Slyšeli jste už někdy o letištních salóncích nebo zahlédli ceduli v letištním terminálu s nápisem „Lounge“? Pak vás možná jistě zajímá, co vše takový letištní salónek zahrnuje a jak se do něj vlastně dostanete. Na vaše otázky vám nyní odpovíme.

K čemu slouží letištní salónek?

Asi každého napadne, že je k odpočinku a rozhodně se nemýlí. Letištní salónky tvoří oázy klidu na jinak rušném terminálu a nabízí pohodlí při čekání na odlet.

Jejich vybavenost a míra pohodlí se liší a zatímco v Bratislavě na vás čekají plastové židle u stolů, v Praze se přeci jen pohodlněji usadíte do křesel a třeba v takovém Dauhá si užijete vlastní vířivku či pokoj se sprchou, televizí a postelí.

Co v salóncích najdete?

Poté, co projdete skrze recepci, na vás čeká prostor s výběrem nejrůznějších míst k sezení. Jak bylo psáno výše, můžete tu najít obyčejné židle se stoly, ale mnohem častěji pohodlná kožená křesla či gauče a někde i lehátka k natažení těla.

Usaďte se, odložte si zavazadla a jděte k baru či bufetu. Každý salónek totiž nabídne i občerstvení. A to se samozřejmě také liší salónek od salónku. Obvykle na vás čeká samoobslužný bufet, kde najdete jak pití, tak něco k snědku. Typické jsou všechny různé ochucené vody, piva, vína, ale i tvrdé alkoholické nápoje. K jídlu najdete bagetky, ovoce, saláty, ale i teplá jídla. Vše samozřejmě zdarma.

Potřebujete něco dodělat do práce či se zabavit online? Připojte se k internetu, který je zdarma i na letištích, kde jinak veřejná wifi síť neexistuje. Ve většině salóncích pak nechybí pracovní koutky s tiskárnou, počítači a hlavně pohodlnými židlemi u pracovních stolů.

Ať už po delším letu či celodenním chození ve městě byste se rádi na další let zkulturnili? Využijte sprchy.

Zkrátka a dobře, nechybí tu nic, co by vám během kratšího či delšího čekání na let mělo scházet. Pohodlně se usaďte, vezměte si drink a při pohledu na cvrkot na letištní ploše bezstarostně relaxujte.

Jak se do salónku dostat?

Možnosti jak vstoupit do letištního salónku se různí. Prakticky vzato existují následující možnosti:

Na jednom letišti bývá vícero salónků. Některé vám nabídnou všechny uvedené možnosti vstupu, jiné budou zase omezeny jen pro cestující v byznys třídě. O pravidlech vás vždy informují na recepci daného salónku.

Dost bylo ale obecných řečí. Pojďme se podívat konkrétně na možnosti, které nám nabízí naše kotlina.

Vstupy zdarma s Mastercard

Vlastníte platební kartu Mastercard? Pak můžete mít nárok na vstup zdarma do několika letištních salónků, a to v Praze, Vídni či Bratislavě.

Musíte vlastnit platební kartu Mastercard Platinum nebo Mastercard World Elite. Pokud vlastníte MasterCard World, nesmutněte, i na vás čekají vstupy zdarma ve Vídni a Bratislavě.

Na jaké salónky se vstupy s Mastercard vztahují?

• SKY Lounge, JET Lounge a AIR Lounge ve Vídni
  • Mastercard Caproni Lounge Bratislava

Od 1.5.2020 došlo bohužel ke zrušení vstupů za 100 Kč do salónku Mastercard na Terminálu 1 v Praze.

Vstupy zdarma využijete i v Budapešti, Moskvě a jiných Mastercard salóncích po světě s platební kartou Mastercard World Elite – vždy se optejte na recepci, aby vám sdělili podmínky vstupu (nikde neexistuje oficiální seznam).

