Během cest mohou nastat chvíle, kdy budete řešit zpoždění vašeho letu, což je jistě nepříjemná situace. Pokud ale víte, co dělat a na co máte nárok během čekání na zpožděný let, můžete z celé situace vytěžit více, než jste vložili. Čekají na vás totiž služby na letišti i případná finanční odškodnění.

V drtivé většině zpožděních se o všechny níže uvedené benefity musíte sami ozvat. Aerolinie vám samy od sebe nic nenabídnou, ba mnohdy budou lhát a vaše nároky před vámi tajit.

Kdy mám nárok na kompenzace při zpoždění letu?

Ne u všech letů se budeme moci domáhat kompenzacích plynoucích z nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 261/2004, kterým se stanovují společná pravidla náhrad a pomoci cestujícím v letecké dopravě v případě odepření nástupu na palubu, zrušení nebo významného zpoždění letů. Dokument si můžete přečíst zde eur-lex.europa.eu.

Náš let musí:

 • začínat na letišti na území členského státu, nebo
 • končit na letišti na území členského státu a zároveň být operován evropskou aerolinkou

Členským státem se rozumí země Evropské Unie a Norsko, Švýcarsko a Island.

Pokud splňujete uvedenou legislativní podmínku, pokračujte dále. Nechcete–li věnovat čas a úsilí vymáháním odškodnění z leteckých společností, přenechte to na nás a vyplňte formulář pro získání finančních kompenzací.

Nárok na občerstvení

Letecký dopravce má povinnost se postarat o cestující v případě značného zpoždění na letišti odletu za předpokladu, že je plánovaný odlet zpožděn alespoň o 2 hodiny nezávisle na příčinně zpoždění.

Výše zpoždění k uplatnění nároku se odvíjí od celkové vzdálenosti letu následovně:

 • 2 hodiny u letů do 1 500 km
 • 3 hodiny u letů od 1 500 km do 3 500 km
 • 4 hodiny u letů nad 3 500 km

Je jedno, zda je let zpožděn z důvodu stávky, špatného počasí nebo pozdního příletu letadla z předchozí destinace. Zároveň se o vás aerolinka musí postarat jak na letišti odletu, tak i na případném přestupním letišti, kdy zpoždění neúměrně zvýší čekání na návazný let.

Nárok máte na občerstvení úměrné délce zpoždění. Jednoduše, pokud je váš let opožděn o 2–4 hodiny, pravděpodobně dostanete voucher na občerstvení, který pokryje vodu a bagetu, případně menší jídlo v letištním fast–foodu. Je–li zpoždění delší, můžete dle situace požadovat voucher další.

Mimo to vám dopravce musí umožnit dva bezplatné hovory. Ty jsou však v dnešní době letištních wi–fi téměř zbytečné.

Jak občerstvení získat? Většinou se letištním rozhlasem svolávají cestující k dostavení se na určitou přepážku, kde jsou vydávány vouchery na jídlo. Informujte se případně personálu u odletového gatu.

Nárok na ubytování

V případě, že váš let bude opožděn do druhého dne, musí vám letecká společnost zařídit ubytování včetně dopravy z letiště a zpět. Během situacích jako jsou stávky či sněhové kalamity, většinou probíhá úplné zrušení letu a vy čekáte i několik dní na nový let. I v takovém případě vám musí letecká společnost zařídit hotel včetně stravy po celou dobu čekání na nový let. 

Pokud by přeprava na hotel mohla způsobit další zpoždění, nemusí dopravce tuto službu poskytnout. Máte–li však předpokládané zpoždění v délce 8 a více hodin během noci, vždy trvejte na hotelu.

Jak získat hotel? Vyhledejte si pracovníka, který má váš let na starosti a s odvoláním na nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 261/2004 se domáhejte o ubytování. Nenechte se odbýt. Aerolinky se snaží tuto službu cestujícím upřít, a to je protizákonné.

Nárok na finanční odškodnění za zpožděný let

Asi nejzajímavější na celé věci je poslední nárok v podobě finančního odškodnění za váš zpožděný let až 16.000 Kč. Pokud totiž do cílové destinace dorazíte později o 3 hodiny a více, musí vám letecká společnost proplatit následující částky:

 • 250 € při vzdálenosti do 1.500 km
 • 400 € při vzdálenosti od 1.500 km do 3.500 km, při cestách po EU všechny lety nad 1.500 Kč (včetně zámořských regionů)

Při zpoždění o 4 hodiny a více:

 • 600 € při vzdálenosti nad 3.500 km (pokud je zpoždění v rozmezí mezi 3 a 4 hodinami, aerolinka má právo kompenzaci snížit o 50%, tedy 300 €).

Vzdálenost se počítá ortodromou mezi počátečním a cílovým letištěm bez ohledu na to, zda a kde přestupujete.

Zpoždění tří hodin je rozdíl času od plánovaného příletu po otevření prvních dveří a zahájení výstupu z letadla na letištní ploše. V případě přestupu je stěžejní čas příletu do finální destinace.

Letecká společnost nemusí hradit finanční kompenzaci v případě, kdy byl let opožděn z důvodu nepředvídatelných okolností jako jsou diplomatické nepokoje, nepřízeň počasí nebo stávka personálu letiště či řídících letového provozu.

Stávka zaměstnanců letecké společnosti, stejně tak jako opilý steward Travel Service, není nepředvídatelná okolnost!

Jak získat finanční odškodnění? Obraťte se na leteckou společnost s žádostí o odškodnění z důvodu opožděného příletu. Rovnou informujte, že zpoždění bylo delší jak 3 hodiny a dle nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 261/2004 máte nárok na finanční kompenzaci (částka dle vzdálenosti, viz výše). Uveďte své bankovní číslo včetně IBAN formátu a vyčkejte odpovědi.

Velmi pravděpodobně bude vaše reklamace zpožděného letu ignorována nebo obdržíte zprávu o tom, že zpoždění bylo z důvodu nepředvídatelných okolností, a proto nemusí aerolinky nic vyplácet. Případně aerolinie nabídne kompenzaci ve výši 50 € a jiných neodpovídajících částkách. V takovém případě návrh odmítněte a přenechte celý proces právní agentuře se specializací na tyto případy. Výměnou za provizí 25 % z vymožené částky vše zařídí za vás, a to i v nutnosti použití předžalobních výzev a samotného soudu. Vy platíte pouze provizi z peněz, které vám vysoudí. Osobně využívám společnost Vaše Nároky a zadat případ můžete zdarma zde.

K úspěšnému vymožení kompenzací budete potřebovat:

 • elektronickou letenku vaší rezervace,
 • palubní vstupenku,
 • ideálně foto příletové tabule s vaším zpožděným letem.

O kompenzace můžete žádat až 3 roky zpětně.

Závěr

Zpožděné lety jsou běžnou součástí letecké dopravy a nelze je nijak předvídat či jim zamezit. Hlavní pro nás cestovatele je znát na co máte právo a jak uvedené bonusy včetně finančního odškodnění získat. Pokud se situace nebude vyvíjet dobře, zřejmě vám let zruší – v takovém případě si přečtěte další článek na téma Zrušený let – co dělat.

Nejsmutnější na celé problematice je fakt, že letecké společnosti tuto legislativu záměrně ignorují a doufají, že jim to cestovatelé prominou. Nebojte se ozvat, právo je na vaší straně, a to i přesto, že vám celé vedení Travel Service bude tvrdit opak. Bohužel právě oni jsou na lži a ignoraci specialisté...

V případě, že máte dotazy či doplňující informace k tomuto článku, napište nám do komentářů níže.

Sdílej článek s přáteli

787 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Zdravím všechny,

můj dotaz bude asi spíše takový do budoucna, kdyby někdo chtěl někdo něco obdobného řešit.... Nastala situace, kdy můj přílet do cílové destinace byl opozděn a následně jsem to řešil s vymáhací agenturou. Ta naznala, že můj nárok je nepochybně oprávněný, a jala se jej vymáhat standartními právními nástroji. Závěrem byla podána předžalobní výzva, na kterou příslušný dopravce nereagoval... Poté vymáhací agentura situaci vyhodnotila a uzavřela ji s tím, že soudní postup by byl v tomto případě rizikový a proti můj případ uzavřela. Vzhledem k tomu, že se jednalo o dopravce z jedné nejmenované severoafrické země jsem to vzal na vědomí. S tím nemám problém...

Nicméně můj dotaz je takový, zda existuje nějaký (i neoficiální) seznam aerolinií, u nichž je taková situace častá, resp. zda může pasažér v případě zpoždění či zrušení letu u takového dopravce očekávat, že případné vymáhání nároku bude obtížné (nákladné, dlouhé...)?

Třeba někdo takovou informaci ocení

Hezký den vám všem

před 6 dny
Kryštof Hájek

Proč nejmenované? :) Určitě bychom ocenili info, o jakou aerolinku se jednalo. Co já vím, tak extrémně těžké je vymoci kompenzaci zrovna třeba od ČSA/SmartWings, mrtvého brouka ráda dělávala třeba Volotea.

před 6 dny

Nechtěl jsem nikoho strašit...:) Jedná se Nouvelair.

před 6 dny
cali

Myslím, že něco opravdu hodnověrného by k tomu měl jedině Lukáš...

před 6 dny
Leonard

už jsem to tu jednou psal, ale přidám svoji. Dva týdny zpět, cestou na letiště, 4 hodiny před odletem, mi pípla SMS od easyJet, že můj let byl zrušen. V Krakově (odkud jsme letěli) panoval krásný, slunečný den, tak jsem si říkal, že 250e je v kapse. Nicméně zamítavá odpověď od easyJet na sebe nenechala dlouho čekat. Prý byla bouřka den předtím, někde jinde (blíže neurčeno kde). Proto někde uvízl personál, proto neodletělo letadlo někam a z toho důvodu nemohli přiletět do Krakova, odkud jsem měl letět do Ženevy.

Jen uvažuju, nakolik je bouřka uprostřed léta kdekoliv v Evropě “extraordinary circumstances” a nakolik dnů nazpět se to počítá :)

Chci tím říci, že easyJet bude patřit do kategorie "tahat jak z chlupaté deky" :)

Dobry den,

Obracim se s prosbou o pomoc. Minuly tyden - 9 srpna se mi zpozdil let s aerolinkou Wizzair cislo: W92601 o 15 hodin.

Bohuzel nemam fotografie odletovych tabuli. Je mozne nekde na internetu dohledat historii letu? Moc se mi to nedari.

Meli jsme letet 22:35 v patek, odleteli jsme az 1700 v sobotu.

Dekuji za pomoc.

před 7 dny
Kryštof Hájek

Dobrý den, tak k podání žádosti o odškodnění žádné fotografie nebo historii letu nepotřebujete, aerolinka moc dobře ví, že let byl zpožděn ;) Pak už se jen může vymlouvat na neovlivnitelné okolnosti, což ale nikde veřejně stejně nezjistíte.

Je pravda, že let se nikde nezobrazuje, nejspíš byl úplně zrušen a nahrazen jiným pod odlišným číslem letu.

Ahoj, máte někdo zkušenost s kompenzací za zpoždění letu přes společnost Delayfix? Oslovili mě po příletu zpět do Prahy na letišti.

Díky

před 7 dny
David Eiselt

Raději se obraťte na Vaše nároky :) Delayfix jsou poláci a vždycky je lepší mít tuzemské advokáty, kteří se případům věnují na domácí půdě.

cali

Zajímavá novinka v Kanadě, ta zavádí od 15.7. podobné regulace v oblasti práv cestujících jako EU. V určitém směru jsou dokonce velkorysejší - kompenzace až 2400,- CAD. Platí pro lety všech aerolinek létající z, do a po Kanadě... Rozlišuje velké a malé společnosti, u těch velkých je kompenzace 2-3,2x vyšší podle délky zpoždění. Zajímavé z našeho pohledu je ztráta nebo zpoždění zavazadel, kde se vychází ze sumy až 2100,- CAD.

Na druhou stranu, podle toho, jak to chápu, tak se jako důvod zpoždění nebo zrušení letu nebere ohrožení bezpečnosti (Co to je?) a zjištěné výrobní vady letadla (Boeing 737Max??).

Od 15.12. pak vstupují v platnost další nařízení třeba o přesměrování prostřednictvím konkurenčních aerolinek, povinném občerstvení a zajištění noclehu atd.

Pokud by chtěl někdo udělat detailní rešerši, tak https://otc-cta.gc.ca/eng/air-pa...egulations

před měs
Kryštof Hájek

U těch zavazadel jen zmiňují Montrealskou úmluvu, která se vztahuje na všechny mezinárodní lety po celém světě (resp. všechny členské státy ICAO). Těch 1131 SDR je pouze maximální částka, kterou aerolinka musí doplatit, ovšem po doložení všech dokladů potvrzující hodnotu nebo nákup ztracených věcí.

Jinak ale samozřejmě zajímavá novinka, každopádně Kanada je asi první významnou zemí, která po EU podobná pravidla zavádí.

před měs
cali
 • Přidal se před 7 lety
 • Napsal 822 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2019-07-16T23:48:54+02:00)

To jo, ale díky tomuto nařízení se to bere i pro vnitrostátní lety - tedy aplikace Montrealské úmluvy a stropu 2100,- CAD.

edit: Co je také zajímavé, že podle tohoto nařízení dítě do 5 let musí (předpokládám bezplatně) umístit vedle rodiče nebo opatrovníka, dítě do 11 let maximálně ob sedadlo a do 14 let do 2 řad... Takhle na Ryan:-)

Ahoj, měl jsem letět z Hangzhou do Pekingu a potom do Prahy se společností Hainan airlines. Obě letenky byly zakoupeny spolu od této společnosti. Po příjezdu na letiště Hangzhou mi bylo sděleno, že let do Pekingu byl zrušen (z důvodu počasí)

Všechny ostatní letadla ale letěla a v Pekingu také žádná jiná letadla nerušili. Myslím že to jen lhali o počasí. Nenabídli mi ani občerstvení ani hotel a řekli mi, že si mám zavolat do Prahy, kde jsem letenky kupoval, aby mi je přebookovali.

Po mírné komedii to udělali sami ale letěl jsem až za 3 dny. Mám šanci dostat nějakou kompenzaci?

Díky Dušan

před měs

Ne

před měs

Btw. pekne s tebou vy*ebali kdyz ti dali nahradni odlet az za tri dny.

před měs
Kryštof Hájek

Hainan není evropská aerolinka, takže šance na kompenzaci je nulová.

před měs

i tak děkuji chlapi :.))

před měs
Avatar uživatele michalvonprag
michalvonprag
 • Přidal se před rokem
 • Napsal 13 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2019-07-04T12:28:25+02:00)

Není náhodou Hainan pětihvězdičková aerolinka na Skytraxu? Zajímalo by mě docela, jak může společnost s tak otřesným klientským přístupem dosáhnout tohoto hodnocení....

před měs
Avatar uživatele Petr76
Petr76
 • Přidal se před 6 lety
 • Napsal 577 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2019-07-04T12:36:00+02:00)

Skytrax je naprostá fraška a 5* Hainanu je jeden z nejkřiklavějších důkazů.

Bohužel si ale vytvořili renomé, které laici stále berou vážně. Z neznámého důvodu se hodnocení Skytraxu používá jako argument i na tomto webu, byť pro economy je víceméně irelevantní.

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, co se dá dělat v případě, že cestuji s jednou leteckou společností a dvakrát přestupuji a už první let je zpožděný, tudíž se nestíhá ani druhý ani třetí odlet. Společnost je povinna zajistit náhradní lety, ale bohužel se značným zpožděním. Je i v tomto případě možná nějaká kompenzace? Děkuji

před měs
Kryštof Hájek

Dobrý den, pokud jsou všechny lety koupeny naráz (na jedné letence), pak samozřejmě nárok je (pokud zpoždění není způsobeno nepředvídatelnými okolnostmi, viz výše). Při určování kompenzace přestupy nehrají žádnou roli. Důležité je, s jakým zpožděním dosáhnete finální destinace.

Dobrý den,

Znamená to, že když jsme letěli air canada, ale díky přeložení letu doleteli až druhý den s ČSA, kompenzace se nás netýká?

Díky, tom.

před měs
Kryštof Hájek

Dobrý den, pokud jste letěli z místa mimo EU, pak ano, na kompenzaci není nárok.

Avatar uživatele Aleš
Aleš

Ahoj, měl bych dotaz. Dnes mě čeká let z Prahy do New Yorku a již teď vím, že letadlo přistane s pravděpodobně více než 3 hodinovým zpožděním. Přišel mi email od společnosti (United), ve kterém se za toto zpoždění omlouvají a zdůvodňují ho nějakými omezeními kvůli "údržbě indikačního systému" v Newarku (Your inbound plane is on the way, arriving late because of maintenance on an indicator system in Newark prior to departure. This delay and FAA-mandated crew rest restrictions have impacted your departure. ). Pokud je toto pravda, zřejmě se to dá považovat za nepředvídatelnou událost, že?

před měs
Avatar uživatele eremi
eremi

Pokud to nebylo v moci aerolinky ovlivnit, tak je to jak říkáš, nicméně pokud to byla plánovaná údržba, tak tam už by to tak nebylo.

před měs
Avatar uživatele Aleš
Aleš

No teď koukám, že mi navíc přišla sms a tam se o údržbě nic nepíše. Zde se přímo přiznávají k tomu, že zpoždění bylo zapříčiněno pozdním příchodem posádky kvůli povinnému odpočinku. Takže teď už bych to jako nepředvídatelnou událost neviděl. Ale z jiného soudku - vím, že je v článku uvedeno, že z hlediska zpoždění je stěžejní přílet do finální destinace, a to v případě letu s mezipřistáním. Má finální destinace je Punta Cana, nicméně let jsem si naplánoval tak, abych měl v NY přestup 18 hodin a mohl si tak město v klidu prohlédnout. Pokud tomu tedy rozumím správně, je můj požadavek na kompenzaci stejně neoprávněný? V rychlosti jsem EU nařízení č. 261/2004 pročítal a o uváděném mezipřistání tam nic nenašel.

před měs
Avatar uživatele eremi
eremi

Pokud nepřiletíš do cílové destinace později více jako o 3 hodiny, tak bohužel, jen se ti zkrátí ten přestup v NY.

před měs
Avatar uživatele Aleš
Aleš

To mi přijde ale jako docela nefér, když si lety dopředu naplánuji tak, abych měl dostatek času na prohlídku NY a kvůli aerolince vše defacto padá :-/ Stejně by se postupovalo i v případě jednoho či vícedenních stopoverů? V tom případě by takové lety byly pro aerolinky ideální, protože by se nemusely takhle dlouhých zpoždění obávat.

Nicméně jsem se ráno na letišti odbavil a byla mi vystavena pouze letenka na úsek do NY. Prý ze záhadných důvodů nevidí v systému celou mou cestu, takže se budu muset v NY odbavit znovu, včetně proclení a znovuodbavení zavazadla. Asi ani tato situace můj problém neřeší, že?

před měs
Kryštof Hájek

To určitě neřeší, při přestupu v USA je nutné zavazadlo odbavit znovu vždy a naopak ne vždy dostanete palubní vstupenky na všechny lety. To nic nemění na tom, že máte letenku z Prahy do Punta Cany a ne z Prahy do New Yorku, tedy při pozdním příletu do New Yorku žádný nárok nevzniká.

U stopoverů je to jinak, pokud si opravdu koupíte multi-city letenku, kdy je bod stopoveru jedna z cílových destinací.

před měs
Avatar uživatele Aleš
Aleš

Hmm, škoda, dovolená mohla být z větší části zaplacená :) No s tím zavazadlem jsem měl také takové informace, ale na přepážce mi nabídli, že mi kufr údajně nechají zaslat až do Punta Cana s tím, že v EWR ho po příletu pouze proclím a pošlu po transportéru zase pryč. Každopádně moc děkuji za rychlé info! :-)

před měs
Avatar uživatele eremi
eremi

Proč nefér, jak říká Kryštof, kdyby se jednalo o regulérní stopover, tak pak je situace jiná a tyto letenky bývají o něco dražší. Aerolinka Tě má dopravit z bodu A do bodu B na nějaký čas, nic víc, nic míň, to že sis naplánoval nějaký program v době přestupu je hezké, ale není na tom nic nefér, když se Ti ten čas zkrátí. Ten čas se nejmenuje doba přestupu jen tak, je to prostě doba, která je daná na přestup z jednoho letu na druhý.

před měs
Avatar uživatele Aleš
Aleš

Jasně, já to všechno chápu :-) Jde mi jen o to, že jsem měl na výběr též lety s minimální dobou mezipřistání, které jsem právě z důvodu prohlídky města vynechal a navolil si větší rezervu. Kdybych to neudělal, byl bych teď vysmátý. Ale beru to, jak to je :-) Každopádně vážně děkuji za reakce :-)

před měs
Avatar uživatele eremi
eremi
 • Přidal se před 4 lety
 • Napsal 390 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2019-06-28T11:40:04+02:00)

Hele, já Tě chápu, štve to... Jen tam není namístě to nefér :) Pořád Ti tam určitě nějakej čas na NY zbyde ne? Tak užívej.

před měs
Avatar uživatele Aleš
Aleš

Jj, cca 8 hodin nocniho New Yorku. Aspon neco. Dekuju ;-)

Dobrý den Letěla jsem z Egypta do Prahy 13 hodinovým zpožděním požádala jsem SmartWings o odškodné za mě a syna výšce 800 euro. Uplynulo 30 dní a odpověď žádná je nějaká lhůta do kdy se musí SmartWings vyjádřit nebo reagovat. Děkuji

před měs
Kryštof Hájek

Dobrý den, i kdyby nějaká lhůta existovala, obávám se, že SmartWings dobrovolně kompenzaci nevyplatí. Aspoň neznám žádný takový případ. Pokud na to máte nervy, urgovat, případně kontaktovat Úřad pro civilní letectví. Pokud ne, pokusit se zadat některé z agentur, viz výše.

před měs
Milka

Přesně tak - urgovat, obrátit se na ÚCL, pevně si trvat na svém. Když vytrváte dostatečně dlouho, tak tu kompenzaci vyplatí. Na agenturu bych se obracela až v krajním případě, je to zbytečné.

Vcera jsme meli s rodinou letet z Vidne na Tenerife s WizzAir.

Mel jsem jedno velke zavazadlo. Postavil jsem se fo ftknty na Checkin, ktera se vubec nehybala -dle tabule 122 a 123. Lidi stali ag ven z Terminalu 1A.

Po pulhodind jdme se dostali dovnitr. Po dalsi pulhodine jsmd zjistili, ze ank na jedne line nikdo neni. Byl tam dav lidi. Ne rady, ale chumel lidi. Vubec se to nehybalo. Uklidnovali jsmd se vzajemne s okolnima lidma ze taky cekaji s kufrem na Tenerife. Odbavovali naraz 4 letadla a na 8 prepazkach byli jen 2 lidi, pak chvili 3. Pulhodiny pred odletem zacali lidi posilat na informace letiste, ze let je uzavren. Tam nam rekli , ze si mame koupit nove letenky. Ze letadlo poleti bez nas.

Zena s detmi odleteli, ja se vsemi vecmi ve velkem baglu zustal na letisti.

Seslo se nas 39lidi, co nas nestihlo lety wizzairu. Z toho 30 na Tenerife, nekolik do Malagy a Kyjeva.

Jednounacne chaos u checkin wizzair.

I jeden z personalu mi neofic rekl ze maji malo lidi dnes na prepazkach.

Bylj jsmd tam asi 7 cechu, slovaci, slovinci, madari.

Sepsalj jsme si v Excelu list vsech pasazeru, co tam zustali. Letiste nam nechtelo ani to vytisknout, ani nic potvrdit. Nekteri bookli let uz vecer pres londyn ndbo nemecko za 530Eur jednosměrne.

Ja jsem booknul let na pondeli z Brna.

Mam na Tenerife dite, ktere ma epilepsii a ma jen cast leku u sebe. Zbytek jsem mel ja. Ted budou shanet nemocnici...

Wizzair po 2h pomusech mi na call centru nerekli nic. Jak postupovat.

Jednoznacne chyba personalu wizzairovych prepazek.

Kam se mame obratit?

před 2 měs

Z mé vlastní zkušenosti vám call center nepomůže. Teoreticky by Vám měli na letišti přebookovat let, jelikož chyba je na straně letiště. A jestli se nestalo, tak zažádejte o kompenzaci. Nárok na ni mate tak či tak. Wizz je low cost aerolinka takže s nima to bude těžký. Měli jsme takhle podobný case s Ryanair, zrušili nám booking, došli jsme na gate ale jelikož někdo z posádky měl emergency, tak se víc lidi do letadla nedostalo a přebookovali nás na další den. Dostali jsme jenom let, ubytování jsme si museli obstarat sami. Po dovolené jsem to s nimi řešila a vysvětlila, zažádala o kompenzaci a po několika měsících jsem ji dostala.

Takže tedka moc nemá cenu snažit se z nich něco dostat, jelikož co vám call center řekne je, že vám s tím nedokážou pomoc jelikož oni se zabývají jenom lety a přebooky, a kompenzaci řeší jiný department.

Každopádně doufám že to dobře dopadne. Dříve jsem měla epilepsii, takže vím jak musíte být cely z toho vynervovaný.

Přidat odpověď
před 2 měs

Zdravím Vás. Můj dotaz se týká letu starého 2.5 roku. 20.11. 2016 jsem letěla se společností fly dubai z prahy do male s přestupem na dxb. Během navazujícího letu dxb to male došlo k technickým komplikacím a museli jsme se vracet zpět do dxb a čekat na opravu/nové letadlo. Byl to můj první let a opravdu mě nenapadlo si fotit příletové cedule nebo cokoliv jiného, co by dokazovalo zpoždění příletu. Ani nevím, kolik přesně to bylo, ale tuším, že 4-4,5 hodiny. Jak byste postupovali v tomto případě s ohledem na to, že do vypršení 3 leté lhůty zbývá už jen 6 měsíců? Děkuji za tipy.

Odpovědět
před 3 měs
Michaela Rydvalova
 • Přidal se před 5 měs
 • Napsal 1 komentář
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2019-05-10T21:39:44+02:00)

Dobry den. Letela jsem z Prahy do Windhoeku pres Istanbul a Johannesburg. Na poslednim letu z JHN do Windhoeku bylo zpozdeni, z duvodu poruchy letadla, 3:45. Do cilove destinace jsme dorazili o 3:45 dele o proti planovanemu priletu. Mame narok na kompenzaci? V pripade, ze narok mame, u koho narokovat? Letenku jsme zakoupili pres GoToGate. Je to jedna letenka. Prvni 2 lety operoval Turkish Airlines a posledni let, ktery byl zpozden, byla South Africa airlines.

Moc dekuji za odpoved

před 3 měs
Kryštof Hájek

Dobrý den, no jelikož se jedná o let z EU a je na jedné letence, nárok máte. Otázkou je, jak složité bude kompenzaci vyhádat. Žádá se vždy nejprve přímo aerolinku, která zpoždění způsobila, tedy South African Airways.

Přidat odpověď
před 3 měs
Jan Paděra
 • Přidal se před 5 lety
 • Napsal 34 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2019-05-10T12:19:50+02:00)

Ahoj, rád bych se zeptal na názor na následující sitauaci:

Na odletu z PRG do MUC mělo letadlo zpoždění asi proto, že v PRG jim nefungoval systém a při boardingu si pax odškrtávaly ručně ze seznamu a trvalo to dost dlouho. Samozřejmě to mohli odškrtat daleko dřív a pak by jsme jen nastoupili. Ale slečny na gatu to moc nedávaly. Díky tomu jsme nestihli 40min přestup v MUC na let s Oman Air. Přebookovali nás na další den a zpoždění bylo v cílové destinaci KUL 13hod.

Napsal jsem žádost o 600 EUR kompenzaci. To zamítli s tím, že je to problém třetí strany (napsali network or system interface failure). Nabídli mi jako gesto dobré vůle 100 EUR/pax kompenzaci.

Netuším, jestli je to systém Lufthansy nebo letiště a jestli můžu dál nárokovat 600EUR. Přijde mi divné, že mi nabídli hned 100EUR a nezamítli to rovnou, kdyby nebyl nárok.

Myslíte, že stojí za to se dohadovat dál nebo to předat agentuře nebo vzít těch 100 EUR ?

Díky moc

Odpovědět
před 3 měs

Dobrý den,

chtěla bych se poradit, u které společnosti žádat náhradu v případě zpožděný letu Laudomation, který byl však operován letadly Ryanair. Letenky taktéž vystavil Ryanair. Velmi děkuji, Lucie.

před 4 měs
Kryštof Hájek

Dobrý den, Ryanair = Laudamotion, mají jednotný formulář pro žádost o kompenzace: https://refundclaims.ryanair.com/

před 4 měs

Moc děkuji :-). Máte zkušenost, jaká je u nich úspěšnost kompenzace? Jestli se pokoušet sólo nebo rovnou využít služeb některých společností, které se tím živí? Ještě jednou děkuji!

před 4 měs
Kryštof Hájek

Tak určitě využít nejdřív sólo, však i kdyby byla úspěšnost malá, za první pokus to stojí :) Pokud nárok doopravdy je (nejednalo se o počasí, nezaviněnou stávku, apod.), obvykle nedělají problémy.

před 4 měs

Děkuji, pak dám vědět, jak to dopadlo :-).

před 4 měs

Jaká je prosim u nich výše kompenzace?

Přidat odpověď
před 2 měs

Netušíte někdo, jestli je nárok na odškodnění při zpoždění přes 4 hodiny i v případě, že cestující nakonec kvůli zpoždění let neproletěl a využil namísto letu jiný druh dopravy? Má letenku, boarding pass, prošel až ke gatu, jenom nakonec neodletěl...

před 4 měs
Avatar uživatele Marek Sourak
Marek Sourak

Klidně bych to zkusil :-) za pokus nic nedáš

Přidat odpověď
před 4 měs

Dobrý den, chtěl bych se zeptat a zjistit, zda-li i moje žádost o náhradu by mohla být vyřízena či nikoliv.

V říjnu 2018 jsme ve skupině 4 lidí letěli z Ostravy do italského Bergama společností Ryanair avšak místo plánovaného odletu 14:25 jsme odlétali až cca 20:55. Vím, že mám nárok na 250E, jenže problém je v tom že jsmě měli skupinovou letenku přes mobilní aplikaci, kterou měl můj tehdejší zaměstnavatel, takže nevím své číslo letenky ani žádné další informace. Mohu i přesto zkusit zažádat o náhradu?

Děkuji mockrát za odpověď. P.

před 4 měs
Kryštof Hájek

Dobrý den, k žádosti o náhradu údaje o letence potřebujete, bez toho nepůjde vyplnit formulář.

před 4 měs
Honza Čermák

Jestli máš schované palubní vstupenky, najdeš na nich všechny údaje potřebné k vyplnění formuláře Raynairu.

Přidat odpověď
před 4 měs

Dobrý den, i já mám dotaz :-) Zakupovali jsem zpáteční letenky přes KLM z Prahy na Mauricius (mezipřistání AMS). Zpáteční let operoval Air Mauritius pod označením letu KL 3822, resp. MK62 (na letenkách se vyskytují obě označení - přičemž Sold ticket as je KL3822). Původní zpáteční let (MRU - AMS) byl zpožděn a proto jsme museli kvůli návaznému spoji z AMS do PRG letět z Mauriciu jiným letem o 13 hodin později (opět Air Mauricius). Vzniká nárok na kompenzaci dle nařízení EU? Z citace nařízení mi totiž není úplně jasné tato věta "provozujícím leteckým dopravcem" rozumí letecký dopravce, který provádí nebo zamýšlí provést let podle smlouvy s cestujícím nebo v zastoupení jiné právnické nebo fyzické osoby, která uzavřela smlouvu s tímto cestujícím" - je tedy důležité s kým byla uzavřena smlouva (KLM - EU) nebo kdo let fakticky provedl (Air Mauricius - non-EU)? Předem díky pokud má někdo podobnou zkušenost.

před 4 měs
Kryštof Hájek

Dobrý den, stěžejní je bohužel to, která společnost let fyzicky letí, tedy v tomto případě Air Mauritius.

před 4 měs
Avatar uživatele hanca.zlamalova
hanca.zlamalova

Mám podobnou zkušenost jako vy: let z Cancúnu do Prahy přes Paříž, letenky od AF/KLM, ale první segment fakticky letěla Delta Airlines, zpoždění na odletu z Cancúnu 20 hodin. Nárok na kompenzaci dle nařízení EU není, ale po několika e-mailech mi AF dala aspoň voucher na 200 E/osoba, který jsem samozřejmě musela proletět s AF.

před 4 měs

Díky za odpověď ;-)

Přidat odpověď
před 4 měs

Dobrý den.

I já mám dotaz. Rodiče měli odlet z Egypta - Marsa Alam v 6.55 směr Praha, nikdo jim dopředu nic neoznámil a těsně před nástupem do autobusu na letiště jim sdělili, že let se přesouvá na 20:00 hodin, důvod údajně, že nenaplnili kapacitu letadla a tak je zbytečné letět ráno. Žádná kompenzace nebyla nabídnuta, z pokoje byli odhlášeni, na jídlo už neměli nárok, tudíž si v hotelu vše platili. Vzniká tímto nárok na odškodnění 600 eur? Případně nárokovat u letecké společnosti, nebo i u CK? Děkuji za zprávu, T.

před 4 měs
Avatar uživatele v.josef
v.josef

tady je to samozřejmě na kompenzaci od cestovky minimálně...

Ohledně kompenzace od letecké společnosti záleží jaká aerolinka to byla. Pokud to byl např. Travel service tak zřejmě taky, pokud to teda nějak cestovka nezvorala sama. Jestli to ale byly aerolinky např. egyptské, tak kompenzace nenáleží při cestě zpět.

Můžeme vědět jaká cestovka tohle provedla ?

před 4 měs
Avatar uživatele niemandos
niemandos

Tamaro, myslím, že kdyby jste věnovala pár minut a přečetla jste článek nahoře, tak by Vám to bylo jasné. V tomto konkrétním případě záleží na tom, s jakou aerolinkou rodiče letěli. Pokud to byla evropská aerolinka, tak nárok mají, ale ne na 600 ale 400 euro. Pokud se nepletu, nárokuje se u letecké společnosti.

před 4 měs

Děkuji za reakce, článek jsem četla narychlo díky pobíhajícím dětem :) Cestovní kancelář Exim Tours a letecká společnost Travel Service.

před 4 měs
Avatar uživatele v.josef
v.josef

vražedná kombinace...

Přidat odpověď
před 4 měs
Avatar uživatele mrazek.honza
mrazek.honza

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli mám nárok na odškodnění 250 EUR nebo ne.

3.2.2019 jsem letěl Z PRH -> HELSINKY. Ten den napadlo v Praze hodně sněhu. Odlet měl být ve 12:00...Samozřejmě bylo zpoždění. Na tabuli každou půl hodinu bylo napsanáno např. NEXT INFO 14:00, ve 14:00 byl nápis NEXT INFO 14:30. Pak říkali že je nedostatečná kapacita letadla. Gate otevren cca 15:30. 16:45 jsem se dostal do letadla. Do cca 20:00 jsem sedel v letadle (3hodiny) (pry jsme čekali na letové dokumenty, pak odmrazovaní letadla. Do Helsinek jsme přileteli ve 23:45, tedy asi 9 hod zpoždění.

Má cenu požádat o odškodnění?

před 4 měs
Avatar uživatele v.josef
v.josef

proboha vždyť je výše napsané, že v případě zpoždění v důsledku např. počasí odškodné nenáleží.

před 4 měs
Avatar uživatele mrazek.honza
mrazek.honza

jo chápu prvotní důvod bylo počasí...pak nedostatečná kapacita letadla, pak čekání v letadle 3 hodiny. Ostatní letadla lítali, nikdo neměl vetší zpoždění než 2 hodiny. Tak mi to nebylo uplně jasné

Přidat odpověď
před 4 měs

2.8.2018 Malaga - Praha / Smartwings, zpoždění 9 hodin, celou noc jsme strávili na letišti.

Aerolinka tvrdí, že se jednalo o mimořádné okolnosti, které ADR/ ČOI vysvětlila takto:

Konkrétně se dle tvrzení společnosti jednalo o situaci, kdy z důvodu potíží s upevněním carga vzniklo zpoždění v délce přesahující 1 hodinu. Vzhledem k okolním vysokým teplotám a skutečnosti, že letiště nebylo schopno poskytnout stojánku s klimatizací, došlo ke zvýšení teploty v kabině letadla. Následně dostala společnost informaci o tom, že se cestující volně pohybují po ploše a odmítají nastoupit. V důsledku toho bylo nutné vyžádat asistenci PČR a došlo k propadnutí slotu letu. V důsledku zpoždění způsobeného těmito okolnostmi, zejména neukázněností cestujících došlo ke zpoždění, které mělo za následek vypršení normy posádky. Jelikož se jednalo o pronajaté letadlo, nebylo možné, aby byla nasazena náhradní posádky z řad zaměstnanců. Bylo tedy třeba vyčkat ukončení povinného odpočinku posádky. Letadlo tak místo toho, aby odletělo v 19:00 UTC, jak bylo plánováno v důsledku zpoždění z důvodu nakládky carga, odletělo mnohem později, jelikož cestující opustili letadlo (tato informace přišla v 18:44 UTC a vzhledem k tomu, že cestující odmítali nastoupit do letadla, nebylo možné stihnout slot v 19:00 UTC). Takovou okolnost však nelze přičítat k tíži leteckého dopravce, jelikož nelze cestující nutit násilím, aby se letu účastnili. V důsledku těchto okolností, které nastaly na letišti v Praze, došlo k zpoždění i navazujícího letu QS 1153. Nárok na náhradu tak v takovém případě cestujícím nevzniká.

Co na to říkáte? Jedná se o mimořádné okolnosti?

Stížnost podána u španělského úřadu pro civilní letectví 10.1. 2019, zatím čekám na vyjádření.

Odpovědět
před 5 měs

Dobrý den, měli jsme letět 22. února s Aeroflot z Prahy přes Moskvu do Ho ci minh city. Let do Moskvy odletěl, ale nás na něj nepustili, protože prý návazné lety do jihovýchodní Asie nebudou z Moskvy pouštět kvůli bouři. Poslali nás na pobočku Aeroflot v Praze na letišti. Tam nám přebookovali let a letěli jsme až další den s jinou společností. Do Vietnamu jsme tedy dorazili o den později. Začala jsem po návratu zjišťovat, jak to bylo s tím letem z Moskvy do Ho ci minha kvůli pojistce a případné kompenzaci a zjistila jsem, že let odletěl a dokonce nebyl ani moc opožděn. Máme v tomto případě nárok na nějakou kompenzaci, když vlastně žádný let nebyl zrušen ani opožděn, ale Aeroflot nám neumožnil na ten let nastoupit?

Děkuji. Lenka

před 5 měs

Ano, poměrně jasných 600 EUR/osobu...

Přidat odpověď
před 5 měs
Avatar uživatele Bára
Bára
 • Přidal se před 3 lety
 • Napsal 1 komentář
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2019-03-11T12:59:48+01:00)

Ahoj, mohla bych poprosit o radu? Jsme s přítelem na Guadeloupu, letenky od FlyLevel, původní plánovaný návrat 18.3. 21:55, nyní nám let změnili na 19.3. 21:55 (číslo letu je stejné). O změně poslali nic neříkající email 25.2., takže jsme to zjistili až dnes (naše blbost...). Na finanční odškodnění tím pádem nárok nemáme, ale chtěla jsem se zeptat, nevíte, jak je to alespoň s proplacením hotelu na tu jednu noc? Moc díky! ;) Bára

před 5 měs
Avatar uživatele Marek Sourak
Marek Sourak

Ahoj, nic nedostanete. Zabookni si hotel o jednu noc navic no.

Přidat odpověď
před 5 měs

Ahoj. U ktere letecke spolecnosti zadat nahradu, pokud je let operovan jinou leteckou spolecnosti? Tam kde byla letenka zakoupena (konkretne Iberia) nebo u te co doopravdy operovala let (konkretne Vueling). Diky za info.

před 6 měs
Kryštof Hájek

Ahoj, obecně u té společnosti, co doopravdy operovala let. Ale protože Iberia = Vueling, je to v tomto případě jedno :)

Přidat odpověď
před 6 měs

zpozdeny let ze zanzibaru do istanbulu o 3 hodiny nasledujici spoj nam uletl - prepravce turkish airlines sidlo firmy mimo EU.. bohuzel nemam sanci :-( na kompenzaci dva pokusy vse marne ....

před 6 měs
Avatar uživatele Petr76
Petr76

Ta směrnice mluví jasně, tak proč takové překvapení?

Přidat odpověď
před 6 měs

Dobry den,měla bych dotaz - rodiče odcestovali z Prahy do Istanbulu,poté měli letět z Istanbulu do Mombasa. Bohužel -let z Istanbulu zrušen,cestující byli převezeni do hotelu,let naplánován na druhy den vecer -zpoždění 24hod. Letecká společnost Türkisch airlines. Nejprve jin řekli,že zpoždění je kvůli technické poruše na letadlu,poté z důvodu počasí -jiná letadla přistávala i vzlétávala...... budou mít nárok na kompenzaci????děkuji za odpověď

před 6 měs
David Eiselt

Dobrý den Kláro, měli by mít. Pokud v Istanbulu nesněžilo, nevidím důvod to svádět na počasí :)

před 6 měs
Avatar uživatele Brim
Brim
 • Přidal se před rokem
 • Napsal 7 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2019-02-25T21:35:08+01:00)

No, v tomto prípade to naozaj mohlo byť spôsobené snežením 😉http://www.hurriyetdailynews.com...nds-140269

Přidat odpověď
před 6 měs

Vyzkousel jsem sluzbu VASENAROKY.CZ pri zpozdeni 7h z Vidne a osobne vubec nedoporucuji!! Trva 2 tydny nez se Vam ozvou a s velmi jednoduchym pripadem prisly s touto odpovedi:

"Vážený pane xxx,

je nám líto, ale po pečlivém posouzení Vašeho případu, kterému se věnoval zkušený spolupracují advokát, jsme se rozhodli Váš případ nepřevzít k řešení.

Pomáhat lidem je našim posláním, a pokud v případu vidíme alespoň malou šanci na úspěch, děláme všechno proto, abychom pomohli.

Opravdu nás to mrzí, ale není v našich silách dále financovat advokáta pro zpracování vyjádření, proč jsme Váš případ nepřevzali k řešení.

Můžete si však přečíst jaké jsou nejčastější důvody, proč musíme případ odmítnout? https://www.vasenaroky.cz/mrzi-nas-to

Máte-li cokoliv na srdci k práci našich zaměstnanců, spolupracujících advokátů nebo kvalitě služeb, napište mi na e-mail níže. Všechny Vaše podněty jsou pro nás důležité! Osobně se jim budu věnovat a odpovídat na ně.

S úctou

Ing. Oto Strmiska

Výkonný ředitel

oto.strmiska@vasenaroky.cz"

Proc jednoduchy pripad? Pred 2 tydny jsem poslal zadost na aerolinky a obratem jsem dostal formular k vyplneni s cislem uctu ap. abych mohl narokovat kompenzaci 600E . Nejlepsi po vlastni ose. Dekuji serveru cestujlevne.cz za tipy, bohuzel ma zkusenost s timto je k smichu.

Dekuji za zlepseni nalady,

vsem krasny den

před 6 měs

S vasenaroky.cz vlastni zkusenost nemam, ale veta "Pomáhat lidem je našim posláním" me teda slusne pobavila.

před 6 měs
David Eiselt

Co to bylo za let? Se divím, že nechtěli :)

před 6 měs
cali

Ing. Strmiska je jistojistě lidumil a dobroděj.

před 6 měs

Osobně to vidím tak, že Vaše nároky nemají spolupracujícího advokáta na podání žaloby v Rakousku a že to za těch 14 dní zkusili aspoň mimosoudně, což se jim nepovedlo, ale možná se pletu a důvod je jiný :) Zkuste zahraniční agenturu, nebo z českých má rakouského advokáta určitě Click2Claim... D.

před 6 měs

pardon, nedočetl jsem, tak to možná ani mimosudně neřešili :) alespoň že to dobře dopadlo...

před 6 měs

byl to let z Vidne do Jeddah a pak pokracoval dale. Saudia Airlines

před 6 měs
cali

Tak pak se panu Strmiskovi omlouvám...

Přidat odpověď
před 6 měs

Ahojte,

náš let s Eurowings měl zpoždění cca 3,5h při příletu na trase delší než 3500km (Havana > Mnichov) údajně z důvodu technických záležitostí na letišti, požádal jsem o odškodnění a po měsíci se mi EW ozvali, že v souvislosti s článkem 7 odst. 2 nařízení 261/2004 mají právo snižit kompenzaci až na polovinu (300€/osoba) což z toho ustanovení opravdu vyplývá.

