Je pěkný slunečný den, kocháte se modrou oblohou, přes kterou přelétá jedno letadlo za druhým. A vás hrozně zajímá, kam letí. Řím, Hongkong, San Francisco? Těžko říct… Nebo snad zrovna ten den někam letí vaši známí či příbuzní a vy je v duchu sledujete a přemýšlíte, kde asi tak zrovna jsou.

Nemusíte jen hádat, podívejte se! Stačí mít připojení k internetu, otevřít web Flightradar24.com a máte přehled o všem. A naživo, v reálném čase, se nulovým zpožděním.

Sledování konkrétního letu

Naši příbuzní se zrovna dnes vrací z dovolené, řekněme třeba z Portugalska. Sledovat je můžete po celou dobu letu! Podívejte se, kde se právě teď jejich let nachází.

Stačí znát číslo jejich letu, které se skládá z kódu aerolinky (obvykle dvě písmena, případně kombinace písmena a čísla) a pak samotného čísla konkrétního letu (dvě, tři nebo čtyři číslice), například OK711 (let ČSA z Lisabonu do Prahy). To je vždy uvedeno na letence.

Otevřete si Flightradar24.com a do políčka „Search“ toto číslo letu bez mezer napíšete, tedy např. „OK711“. Pokud je ještě ve vzduchu, vedle ikonky „i“ je zároveň ikonka letadélka. Na tu klikněte a hle, vidíte, kde aktuálně letadlo je. Živě, bez zpoždění. Tedy… bez zpoždění je zobrazení letu, v tomto konkrétním případě vidíme, že let z Lisabonu má 2,5 hodinovou sekeru a my tak nemusíme na letiště tolik spěchat, až pojedeme známým naproti.

Sledování historie letů

Sedíte zrovna v letadle bez připojení k internetu, koukáte z okna a marně tipujete, nad jakým městem právě přelétáte, protože jste si zapomněli stáhnout offline mapy? Ani to není pro Flightradar24 problém. V základní verzi zdarma totiž vyhledá a zobrazí trasu konkrétního letu 7 dnů do historie. V placených verzích pak až 180 dní zpět.

Uvidíte tak, kudy přesně jste letěli, v jaké výšce nebo jak dlouho jste přesně byli ve vzduchu.

Postupovat budete obdobně jako ve výše uvedeném příkladu. Do vyhledávacího políčka vepíšete číslo letu bez mezer, vyskočí vám ve výpisu, kliknete a zobrazí se vám seznam všech daných letů za posledních 7 dní. Vyberete si váš konkrétní a vpravo v řádku kliknete na modrou ikonku „Play“.

Sledování aktuálního leteckého provozu

Sami poznáte, že Flightradar24 je návykový. Stačí se jednou zahledět a jen těžko se bude web zavírat. Ideální prokrastinace během zkouškového období nebo náročných pracovních dní, vždyť během každého jednoho dne můžete sledovat kolem 160 tisíc letadel…

Pár tipů od leteckého maniaka:

• Sedněte si za hezkého počasí ven, a za pomoci mobilní aplikace Flightradar24.com sledujte, co vám právě prolétá nad hlavou, jedině tak si všimnete, že přenos je opravdu živý, maximálně s párvteřinovým zpožděním,
  • Najděte si na mapce nějaké velké světové letiště, typicky londýnské Heathrow a sledujte živě ohromné množství letadel na malé ploše. Kliknutím na jednotlivé letadlo se navíc zobrazí doposud uletěná trasa a vy tak můžete vidět, jak jednotlivé spoje vyčkávaly před přistáním na volnou dráhu,
  • Je venku silná bouřka? Otevřete Flightradar24 a dívejte se, jak piloti zápasí s počasím, obvykle to poznáte tak, že již uletěná trasa je všechno, jen ne přímá – bouřková mračna se většinou musí oblétávat,
  • Sledujte „problémové oblasti“ a s tím související zajímavé a klikaté trasy letů. Podívejte se například na dlouhou nit letů z Moskvy na Krym obloukem oblétávající území Ukrajiny nebo třeba vzdušný prostor Libanonu a prapodivné trasy arabských aerolinek mířících do Bejrútu a vyhýbajících se vzdušnému prostoru Izraele a Sýrie. Zajímavé trasy můžeme pozorovat i u letů Qatar Airways, jejichž letadla nesmí do vzdušných prostorů sousedních zemí (např. let QR1323 z Kataru do Súdánu) nebo třeba izraelské aerolinky El Al, která řeší podobný problém jako Qatar Airways (např. let LY71 z Bombaje do Tel Avivu).

Letové údaje a funkce Flightradar24

Po kliknutí na každé letadélko zjistíte vždy kompletní sadu informací o daném letu:

• Výchozí a cílový bod
  • Aktuální rychlost a výšku
  • Plánovaný vs. aktuální čas odletu a příletu
  • Typ letadla

Ale především – uvidíte kompletní proletěnou trasu. Občas je její část černě čárkovaná, to znamená, že letadlo letělo oblastí bez pokrytí a Flightradar24 si domyslel nejkratší možnou spojnici. Ve většině případů informace skutečně odpovídají realitě, chybová zobrazení jsou výjimečná.

Flightradar24 umí i různé užitečné vychytávky. Můžete například využít filtry, kdy se vám zobrazí jen lety konkrétní letecké společnosti, jen určité typy letadel nebo lety z konkrétního letiště.

Mobilní aplikace

Flightradar24 nabízí taky moc pěknou mobilní aplikaci, možná jednu z nejlepších vůbec. A pro každého, kdo se aspoň trochu o letectví zajímá, je takřka povinností ji mít v mobilu nainstalovanou.

Kromě klasického zobrazení a nastavení výše zmíněných filtrů si můžete například zapnout upozornění na letadla, která vydají nouzové kódy SQUAWK 7700 nebo 7600. Vy pak můžete rovnou živě sledovat, co se s letadlem bude dít, časté jsou v těchto případech odklony na nejbližší letiště.

Mobilní aplikace instalovaná v zařízeních se zabudovaným kompasem vás potěší pěknou funkcí, která je schována pod ikonkou dalekohledu. Pokud ji zapnete a nasměrujete objektiv fotoaparátu na prolétající letadlo nad vámi, zobrazí se vám rovnou jeho údaje. Čím blíž letadlo je, tím přesnější jsou.

Chybějící letadla

Zobrazují se na Flightradaru24 opravdu všechna letadla? Ne, ale většina ano. Takřka všechna běžná dopravní letadla se nám v reálném čase ukážou. Nezobrazí se jen některé starší typy letadel, většina vojenských či vládních letounů, velké mezery jsou pak v zobrazování malých sportovních letadel, kterých se ukáže méně než třetina. Obecně lze říci, že se vám ukáže zhruba 85% všech větších letadel a kolem 15% těch menších, přičemž pokrytí se každým rokem zlepšuje. Odhaduje se, že ro doku 2020 by se mělo ukazovat přes 90% všech letadel ve vzduchu.

Občas se taky stane, že letadlo najednou z obrazovky zmizí. Ve většině případů nespadlo, ale pouze vletělo do oblasti, která zrovna není Flightradarem24 pokrytá, typicky se jedná o prostředky oceánů nebo polární či pouštní oblasti.

Jak vlastně Flightradar24 funguje?

V dnešní době je většina dopravních letadel (a i některá soukromá a sportovní) vybavena odpovídačem technologie ADS-B, který vysílá informace o poloze, rychlosti, apod. Tyto signály může zachytit taky kterýkoliv amatérský přijímač zapojený do programu Flightradar24. Přispívat může opravdu každý se zařízením schopným zachytit signály ADS-B. A přispěvatelů jsou v současnosti tisíce, proto je taky pokrytí Flightradarem24 dnes už ve většině civilizovaných oblastí takřka 100%.

V Americe pak navíc Flightradar24 sbírá data od klasických a oficiálních radarů, zobrazuje se tak až 95% všech letadel.

Placené verze

Pokud jste opravdu zapálení jedinci, možná využijete některou z placených verzí. Ty v sobě skrývají další nadstavbové údaje, které v základní verzi nejsou:

• Aktuální stáří letadla,
  • Rychlost klesání/stoupání,
  • Grafy rychlosti a trajektorie letu
  • Vyhledávání historie letů více do minulosti (základní verze 7 dní, Silver verze 60 dní, Gold verze 180 dní),
  • Vylepšené možnosti mapových zobrazení (letové trasy, body, hranice jednotlivých center řízení letového provozu, apod.)
  • Zobrazení srážek, mraků, bouřek… hojně využíváno například při sledování letového provozu okolo hurikánů, které jsou na Flightradaru24 krásně vidět.

Verze Silver stojí 1,49 $ na měsíc, Gold 3,99 $ a Business pro ultra nadšence (zobrazí například i takové věci, jako je aktivita blesků v bouřkách) 49,99 $. Kromě zobrazení více dat budete taky ušetřeni všech reklam.

Budete-li chtít zjistit nějaké údaje, které základní verze nezobrazuje, například trasu letu staršího než 7 dní, poptejte se u nás v diskusním fóru. Minimálně jeden člen naší redakce bude mít vždy k verzi Gold přístup.

Dobrý den, mohla bych vás požádat o informaci o zpoždění letu QS1128 se společností Smartwings dne 10.7.2019 odled 19:20 Praha-Kos? Nejprve jsme z Prahy vzlétli, po 15 min nám kapitán oznámil, že nefunguje podvozek, že musíme přistát a po té nám zajistili jiné letadlo a odlet byl ve 22:00 dle tabule, cca 22:30 oficiálně. Ráda bych zjistila, zda jsme na Kos doletěli s více jak 3 hodinovým zpožděním kvůli kompenzaci. Bohužel customeservice společnosti nereaguje a to jsme psali hned po návratu a ještě dalších několik emailů i na ombudsmana. Děkuji moc za vaši pomoc. Pavlína

10.7.2019 let QS1128 vůbec neletěl, letěl buď 9.7. nebo 12.7.

Nejde, zadávám si číslo létu a nic. Co je špatně?

Dobrý den, mohla bych poprosit o informace ohledně zpoždění letu 8Q752 z Ostravy do Antalye ze dne 9. srpna 2019? :) Společnost Onur Air. Ptám se kvůli kompenzaci, zpoždění bylo cca 3 h. Děkuji.

Kryštof Hájek

Dobrý den, letadlo přistálo v Antalyi v 00:52, takže ani ne 2,5 hodiny po plánovaném času, nárok na kompenzaci tím pádem není. Teda pokud netrvalo pojíždění k terminálu půl hodiny...

Dobrý den, dne 19.7. 2019 pátek jsme letěli z Ostravy do Antalie - č. letu 8Q752. Původní čas měl být myslím 18:40. Bylo tam zpoždění kolem 3 hodin, bylo by možné někde sehnat detail letu? Děkuji

prosím na E-mail smolkovai@seznam.cz

• (upraveno 2019-07-29T19:16:31+02:00)

Landed 01:08 oproti 22:20. Tři hodiny to nejsou. Samozřejmě čas dosednutí letadla != on-block time, ale i tak.

Díky za inspiraci. Jdu shánět přijímač. 😁

Honza Čermák

Ja už takhle posílám data rok. Přijímač si postavíš z pár komponent z Ebay/Ali a dump1090 rozjedeš buď na routeru či Raspberry. Vyjde to o dost levněji než kupovat hotové řešení a je s tím zapojováním plno srandy. Jinak placenou verzi máš pak i na flightaware.com.

Vím, zapátral jsem. 😁 Musím omrknout přijímače, jeden určitě nemá ten správný čip a druhý jsem zapomněl. Spíš mě zarazilo, že v článku o tom není ani čárka a že si redakce kupuje členství...

Honza Čermák

Ona cílovka tohoto webu bude asi jiná, než "bastlíři". 😀 Kdyžtak napiš DM, kdybys něco potřeboval.

Dobrý den,

dne 17.5.2019 došlo ke zpoždění letu do Monastiru. Je možnost zjistit v kolik letadlo v Monastiru přistálo?

Byl to let QS 2858

niemandos

Možno to samozrejme je. Ale když člověk něco chce, tak se adekvatne tomu chová. Ale asi jsem mimozemšťan a doba je jina

Kryštof Hájek

Dobrý den, v Monastiru letadlo přistálo v 19:17.

niemandos

No a když to druhá strana podporuje stává se to normou :-(

Kryštof Hájek

Nechápu, oč teď jde? Ilona se zeptala, dostala odpověď.

O formu

niemandos

Treba prosím, nebo byl by někdo tak laskav a ne “ je možno”. Ale jak píšu, asi je jiná doba.

niemandos

Jo ještě existuje treba předem děkuji za odpověď. Ale nic. Jen jsem ležel ve vane a popíjel vinko, tak jsem sem napsal :-)

Předem se omlouvám, že jsem Vás tak naštvala, ale jako blbá blondýna jsem se jen zeptala, jestli je " možnost ". Promiňte, stačilo napsat, že není.

Samozřejmě, že Vám,Kryštofe, děkuji.

let č. TP1300 z Lisabonu do Prahy čas příletu?

Kryštof Hájek

Dobrý den, to je dost těžké, když nevíme datum :D

Avatar uživatele Marek Sourak
Marek Sourak

Martine, to si neumite zadat cislo letu do googlu?

mám velikou prosbu.

Dne 17.7.18 jsem letěla z Prahy do Říma PRG-FCO. Číslo letu OK 724 12:05.

Let byl zpožděný a nestihla jsem přestup v ROME/FCO do TOKYO/NRT v 15:15 AZ784.

Na letišti v Římě jsem dostala náhradní let s KOEAN AIR do SEOUL/INCHEON (KE 932) 17.7.2018 v 21:25 . Pak přestup v SEOUL do TOKYO (KE 001) 18.7.18 v 17:40.

Prosím daly by se zjistit přílety těchto letadel?? Potřebovala bych tuto informaci pro pojišťovnu.

17.7.18 OK 724 12:05 přílet do FCO z PRG

17.7.18 AZ 784 15:15 přílet do TOKYO/NRT z FCO

17.7.18 KE 932 21:25 přílet do SEOUL/INCHEON z FCO

18.7.18 KE 001 17:40 přílet do TOKYO/NRT z SEOUL

Předem moc děkuji, Lenka B.

Dobrý den, chtěla bych prosím informace o letu z Katowic na Rhodos ze dne 3.8.2018 původně ve 4:00 ráno. Č. letu PR5301 letadlo mělo přes tři hodiny zpoždění ale nevím přesný čas příletu. Díky za odpověď. Prosím na E-mail SmolkovaI@seznam.cz

Dobrý den,také bych chtěl reklamovat spoždění letu z 30.6.2018 z Prahy do Monastiru v 13:05 č. letu Tu 7039 Tunis AIR,ale nevím přesný čas zpoždění, bylo to těsně kolem tří hodin. Můžete mi prosím někdo zjistit přesný čas zpoždění. Děkuji

Landing

17:58 CET

Scheduled 11:55 CET

Děkuji za odpověď, původně byl čas příletu 11:55, ale ten nám byl asi tři dny před odletem změněn na 14:30. Pokud byl přílet 17:58 tak to je 3:28h a máme tedy nárok na odškodnění.

Avatar uživatele DimikUK
DimikUK

Z TU dostat kompenzaci? Haha tak to hodne stesti...

Stáhl jsem si flightradar24 a mám ho v angličtině bohužel nevím jak ho přepnout do češtiny, dále je přes mapu šílená reklama a nejde odstranit.Je tam sice políčko s křížkem ale je šikovně překryto "plusem,minusem" a nejde stisknout. Můžete mi poradit? Děkuji.

Honza Čermák

Flightradar24 není v češtině, jde přepnout do němčiny, či portugalštiny. Reklamu odeberete zakoupením placené verze, z něčeho žít musejí...

Dobrý den chtěl bych reklamovat let z Bratislavy do Burgasu ze dne 22.7.2018 v 10.25 č. letu QS1580 letadlo mělo přes tři hodiny zpoždění ale nevím přesný čas příletu. Díky za odpověď. Martin Turoň.

Pavel Planespotter

Přistání 13:01 UTC, zpoždění 171 minut

Tak to asi nebylo 3 hodiny....

Dobrý den, mohl byste mi prosím někdo pomoct se získáním dokladu k reklamaci zpožděného letu QS 1190 z 20.7.2018 (odlet 04,45). Tento let měl přes tři hodiny zpoždění díky neplánované mezizastávce v Bodrumu. Zapomněla jsem si v hale vyfotit příletovou tabuli a potřebuji nějak prokázat toto zpoždění. E-mail: eva.hartel@seznam.cz . Moc děkuji za ochotu.

Dobrý den, Evo,

tímto letem jsem také letěl a taky zkusím žádat o náhradu. Pokud byste se v této věci chtěla podělit o zkušenosti, dejte mi vědět.

S pozdravem

Tomáš Bohdal

Dobrý den,

mám prosbu. Vrátili jsme se z dovolené a už není dostupný záznam letu QS1168 ze dne 17.6.2018 - odlet cca ve 21. hodin večer z Prahy do Menorky. Pokud má někdo zaplacenu verzi silver nebo gold, mohl by mi poslat na e-mail printscreen letové trasy tohoto letu?

Děkuji.

Kryštof Hájek

Dobrý den, rád zašlu, jen musíte napsat ten e-mail :)

Dobrý den Kryštofe,

myslel jsem, že adresu budete mít , když se píše o řádek výše v kolonkách jméno a e-mail. Je to ivo.palik@seznam.cz. Předem moc děkuji.

let KN02XJ Z PRAHY DO DUBAJE

tonic

to vies, ja zvyknuty na premavku na BTS :D

Avatar uživatele Martin77
Martin77

Odkiaľ kam letia (leteli) ?

Prosím neznám číslo letu jen vím ,že letěli dnes ráno Paříž, jak teď pokračovat? děkuji

Kryštof Hájek

Bez čísla letu jen těžko. V pravé části stránky lze vybrat ikonku "Playback" a zadat čas, který chcete sledovat, nicméně letů z Prahy do Paříže létá celkem dost a může dát velkou práci najít ten váš.

tonic

da sa najst, je tam vyhladavanie podla trasy

To jo, ale „ranních“ letů z Prahy do Paříže je tak 5 :)

Avatar uživatele Petr76
Petr76

Na http://m.prg.aero/cs/informace-o...ty/odlety/ si podle toho jestli letěli na Orly nebo CDG vyfiltrujte destinaci a podle času odletu i číslo letu.

Pokud je tam více letů s totožným časem odletu, jedná se o jeden let vedený pod několika různými čísly.

Následně číslo letu zadám do flightradar24

Jak si poprvé půjčit auto v zahraničí
Kryštof Hájek 2019-09-05T09:21:00+02:00 41 komentářů

Na světě existuje spousta destinací, kde to bez půjčeného auta prostě není ono. Ať už chcete poznávat přírodní krásy USA, vydat se napříč Novým Zélandem či Jižní Afrikou, nebo zkrátka jen chcete být…

Kde hledat nejlevnější letenky?
David Eiselt 2019-08-29T14:32:00+02:00 52 komentářů

Žádná správná cestovatelská diskuze se neobejde bez typické otázky „Kde koupím nejlevnější letenky do…?“. Bohužel zejména ve facebookových skupinách, ale i na mnoha webových portálech se dočtete…

Odbavené zavazadlo – cena, váha a rozměry
Kryštof Hájek 2019-08-15T11:57:34+02:00 0 komentářů

I přes trend poslední doby, kdy čím dál více cestovatelů létá jen s příručními zavazadly, se stále najde mnoho lidí, kteří se omezovat nechtějí a rádi si s sebou na dovolenou přibalí více…

Jak dokoupit odbavené zavazadlo k letence
Kryštof Hájek 2019-08-15T11:57:00+02:00 1 komentář

Časy, kdy letecké společnosti ke každé letence dávaly odbavené zavazadlo zdarma, jsou pryč. Ačkoli si spousta z nás i při delších cestách vystačí jen s příručním zavazadlem, někdy není zbytí a větší…