Ve snaze obnovit volný pohyb v rámci Evropské unie bez nutnosti karantén a opakovaných testů na koronavirus se Evropská komise snaží prosadit tzv. Digital Green Certificate (Digitální zelený certifikát), tedy covidový pas.

Dne 28.4.2021 došlo ke schválení finální podoby na úrovni Evropského parlamentu a v následujících týdnech budou tuto podobu schvalovat a připomínkovat jednotlivé členské státy. Pokud vše dopadne jak má, měl by covidový pas být dostupný v průběhu června 2021.

Proč je nutný covidový pas?

Hlavní myšlenkou je obnovení volného pohybu osob v rámci Evropské unie bez toho, aniž by se zkoumal cíl cesty, člověk musel podstoupit karanténu nebo další test po příletu do destinace.

Aktuálně panuje velký informační chaos v podmínkách jednotlivých států (viz Kam můžu cestovat) včetně českých podmínek návratu (viz Cestovatelský semafor). Pravidla k vycestování do Itálie jsou jiná, než do Španělska a zcela odlišná např. při cestách do Dánska nebo Německa. K tomu se přidávají pravidla návratu, která se také liší stát od státu.

Cílem covid pasu je tato pravidla sjednotit na prosté ano🟢 = můžete cestovat, nebo ne🔴.

Pokud tedy budete mít covidový pas platný, můžete libovolně cestovat po celé Evropě a nemusíte sledovat jednotlivá pravidla států. Máte přístup kamkoliv.

Co je covid pas a kde jej získám?

Digitální zelený certifikát - covid pas je digitální doklad o tom, že splňujete jeden ze tří kritérií:

• máte ukončené očkování proti Covid-19
  • prodělali jste nemoc Covid-19
  • máte negativní PCR-test na Covid-19

Certifikát budou vystavovat nemocnice, laboratoře či jiná zdravotní střediska a bude vypsán v anglickém a českém/slovenském jazyce. Certifikát bude obsahovat i QR kód, který bude sloužit k ověření pravosti a platnosti.

Velkou otázkou jsou pak platnosti jednotlivých bodů. Pravděpodobně bude očkování platit 6 měsíců, ale je na místě, že se tato doba na základě výsledků protilátek u očkovaných jedinců prodlouží. Prodělání nemoci je aktuálně na 3 měsících a velká neznámá je u PCR testů.

PCR test byste totiž museli podstoupit zdarma i v zahraničí před odletem, abyste měli zelený certifikát v platnosti.

Jak se bude covidový pas používat?

Využití bude jednoduché. Před odletem na letišti se tímto pasem prokážete. Pracovníci letiště naskenují váš QR kód a pokud bude zelený, o čemž vy samozřejmě dopředu víte, že bude, tak můžete letět.

QR kód si můžete uložit do telefonu, například do aplikace Wallet, nebo si jej vytisknout na papír a předkládat jej „fyzicky“.

Předpokládá se, že se tímto stejným certifikátem budete prokazovat například před účastí hromadných akcí jako koncertů či sportovních zápasů.

Kolik covid pas stojí?

Hlavní myšlenkou celého certifikátu je, že bude zdarma.

Evropská unie se snaží také prosadit, aby i PCR testy byly v tento okamžik zdarma. O to se mimo jiné snažila už dříve, ale pouze jeden jediný stát byl proti – Česká republika. Díky Andreji.

Závěr - bude vůbec někdy?

Ačkoliv moc covidovému pasu fandíme, protože zbourá veškerou byrokracii a chaotické podmínky, nevěříme, že se nakonec jednotlivé státy dohodnou a covidový pas vzejde v platnost toto léto.

Prakticky není jediný důvod, proč by v létě měly severské státy zrušit karanténu pro všechny turisty, jako je tomu doposud. Musely by souhlasit s tím, že nastanou jednotné podmínky - očkování, test nebo prodělání nemoci. Pandemie nás zužuje přes rok a doposud se společná řeč nad těmito restrikcemi nenašla. Doufáme, že se ale v následujících dnech zázrakem najde.

Covidový pas je stále v běhu a budeme tento článek aktualizovat o nové poznatky a případně doplníme odpovědi na vaše další dotazy.

Můžu poprosit o zdroj informace, že ČR byla jako jediná proti PCR testům zdarma? Rád bych ho sdílel.

Díky.

Pandemie nás "zužuje"? No kéž by, mě teda zatím hlavně rozšiřuje :D :D

😅

Taky jsem si žádného zužování nevšiml. 😂 Pokud to ovšem nebylo myšleno jako zužování možností cestovat. To se povedlo dost.

