Průvodce státem
Vatikán
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Jídlo ve Vatikánu

Vatikánská kuchyně

Typická vatikánská kuchyně neexistuje, jedná se tedy vždy o italské pokrmy. Setkáte se nejčastěji s telecím masem, kuřaty, zvěřinou nebo plody moře. Italové jsou známí chutnými jídly z ústřic, mušlí, raků, krabů, humrů, langust, sépií a mnoha druhů ryb. V italské kuchyni jsou velmi oblíbené také polévky. Tou nejznámější je minestrone, což je hustá polévka s velkou dávkou zeleniny, s rýží nebo těstovinami, k níž se podává ještě čerstvě nastrouhaný parmazán. Denním pokrmem jsou zde těstoviny, které se připravují na tisíce způsobů. Celosvětově známým a vyhledávaným jídlem se stala italská pizza a také zmrzlina často podávaná s čerstvým ovocem.

Obvyklé ceny v restauracích

V okolí Vatikánu se vyplatí zastavit na jídlo v některé z restaurací v ulici Via Borgo Pio, která se nachází naproti služebnímu vchodu do Vatikánu. Naleznete tu zařízení různých typů, pizzerie, trattorie i rychlá občerstvení, kde seženete pizzu i panini do ruky.

V klasické restauraci, například Borgo Nuovo, pořídíte noky s pestem (gnocchi al pesto) za 12 €, pikantní těstoviny s rajčatovou omáčkou (penne all'arrabbiata) za 10 €, těstoviny s lososem a chřestem (fettuccine al salmone e asparagi) za 14 €.

Po jídle doporučujeme zajít na výbornou kávu v ulici Via Vespasiano. Kavárna se jmenuje Caffè dei Papi. Za espresso u baru zaplatíte vždy okolo 1 €. Pokud byste dali přednost jednoduššímu občerstvení, neváhejte využít zdejší venkovní posezení. Těstoviny nebo pizzu nabízejí od 7 € – spaghetti alla carbonara, pivo značky Peroni lahev 0,33 l za 10 €.

Nejmenší stát na světě

Vatikán se rozkládá v jižní Evropě na území Itálie a je nejmenším nezávislým státem světa. Hlavou státu je papež, jenž je volen kardinály na doživotí. Má absolutní moc a sám jmenuje členy vládních orgánů. Kromě Vatikánu vládne jako duchovní hlava ještě asi 800 milionům katolíků na celém světě.

Pokud se vám ještě nezamotala hlava z té koncentrace moci na tak malém území, vězte, že centrum Vatikánu tvoří obrovská masa svatopetrské baziliky a sídlí zde řada nejcennějších italských mistrovských děl, z nichž mnohá najdete ve vatikánských muzeích. Zlatým hřebem je Sixtinská kaple vyzdobená Michelangelem, ale k vidění je toho tolik, že byste odsud nemuseli vyjít dlouhé roky a měli byste stále co obdivovat.

Průvodce pro tebe napsal kk.ptackova
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
celoročně
Do muzea a kostela můžeš jít kdykoliv.
Více o počasí
Letenky od
2 500 Kč
Je běžná cena letenek do Říma. Akce se objevují 4x za rok.
Akční nabídky
Avatar uživatele kk.ptackova
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu