San Marino

Průvodce destinací
z
do
od
do
z
do
od
do
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +

Nejstarší republika na světě

Oficiálním názvem Nejjasnější republika San Marino je třetí nejmenší evropský stát, který je ze všech stran obklopen Itálií. Leží v italském vnitrozemí nedaleko turistického centra Rimini a žije zde přibližně 32.000 obyvatel. San Marino je považováno za nejstarší dosud existující republiku na světě. Patří mezi nejbohatší evropské státy a právě bohatství a tradice na vás dýchne při jeho návštěvě na každém kroku. Přidejte k tomu výborné italské jídlo a místní skvělé likéry a budete se divit, proč jste sem nezavítali už dříve.

Odhal další zajímavosti

Co navštívit

Zavřít
Ikona pinu

Město San Marino

Historické centrum města San Marino s klikatými kamennými uličkami, kostely a paláci je již od roku 2008 zapsáno na seznamu památek UNESCO.

Zavřít
Ikona pinu

Monte Titano

Dominantou hlavního města je nejvyšší sanmarinská hora Monte Titano.

Na třech jejích vrcholcích se nachází tři pevnostní věže, které neodmyslitelně patří k San Marinu a jsou jeho nejnavštěvovanější turistickou atrakcí. Tyto věže bývají označovány jako Tři sanmarinské pevnosti, jejich zobrazení najdete na státní vlajce i ve státním znaku. Pevnosti byly vybudovány ve středověku jako obranný systém malé zemičky.

Těmi věžemi je Cesta (Castello della Cesta) vystavěná ve 13. století na nejvyšším z vrcholů, dále pak Guaita, nejstarší ze tří věží, jejíž část pochází z 11. století, a Montale na nejmenším vrcholu hory, která byla vystavěna ve 14. století a jako jediná z věží není přístupná veřejnosti. Od Guaity k Cestě vede pěkná kamenná ulička Passo delle Streghe.

V Cestě můžete navštívit Muzeum historických zbraní, které představuje na 700 kusů těchto artefaktů. Cesta a Guaita jsou přístupné po zakoupení společného vstupného. Ovšem nejkrásnější, co tyhle národní pevnosti mohou nabídnout, jsou úžasné výhledy na široké okolí.

Zavřít
Ikona pinu

Piazza della Liberta

Dalším zajímavým místem, na nějž byste při návštěvě San Marina neměli zapomenout, je Piazza della Liberta, hlavní sanmarinské náměstí. Tady můžete být od dubna do září svědky střídání stráží, které probíhá každou půlhodinu před sídlem vlády Palazzo Publico. Sanmarinští vojáci jsou velmi pyšní na své barevné uniformy, čímž mimo jiné dotvářejí půvabný kolorit téhle malé země.

Počasí a sezóny

Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Průměrné počasí
Průměrná teplota 4 °C 6 °C 10 °C 13 °C 19 °C 24 °C 26 °C 26 °C 21 °C 17 °C 10 °C 6 °C
Hlavní sezóna

Počasí

Panuje zde středomořské podnebí s kontinentálními vlivy, jako jsou horká léta a chladné zimy, které je typické pro vnitrozemské oblasti Apeninského poloostrova.

Kdy vyrazit

Pokud si chcete ve městě užít klid, je nejlepší ho navštívit v průběhu pracovního týdne nebo v zimě. O víkendech a především v hlavní turistické sezoně, která je spjata se sezonou v Itálii, je totiž přeplněno návštěvníky.

