Let při západu slunce

Covid Pas neboli Digitální zelený certifikát - jak a kdy ho získat?

121 komentářů
2021-07-10T10:58:07+02:00

Ve snaze obnovit volný pohyb v rámci Evropské unie bez nutnosti karantén a opakovaných testů na koronavirus Evropská komise prosadila tzv. Digital Green Certificate (Digitální zelený certifikát), tedy covidový pas - EU Digital COVID Certificate. Ten postupně začíná fungovat od 1.7.2021, evropské země ho ale akceptují již od června.

Český digitální certifikát = Covid pas

Od 1. června si můžete na adrese https://ocko.uzis.cz/ stáhnout pdf soubor s potvrzením o provedeném očkování nebo posledním provedeném testu na Covid-19 a pokud jste někdy měli pozitivní výsledek testu, tak i potvrzení o prodělání nemoci. Tento digitální certifikát je plnohodnotným evropským certifikátem, tedy Covid pasem, viz informace na vládním webu covid.gov.cz.

Stažené certifikáty si uložte do telefonu nebo vytiskněte a můžete se jimi prokazovat v na hranicích, v restauracích, bazénech, hotelech nebo divadlech a kinech.

Poslouží vám i při cestách do všech zemí EU.

Platnost jednotlivých certifikátů pro návštěvy služeb v rámci Česka je nyní následující:

  • očkování po 22 dnech při první dávce nebo po 14 dnech při druhé dávce
  • 180 dní po prodělání nemoci Covid-19
  • PCR test 7 dní nebo antigenní test 72 hodin

Pozor, pro účely cestování si každá země i nadále určuje vlastní podmínky. Většina zemí uznává certifikáty až po ukončeném očkování (s výjimkou Rakouska, Maďarska a Chorvatska, které uznávají již 22 dnů po 1. dávce). Také platnost testů se liší dle konkrétní země, většinou se jedná o 24 nebo 48 hodin v případě antigenního testu, resp. 72 hodin v případě PCR testu. Detailní podmínky pro jednotlivé země sepisujeme zde - kam můžu cestovat?

Proč je nutný Covid pas?

Hlavní myšlenkou je obnovení volného pohybu osob v rámci Evropské unie bez toho, aniž by se zkoumal cíl cesty, člověk musel podstoupit karanténu nebo další test po příletu do destinace.

Aktuálně panuje velký informační chaos v podmínkách jednotlivých států (viz Kam můžu cestovat) včetně českých podmínek návratu (viz Cestovatelský semafor). Pravidla k vycestování do Itálie jsou jiná, než do Španělska a zcela odlišná např. při cestách do Dánska nebo Německa. K tomu se přidávají pravidla návratu, která se také liší stát od státu.

Cílem covid pasu je tato pravidla sjednotit na prosté ano🟢 = můžete cestovat, nebo ne🔴.

Pokud tedy budete mít covidový pas platný = zelený, můžete libovolně cestovat po celé Evropě a nemusíte sledovat jednotlivá pravidla států. Máte přístup kamkoliv.

Co je covidový pas?

Digitální zelený certifikát - covid pas je digitální doklad o tom, že splňujete jedno ze tří kritérií:

  • máte ukončené očkování proti Covid-19
  • prodělali jste nemoc Covid-19
  • máte negativní PCR / antigenní test na Covid-19

Certifikát budou vystavovat nemocnice, laboratoře či jiná zdravotní střediska a bude vypsán v anglickém a českém/slovenském jazyce. Certifikát bude obsahovat i QR kód, který bude sloužit k ověření pravosti a platnosti.

Zatím nejsou známy platnosti jednotlivých bodů. Uvažuje se nad půlroční platností očkování, ale to je jen minimální doba a dle nás bude alespoň rok. Prodělání nemoci je různé napříč Evropou od 90 po 270 dní a stejně tak se neví, jaké budou podmínky u testování. Toto se vše upřesní do začátku července 2021.

