Ve snaze obnovit volný pohyb v rámci Evropské unie bez nutnosti karantén a opakovaných testů na koronavirus Evropská komise prosadila tzv. Digital Green Certificate (Digitální zelený certifikát), tedy covidový pas - EU Digital COVID Certificate. Ten má začít fungovat nejpozději začátkem července.

Mezitím se v České republice od 1. června začaly vydávat elektronické certifikáty, které budou později evropským nahrazeny. Tento prozatimní certifikát uplatníte při návštěvě restaurací, bazénů či divadel, ale také při cestě do 7 evropských států, viz níže.

Český digitální certifikát jako Covid pas

Od 1. června si můžete na adrese https://ocko.uzis.cz/ stáhnout pdf soubor s potvrzením o provedeném očkování nebo posledním provedeném testu na Covid-19 a pokud jste někdy měli pozitivní výsledek testu, tak i potvrzení o prodělání nemoci.

Tento digitální certifikát by měl být plnohodnotným evropským certifikátem, který snad bude platný plošně od 1.7., viz informace na vládním webu covid.gov.cz.

Stažené certifikáty si uložte do telefonu nebo vytiskněte a můžete se jimi prokazovat v restauracích, bazénech, hotelech nebo divadlech a kinech.

Poslouží vám i při cestách do všech zemí EU, plnohodnotně sice oficiálně až od 1.7., ale naprostá většina států EU tento certifikát uznává již dnes.

Platnost jednotlivých certifikátů pro návštěvy služeb v rámci Česka je nyní následující:

• očkování po 22 dnech při první dávce nebo po 14 dnech při druhé dávce
  • 180 dní po prodělání nemoci Covid-19
  • PCR test 7 dní nebo antigenní test 72 hodin

Pozor, pro účely cestování si každá země i nadále určuje vlastní podmínky. Většina zemí uznává certifikáty až po ukončeném očkování (s výjimkou Rakouska, Maďarska a Chorvatska, které uznávají již 22 dnů po 1. dávce). Také platnost testů se liší dle konkrétní země, většinou se jedná o 24 nebo 48 hodin v případě antigenního testu, resp. 72 hodin v případě PCR testu. Detailní podmínky pro jednotlivé země sepisujeme zde - kam můžu cestovat?

Po 1.7. vás budeme i nadále informovat o aktualitách.

Proč je nutný Covid pas?

Hlavní myšlenkou je obnovení volného pohybu osob v rámci Evropské unie bez toho, aniž by se zkoumal cíl cesty, člověk musel podstoupit karanténu nebo další test po příletu do destinace.

Aktuálně panuje velký informační chaos v podmínkách jednotlivých států (viz Kam můžu cestovat) včetně českých podmínek návratu (viz Cestovatelský semafor). Pravidla k vycestování do Itálie jsou jiná, než do Španělska a zcela odlišná např. při cestách do Dánska nebo Německa. K tomu se přidávají pravidla návratu, která se také liší stát od státu.

Cílem covid pasu je tato pravidla sjednotit na prosté ano🟢 = můžete cestovat, nebo ne🔴.

Pokud tedy budete mít covidový pas platný = zelený, můžete libovolně cestovat po celé Evropě a nemusíte sledovat jednotlivá pravidla států. Máte přístup kamkoliv.

Co je covidový pas?

Digitální zelený certifikát - covid pas je digitální doklad o tom, že splňujete jedno ze tří kritérií:

• máte ukončené očkování proti Covid-19
  • prodělali jste nemoc Covid-19
  • máte negativní PCR / antigenní test na Covid-19

Certifikát budou vystavovat nemocnice, laboratoře či jiná zdravotní střediska a bude vypsán v anglickém a českém/slovenském jazyce. Certifikát bude obsahovat i QR kód, který bude sloužit k ověření pravosti a platnosti.