Zobrazit více

Praktické tipy

Kultura a jak se domluvíš

Historie v kostce San Marino bylo založeno roku 301 svatým Marinem jako součást Římské říše. Po celou dobu bylo svrchovaným státem závislým na Itálii, jehož první ústava vznikla v roce 1600 a která je tak nejstarší platnou ústavou na světě. Když Giuseppe Garibaldi roku 1860 začal sjednocovat Itálii, našel v San Marinu útočiště před svými odpůrci a nepřáteli. Místní mu nabídli pomoc a peníze a on se na oplátku zavázal, že San Marino zůstane navždy…

Jak ušetříš

Euro Přestože není San Marino oficiálním členem Evropské unie, používá jako měnu euro. Od roku 1862 se San Marino spojilo s Itálií v měnovou a celní unii, a proto vás na hranicích nečekají žádné vstupní formality. [imageFill 1709] Směnárny a platba kartou Eura je výhodnější vyměnit již v České republice. Sanmarinské banky vám české koruny nebudou chtít směnit buď vůbec, nebo za vyšší poplatky. Bankomaty jsou v San Marinu běžně dostupné. Poplatky za…

Jak se budeš dopravovat

V San Marinu je 220 kilometrů silnic. Není zde veřejné letiště, ale malé soukromé letiště je u obce Torraccia a heliport v druhém největším městě Borgo Maggiore. Většina turistů přilétá na mezinárodní letiště Federico Fellini jižně od Rimini a do země přijíždí autobusem nebo autem. Centrum města San Marino není velké a veškeré pamětihodnosti tak bez problémů obejdete pěšky. Město je známé dlouhými, klikatými, dlážděnými ulicemi. Jeho nadmořská výška a…

Co ochutnáš

Sanmarinská kuchyně V San Marinu ochutnáte tradiční italskou kuchyni v celé své rozmanitosti. K tomu si určitě dejte místní pivo, které je velmi dobré, víno nebo věhlasný citronový likér Limoncello. [imageFill 14308] Jak se stravovat jako místní Místní velmi rádi chodí do restaurace Cesare or ritrovo dei lavoratori, kde najdete typické italské jídlo bez pozlátka luxusu. Určitě i my proto doporučujeme navštívit tuto restauraci, stojí to za to. Obvyklé…

Jaké výlety podnikneš

Výměna stráží Určitě si nenechte ujít výměnu stráží v typických uniformách na náměstí Piazza della Libertà před radnicí Palazzo Pubblico, která probíhá každou hodinu (od dubna do září) od 8:30 do 18:30. Nakupování Země je velmi oblíbená pro možnost levných nákupů, na které se nevztahují daně a cla. Je tu slušná nabídka outletů s oblečením a obuví, seženete tu také za dobré ceny parfémy či šperky. Dalšími typickými artefakty jsou výrobky ze dřeva,…

Na co si dej pozor

Zdraví V San Marinu nehrozí žádná zdravotní rizika, stačí dodržovat základní hygienické návyky. Kriminalita San Marino je naprosto bezpečnou zemí. Samozřejmě se jako všude doporučuje v místech, kde se vyskytuje více lidí, dávat pozor na kapesní zloděje a pozor na krádeže v automobilech. Doporučuje se nenakupovat cenné zboží a elektroniku u pouličních prodejců a na trzích a vždy požadovat daňový doklad. Internet a elektřina S telefonním signálem není…

Víza a na co mysli před cestou

Vízum San Marino je součástí schengenského prostoru a víza tak nejsou nutná. Občan České republiky může do San Marina vstupovat a pobývat bez zvláštních omezení, a to pouze na základě platného cestovního pasu nebo průkaz totožnosti. Očkování Při cestě na území San Marina se doporučuje vakcinace proti žloutence typu A i B a tetanu. Očkovací průkaz (mezinárodní pas) je nutný pro drobná domácí zvířata, stáří vakcinace v rozmezí 12–20 dnů. Celní předpisy…

Zavřít

Kultura a jak se domluvíš

Historie v kostce

San Marino bylo založeno roku 301 svatým Marinem jako součást Římské říše. Po celou dobu bylo svrchovaným státem závislým na Itálii, jehož první ústava vznikla v roce 1600 a která je tak nejstarší platnou ústavou na světě. Když Giuseppe Garibaldi roku 1860 začal sjednocovat Itálii, našel v San Marinu útočiště před svými odpůrci a nepřáteli. Místní mu nabídli pomoc a peníze a on se na oplátku zavázal, že San Marino zůstane navždy svrchovaným samostatným státem. Své slovo dodržel a San Marino je až dodnes vůbec jediná italská země, která se roku 1861 nesjednotila pod Itálii, ale pouze v celní a měnovou unii.

Historie San Marino

Lidé

San Marino má přibližně 33.000 obyvatel, přičemž více než 80 % jsou Sanmariňané. Dalších asi 13.000 státních příslušníků tohoto národa žije mimo území republiky, neztrácejí však volební právo. V zemi je velmi nízká nezaměstnanost – méně než 3 %.

Svátky

San Marino je katolický stát, k této víře se hlásí více než 97 % obyvatelstva a křesťanské svátky jsou příležitostí k setkání široké rodiny a hodování. Slaví se v tato data:

 • 1. 1. – Nový rok
 • 6. 1. – Tři králové
 • Duben – Velikonoční pondělí
 • 25. 4. – Den osvobození
 • 1. 5. – Svátek práce
 • 15. 8. – Nanebevzetí Panny Marie
 • 25. 12. – Vánoce
 • 26. 12. – Svátek sv. Štěpána

Kultura

Pověstné jsou sanmarinské poštovní známky používané pouze pro vnitrozemskou poštu. Jsou velmi hodnotné a mají pro sběratele velkou cenu.

Pro nás překvapivý je fakt, že v San Marinu stále není zavedena rovnoprávnost žen a mužů, neboť státní občanství se dědí pouze po mužské linii.

Jazyk

Úředním jazykem je italština, ale ve školách se učí angličtina, kterou se všude také bez problémů domluvíte. Do San Marina jezdí velký počet Čechů, na některých místech se tedy setkáte i s tím, že obchodníci na vás budou mluvit (a také vám rozumět) česky.

Turismus

Turistika tvoří v San Marinu 62,24 % hrubého domácího produktu. V roce 1997 navštívily San Marino více než 3,3 miliony turistů. Zajímavostí je, že na území San Marina je téměř 19krát více turistů než místních obyvatel. Zemědělství má jen nepatrný význam. Pěstuje se obilí, vinná réva a olivy.

Geografie

Tato malá země má díky Apeninám především hornatý terén, nejvyšší horou je 755 metrů vysoké Monte Titano, jež je dominantou celého státu. Díky své rozloze lze bez problémů San Marino projet za jeden den a je tak ideálním místem na jednodenní výlet ze sousední Itálie.

Zavřít

Jak ušetříš

Euro

Přestože není San Marino oficiálním členem Evropské unie, používá jako měnu euro. Od roku 1862 se San Marino spojilo s Itálií v měnovou a celní unii, a proto vás na hranicích nečekají žádné vstupní formality.

Euro

Směnárny a platba kartou

Eura je výhodnější vyměnit již v České republice. Sanmarinské banky vám české koruny nebudou chtít směnit buď vůbec, nebo za vyšší poplatky.

Bankomaty jsou v San Marinu běžně dostupné. Poplatky za výběr se liší podle podmínek banky, u níž máte účet.

V restauracích, supermarketech a kamenných obchodech se dá zpravidla platit kartou. Mějte s sebou raději i drobné v hotovosti pro nákupy například u stánků.

Kolik co stojí

V San Marinu se platí velice nízké daně, a proto i když se jedná o jednu z nejbohatších evropských zemí, ceny jsou tu mírné, srovnatelné se sousední Itálií. To platí jak pro stylové restaurace, tak i pro obchody se suvenýry.

Příklad cen:

 • Sýr tvrdý 100 gramů – 0,6–1,5 €
 • Zmrzlina – 1–3 €
 • Káva 250 gramů – 1,1–2,2 €
 • 1 litr Coca-Coly – 1–2,3 €
 • Ovoce – 0,5–3 €
 • Pečivo – 1–3 €

Spropitné a smlouvání

Spropitné bývá zahrnuto v účtu. Pokud jste byli spokojeni, obsluha očekává spropitné ve výši 10–20 % z útraty.

Podobně jako v jiných zemí EU v San Marinu není běžné smlouvat.

Jak ušetřit

Ty nejlepší aktivity jsou v San Marinu zdarma. Ať už se jedná o výměnu stráží před sídlem vlády Palazzo Publico, nebo procházku mezi nejvýznamnějšími třemi pevnostními věžemi.

Pokud plánujete zakoupit nějaké tekuté suvenýry, obchodníci vám v jednotlivých obchodech dají rádi ochutnat a vy si pak můžete koupit jen to, co vám chutnalo nejvíce. Slušností je pak u daného obchodníka zakoupit alespoň něco.

Zavřít

Jak se budeš dopravovat

V San Marinu je 220 kilometrů silnic. Není zde veřejné letiště, ale malé soukromé letiště je u obce Torraccia a heliport v druhém největším městě Borgo Maggiore. Většina turistů přilétá na mezinárodní letiště Federico Fellini jižně od Rimini a do země přijíždí autobusem nebo autem.

Centrum města San Marino není velké a veškeré pamětihodnosti tak bez problémů obejdete pěšky. Město je známé dlouhými, klikatými, dlážděnými ulicemi. Jeho nadmořská výška a příkrá cesta znemožňuje, aby sem vedla sanmarinská dálnice. Také je výjimečné tím, že ve velké části centra nesmí jezdit automobily. Na okrajích jsou však odstavná parkoviště, odkud bez problémů dojdete pěšky.

Přímý autobus z Rimini odjíždí ze zastávky přímo naproti vlakovému nádraží, cesta zabere přibližně 50 minut a bude vás stát 5 euro. Jízdenku si můžete zakoupit buď přímo v autobusu, nebo na nádraží.

Železnice v San Marinu neexistuje, ačkoliv před 2. světovou válkou vedla z obce Valdragone úzkorozchodná trať do Rimini. Ta byla zprovozněna 12. června 1932, ale byla zničena během britského náletu 26. června 1944. Mnoho pozůstatků, jako mosty, tunely a stanice, je zachováno dodnes. Tři tunely jsou i osvětleny a slouží pro pěší turisty.

Z Borgo Maggiore vede 1,5 kilometru dlouhá lanovka na nejvyšší horu Monte Titano (756 m n. m.). Má dvě kabiny a jezdí každou čtvrthodinu po celý den. Zemí protékají dvě řeky, ale není zde žádná vodní doprava či přístav.

Lanovka San Marino

Zavřít

Co ochutnáš

Sanmarinská kuchyně

V San Marinu ochutnáte tradiční italskou kuchyni v celé své rozmanitosti. K tomu si určitě dejte místní pivo, které je velmi dobré, víno nebo věhlasný citronový likér Limoncello.

Sanmarinská kuchyně

Jak se stravovat jako místní

Místní velmi rádi chodí do restaurace Cesare or ritrovo dei lavoratori, kde najdete typické italské jídlo bez pozlátka luxusu. Určitě i my proto doporučujeme navštívit tuto restauraci, stojí to za to.

Obvyklé ceny v restauracích:

 • Espresso – 0,85–1,2 €
 • Pizza – od 6 €
 • Lehké jídlo v restauraci (např. lasagne Bolognese) – od 10 €
 • Večeře (ryba, maso) – od 15 €
Zavřít

Jaké výlety podnikneš

Výměna stráží

Určitě si nenechte ujít výměnu stráží v typických uniformách na náměstí Piazza della Libertà před radnicí Palazzo Pubblico, která probíhá každou hodinu (od dubna do září) od 8:30 do 18:30.

Nakupování

Země je velmi oblíbená pro možnost levných nákupů, na které se nevztahují daně a cla. Je tu slušná nabídka outletů s oblečením a obuví, seženete tu také za dobré ceny parfémy či šperky.