Mastercard World Elite je karta určena pro movitější klienty. Nabízí ji například Erste Premiere od České spořitelny nebo ČSOB Premium. Potřebovat budete příjem minimálně 70 000 Kč nebo 50 000 Kč měsíčně. U Erste navíc máte vstup i na Terminálu 2 do salónku Erste Premiere a u obou bank získáte kartu LoungeKey s 6, respektive 4 vstupy do libovolných salónků po světě zdarma.

Pro plnohodnotné využití je vhodné, aby váš partner/partnerka měli svou kartu na své jméno. Můžete vystavit dodatkovou nebo u Erste dokonce zřídit druhý účet bez podmínek zdarma.

Máte nějaké dotazy k salónkům či platební kartám s těmito benefity? Ptejte se.

V textu jsou stále uvedeny JET Lounge a Air Lounge, naopak Vienna Lounge chybí.

Nebyl jste někdo v poslední době v salonku na T1 v Dublinu? Jestli má smysl utratit tam volný vstup Lounge Key. Díky.

Honza Čermák

Byl. Salónek kvůli uzavření T2 lounge přeplněný, zavírá v 17, Guinness na baru z plechovky... Výběr jídla trochu horší než MC salonek v Praze. Záleží kolik tam budeš mít času a kolik tam bude lidí ve tvé době.

Jak píše Honza, není to žádný zázrak, malé, omezená nabídka. Byl jsem 22. a 29.5. Bez neomezených vstupů nedoporučuji.

• (upraveno 2022-06-08T10:28:15+02:00)

Díky. Neomezené vstupy nemám. Zavíračka už v 17 hod je vtipná (možná by jim tam večer chodili lidi...) a vzhledem k rel. pozdní hodině našeho odletu je to tím vyřešené.

Dobrý den, může mi prosím někdo zkušený poradit, zda můžu na ČSOB premium kartu využít nějaký salonek při odletu z Prahy z teminálu 2? Děkuji :)

Můžeš využít Erste salónek minus jeden ze čtyř vstupů na LoungeKey.

Děkuji za odpověď. S ČSOB kartou mě tam tedy pustí, ano? Někde sem tu právě četla že ne

Tak k ČSOB Premium máte kreditní kartu Mastercard World Elite a na ní je navázán LoungeKey se čtyřmi vstupy ročně. Kromě toho i v Erste salónku skenují BP.

Aha, oka. Tak super, díky za info :)

Leoš Literák

Můžete ale zapomenout na zrychlenou bezpečnostní kontrolu, to je exkluzivní pro klienty Erste. Takže s davy standardní cestou.

Nuny

S davy? Letěl jsem za poslední 3 měsíce z PRG 4x a vždy jsem byl na bezpečností kontrole prakticky sám😂

Avatar uživatele Sykous
Sykous

Nyní je akce pro držitele Visa Infinite od ČSOB. Za 500Kč mužete využit Fast track lounge na terminalu 2 včetne prioritní bezpečnostní kontroly. https://www.visa.cz/cs_cz/visa-o...nge/149324

Avatar uživatele kvcr99
kvcr99

čaute, jsem Senátor ale teď poletím nízkonákladovkou, můžu do salónku?

Ne. Musíš letět s aerolinkou z aliance.

Takto si představuji dotaz od senátora Senátu ČR:-) Sorry

Dnes vstup za 360 Kč v rámci 1+1 https://www.letisteslavi85.cz/pr...me-pro-vas

Ahoj, chápu to správně, že do salónku se dostanu i po příletu? Kartu(MC World Elite) ještě ale fyzicky nemám, mám jí ale nahranou v apple pay a je aktivní nebo viditelnou v ČSOB appce, může to být problém? Konkrétně mám na mysli vídenský MC salónek.

A jinak, dá se do MC salónku obecně dostat z venku bez letenky? Díky za odpovědi.

Jan Vidim

Nedostanete, nestalo se mi že by po mě kdekoliv nechtěli BP.

