Cestování Covid-19

Cesty do San Marina jsou od 3.6. povoleny bez omezení, avšak nelze cestovat jinak než přes Itálii, kde musíte předložit max. 72 hodin starý negativní test.

Euro

Přestože není San Marino oficiálním členem Evropské unie, používá jako měnu euro. Od roku 1862 se San Marino spojilo s Itálií v měnovou a celní unii, a proto vás na hranicích nečekají žádné vstupní formality.

Směnárny a platba kartou

Eura je výhodnější vyměnit již v České republice. Sanmarinské banky vám české koruny nebudou chtít směnit buď vůbec, nebo za vyšší poplatky.

Bankomaty jsou v San Marinu běžně dostupné. Poplatky za výběr se liší podle podmínek banky, u níž máte účet.

V restauracích, supermarketech a kamenných obchodech se dá zpravidla platit kartou. Mějte s sebou raději i drobné v hotovosti pro nákupy například u stánků.

Kolik co stojí

V San Marinu se platí velice nízké daně, a proto i když se jedná o jednu z nejbohatších evropských zemí, ceny jsou tu mírné, nižší než v sousední Itálií. To platí jak pro stylové restaurace, tak i pro obchody se suvenýry.

Příklad cen:

  • Sýr tvrdý 100 gramů – 0,6–1,5 €
  • Zmrzlina – 1–3 €
  • Káva 250 gramů – 1,1–2,2 €
  • 1 litr Coca-Coly – 1–2,3 €
  • Ovoce – 0,5–3 €
  • Pečivo – 1–3 €

Spropitné a smlouvání

Spropitné bývá zahrnuto v účtu. Pokud jste byli spokojeni, obsluha očekává spropitné ve výši 10–20 % z útraty.

Podobně jako v jiných zemí EU v San Marinu není běžné smlouvat.

Jak ušetřit

Ty nejlepší aktivity jsou v San Marinu zdarma. Ať už se jedná o výměnu stráží před sídlem vlády Palazzo Publico, nebo procházku mezi nejvýznamnějšími třemi pevnostními věžemi.

Pokud plánujete zakoupit nějaké tekuté suvenýry, obchodníci vám v jednotlivých obchodech dají rádi ochutnat a vy si pak můžete koupit jen to, co vám chutnalo nejvíce. Slušností je pak u daného obchodníka zakoupit alespoň něco.

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele kk.ptackova
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 20 dny
Navrhni úpravu