Otázka zní, jestli se mám pokusit žádat více než nabízených 300€/osoba, když EW podle mého názoru nesplnili více svých povinností (na odletu bylo zpoždění více než 4h a nikdo nám nenabídnul ani občerstvení ani nesplnili informační povinnost + navíc já osobně reklamuji palubní servis, který jsem oproti standardu připlatil a neobdržel)

Děkuji Honza

před 6 měs
Pavel Planespotter

Důležité je zpoždění při příletu. To řeší nařízení 261/2004. Ostatní je Váš spor s dopravcem.

před 6 měs

300 EUR/osoba + proplacení občerstvení pokud jste si nějaké zaplatil na letišti a máte účtenky+ vrátit zpět cenu zaplacené služby, kterou jste neobdržel...

Přidat odpověď
před 6 měs

Zdravím, mě bohužel Vašenároky nepomohli obrátil jsem se na Click2Claim a vše bylo vyřešeno během chvilky, velice profesionální jednání. Všem vřele doporučuji. Navíc již na další lety využívám jejich nonstop asistenční službu Travel Asistent, což nikdo jiný v Čechách nenabízí.

před 6 měs
Avatar uživatele Marek Sourak
Marek Sourak

Tak už reklama na Click2Claim se sem dostala, ty ses teda poved :D

před 6 měs
Jakub Langer

Diky za info, Tome. Ja uz cekam na novinky od Vasenaroky od listopadu a zatim zadny extra pokrok. Zkusim asi brzo take Click2Claim a jsem zvedav. Zatim.

Přidat odpověď
před 6 měs

Ahoj, když má zpoždění letadlo společnosti Air Canada z Toronta do Frankfurtu a následně tím zmeškám let do Prahy, mám nárok na odškodné?

před 6 měs
cali

Ne

před 6 měs

I když je to zpoždění delší jak 4 hodiny a není způsobené počasím?

před 6 měs
cali
 • Přidal se před 7 lety
 • Napsal 822 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2019-02-15T08:28:52+01:00)

Když už nejsi schopný nebo ochotný si přečíst to nařízení ES č.261/2004 přečti si aspoň výcuc od Davida v úvodu... Tvůj problém je, že AC není aerolinka se sídlem v EU (při letu do EU). Kapišto?

edit: Tedy ve smyslu klasické kompenzace. Jinak můžeš se ozvat, ale oni povinnost nemají. Ale třeba ti dají voucher na 50 CAD na příští let nebo nějakou náplast...

před 6 měs
Avatar uživatele Marek Sourak
Marek Sourak

Jak pise cali, EU kompenzaci z nich nedostanes, ale zkus jim napsat, treba neco kapne.

před 6 měs

Ahoj Pavle, nárok na odškodnění zřejmě máš, byť ne na základě práve EU. Kolik bylo zpoždění v Praze? Pokud bys chtěl pomoci, nech zde na sebe email nebo tel... D.

před 6 měs

Muj let ma zpozdeni momentalne asi 2,5h z PHL do FRA a Lufthansou. Diky tomu, ze prosvihnu odlet z FRA do PRG, mi ho prebukovali na odpoledne cimz mi posunou prilet asi o 4h a 10min. Predpokladam ze jde o pravidlo EU dopravce z treti zeme a tim padem nad 4h =kompenzace 600€ ?

Přidat odpověď
před 6 měs

Dobrý den, letěli jsme z Mnichova do Hanoje s přestupem v Pekingu s leteckou společností Air China. Letadlo z Mnichova mělo zpožděný odlet o 8,5 hodiny z důvodu nepříznivého počasí - sněžení a vítr. Chtěla bych se zeptat, jestli máme nárok na odškodnění, když do Pekingu jsme doletěli s osmi hodinovým zpožděním, měli jsme zde několikahodinovou plánovanou přestávku, která se nám zpožděním zkrátila a do Hanoje jsme už doletěli podle plánu. Děkuji

před 7 měs
Avatar uživatele JRevil
JRevil

Myslím že ne. V případě počasí nemůže za zpoždění letecká společnost.

před 7 měs
Avatar uživatele Libor_S
Libor_S

I kdyby nešlo o počasí, za co byste to odškodnění chtěli, když jste doletěli podle plánu?

před 7 měs

Osm a půl hodiny jsme seděli zavření v letadle a čekali, kdy konečně odletíme z Mnichova do Pekingu, takže nic moc zážitek, pak následoval let dlouhý asi 9 hod a následně jsme v důsledku zpoždění nestihli v Pekingu uskutečnit prohlídku města, kterou jsme měli naplánovanou. Když jsem tak četla různé příspěvky na internetu, tak jsou různé situace, a často nárok na odškodnění zpoždění letu mají, tak jsem se také zeptala.

před 7 měs
Kryštof Hájek

V tomhle případě bohužel opravdu nic a to "dvojitě". Jednak byste neměli nárok kvůli tomu počasí a jednak se finální čas zpoždění vždy vypočítává podle času přistání v cílové destinaci, na přestupy se zřetel vůbec nebere.

před 7 měs

Děkuji za odpověď, také jsem si myslela, že se bude spíš počítat přílet do cílové destinace.

Přidat odpověď
před 7 měs

Ahoj dotaz

Včera, v pondělí jsem letěl s Ryanair z Londýna do Prahy. Zpoždění na odletu 3,5 hodiny. Prý z důvodu sněhové kalamity z předchozího dne, tedy neděle.. Letadlo prý museli zaparkovat někde jinde a proto přiletělo do Londýna později.

předpokládám že je to trochu na hraně ale kompenzace ve výši 250 euro by mohla být reálná.

Což by bylo fajn protože nás letělo pět.

před 7 měs
Avatar uživatele eremi
eremi

V první řadě je rozhodující zpoždění na příletu,pokud nedošlo k otevření prvních dveří více než o 3 hodiny později,tak nárok na kompenzaci není.Jinak kde bylo zaparkováno letadlo je naprosto irelevantni

před 7 měs

No zpoždění na příletu muselo být větší než tři hodiny protože už na odletu bylo 3,5.

před 7 měs
Avatar uživatele eremi
eremi
 • Přidal se před 4 lety
 • Napsal 390 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2019-02-05T14:15:08+01:00)

Tak půl hodiny stáhnou jako nic,takže jistý to určitě není. Ale koukám,že bylo víc než 3 hodiny.

před 7 měs

Ano,

Koukal jsem na výpis hovorů a opravdu to bylo více než tři a půl hodiny. Stihnout to nemohli.

Otázkou je, jestli sněhová kalamita den před, je důvodem k zamítnutí žádosti kompenzace. Podle mě nikoliv.

před 7 měs

Dobrý den, určitě nárok uplatněte a kdyžtak napište, jak jste dopadl. Nebo toto je již oficální odmítavé stanovisko Ryanairu? Rotace letadla spíš nasvědčuje tomu, že sníh příčinou zpoždění nebyl a že nemluví pravdu...

před 7 měs

Dnes, tedy relativně obratem, mi byla reklamace uznána.

Jsem spokojen :-)

Přidat odpověď
před 7 měs

Prosím vás, odkud vyplývá právo aerolinek snížit náhradu na polovinu, pokud zpoždění letu nad 3500km činí 3 až 4 hodiny? v příslušném nařízení jsem nic takového nenašla. Děkuji předem za odpověď.

před 7 měs
Kryštof Hájek

Dobrý den,

diskutovalo se to tu níže před časem, dovolím si jen zkopírovat komentář Davida.:

"Nárok je skutečně jen na 300 EUR a to s odkazem na čl. 7 odst. 2 Nařízení, který stanoví, že "Jestliže je cestujícím v souladu s článkem 8 nabídnuto přesměrování na jejich cílové místo určení, může provozující letecký dopravce o 50 % snížit odškodné stanovené podle odstavce 1, pokud přesměrovaný let nepřekračuje plánovaný čas příletu původně rezervovaného letu o čtyři hodiny v případě všech letů nespadajících pod písmeno a) nebo b).

Je pravdou, že článek mluví jen o přesměrování, ale v mnoha závazných rozhodnutích soudního dvora EU je zmíněno, že pokud cestující dorazí do místa určení (u letu +3.500km) se zpožděním větším než 3 hodiny a menším než 4 hodiny, tak se krátí o 50%.

České soudy kompenzaci běžně krátí (evidujeme řadu případů), judikatura v zahraničí může být třeba jiná, ale moc to nepředopkládám...

Viz také bod 4.4.9 pokynů Evropské komise, jak má být Nařízení vykládáno... https://publications.europa.eu/c...anguage-cs"

Každopádně žádejte nejprve o 600 €.

Přidat odpověď
před 7 měs

Dobrý den, letěli jsme s Deltou z Las Vegas do Prahy s přestupem v Salt Lake City a Amsterodamu. Z Las Vegas jsme měli zpoždění 15 minut na odletu, v Salt Lake jsme tak nestihli garantovaný spoj do Amsterodamu. Na přestup bylo původně 35 minut. Dostali jsme voucher na ubytování, let přebookovali na další den. Máme nárok na nějaké odškodnění, když doletíme o den později?

před 7 měs
cali

Fakt je to takový problém si přečíst druhý odstavec nahoře? Dostanete jedině to, co si s DL vyhádáte, ale ne kompenzaci ve smyslu nařízení dle EU 261/2004.

Přidat odpověď
před 7 měs

Asi před měsícem jsem psal o zpoždění letu Ryanairu kvůli prasklé pneumatice. Včera mi přišel od Ryanairu mail s tím, že uznávají nárok na odškodnění :-)

před 7 měs

Dobrý den. Právě jsme se vrátili Říma a měli jsme také zpoždění. Myslíte bylo by možné Vás požádat o Váš email, které jste psal společnosti Ryanair? Nejsem až tak Zdatná v angličtině. velmi by mi to pomohlo. Měli jsme závadu na motoru a zpoždění skoro 6 hodin. Děkuji, doufám že se neurazíte za mou troufalost. Zuzana

před 7 měs

Zdravím, já s Ryanairem nijak nekomunikoval. Oslovil jsem firmu Claomcloud, která to vyřešila za mě. Za provizi samozřejmě.

před 7 měs

Oprava, firma se jmenuje Claimcloud.

Přidat odpověď
před 7 měs
Avatar uživatele v.josef
v.josef

V záplavě dotazů a problémů s kompenzacemi také pozitivní info - letěl jsem přes vánoce MUC - Havana - MUC (18.12. - 25.12) s Eurowings, let tam 5 hodin zpoždění (letadlo přelétalo z DUS do MUC z nějakého jiného zpožděného letu), přílet do Havany o necelých 5 hodin později.

2.1.2019 jsem zadal na stránkách údaje o letu a automaticky mě to přesměrovalo na stránku s potvrzením, že mám nárok na 600 Eur a abych zadal číslo účtu. Peníze dnes dorazily na účet.

před 7 měs
Avatar uživatele niemandos
niemandos

Tak se ma cestovat

Přidat odpověď
před 7 měs

Dobrý den, letěl jsem z Madridu do ČR, ale let měl zpoždění z důvodu pozdního příletu letadla do Madridu. Pozdě začal i nástup do letadla a v čase původního odletu jsme stále nastupovali do letadla. Bohužel, nástup trval ještě několik desítek minut a v té době přišla bouřka, která odlet dále zdržela. Na přestupu v Bruselu jsem nestihl let do Prahy, takže celkové zpoždění bylo cca 12h. Bouřka však přišla až po čase plánovaného odletu a neměla let vůbec ovlivnit. V čase plánovaného odletu letadla běžně přistávala i vzlétala. Mám nárok na odškodnění? Nebo mohou aerolinky při zpoždění beztrestně prostě počkat do první bouřky a pak to svalit na bouřku?

Brussels airlines nárok na odškodnění odmítli s tím, že bouřku nemohou ovlivnit (nepředvídatelná okolnost). Požádal jsem specializovanou právní agenturu zpozdeno.cz, ale ta jen formálně předala moji žádost a nepodnikla žádné další kroky (asi jim 25% nestojí za nic jiného, než přeposlání mailu).

Máte lepší zkušenost s jinou právní agenturou?

Díky.

před 7 měs
Kryštof Hájek

Dobrý den, zkusil bych se ještě obrátit na místní úřad pro civilní letectví (tedy španělský – https://sede.seguridadaerea.gob....?idioma=en) a důkladně jim popsat situaci. Konkrétně se španělským úřadem mám relativně pozitivní zkušenost. Byť vše trvalo vyřídit téměř půl roku, nakonec jsme se dobrali ke kýžené kompenzaci dle směrnice. Do políčka "Arrival Airport" vepište Prahu, nikoliv Brusel (tedy za předpokladu, že vše bylo koupeno na jedné letence).

před 7 měs

Dobrý den, tady je to skutečně na hraně. Myslím, že ÚCL nepomůže (nebo dá stanovisko proti), protože ta věc není jednoznačná a bouřka tam byla. Jako klíčové bych v případném soudním sporu viděl, jestli by byla návaznost stihnuta/zmeškána v momentě, kdy by bouřka nepřišla. Jinými slovy buď bouřka na celkové zpoždění v cíli vliv měla a nebo ho neovlivnila, protože by byla návaznost stejně zmeškána vinou letecké společnosti. Dle SDEU má být zpoždění způsobené bouřkou od celkového zpoždění odečteno.... Chápu Vaši argumentaci, že kdyby letadlo letělo na čas, tak by bouřka nebyla, ale zase do extrému pokud by mělo letadlo odletět např. v 15.00 a bouřka přišla v 15.03 hodin, těžko vinit dopravce a chtít po něm kompenzaci za zcela běžné 3 minuty zpoždění.

před 7 měs

Dobrý den, děkuji za odpovědi. Chápu postoj letecké společnosti a chápu, že pokud by bylo zpoždění jen pár minut, těžko je za to vinit. Jenže zpoždění bylo (bez vlivu bouřky) cca hodinu a pravděpodobně bych nestihl přestup ani kdyby nebyla bouřka. Stejným letem létám často, velice často má první let zpoždění a často přestupuji úplně na poslední chvíli jako poslední pasažér dalšího letu. Dokonce se mi už stalo, že jsem let nestihl. Tohle bych také pravděpodobně nestihl, ale to samozřejmě prokázat nelze.

Chápu to tedy tak, že zpoždění (nezaviněné bouřkou) kolem 1h běžné není, (zvlášť když mám méně než hodinu na přestup) a měl bych mít nárok na odškodné. Nicméně budu v důkazní tísni a vymahatelnost práva je v tomto případě mizerná.

I tak děkuji za pomoc.

před 7 měs

Tak buď by byl bez bouřky dodržen minimum connecting time letiště přestupu, nebo by tento doržen nebyl a bouřka tak nehrála v celkovém zpoždění v cíli roli.... Zjistil bych si čas na přestup dle rezervace, minimální čas na přestup přestupního letiště a odečetl hodinu. Pokud by byl let stejně zmeškán (respektive minimum connecting time by nebyl dodržen), pak by nárok na kompenzaci měl být dán...

Přidat odpověď
před 7 měs

Dobrý den. Chtěl bych se zeptat, pár měsíců nazpět mi zrušili let z Orlanda do Německa. Měl jsem na ten den koupený zvláště let, který byl z Daytony Beach do Orlanda. Tento let jsem mohl zrušit, ale nevrátili by téměř nic. Dozvěděl jsem se o zrušení letu den před odletem. Kolik bych měl dostat celkově odškodné. Je nějaké odškodné za ten let, který jsem koupil zbytečně?

Let jsem si bezplatně přeobjednal na jiný den. Den, který jsem měl letět jsem se dozvěděl nějak 3 hodiny před odletem, že má 4 hodiny zpoždění. Měl jsem samozřejmě z Německa navazující let, který jsem nemohl stihnout.

Jaké bych měl dostat odškodné. Byla to cesta nad 3500 km. Takže 600 + 600 + jestli je nějaké odškodné za tu propadlou letenku, protože byl následující let zrušený?

Děkuji za odpověď.

před 7 měs
cali

Pokud to byly odděleně lety, tedy 3 letenky, tak max. můžeš dostat kompenzaci za ten hlavní let. Pokud důvodem zpoždění je nepředvídatelná událost, pak samozřejmě nemáš nárok. Četl jsi vůbec ty informace v úvodu? Asi ne...

před 7 měs
Pavel Planespotter

...a jestli to byla US aerolinka, tak nic.

Přidat odpověď
před 7 měs

Dobrý den, poslala jsem 6.11.2018 vyplněný formulář na zpožděný let s ČSA a dostala tuto odpověď: "Vaš požadavek byl předán ke zpracování a bude vyřízen v souladu s právními předpisy v nejkratším možném termínu." Zatím jsem nedostala žádné vyjádření. Můžete mi sdělit, zda existuje lhůta, ve které musí požadavek vyřídit? Děkuji

před 8 měs

ČSA tvrdí, že na to mají až 8 týdnů (což podle mne není pravda), ale to je celkem jedno, protože velmi pravděpodobně stejně neodpoví. Moc bych se na Vašem místě nezdržoval případnými urgencemi a rovnou to hnal na ÚCL.

Přidat odpověď
před 7 měs

Dobrý den,

v srpnu 2018 jsme měli zpožděný let z Burgasu do Prahy, cca 2,5 hod + 20 minut jsme čekali po příletu v letadle z důvodu, že nebyly přistaveny schůdky, vedro přes 35 stupňů. Od syna jsem se dověděla, že mohu požadovat odškodnění. Již jsem 3 x napsala společnosti Travel service a NIC. Ani se nenamáhají odepsat a poslat mě...................kamsi. Do toho z Burgasu vůbec nedorazili naše zavazadla, která patří mezi nadměrné rozměry a to konkrétně nově zakoupený slunečník. Na přepážce nám bylo sděleno, že tato zavazadla nebyla naložena a nemáme nárok na kompenzaci, neboť za ně neručí. Nechci se jen tak vzdát a nechat jim to projít.........................chci tam dojít osobně. Ale proč se ptám, protože jsem nevěděla že něco takového jako je odškodnění existuje, mám pouze letenku a účtenku za koupené zboží z letiště v Burgasu. A tak se ptám, existují určitě záznamy že let byl opožděn, kde si o ně mohu požádat, zašlou mo je či mám jít osobně? Prosím o odpověď na mail, neboť mám obavu, že to zde nenajdu......... Děkuji Světlana

před 8 měs
Avatar uživatele Petr76
Petr76

Nárok na odškodnění vzniká při zpoždění min 3 hodiny.

Od toho slunečníku (lol! ) musíte mít útržek, který se lepí na palubní vstupenku a vypadá přibližně takto:

https://www.airfrance.com/vlb/on...im_tag.jpg

Přidat odpověď
před 8 měs
Avatar uživatele Ivo Burda
Ivo Burda

Dobrý den, poletím v březnu 2019 se společností Etihad Airways Praha-Brisbane s přestupem ve Frankfurtu a Adu Dhabi. Podle odletů z Frankfurtu májí lety do Adu Dhabi pravidelné zpoždění 25-240 min na přistání v Adu Dhabi. Na přestup mám 90 min. Když let bude zpožděn o příklad 60 min. a já nestihnu přestup na navazující let, jak postupovat. Myslim že 30 min je na přestup málo. Děkuji za rady.

před 8 měs
Kryštof Hájek

Dobrý den, kontaktujte přepážku Etihad Airways a oni se musí postarat, tj. zajistit náhradní let, případně i ubytování se stravou, pokud bude náhradní let až druhý den + kompenzaci podle výše uvedeného klíče.

před 8 měs
Avatar uživatele Ivo Burda
Ivo Burda

Děkuji za odpověď.

před 8 měs

Konkrétně s Etihadem tristní zkušenost, na odletu z Colomba zpiždeni cca 2.10hod, na prestupu v Abu Dhabi jsem tim padem nestihli prestup do Dusseldorf a nasledujici let do Vidne. Proto nas v AD poslali do Amman a nasledne do Vidne. Let nad 3500km, zpozdeni ve vidni +7hodin x 3osoby.Na nasi zadost o kompenzaci pres VASE NAROKY jsme dostali odpoved z Etihad, ze nejsou evropska aerolinie,proto nemame na kompenzaci narok. Jako projev dobre vule nam nabidli nejake mile....

Takze asi tak, dejte si pozor na veskere doklady k pripadnemu zpozdeni, treba uz pristup k temto vecem přehodnotili.... 🤔

před 6 měs
Avatar uživatele Libor_S
Libor_S

Tristní je tu jen to, že si neumíte přečíst, za jakých okolností máte na kompenzaci nárok (a případně, že vám to nesdělili zaměstnanci z Vaše nároky rovnou). Etihad měl pravdu.

Přidat odpověď
před 6 měs
Aďo

Hola, odporúčam skúsiť aj ECC príslušnej krajiny. Zdarma, profi jednanie...

https://marushka.sk/zruseny-let-...ostupovat/

Odpovědět
před 8 měs

Dobrý den,

měli jsme s přítelkyní letenku z Prahy do Amman Queen Alia a zpět. Letěli jsme s Ukrajine Airlines. Cesta tam proběhla v pořádku. Při cestě zpět nám na letišti řekli, že zrušili let. Neposkytli nám žádnou náhradní letenku ani jakoukoliv radu, zkrátka nic. Museli jsme tedy volat do Prahy a snažit se zajistit si letenku z Ammanu do Prahy sami.

Prosím Vás, když zpáteční cesta (zakoupená s cestou tam) nezačínala v EU a měli jsme letět s Ukrajine Airlines, vztahuje se na nás nařízení EU 261/2004 nebo ne?

Popřípadě dle jakého jiného zákona se máme domáhat odškodnění a co prosím můžeme žádat?

Děkujeme předem za odpověď.

PK

před 8 měs
cali

Kompenzace dle EU 261/2004 ne. Tedy zkusit z nich něco vyrazit. Cokoliv bude úspěch...

před 8 měs
Kryštof Hájek

Ono na papíře existuje na Ukrajině prakticky identické nařízení jako EU261/2004, v jejich případě je to nařízení Ministerstva infrastruktury číslo 735. Jeho vymahatelnost je ale otázkou, takže asi jak říká Cali no...

před 8 měs

Děkuji oběma za odpovědi. Mohl byste mi prosím poslat na to nařízení Ministerstva infrastruktury číslo 735 odkaz?

před 8 měs
Kryštof Hájek
Přidat odpověď
před 8 měs
Michal

Mam nanestesti stejnou zkusenost. TravelService jednoduse neodpovida vubec na nic, takze pravni cesta je jedine co zbyva. Obratil jsem se dokonce na Urad pro civilni letectvi, ale ti se samozrejme problemem cestujicich nezajimaji. Bylo by zajimave vedet, cim se vlastne za penize danovych poplatniku zabyvaji.

K tomu Pristupu britskeho regulatora: https://www.planes.cz/cs/vyhledavani?q=CAA

Odpovědět
před 8 měs

Zdravím, myslíte, že prasklá pneumatika zapříčiňující zpoždění je dostatečný důvod ke kompenzaci? Díky

před 8 měs
cali

Tak teoreticky platí, že technické závady nejsou mimořádné okolnosti. Tady ale je otázka, jak a z jakých příčin k tomu došlo. Pokud najetí na nějakou překážku na ploše, pak těžko letecká společnost může nést vinu a případný soud by asi vyhrála. Pokud by to byla chyba pilota nebo pneumatiky na konci životnosti, pak naopak by mohla nést odpovědnost společnost. Nějaké soudy třeba v Německu proběhly a rozsudky byly na obě strany. Zkusil bych to každopádně, ale pokud to bude příslušné soudu v cizině, tvoje naděje se výrazně zmenšují.

před 8 měs

Už sem to předal firmě. Byl to let BRQ-STN s Ryanem, tak uvidím. Pochybuju, že by to bylo najetím na překážku.

před 8 měs
cali

Tak pak dej vědět, já bych si na to moc nevsadil...

před 8 měs

Soudní dvůr zatím řeší jenom poškození pneumatiky v důsledku najetí na šroub, který neměl na ploše co dělat. O případu zatím nebylo rozhodnuto, ale stanovisko generálního advokáta je takové, že nárok na kompenzaci není. Samozřejmě Soudní dvůr také může rozhodnout jinak a říct, že letištní plochu má udržovat v pořádku letiště a ať si dopravce uplatní regres po letišti, ale nevím nevím...

před 8 měs
cali

S tím se dá souhlasit... Já jsem myslel obecně soudní pře, kdy se rozhodovalo o tom, jaké technické závady mohou být klasifikované jako mimořádné okolnosti. A pneumatika letadla se určitě řešila vícekrát, minimálně tento případ byl rozhodnutý ve prospěch spotřebitele https://1url.cz/FMNfi .

před 8 měs
Avatar uživatele eremi
eremi

Obecně se jako "mimořádná okolnost" posuzuje dle judikatury to, co je zcela mimo možnost ovlivnění ze strany aerolinky. Šroub na ploše aerolinka ovlivnit nemůže a neočekávám, že dojde k nějakému posunu v judikatuře (to by se analogicky dalo připisovat aerolinkám třeba ATC restrictions a ať si to vymáhají regresem). Naopak to, co aerolinka schopná třeba servisem a údržbou alespoň hypoteticky ovlivnit může není mimořádná okolnost.

před 8 měs

No, vždy bych to tak neviděl. Třeba náraz mobilních schodů do letadla (poškodilo letoun), což dopravce neovlivní (letištní služba) byl klasifikován jako okolnost nemimořádná....

před 8 měs
Avatar uživatele eremi
eremi
 • Přidal se před 4 lety
 • Napsal 390 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2018-12-14T13:11:28+01:00)

Tak ohledně těch schodů se to týká druhé podmínky která musí být splněna kumulativně pro "mimořádné okolnosti" (spolu s tím, aby okolnost byla mimo kontrolu aerolinky - "beyond the actual control of that carrier on account of its nature or origin") a aerolinka se mohl liberovat a tou je, že nesmí jít o něco, co je spojeno s běžným výkonem činnosti aerolinky ("inherent in the normal exercise of the activity of the air carrier "), což přistavení mobilních schodů jistě je a šroub na dráze jistě není.

před 8 měs
Avatar uživatele eremi
eremi
 • Přidal se před 4 lety
 • Napsal 390 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2018-12-14T13:56:40+01:00)

Ale všechno jsou to stejně jen úvahy, realita bude taková, jak rozhodne SD EU :)

před 8 měs

jj, pravda :)

Přidat odpověď
před 8 měs

Zdravím, řeším dilema - při letu Londýn - New York jsem měl zpoždění 3:15h, nárokoval jsem u BA €600, které zamítly. Přes CEDR jsem opětovně podal žádost o kompenzaci s výsledkem, že se chtějí BA dohodnout na €300, jelikož let byl méně než 4 hodiny. Dočetl jsem se, že klíčové jsou 3h a pak vzdálenost, v případě "re-routing/přesměrování" je možné náhradu snížit o 50 %. Náš let však nebyl přesměrován, přes 3 hodiny jsme seděli na runway kvůli opravě dveří do podpalubí a stejným letem jsme nakonec dorazili do NY. Když odmítnu nabídnutý smír na €300 ve snaze získat €600 riskuji, že nedostanu nic - jak to vnímáte, co byste udělali na mém místě?

Díky!

před 9 měs
David Eiselt

Znovu se opakuji, není rozhodující čas zpoždění na odletu, ale na příletu! Pokud jste doletěli o 3 hodiny později, požadujte 600 €.

před 9 měs

Dobrý den,

nárok je skutečně jen na 300 EUR a to s odkazem na čl. 7 odst. 2 Nařízení, který stanoví, že "Jestliže je cestujícím v souladu s článkem 8 nabídnuto přesměrování na jejich cílové místo určení, může provozující letecký dopravce o 50 % snížit odškodné stanovené podle odstavce 1, pokud přesměrovaný let nepřekračuje plánovaný čas příletu původně rezervovaného letu o čtyři hodiny v případě všech letů nespadajících pod písmeno a) nebo b).

Je pravdou, že článek mluví jen o přesměrování, ale v mnoha závazných rozhodnutích soudního dvora EU je zmíněno, že pokud cestující dorazí do místa určení (u letu +3.500km) se zpožděním větším než 3 hodiny a menším než 4 hodiny, tak se krátí o 50%.

České soudy kompenzaci běžně krátí (evidujeme řadu případů), judikatura v zahraničí může být třeba jiná, ale moc to nepředopkládám...

před 8 měs

Viz také bod 4.4.9 pokynů Evropské komise, jak má být Nařízení vykládáno... https://publications.europa.eu/c...anguage-cs

před 8 měs
Avatar uživatele eremi
eremi
 • Přidal se před 4 lety
 • Napsal 390 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2018-12-11T10:10:45+01:00)

Je to opravdu tak jak píše David, u letů nad 3 500 km při zpoždění 3-4 hodiny je to jen 300 euro, takže ber, dostáváš co máš.

David Eiselt: doporučuju si opravdu nastudovat aspoň ten výklad, který sem postnul David, když už se nechcete zabývat judikaturou Soudního dvora EU, ať tu pak nedochází k mystifikacím.

před 8 měs

Pokyny jsem nečetl, teď už je to jasné. Díky moc všem!

před 8 měs
cali

Jen podotýkám, v lednu 2018 nám byla vyplacena kompenzace 600,-EUR v totožném případu, tedy let nad 3500 km a zpoždění 3:15 hod. Samozřejmě je mně jasné, že to závisí na spoustě i subjektivních parametrů, ale zase netřeba stahovat hned gatě... Možná by mohl Lukáš k tomu něco dát fundovaného.

před 8 měs

Ta formulace v Nařízení je taková, že letecká společnost může kompenzaci o 50% ponížit. Tzn. ve Vašem případě svého práva nevyužila, ale pokud tak učiní a práva využije, nelze k tomu nic namítat :)

před 8 měs

Jinými slovy vždy chtít 600 EUR (nemůžeme vědět, zda toho ustanovení využije), ale pokud využije, tak se nedá nic dělat :)

před 8 měs
Avatar uživatele eremi
eremi

cali: a co k tomu chceš slyšet fundovanějšího? Prostě je to přesně jak píše David, kterej k tomu podal ten nejfundovanější výklad. Ponížili to v tomto konkrétním případě přesně tak, jak mohli.

před 8 měs
cali

Nic, přesně to co píšu. Vždy chtít maximum... A pak teprve slevit:-)

před 8 měs
Avatar uživatele eremi
eremi

A co konkrétně se Ti nezdá na tomto případě, Karel chtěl 600, nabídli 300 přesně jak mohli, nic dalšího s tím nevymyslíš, protože viz David výše.

Přidat odpověď
před 8 měs

Dobry den, pri letu Viden - Shanghai mela letecka spolecnost Austrian Airlines zpozdeni 4,5 hodiny.. pozadal jsem o reklamaci skrze jejich web a prislo mi, ze mi nalezi kompenzace ve vysi 300 eur. To je polovina meho naroku pokud spravne pocitam. Co ted? Mam napsat ze nesouhlasim a pokud nebude uznana plna vyse tak predam vec advokatum? Nebo mam castku prijmout a zbytek pak vymahat pres nejakou agenturu? Nebo mi poradite neco jineho? Dekuji moc za radu. Vim ze 600 eur je maximalni kompenzace ale jak se to pohybuje v realu a kam se lze skutecne dostat uz si jisty nejsem. Jeste jednou diky. Petr

před 9 měs
David Eiselt

Napište, že dle nařízení máte nárok na 600 €, které taky požadujete. Pozor ale na to, že nezáleží na tom, kdy jste odletěl, ale kdy přiletěl.

před 9 měs

Diky moc, odpoved za 15 minut mne opravdu mile prekvapila. Dam vedet jak jsem dopadl.

Petr

před 9 měs

Dobrý den, jak zmiňuji a vysvětluji u dotazu výše, při zpoždění v cílové destinaci o více než 3 hodiny a méně než 4 hodiny u letu na vzdálenosti delší než 3.500 km, může letecká společnost vyplatit jen 300 EUR. Je tak možné, že jste měl zpoždění na odletu 4,5 hodiny, ale že jste nakonec dorazili se zpožděním menším než 4 hodiny...Pokud společnost zpoždění za letu nedohnala, požadujte 600 EUR...

před 8 měs

Ano ted jsem dostal odpoved. Pilot na to slapnul, letel jak o zivot a vetsinu zpozdeni dohnal. V cilove destinaci jsme tedy meli zpozdeni 3:45 :( pokud spravne chapu 300eur je tedy adekvatnich. Skoda s tim kracenim :((( Mimochodem moc chvalim Austria airlines za rychle odpovedi bez zbytecnych prutahu.

před 8 měs
Kryštof Hájek

Ano, 300 € je v tomto případě adekvátních, aerolinka má právo částku snížit o polovinu.

Přidat odpověď
před 8 měs

Dobrý den, letěli jsme s manželem se společností EasyJet z Tenerife do Amsterdamu se zpožděním 2 hod. a 55 min. a další den z Amsterdamu do Prahy se zpožděním 1 hod 02 min. Sčítá se zpoždění obou letů? Máme v tomto případě nárok na odškodnění? Děkuji za zprávu.

před 9 měs

Jako důvod bylo v případě prvního zpoždění uvedeno špatné počasí.

před 9 měs
Avatar uživatele Petr76
Petr76

Nesčítá a nemáte.

Přidat odpověď
před 9 měs

Dobrý den, koupila jsem si letenku u Ukrajine Airlines na cestu z Prahy do Amman Queen Alia v Jordánsku. Let musel být s mezipřestupem v Borispol na Ukrajině. Po příletu do Borispolu mi odepřeli nástup do letadla. Ve výsledku jsem si musela koupit letenku z Borispolu do Ammanu ještě jednou.

Vztahuje se na tento můj případ to nařízení EU 261/2004, a tedy i výše popsané nároky, nebo ne?

Píšete, že let musí začínat na letišti na území členského státu - což začínal (v Praze). Jen mne mate, že let, který mi byl odepřen, začínal na Ukrajině... Letenka ale byla z Prahy přes Borispol do Ammanu. Děkuji za odpověď.

před 9 měs
Kryštof Hájek

Dobrý den, nařízení se na vás vztahuje, pokud jste měla oba lety na jedné letence. Přestupy se nijak nezohledňují, jak říkáte - váš let začínal v Praze, tedy na území EU.

před 9 měs
Avatar uživatele J0x
J0x

A jaký uvedli důvod? (Čistě ze zvědavosti. :) )

Přidat odpověď
před 9 měs

Ahoj, 24. 9. jsme se vraceli z Heraklionu do Berlína s Laudamotion. Let byl zpožděn a později zrušen - byly nám nahlášeny technické problémy. Ráno byly na odletu papíry s návodem, jak si požádat o kompenzaci. O kompenzaci jsem zažádala na jejich stránkách. Jejich odpověď je, že kompenzace nebude, protože byly špatné povětrnostní podmínky. Všechny ostatní lety ten večer z Heraklionu letěly včas. Do Berlína jsme letěli druhý den před polednem. V Berlíně nám navíc přes dvě hodiny zadržovali zavazadla bez uvedení důvodu. Domnívala jsem se, že kompenzaci nám vyplatí bez problémů, ale nedali nám ani korunu. Co radíte? Odpovídat ještě samostatně nebo už dát "vymahačům"? Díky za odpověď.

před 9 měs
David Eiselt

Záleží na vás, jestli jim odargumentujete a pohrozíte :) pak pokračujte individuálně.

Přidat odpověď
před 9 měs

Dobry den,

kupovali jsme si dovolenou na Dominikanskou republiku pres CK. Kvuli zpozdenemu letu z Dominikanske republiky jsme nestihli prestup v Parizi do Prahy. Mame zadat o kompenzaci CK nebo leteckou spolecnost s kterou jsme leteli? (vse AirFrance) Dekuji

před 9 měs
Kryštof Hájek

Dobrý den, žádáte leteckou společnost.

před 9 měs

Dobrý den, žádejte toho, u kterého to pro Vás bude výhodnější. U letecké společnosti byste měl obdržet cca 15.500,-Kč/osobu. U cestovní kanceláře pak při zpoždění větším než 4 hodiny 5 % podílu ceny jednoho dne dovolené za každou další hodinu. Většinou se však vyplatí (pokud nebylo celkové zpoždění např. 40 hodin) žádat leteckou společnost...Žádat jak CK, tak dopravce není možné...

Přidat odpověď
před 9 měs

Náš let s Ryanairem měl zpoždění více jak 5h, které dopravce mailem potvrdil:

"Flight FR1038 from Tenerife-South to Munich arrived with a 5 hour(s) 24 minute(s) delay"

Ryaniar nabízí vrácení ceny letenek za zpožděný let. Ale vidím zde v diskusích, že máme nárok na kompenzaci podle směrnice EU261. Nemáte někdo zkušenosti, zda jde uplatnit obojí? Let nakonec se zpožděním proběhl a my ho využili.

Díky za případné info.

K

před 9 měs
Avatar uživatele eremi
eremi
 • Přidal se před 4 lety
 • Napsal 390 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2018-11-26T22:35:51+01:00)

Na vrácení ceny letenek, pokud jste letěli, nárok není, na kompenzaci nárok máte.

před 9 měs

Letos v září jsem letěla s TUNISAIR z Ostrava na Djerbuměli jsme zpoždění více jak 5 hod .Po příletu jsem podala reklamaci CK Exim tours k zájezdu a obdržela jsem nabídnutou kompenzaci na 1.500 Kč Je správná moje doměnka že uvedenou kopenzaci mohu příjmout a přesto ještě mohu požádat např, prostřednictvím práv kanceláře na náhradu škody ve výši 400 EUR ?

před 9 měs
Honza Čermák

Ahoj, ne. Obdobná otázka tu byla odpovězena níže, máš tam podrobnější vysvětlení.

Přidat odpověď
před 9 měs

Dobrý den,

Odlétala jsem z Prahy do Dublinu se společností Ryanair a můj let byl zpožděn o 9 hodin kvůli stávce pilotů.

Samozdřejmě jsem zažádala o kompenzaci. Došla mi odpověď s tím, že to přijímají a peníze mám do 28 dnů na účtě. Jenže peníze nikde, takže jsem to zkusila znovu a dočkala jsem se opět stejné odpovědi. Toto se opakovalo ještě 3x.

Myslíte, že proti nim ještě něco zmůžu, když vezmeme v potaz i aktuální stav těchto aerolinek?

před 10 měs
Avatar uživatele eremi
eremi
 • Přidal se před 4 lety
 • Napsal 390 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2018-11-08T23:02:08+01:00)

Pokud kompenzaci přiznají, tak s výplatou peněz není u Ryanairu problém, nevím co myslíš tím aktuálním stavem? Myslím, že problém bude na Tvé straně, zkontroluj si, jestli jsi jim poslala správný IBAN a BIC.

Mně kompenzaci vyplatili si za 10 dnů a určitě nepsali do 28 dnů, ale do 14 pracovních dnů.

Přidat odpověď
před 10 měs

Dobrý den,

Odlétala jsem z Prahy do Dublinu se společností Ryanair a můj let byl zpožděn o 9 hodin kvůli stávce pilotů.

Samozdřejmě jsem zažádala o kompenzaci. Došla mi odpověď s tím, že to přijímají a peníze mám do 28 dnů na účtě. Jenže peníze nikde, takže jsem to zkusila znovu a dočkala jsem se opět stejné odpovědi. Toto se opakovalo ještě 3x.

Myslíte, že proti nim ještě něco zmůžu, když vezmeme v potaz i aktuální stav těchto aerolinek?

Odpovědět
před 10 měs
Avatar uživatele Petra
Petra

Dobrý den,

obracím se na Vás s prosbou. Už asi od července řeším zpožděný let Berlín - Catánia - https://flightaware.com/live/fli.../EDDB/LICC

a využila jsem služby Vaše nároky.

Ty mi ale včera odpověděli cituji... Ryanair, i přes naše urgence, trvá na negativním posouzení žádosti o kompenzaci ve Vašem případu. Jelikož Váš let nezačínal ani nekončil v ČR, nemůžeme bohužel u našich soudů podat žalobu, jelikož není dána jejich místní příslušnost. Vzhledem k tomu, že nemáme jiné možnosti, jak Váš případ řešit, musím Vám s politováním oznámit, že Váš případ jsme nuceni ukončit.

Máte prosím nějakou radu, jestli se s tím dá ještě někde něco udělat? Díky moc

před 10 měs
cali

Vezmi nějakou mezinárodní agenturu, která s nimi půjde bez okolků (v Irsku?) k soudu, pokud tam ten nárok opravdu je...

PS: Vaše nároky neudělali nic jiného, než by jsi bývala udělala sama...

před 10 měs
Avatar uživatele Petra
Petra

Nějaký tip na takovou agenturu? Díky

před 10 měs

Dobrý den,

soudem příslušným k projednání věci je skutečně soud v místě odletu a v místě příletu letadla a nebo v sídle letecké společnosti (tzn. v Německu, Itálii a Irsku). U daného letu by šlo žalovat v Čr pouze pokud byste měla let zakoupen nikoliv přímo, ale v rámci zájezdu, což u Ryanairu zřejmě nebude Váš případ. Vaše nároky zřejmě nemají po Evropě spolupracující advokáty a případy kdy není let z ČR nebo do ČR tak řešit nemohou. Z české konkurence má spolupracující advokáty v zahraničí společnosti Click2Claim, případně téměř ve všech zemích má své advokáty společnost refund.me

Přidat odpověď
před 10 měs

Dobrý den, cestovali jsme s malým dítětem do 2 let bez nároku na místo. Zajímá mě, zdali při zpoždění letu smíme žádat kompenzaci i za dítě či ne. Děkuji

před 10 měs
cali

Ano, proběhly i soudy, které přiznaly náhradu infantům bez sedadla a myslím to dnes těžko dokážou zpochybnit, že je to také cestující.

Přidat odpověď
před 10 měs

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jak je to v případech, kdy zrušení letu nahlásí dopředu v řádu týdnů. Zakoupila jsem si letenku v rámci EU, mám letět zhruba za tři týdny. Mám nárok pouze na odstoupení od koupě? Přeložení bude zhruba o 8 hodin.

před 10 měs
Kryštof Hájek

Dobrý den, ano, pouze na vrácení peněz, na další kompenzaci v případě zrušení více než 14 dnů před odletem není nárok.

Přidat odpověď
před 10 měs

Dobrý den, potřebuji posoudit postup pořadatele zájezdu, cestovní kanceláře a dopravce, letecké společnosti.

Absolvoval jsem zpáteční let se společností Azur Air z Kuby a pro poruchu letadla byl let opožděn.

Pořádajíci cestovní kancelář Anex Tour v souladu s cestovním právem snížila denní cenu zájezdu, a to od 5 hodiny

vzniklého zpoždění za každou další hodinu zpoždění. V mém případě bylo vzato v úvahu 49 hodin ke snížení ceny zájezdu

a byla stanovena částka (právní kanceláří, kterou oslovila pořádající cestovní kancelář).

Současně byly splněny všechny podmínky kompenzace 600,-€ za zpožděný let a letecká společnost Azur Air tuto v dané

výši 600,- € uznala. Tato částka byla ovšem při výplatě následně krácena ve výši výpočtu snížení ceny zájezdu v případě jejich nedostatků a vad, kterou stanovila, jak je uvedeno výše, právní kancelář.

Děkuji za odpověď.

před 10 měs

Dobrý den, Evropská komise vydala jednoznačné stanovisko ve výkladu Nařízení, že cestující nesmí být za jednu událost odškodněn dvakrát. Tzn. není možno požadovat odškodnění za zpoždění letu jak od CK, tak od dopravce. Krácení tak bylo zřejmě po právu. Vždy je tak lepší požadovat odškodnění spíše od letecké společnosti (zde je kompenzace téměř vždy vyšší), ale jsou případy, kdy je lepší chtít odškodnit od CK (např. letecká společnost je v insolvenci, vymahatelnost případného soudního rozhodnutí není zaručena apod.)...

