich začíná 40denní půst nazvaný Sarakosty.

Kromě těchto dnů se v zemi slaví i mnoho dalších spojených ať už s historií, nebo s náboženstvím. Oslavy bývají opravdu velkolepé, včetně ohňostrojů, průvodů a večírků. Řekové se zkrátka umí bavit.

Kultura

Země je specifická svou bohatou historií, staří Řekové založili divadlo, astronomii, rétoriku, filozofii i demokracii. Současná řecká kultura vychází hlavně z byzantských a starověkých tradic.

Jedním z nejdůležitějších aspektů je lidová hudba, která má v Řecku stále velkou oblibu. Nejpopulárnějším nástrojem je buzuki, speciální brnkací nástroj, který činí řeckou hudbu výjimečnou a dobře rozeznatelnou. Místní zvyky a tradice se velmi ctí, Velikonoce i Vánoce si dodnes zachovaly spoustu zvyků z předkřesťanské doby. Velkým svátkem je i svatba, která většinou trvá několik dní.

Jazyk

Na rozdíl od ostatních jihoevropských států se v Řecku běžně domluvíte anglicky, jen vám možná bude chvilku trvat, než si zvyknete na jejich specifický přízvuk i výslovnost.

Oficiálním jazykem je novořečtina.

Minislovníček:

 • Dobrý den – Kali méra
 • Dobrý večer – Kali spéra
 • Dobrou noc – Kali nýchta
 • Ahoj – Jasu (zdravím jednoho člověka) /Jasas (zdravím více lidí)
 • Děkuji – Efcharistó
 • Prosím – Parakaló
 • Promiňte – Signómi
 • Jak se máš/máte – Ty kánis?/ Ty kánete?
 • Dobře. – Kalá
 • Ano – Ne (pozor na to)
 • Ne – Óchi
 • Kde je …? – Pu íne …?

Turismus

Cestovní ruch tvoří v Řecku jeden z nejdůležitějších příjmů, proto se obyvatelé snaží o co nejvyšší škálu i kvalitu nabízených služeb. Země je politicky stabilní, bezpečná. Díky velkému množství ostrovů, z nichž každý je něčím specifický, vás nikdy nebude nudit a rádi se sem budete vracet.

Turismus v Řecku

Geografie

Z pevninské části je kromě hlavního města Athén velmi oblíbená například Olympská riviéra, která je klidnější než ostrovy, proto je doporučována pro rodiny s dětmi či jedince, kteří upřednostňují dovolenou bez davů turistů.

Kromě pevniny má Řecko ještě přes 3.000 ostrovů, z nichž je 167 stále obydleno. Ostrovy se dělí na Jónské, Kyklady, Severní egejské a Dodekanésy.

Jónské ostrovy se nachází v Jónském moři, na západ od řecké pevniny. Jsou vlhčí a méně horké, českými turisty velmi oblíbené.

Korfu – jeden z nejzelenějších řeckých ostrovů s krásnou přírodou, zajímavou kulturou a tradicemi.

Lefkada – je známá pro své dlouhé písčité pláže, z pevniny dostupná i autem.

Kefalonie – tamní pláž Myrtos je považována za nejkrásnější pláž Řecka a jednu z nejkrásnějších pláží vůbec. Ostrov sám o sobě je bohužel dražší.

Zakynthos – výjimečný díky ohroženým mořským želvám, které kladou vajíčka v zátoce Laganas. V roce 2000 byl zřízen Zakynthoský národní mořský park k jejich ochraně.

Kyklady – leží v centrální části Egejského moře, vzhledem k horkému podnebí během léta jsou dost vyprahlé.

Santorini – jeden z nejkrásnějších ostrovů světa, známý i mimo Evropu – nádherné výhledy, městečka na útesech, úchvatné západy slunce. Odpovídají tomu bohužel i ceny, pokud chcete ušetřit a vyhnout se davům turistů, navštivte ostrov mimo hlavní sezonu, nejlépe například v květnu či koncem září.

Mykonos – ostrov, který je mezi Řeky známý jako „Party island.“ Mnoho mladých lidí, diskoték, ale také krásná kykladská architektura s malými uličkami, krásné pláže.

