Sledování letů on-line na Flightradar24.com

72 komentářů
2019-10-03T13:40:42+02:00

Je pěkný slunečný den, kocháte se modrou oblohou, přes kterou přelétá jedno letadlo za druhým. A vás hrozně zajímá, kam letí. Řím, Hongkong, San Francisco? Těžko říct… Nebo snad zrovna ten den někam letí vaši známí či příbuzní a vy je v duchu sledujete a přemýšlíte, kde asi tak zrovna jsou.

Nemusíte jen hádat, podívejte se! Stačí mít připojení k internetu, otevřít web Flightradar24.com a máte přehled o všem. A naživo, v reálném čase, se nulovým zpožděním.

Sledování konkrétního letu

Naši příbuzní se zrovna dnes vrací z dovolené, řekněme třeba z Portugalska. Sledovat je můžete po celou dobu letu! Podívejte se, kde se právě teď jejich let nachází.

Stačí znát číslo jejich letu, které se skládá z kódu aerolinky (obvykle dvě písmena, případně kombinace písmena a čísla) a pak samotného čísla konkrétního letu (dvě, tři nebo čtyři číslice), například OK711 (let ČSA z Lisabonu do Prahy). To je vždy uvedeno na letence.

Otevřete si Flightradar24.com a do políčka „Search“ toto číslo letu bez mezer napíšete, tedy např. „OK711“. Pokud je ještě ve vzduchu, vedle ikonky „i“ je zároveň ikonka letadélka. Na tu klikněte a hle, vidíte, kde aktuálně letadlo je. Živě, bez zpoždění. Tedy… bez zpoždění je zobrazení letu, v tomto konkrétním případě vidíme, že let z Lisabonu má 2,5 hodinovou sekeru a my tak nemusíme na letiště tolik spěchat, až pojedeme známým naproti.

Sledování historie letů

Sedíte zrovna v letadle bez připojení k internetu, koukáte z okna a marně tipujete, nad jakým městem právě přelétáte, protože jste si zapomněli stáhnout offline mapy? Ani to není pro Flightradar24 problém. V základní verzi zdarma totiž vyhledá a zobrazí trasu konkrétního letu 7 dnů do historie. V placených verzích pak až 180 dní zpět.

Uvidíte tak, kudy přesně jste letěli, v jaké výšce nebo jak dlouho jste přesně byli ve vzduchu.

Postupovat budete obdobně jako ve výše uvedeném příkladu. Do vyhledávacího políčka vepíšete číslo letu bez mezer, vyskočí vám ve výpisu, kliknete a zobrazí se vám seznam všech daných letů za posledních 7 dní. Vyberete si váš konkrétní a vpravo v řádku kliknete na modrou ikonku „Play“.

Sledování aktuálního leteckého provozu

Sami poznáte, že Flightradar24 je návykový. Stačí se jednou zahledět a jen těžko se bude web zavírat. Ideální prokrastinace během zkouškového období nebo náročných pracovních dní, vždyť během každého jednoho dne můžete sledovat kolem 160 tisíc letadel…

Pár tipů od leteckého maniaka:

 • Sedněte si za hezkého počasí ven, a za pomoci mobilní aplikace Flightradar24.com sledujte, co vám právě prolétá nad hlavou, jedině tak si všimnete, že přenos je opravdu živý, maximálně s párvteřinovým zpožděním,
 • Najděte si na mapce nějaké velké světové letiště, typicky londýnské Heathrow a sledujte živě ohromné množství letadel na malé ploše. Kliknutím na jednotlivé letadlo se navíc zobrazí doposud uletěná trasa a vy tak můžete vidět, jak jednotlivé spoje vyčkávaly před přistáním na volnou dráhu,
 • Je venku silná bouřka? Otevřete Flightradar24 a dívejte se, jak piloti zápasí s počasím, obvykle to poznáte tak, že již uletěná trasa je všechno, jen ne přímá – bouřková mračna se většinou musí oblétávat,
 • Sledujte „problémové oblasti“ a s tím související zajímavé a klikaté trasy letů. Podívejte se například na dlouhou nit letů z Moskvy na Krym obloukem oblétávající území Ukrajiny nebo třeba vzdušný prostor Libanonu a prapodivné trasy arabských aerolinek mířících do Bejrútu a vyhýbajících se vzdušnému prostoru Izraele a Sýrie. Zajímavé trasy můžeme pozorovat i u letů Qatar Airways, jejichž letadla nesmí do vzdušných prostorů sousedních zemí (např. let QR1323 z Kataru do Súdánu) nebo třeba izraelské aerolinky El Al, která řeší podobný problém jako Qatar Airways (např. let LY71 z Bombaje do Tel Avivu).

