Nejmenší stát na světě

Vatikán se rozkládá v jižní Evropě na území Itálie a je nejmenším nezávislým státem světa. Hlavou státu je papež, jenž je volen kardinály na doživotí. Má absolutní moc a sám jmenuje členy vládních orgánů. Kromě Vatikánu vládne jako duchovní hlava ještě asi 800 milionům katolíků na celém světě.

Pokud se vám ještě nezamotala hlava z té koncentrace moci na tak malém území, vězte, že centrum Vatikánu tvoří obrovská masa svatopetrské baziliky a sídlí zde řada nejcennějších italských mistrovských děl, z nichž mnohá najdete ve vatikánských muzeích. Zlatým hřebem je Sixtinská kaple vyzdobená Michelangelem, ale k vidění je toho tolik, že byste odsud nemuseli vyjít dlouhé roky a měli byste stále co obdivovat.

Průvodce pro tebe napsal kk.ptackova
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
celoročně
Do muzea a kostela můžeš jít kdykoliv.
Více o počasí
Letenky od
2 500 Kč
Akční nabídky

Praktické tipy do Vatikánu

Co vidět a navštívit ve Vatikánu

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy ve Vatikánu

Zavřít boční panel

Bazilika Sv. Petra

Bazilika sv. Petra je díky svým obřím rozměrům považována za největší chrám v Evropě. Dle tradice stojí na místě, kde byl mučen, ukřižován a pohřben apoštol Petr. Jedinečnost baziliky spočívá také v nádherné a bohaté výzdobě, uvnitř je známá Pieta od Michelangela, který ji vytvořil v již pouhých 23 letech. Michelangelo navrhnul také kopuli baziliky, ze které je krásný výhled na téměř celý Vatikán a přilehlé náměstí sv. Petra.

Vstupné do baziliky je zdarma, počítejte však s tím, že musíte projít rentgenovým pásem a nesmíte mít odhalená ramena a stehna nohou. U sebe rovněž nesmíte mít nůž nebo další zbraně. Hlavně v sezoně se zde tak tvoří dlouhé fronty. Kopule baziliky je zpoplatněna.

Zavřít boční panel

Náměstí Sv. Petra

Na náměstí sv. Petra o rozměrech 340 x 240 metrů se vejde až 400.000 lidí. Je jedinečným architektonickým dílem Gian Lorenza Berniniho z let 1656–1667, který kolem něj vytvořil velká podloubí. Tvar těchto podloubí symbolizuje otevřenou náruč církve.

Středu náměstí dominuje 331 tun těžký a 25 metrů vysoký obelisk zdobený dvěma fontánami ze 17. století, který zde stojí již od dob vlády císaře Kaliguly. Obelisk dovezený z Heliopole byl do středu náměstí umístěn roku 1586. Mnoho věřících se dodnes domnívá, že je tento obelisk pozůstatkem svatého Kříže.

Zavřít boční panel

Vatikánská muzea

Vatikánská muzea patří mezi největší v Evropě, a to jak svou rozlohou, tak i počtem vystavovaných exponátů. Jednotlivá díla jsou vystavena ve stovkách místností a několika oddělených muzeích. Asi největších lákadlem je Sixtinská kaple se svou výzdobou od největších renesančních umělců včetně Michelangela, který vymaloval strop a výjev posledního soudu.

Na prohlídku zdejších muzeí je třeba si vyhradit spoustu času. Doporučuje se také přijít co nejdříve, abyste se nemuseli prodírat davy turistů. Hlavně v letní sezoně je návštěvnost vatikánských muzeí opravdu obrovská a stojí se před vstupem i kilometrové fronty. V tomto období doporučujeme zakoupit si vstupenky předem na internetu, zaplatíte sice o dvě eura navíc za rezervaci, ale ušetříte mnoho času.

Nenechte se zmást, vstup do muzeí není z Vatikánu, ale z římské ulice Viale Vaticano.

Počasí a sezóny ve Vatikánu

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Vatikán
Městský charakter státu umožní návštěvu kdykoliv

7 °C

8 °C

10 °C

12 °C

17 °C

21 °C

24 °C

24 °C

20 °C

16 °C

11 °C

8 °C

Počasí

Podnebí ve Vatikánu se vyznačuje mírnými zimami a horkými léty, stejně jako ve zbytku Itálie. Město Řím se nachází ve střední části poloostrova, což znamená, že se zde setkáme se subtropickým podnebím. Teploty v létě se pohybují od 22 stupňů do 30 stupňů Celsia. Zima ve Vatikánu je mírná spíše s vydatnými dešťovými srážkami. Pro zajímavost průměrná teplota v lednu činí cca 12 stupňů Celsia a v červenci cca 30 stupňů Celsia.

Sezóny a kdy vyrazit

Nejvíce turistů se do Vatikánu vydává během podzimních, zimních nebo prvních jarních měsíců. Je třeba také počítat s tím, že během Velikonoc je Vatikán zaplaven davy poutníků.

Skvělé akce do Vatikánu

ušetříš až 49%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 49%
Akce starší 2 týdnů
2 starší akcí
Avatar uživatele kk.ptackova
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu