San Marino
San Marino

Kultura a lidé v San Marinu

Historie v kostce

San Marino bylo založeno roku 301 svatým Marinem jako součást Římské říše. Po celou dobu bylo svrchovaným státem závislým na Itálii, jehož první ústava vznikla v roce 1600 a která je tak nejstarší platnou ústavou na světě. Když Giuseppe Garibaldi roku 1860 začal sjednocovat Itálii, našel v San Marinu útočiště před svými odpůrci a nepřáteli. Místní mu nabídli pomoc a peníze a on se na oplátku zavázal, že San Marino zůstane navždy svrchovaným samostatným státem. Své slovo dodržel a San Marino je až dodnes vůbec jediná italská země, která se roku 1861 nesjednotila pod Itálii, ale pouze v celní a měnovou unii.

Lidé

San Marino má přibližně 33.000 obyvatel, přičemž více než 80 % jsou Sanmariňané. Dalších asi 13.000 státních příslušníků tohoto národa žije mimo území republiky, neztrácejí však volební právo. V zemi je velmi nízká nezaměstnanost – méně než 3 %.

Svátky

San Marino je katolický stát, k této víře se hlásí více než 97 % obyvatelstva a křesťanské svátky jsou příležitostí k setkání široké rodiny a hodování. Slaví se v tato data:

  • 1. 1. – Nový rok
  • 6. 1. – Tři králové
  • Duben – Velikonoční pondělí
  • 25. 4. – Den osvobození
  • 1. 5. – Svátek práce
  • 15. 8. – Nanebevzetí Panny Marie
  • 25. 12. – Vánoce
  • 26. 12. – Svátek sv. Štěpána

Kultura

Pověstné jsou sanmarinské poštovní známky používané pouze pro vnitrozemskou poštu. Jsou velmi hodnotné a mají pro sběratele velkou cenu.

Pro nás překvapivý je fakt, že v San Marinu stále není zavedena rovnoprávnost žen a mužů, neboť státní občanství se dědí pouze po mužské linii.

Jazyk

Úředním jazykem je italština, ale ve školách se učí angličtina, kterou se všude také bez problémů domluvíte. Do San Marina jezdí velký počet Čechů, na některých místech se tedy setkáte i s tím, že obchodníci na vás budou mluvit (a také vám rozumět) česky.

Turismus

Turistika tvoří v San Marinu 62,24 % hrubého domácího produktu. V roce 1997 navštívily San Marino více než 3,3 miliony turistů. Zajímavostí je, že na území San Marina je téměř 19krát více turistů než místních obyvatel. Zemědělství má jen nepatrný význam. Pěstuje se obilí, vinná réva a olivy.

Geografie

Tato malá země má díky Apeninám především hornatý terén, nejvyšší horou je 755 metrů vysoké Monte Titano, jež je dominantou celého státu. Díky své rozloze lze bez problémů San Marino projet za jeden den a je tak ideálním místem na jednodenní výlet ze sousední Itálie.

Chystáš se do San Marina?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele kk.ptackova
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.