Průvodce státem

Vatikán

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +

Nejmenší stát na světě

Vatikán se rozkládá v jižní Evropě na území Itálie a je nejmenším nezávislým státem světa. Hlavou státu je papež, jenž je volen kardinály na doživotí. Má absolutní moc a sám jmenuje členy vládních orgánů. Kromě Vatikánu vládne jako duchovní hlava ještě asi 800 milionům katolíků na celém světě.

Pokud se vám ještě nezamotala hlava z té koncentrace moci na tak malém území, vězte, že centrum Vatikánu tvoří obrovská masa svatopetrské baziliky a sídlí zde řada nejcennějších italských mistrovských děl, z nichž mnohá najdete ve vatikánských muzeích. Zlatým hřebem je Sixtinská kaple vyzdobená Michelangelem, ale k vidění je toho tolik, že byste odsud nemuseli vyjít dlouhé roky a měli byste stále co obdivovat.

Průvodce pro tebe napsal kk.ptackova
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Více o počasí
Letenky od
2 500 Kč
Akční nabídky

Praktické tipy do Vatikánu

Zavřít boční panel

Kultura a lidé

Historie, lidé, jazyk a svátky

Historie v kostce

První vatikánský palác byl zbudován v 6. století. První papežský stát se zformoval v polovině 8. století na základě tzv. Pipinovy donace jako území na Apeninském poloostrově, které bylo pod přímou světskou vládou římského biskupa (papeže). Poté, co byl chrám v polovině 9. století vypleněn Saracény, nařídil papež Lev IV. obehnat kostel zdmi a celou oblast nazval Leonský pahorek, pozdější Vatikán (podle etruského pahorku, na němž se nachází).

Hlavním sídlem papežů se Vatikán stal v roce 1378, kdy se sem papežský úřad vrátil z vyhnanství v Avignonu. V roce 1860 byla většina území papežského stát připojena k Italskému království, město Řím až roku 1870. Papežský stát se ovšem snažil uchovat si diplomatické styky a postavení subjektu mezinárodního práva a většina států mu toto postavení nikdy neodepřela.

Pahorek Vatikán a některá exteritoriální území byla navrácena pod papežskou správu smlouvami s Itálií v roce 1929 – tzv. Lateránské smlouvy. Itálie toto narovnání Vatikánu nabízela již v 19. století, papežové však ještě doufali v obnovení papežského státu, a proto na podobné dohody nechtěli dlouho přistoupit. Vztah mezi Vatikánem a Itálií je pak ještě upraven konkordátem z roku 1984.

Historie Vatikánu

Lidé

Vatikán má asi 800 obyvatel, z nichž přímo v městském státě má stálý pobyt jen přibližně polovina z nich. Vatikánské občanství má pak přibližně 450 osob z celkové populace. Kardinálové, jichž je kolem 130, jsou počítáni k obyvatelům Vatikánu jenom po čas svého pobytu v Římě.

Svátky

 • 1. 1. – Slavnost Matky Boží Panny Marie
 • 6. 1. – Epifanie
 • 11. 2. – Výročí založení městského státu Vatikán
 • 13. 3. – Výročí zvolení papeže Františka
 • 19. 3. – Svátek svatého Josefa
 • Proměnlivé Velikonoční pondělí
 • 23. 4. – Svátek svatého Jiří
 • 1. 5. – Svatý Josef Dělník
 • 29. 6. – Svátek svatých Petra a Pavla
 • 15. 8. – Slavnost Nanebevzetí Panny Marie
 • 8. 9. – Narození Panny Marie
 • 1. 11. – Slavnost Všech svatých
 • 8. 12. – Neposkvrněné početí Panny Marie
 • 25. 12. – Vánoce
 • 26. 12. – Svátek svatého Štěpána

Kultura

Jedním ze symbolů Vatikánu je Švýcarská garda, vojenská jednotka Svatého stolce, jejíž zodpovědností je osobní bezpečí papeže a lidí pobývajících na území městského státu. Papežská švýcarská garda vznikla na základě smlouvy s katolickými kantony Švýcarské konfederace z roku 1506. Všichni rekruti musí být katolického vyznání, nesezdaní muži švýcarské národnosti, kteří dokončili základní vojenskou službu ve švýcarské armádě, mezi 19 a 30 lety, a nejméně 174 centimetrů vysocí. Členové gardy jsou vybaveni střelnými zbraněmi, tradičně také halapartnami, a vycvičení jako bodyguradi. Každý příslušník skládá svou přísahu v mateřském jazyce – tedy v němčině, italštině nebo francouzštině.

Jazyk

Vatikán nemá stanovený úřední jazyk. Na rozdíl od Svatého stolce, který využívá latinu, se k běžné komunikaci používá italština. Švýcarská garda dostává povely v němčině.

Turismus

Ekonomika Vatikánu má unikátní nekomerční ráz, je totiž založena na příspěvcích katolíků z celého světa (takzvaný Petrův peníz), prodeji poštovních známek, pamětních mincí a jiných suvenýrů, vstupném do muzeí a prodeji publikací.

Na turisty a návštěvníky jsou ve Vatikánu zvyklí a počítají s tím. Jen si dejte pozor na to, že do církevních budov jsou nepřípustné krátké kalhoty, minisukně či trička bez rukávu. Nejedná se jen o teoretické nařízení, je dodržováno i v praxi. Může se vám tak snadno stát, že po té, co si vystojíte dvouhodinovou frontu, nakonec nebudete z důvodu nevhodného oděvu do Baziliky vůbec vpuštěni.

Geografie

Vatikán se rozkládá na západním břehu řeky Tibery a jeho středověké hradby ho oddělují od ostatní římské zástavy. Jeho vlastní území zahrnuje Svatopetrské náměstí s bazilikou sv. Petra, Apoštolským palácem, přiléhajícími budovami a Vatikánskými zahradami.

Zavřít boční panel

Peníze a ceny

Měna, ceny a denní rozpočty

Euro

Od roku 1999 je měnou Vatikánu euro, které nahradilo vatikánskou liru. Papežský stát si razí vlastní euromince v omezených sériích. Díky tomu jsou tyto mince, stejně jako poštovní známky, žádány ze strany sběratelů z celého světa.

Euro

Směnárny a platba kartou

České koruny si na eura můžete proměnit v bankách a směnárnách nebo i cestou ve směnárenském automatu (na letišti, nádraží, ve velkém supermarketu). Ve většině hotelů, restaurací a obchodů lze platit platebními kartami a eurošeky. Mnohé podniky stále dávají přednost platbě v hotovosti, proto je dobré se ujistit, zda podnik přijímá karty. Teprve potom si objednejte nebo rezervujte pokoj.

Vatikán má vlastní banku IOR a dokonce i bankomat, pravděpodobně jediný s instrukcemi v latině.

Kolik co stojí

 • Chléb – 2–5 eur
 • Pečivo – 1–3 eura
 • Zmrzlina – 1–3 eura
 • Caffe – 0,8–1 euro
 • Cappuccino – 1–1,4 eura
 • Crepes (palačinka) – 1,5–3,5 eura
 • Čaj – 0,4–1 euro
 • Džus – 0,75–1 euro
 • Limonáda (Coca-Cola, Sprite, Fanta, atd.) – 1–2,3 eura
 • Salámy – 0,8–2 eura
 • Známky – 0,41–0,77 eura

Menší supermarket Todis Roma najdete nedaleko vatikánských zdí a seženete tady základní potraviny.

Spropitné a smlouvání

Pokud při platbě v restauraci není spropitné automaticky započítáno v ceně jídla (servizio), nechává se 10–15 % z ceny číšníkovi.

Podobně jako v jiných zemí EU ve Vatikánu není běžné smlouvat.

Jak ušetřit

Na náměstí sv. Petra se nachází vatikánská pošta, kde je možné nejen zakoupit pohlednici, ale také vatikánské poštovní známky s vatikánským razítkem. Hned vedle pošty se nachází WC zcela zdarma.

Poslední neděli v měsíci je vstup do vatikánských muzeí zdarma. Připravte se ale na větší davy turistů a na to, že mají otevřeno pouze dopoledne.

V bezprostřední blízkosti Vatikánu se nachází čtvrť zvaná Borgo s řadou restaurací a hotelů. Můžete se zde ubytovat v jednom z místních hotelů střední kategorie, ale je výhodnější ubytovat se v centru města a využívat autobus č. 64.

Zavřít boční panel

Doprava

Silniční, železniční i letecká doprava

Jak do Vatikánu

Jelikož se jedná o ministát, nemá své vlastní letiště ani větší dopravní infrastrukturu. Cesta převážné většiny návštěvníků tak začíná v Římě. Jak se tam dostat z České republiky se nejlépe dozvíte v našem průvodci Itálií.

Metrem

Síť římského metra není příliš rozvětvená, ale poskytuje rychlou a bezpečnou formu přepravy z jednoho konce města na druhý. Metru se zde říká „la metropolitana“. Jízdenky na něj se kupují ve stejných obchodech jako jízdenky na autobus nebo ve stanicích metra v automatech. V Římě můžete na jednu autobusovou jízdenku projet jednu jízdu metrem v uvedeném časovém limitu. Do Vatikánu se dostanete linkou A do stanice Ottaviano – San Pietro. Odtud vás navedou ukazatele.

Taxi

Taxíky většinou stojí na svých stanovištích u hlavních náměstí či vlakových nádraží. Je důležité vědět, za co všechno si při jízdě taxíkem připlácíte. Je to například za jízdu brzy ráno nebo pozdě v noci, za umístění zavazadel do kufru auta, za jízdu v neděli či o státních svátcích, také za jízdu na letiště a mimo město. Pokud máte v úmyslu taxíkem absolvovat delší cestu, je dobré se před jízdou domluvit s taxikářem na pevné ceně. Objednat vůz si můžete telefonicky (za příplatek) nebo si auto zastavit mávnutím ruky, což může být trochu obtížnější. Při placení je zvykem nechávat spropitné ve výši asi 10 % z ceny.

Autobusem

Po hlavním městě jezdí oranžové autobusy městské hromadné dopravy, které jsou na některých místech doplňovány také tramvajemi. Jízdenku si do autobusu musíte zakoupit předem u barů označených logem autobusové společnosti nebo v kiosku s bílým „T“ na modrém pozadí. Jízdenky bývají stejně jako u nás na určitý časový úsek, obvykle je to 1 hodina nebo 15 minut.

V Římě se dají zakoupit také celodenní jízdenky, které platí na všechny druhy veřejné hromadné dopravy. Když nastoupíte do autobusu, musíte si jízdenku označit v přístroji. Italským pravidlem je, že se do autobusu nastupuje zadními a vystupuje prostředními dveřmi. Pokud v autobuse nemáte platnou jízdenku a chytí vás revizoři, zaplatíte vysokou pokutu. Zastávka se italsky řekne „fermata“. Nejrychlejší autobusovou linkou do Vatikánu je linka č. 40 vedoucí z Termini, z níž vystoupíte kousek od Andělského hradu. Dále se na stejné místo dostanete i linkami č. 64 a 492.

Jak se nejlépe dopravovat

Přímo ve Vatikánu budete mít jedinou možnost dopravy, a sice vlastní nohy.

Zavřít boční panel

Jídlo

Typická jídla, nápoje a ceny

Vatikánská kuchyně

Typická vatikánská kuchyně neexistuje, jedná se tedy vždy o italské pokrmy. Setkáte se nejčastěji s telecím masem, kuřaty, zvěřinou nebo plody moře. Italové jsou známí chutnými jídly z ústřic, mušlí, raků, krabů, humrů, langust, sépií a mnoha druhů ryb. V italské kuchyni jsou velmi oblíbené také polévky. Tou nejznámější je minestrone, což je hustá polévka s velkou dávkou zeleniny, s rýží nebo těstovinami, k níž se podává ještě čerstvě nastrouhaný parmazán. Denním pokrmem jsou zde těstoviny, které se připravují na tisíce způsobů. Celosvětově známým a vyhledávaným jídlem se stala italská pizza a také zmrzlina často podávaná s čerstvým ovocem.

Obvyklé ceny v restauracích

V okolí Vatikánu se vyplatí zastavit na jídlo v některé z restaurací v ulici Via Borgo Pio, která se nachází naproti služebnímu vchodu do Vatikánu. Naleznete tu zařízení různých typů, pizzerie, trattorie i rychlá občerstvení, kde seženete pizzu i panini do ruky.