Zatím nejsou známy platnosti jednotlivých bodů. Uvažuje se nad půlroční platností očkování, ale to je jen minimální doba a dle nás bude alespoň rok. Prodělání nemoci je různé napříč Evropou od 90 po 270 dní a stejně tak se neví, jaké budou podmínky u testování. Toto se vše upřesní do začátku července 2021.

Jak se bude covidový pas používat?

Využití bude jednoduché. Před odletem na letišti se tímto pasem prokážete. Pracovníci letiště naskenují váš QR kód a pokud bude zelený, o čemž vy samozřejmě dopředu víte, že bude, tak můžete letět.

QR kód si můžete uložit do telefonu, například do aplikace Wallet, nebo si jej vytisknout na papír a předkládat jej „fyzicky“.

Předpokládá se, že se tímto stejným certifikátem budete prokazovat například před účastí hromadných akcí jako koncertů či sportovních zápasů.

Kolik covid pas stojí?

Hlavní myšlenkou celého certifikátu je, že bude zdarma.

Především díky Evropské unii platí, že v České republice máte nárok na proplacení zdravotní pojišťovnou 1 antigenní test týdně a 2 PCR testy měsíčně. Od července se ale předpokládá, že i antigenní budou jen dvakrát měsíčně.

Závěr - je vše vyřešeno?

V rámci Evropské unie možná, určitě ne však v České republice. Kvůli pošahané povinnosti testování před odletem ze zahraničí je nutné zabezpečit i bezplatné testování v zahraničí. Z velkou pravděpodobností se tak spíše dočkáme zrušení této povinnosti.

Covidový pas je stále v běhu a budeme tento článek aktualizovat o nové poznatky a případně doplníme odpovědi na vaše další dotazy.

Jak mohu získat covid pas pro dítě, když nemá občanku a při testech jsme neuvedli mail, pouze telefonní kontakt? jinak pro dospělé to funguje bez problémů. děkuji NT

před 21 hod

Dobrý den, chtěli bychom navštívit Florencii na konci srpna, začátek září. To už bude vstup do Itálie bez testu pro očkované??

Martin Vícha

Teoreticky ano, prakticky se uvidí, co bude na konci prázdnin.

Cestujeme do Řecka,já jsem očkovaná už déle, ale kamarádka jde na druhou dávku 1.7. a odletame 16.7.Uznají ji to?A nic jiného nepotřebujeme?

Kryštof Hájek

Ano, uznají, podmínkou je 14 dní od ukončeného očkování, do čehož se kamarádka vejde ;) Detaily o podmínkách do/z Řecka zde: https://www.cestujlevne.com/pruv...oronavirus

Zdravim, covid jsem prodelal (pred cca 50 dny), ale neni o tom zaznam na https://ocko.uzis.cz/. Jak to prosim resit, pres hygienu nebo doktora?

Martin Vícha

Na té hygienické stanici, kde ti udělali pozitivní PCR test, si ho nech znovu vytisknout a pak se obrať na ocko.

kotyk.jan

Dobrý den, nevím zda to tu již zaznělo, ale nikde se nemohu dočíst, zda mi bude stačit tento stažení COVIDpass i pro prokázání se v UK. Jde jen o tranzit, ale chtějí negativní test. Samozřejmě let je až na červenec, když už mají ty testy fungovat (zatím nejde načíst QR kód - poté budou nové od 1.7.) Víte někdo? Díky

Určitě stačit bude,.

Zdravím, jak je to s cestováním do Rumunska ? Stačí mi 1 dávka 22 dnů ?

Ahoj, Rumunsko aktuálně zelené = cesty jako dřív bez čehokoliv (tam

i zpět) https://www.cestujlevne.com/pruv...oronavirus

Prosím budu potřebovat covidpas do Madarska?