Severní egejské ostrovy – jsou zelené, s krásnou přírodou a relativně klidné.

Thassos – piniové háje, krásné pláže, ostrov dosud nepoznamenaný masovým turismem.

Lesbos – ve starověku zde sídlila básnířka Sapfó, která krásy ostrova popisuje ve svých Písních z Lesbu. Jinak je ostrov známý výborným jídlem, především sardinkami a dobrými cenami.

Skiathos a Skopelos – dva ostrovy blízko k pevnině, jezdí sem relativně dost Řeků. Oba jsou zelené a známé tím, že se zde natáčel muzikál Mamma Mia.

Dodekanésy – jsou ostrovy lemující turecké pobřeží.

Rhodos – jeden z nejznámějších řeckých ostrovů, velmi oblíbený českými turisty, mnoho antických památek.

Kos – byl působištěm lékaře antického lékaře Hippokrata, je zde velké množství pěkných pláží a rušný noční život

Posledním známým, zároveň také největším řeckým ostrovem, je Kréta. Najdete zde úplně vše – krásné pláže, pěkná městečka (například Chania), starověké památky i přírodní zajímavosti. Oblíbeným cílem turistů je například minojský palác Knossos nebo pláž Balos, známá také jako „Řecký Karibik.“

Balos na Krétě

Celková rozloha Řecka je asi 1,5x větší než rozloha Česka.

Zavřít

Jak ušetříš

Měna

V Řecku se platí, stejně jako ve většině ostatních zemí EU, eurem, které má 100 centů. Bankovky mají hodnotu 500, 200, 100, 50, 20, 10 a 5 eur, mince potom 1, 2, 5, 10, 20 a 50 eurocentů a 1 a 2 eura.

Euro

Směnárny a platba kartou

Většina hotelů, obchodů i restaurací běžně přijímá platební karty (Visa, MasterCard, EuroCard, American Express). Bankomaty jsou poměrně dobře dostupné i na menších městech a přijímají všechny mezinárodní platební karty.

Určitě budete potřebovat i hotovost, například na nákupy na místních trzích, zakoupení výletů po okolí apod. Směnárnu najdete v řeckých letoviscích téměř na každém rohu nebo si peníze můžete vyměnit v bance, kde vás to vyjde výhodněji. Banky jsou většinou otevřeny ve všední dny do 14 hod.

Kolik co stojí?

V porovnání s ČR je Řecko určitě dražší. Ceny se liší podle destinace, na vyšší útratu se připravte především na oblíbených ostrovech, jako je např. Korfu nebo Santorini. Obědové menu vyjde v restauraci od 7 do 10 EUR, ale rychlé občerstvení, například gyros, seženete za 2,50 až 5 EUR. Nejlevnější ovoce a zeleninu najdete na místních trzích, které jsou téměř v každém městě. Co se cestování týká, na kratší vzdálenosti se určitě vyplatí taxi, především pokud jste skupina.

Příklady cen:

 • 1,5 l vody za 0,8 €
 • Bochník chleba za 2 €
 • 1 l mléka za 1, 25 €
 • 1 kg rajčat za 1, 40 €
 • 500 g sýru 5,40 €
 • 0,5 litru místního piva za 1, 25 €
 • Krabička cigaret za 4 €
 • 2 lehátka a slunečník na pláži za 6–8 €/den
 • Taxi: nástupní taxa od 1 €, od 0,5 €/km, čekání cca 8 €/hod.

Spropitné a smlouvání

Spropitné bývá zahrnuto v ceně služeb, tudíž se dávat nemusí, přesto je zvykem cenu alespoň zaokrouhlit nahoru.

Smlouvání je obvyklé jen na místních trzích a občas také u taxi služeb, kdy je vhodné si cenu domluvit předem, abyste nebyli v cíli nepříjemně překvapeni. Snížit cenu můžete také u tzv. „plážových prodejců.“

Jak ušetřit

Všeobecně platí, že čím blíže k hlavní sezoně, tím vyšší ceny. Pokud tedy chcete spíš poznávat, než ležet na pláži, vydejte se do Řecka během jara, začátkem června nebo v září či říjnu. Ovoce, maso i suvenýry nakupujte na tržištích, kde je často vše levnější než v kamenných obchodech. Navíc, jak už bylo výše řečeno, můžete smlouvat a pokud si padnete s prodejcem do noty, možná vám dá občas i něco zdarma. Také vyhýbejte se restauracím a spíše vařte nebo kupujte „take away.“

U dopravy je na kratší vzdálenosti výhodná taxislužba, tedy pokud je vás víc a o cenu se můžete rozdělit. Na ostrovech vyjde dobře i půjčení auta, většinou 30–40 eur za den.

Pokud do Řecka jedete studovat, velmi se vyplatí si na první týdny sehnat skromnější ubytování a poté se přestěhovat. Majitelé dosud prázdných bytů jsou schopni slevit desítky eur měsíčně, aby byt nezůstal prázdný, tak můžete sehnat za skvělou cenu poměrně luxusní ubytování. Rozhodně si také nezapomeňte všude brát svou ISIC kartu, například v Athénách budete mít vstup do všech státních muzeí a památek včetně Akropole zdarma. Také lodní společnosti nabízí studentům zajímavé slevy.

Denní rozpočty

Pro představu jsme pro vás připravili tři možné denní rozpočty:

Nízkorozpočtový cestovatel jí ve street foodech nebo si sám vaří z potravin nakoupených na trzích, takže za jídlo na den utratí v přepočtu kolem 300 Kč, za ubytování v nejjednodušších typech zařízení dá za noc kolem 500 Kč a za dopravu autobusy a taxi služeb do nejbližšího města vzdáleného 4 km zaplatí 90 Kč. Nejnižší denní náklady se tedy budou pohybovat kolem 900 Kč.

Cestovatel volící zlatou střední cestu je ubytovaný v pěkném tříhvězdičkovém hotelu a zaplatí za noc 1.300 Kč, stravovat se bude v restauracích střední kategorie, kde za oběd a večeři dá kolem 400 Kč plus utratí za další občerstvení během dne dalších 150 Kč. Také si půjčí auto, za jehož celodenní pronájem se platí přibližně od 900 Kč výše. Dohromady se tedy dostane na částku 2.750 Kč.

Za ubytování v luxusním resortu zaplatí návštěvník za noc klidně i 3.000 Kč a v době vrcholné sezony i mnohem víc. Strava v nejlepších restauracích vás může vyjít až na 1.000 Kč za chod. Vždy závisí na konkrétní volbě, top služby zahrnující ubytování a stravování jsou však v Řecku dostupné cca od 4 až 5.000 Kč za den.

Uvedené příklady jsou pouze orientační, vždy je důležité mít s sebou rezervní peníze pro nepředvídatelné situace a zjistit si ceny podle konkrétní destinace a termínu.

Preferujete-li raději cestovní kanceláře, průměrně za týdenní pobyt zaplatíte kolem 7.500 Kč na osobu v běžném hotelu. Aktuální nabídka zájezdů do Řecka.

Zavřít

Jak se budeš dopravovat

Jak do Řecka

Zvolit můžete ze tří typů dopravy – autem, autobusem či letadlem.

Pokud jedete do země na delší dobu, máte hodně zavazadel a nevadí vám delší cestování (cca 20 hodin), pak je nejlepší volbou autobus. Za zpáteční jízdenku do Athén zaplatíte 4.350 Kč, pokud jste student pak 3.550 Kč. Za objemná zavazadla se, na rozdíl od low cost letadla, nic neplatí. Dopravu zprostředkovává Korona Travel.

Další možností je letadlo, v Řecku je mnoho letišť na pevnivě i na každém větším ostrově. Největším letištěm, které dobře poslouží pro přestupy po celé zemi, je poblíž Athén, kam létá nízkonákladový Ryanair z Bratislavy, nejlepší ceny jsou v květnu, červnu září a říjnu (cca 1.600 Kč za zpáteční letenku), v sezoně o něco víc. Za klasickou zpáteční letenku z Prahy do Athén zaplatíte většinou kolem 5.000 Kč. Let trvá 150 minut, (do Soluně asi 120 minut).