V klasické restauraci, například Borgo Nuovo, pořídíte noky s pestem (gnocchi al pesto) za 12 €, pikantní těstoviny s rajčatovou omáčkou (penne all'arrabbiata) za 10 €, těstoviny s lososem a chřestem (fettuccine al salmone e asparagi) za 14 €.

Po jídle doporučujeme zajít na výbornou kávu v ulici Via Vespasiano. Kavárna se jmenuje Caffè dei Papi. Za espresso u baru zaplatíte vždy okolo 1 €. Pokud byste dali přednost jednoduššímu občerstvení, neváhejte využít zdejší venkovní posezení. Těstoviny nebo pizzu nabízejí od 7 € – spaghetti alla carbonara, pivo značky Peroni lahev 0,33 l za 10 €.

Zavřít boční panel

Aktivity

Městská turistika, pláže i nákupy

Pokud si přejete zblízka vidět papeže Františka, musíte si zakoupit vstupenku na některý z náboženských obřadů, jako je například půlnoční mše na Štědrý večer nebo nešpory na Nový rok. Pokud papež není na cestách, můžete ho také vidět zdarma každou neděli, kdy žehná davům na náměstí sv. Petra.

Zavřít boční panel

Na co si dát pozor

Kriminalita a další nástrahy

Zdraví

Zdravotní péče ve Vatikánu je na stejné úrovni jako v České republice a ostatních zemích Evropy. Občanům České republiky je zde zdarma poskytována jen nutná a bezodkladná péče. Za ostatní lékařské zákroky se musí platit, je proto dobré si před cestou uzavřít komplexní cestovní pojištění. Dobré je uzavřít pojištění také proti krádeži zavazadel. Dále je před cestou vhodné uzavřít cestovní pojištění zahrnující mimo jiné i pokrytí výdajů za lékařskou pomoc.

Lékárny ve Vatikánu bývají označeny zeleným křížem. Většinou zde bez receptu seženete všechny běžné léky. Lepší a jistější však je si veškeré léky přivézt s sebou z domova, obzvláště ty, které pravidelně užíváte. Nezbytnou výbavou pro pobyt ve Vatikánu během letních měsíců je opalovací krém s vysokým ochranným faktorem, pokrývka hlavy, sluneční brýle a repelent proti hmyzu. Během procházek po městě nezapomínejte dodržovat pitný režim. Voda z kohoutku ve Vatikánu je pitná, můžete však narazit i na výjimku – ta je označena jako Acqua non potabile.

Kriminalita

Vatikán představuje stát s poměrně vysokou kriminalitou (v přepočtu na obyvatele dvacetkrát vyšší než v Itálii). V drtivé většině to způsobují kapsáři, kteří okrádají poutníky a turisty. Většina z nich se před soud nikdy nedostane, protože jsou obtížně odhalitelní a navíc hranice Vatikánu na náměstí sv. Petra jsou blízko a nestřežené, takže mají obvykle spolehlivou možnost utéct.

Důležité kontakty

Velvyslanectví České republiky při Svatém stolci

 • Ambasciata della Repubblica Ceca presso la Santa Sede
 • Via Crescenzio, 91 – sc.B, int.1
 • 00193 Roma

Velvyslanectví Vatikánu v České republice

 • Voršilská 12
 • 110 00 Praha 1

Nouzová čísla:

 • Evropská tísňová linka: 112
 • Policie: 113
 • Hasiči: 115
 • První pomoc: 118
Zavřít boční panel

Víza a povinnosti

Historie, lidé, jazyk a svátky

Vízum

Od roku 2007 mohou občané České republiky vstupovat do Vatikánu, který je součástí schengenského prostoru, aniž by museli procházet hraniční kontrolou.

To ovšem neznamená, že sem můžete cestovat bez jakéhokoli dokladu. Vždy musíte mít u sebe platný doklad totožnosti, tedy cestovní pas nebo občanský průkaz se strojově čitelnou zónou a na požádání ho předložit. Formality přichází při pobytu delším tří měsíců, kdy je zapotřebí se k pobytu přihlásit na ohlašovně příslušného obecního úřadu.

Očkování

Při cestě na území Vatikánu se doporučuje vakcinace proti žloutence typu A i B a tetanu.

Celní předpisy

Omezení množství platí pro následující kategorie spotřebního zboží:

 • 800 ks cigaret nebo 400 ks cigaret o váze 3 g/ks nebo 200 ks doutníků nebo 1 kg tabáku,
 • Alkoholické nápoje mohou dovážet osoby starší 17 let (10 l alkoholických nápojů s obsahem vyšším než 22 %, 20 l alkoholických nápojů s obsahem nepřesahujícím 22 % alkoholu, 2 l lehkých vín),
 • 90 l vín, z toho 60 l šumivého vína,
 • 110 l piva.

Co vidět a navštívit ve Vatikánu

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy ve Vatikánu

Zavřít boční panel

Bazilika Sv. Petra

Bazilika sv. Petra je díky svým obřím rozměrům považována za největší chrám v Evropě. Dle tradice stojí na místě, kde byl mučen, ukřižován a pohřben apoštol Petr. Jedinečnost baziliky spočívá také v nádherné a bohaté výzdobě, uvnitř je známá Pieta od Michelangela, který ji vytvořil v již pouhých 23 letech. Michelangelo navrhnul také kopuli baziliky, ze které je krásný výhled na téměř celý Vatikán a přilehlé náměstí sv. Petra.

Vstupné do baziliky je zdarma, počítejte však s tím, že musíte projít rentgenovým pásem a nesmíte mít odhalená ramena a stehna nohou. U sebe rovněž nesmíte mít nůž nebo další zbraně. Hlavně v sezoně se zde tak tvoří dlouhé fronty. Kopule baziliky je zpoplatněna.

Zavřít boční panel

Náměstí Sv. Petra

Na náměstí sv. Petra o rozměrech 340 x 240 metrů se vejde až 400.000 lidí. Je jedinečným architektonickým dílem Gian Lorenza Berniniho z let 1656–1667, který kolem něj vytvořil velká podloubí. Tvar těchto podloubí symbolizuje otevřenou náruč církve.

Středu náměstí dominuje 331 tun těžký a 25 metrů vysoký obelisk zdobený dvěma fontánami ze 17. století, který zde stojí již od dob vlády císaře Kaliguly. Obelisk dovezený z Heliopole byl do středu náměstí umístěn roku 1586. Mnoho věřících se dodnes domnívá, že je tento obelisk pozůstatkem svatého Kříže.

Zavřít boční panel

Vatikánská muzea

Vatikánská muzea patří mezi největší v Evropě, a to jak svou rozlohou, tak i počtem vystavovaných exponátů. Jednotlivá díla jsou vystavena ve stovkách místností a několika oddělených muzeích. Asi největších lákadlem je Sixtinská kaple se svou výzdobou od největších renesančních umělců včetně Michelangela, který vymaloval strop a výjev posledního soudu.

Na prohlídku zdejších muzeí je třeba si vyhradit spoustu času. Doporučuje se také přijít co nejdříve, abyste se nemuseli prodírat davy turistů. Hlavně v letní sezoně je návštěvnost vatikánských muzeí opravdu obrovská a stojí se před vstupem i kilometrové fronty. V tomto období doporučujeme zakoupit si vstupenky předem na internetu, zaplatíte sice o dvě eura navíc za rezervaci, ale ušetříte mnoho času.

Nenechte se zmást, vstup do muzeí není z Vatikánu, ale z římské ulice Viale Vaticano.

Počasí a sezóny ve Vatikánu

Počasí

Podnebí ve Vatikánu se vyznačuje mírnými zimami a horkými léty, stejně jako ve zbytku Itálie. Město Řím se nachází ve střední části poloostrova, což znamená, že se zde setkáme se subtropickým podnebím. Teploty v létě se pohybují od 22 stupňů do 30 stupňů Celsia. Zima ve Vatikánu je mírná spíše s vydatnými dešťovými srážkami. Pro zajímavost průměrná teplota v lednu činí cca 12 stupňů Celsia a v červenci cca 30 stupňů Celsia.

Sezóny a kdy vyrazit

Nejvíce turistů se do Vatikánu vydává během podzimních, zimních nebo prvních jarních měsíců. Je třeba také počítat s tím, že během Velikonoc je Vatikán zaplaven davy poutníků.

Avatar uživatele kk.ptackova
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 18 dny
Navrhni úpravu