Letové údaje a funkce Flightradar24

Po kliknutí na každé letadélko zjistíte vždy kompletní sadu informací o daném letu:

 • Výchozí a cílový bod
 • Aktuální rychlost a výšku
 • Plánovaný vs. aktuální čas odletu a příletu
 • Typ letadla

Ale především – uvidíte kompletní proletěnou trasu. Občas je její část černě čárkovaná, to znamená, že letadlo letělo oblastí bez pokrytí a Flightradar24 si domyslel nejkratší možnou spojnici. Ve většině případů informace skutečně odpovídají realitě, chybová zobrazení jsou výjimečná.

Flightradar24 umí i různé užitečné vychytávky. Můžete například využít filtry, kdy se vám zobrazí jen lety konkrétní letecké společnosti, jen určité typy letadel nebo lety z konkrétního letiště.

Mobilní aplikace

Flightradar24 nabízí taky moc pěknou mobilní aplikaci, možná jednu z nejlepších vůbec. A pro každého, kdo se aspoň trochu o letectví zajímá, je takřka povinností ji mít v mobilu nainstalovanou.

Kromě klasického zobrazení a nastavení výše zmíněných filtrů si můžete například zapnout upozornění na letadla, která vydají nouzové kódy SQUAWK 7700 nebo 7600. Vy pak můžete rovnou živě sledovat, co se s letadlem bude dít, časté jsou v těchto případech odklony na nejbližší letiště.

Mobilní aplikace instalovaná v zařízeních se zabudovaným kompasem vás potěší pěknou funkcí, která je schována pod ikonkou dalekohledu. Pokud ji zapnete a nasměrujete objektiv fotoaparátu na prolétající letadlo nad vámi, zobrazí se vám rovnou jeho údaje. Čím blíž letadlo je, tím přesnější jsou.

Chybějící letadla

Zobrazují se na Flightradaru24 opravdu všechna letadla? Ne, ale většina ano. Takřka všechna běžná dopravní letadla se nám v reálném čase ukážou. Nezobrazí se jen některé starší typy letadel, většina vojenských či vládních letounů, velké mezery jsou pak v zobrazování malých sportovních letadel, kterých se ukáže méně než třetina. Obecně lze říci, že se vám ukáže zhruba 85% všech větších letadel a kolem 15% těch menších, přičemž pokrytí se každým rokem zlepšuje. Odhaduje se, že ro doku 2020 by se mělo ukazovat přes 90% všech letadel ve vzduchu.

Občas se taky stane, že letadlo najednou z obrazovky zmizí. Ve většině případů nespadlo, ale pouze vletělo do oblasti, která zrovna není Flightradarem24 pokrytá, typicky se jedná o prostředky oceánů nebo polární či pouštní oblasti.

Jak vlastně Flightradar24 funguje?

V dnešní době je většina dopravních letadel (a i některá soukromá a sportovní) vybavena odpovídačem technologie ADS-B, který vysílá informace o poloze, rychlosti, apod. Tyto signály může zachytit taky kterýkoliv amatérský přijímač zapojený do programu Flightradar24. Přispívat může opravdu každý se zařízením schopným zachytit signály ADS-B. A přispěvatelů jsou v současnosti tisíce, proto je taky pokrytí Flightradarem24 dnes už ve většině civilizovaných oblastí takřka 100%.

V Americe pak navíc Flightradar24 sbírá data od klasických a oficiálních radarů, zobrazuje se tak až 95% všech letadel.

Placené verze

Pokud jste opravdu zapálení jedinci, možná využijete některou z placených verzí. Ty v sobě skrývají další nadstavbové údaje, které v základní verzi nejsou:

 • Aktuální stáří letadla,
 • Rychlost klesání/stoupání,
 • Grafy rychlosti a trajektorie letu
 • Vyhledávání historie letů více do minulosti (základní verze 7 dní, Silver verze 60 dní, Gold verze 180 dní),
 • Vylepšené možnosti mapových zobrazení (letové trasy, body, hranice jednotlivých center řízení letového provozu, apod.)
 • Zobrazení srážek, mraků, bouřek… hojně využíváno například při sledování letového provozu okolo hurikánů, které jsou na Flightradaru24 krásně vidět.

Verze Silver stojí 1,49 $ na měsíc, Gold 3,99 $ a Business pro ultra nadšence (zobrazí například i takové věci, jako je aktivita blesků v bouřkách) 49,99 $. Kromě zobrazení více dat budete taky ušetřeni všech reklam.

Budete-li chtít zjistit nějaké údaje, které základní verze nezobrazuje, například trasu letu staršího než 7 dní, poptejte se u nás v diskusním fóru. Minimálně jeden člen naší redakce bude mít vždy k verzi Gold přístup.

naposledy aktualizováno 03. 10. 2019

72 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele Ladič
Ladič
před 8 měs

Ahoj, mohl by se me nekdo podivat na prilet W6 6917 dne 21.11.2022? Z kiv do vie... Diky moc. Ladic

Avatar uživatele
Miloslav
před rokem

V kolik hodin má odlet z Londýna do Prahy číslo letu BAO863

Avatar uživatele Rosm
Rosm
před rokem

Pro fajnšmekry: Air force 1 letí přes celé Česko, nyní je nad Chebem, vzhledem k pěknému počasí bude pěkně vidět

Avatar uživatele
Jaroslava
před rokem

Zkusím štěstí. Potřebovala bych zjistit odlet a přílet u těchto dvou letů:

19.2.2022 LX1487 z Prahy do Zurichu

20.2.2022 LX1954 z Zurichu do Barcelony

Díky.

Avatar uživatele
Filip
před rokem

19.2.2022 LX1487 z Prahy do Zurichu

Odlet 17:35 a přílet 18:38

20.2.2022 LX1954 z Zurichu do Barcelony

Odlet 12:40 a přílet 13:54 :)

Avatar uživatele
Jaroslava
před rokem

Děkuji moc.

Avatar uživatele Mirek J
Mirek J
před rokem

Zdravím, letěl jsem 6.3 2022 z Katowic na Zanzibar s mezipřistáním v Hurgadě. Let Enter Air ENT5159, Zpoždění kolem 3 hodin, ale nevím přesně. Dá se zjistit přílet uvedeného letu?

Díky za odpověď . Mirek

Kryštof Hájek
před rokem

Podle FR24 byl přílet na Zanzibar ve 22:50.

Avatar uživatele
mtk
před rokem

prosím Kryštofa nebo někoho s přístupem na FR24 o kontrolu, zda letěl FR8675 (FEZ-BLQ) dne 2.2.22, moc děkuji

Avatar uživatele
Matouš
před 3 lety

Dobrý den,

mám dotaz ohledně letů z letiště Hurghada (Egypt) do Drážďan. Zajímá mě, jestli se od 19. 3. 2020 do 31. 3. 2020 na této trase, tj. na trase Hurghada (egypt) - Drážďany, uskutečnily nějaké lety. Předem děkuji za odpověď.

Avatar uživatele Rosm
Rosm
před 4 lety

Zdravím, může mi někdo zjistit , jaké ze třech denních rotací zajišťoval Turkish před zastavením letů do Prahy ? Díky

Avatar uživatele
Pavel Planespotter
před 4 lety

Turkish lítal 3x denně do PRG. Nerozumím dotazu....

Avatar uživatele Rosm
Rosm
před 4 lety

Už jsem to zjistil dotazem na letiště Praha, jednalo se mi o data 18-20.3., kdy zrušily vždy min polední rotaci, pak přestaly létat úplně. Každopádně díky

Avatar uživatele
milan
před 4 lety

dobry den sledoval jsem let Antonova 82072 z lipska a ztratil se nekde nad Jordanskem kousek od hranic se Saudskou Arabii zatim nikde neni kde pristal.suchy,dekuji

Avatar uživatele
Druid
před 4 lety

S ohledem na jeho klesani tesne pred zmizenim z FlightRadaru a fakt, ze nasledne letel zpatky do Lipska ze stejneho mista, pristal pravdepodobne na vojenske zakladne Al-Azraq v Jordansku.

Avatar uživatele
Hana Šotková
před 4 lety

FLIGHTRADAR číslo letu TK 0044 kde letadlo je nyní?

Avatar uživatele
Pavel Planespotter
před 4 lety

TK44 je nad Kongem

Avatar uživatele Marek Pauš
Marek Pauš
před 4 lety

Dobrý den přeji,

28. 11. 2019 jsem letěl lety

LH1145 BIO-FRA 17.50-20.00

LH1402 FRA-PRG 21.00-22.00

LH1145 odletěl o 50 minut později a přiletěl o 42 minut později, následně jsem byl automaticky přebookován na let další den ráno. Pilot LH1145 říkal, že na tento let museli přebookovat lidi z předchozího zrušeného letu a zmeškali odletové okno, protože boarding trval déle (začal včas, jen nebylo místo na příruční zavazadla). Když jsem napsal o kompenzaci podle EC261, odpověděli mi, že let byl zpožděný z důvodu stávky (nespecifikovali zda-li letiště nebo aerolinky) a na kompenzaci nevzniká nárok.

Mám tedy otázku, zda-li je možné ověřit, zda-li byla stávka Lufthansy 28. listopadu/BIO letiště (nic jsem na toto datum nebyl schopný dohledat) a jestli na kompenzaci i v případě stávky nevzniká nárok, vzhledem k tomu, že let byl ovlivněný "stávkou" pouze nepřímo delším boardingem (začal včas) .

Děkuji mnohokrát za odpověď :)

Avatar uživatele
Karolina Popova
před 4 lety

Dobrý den, můžete mi říci přesný přílet letu SQ026 (11.9.2019) do z Frankfurtu do NY? Ptám se kvůli nároku na odškodnění. Děkuji

Kryštof Hájek
před 4 lety

Zdravím, sedl 15:52, tedy více než 4,5 hodinové zpoždění.

Avatar uživatele
Karolina Popov
před 4 lety

Mnohokrát děkuji :)

Avatar uživatele
Jirka _10
před 4 lety

Ahoj,

Mohl by se mě někdo prosím podívat zda let OK767 z CDG do PRG 17.11. doletěl načas?

Díky Jirka

Avatar uživatele
filip_2
před 4 lety

Nedal to včas, přistál ve 23:19 (dle Flightradaru)

Avatar uživatele
Jirka _10
před 4 lety

Díky

Avatar uživatele
Pavlína
před 4 lety

Dobrý den, mohla bych vás požádat o informaci o zpoždění letu QS1128 se společností Smartwings dne 10.7.2019 odled 19:20 Praha-Kos? Nejprve jsme z Prahy vzlétli, po 15 min nám kapitán oznámil, že nefunguje podvozek, že musíme přistát a po té nám zajistili jiné letadlo a odlet byl ve 22:00 dle tabule, cca 22:30 oficiálně. Ráda bych zjistila, zda jsme na Kos doletěli s více jak 3 hodinovým zpožděním kvůli kompenzaci. Bohužel customeservice společnosti nereaguje a to jsme psali hned po návratu a ještě dalších několik emailů i na ombudsmana. Děkuji moc za vaši pomoc. Pavlína

Avatar uživatele eremi
eremi
před 4 lety

10.7.2019 let QS1128 vůbec neletěl, letěl buď 9.7. nebo 12.7.

Avatar uživatele
Mariana
před 4 lety

Nejde, zadávám si číslo létu a nic. Co je špatně?

Avatar uživatele
Adéla
před 4 lety

Dobrý den, mohla bych poprosit o informace ohledně zpoždění letu 8Q752 z Ostravy do Antalye ze dne 9. srpna 2019? :) Společnost Onur Air. Ptám se kvůli kompenzaci, zpoždění bylo cca 3 h. Děkuji.

Kryštof Hájek
před 4 lety

Dobrý den, letadlo přistálo v Antalyi v 00:52, takže ani ne 2,5 hodiny po plánovaném času, nárok na kompenzaci tím pádem není. Teda pokud netrvalo pojíždění k terminálu půl hodiny...

Avatar uživatele
Ivona
před 4 lety

Dobrý den, dne 19.7. 2019 pátek jsme letěli z Ostravy do Antalie - č. letu 8Q752. Původní čas měl být myslím 18:40. Bylo tam zpoždění kolem 3 hodin, bylo by možné někde sehnat detail letu? Děkuji

prosím na E-mail smolkovai@seznam.cz

Avatar uživatele
Honza Čermák
před 4 lety

Landed 01:08 oproti 22:20. Tři hodiny to nejsou. Samozřejmě čas dosednutí letadla != on-block time, ale i tak.

Avatar uživatele J0x
J0x
před 4 lety

Díky za inspiraci. Jdu shánět přijímač. 😁

https://www.flightradar24.com/bl...-for-free/

Avatar uživatele
Honza Čermák
před 4 lety

Ja už takhle posílám data rok. Přijímač si postavíš z pár komponent z Ebay/Ali a dump1090 rozjedeš buď na routeru či Raspberry. Vyjde to o dost levněji než kupovat hotové řešení a je s tím zapojováním plno srandy. Jinak placenou verzi máš pak i na flightaware.com.

Avatar uživatele J0x
J0x
před 4 lety

Vím, zapátral jsem. 😁 Musím omrknout přijímače, jeden určitě nemá ten správný čip a druhý jsem zapomněl. Spíš mě zarazilo, že v článku o tom není ani čárka a že si redakce kupuje členství...

Avatar uživatele
Honza Čermák
před 4 lety

Ona cílovka tohoto webu bude asi jiná, než "bastlíři". 😀 Kdyžtak napiš DM, kdybys něco potřeboval.

Avatar uživatele
Ilona
před 4 lety

Dobrý den,

dne 17.5.2019 došlo ke zpoždění letu do Monastiru. Je možnost zjistit v kolik letadlo v Monastiru přistálo?

Byl to let QS 2858

Avatar uživatele niemandos_1
niemandos_1
před 4 lety

Možno to samozrejme je. Ale když člověk něco chce, tak se adekvatne tomu chová. Ale asi jsem mimozemšťan a doba je jina

Kryštof Hájek
před 4 lety

Dobrý den, v Monastiru letadlo přistálo v 19:17.

Avatar uživatele niemandos_1
niemandos_1
před 4 lety

No a když to druhá strana podporuje stává se to normou :-(

Kryštof Hájek
před 4 lety

Nechápu, oč teď jde? Ilona se zeptala, dostala odpověď.

Avatar uživatele niemandos_1
niemandos_1
před 4 lety

O formu

Avatar uživatele niemandos_1
niemandos_1
před 4 lety

Treba prosím, nebo byl by někdo tak laskav a ne “ je možno”. Ale jak píšu, asi je jiná doba.

Avatar uživatele niemandos_1
niemandos_1
před 4 lety

Jo ještě existuje treba předem děkuji za odpověď. Ale nic. Jen jsem ležel ve vane a popíjel vinko, tak jsem sem napsal :-)

Avatar uživatele
Ilona
před 4 lety

Předem se omlouvám, že jsem Vás tak naštvala, ale jako blbá blondýna jsem se jen zeptala, jestli je " možnost ". Promiňte, stačilo napsat, že není.

Avatar uživatele
Ilona
před 4 lety

Samozřejmě, že Vám,Kryštofe, děkuji.

Avatar uživatele
Martin
před 5 lety

let č. TP1300 z Lisabonu do Prahy čas příletu?

Kryštof Hájek
před 5 lety

Dobrý den, to je dost těžké, když nevíme datum :D

Avatar uživatele Marek Sourak
Marek Sourak
před 5 lety

Martine, to si neumite zadat cislo letu do googlu?

Načíst všechny komentáře