Průvodce státem
Vatikán
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Doprava ve Vatikánu

Jak do Vatikánu

Jelikož se jedná o ministát, nemá své vlastní letiště ani větší dopravní infrastrukturu. Cesta převážné většiny návštěvníků tak začíná v Římě. Jak se tam dostat z České republiky se nejlépe dozvíte v našem průvodci Itálií.

Metrem

Síť římského metra není příliš rozvětvená, ale poskytuje rychlou a bezpečnou formu přepravy z jednoho konce města na druhý. Metru se zde říká „la metropolitana“. Jízdenky na něj se kupují ve stejných obchodech jako jízdenky na autobus nebo ve stanicích metra v automatech. V Římě můžete na jednu autobusovou jízdenku projet jednu jízdu metrem v uvedeném časovém limitu. Do Vatikánu se dostanete linkou A do stanice Ottaviano – San Pietro. Odtud vás navedou ukazatele.

Taxi

Taxíky většinou stojí na svých stanovištích u hlavních náměstí či vlakových nádraží. Je důležité vědět, za co všechno si při jízdě taxíkem připlácíte. Je to například za jízdu brzy ráno nebo pozdě v noci, za umístění zavazadel do kufru auta, za jízdu v neděli či o státních svátcích, také za jízdu na letiště a mimo město. Pokud máte v úmyslu taxíkem absolvovat delší cestu, je dobré se před jízdou domluvit s taxikářem na pevné ceně. Objednat vůz si můžete telefonicky (za příplatek) nebo si auto zastavit mávnutím ruky, což může být trochu obtížnější. Při placení je zvykem nechávat spropitné ve výši asi 10 % z ceny.

Autobusem

Po hlavním městě jezdí oranžové autobusy městské hromadné dopravy, které jsou na některých místech doplňovány také tramvajemi. Jízdenku si do autobusu musíte zakoupit předem u barů označených logem autobusové společnosti nebo v kiosku s bílým „T“ na modrém pozadí. Jízdenky bývají stejně jako u nás na určitý časový úsek, obvykle je to 1 hodina nebo 15 minut.

V Římě se dají zakoupit také celodenní jízdenky, které platí na všechny druhy veřejné hromadné dopravy. Když nastoupíte do autobusu, musíte si jízdenku označit v přístroji. Italským pravidlem je, že se do autobusu nastupuje zadními a vystupuje prostředními dveřmi. Pokud v autobuse nemáte platnou jízdenku a chytí vás revizoři, zaplatíte vysokou pokutu. Zastávka se italsky řekne „fermata“. Nejrychlejší autobusovou linkou do Vatikánu je linka č. 40 vedoucí z Termini, z níž vystoupíte kousek od Andělského hradu. Dále se na stejné místo dostanete i linkami č. 64 a 492.

Jak se nejlépe dopravovat

Přímo ve Vatikánu budete mít jedinou možnost dopravy, a sice vlastní nohy.

Nejmenší stát na světě

Vatikán se rozkládá v jižní Evropě na území Itálie a je nejmenším nezávislým státem světa. Hlavou státu je papež, jenž je volen kardinály na doživotí. Má absolutní moc a sám jmenuje členy vládních orgánů. Kromě Vatikánu vládne jako duchovní hlava ještě asi 800 milionům katolíků na celém světě.

Pokud se vám ještě nezamotala hlava z té koncentrace moci na tak malém území, vězte, že centrum Vatikánu tvoří obrovská masa svatopetrské baziliky a sídlí zde řada nejcennějších italských mistrovských děl, z nichž mnohá najdete ve vatikánských muzeích. Zlatým hřebem je Sixtinská kaple vyzdobená Michelangelem, ale k vidění je toho tolik, že byste odsud nemuseli vyjít dlouhé roky a měli byste stále co obdivovat.

Průvodce pro tebe napsal kk.ptackova
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
celoročně
Do muzea a kostela můžeš jít kdykoliv.
Více o počasí
Letenky od
2 500 Kč
Je běžná cena letenek do Říma. Akce se objevují 4x za rok.
Akční nabídky
Avatar uživatele kk.ptackova
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu