Vždy je jednou něco poprvé. A právě v takové situaci vzniká nejvíce otázek, které vyvolávají zbytečné obavy z neznáma. I proto vznikl tento stručný, ale zároveň kompletní návod jak se připravit na první let letadlem.

Následující obsah berte jako zkratku do neznáma, protože v jednotlivých kapitolách odkazuji na články věnující se dané problematice podrobněji. I tak vám tento krátký návod pro první let bohatě postačí k základní orientaci.

Cestovní doklady

Nejdůležitějším ze všeho je mít platné cestovní doklady. Spoustu lidí nakonec nikam neletí jen kvůli tomu, že podcenili kontrolu platnosti občanky či pasu nebo si zapomněli vyřídit nutná víza.

Doklady kontrolujte nejlépe během rezervace letenek a nenechávejte nic na poslední chvíli. Více o cestovních dokladech.

Co si sbalit na cestu

Balení na cesty může být věda. Je potřeba znát nejen rozměry a váhu příručních zavazadel, které má každá aerolinie jiné, ale též dodržet bezpečnostní předpisy a do toho všeho si sbalit několik outfitů, bot, počítač a bůhví co ještě. Inspirujte se článkem Co si zabalit na dovolenou.

Příjezd na letiště

Přípravy máme za sebou, je načase se vydat na letiště. Cestu nepodceňujte a skutečně v případě neznámého letiště buďte na místě alespoň 2 hodiny před odletem.

Doprava na letiště může být chaotická. Nebojte, i na to myslíme a vedeme pro vás databázi s více než 500 letišti a praktickými tipy nejen k dopravě a parkování – vyhledejte si letiště.

Odbavení a získání palubní vstupenky

Po příjezdu na letiště je potřeba najít správný terminál a přepážku k odbavení. Rozhlédněte se a najděte tabuli se seznamem odletů „Departures“. Zde si najděte svůj let a pokračujte k odbavovací přepážce.

Na odbavení ukažte svůj cestovní doklad a případně odevzdejte své zavazadlo určené do podpalubí. Na základě cestovního dokladu obdržíte palubní vstupenku „Boarding pass“.

Někdy je nutné se odbavit předem on–line, protože na letišti bude odbavení zpoplatněno, a to i v případě, kdy máte zavazadlo k odbavení. Jaké společnosti toto vyžadují najdete v našich průvodcích aerolinkami.

Bezpečnostní a pasová kontrola

Palubní vstupenku máme a nyní je potřeba se dostat do tranzitní zóny. Ta je oddělena od veřejného prostoru bezpečnostní kontrolou a pokud cestujeme mimo území Schengenu tak i pasovou kontrolou.

Na bezpečnostní kontrole dáme do skeneru příruční zavazadlo z kterého vyndáme tekutiny a počítač. Sundáme svrchní oděv, čepici, pásek či hodinky a ty společně s ostatním necháme projet rentgenovým skenerem.

My následně projdeme skrze kontrolní bránu, která může být nejrůznějšího formátu. Pokud náhodou zapípáme, budeme ještě zkontrolování pracovníkem bezpečnostní kontroly a následně si vezmeme naše věci zpět a pokračujeme dále.

Cestu nám ještě může zkřížit pasová kontrola, kde předložíme cestovní pas, koukneme do kamerky a případně dáme otisky prstů.

Tranzitní hala a odletová brána

Nyní jsme konečně v té slavné tranzitní hale, kde Tom Hanks ve filmu Terminál na pár týdnů uvízl. To se nám nestane a tak si v klidu projdeme všechny ty různé „duty–free“ obchody, restaurace, kavárny, směnárny a bůhví co ještě. Dnes je letiště takové kosmopolitní nákupní centrum.

Celou dobu sledujeme hodinky a včas se dostavíme k odletové bráně „Gate“. Ta je většinou označena písmenem a číslem, například D3. Nemáte šanci se ztratit – všude jsou navigační cedule a vaší odletovou bránu najdete jak na letence, tak i na letištních tabulích.

Nástup do letadla

Čas nástupu do letadla se liší od času odletu, proto zde buďte alespoň půl hodinky před.

Standardně je zvykem, že nejprve nastupují členové věrnostních programů s vyššími statusy společně s cestujícími v byznys třídě, následně rodiny s malými dětmi a pak cestující v ekonomické třídě.

Není nutné stát frontu půl hodinu před začátkem nástupu. Místo v letadle je pro všechny. Personálu ukážete palubní vstupenku a cestovní doklad. Následně buďto nástupním mostem, autobusem nebo pěšky po letištní ploše dojdete k letadlu.

Při nástupu do letadla bývá zvykem ještě jednou ukázat palubní vstupenku a pozdravit se s palubním personálem.

Na letence vidíte číslo své sedačky, které je složeno z čísla (řada) a písmena (sedadlo). Tedy například 20A bude sedadlo v 20. řadě na sedačce A u okýnka. Piktogramy vás navedou.

Odložte si zavazadlo do odkládacích skříněk nad hlavou nebo pod sedadlo před vámi, udělejte si pohodlí a připoutejte se.

Před vzletem proběhne ještě krátká bezpečnostní demonstrace nouzových východů.

Během letu a přistání

Za letu se nic zvláštního neděje. Sem tam projde personál uličkou, na lepších letech se rozdá občerstvení a je možné sledovat filmy v rámci zábavního systému na individuálních monitorech.

Tou nejlepší zábavou však zůstává výhled z okénka. Je úžasný a nikdy neomrzí.

Po přistání na letiště po vašem letu ještě v klidu setrvejte v sedačce, připoutaní. Odpoutat se můžete jakmile zhasne výstraha, což bývá po úplném zastavení letadla u stojánky.

Přestup

Mnohé cesty zahrnují přestup, než se dostanete do své cílové destinace. Konkrétně se tématice věnuji v článku Přestupy a vše okolo nich, kde zjistíte naprosto vše.

Po příletu

Než začne to pravé místní dobrodružství, bude vás čekat ještě případná pasová kontrola pro obdržení víz a vyzvednutí si odbavených zavazadel. S dopravou z letiště vám znovu pomohou naši průvodci.

To by bylo ve zkratce vše k prvnímu letu. Zajímají–li vás další dotazy, ptejte se. Budu rád, když tento návod rozšíříte do světa především mezi ty, kteří zatím nikdy neletěli.

Sdílej článek s přáteli

18 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

ahoj letím do Tivatu nejraději mám batoh-střední velikost,obsah a rozměry-přiruční zavazadlo?Další možné zavazadlo 23kg jaké rozměry?Dík

Odpovědět
před 3 lety

Dobrý den. Jak je to se zavazadlem u Easyjetu? Na stránkách je psána kapacita pouze 70 kabinových zavazadel do přihrádek. Předpokládám, že kapacita letu je vyšší. Co tedy s "přebytečnými" zavazadly? Je třeba je nějak zvlášť odbavit?

před 3 lety
Avatar uživatele dan _10
dan _10

Kapacita je opravdu 70 handbagu zbytek se odbavi do zavadloveho prostoru. Není třeba to řešit předem odbavi se az v gate.

Přidat odpověď
před 3 lety

Když cestuji s dětmi - musíme mít každý svůj kufr (abychom splnili maximální povolenou váhu cca 20 kg na osobu) nebo lze mít 1 větší dohromady a splňovat celkově váhový limit na všechny osoby?

před 4 lety
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

To záleží na konkrétní aerolince, každá má jiná pravidla.

před 4 lety

Jedná se konkrétně o Nouvelair. Jedná se mi pouze o to, že pokud mám doma jeden velký kufr "loďák", který sám o sobě váží cca 7 kg, sbalím tam pár svých věcí, věci 2 dětí, nějaké to lehátko, tak určitě bude vážit víc než povolených 20 kg. Doplácet se mi nechce. Děti by kufr neměly. Rozpočítává se tedy v tomto případě hmotnost například 30 kg na počet osob, v tomto případě 3 osoby = 10 kg / osobu? Nebo to striktně platí na jeden kus zavazadla a je jedno pro kolik lidí? Děkuji.

před 4 lety
Avatar uživatele
cali

https://www.nouvelair.com/en/faq.html poslední dotaz/odpověď

před 4 lety

Cali: Velmi děkuji - přesně to jsem potřebovala ;-). Počítá se dohromady za osoby, ale max. 40 kg za kus zavazadla.

Přidat odpověď
před 4 lety

Jak zjistim, ze mam online odbaveni? Děkuji

Odpovědět
před 4 lety

Dobrý den, asi budu znít jak totální lama, ale letím prvně, mám on-line odbavení, ale nikde jsem nenašla, co se zavazadlem, které není příruční, kde ho mám odevzdat? Všude jsou takové ty neurčité vysvětlení ohledně on-line odbavení, jakože pak nemusíte k přepážce,ale rovnou ke kontrole,ale kde mám teda odevzdat zavazadlo :D

před 4 lety
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

Dobrý den, odbavené zavazadlo odevzdáte klasicky u odbavovací přepážky na letišti ještě před bezpečnostní kontrolou.

před 4 lety
Avatar uživatele
Liborek

Případně hledejte přepážku označenou jako "Drop off".

Přidat odpověď
před 4 lety
Avatar uživatele evamuresanova
evamuresanova

Dobry den,letela jsem již nekolik krat,ale vzdy pres cestovku. Můj dotaz je na letištni taxy,koupim si letenku přes slevy a pak k tomu ješte letištni texy? Dekuji za odpověd.

před 4 lety
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

Dobrý den, v dnešní době jsou všechny taxy zahrnuty v ceně letenky.

Přidat odpověď
před 4 lety

Dobrý den, jak je to prosím s léky, syn bez nich nemůže být, ráda bych všechna balení vzala na palubu letadla? Děkuji

před 4 lety
Avatar uživatele
David Eiselt

Léky si s sebou samozřejmě vzít můžete. Doporučuje se ale mít na palubě jen ta, která by mohla být nezbytně nutná za dobu letu a ostatní odbavit do podpalubní, pokud budete mít zapsané zavazadlo.

U kapalných léků pak také neplatí 100 ml omezení.

Přidat odpověď
před 4 lety

Jak notebook mohu používat v letadle ? Je možné mít notebook trvale u sebe na sedadle ,nebo až po startu ?

před 4 lety
Avatar uživatele Katka _1
Katka _1

Mozete ho mat pod sedadlom pred sebou pocas startu a po starte pouzivat, mal by byt cely cas vo flight mode :)

Přidat odpověď
před 4 lety
Avatar uživatele

Přečti si také ...

LOT
Čtení na 1 minutu
Praha získá přímé lety do thajského Krabi a na Madagaskar
David Eiselt 2022-04-12T15:30:43+02:00 9 komentářů

Cestovní kancelář Čedok dnes oznámila zimní novinky v rámci exotiky. Obnovuje plány s přímými lety z Prahy na Madagaskar a zcela nově zařadí do nabídky i přímé lety do Thajska, konkrétně do oblíbené…

Čaj na Hedvábné stezce
Čtení na 5 minut
Ničí superlevné letenky smysl cestování?
David Eiselt 2022-04-08T08:31:41+02:00 51 komentářů

Na začátku dubna nám přišlo do sídla firmy pravidelné nevyžádané čtivo v podobě cestovatelského čtvrtletníků TravelLife. Vždy si jej alespoň prolistuji a prohlédnu fotky, než skončí ve sběru.…

Ukrajinská vlajka ve tmě
Čtení na 1 minutu
Rezervujte si Airbnb na Ukrajině a cestu neplánujte
David Eiselt 2022-03-06T11:03:43+01:00 3 komentáře

Dnes ráno jsem četl článek na CNN o tom, jak lidé po celém světě rezervují soukromé ubytování na Ukrajině i přesto, že cestu do země z logických důvodů neplánují a plánovat ani nemohou. Jedná se o…

#ukraine
Čtení na 1 minutu
Končíme s aktivní propagací ruských aerolinií i cestovního ruchu
David Eiselt 2022-02-25T13:03:00+01:00 41 komentářů

V životě nastalo mnoho chvil, kdy jsme se mohli vyjádřit k politickému či společenskému dění. Neudělali jsme to, neboť jsme se snažili být neutrální a neříkat nahlas naše názory vám,…

170 dalších článků