Je pěkný slunečný den, kocháte se modrou oblohou, přes kterou přelétá jedno letadlo za druhým. A vás hrozně zajímá, kam letí. Řím, Hongkong, San Francisco? Těžko říct… Nebo snad zrovna ten den někam letí vaši známí či příbuzní a vy je v duchu sledujete a přemýšlíte, kde asi tak zrovna jsou.

Nemusíte jen hádat, podívejte se! Stačí mít připojení k internetu, otevřít web Flightradar24.com a máte přehled o všem. A naživo, v reálném čase, se nulovým zpožděním.

Sledování konkrétního letu

Naši příbuzní se zrovna dnes vrací z dovolené, řekněme třeba z Portugalska. Sledovat je můžete po celou dobu letu! Podívejte se, kde se právě teď jejich let nachází.

Stačí znát číslo jejich letu, které se skládá z kódu aerolinky (obvykle dvě písmena, případně kombinace písmena a čísla) a pak samotného čísla konkrétního letu (dvě, tři nebo čtyři číslice), například OK711 (let ČSA z Lisabonu do Prahy). To je vždy uvedeno na letence.

Otevřete si Flightradar24.com a do políčka „Search“ toto číslo letu bez mezer napíšete, tedy např. „OK711“. Pokud je ještě ve vzduchu, vedle ikonky „i“ je zároveň ikonka letadélka. Na tu klikněte a hle, vidíte, kde aktuálně letadlo je. Živě, bez zpoždění. Tedy… bez zpoždění je zobrazení letu, v tomto konkrétním případě vidíme, že let z Lisabonu má 2,5 hodinovou sekeru a my tak nemusíme na letiště tolik spěchat, až pojedeme známým naproti.

Sledování historie letů

Sedíte zrovna v letadle bez připojení k internetu, koukáte z okna a marně tipujete, nad jakým městem právě přelétáte, protože jste si zapomněli stáhnout offline mapy? Ani to není pro Flightradar24 problém. V základní verzi zdarma totiž vyhledá a zobrazí trasu konkrétního letu 7 dnů do historie. V placených verzích pak až 180 dní zpět.

Uvidíte tak, kudy přesně jste letěli, v jaké výšce nebo jak dlouho jste přesně byli ve vzduchu.

Postupovat budete obdobně jako ve výše uvedeném příkladu. Do vyhledávacího políčka vepíšete číslo letu bez mezer, vyskočí vám ve výpisu, kliknete a zobrazí se vám seznam všech daných letů za posledních 7 dní. Vyberete si váš konkrétní a vpravo v řádku kliknete na modrou ikonku „Play“.

Sledování aktuálního leteckého provozu

Sami poznáte, že Flightradar24 je návykový. Stačí se jednou zahledět a jen těžko se bude web zavírat. Ideální prokrastinace během zkouškového období nebo náročných pracovních dní, vždyť během každého jednoho dne můžete sledovat kolem 160 tisíc letadel…

Pár tipů od leteckého maniaka:

• Sedněte si za hezkého počasí ven, a za pomoci mobilní aplikace Flightradar24.com sledujte, co vám právě prolétá nad hlavou, jedině tak si všimnete, že přenos je opravdu živý, maximálně s párvteřinovým zpožděním,
  • Najděte si na mapce nějaké velké světové letiště, typicky londýnské Heathrow a sledujte živě ohromné množství letadel na malé ploše. Kliknutím na jednotlivé letadlo se navíc zobrazí doposud uletěná trasa a vy tak můžete vidět, jak jednotlivé spoje vyčkávaly před přistáním na volnou dráhu,
  • Je venku silná bouřka? Otevřete Flightradar24 a dívejte se, jak piloti zápasí s počasím, obvykle to poznáte tak, že již uletěná trasa je všechno, jen ne přímá – bouřková mračna se většinou musí oblétávat,
  • Sledujte „problémové oblasti“ a s tím související zajímavé a klikaté trasy letů. Podívejte se například na dlouhou nit letů z Moskvy na Krym obloukem oblétávající území Ukrajiny nebo třeba vzdušný prostor Libanonu a prapodivné trasy arabských aerolinek mířících do Bejrútu a vyhýbajících se vzdušnému prostoru Izraele a Sýrie. Zajímavé trasy můžeme pozorovat i u letů Qatar Airways, jejichž letadla nesmí do vzdušných prostorů sousedních zemí (např. let QR1323 z Kataru do Súdánu) nebo třeba izraelské aerolinky El Al, která řeší podobný problém jako Qatar Airways (např. let LY71 z Bombaje do Tel Avivu).

Letové údaje a funkce Flightradar24

Po kliknutí na každé letadélko zjistíte vždy kompletní sadu informací o daném letu:

• Výchozí a cílový bod
  • Aktuální rychlost a výšku
  • Plánovaný vs. aktuální čas odletu a příletu
  • Typ letadla

Ale především – uvidíte kompletní proletěnou trasu. Občas je její část černě čárkovaná, to znamená, že letadlo letělo oblastí bez pokrytí a Flightradar24 si domyslel nejkratší možnou spojnici. Ve většině případů informace skutečně odpovídají realitě, chybová zobrazení jsou výjimečná.

Flightradar24 umí i různé užitečné vychytávky. Můžete například využít filtry, kdy se vám zobrazí jen lety konkrétní letecké společnosti, jen určité typy letadel nebo lety z konkrétního letiště.

Mobilní aplikace

Flightradar24 nabízí taky moc pěknou mobilní aplikaci, možná jednu z nejlepších vůbec. A pro každého, kdo se aspoň trochu o letectví zajímá, je takřka povinností ji mít v mobilu nainstalovanou.

Kromě klasického zobrazení a nastavení výše zmíněných filtrů si můžete například zapnout upozornění na letadla, která vydají nouzové kódy SQUAWK 7700 nebo 7600. Vy pak můžete rovnou živě sledovat, co se s letadlem bude dít, časté jsou v těchto případech odklony na nejbližší letiště.

Mobilní aplikace instalovaná v zařízeních se zabudovaným kompasem vás potěší pěknou funkcí, která je schována pod ikonkou dalekohledu. Pokud ji zapnete a nasměrujete objektiv fotoaparátu na prolétající letadlo nad vámi, zobrazí se vám rovnou jeho údaje. Čím blíž letadlo je, tím přesnější jsou.

Chybějící letadla

Zobrazují se na Flightradaru24 opravdu všechna letadla? Ne, ale většina ano. Takřka všechna běžná dopravní letadla se nám v reálném čase ukážou. Nezobrazí se jen některé starší typy letadel, většina vojenských či vládních letounů, velké mezery jsou pak v zobrazování malých sportovních letadel, kterých se ukáže méně než třetina. Obecně lze říci, že se vám ukáže zhruba 85% všech větších letadel a kolem 15% těch menších, přičemž pokrytí se každým rokem zlepšuje. Odhaduje se, že ro doku 2020 by se mělo ukazovat přes 90% všech letadel ve vzduchu.

Občas se taky stane, že letadlo najednou z obrazovky zmizí. Ve většině případů nespadlo, ale pouze vletělo do oblasti, která zrovna není Flightradarem24 pokrytá, typicky se jedná o prostředky oceánů nebo polární či pouštní oblasti.

Jak vlastně Flightradar24 funguje?

V dnešní době je většina dopravních letadel (a i některá soukromá a sportovní) vybavena odpovídačem technologie ADS-B, který vysílá informace o poloze, rychlosti, apod. Tyto signály může zachytit taky kterýkoliv amatérský přijímač zapojený do programu Flightradar24. Přispívat může opravdu každý se zařízením schopným zachytit signály ADS-B. A přispěvatelů jsou v současnosti tisíce, proto je taky pokrytí Flightradarem24 dnes už ve většině civilizovaných oblastí takřka 100%.

V Americe pak navíc Flightradar24 sbírá data od klasických a oficiálních radarů, zobrazuje se tak až 95% všech letadel.

Placené verze

Pokud jste opravdu zapálení jedinci, možná využijete některou z placených verzí. Ty v sobě skrývají další nadstavbové údaje, které v základní verzi nejsou:

• Aktuální stáří letadla,
  • Rychlost klesání/stoupání,
  • Grafy rychlosti a trajektorie letu
  • Vyhledávání historie letů více do minulosti (základní verze 7 dní, Silver verze 60 dní, Gold verze 180 dní),
  • Vylepšené možnosti mapových zobrazení (letové trasy, body, hranice jednotlivých center řízení letového provozu, apod.)
  • Zobrazení srážek, mraků, bouřek… hojně využíváno například při sledování letového provozu okolo hurikánů, které jsou na Flightradaru24 krásně vidět.

Verze Silver stojí 1,49 $ na měsíc, Gold 3,99 $ a Business pro ultra nadšence (zobrazí například i takové věci, jako je aktivita blesků v bouřkách) 49,99 $. Kromě zobrazení více dat budete taky ušetřeni všech reklam.

Budete-li chtít zjistit nějaké údaje, které základní verze nezobrazuje, například trasu letu staršího než 7 dní, poptejte se u nás v diskusním fóru. Minimálně jeden člen naší redakce bude mít vždy k verzi Gold přístup.

V kolik hodin má odlet z Londýna do Prahy číslo letu BAO863

Jan Vidim
  • (upraveno 2022-03-25T12:41:25+01:00)

Pro fajnšmekry: Air force 1 letí přes celé Česko, nyní je nad Chebem, vzhledem k pěknému počasí bude pěkně vidět

Zkusím štěstí. Potřebovala bych zjistit odlet a přílet u těchto dvou letů:

19.2.2022 LX1487 z Prahy do Zurichu

20.2.2022 LX1954 z Zurichu do Barcelony

Díky.

19.2.2022 LX1487 z Prahy do Zurichu

Odlet 17:35 a přílet 18:38

20.2.2022 LX1954 z Zurichu do Barcelony

Odlet 12:40 a přílet 13:54 :)

Děkuji moc.

Avatar uživatele Mirek J
Mirek J

Zdravím, letěl jsem 6.3 2022 z Katowic na Zanzibar s mezipřistáním v Hurgadě. Let Enter Air ENT5159, Zpoždění kolem 3 hodin, ale nevím přesně. Dá se zjistit přílet uvedeného letu?

Díky za odpověď . Mirek

Kryštof Hájek

Podle FR24 byl přílet na Zanzibar ve 22:50.

prosím Kryštofa nebo někoho s přístupem na FR24 o kontrolu, zda letěl FR8675 (FEZ-BLQ) dne 2.2.22, moc děkuji

Dobrý den,

mám dotaz ohledně letů z letiště Hurghada (Egypt) do Drážďan. Zajímá mě, jestli se od 19. 3. 2020 do 31. 3. 2020 na této trase, tj. na trase Hurghada (egypt) - Drážďany, uskutečnily nějaké lety. Předem děkuji za odpověď.

Rosm

Zdravím, může mi někdo zjistit , jaké ze třech denních rotací zajišťoval Turkish před zastavením letů do Prahy ? Díky

Pavel Planespotter

Turkish lítal 3x denně do PRG. Nerozumím dotazu....

Rosm

Už jsem to zjistil dotazem na letiště Praha, jednalo se mi o data 18-20.3., kdy zrušily vždy min polední rotaci, pak přestaly létat úplně. Každopádně díky

dobry den sledoval jsem let Antonova 82072 z lipska a ztratil se nekde nad Jordanskem kousek od hranic se Saudskou Arabii zatim nikde neni kde pristal.suchy,dekuji

Druid
  • (upraveno 2020-04-14T09:12:30+02:00)

S ohledem na jeho klesani tesne pred zmizenim z FlightRadaru a fakt, ze nasledne letel zpatky do Lipska ze stejneho mista, pristal pravdepodobne na vojenske zakladne Al-Azraq v Jordansku.

FLIGHTRADAR číslo letu TK 0044 kde letadlo je nyní?

Pavel Planespotter

TK44 je nad Kongem

Avatar uživatele Marek Pauš
Marek Pauš

Dobrý den přeji,

28. 11. 2019 jsem letěl lety

LH1145 BIO-FRA 17.50-20.00

LH1402 FRA-PRG 21.00-22.00

LH1145 odletěl o 50 minut později a přiletěl o 42 minut později, následně jsem byl automaticky přebookován na let další den ráno. Pilot LH1145 říkal, že na tento let museli přebookovat lidi z předchozího zrušeného letu a zmeškali odletové okno, protože boarding trval déle (začal včas, jen nebylo místo na příruční zavazadla). Když jsem napsal o kompenzaci podle EC261, odpověděli mi, že let byl zpožděný z důvodu stávky (nespecifikovali zda-li letiště nebo aerolinky) a na kompenzaci nevzniká nárok.

Mám tedy otázku, zda-li je možné ověřit, zda-li byla stávka Lufthansy 28. listopadu/BIO letiště (nic jsem na toto datum nebyl schopný dohledat) a jestli na kompenzaci i v případě stávky nevzniká nárok, vzhledem k tomu, že let byl ovlivněný "stávkou" pouze nepřímo delším boardingem (začal včas) .

Děkuji mnohokrát za odpověď :)

Dobrý den, můžete mi říci přesný přílet letu SQ026 (11.9.2019) do z Frankfurtu do NY? Ptám se kvůli nároku na odškodnění. Děkuji

Kryštof Hájek

Zdravím, sedl 15:52, tedy více než 4,5 hodinové zpoždění.

Mnohokrát děkuji :)

Jirka _10

Ahoj,

Mohl by se mě někdo prosím podívat zda let OK767 z CDG do PRG 17.11. doletěl načas?

Díky Jirka

filip_2

Nedal to včas, přistál ve 23:19 (dle Flightradaru)

Jirka _10

Díky

Dobrý den, mohla bych vás požádat o informaci o zpoždění letu QS1128 se společností Smartwings dne 10.7.2019 odled 19:20 Praha-Kos? Nejprve jsme z Prahy vzlétli, po 15 min nám kapitán oznámil, že nefunguje podvozek, že musíme přistát a po té nám zajistili jiné letadlo a odlet byl ve 22:00 dle tabule, cca 22:30 oficiálně. Ráda bych zjistila, zda jsme na Kos doletěli s více jak 3 hodinovým zpožděním kvůli kompenzaci. Bohužel customeservice společnosti nereaguje a to jsme psali hned po návratu a ještě dalších několik emailů i na ombudsmana. Děkuji moc za vaši pomoc. Pavlína

10.7.2019 let QS1128 vůbec neletěl, letěl buď 9.7. nebo 12.7.

Nejde, zadávám si číslo létu a nic. Co je špatně?

Dobrý den, mohla bych poprosit o informace ohledně zpoždění letu 8Q752 z Ostravy do Antalye ze dne 9. srpna 2019? :) Společnost Onur Air. Ptám se kvůli kompenzaci, zpoždění bylo cca 3 h. Děkuji.

Kryštof Hájek

Dobrý den, letadlo přistálo v Antalyi v 00:52, takže ani ne 2,5 hodiny po plánovaném času, nárok na kompenzaci tím pádem není. Teda pokud netrvalo pojíždění k terminálu půl hodiny...

Dobrý den, dne 19.7. 2019 pátek jsme letěli z Ostravy do Antalie - č. letu 8Q752. Původní čas měl být myslím 18:40. Bylo tam zpoždění kolem 3 hodin, bylo by možné někde sehnat detail letu? Děkuji

prosím na E-mail smolkovai@seznam.cz

• (upraveno 2019-07-29T19:16:31+02:00)

Landed 01:08 oproti 22:20. Tři hodiny to nejsou. Samozřejmě čas dosednutí letadla != on-block time, ale i tak.

Díky za inspiraci. Jdu shánět přijímač. 😁

Honza Čermák

Ja už takhle posílám data rok. Přijímač si postavíš z pár komponent z Ebay/Ali a dump1090 rozjedeš buď na routeru či Raspberry. Vyjde to o dost levněji než kupovat hotové řešení a je s tím zapojováním plno srandy. Jinak placenou verzi máš pak i na flightaware.com.

Vím, zapátral jsem. 😁 Musím omrknout přijímače, jeden určitě nemá ten správný čip a druhý jsem zapomněl. Spíš mě zarazilo, že v článku o tom není ani čárka a že si redakce kupuje členství...

Honza Čermák

Ona cílovka tohoto webu bude asi jiná, než "bastlíři". 😀 Kdyžtak napiš DM, kdybys něco potřeboval.

Dobrý den,

dne 17.5.2019 došlo ke zpoždění letu do Monastiru. Je možnost zjistit v kolik letadlo v Monastiru přistálo?

Byl to let QS 2858

niemandos_1

Možno to samozrejme je. Ale když člověk něco chce, tak se adekvatne tomu chová. Ale asi jsem mimozemšťan a doba je jina

Kryštof Hájek

Dobrý den, v Monastiru letadlo přistálo v 19:17.

niemandos_1

No a když to druhá strana podporuje stává se to normou :-(

Kryštof Hájek

Nechápu, oč teď jde? Ilona se zeptala, dostala odpověď.

O formu

niemandos_1

Treba prosím, nebo byl by někdo tak laskav a ne “ je možno”. Ale jak píšu, asi je jiná doba.

niemandos_1

Jo ještě existuje treba předem děkuji za odpověď. Ale nic. Jen jsem ležel ve vane a popíjel vinko, tak jsem sem napsal :-)

Předem se omlouvám, že jsem Vás tak naštvala, ale jako blbá blondýna jsem se jen zeptala, jestli je " možnost ". Promiňte, stačilo napsat, že není.

Samozřejmě, že Vám,Kryštofe, děkuji.

let č. TP1300 z Lisabonu do Prahy čas příletu?

Kryštof Hájek

Dobrý den, to je dost těžké, když nevíme datum :D

Avatar uživatele Marek Sourak
Marek Sourak

Martine, to si neumite zadat cislo letu do googlu?

mám velikou prosbu.

Dne 17.7.18 jsem letěla z Prahy do Říma PRG-FCO. Číslo letu OK 724 12:05.

Let byl zpožděný a nestihla jsem přestup v ROME/FCO do TOKYO/NRT v 15:15 AZ784.

Na letišti v Římě jsem dostala náhradní let s KOEAN AIR do SEOUL/INCHEON (KE 932) 17.7.2018 v 21:25 . Pak přestup v SEOUL do TOKYO (KE 001) 18.7.18 v 17:40.

Prosím daly by se zjistit přílety těchto letadel?? Potřebovala bych tuto informaci pro pojišťovnu.

17.7.18 OK 724 12:05 přílet do FCO z PRG

17.7.18 AZ 784 15:15 přílet do TOKYO/NRT z FCO

17.7.18 KE 932 21:25 přílet do SEOUL/INCHEON z FCO

18.7.18 KE 001 17:40 přílet do TOKYO/NRT z SEOUL

Předem moc děkuji, Lenka B.

Načíst všechny komentáře

Eurowings
Eurowings od zimy nabídne 4 nové destinace z Prahy
David Eiselt 2022-06-14T11:15:52+02:00 4 komentáře

Po velké expanzi v letní sezóně přicházejí aerolinie Eurowings s dalšími novými destinacemi během zimního letového plánu 2022/2023. Nově se začne létat minimálně na 4 linkách, a to do Norska,…

LOT
Praha získá přímé lety do thajského Krabi a na Madagaskar
David Eiselt 2022-04-12T15:30:43+02:00 9 komentářů

Cestovní kancelář Čedok dnes oznámila zimní novinky v rámci exotiky. Obnovuje plány s přímými lety z Prahy na Madagaskar a zcela nově zařadí do nabídky i přímé lety do Thajska, konkrétně do oblíbené…

Čaj na Hedvábné stezce
Ničí superlevné letenky smysl cestování?
David Eiselt 2022-04-08T08:31:41+02:00 53 komentářů

Na začátku dubna nám přišlo do sídla firmy pravidelné nevyžádané čtivo v podobě cestovatelského čtvrtletníků TravelLife. Vždy si jej alespoň prolistuji a prohlédnu fotky, než skončí ve sběru.…

Ukrajinská vlajka ve tmě
Rezervujte si Airbnb na Ukrajině a cestu neplánujte
David Eiselt 2022-03-06T11:03:43+01:00 3 komentáře

Dnes ráno jsem četl článek na CNN o tom, jak lidé po celém světě rezervují soukromé ubytování na Ukrajině i přesto, že cestu do země z logických důvodů neplánují a plánovat ani nemohou. Jedná se o…