Petr

Ideální by bylo, kdyby Covid Pass vyšel, ale i kdyby to klaplo, dle mého názoru není dlouhodobě udržitelné, aby ten, kdo je očkovaný, mohl (byť jenom v EU) cestovat bez omezení, už kvůli zmutovaným variantám, které se pravděpodobně budou šířit a vznikat nové (byť třeba ne smrtnější, snáze přenosné nebo odolné vůči vakcínám), které ale budou zpočátku vždy hodnoceny jako potenciálně rizikové. Přes léto bude politický tlak na volnější cestování silný, ale podle mě to skončí minimálně u toho, že i u očkovaných bude vyžadován test.

Osobně nehodlám cestovat nikam, kde je vyžadován test. Cestujeme vždy 4, já, moje žena a 2 děti - ty se očkovat nemůžou, ostatně my 2 taky ještě ne.

A teď - před odletem(ideálně při návratu ;-)) bude někdo z nás pozitivní. Co nastane? Zrušení celé dovolené? Karanténa v místě pobytu, tj. 14 dní navíc? Děkuji, asi pass.

Nikdo Tě nenutí, tohle je skupina o cestování, ne sezení na prdeli, takže úplně zbytečny koment.

Omlouvám se, nadále budu již opět držet hubu a krok, abych nerušil zdejší pohodu bezdětných všudybylů.

Pokud budete nemocní, máte nárok se vrátit do vlasti a „odnemocnět si to doma“. Otázkou je, jak se domu dostat, pokud nejedete vlastním autem.

Onemocnění nebo karanténa před odletem se řeší cestovním pojištěním, stejně jako případný úraz nebo jiná nemoc, která znemožní odlet.

Přesně, existuje celkem vené pojištění, které kryje letenku i ubytko pro případ, že bude někdo pozitivní :-) zatím jsem v době pandemie byla ve čtyřech zemích v EU i mimo, a jde to.

Avatar uživatele speedy7cz
speedy7cz

A které jste zvolila?

Pan Zuborňák nás zásobil nepříliš inteligentními komentáři. Děkujeme. 😆

Leoš Literák
  • (upraveno 2021-05-02T17:43:07+02:00)

Já to chápu. Úplně jsme odpískali letecké eurovíkendy. S těmi testy nemají pro naší rodinu smysl - moc velký opruz, ztráta času, zdvojnásobení nákladů. Na letní dovolenou pojedeme autem do Itálie, to snad bude OK. Azory jsme loni odpískali (karanténa, opakované PCR testy), těžko říci, jestli letos bude situace pohodlnější.

lma

Tam kde je vyžadován test tam taky samozřejmě nepojedu !! Navrch aktuálně je v mnoha zemích povinnost nosit hadr na hubě i venku to fakt ani zadarmo!

Léto v zahraničí jsem odpískal......uvidíme něco kratšího u nás v ČR.....záleží samozřejmě na tom za jakých podmínek budou fungovat ubytování,wellness atd.

Trošku s nadějí kalkuluji s podzimem (jen kvůli cestování půjdu do očkování) alespoň nějaké Maďarsko,Rakousko či Polsko,ale i tady bude záležet na aktuálních opatřeních.

Let při západu slunce
Covid Pass neboli Digitální zelený certifikát - jak a kdy ho získat?
David Eiselt 2021-04-29T18:45:42+02:00 16 komentářů

Ekonomická třída u Air Berlin
Jaké aerolinky vyžadují test na Covid-19?
David Eiselt 2021-04-22T20:14:00+02:00 34 komentářů

S blížícím se létem mnoho z vás vyrazí na cesty do zahraničí a letošní sezóna se bohužel neobejde bez nutných testů na koronavirus. To kam a za jakých podmínek je PCR-test nebo antigenní test…

Vlak Regiojet
Vlakem z Prahy do Bruselu a Amsterdamu s Regiojetem
David Eiselt 2021-04-16T18:34:00+02:00 0 komentářů

Úspěchy plynoucí z vlakového spojení do Chorvatska se snaží tuzemský dopravce Regiojet zopakovat i na další evropské lince. V roce 2021 plánuje zahájit přímé vlakové spojení mezi Prahou a belgickým…

Káva na letišti
Flexibilní letenky a rizika spojená s jejich koupí
David Eiselt 2021-04-08T18:48:00+02:00 14 komentářů

Se snahou obnovit zájem o létání za účelem turismu v době zasažené koronavirem přicházejí letecké společnosti s úpravou tarifních podmínek a prakticky plošně se zbavují poplatků za změnu termínu…