Vatikán
Vatikán

Doprava ve Vatikánu

Jak do Vatikánu

Jelikož se jedná o ministát, nemá své vlastní letiště ani větší dopravní infrastrukturu. Cesta převážné většiny návštěvníků tak začíná v Římě. Jak se tam dostat z České republiky se nejlépe dozvíte v našem průvodci Itálií.

Metrem

Síť římského metra není příliš rozvětvená, ale poskytuje rychlou a bezpečnou formu přepravy z jednoho konce města na druhý. Metru se zde říká „la metropolitana“. Jízdenky na něj se kupují ve stejných obchodech jako jízdenky na autobus nebo ve stanicích metra v automatech. V Římě můžete na jednu autobusovou jízdenku projet jednu jízdu metrem v uvedeném časovém limitu. Do Vatikánu se dostanete linkou A do stanice Ottaviano – San Pietro. Odtud vás navedou ukazatele.

Taxi

Taxíky většinou stojí na svých stanovištích u hlavních náměstí či vlakových nádraží. Je důležité vědět, za co všechno si při jízdě taxíkem připlácíte. Je to například za jízdu brzy ráno nebo pozdě v noci, za umístění zavazadel do kufru auta, za jízdu v neděli či o státních svátcích, také za jízdu na letiště a mimo město. Pokud máte v úmyslu taxíkem absolvovat delší cestu, je dobré se před jízdou domluvit s taxikářem na pevné ceně. Objednat vůz si můžete telefonicky (za příplatek) nebo si auto zastavit mávnutím ruky, což může být trochu obtížnější. Při placení je zvykem nechávat spropitné ve výši asi 10 % z ceny.

Autobusem

Po hlavním městě jezdí oranžové autobusy městské hromadné dopravy, které jsou na některých místech doplňovány také tramvajemi. Jízdenku si do autobusu musíte zakoupit předem u barů označených logem autobusové společnosti nebo v kiosku s bílým „T“ na modrém pozadí. Jízdenky bývají stejně jako u nás na určitý časový úsek, obvykle je to 1 hodina nebo 15 minut.

V Římě se dají zakoupit také celodenní jízdenky, které platí na všechny druhy veřejné hromadné dopravy. Když nastoupíte do autobusu, musíte si jízdenku označit v přístroji. Italským pravidlem je, že se do autobusu nastupuje zadními a vystupuje prostředními dveřmi. Pokud v autobuse nemáte platnou jízdenku a chytí vás revizoři, zaplatíte vysokou pokutu. Zastávka se italsky řekne „fermata“. Nejrychlejší autobusovou linkou do Vatikánu je linka č. 40 vedoucí z Termini, z níž vystoupíte kousek od Andělského hradu. Dále se na stejné místo dostanete i linkami č. 64 a 492.

Jak se nejlépe dopravovat

Přímo ve Vatikánu budete mít jedinou možnost dopravy, a sice vlastní nohy.

Chystáš se do Vatikánu?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele kk.ptackova
naposledy aktualizováno 04. 05. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.