Přidat odpověď
před 10 měs

Zdravim

letel jsem z Moskvy do Prahy 12.10.218, CSA, odlet 22:10, ve skutecnosti jsme odleteli v 1:45, tedy na priletu zhruba 3,5 hodinove zpozdeni. zajimave vsak byl vyvoj duvodu, nejprve porucha na letadle smerujici z Prahy do Moskvy (informaci jsme obdrzeli jiz pri registraci cca kolem 20 hodiny), pote jsme obdrzeli vysvetleni ze byl velmi silny provoz na letisti v Praze. Je vubec podstatne pidit se po duvodu, a podat tedy zadost o kompenzaci? tedy pokud opravdu nejde o forsmajor typu pocasi, valka, stavka. dale proc letecka spolecnost CSA, vedoma si rizik ze zpozdeni, operujici miliony spoju z Moskvy, i jinych spolecnosti (v alianci) .. nevemou operativne letadlo jine spolecnosti. nebo pocitaji ze stezovat si bude jen zlomek klientu. kdyz jsem diskutoval problematiku s pasazery, i rusy i cechy koukali s neduverou a pocitem, ze si asi delam legraci, jakou kompenzaci? Opravdu se musime o sva prava v Evrope tak prat s korporacema typu CSA. divil jsem se, ze se CSA vedoma si takoveho pruseru nesnazila alespon nabidnout pasazerum ve 2 rano bezplatnou konzumaci napoju. vse je to domnivam se nedostatecnou konkurenci. je treba pustit na vnitrni evropsky trh asijskou konkurenci :-)

před 10 měs
Kryštof Hájek

Dobrý den, o kompenzaci zažádejte určitě, uvidíte, co se bude dít. ČSA měly povinnost poskytnout občerstvení zdarma konkurence-nekonkurence, na to jsou směrnice. A co se týká náhradních letadel, tak to není zase tak jednoduché. Přeci jen letadlo není autobus a menší společnosti typu ČSA napříč celým světem si nemohou dovolit operativní zálohy jen kvůli možnosti zpoždění. Půjčování letadel napříč aerolinkami (včetně aliančních) pak je složitý a dlouhodobý proces, který se opravdu nedá vyřešit během pár hodin. No každopádně o tu kompenzaci si zažádejte. Letadlo, kterým jste letěli, bylo ten den zpožděné již od poledne, tady vis maior asi hrát roli nebude.

Přidat odpověď
před 10 měs

Zdravim

letel jsem z Moskvy do Prahy 12.10.218, CSA, odlet 22:10, ve skutecnosti jsme odleteli v 1:45, tedy na priletu zhruba 3,5 hodinove zpozdeni. zajimave vsak byl vyvoj duvodu, nejprve porucha na letadle smerujici z Prahy do Moskvy (informaci jsme obdrzeli jiz pri registraci cca kolem 20 hodiny), pote jsme obdrzeli vysvetleni ze byl velmi silny provoz na letisti v Praze. Je vubec podstatne pidit se po duvodu, a podat tedy zadost o kompenzaci? tedy pokud opravdu nejde o forsmajor typu pocasi, valka, stavka. dale proc letecka spolecnost CSA, vedoma si rizik ze zpozdeni, operujici miliony spoju z Moskvy, i jinych spolecnosti (v alianci) .. nevemou operativne letadlo jine spolecnosti. nebo pocitaji ze stezovat si bude jen zlomek klientu. kdyz jsem diskutoval problematiku s pasazery, i rusy i cechy koukali s neduverou a pocitem, ze si asi delam legraci, jakou kompenzaci? Opravdu se musime o sva prava v Evrope tak prat s korporacema typu CSA. divil jsem se, ze se CSA vedoma si takoveho pruseru nesnazila alespon nabidnout pasazerum ve 2 rano bezplatnou konzumaci napoju. vse je to domnivam se nedostatecnou konkurenci. je treba pustit na vnitrni evropsky trh asijskou konkurenci :-)

Odpovědět
před 10 měs

Dobrý den, ráda bych přidala také otázku. Náš let byl zpozděn o 9 hodin, v rámci EU. Po vyplnění dotazníku na odškodnění mi byla nabídnuta minimální částka, ne daných 250Eur. Je pozdě se v tuto chvíli obrátit na agenturu? Nebo jakým způsobem je možné se na airolinky obrátit a říct si o vyšší částku?

Děkuji

před 11 měs
Kryštof Hájek

Dobrý den, odpovězte, že danou nabídku samozřejmě nepřijímáte a že víte, na co máte nárok. Jinak na agenturu není pozdě nikdy, obrátit se na ně můžete kdykoliv.

před 11 měs

Dobrý den,

pouze dopním, že i pokud jste již souhlasila, máte nárok na doplatek a to s výjimkou, kdy by Vás dopravce řádně informoval, že máte nárok na 250 EUR a vy jste přesto souhlasila se zaplacením pouze 50 EUR. Pokud budete chtít případ blíže vyhodnotit, napište na www.pomocposkozenym.cz

Přidat odpověď
před 11 měs

Dobrý den všem, zásadně tyto "faulty" řeším přes kancelář právníků, kteří se na to specializují. Ano vezmou si 25 % z částky, ktero vyhádají, ale vezmou si NULA % když to nevyjde, Již jsem s nimi řešil dvakrát a vždy to "zabralo" u leteckých společností , které nechtěly za drahé právníky platit, raději zaplatili mně....mohu jen doporučit, mám vlastní pozitivní zkušenost. Neřešte to sami, proti aerolinkám nemáte mnoho šancí.

Odkaz: https://www.vasenaroky.cz/tipy-a...zdeni-letu

před 11 měs
Avatar uživatele romanbrn
romanbrn

Zalezi jak proti kterym. Moje zkusenosti:

1) Norwegian - cukal se, po ctvrtem emailu behem 2 tydnu a mem vyhrozovani, ze pripad predam prislusnemu uradu pro civilni

letectvi, mi prisla zadost s cislem uctu

2) Lufthansa - vyplnena zadost, po 14dnech dotaz na status. za cca mesic od podani prisel omluvny email s dotazem na cislo uctu.

3) Austrian (pro kamosku) - vyplnila na internetu zadost o odskodneni, dodala podepsane a vyplenene dokumenty s zadosti o

kompenzaci. Zadost podana ve ctvrtek a jiz nasledujici tyden v utery ji psali,ze odeslali penize na jeji

ucet

4) Vueling - zatim posledni - zruseni letu po checkinu na letisti, prvni odpoved prisla po tydnu, ze na ni nemam narok. Napsal jsem jim druhou oficialni zadost, ovsem uz s predvyplnenymi dokumenty, se screenshoty z jejich internetovych stranek s duvody zruseni letu a upozornenim, ze za 6 tydnu je udam na rakouskym uradu pro civilni letectvi a jeste cemsi. Tohle bude asi na delsi lokte, ale uvidime. V Rakousku je nastesti jeste moznost pozadat bezplatne o smirci reseni. Az pote bych vyuzil agenturu.

Dle vyse uvedenych zkusenosti zalezi na kazdem, zda chce obetovat mene nez hodinu casu a zkusit pozadat sam anebo podat zadost pomoci agentury.

před 11 měs
mirjur

Připojuji svou zkušenost s Vuelingem - zpoždění letos v září (před měsícem), po návratu jsem vyplnil formulář na jejich webu, do týdne od nich přišel mail s žádostí o číslo účtu, do 3 týdnů kompenzace za 2 osoby na mém účtu v plné výši, bez jakýchkoli dalších průtahů či otázek.

před 11 měs

Tak já zrovna s Vuelingem bojuju už právě od září - let AGP-VIE operovaný LEVEL ale claimy na kompenzace se posílají přes Vueling. Poslala jsem ten formulář asi čtyřikrát a ani pípnutí. A pokaždé, když ho odešlu, tak se mi ukáže, že crashnul skript, co ukazuje takové to "message succesefully send". Tak já nevím... přimý mail na ně nemůžu najít

před 10 měs
Avatar uživatele romanbrn
romanbrn
 • Přidal se před 4 lety
 • Napsal 17 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2019-01-15T11:59:18+01:00)

Zkuste: clientsvy@vueling.com anebo solicitudes@vueling.com.

Pokud Vás budou ignorovat (jako mě s více urgencemi), tak Vám mohu doporučit se obrátit na rakouskou státní agenturu pro práva cestujících (Agentur für Passagier und Fahrgastrechte) www.passagier.at případně www.apf.gv.at. Stránka je k dispozici v německém a anglickém jazyce. Neberou si žádnou provizi a oficiálně se jedná o smírčí řízení, jehož výsledek nemusí ani jedna strana akceptovat.

Na jejich stránkách vyplníte formulář a odešlete. Nejspíše Vás požádají o další dokumenty po pár týdnech v separátním emailu.

V mém případě vueling neodpovídal na emailu ani urgence. Po 6ti týdnech (20.11.2018) jsem vyplnil formulář na výše uvedené http://www.passagier.at, 11.12. si agentura vyžádala veškerou komunikaci s aerolinkou, 18.12. napsali, že požádali vueling o vyjádření. Dne 10.1.2019 mi přišel email, že vueling souhlasí s vyplacením kompenzace a mám jim zaslat číslo účtu. Aktuálně čekám jestli mi do měsíce přijde anebo to ještě budu urgovat.

Přidat odpověď
před 7 měs

Dobrý den, vyřizuji kompenzaci s Travel servisem. Reklamaci jsem podala více jak před 30 dny. Volala jsem jim a ptala se, jak to vypadá a oni mi řekli, že 30 denní lhůta na vyřízení reklamace se na kompenzace za zpožděný let nevztahuje. Takže zatím nevím vůbec nic. Nejsou mi schopni říct, jak reklamace vypadá.

Je tedy pravda, že zde neplatí reklamační lhůta 30 dní?

děkuji za ospověď.

před 11 měs
David Eiselt

Reklamační lhůta neexistuje, u Travel Servicu neexistují ani reklamace :) pošlete na ně rovnou advokáty, sami nic nezmůžete. Budou vás bohužel jen ignorovat a vymýšlet důvody, proč kompenzace nevyplatit nebo pokrátit.

před 11 měs

Dobrý den,

tuším, že Evropská komise vyadala stanovisko, že by měl být dán dopravci čas na vyhodnocení v délce 42 dnů. Souhlasím však s tím, že u Travel servicu zřejmě nepochodíte.

Přidat odpověď
před 11 měs

Já bych měla takový dotaz...když byl let nejprve hlášen jako zpožděný (5 hodin, v rámci EU) a nakonec byl zrušen. Má cenu žádat kompenzaci jak za zpoždění, tak za zrušení nebo se tyto dvě kompenzace vzájemně vylučují?

před 11 měs
Avatar uživatele eremi
eremi

Samozřejmě máte nárok na kompenzaci pouze jednou, pokud tedy na ni nárok máte.

před 11 měs
cali

Já bych si troufal hádat bydliště tazatelky:-)

Přidat odpověď
před 11 měs

Ahoj,

zajímalo by mě, zda mám nárok na kompenzaci, stalo se nám následující:

Při odletu z JFK jsme měli z důvodu špatného počasí zpoždění na odletu více než 2hodiny. Proto jsme nestihli navazující let z LHR do PRG. A na žádném dalším přímém letu do Prahy volno nebylo. Nakonec nás poslali přes VIE a do Prahy jsme se dostali o cca 8 později než bylo v plánu. Letenka byla celá od British Airways, ale první část z NY byla operovananá (bohužel) AA. Nijak to hrotit nechci, ale ty AA mě tak naštvali, že si říkám, že bych do nich něco vytřískal rád :-)

před 11 měs

to asi nevyjde, poroučíme větru dešti už neplatí ani pro aerolinky...

před 11 měs
Kryštof Hájek

Ahoj, na kompenzaci není nárok určitě - jednak kvůli počasí (tehdy aerolinky platit nemusí) a i kdyby ne, tak jak je psáno výše, na mimoevropské aerolinky se kompenzace vztahuje pouze při odletu z EU, ne opačně. Stěžejní je, kdo fyzicky let operuje, ne to, co je na letence.

Přidat odpověď
před 11 měs

Dobrý den,

pečlivě jsem si přečetl celou diskuzi, ale ani tak bohužel nevím, zda se na náš případ vztahuje nějaké odškodnění. Proto poprosím všechny ochotné o názor a případně radu.

Dne 22.9.2018 jsme měli s naším desetiletým synem letět letem OK688 v 9.10 hod. do Barcelony ( v Barceloně 11.40 hod. ). Den před odletem ( 21.9.2018 ) nás kolem 16.00 hod. telefonicky kontaktoval pracovník Českých aerolinií, který nám oznámil, že náš let se přesouvá na 22.9.2018, ale s označením OK690 a odletem v 17.30 hod. ( v Barceloně 19.55 hod. ) Nabídl nám odsouhlasení změny nebo vrácení platby za letenky. Vzhledem k tomu, že jsme nutně potřebovali být tento den kolem poledne v Barceloně ( a tato skutečnost nám byla oznámena ve velmi krátkém čase před odletem, bez možnosti řešit dopravu jiným způsobem ), nesouhlasili jsme ani s jednou variantou a požadovali let tak, abychom se dostali do Barcelony v požadovaný den a +- podobnou hodinu ( třeba i změnou dopravce ). Tento požadavek byl několikrát ze strany Českých aerolinií odmítnut s tím, že to není možné a až po několikerém přemlouvání a "vyhrožování" nám byl nabídnut let OK616 s odletem v 7.00 hod. z Prahy do Amsterodamu ( v Amsterodamu 8.35 hod. ) a následně z Amsterodamu let KL1669 v 10.20 hod. do Barcelony ( v Barceloně 12.35 hod. ). Tato varianta byla v tento den a požadovaný čas příletu do Barcelony jediná možná a tento let s přestupem jsme nakonec realizovali bez výraznějších problémů nebo zpoždění, stejně jako přímý zpáteční let dne 25.9.2018.

Náš dotaz tedy zní: máme vzhledem k popsanému průběhu nárok na nějaké odškodnění, když došlo k posunutí nebo zrušení letu ( změna čísla letu OK 688-OK690 ? ), nakonec jsme letěli o dvě hodiny dříve, v Barceloně přistáli o hodinu později a museli letět s přestupem a čekáním v Amsterodamu ?

Předem díky moc za rady a názory...

před 11 měs
Kryštof Hájek

Tady nárok nebude, pokud jste doletěli v rámci 2 hodinového limitu po původním příletu. Dřívější odlet ani nutnost přestupování se při vypočítávání kompenzace nezohledňuje.

před 11 měs

Díky, rozumím, tak nějak jsem si to myslel :-)

Jen pro info - pokud bychom letěli tím "večerním" potom ano nebo to náš souhlas s přesunutím ruší ?

před 11 měs
Kryštof Hájek

Pokud byste letěli tím večerním spojem, pak byste nárok na kompenzaci určitě měli, souhlas na tom nic nemění, když vám let přesunou méně než 14 dnů před odletem.

před 11 měs
Avatar uživatele Katka
Katka

Neberie sa toto ako zrusenie letu a nahradny let? Lebo v tom pripade by mal byt narok pri odlete o hodinu alebo dve skor ako mal povodny let.

před 11 měs

Dobrý den,

nárok na kompenzaci zřejmě máte.

Let totiž nebyl zrušen a řádně proběhl. Danou situaci lze tedy spíš podřadit pod případ odepření nástupu na palubu.

A i kdyby bylo zrušení rezervace (vynucená změna) podřazeno pod zrušení letu, je zde přesto dán nárok, jelikož jste na náhradní let nastoupil více než 1 hodinu před plánovaným odletem.