Jak se bude covidový pas používat?

Využití bude jednoduché. Před odletem na letišti se tímto pasem prokážete. Pracovníci letiště naskenují váš QR kód a pokud bude zelený, o čemž vy samozřejmě dopředu víte, že bude, tak můžete letět.

QR kód si můžete uložit do telefonu, například do aplikace Wallet, nebo si jej vytisknout na papír a předkládat jej „fyzicky“. Pro výrazné usnadnění používání Covid pasu doporučujeme nainstalovat do telefonu oficiální vládní aplikaci Tečka, skrz kterou bude snadnější používat QR kódy.

Předpokládá se, že se tímto stejným certifikátem budete prokazovat například před účastí hromadných akcí jako koncertů či sportovních zápasů.

Kde platí Covid pas

EU digitální certifikát (tedy Covid pas) se prezentuje jako nástroj pro usnadnění cestování po Evropské unii. Lze však říct, že platí ve všech zemích světa, které umožňují vstup turistům. Jednotlivé certifikáty Covid pasu (očkování / prodělání nemoci / negativní test) totiž splňují všechny náležitosti, které jednotlivé země požadují. Tj. text v angličtině, údaje o provedení testu, očkování nebo prodělání nemoci a informace o tom, kdo potvrzení vydal.

Kolik covid pas stojí?

Hlavní myšlenkou celého certifikátu je, že bude zdarma.

Především díky Evropské unii platí, že v České republice máte nárok na proplacení zdravotní pojišťovnou 1 antigenní test týdně a 2 PCR testy měsíčně. Od července se ale předpokládá, že i antigenní budou jen dvakrát měsíčně.

Závěr - je vše vyřešeno?

V rámci Evropské unie možná, určitě ne však v České republice. Kvůli pošahané povinnosti testování před odletem ze zahraničí je nutné zabezpečit i bezplatné testování v zahraničí. Z velkou pravděpodobností se tak spíše dočkáme zrušení této povinnosti.

Covidový pas je stále v běhu a budeme tento článek aktualizovat o nové poznatky a případně doplníme odpovědi na vaše další dotazy.

Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 10. 07. 2021

121 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Štěpán
před 2 lety

Zdravím. Za dva měsíce letím na Kostariku. Známí kteří tam jsou mi tvrdí, že budu potřebovat MEZINÁRODNÍ COVIDPAS, že ten EU pas mi je tam naprosto k ničemu. Když ovšem hledám mezinárodní covidpas, tak mi to nachází pouze ten EU. Má někdo zkušenosti s aktuálním létáním mimo Evropu? Díky.

Jan Vidim
před 2 lety

Tak ať poradí známí ne?

Jinak stačí EU

Avatar uživatele
Hana
před 2 lety

Koncem listopadu chci letět do USA, jaký covid pas budu potřebovat? Mám covid pas v aplikaci Tečka, ale nevím zda mi ho na emigračním v USA uznají. Je třeba mít ještě nějaký jiný?

Avatar uživatele
Pavel Planespotter
před 2 lety

8.11. mají vyjít podmínky vstupu do USA.

Avatar uživatele
Blanka
před 2 lety

Dobrý den, na certifikátu z ocko.uzis.cz je psané, že se nejedná o cestovní doklad. Tomu nerozumím. Když jsem byla na druhé dávce očkování, obdržela jsem certifikát se znakem republiky, který byl psán český i anglicky. Na ocko.uzis.cz mi vyjede pouze certifikát A4 rozděleny na 4 oddíly. Platí mi tento, z "ocko" pro cestu do Makedonie a Řecka? Na očkovacím centru syn totiž obdržel pouze totožný certifikát, jako je nyní stažitelný + kartičku. Máme v mobilu i Tečku - stačí nám kupříkladu jen ta? Děkuji za odpověď

Kryštof Hájek
před 2 lety

Dobrý den, platí vám právě pouze certifikát stažený z ocko.uzis.cz, Tečka nestačí, protože není v angličtině. Poznámka o cestovním dokladu znamená, že certifikát nelze použít samostatně pro cestování, jen klasicky s pasem či občanským průkazem (Cestovní doklad = cestovní pas, po EU i občanka).

Martin Vícha
před 2 lety

Kryštofe Tečka už v angličtině je. U záložky "Podrobnosti" můžeš přepnout do EN.

Avatar uživatele
Stanislav Melichar
před 2 lety

Nemohu získat Covid pas, očkovámí proběhlo a ve vydaném Certifikátu je uveden OP s č. ......,,ten byl později scizen a nový vystaven

dne 8.6.tr.,ale jeho číslo se nedostalo do centrální evidence o provedené vakcinace. Jak mám pokračovat dál. Dík za odpověď Melichar.

Avatar uživatele
Leoš Literák
před 2 lety

Další možností je přihlášení přes datové schránky (doporučené dopisy čtu kdekoliv na světě během pár minut od odeslání) nebo přes banku (bankovní identita) - to jsem nezkoušel.

Avatar uživatele Miloš Machů
Miloš Machů
před 2 lety

Zavolat na očkovací místo nebo 1221, ať udělají v ISIN aktualizaci z ROB (registr osob).

Avatar uživatele
Vladimíra
před 2 lety

Aplikace Tečka: platný certifikát - ovšem informace v českém jazyce. Vyžaduje se i angličtina. Mně to nejde. Budu mít na letišti problém? Cesta do Itálie.

Kryštof Hájek
před 2 lety

Na letišti tady problém nebude, ale určitě je vhodnější si stáhnout i klasický certifikát z ocko.uzis.cz, který je i v angličtině.

Avatar uživatele
Liborek
před 2 lety

V tečce lze po kliknutí na detail certifikátu přepnout údaje do angličtiny.

Martin Vícha
před 2 lety

Nejnovější zkušenost z Ukrajiny. Ukrajinci náš covid pass, respektive potvrzení testu vytištěné z ocka, bez problémů uznávají.

Avatar uživatele
Pavlína Panáková
před 2 lety

Dobrý den,

kdo vydává covid pas ? Myslím, tištěnou podobu,ne digitální.

Na ocko.uzis.cz jde tisk pouze na A4, chtěla bych malou zalaminovanou kartu do peněženky.

Jde to vůbec ?

Děkuji

Kryštof Hájek
před 2 lety

Dobrý den, covid pas je možné pouze vytisknout z ocko.uzis.cz, případně požádat na místě očkování o vytištění - stále to ale bude papírová A4, žádné kartičky se nevydávají.

Avatar uživatele
Marie Barchanská
před 2 lety

Dobrý den, v době očkování jsem měla starý OP, teď mám vydaný nový. Jak se mám přihlásit o vydání covid pasu? Díky za odpověď

Avatar uživatele
Lenka Svobodova
před 2 lety

Takže EU certifikát Covid-19,má stejnou platnost, jako Covid pas?

Bude mi na Slovensko stačit certifikát EU Covid 19?

Je modre vytištěný.

Kryštof Hájek
před 2 lety

EU certifikát = Covid pas ;) "Covid pas" je jen zjednodušený výraz právě pro digitální EU certifikát.

Avatar uživatele
Miroslav Rejnart
před 2 lety

Dobrý den co budu potřebovat na cestu do Norska mám hotové očkováni

Kryštof Hájek
před 2 lety

Dobrý den, potřebovat budete certifikát o očkování.

Avatar uživatele
jaroslava
před 2 lety

Stále se piše,že tento pas je zelený. My však máme normální certifikát vystavený lékařem po ukončení očkování. Má stejnou platnost jako ten stále zminovaný? Nevrátí nás z letiště domů? Myslím v EU Nemáme chytrý telefon. Děkuji

Jan Vidim
před 2 lety

On je spíš Zelený než zelený. Pokud je to ten nový s vlaječkou EU a ne státním znakem jste ok

Avatar uživatele
Oldřiška Bezděková
před 2 lety

Dobrý den,jak získat zelený covid pas,po ukončeném očkování při cestě do Egypta,všude se píše o covid pasech pouze v rámci EU,díky za info.