Pokud chcete letět přímo na některý z ostrovů, vyjde vás zpáteční letenka od 6.000 Kč výše, závisí na konkrétní destinaci a sezóně, především o prázdninách létají z Prahy přímé charterové lety téměř všude.

Určitě nejflexibilnější možností je doprava autem. Z Prahy do Athén je to přibližně 2.000 kilometrů, takže při spotřebě 7,2 l/100 km vás palivo vyjde při současných cenách benzinu kolem 4.000 Kč jen za cestu tam, a to bez dálničních poplatků.

Jak se nejlépe dopravovat

Nejdostupnějším způsobem dopravy v Řecku na delší vzdálenosti jsou autobusy, kterými se alespoň jednou za den dostanete i do těch nejzapadlejších vesniček.

Nejpohodlěnšjí je ale vždy půjčení auta, a to především na ostrovech, kde není moudré se na autobusy příliš spoléhat.

Autobusy

Většinou jsou to poměrně luxusní vozy vybavené dobře fungující klimatizací. Za jízdenky si bohužel připlatíte a další nevýhodou je fakt, že se často neřídí jízdními řády, je tedy nutné obrnit se trpělivostí. Pokud nenajdete u zastávky prodejní místo, lístek si můžete koupit přímo u řidiče.

Dalším problémem autobusů na vesnicích je špatně, případně úplně chybějící označení zastávek, vždy se tak musíte opatat místních. Všechny autobusy jsou operovány společností KTEL, resp. jejími regionálními pobočkami (analogie s ČSAD se nabízí). V průměru stojí jízdenka asi 6 € na 100 km. Jednotlivé weby různých divizí KTEL najdete například na stránce greeka.com.

Autobus v Řecku

Vlaky

Na pevninské části Řecka se dají využít i vlaky, které jsou většinou levnější, síť bohužel není tak hustá a spojuje jen větší města. Jízdní řády vlaků se navíc neustále mění, především podle školního roku a prázdnin. Jízdní řády a koupě jízdenek.

Trajekty

Mezi ostrovy se můžete přepravovat letadlem či lodí. Centrálním přístavem je athénský Pireus, kam se dostanete metrem nebo přímo z letiště autobusem číslo X96.

Vybrat si můžete z větších, tzv. „ferry boats“ nebo menších, rychlejších, ale také dražších, kterým se říká „flying dolphin.“ V Řecku existuje několik lodních společností, z nichž každá se specializuje na určité ostrovy, nejznámější jsou například Blue Star Ferries, Hellenic Seaways nebo Seajets. Lístky si můžete koupit buď přes internet na ferries.gr, nebo v přístavu, kde má každá společnost svůj stánek. Ceny bývají velmi příznivé a nabízí výhodné slevy pro studenty.

Trajekt v Řecku

Letecká doprava

V Řecku můžete využít vnitrostátní leteckou přepravu, kterou zajišťují tři společnosti – Aegean Airlines, Olympic Airlines. ale i Ryanair. Centrálními městy jsou opět Athény a Soluň. Vnitrostátní letenky na hlavní ostrovy (Rhodos, Lesbos, Kréta, Korfu, aj.) jsou většinou levné a dosahují jen několika stovek za jednosměrný let.

Autem

Půjčovny aut najdete v turistických letoviscích snad na každém rohu. Ceny se odvíjí podle typu vozidla, sezóny, místa atd., ale většinou vás půjčení menšího auta vyjde na 30–50 eur za den. Pro sepsání smlouvy budete potřebovat řidičský průkaz (mezinárodní není v Řecku potřeba) a občanský průkaz nebo pas. Určitě je vhodné uzavřít pojištění auta, Řekové totiž velmi často nedodržují dopravní předpisy.

V Řecku se jezdí standardně vpravo, silnice jsou poměrně kvalitní, ale na venkově velmi členité a úzké. Musíte počítat s tím, že Řekové jsou ještě horší a méně ohleduplní řidiči než Češi.

U hlavních silnic vás nesmí překvapit, když se bude předjíždět i přes to, že v protisměru jede auto, pokud za vámi jede rychlejší auto, držte se u krajnice, Řek tak jako tak nebude čekat, až se uhnete, prostě vás předjede, ať už v protisměru nejde nic, motorka nebo třeba autobus.

