Zpět na seznam míst co vidět na Kosu
Kos

Asklepion

 

Asklepion leží asi 3,5 kilometru severozápadně od města Kos, je snadno dostupný autobusem číslo 3 nebo turistickým vláčkem. Vstupné činí 4 EUR / osoba, děti do 16 let vstupné neplatí. 

Asklepion sloužil jako starořecký léčebný chrám, který byl vybudován někdy kolem roku 400 před naším letopočtem. Byl zasvěcen bohu zdraví a medicíny Asklepiovi a učil se zde také jeden z jeho synů, Hippokrates, otec moderní medicíny. Chrám leží uprostřed lesa, což bylo v tehdejší době považováno za posvátné místo. 

Skládá se ze 3 teras, které propojuje nádherné mramorové schodiště. Spodní terasa byla obklopena krytou sloupovou kolonádou a pokoji pro pacienty. Ve výklencích stály sochy bohů a byl zde také nalezen nápis se jménem osobního lékaře císaře Klaudia. Na prostřední terase byl postaven nejstarší díl celého komplexu, oltář a malý chrám zasvěcený bohu Asklepiovi, datující se až do 4. století př. n. l. Později zde byl dostavěn Apollonův chrám (3.–2. století př. n. l.). Na horní terase, odkud je krásný výhled na severní pobřeží a město Kos, byl postaven chrám, jenž věrně kopíruje Asklepionův chrám v Epidauru. Monumentální socha boha bohužel nebyla zachována, ale z pověstí je patrné, že byla vidět z přístavu města Kos, a tak každý, kdo vplouval na ostrov, ji mohl spatřit. Chrám byl později upraven na křesťanskou svatyni. Za chrámem se nacházel posvátný cypřišový háj. 

Místo bylo vyhlášené po celém světě, nemocní se sem sjížděli za věhlasem místních lékařů. Když přijeli, museli u dveří svatyně prosit o přijetí a kněží přijali jen ty, již toho byli hodni. Léčba zde byla založena na zdravém životě v souladu s přírodou, vodními terapiemi a relaxací. Pacient zde byl vnímán jako soubor těla a duše = základ dnešní moderní medicíny.

Asklepionů se nacházely po celém Řecku stovky, nicméně tento z Kosu byl největší a nejznámější.

  • Naviguj: 36.8755, 27.2572

Další místa na Kosu

1 komentář

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Jen bych ráda doplnila, že letos je vstup 8 eur :)

Odpovědět
před rokem
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal tým portálu Cestujlevne.com
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu