San Marino
San Marino

Doprava v San Marinu

V San Marinu je 220 kilometrů silnic. Není zde veřejné letiště, ale malé soukromé letiště je u obce Torraccia a heliport v druhém největším městě Borgo Maggiore. Většina turistů přilétá na mezinárodní letiště Federico Fellini jižně od Rimini nebo na letiště v Boloni a do země přijíždí autobusem nebo autem.

Centrum města San Marino není velké a veškeré pamětihodnosti tak bez problémů obejdete pěšky. Město je známé dlouhými, klikatými, dlážděnými ulicemi. Jeho nadmořská výška a příkrá cesta znemožňuje, aby sem vedla sanmarinská dálnice. Také je výjimečné tím, že ve velké části centra nesmí jezdit automobily. Na okrajích jsou však odstavná parkoviště, odkud bez problémů dojdete pěšky.

Přímý autobus z Rimini odjíždí ze zastávky přímo naproti vlakovému nádraží, cesta zabere přibližně 50 minut a bude vás stát 6 EUR. Jízdenku si zakoupíte v trafice naproti hlavnímu nádraží, už z dálky je označena velkým nápisem "Tickets San Marino". Automaticky vám prodají dvě jízdenky, jednu pro cestu tam, druhou pro cestu zpět. Pokud nezačínáte svoji cestu v Rimini, lístek lze koupit i u řidiče.

Železnice v San Marinu neexistuje, ačkoliv před 2. světovou válkou vedla z obce Valdragone úzkorozchodná trať do Rimini. Ta byla zprovozněna 12. června 1932, ale byla zničena během britského náletu 26. června 1944. Mnoho pozůstatků, jako mosty, tunely a stanice, je zachováno dodnes. Tři tunely jsou i osvětleny a slouží pro pěší turisty.

Z Borgo Maggiore vede 1,5 kilometru dlouhá lanovka na nejvyšší horu Monte Titano (756 m n. m.). Má dvě kabiny a jezdí každou čtvrthodinu po celý den. Jedna jízda přijde na 2,80 €. Zemí protékají dvě řeky, ale není zde žádná vodní doprava či přístav.

Chystáš se do San Marina?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele kk.ptackova
naposledy aktualizováno 04. 05. 2023

2 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.