Auto v Řecku

Zavřít

Co ochutnáš

Řecká kuchyně

Řecká kuchyně má orientální charakter a je ovlivněná tureckými vlivy, bohatá na česnek, olivový olej a speciální koření. Nabízí široký výběr ze zeleniny a ovoce. Ryby a maso jsou skoro vždy grilovány, přednost se dává jehněčímu nebo skopovému. Typickými druhy zeleniny jsou artyčoky, dýně, papriky a feferóny, většinou plněné nebo naložené v oleji.

Nejrozšířenějším nápojem je víno a káva, kterou miluje snad každý Řek a dopřává si ji několikrát denně.

Mezi nejoblíbenější gurmánské speciality patří gyros – maso opečené na grilu a zabalené spolu se zeleninou a hranolky do placky z kynutého těsta, salát s ovčím sýrem fetou, souvlaki – vepřové maso grilované na špízu, tzatziki – osvěžující salát s jogurtem, okurkami a česnekem či musaka – smažený lilek s brambory, mletým masem a bešamelem.

Moussaka

Z nápojů rozhodně nevynechejte Retsinu, víno ochucené pryskyřicí z borovic nebo frappé – ledovou kávu ve vysokých sklenicích. Pokud si potrpíte na něco tvrdšího, možná vám zachutná ouzo, silná anýzovka či tsipouro – destilovaný nápoj ze stonku jadérek a slupek rozmačkaných hroznů. Tak „Jámas!“ – „Na zdraví!“

Jak se stravovat jako místní

Rozhodně nevynechejte návštěvu typické řecké taverny, kde ochutnáte všechny řecké speciality a možná dostanete dezert jako pozornost podniku. Pokud chcete i stolovat jako místní, objednejte si vícero druhů pokrmů a pak je nechte kolovat kolem stolu. A o cenu se nedělte, v Řecku se platí dohromady.

Řecký salát

Dalším lákadlem pro gurmány jsou vynikající pekárny, které kromě čerstvého chleba nabízí obrovské množství slaných i slaných pochoutek, kterým určitě neodoláte. Pokud chcete zažít pravou řeckou atmosféru, vypravte se na trhy, které se konají i v malých městech, a to minimálně jednou za týden. Vynikající je například sýr feta nebo pravý řecký jogurt či med.

Obvyklé ceny v restauracích

Ceny se odvíjí od daného místa a sezony, většinou však hlavní chod s masem začíná na 7 eurech, na salátu si pochutnáte za 5 eur a káva nebo půl litru čepovaného piva vás bude stát od 2,50 eur.

Pokud si večer vyrazíte za zábavou, počítejte s tím, že za koktejl dáte asi 10 eur. Před odjezdem si určitě projeďte na internetu doporučení na určité taverny, které jsou v daném místě nejoblíbenější, a alespoň se pokuste předem si zarezervovat místo. Pokud to neuděláte, připravte se na čekání v řádu i několika desítek minut. Na některé taverny se totiž doslova stojí fronty.

Taverna

Zavřít

Jaké výlety podnikneš

Pláže

Řecko je rájem pro milovníky koupání. Pokud toužíte po dlouhých písčitých plážích, určitě navštivte Lefkádu, především západní pobřeží s plážemi Milos, Egremni, Megali Petra či Porto Katsiki. Na Krétě patří mezi ty nejkrásnější Balos na severozápadě, Elafonissi na jihozápadě a Lakki s černým pískem na jihu.

Pokud hledáte naopak bílý písek, udělejte si výlet na ostrov Chrissi jihovýchodně od Kréty. Známou pláží Korfu je například Paleokastritsa, na Zakynthosu potom Navagio a Rhodos se pyšní třeba Prasonisi, kde se slévají dvě moře. Nesmíme zapomenout ani na Myrtos na ostrově Kefalonie. Pokud hledáte klidná, dosud turisty neobjevená místa, vydejte se třeba na Karpathos, malý ostrůvek poblíž Kréty nebo vyzkoušejte méně známé ostrovy v Kykladách – Paros, Naxos, Ios a Milos.