Dalšími typickými artefakty jsou výrobky ze dřeva, keramiky a skla, dále pak kosmetika, kožené zboží známých značek, zlaté šperky, kožichy, repliky starých zbraní, textil – ručníky, ubrousky, zástěry, ložní prádlo, vše za velmi rozumné ceny a o dost levněji než v okolní Itálii. I mlsní jazykové si přijdou na své, zakupte výborný olivový olej, víno, sýry, salámy, kávu či likéry. Mezi typický a velmi chutný likér patří citrónové Limoncello nebo známé Amaretto.

Chcete-li opravdové kuriozity, zakupte vína s vinětami diktátorů – bílé i červené Benito Mussolini nebo Adolf Hitler.

Nakupování

Zavřít

Na co si dej pozor

Zdraví

V San Marinu nehrozí žádná zdravotní rizika, stačí dodržovat základní hygienické návyky.

Kriminalita

San Marino je naprosto bezpečnou zemí. Samozřejmě se jako všude doporučuje v místech, kde se vyskytuje více lidí, dávat pozor na kapesní zloděje a pozor na krádeže v automobilech.

Doporučuje se nenakupovat cenné zboží a elektroniku u pouličních prodejců a na trzích a vždy požadovat daňový doklad.

Internet a elektřina

S telefonním signálem není problém, česká simkarta funguje bez problémů.

Wifi je běžně dostupná jak v restauracích, tak i kavárnách. V současné době bývá také často už přímo i v místě ubytování – v hotelech, penzionech i apartmánech.

Důležité kontakty

Zastoupení ČR v zemi není, zastupuje Velvyslanectví Sanmarinské republiky,Palazzo Begni, Contrada Omerelli, 31, c/o Ministry of Foreign Affairs San Marino.

Zastoupení země v ČR není, zastupuje: Velvyslanectví České republiky v Římě, Ambasciata della Repubblica Ceca (Via dei Gracchi 322, 00192 Roma).

 • Gendarmeria (odpovídá italským karabiníkům): 112/113
 • Civilní policie a civilní ochrana (odpovídá městské policii a hasičům): 115
 • První pomoc: 118
 • ACS (odpovídá ACI-pomoc motoristům): 0549908860
Zavřít

Víza a na co mysli před cestou

Vízum

San Marino je součástí schengenského prostoru a víza tak nejsou nutná. Občan České republiky může do San Marina vstupovat a pobývat bez zvláštních omezení, a to pouze na základě platného cestovního pasu nebo průkaz totožnosti.

Očkování

Při cestě na území San Marina se doporučuje vakcinace proti žloutence typu A i B a tetanu.

Očkovací průkaz (mezinárodní pas) je nutný pro drobná domácí zvířata, stáří vakcinace v rozmezí 12–20 dnů.

Celní předpisy

Je zakázán dovoz benzinu v kanystru. Dovoz peněz v hotovosti není omezen.

Rezervuj

1.

Letenky

Cestovatelé k nám chodí nejen pro rady, ale i levné letenky. Najdi si i ty svou letenku do San Marina.

2.

Hotely

Mít kde složit hlavu není od věci. Podívej se na nabídku hotelů, hostelů i apartmánu v San Marinu.

3.

Půjčení auta

Jsi milovník roadtripů? Podívej se na nabídku dostupných vozů k vyzvednutí nejen na letišti.

nebo

Zájezdy

Pokud dáváš přednost hotovému řešení, naplánuj si dovolenou v San Marinu s cestovní kanceláří.

Diskuze

Jsme největší cestovatelská komunita v Česku a na Slovensku. Máš dotaz nebo hledáš spolucestovatele? Zeptej se ve fóru!

Založ nové téma

Akční letenky do San Marina

Byl jsi v San Marinu?
Navrhni úpravu

Tohoto průvodce pro vás připravili