Kryštof Hájek

Ano, resp. zde jsou kompletní podmínky vstupu do Maďarsku a návratu do ČR: https://www.cestujlevne.com/pruv...oronavirus

Vojtěch Niederle
  • Napsal 1 komentář
  • (upraveno 2021-06-11T14:24:46+02:00)

Jak moc je pravděpodobné, že od července půjde do zemí jako je Portugalsko, Španělsko a Itálie cestovat bez testu již 22 dní po první dávce?

Avatar uživatele richard.pastorek
richard.pastorek

14dni po druhe davce. :-)

Avatar uživatele tmx
tmx

Jestli ještě někoho vyjednají, tak možná Řecko (jeho premiér volá Bejbišovi uprostřed tiskovek, nebo to byl někdo jiný? :) ). Portugalsko, Španělsko i Itálie nejsou cílovka většiny českých koupáků a většina jejich obyvatel ani netuší, kde Česko leží, takže tam o tom opravdu silně pochybuji.

Avatar uživatele richard.pastorek
richard.pastorek

koukam,ze Spanelsko uz umoznuje udelat upload PDF - "EU Covid digital certificate" na ich vstupni formular SpTH ( spth.gob.es )

Martin Vícha

Od pondělí 14.6. přechází Portugalsko na evropský covid pass. Očkování a lidé 180 dní od pozitivního PCR testu vjezd volný.

no to by potěšili, ta informace je odkud prosím? :)

Dobrý den.

Poradí někdo jak získat covidpas když jsem covid prodělal, ale mohu to prokázat pouze dokumentem na protilátky. Na testech jsem byl 5x a vždy negativní.

Martin Vícha

Nijak, protilátky nejsou akceptovány. Takže jedině očkování, nebo test.

lma

Já jen doufám ,že to nadále nebude jednotné a státy si dál budou určovat vlastní podmínky viz. Maďarsko kam se může jet aktuálně po první dávce očkování tak doufám že se to nezmění od 1.7..

Leoš Literák

Psal jsem si s azorskými úřady a plánují Covid Pass ignorovat. Takže ne vše bude tak růžové, jak se zdá.

Dobrý den, umíte mi poradit? Nemoc jsem prodělal před cca 100dny a když si zde chci vyjet potvrzení, tak mi to napíše, že mě to dle RČ a OP neeviduje. Nevíte v čem je problém? nebo to je jen pro očkované? Děkuji

Klasika. Zkus to přes appku e-governmentu.

Martin Vícha

Tak minimálně Polska databáze je už propojená (přistání v Krakově v neděli). A Dánska už taky načítá naše údaje z QR kódu.

Avatar uživatele Jarda
Jarda

Nějak tomu přestávám rozumět. Pokud neschválí ten zákon, o který se pořád hádají a dneska ho zase zablokovali, pak nebude to, co jde nyní vytisknout na uzis platit? Podle toho, co jsem tak nějak zjistil, měl by to už být ofiko covid pas.

Avatar uživatele speedy7cz
speedy7cz

Není. Evropskej covid pas bude až od července.

Avatar uživatele Jarda
Jarda

A jak si mám vysvětlit tohle:

The European Union’s technical system responsible for the verification of the security features contained in the QR codes of all EU Digital COVID Certificates has gone live with seven EU Member States a month ahead of the deadline for its implementation.

Today, June 1, Bulgaria, Czechia, Denmark, Germany, Greece, Croatia and Poland have connected to the gateway and started issuing the first EU COVID-19 travel certificates, while certain countries have decided to launch the document only when all functions are deployed nationwide.

Tak už asi schváleno? :D Od 1.7. bude jen Covid pas a ten si člověk stáhne stejně tady přes ocko.uzis.cz (možná bude nutný jen update stažení .pdf).

Avatar uživatele JanaV
JanaV

Vloudila se vám tam malá chybička.

Cit.: "Od července se ale předpokládá, že i antigenní budou jen dvakrát týdně."

Nebude to dvakrát týdně, ale jen měsíčně!

Davide prosim prestante sirit dezinformace a polopravdy. Pokud Vase anglictina neni na takove urovni, abyste si nastudoval co je Evropsky digitalni certifikat na webu unie, radeji takoveto clanky nepiste, akorat matete cestovatele. Zadny dle Vas “Český digitální certifikát místo Covid pasu” neexistuje, co je ke stazeni z uzisu je EU certifikat, ktery je schvalen komisi, celounijne bude dostupny od 1.7., nektere zeme jej jiz implementovali a vydavaji (viz ten vas seznam zemi doprovazeny kecem o bilaterarnich dohodach, to jste vzal kde?). VSECHNY eu zeme jej ale prijimaji jako platny dokument! Ne vsechny jej ale vydavaji. Jen jeste nefunguje overovani pravosti pres QR, ktere ma za ukol pouze odhalit plagiatory. Btw ted jsem s nim letel na Madeiru, naopak se na nej divaji privetiveji… overujte si informace, nez neco zacnete publikovat

A co tedy musím mít za certifikát či potvrzení, kdyz absolvuji antigenní test a potřebuji odcestovat do Švédska? Dle článku mi tento stažený certifikát stačit nebude...

Kryštof Hájek

Při cestě do Švédska stačí potvrzení o negativním antigenním testu, nic víc.

No, však ano, ale v jaké formě musí to potvrzení být? Případně zda mi ho dají v angličtině, to mě zajímá :)

je to celé naprd, zaregistrovaná a ockovaná jsem byla, nyní žádám v systému o covidpas a systém se mnou nekomunikuje, vyhazuje mi, že moje tel.č. v systému není, blbost, všechny kody a zpravy z UZISu mi chodily na můj telefon. Mají tam bordel!

Avatar uživatele Miloš Machů
Miloš Machů

Dobrý den, zavolejte si na očkovací centrum. Je možné, že někdo do systému ISIN zadal vaše číslo sice správně, ale s předvolbou +420... Pak se to tváří jakože je zadané špatné číslo.

Ja jsem se dostal tak, ze jsem naskenoval QR kod cteckou v mobilu - z toho co jsem dostal v ordinaci, (potvrzeni c ceskym znakem). Z toho QR je html adresa... a na te se da stahnout pdf s tim evropskym...

Neni nutne se prihlasovat pres datovku / tel. cislo - pslao mi to, to same, ze ho tam nemam.

Načíst všechny komentáře

Noční vlak v Rusku
Noční vlaky z Česka po Evropě
Kryštof Hájek 2021-06-10T22:38:00+02:00 0 komentářů

Posledních několik let na evropské železnici můžeme pozorovat zajímavý trend: obnovování nočních lůžkových vlaků. Stojí za ním hned několik důvodů od ekologických tlaků po stále se…

Phuket
Thajský Phuket se oficiálně otevírá turismu od 1. července
David Eiselt 2021-06-03T20:29:00+02:00 19 komentářů

Podle Thajského úřadu pro cestovní ruch (The Tourism Authority of Thailand) se 1. července uvolní restrikce a bude možné opět volně cestovat do Thajska za účely turismu. Známe podrobnosti a pokud vám…

Vlak Regiojet
On-line antigenní testy při cestě z Chorvatska
David Eiselt 2021-05-27T20:50:00+02:00 2 komentáře

Regiojet nezahálí a na podporu prodeje svých vlakových spojů do Chorvatska přichází se zcela zásadní novinkou. Maximálně zjednoduší testování, které je stále pro většinu obyvatel ČR povinné před…

Luke Air, Foto: CK Čedok
Čedok spustí přímé lety z Prahy do exotiky s Luke Air
Kryštof Hájek 2021-05-23T20:43:00+02:00 4 komentáře

Cestovní kancelář Čedok v letošním roce spustí přímé lety z Prahy do několika exotických destinací. Oproti tradičním „ přímým“ letům Travel Service, které ve skutečnosti při cestě dál než na…