Kryštof Hájek
před 2 lety

Dobrý den, je to to samé, EU certifikát uznají všude, jen si ho raději vytiskněte.

Lucie _B
před 2 lety

Neví někdo jak získat covid pass pokud byl člověk naočkován v zemi mimo EU? Děkuji za odpověď.

Avatar uživatele
Simona Kozáková
před 2 lety

Ráda bych si stáhla covid pass ale bohužel se mi pořád ukazuje jen certifikát o očkování. Můžu se zeptat jestli je to to samé. Děkuji za odpověď.

Kryštof Hájek
před 2 lety

Ano, Covid pas = všechny dostupné certifikáty na ocko.uzis.cz.

Avatar uživatele
Josef Kramoliš
před 2 lety

Nemohu si stáhnout u ocko .uzis Covid pass o provedeném testování. Objevuje se tam jen očkování, ne testování. Jak se to dělá prosím?

Avatar uživatele J0x
J0x
před 2 lety

Čeká se, jestli se to tam náhodou přece jen neobjeví.

Avatar uživatele
Marta
před 2 lety

Dobrý den, všude se píše, že Antigen test je zdarma, ale zároveň odběrová místa píšou např.200 Kč vytištěný certifikát pro samoplátce a 300 Kč certifikát na e-mail. Pořádně tomu asi nerozumím :-(, když teď je ten Covid pass, tak si to stáhnu z toho a nemusím nic platit? Díky za informaci

Avatar uživatele tmx
tmx
před 2 lety

Pokud ho tam dají, mělo by to stačit (mně tam třeba poslední nedali, takže 100% spoleh na to bohužel není).

Avatar uživatele
Daniela
před 2 lety

Za jakých podmínek mohu cestovat za dcerou do Irska (mám za sebou 2davky očkování). Děkuji za odpověď.

divan
před 2 lety
Avatar uživatele
Jana
před 2 lety

Covid pas se rovná Certifikát o očkování? Děkuji

Kryštof Hájek
před 2 lety

Ano, pokud je stažený z portálu ocko.uzis.cz

Avatar uživatele l.sramkova
l.sramkova
před 2 lety

Ahoj,

mám ukončené očkování a mám národní certifikát vydaný po 1.6. 2021. Bude mi tento stačit i na návrat z Řecka během července 2021? Píše se o Digitálním COVID certifikátu EU s vydáváním po 1.7.2021, ale nemůžu nikde najít způsob, jak ho získat.

A druhý dotaz mám na příjezdový formulář - vyplním a pošlu ještě před odletem do ciziny? Nenašla jsem nikde žádný limit pro odeslání.

Díky moc za odpovědi.

Kryštof Hájek
před 2 lety

Ahoj, náš národní certifikát = Covid pas, jen jsme ho zavedli dřív než toho 1.7. Takže platit bude určitě.

Příjezdový formulář pro cestu do Řecka je potřeba vyplnit nejpozději 24 hodin před cestou, příjezdový formulář pro cestu zpět do ČR kdykoliv před návratem, správně ale až z místa dovolené.

Avatar uživatele l.sramkova
l.sramkova
před 2 lety

Ahoj, děkuji za odpověď, ten certifikát jsem už zjistila po dotazu na Ministerstvu Zdravotnictví :-). S příjezdovým formulářem se právě pereme.

Avatar uživatele
Lucie
před 2 lety

Dobrý den, negativní PCR testy si děláme v Německu, takže v ČR to není v evidenci. Jak toto řešit pro získání certifikátu? Ps: Německý PCR ze soukromé laboratoře už má QR kód nemáte někdo info, zda by to mohlo stačit pro cestu do Itálie?

Načíst všechny komentáře