Průvodce státem
Vatikán
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Bezpečnost ve Vatikánu

Zdraví

Zdravotní péče ve Vatikánu je na stejné úrovni jako v České republice a ostatních zemích Evropy. Občanům České republiky je zde zdarma poskytována jen nutná a bezodkladná péče. Za ostatní lékařské zákroky se musí platit, je proto dobré si před cestou uzavřít komplexní cestovní pojištění. Dobré je uzavřít pojištění také proti krádeži zavazadel. Dále je před cestou vhodné uzavřít cestovní pojištění zahrnující mimo jiné i pokrytí výdajů za lékařskou pomoc.

Lékárny ve Vatikánu bývají označeny zeleným křížem. Většinou zde bez receptu seženete všechny běžné léky. Lepší a jistější však je si veškeré léky přivézt s sebou z domova, obzvláště ty, které pravidelně užíváte. Nezbytnou výbavou pro pobyt ve Vatikánu během letních měsíců je opalovací krém s vysokým ochranným faktorem, pokrývka hlavy, sluneční brýle a repelent proti hmyzu. Během procházek po městě nezapomínejte dodržovat pitný režim. Voda z kohoutku ve Vatikánu je pitná, můžete však narazit i na výjimku – ta je označena jako Acqua non potabile.

Kriminalita

Vatikán představuje stát s poměrně vysokou kriminalitou (v přepočtu na obyvatele dvacetkrát vyšší než v Itálii). V drtivé většině to způsobují kapsáři, kteří okrádají poutníky a turisty. Většina z nich se před soud nikdy nedostane, protože jsou obtížně odhalitelní a navíc hranice Vatikánu na náměstí sv. Petra jsou blízko a nestřežené, takže mají obvykle spolehlivou možnost utéct.

Důležité kontakty

Velvyslanectví České republiky při Svatém stolci

  • Ambasciata della Repubblica Ceca presso la Santa Sede
  • Via Crescenzio, 91 – sc.B, int.1
  • 00193 Roma

Velvyslanectví Vatikánu v České republice

  • Voršilská 12
  • 110 00 Praha 1

Nouzová čísla:

  • Evropská tísňová linka: 112
  • Policie: 113
  • Hasiči: 115
  • První pomoc: 118

Nejmenší stát na světě

Vatikán se rozkládá v jižní Evropě na území Itálie a je nejmenším nezávislým státem světa. Hlavou státu je papež, jenž je volen kardinály na doživotí. Má absolutní moc a sám jmenuje členy vládních orgánů. Kromě Vatikánu vládne jako duchovní hlava ještě asi 800 milionům katolíků na celém světě.

Pokud se vám ještě nezamotala hlava z té koncentrace moci na tak malém území, vězte, že centrum Vatikánu tvoří obrovská masa svatopetrské baziliky a sídlí zde řada nejcennějších italských mistrovských děl, z nichž mnohá najdete ve vatikánských muzeích. Zlatým hřebem je Sixtinská kaple vyzdobená Michelangelem, ale k vidění je toho tolik, že byste odsud nemuseli vyjít dlouhé roky a měli byste stále co obdivovat.

Průvodce pro tebe napsal kk.ptackova
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
celoročně
Do muzea a kostela můžeš jít kdykoliv.
Více o počasí
Letenky od
2 500 Kč
Je běžná cena letenek do Říma. Akce se objevují 4x za rok.
Akční nabídky
Avatar uživatele kk.ptackova
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu