Země bohů, oliv, slunce a nádherných ostrovů

Řecko (řecky Ελλάδα [eˈlaða] nebo Ελλάς [eˈlas]) se nachází na jihovýchodním cípu Evropy, a to jak na pevninské části (Balkánský poloostrov), tak i na četných ostrovech. Sousedí s Tureckem, Albánií, Makedonií a Bulharskem a omýváno je Egejským, Středozemním a Jónským mořem.

Bohatá historie, průzračně čisté moře, olivové háje, vynikající kuchyně, dlouhé písečné pláže a stovky ostrovů s nezaměnitelným kouzlem, to vše jsou důvody, které řadí Řecko k jedné z nejoblíbenějších turistických destinací Evropy a díky nimž je pro mnoho lidí srdcovou záležitostí.

Průvodce pro tebe napsal Milada Kadeřábková
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
květen - září
To je hlavní období pro koupačku. Na poznávání raději mimo sezonu.
Více o počasí
Letenky od
6 000 Kč
Akční nabídky

Praktické tipy do Řecka

Co vidět a navštívit v Řecku

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Řecku

Zavřít boční panel

Tinos

Do Lurd Egejského moře, jak se Tinosu přezdívá, se vydejte nejen kvůli poutnímu místu v podobě kostela Panagia Megalochari, který ukrývá Panenku Marie. Půjčte si skútr a projeďte si tento pohodový, turisty neobjevený kykladský ostrov.

Průvodce ostrovem Tinos

Zavřít boční panel

Chios

Jeden z největších řeckých ostrovů se nachází u tureckého pobřeží nedaleko Izmiru. Zažijete zde pohodovou řeckou dovolenou se skvělou kuchyní, divokou přírodou i rozmanitým pobřežím k vodním radovánkám.

 

Průvodce ostrovem Chios

Zavřít boční panel

Korfu

Jeden z nejzelenějších řeckých ostrovů s krásnou přírodou, zajímavou kulturou a tradicemi. Obdivovat zde můžete nejen nádherné pláže, ale na západě i hory s Korissionským jezerem. Oproti ostatním ostrovům je chladnější, takže ideální volba pro ty, kteří nesnáší velká vedra. Jedinou nevýhodou je jeho přelidněnost během hlavní sezóny.

Průvodce ostrovem Korfu

Zavřít boční panel

Lefkada

Na ostrov známý pro své krásné písčité pláže, které se dlouhodobě řadí k nejlépe hodnoceným z celého Řecka, se dostanete pohodlně i autem přímo z pevniny. Kromě koupání si můžete vychutnat i další atrakce ostrova, mezi něž se řadí i pravý řecký venkov se stády koz a políčky vinné révy ve vnitrozemí. Labužníci by měli určitě ochutnat místní med a červené víno. 

Zavřít boční panel

Kefalonie

Tamní pláž Myrtos je považována za jednu z nejkrásnějších v Řecku. Dosud nevysvětlenou zvláštností je Kunopetra – rytmicky se pohybující skála v moři. Milovníci přírody ocení zdejší rozmanitost – hory, travnatá údolí, krápníkové jeskyně, podzemní jezera a bohatou květenu. Na ostrově se také natáčel snímek Mandolína kapitána Corelliho, který je založený na skutečných událostech. 

Zavřít boční panel

Zakynthos

Ostrov je výjimečný díky ohroženým mořským želvám, které kladou vajíčka v zátoce Laganas. V roce 2000 byl zřízen Zakynthoský národní mořský park k jejich ochraně. Jedním z turisticky nejzajímavějších míst jsou Modré jeskyně, které jsou výborným místem pro potápění a dostupné pouze lodí. Architektura ostrova nese hodně italských prvků, dříve byl totiž italskou provincií. 

Zavřít boční panel

Santorini

Pozůstatek starobylého ostrova Théra, který byl zničen sopečným výbuchem a zároveň jedno z nejromantičtějších míst na světě, oblíbená destinace pro svatby nebo líbánky. Nádherné výhledy, městečka na útesech, úchvatné západy slunce. Odpovídají tomu bohužel i ceny, pokud chcete ušetřit a vyhnout se davům turistů, navštivte ostrov mimo hlavní sezonu, nejlépe například v květnu či koncem září. 

Průvodce ostrovem Santorini

Zavřít boční panel

Mykonos

Mezi Řeky známý jako „party island.“ Mnoho mladých lidí, diskoték a během hlavní sezony naplněná kapacita ve všech ubytovacích zařízeních. Ostrov se kromě bohatého nočního života pyšní typickou kykladskou architekturou s křivolakými úzkými uličkami s překrásnými obchůdky a hospodami. Nedaleký ostrov Délos je jedním z nejvýznamnějších archeologických nalezišť v Řecku.  

Průvodce ostrovem Mykonos

Zavřít boční panel

Thassos

Nejsevernější, stejně tak i nejvlhčí ostrov Řecka s piniovými háji, bohatou historií a krásnými, poměrně klidnými plážemi. Místo, kde se můžete ukrýt před shonem všedních dní do stínů borovic, pozorovat pasoucí se kozy na loukách, vyrazit do hor či navštívit vinici a vychutnat si tamní vynikající víno – to všechno bez stovek dalších turistů.  

Zavřít boční panel

Lesbos

Třetí největší ostrov Řecka. Ve starověku zde sídlila slavná básnířka Sapfó, která místní krásy popisuje ve svých Písních z Lesbu. Jinak je ostrov známý díky výborné kuchyni, největší delikatesou jsou sardinky a také tamní olivový olej je považován za jeden z nejkvalitnějších. Oblasti Eresos, Petra či Agiasos jsou velmi populární pro sledování ptactva. 