Myrtos

Treky

Nejlepší túry můžete naplánovat na pohoří Olymp s nejvyšší horou Řecka, Mytikasem. Před plánováním tras je vhodné zjistit si bližší informace o dané lokalitě od předchozích turistů, například na treking.cz a plán cesty přizpůsobit zkušenostem a fyzičce. Pokud budete chodit po horách v letních měsících, vždy si s sebou vezměte dostatek vody, pro jednoho člověka minimálně 4 litry.

Mount Olympus

Windsurfing

Na Chalkidiki si skvěle zasurfujete v komplexu Sani. Co se ostrovů týká, na Krétě jsou vynikající podmínky zejména v Ammoudaře a na severovýchodě ostrova, na ostrově Santorini v Perivolosu a Perisse. Proslaveným surfařským místem na Mykonosu je zátoka Ftelia, kde se konají i surfařské soutěže. Výborné podmínky má také západní pobřeží ostrova Rhodosu, kde si surfaři oblíbili především ostrůvek Prasonisi.

Potápění

Za nejlepší místo pro potápění je považováno například Skiathos Town na ostrově Skiathos, Ano Mera na Mykonosu, Chania na Krétě, na Santorini Oia a Perissa a konečně hlavní města ostrovů Rhodos a Naxos. Cena za ponor se pohybuje kolem 25 eur, zatímco za celý kurz zaplatíte desetkrát tolik.

Noční život

Řekové milují zábavu a během noci to zde opravdu žije. Pokud zamíříte do Athén, určitě nevynechejte rockový bar Booze Cooperarativa či disco cluby Venti nebo 7 Times ve čtvrti Psyrrí. Navštivte i bohémskou čtvrť Exarchía nebo pověstnou Gázi s restauracemi, bary a nočními kluby.

Pokud vyrážíte na ostrovy, věřte, že králem nočního života je Mykonos. Ani na ostatních se rozhodně nudit nebudete. Na Krétě patří mezi nejživější letoviska Hersonissos a Malia, na Rhodosu doporučujeme hlavní město ostrova nebo Faliraki, na Zakynthosu letovisko Laganas. Při pobytu na Santorini byste kromě letovisek Kamari nebo Perissa měli strávit alespoň jeden večer v romantickém městě Thira. Zejména mladým cestovatelům také velmi vyhovuje večerní atmosféra na Kosu.

Nakupování

V hlavním městě skvěle nakoupíte oblečení na pěší třídě Ermu, kde najdete většinu místních, evropských a světových značek. Po Ermou se dostanete až na Monastiráki, které je spolu s Plákou místem pro lovce suvenýrů. Alternativně laděné obchody nabízí čtvrť Exarchía, zato pokud hledáte luxus, navštivte obchodní dům Attica. Pokud jde o oblečení, dobře se dá nakoupit v době výprodejů (červenec až srpen a od ledna do února).

Co se týká ostatních oblastí, každá má své typické suvenýry. Nejčastěji se jedná o různé pochutiny, například ouzo, vína (vynikající je například Imiglykos), medy, olivové oleje, likéry a různé koření. Pokud upřednostňujete něco trvalejšího, kupte si třeba kombolói – řetízek s korálky, se kterým si především starší Řekové rádi všemožně pohazují, například při čekání na metro. Další oblíbenou ozdobou je matóchandro, neboli symbol „modrého oka,“ jehož účelem je chránit majitele proti zlým silám. Oblíbené jsou taky různé kožené suvenýry (opánky, pásky), alabastrové sošky, pohledy, šperky, ručně tkané přehozy a koberečky atd.

Pro romantiky

Jakákoli romantická duše jistě neodolá řeckým ostrovům, které jsou přímo stvořené pro zamilované páry či obdivovatele krásné přírody. Králem romantiky je stále ostrov Santorini s bílými domečky na útesech a dokonalými západy slunce, v současnosti také velmi vyhledávaná svatební destinace.

Západ slunce na Santorini

Zavřít

Na co si dej pozor

Zdraví

Je lepší vždy kupovat balenou vodu, a to i v případě, že ta z kohoutku je pitná. Pamatujte, že co nemusí vadit místním, může uškodit vám. Před odjezdem do země si vždy sjednejte zdravotní pojištění, léky jsou v Řecku mnohem dražší než u nás. A mějte s sebou vždy dostatek hotovosti či kartu pro případné nečekané události.

Kriminalita

V zemi je poměrně nízká kriminalita, výjimku tvoří velká města, především Athény, kde je velký počet přistěhovalců a krádeže jsou zde naopak velmi časté. Pokud cestujete do hlavního města, během nočních hodin se doporučuje v okolí náměstí Omonia chodit spíše ve skupinkách, časté jsou zde i boje mezi policií a anarchisty, ulice jsou však v těchto případech uzavřeny.

Na ostrovech je pak kriminalita ze strany místních prakticky nulová, mnoho drobných krádeží mají na svědomí zahraniční návštěvníci.

Riziko katastrof

V Řecku jsou občas zaznamenána zemětřesení, která jsou naštěstí většinou slabšího rázu. Dále mohou, zejména v sušších oblastech na jihu země, vznikat v letním období požáry, proto je na místě přiměřená opatrnost a nerozdělávání ohňů ve volné přírodě.

Důležité kontakty

Zde jsou kontakty, které se vám mohou během pobytu hodit:

 • Tísňové volání – 112
 • První pomoc – 166
 • Lékařská pohotovost – 1016
 • Policie – 100
 • Turistická policie – 171
 • Hasiči – 199

Velvyslanectví ČR v Řecku: G. Seferis Str. 6, Palaio Psychico, 154 52 Athens

 • tel.: +30/2106713755, 2106719701, 2106725332
Zavřít

Víza a na co mysli před cestou

Víza

Do Řecka můžete cestovat s cestovním pasem nebo občanským průkazem, který by měl být platný minimálně po dobu pobytu. Občanský průkaz platí jako cestovní doklad jen pro jeho vlastníka, takže pokud máte dítě, je nutné, aby mělo vlastní pas.

Očkování

Do Řecka není potřeba žádné speciální očkování.

Celní předpisy

Do nebo ze země lze bezcelně dovézt 10 litrů alkoholických nápojů s obsahem alkoholu vyšším než 22 %, 20 litrů meziproduktu (například vermut, likér apod.), 90 litrů vína, z toho u šumivých vín 60 litrů, 110 litrů piva, 800 ks cigaret, 400 ks cigarillos (krátkých doutníků) a doutníků o váze menší než 3 gr./kus, 200 ks ostatních doutníků, 1 kg tabáku, a to za podmínky, že zboží je určeno k osobní spotřebě.

Bez zvláštního povolení je zakázán vývoz a dovoz zbraní a střeliva, léků (vyjma těch určených pro osobní potřebu), starožitností a uměleckých předmětů, chráněných rostlin, zvířat a přírodnin. V hotovosti lze převážet nejvíce 10.000 EUR, respektive ekvivalent této částky v jiné měně.

Převoz a přechovávání i malého množství drog je často trestáno doživotním vězením. Nošení nože nebo slzného spreje je posuzováno jako nepovolené ozbrojování.

Rezervuj

1.

Letenky

Cestovatelé k nám chodí nejen pro rady, ale i levné letenky. Najdi si i ty svou letenku do Řecka.

2.

Hotely

Mít kde složit hlavu není od věci. Podívej se na nabídku hotelů, hostelů i apartmánu v Řecku.

3.

Půjčení auta

Jsi milovník roadtripů? Podívej se na nabídku dostupných vozů k vyzvednutí nejen na letišti.

nebo

Zájezdy

Pokud dáváš přednost hotovému řešení, naplánuj si dovolenou v Řecku s cestovní kanceláří.

Diskuze

Jsme největší cestovatelská komunita v Česku a na Slovensku. Máš dotaz nebo hledáš spolucestovatele? Zeptej se ve fóru!

Založ nové téma

Akční letenky do Řecka

Nejen z Prahy za jarní pohodou na malé řecké ostrovy
-37 %

Akce starší 2 týdnů

Charterové letenky s Neckermannem do Řecka
-60 %

Akce starší 2 týdnů

Výprodej letenek do Francie, Benátek a na Mykonos
-67 %

Akce starší 2 týdnů

Byl jsi v Řecku?
Navrhni úpravu

Tohoto průvodce pro vás připravili