Kartu potřebujete fyzicky, platnost se ověřuje přes magnetický proužek.

A bez letenky to taky nejde.

Avatar uživatele Ivo
Ivo

Ve Vidni po priletu jsem se do Lounge bez letenky dostal. Dulezitejsi byl Covid pass a fyzicka kreditka.. :-)

Zrovna přiletíme do Vídně a budeme 2 hodiny čekat na bus, můžete nám prosím více popsat, jak se z příletové haly dostaneme do Sky lounge? Covid pass i kartu máme. Díky!

• (upraveno 2022-04-04T15:32:34+02:00)

Po mě chtěli nedávno v salónku v Bratislavě jen kartu + se zeptali s jakou společností letím. BP vidět nechtěli.

Pokud by měl někdo zájem o ČSOB Premium Kartu několikrát zde zmiňovanou vč. letištních salónků. Kontaktujte mě na telefonu: 723 594 429, nebo email: krystof.rozek@csobstavebni-oz.cz

Jsem s vámi schopen jí zařídit a dát k ní další potřebné informace

S pozdravem Kryštof Rožek

• (upraveno 2021-10-08T21:02:40+02:00)

Mě na dotaz z ČSOB odpověděli tohle (jestli nezruší náš let a jestli budeme mít čas do salonku zajít, zanedlouho ověřím, jak to s hostem ve skutečnosti momentálně funguje):

V rámci MC Essentials je vstup do letištních salónku Mastercard Vídeň pro držitele kreditní karty MC World Elite zdarma. Při vstupu se držitel karty musí prokázat prémiovou kartou MasterCard. Doprovod držitele prémiové karty MasterCard zaplatí za vstup 24,18 EUR.

Když půjdete do Mastercard Lounge a předložíte kreditní kartu Premium, tak to vyhodnotí, že vstupujete neomezeně.

Pokud budute chtít využít vstup na Lounge Key pro doprovod na tento vstup, je zapotřebí taktéž využít vstup na Lounge Key. Nejde varianta, kdy Vy půjdete zdarma a doprovod na Lounge Key.

Avatar uživatele Láďa _1
Láďa _1

Mám ČSOB Elite kreditní kartu. Před 2 týdny nás letělo 5 z terminálu 1. Chtěl jsem nás dostat všechny do salonku. Nejdříve jsem volal na linku ČSOB, kde mně operátorka řekla, že nemůžu kombinovat vstup zdarma plus další 4 vstupy na LoungeKey.

Potom jsem volal přímo do MasterCard salonku a tam mně řekli, že to není problém. Potom přímo v salonku mně dali na kartu opravdu pro mě jako vlastníka vstup zdarma plus další 4 lidi z karty na LoungeKey.

niemandos_1

Tak asi byli slušní. Já byl před třemi týdny ve Vídni a baba mi naúčtoval 3 vstupy včetně toho mého na Lougekey. Na začátku říkala, že mám za hosty zaplatit, když jsme jí dal MC WE a tak jsem řekl, že mám LoungeKey a naúčtovala vše na něho. Pravda je, že mi to bylo úplně jedno, páč mám ještě PP a s rodinou už tento rok nikam nepoletím. Kdybych ji o to poprosil, tak by to možná taky tak udělala. Třeba to závisí na lidech u vstupu, jak to pojmou. Pokud má někdo zkušenost z Vídně, může se podělit. Budu příště chytřejší :-). Zajímavé je, že když to bylo na Loungekey, tak chtěla vidět i BP, což normálně na MC WE nikdy nechtějí.

• (upraveno 2021-12-19T13:16:08+01:00)

Po mě chtěli ve Vídni vidět BP v poslední době pokaždé, přestože jsem šel na MC WE. Asi to záleží na tom, kdo zrovna sedí na recepci salonku.

Staci prijit v 5 rano, to BP nechteji, jen aerolinku

• (upraveno 2021-09-26T16:06:17+02:00)

Sky lounge Vídeň..už se blíží předcovidove době..před pár dnama ráno tepla snídaně..včera večer guláš knedlíky a další dvě tepla jídla.. sendviče, dezerty..změnili dodavatele vína džusu..za mně perfektní..ptal jsem se jen že zajímavosti obsluhy jak hosti zdarma k WE Master -už zrušeno dávno, nejsou k žádné kartě..v úterý jsem omylem šel na visu místo Master..snažil jsem se to přes banku přehodit a nic.. stejně jsem dopadl i s "reklamací" v salonku-nejde to..takže zbytečně odečtení vstupu...

Leoš Literák

Jeden fckup z Erste salónku: šel jsem na vyhrazenou security kontrolu, ale celníci mě s kartičkou ČSOB poslali zpátky. Smí brát jen klienty ČS. Takže zase zpátky, projít běžnou kontrolou, do Erste salónku a cestou jsem přes okno zamával celníkům.

niemandos_1

No to je smůla Leoši, ale nějak se to ví už hodně dávno, i když tady kdosi kdysi psal, že to jde i pro CSOB klienty. Sám jsem přemýšlel, jestli to před měsícem risknout, ale dal jsem na zkušené. Clověk nemůže věřit každému, co sem něco napíše :-))

• (upraveno 2021-09-28T20:32:11+02:00)

Tu bezpecnostni kontrolu plati Sporitelna a jeste kdyz tam mela salonek Raifka, tak i ona. Pokud tam pustili nekoho s CSOB kartou, tak to byl spis jen omyl personalu.

Asi to muze platit jeste nekdo dalsi, ale netusim..

Honza Čermák

Máte tu někdo zkušenosti s digitální kartou LoungeKey? Informace o ní jsem našel akorát v letáku z Erste Premier, ale nikde jinde. Jde mi o to, že ČSOB Premium kreditka mi bude připravena na pobočce v době, kdy budu v zahraničí. Tak mne napadlo si kartu aktivovat předčasně, udělat si účet skrze https://www.loungekey.com/csobpremium a použít virtuální LoungeKey kartu, aniž bych měl plastovou kreditku. Bude to fungovat, někdo zkušenosti?

Avatar uživatele AlejandraS
AlejandraS

Ahoj, běžně používám. Mám ji v Apple Wallet, prostě si z mobilu načtou QR kód. Nikdy nikde nebyl problém. Aby informace byla úplná, tak ji mám od Erste ;)

• (upraveno 2021-08-18T17:50:08+02:00)

No nevím, nevím. Ona nějaká karta existuje? Já mám ČSOB a nikdy jsem ji neviděl. Ukazuje se normálmě kreditka World Elite.. Ale třeba se něco změnilo. Od doby co mám neomezený PP jsem ji nepoužil, což je vlastne už skoro rok. Ale před tím vždy na kreditku. Kartička byla když měla CSOB ještě PP.

• (upraveno 2021-08-18T17:59:59+02:00)

Ja myslim,ze u CSOB to je jak rika niemandos,tedy žádná kartička není,pouze samotná kreditka. Taky teď používám PP,ale o žádné změně nevím.

Avatar uživatele Ivo
Ivo

Je to tak, pouziva se samotna kreditka World Elite.

Honza Čermák

Díky. Takže co mi vlastně udělá registrace tady? https://www.loungekey.com/csobpremium Jen náhled na seznam salónků a nějaký přehled v čerpání?

Jo

Avatar uživatele sali
sali

V mob. aplikaci LK pod záložkou Card mám nahranou kartu EP ve formě QR kódu, kterou se prokazuji na vstupu. Ale jakým postupem jsem vkládal si už nepamatuji. A jak je to u ČSOB také nevím.

Standa 009

V pripade Erste je jedno, jakou kartu pro vyuziti Loungekey pouzijete. MC world elite nebo Visa infinite. Debetni nebo kreditni..

Daniel _1

ahoj. nemáte někdo osobní zkušenost z poslední doby jak jsou otevřeny salonky v Lisabonu? dle všeho asi jenom od Tapu, ale tam neplatí LoungeKey... a taky - je pořád Mastercard v Budapešti pro WorldElite zdarma? psal jsem jim, ale zatím žádná odpověď... Díky

Jak říkáš, v LIS jen TAP a neplatí tam klasicky LK, PP atd. ANA by měl otevřít od 1.7.

to by mi stačilo.. díky

Zdravím, poprvé chci využít salonek před odletem mám mastercard world elite, letíme z terminálu 2 lze nějaký salonek využít? Díky za odpověď

• (upraveno 2021-06-11T20:30:26+02:00)

Takze, kreditka World od ČS ve Vidni stale zdarma. Byli jsme dnes cela rodinka, manzelka nam udelala dodatkovy ke svymu uctu. Zkousel jsem i moji od RB, tez world, ale tam je to opravdu za 23 neco, jak deklaruji. Milan

Ahoj,

nevite nahodou nekdo jak to ted se salonky ve Vidni ? Mam MC World od ČS. Je vstup stále zdarma ?

mil.maccza

No, osobne si myslim, ze toto prave není aktuální a je potreba se divat na https://www.mujmastercard.cz/pre...lonky.html a tam je psano Vstup pro držitele prémiových karet

Podmínky vstupu se mohou lišit. Prosím ověřte si možnost zvýhodněného vstupu u své banky.

a CS sama asi presne nevi, nebyli mi schopni odpovedet

Jan Vidim

Naposledy jsem byl na VIE v prosinci a nepustili nás tam na World

mil.maccza

No ja mam kreditku world od rajfky, a ti to maji za poplatek ve vidni, myslim 24euro. jakoze zvyhodnena cena. manzelka ma od CS a i pro me dodatkovou, a CS by to snad mela mit porad zdarma i pro world kartu. ale prave nevim

mil.maccza

Jan Vidim, jakou banku mas ?

Na Mastercard.cz byl vždycky bordel a jsou strašně ochotní odpovídat smysluplně na maily.....

Doufám ale, že na mujmastercard.cz je to špatně. 🤣

Poslušně hlásím, že s MC World od mBank je vstup ve Vídni stále zdarma.

Avatar uživatele aga.endy
aga.endy

A mohl bys popsat jak to v salonku aktuálně funguje co se týče jídla a pití?

Daniel _1

za mně pře 10 dny... víno prosecco pivo tvrdé v pohodě, něco sladkého slaného sendvič... asi tak jako normálně... chtějí covid test nebo očkování a registrovat se (to stejné jako vídeň restaurace), málo lidí, za mně (zadarmo ke kartě) úplně v pohodě...

Byli jsme na snídani - šunka, salám, sýr, pečivo, ovoce, jogurty, celkem normální nabídka vč. nápojů + cosi pojmenovaného takeaway bar a hlavně sprchy jsou v provozu. 🙂

Zdravím,

je stále možno s Mastercard world vstup ve Vídni?

Děkuji

Avatar uživatele Danny.709
Danny.709

Zdravím, ano. Využil jsem jediný otevřený SKY Lounge 18.7. ráno před odletem a 21.7. po příletu, vstup na MC World zdarma a bez problémů.

Zdravím, mám dotaz.

Budu odlétat do Nizozemska -terminál 2. Lze se dostat k salónku po odbavení, nebo máme proste smulu a vyuzit muzeme jen k odletu mimo Schengen? :)

tmx

Pokud myslíte MasterCard lounge v Praze, tak ne. Do terminálu 1 se bez letenky z terminálu 1 nedostanete.

Od 1. února 2020 Mastercard mění podmínky pro vstupy do svých letištních salónků v Praze, Vídni a Bratislavě. Nově budete mít bezplatné vstupy jako majitel Premium Karty (MC World Elite) jen Vy. Pro 4 bezplatné vstupy do salónků Lounge Key, se změna netýká.

Jan Vidim

Vstup s obyčejnou MasterCard za 100 CZK, doufám, pořád zůstává?

Ano.

Chápu to snad správně tak, že zkrouhli jen Elite a MC World se nemění...

tmx

Toto je informace od ČSOB premium, která dává pouze World Elite. Mastercard stránky o změně ještě mlčí. Takže těžko říct, co jiné karty.

Jak znám osazenstvo MC CZ, tak to na webu nebude ještě půl roku a i pak to tam napíšou blbě...

Ano,změna se týká,podle všeho,pouze World Elite,World by měl zůstat stejně.

Avatar uživatele Marek _2
Marek _2

A co world business? Ve Vídni manželka gratis v Praze ne. Nechápal jsem jejich logiku už teď...

tmx: Tady to mají správně https://business.mastercard.cz/c...unge/praha a tady špatně https://www.mastercard.cz/cs-cz/...lonky.html

To je takový jejich folklór. 😁

Avatar uživatele Honzik _2
Honzik _2

Tak už to přišlo i mailem od EP, datum změny je 16.2.2020

Odkaz na aktuální pravidla, kde je zmíněna i Vídeň a Bratislava, na což se tu pořád řada lidí ptá a jsou k tomu různící se informace

tmx

J0x: Tam ale každá stránka řeší jiné karty. U firemních karet byl pouze držitel bez hostů i doposud. Takže update není ani ne jedné z těch stránek.

Standa 009

Ad Honzik: MC v tom mel i tak bordem. Zminoval jen 1 vstup, ale bezne fungovalo 1+4.

tmx: v případě Prahy asi jo, ale klikni na Bratislavu a uvidíš, že tam řeší i ostatní karty.

Pokud byste se někdy ocitli na Dali Airport (DLU), tak tamní salonek je i zadarmo drahý (já tam byl na Priority Pass)! Rozpustná káva, čaj, voda, nějaké sušenky, nějaký bonbón a to bylo všechno! Absolutně a bezkonkurenčně nejhorší salonek co jsem kdy viděl.

Načíst všechny komentáře

Eurowings
Eurowings od zimy nabídne 4 nové destinace z Prahy
David Eiselt 2022-06-14T11:15:52+02:00 4 komentáře

Po velké expanzi v letní sezóně přicházejí aerolinie Eurowings s dalšími novými destinacemi během zimního letového plánu 2022/2023. Nově se začne létat minimálně na 4 linkách, a to do Norska,…

LOT
Praha získá přímé lety do thajského Krabi a na Madagaskar
David Eiselt 2022-04-12T15:30:43+02:00 9 komentářů

Cestovní kancelář Čedok dnes oznámila zimní novinky v rámci exotiky. Obnovuje plány s přímými lety z Prahy na Madagaskar a zcela nově zařadí do nabídky i přímé lety do Thajska, konkrétně do oblíbené…

Čaj na Hedvábné stezce
Ničí superlevné letenky smysl cestování?
David Eiselt 2022-04-08T08:31:41+02:00 53 komentářů

Na začátku dubna nám přišlo do sídla firmy pravidelné nevyžádané čtivo v podobě cestovatelského čtvrtletníků TravelLife. Vždy si jej alespoň prolistuji a prohlédnu fotky, než skončí ve sběru.…

Ukrajinská vlajka ve tmě
Rezervujte si Airbnb na Ukrajině a cestu neplánujte
David Eiselt 2022-03-06T11:03:43+01:00 3 komentáře

Dnes ráno jsem četl článek na CNN o tom, jak lidé po celém světě rezervují soukromé ubytování na Ukrajině i přesto, že cestu do země z logických důvodů neplánují a plánovat ani nemohou. Jedná se o…