Průvodce ostrovem Lesbos

Zavřít boční panel

Skopelos

Dva menší ostrovy blízko k pevnině, jezdí sem relativně dost Řeků. Oba se mohou pyšnit velkým množstvím zeleně a mnoha krásnými plážemi. Skiathos je turističtější, s větší škálou služeb, Skopelos naopak nabízí větší klid a autentické ostrovní Řecko, je vhodný pro rodiny s dětmi. Na ostrovech se natáčel muzikál Mamma Mia.

Průvodce ostrovem Skopelos

Zavřít boční panel

Rhodos

Jeden z nejznámějších řeckých ostrovů, velmi oblíbený Čechy. Hlavní město ostrova je zapsáno na seznamu památek UNESCO. Co se týká přírodních podmínek, ostrov je velmi rozmanitý – turisticky klidnější západní pobřeží je omýváno bouřlivým Egejským mořem – zatímco na turistickém východním najdete dlouhé písečné pláže s mořem ideálním pro koupání.

Zavřít boční panel

Kos

Ostrov nedaleko od tureckého pobřeží býval působištěm antického lékaře Hippokrata. Je doslova protkán stezkami a stává se tak ideálním místem pro milovníky pěší či cykloturistiky. Díky velkému množství antických památek si na své přijdou i zájemci o historii a do třetice se můžete těšit na bohatý noční život. 

Zavřít boční panel

Kréta

Největší ostrov Řecka, na němž lze najít snad úplně vše – krásné pláže, pěkná městečka (například Chania), starověké památky i přírodní zajímavosti. Oblíbeným cílem turistů je například minojský palác Knossos nebo pláž Balos, známá také jako „řecký Karibik.“ Jedná se o jeden z nejslunečnějších ostrovů v Řecku. 

Zavřít boční panel

Olympská riviéra

Velmi oblíbená destinace pro české turisty a rodiny s dětmi. Díky ledovcům na pohoří Olymp zde vládne příjemné mikroklima vhodné pro osoby s lupenkou či astmatem. Oblast je klidnější než řecké ostrovy, přesto nabízí mnoho turistických atrakcí – například Delfy, kláštery Meteora, pramen Agia Paraskevi apod. Moře bylo pro svou čistotu oceněno modrou vlajkou Evropské unie. 

Zavřít boční panel

Kláštery Meteora

Meteora, neboli „visící ve vzduchu“ jsou kláštery pravoslavné církve vystavěné na pískovcových skalách. Toto místo vám zaručeně vyrazí dech.

Zavřít boční panel

Delfy

Proslulá delfská věštírna je jedním z nejznámějších míst země vůbec. Najdete zde Apolonův chrám i divadlo a také muzeum. Nezapomeňte se zastavit v horské obci Arrachova s kouzelnou atmosférou jen pár kilometrů od Delf.

Zavřít boční panel

Olympie

Prastaré kultovní místo na západním pobřeží Peloponésu, které uchvátí všechny milovníky historie. V archeologickém areálu nalezneme chrám, ve kterém byla uctívána Héra a Zeus, také gymnasium, které sloužilo k přípravě na olympijské hry či proslulou sloupovou síň ozvěn. 

Zavřít boční panel

Náfplio

I podle samotných Řeků jedno z nejromantičtějších měst země. Bývalé hlavní město s pozoruhodnou architekturou, mramorem dlážděnými chodníky, hradem a nádhernými výhledy. 

Zavřít boční panel

Korintský průplav

Patří mezi nejznámější na světě, jeho stavba trvala dvacet let a spojuje Korintský a Saronský záliv v Egejském moři.

Zavřít boční panel

Athény

Seznamte se s obdobím největšího rozkvětu řecké civilizace přímo v centru všeho dění. Objevte krásu řeckých starožitností v muzeích, vdechujte atmosféru historické čtvrti Pláka, nebo se vydejte do uměleckých barů bohémské čtvrti Exarchía a večer si nenechte ujít západ slunce na jednom z athénských pahorků, který vám poskytne nádherný výhled na celé město. 

Průvodce městem Athény

Počasí a sezóny v Řecku

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Soluň
Severní část Řecka

9 °C

10 °C

14 °C

19 °C

24 °C

29 °C

31 °C

31 °C

27 °C

21 °C

15 °C

11 °C
Athény
Střední oblast Řecka

13 °C

14 °C

17 °C

21 °C

26 °C

31 °C

34 °C

34 °C

29 °C

24 °C

18 °C

14 °C
Kréta
A jižně položené ostrovy

15 °C

15 °C

16 °C

20 °C

23 °C

27 °C

28 °C

28 °C

26 °C

23 °C

20 °C

17 °C

Počasí

Počasí se v Řecku liší v závislosti na daném regionu, všeobecně jsou zde však horká a relativně suchá léta a mírné, deštivé zimy. Podnebí na severu země a v horských oblastech je více podobné středoevropskému, tj. mírnější léta a tužší zimy s větším počtem srážek.

Sezóny a kdy vyrazit

Hlavní sezona trvá v Řecku od poloviny června do poloviny září, v tuto dobu je zde nejvíc turistů a také ceny jsou nejvyšší. Pokud chcete ušetřit a zároveň mít vysokou pravděpodobnost pěkného počasí, vydejte se do Řecka na konci dubna, v květnu, září nebo v říjnu.

Skvělé akce do Řecka

ušetříš až 63%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 64%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 40%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 39%
Akce starší 2 týdnů
131 starších akcí
Avatar uživatele Milada Kadeřábková
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 10 měs
Navrhni úpravu