Ustanovení zní:

nejsou informování o zrušení ve lhůtě kratší sedmi dnů před plánovaným časem odletu a není jim nabídnuto přesměrování jejich letu, které by jim umožnilo odletět nejpozději jednu hodinu před plánovaným časem odletu a dosáhnout cílového místa určení nejpozději dvě hodiny po plánovaném čase příletu.

Obě podmínky musí být splněny kumulativně (spojka „a“), prvá podmínka splněna nebyla.

Pokud by ČSA odmítali nadále vyplatit, neváhejte nás kontaktovat na www.pomocposkozenym.cz

před 11 měs

Dobrý den, díky za Vaše názory.

Také už jsem od té doby pátral. Mělo by se jednat o zrušený let, byť fakticky zrušen nebyl, protože jsem jej našel na flyradaru jako uskutečněný včetně faktického času odletu i příletu. Pravděpodobně prodali více letenek a protože jsme koupili tu nejlevnější a ještě k tomu všemu přes prostředníka, tak jsme byli asi až na úplném konci seznamu. Stačil potom někdo s business nebo flexi a byli jsme venku ( možná los ). To teď asi není podstatné...

Podáme žádost o kompenzaci - jen nevím, jestli na zrušený let nebo odepření nástupu na palubu. Jak to vidíte ?

před 10 měs

Dobrý den, jak jsem již psal, dle mého názoru je to odepření nástupu na palubu, ale do výzvy bych pouze skutkově popsal výše uvedené tak, jak jste to popsala zde a zažádal o odškodnění. Pokud čsa odmítne uhradit, tak nás neváhejte kontaktovat, zde se oproti panu Hájkovi domníváme, že je nárok na odškodnění po právu.

Přidat odpověď
před 10 měs
Avatar uživatele dada
dada

Dobrý den, budu zkoušet vymáhat kompenzaci u Laudamotion,zpoždění 13hodin z Ibizy do Vídně. Cestovaly jsme 2 manželské páry. Mohu žádat svým jménem (byla jsem jedna z cestujících) kompenzaci za všechny 4 osoby a její zaslání na jeden bankovní účet nebo si každý manželský pár pošle svoji žádost,každý na svůj bankovní účet. Všichni jsme byli na jedné rezervaci. Děkuji.Dada

před 11 měs
Kryštof Hájek

Dobrý den, v tom nebude problém, obzvlášť pokud jste byli všichni na jedné rezervaci.

Přidat odpověď
před 11 měs
Vojtěch Hájek

Ahoj, po pulroce jsem dostal z ryanairu vyjádření ke zrusenemu letu z Rima Ciampino na Maltu 8.3.2018. Ryanair tvrdí, ze nemam nárok na kompenzaci, protože došlo ke stávce “air traffic controlers”. Da se někde dohledat, jestli je to pravda? Letadla ten den na zmíněném letišti odletala i pristavala, jen několik jednotek letu Ryanairu bylo zrušeno.

před 11 měs
David Eiselt

Trocha googlení by mohla pomoci, jinak to přenech těm, co se tím živí a vyřeší to za tebe.

Přidat odpověď
před 11 měs
Avatar uživatele superweb .
superweb .

Resim zpozdeni dohromady za 9 lidi z cervnoveho letu ze Siciliee s Ryanair. Celkem tedy jde o dost penez a z toho je 25% pro agenturu dost, proto jsem se rozhodl zacit napred samostatne s tim, ze agenture to mohu dat vzdy.

Ryanair standartne odpovedel, ze za nic nemuzou. Podavali jsme ale dva claimy na jeden let (1 letenka pro 7 lidi a 1 letenka pro 2 lidi) zvlast a zatimco me odpovedeli jako duvod "air traffic restrictions", kolega dostal "bird strike". Z toho mi tak nejak plyne, ze tam maji nejaky generator nahodnych duvodu zpozdeni.

Nicmene podle ruznych navodu zbyvalo obratit se na Italsky urad pro civilni letectvi. Tam uz ale 2 mesice cekam na odpoved na vyplneny standartni formular se zadosti o sdeleni skutecneho duvodu zpozdeni. Nemate nekdo nahodou zkusenost, zda se clovek nekdy docka odpovedi a za jak dlouho cca?

Odpovědět
před 11 měs

Dobrý den,

měla bych také dotaz ohledně zpožděného letu z Prahy na Djerbu s leteckou společnosti TUNISAIR , kde jsme zakoupili v loňském roce zájezd přes cestovní kancelář. Zpoždění letu bylo více než 5 hodin. Reklamace byla řádně podána na cestovní kaneláři, ale již rok se s cestovkou dohaduji a oni stále tvrdí, že žádné vyjádření nemají. Mám stále urgovat cestovku, nebo se musím obrátit přímo na leteckou společnost TUNISAIR? Děkuji

před 11 měs
David Eiselt

Dobrý den, kompenzace se řeší s leteckou společností, ne s cestovkou. Přenechte to agentuře, ta za váš vše vyřídí a vykomunikuje – případně pohrozí soudem atd.

Přidat odpověď
před 11 měs
martin.meluzin

Ahoj všem!

Mam takovou poměrně zasadni otázku k tomuhle tématu všude se uvádí že kompenzace se vyplácí až za zpoždění která překračují 3 hod. četl jsem si nařízení evropské unie je 261 / 2004 a tam nic takového napsáno není. Přikládám kopii toho článku který se kompenzaci za zabývá mě z toho vychází že prostě pro ta 3 pásma: do 1500, do 3 a půl a nad jednoznačně prostě platí zpoždění 2 hod. 3 hod. a 4 hod. může to někdo okomentovat ? Jasný že v tom zákoně to není jednoznačně řečeno ale dle mě je to z toho jasně vyplývá. Zde je ta kopie nařízení :

Článek 7

Právo na náhradu škody

1. Odkazuje-li se na tento článek, obdrží cestující náhradu ve výši:

a) 250 EUR u všech letů o délce nejvýše 1500 kilometrů;

b) 400 EUR u všech letů ve Společenství delších než 1500 kilometrů a u všech ostatních letů o délce od 1500 kilometrů do 3500 kilometrů;

c) 600 EUR u všech letů nespadajících pod písmeno a) nebo b).

Při určování vzdálenosti se vychází z posledního místa určení, kam cestující v důsledku odepření nástupu na palubu nebo zpoždění přiletí později než v plánovaném čase.

2. Jestliže je cestujícím v souladu s článkem 8 nabídnuto přesměrování na jejich cílové místo určení, může provozující letecký dopravce o 50 % snížit odškodné stanovené podle odstavce 1, pokud přesměrovaný let nepřekračuje plánovaný čas příletu původně rezervovaného letu:

a) o dvě hodiny v případě všech letů o délce nejvýše 1500 kilometrů, nebo

b) o tři hodiny v případě všech letů ve Společenství delších než 1500 kilometrů a všech ostatních letů o délce od 1500 kilometrů do 3500 kilometrů, nebo

c) o čtyři hodiny v případě všech letů nespadajících pod písmeno a) nebo b).

Díky

Martin

před 12 měs
Kryštof Hájek

Odstupňované časy podle vzdáleností se ale týkají právě jen situace, kdy dostanete náhradní let, který se vejde do této lhůty.

V článku 7, který se zabývá finanční kompenzací při zpoždění, u kterého nedostanete náhradní let, žádné časy odstupňovány nejsou a plošný čas nad 3 hodiny je explicitně vypsán v jiném dokumentu: https://europa.eu/youreurope/cit...r-problems

před 12 měs
Avatar uživatele eremi
eremi
 • Přidal se před 4 lety
 • Napsal 390 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2018-09-11T07:31:42+02:00)

Doba zpoždění byla stanovena judikaturou Soudního dvora EU, materiál, na který sem dal Kryštof odkaz a kde jsou pokyny pro výklad je shrnutí judikatury k tomuto Nařízení.

před 12 měs
Liborek

Z vlastní zkušenosti doporučuji na tu existující judikaturu odkázat rovnou v žádosti o náhradu, jinak letecké společnosti argumentují, že samotné nařízení jim tuto povinnost neukládá.

před 12 měs
martin.meluzin

Díky za odpověď a informace pánové!

Platí tedy pro všechny 3 vzdálenosti limit 3 hodiny a liší se jen výše kompenzace!

Přidat odpověď
před 12 měs

Muzete to upravit, ze 600 euro je to jen pri cestach mimo Spolecensvtvi? At to nemate. Po Evrope je to max 400 eur.

před 12 měs
cali

CDG-RUN?

před 12 měs
Kryštof Hájek

Noo, Martin bude mít nejspíš pravdu, fakt je výslovně psáno:

"b) 400 EUR u všech letů ve Společenství delších než 1500 kilometrů a u všech ostatních letů o délce od 1500 kilometrů do 3500 kilometrů;

c) 600 EUR u všech letů nespadajících pod písmeno a) nebo b)."

Což by znamenalo, že třeba CDG-RUN bude opravdu jenom za 400...

před 12 měs
cali

Proto jsem to psal jako otázku:-) Takhle to zní logicky.

Přidat odpověď
před 12 měs

Dobrý den,

Potřeboval bych radu a ujištění, jestli jsem v právu... Letel jsem 10.8. z Brna do London-Stansted a zpoždění letu bylo přes tři hodiny.

Vyplnil jsem complaint s žádostí o EUR 250 na stránkách Ryaniar s odkazem na ES 261/2004.

Jako odpověď mi došlo toto:

We sincerely regret the delay of your flight FR8404 from Brno to London Stansted on the 10/08/2018, which was due to air traffic congestion. However, as this delay was unexpected and therefore outside Ryanair’s control we regret to advise that no monetary compensation is due under EU Regulation 261/2004.

This letter contains our final position in relation to your complaint. If you are unhappy with our decision, you can take your complaint to Alternative Dispute Resolution (ADR). AviationADR is an independent, impartial scheme operated by Consumer Dispute Resolution Limited (CDRL). We are a member of this scheme and have agreed to be bound by its decisions. Their contact details are as follows:

Website: www.aviationadr.org.uk, Email: aviation@aviationadr.org.uk, Telephone: +44 (0) 203 540 8063

Jak postupovat dále? Říká Ryanair pravdu, že nemusí plnit dle 261/2004?

Díky. T.

před 12 měs
Honza Čermák

Dobrý den,

záleží co bylo skutečně důvodem zpoždění. Pokud je na vině Ryanair, tak se můžou vylouvat ale plnit by měli. Pokud je důvodem ale skutečně jak uvádí "air traffic congestion", pak jsou v právu oni. Zjistěte si přes ÚCL důvod zpoždění.

před 12 měs

Díky za odpověď.

Dovolím si ještě doplňující otázku, protože jsem prošel web UCL a nenašel relevantní kontakt nebo postup...

Mám prostě zaslat žádost emailem s dotazem na důvod zpoždění letu nebo vyplnit formulář/stížnost (viz http://www.caa.cz/cestujici/form...ke-doprave) .

Jěště jednou díky za odpověď!

T.

Přidat odpověď
před 12 měs

Dobrý den, mám nárok na kompenzaci za zpožděny let z Prahy do Calgary ( Kanady) s přestupem v Torrontu? Oba lety operovaly kanadské aerolinky Air Canada a již v Praze bylo zpoždění pres hodinu, tudíž v Torrontu jsme museli čekat na další let přes 3hodiny. Nevíte prosím zda kompenzaci je možné uplatnit i mimo EU? Dekuji

před 12 měs
Avatar uživatele eremi
eremi

Číst určitě zvládnete, co je nejasného na článku výše a bodu že let musí

- začínat na letišti na území členského státu???

Pokud jste odlétala z Prahy,tak nařízení se na tento případ vztahuje. Zásadní je zpoždění po příletu do cílové destinace, ne to, jak dlouho jste museli čekat na další let v Torontu, tedy pokud jste do Calgary dorazili později o více než 3 hodiny oproti plánovanému příletu nárok na kompenazaci máte.

Přidat odpověď
před 12 měs

Dobrý den,

má smysl požadovat kompenzaci za zpoždění, když předpokládaný přílet měl být v 16:15 hod. Z příletové tabule/ mám foto/ je patrné, že byl přílet v 19:06 hodin. Ale skutečně - rozdíl času od plánovaného příletu po otevření prvních dveří a zahájení výstupu z letadla na letištní ploše byl v 19:16. Tedy 1 minutu po TŘECH HODINÁCH ZPOŽDĚNÍ. A nedostali jsme žádné informace o důvodech zpoždění. Děkuji

před 12 měs

Dobrý den, klíčový je tzv. gatetime nikoliv čas kdy letoun dosedne, ale čas, kdy se otevřou dveře letounu. Neváhejte napsat na www.pomocposkozenym.cz, daný čas ověříme...

Přidat odpověď
před 11 měs
Avatar uživatele Lucie
Lucie

Chci poděkovat autorům a komentujícím za informace a náměty k vymožení kompenzace za zpožděný let a podělit se o docela hladký průběh vymáhání u Ryanairu. Let FR7327 z Praha do Dublinu 30.7.2018 měl odletět 16:15, nakonec byl zpožděný o 3.40h, cestující dostali poukázku na jídlo ve výši 123 Kč, důvod zpoždění nejasný. Claim byl podán ve formuláři na jejich stránkách 2.8.2018, do příloh jsem dala vše požadované - číslo účtu, obrazovku z flightware.com - automatická odpověď, že to zpracují do 28 pracovních dní. posléze za 7 pracovních dní. 8.8.2018 přišla odpověď, že uznávají a kompenzaci posílají na účet do 10 dnů, peníze přišly 17.8.2018, za customer service podepsán pán s českým příjmením. Nevím, zda byl ten nárok tak nezpochybnitelný, ale já jsem spokojená. Ještě jednou díky.

Odpovědět
před 12 měs

Dobrý den, začátkem června 2018 jsme se vraceli ze zájezdu s CK z New Yorku přes Brusel do Prahy letem Brussels Airlines. Díky zpožděnému odletu z Letiště JFK (technická závada na motoru, které se pak ukázala být údajně závadou kontrolky, zpoždění cca 2 hodiny) jsme nestihli přípoj do Phy v Bruselu, další linka byla plně obsazená, takže jsme přiletěli do Prahy s cca 10 hodinovým zpožděním. O možnosti kompenzace, na kterou bychom pravděpodobně měli nárok, jsme se dozvěděli až nyní. Nemáme už ani letenky ani žádné jiné potvrzení, kromě informačního letáku cestovky o odletu, příletu s číslem linky a jménem. Je možné potvrzení o letu získat od letecké společnosti zpětně, případně i dohledat přesný čas příletu? Děkuji předem za odpověď a radu.

Odpovědět
před rokem

Dobrý den, letěli jsme dne 9.8. z Pražského letiště na Djerbu s 12ti hodinovým zpožděním. Letěli jsme však se společnosti Tunisiar. Na většině stránkách je, že pokud se leti ze země EU nějaký nárok by tam měl být. Máme tedy zažádat o odškodnění? Dekuji za odpověď

před rokem
Kryštof Hájek

Ano, máte. Je to popsáno i výše...

před rokem

Dobrý den, nejspíš jsme letěli s paní Terezou M. stejným letadlem. Zkoumala jsem nějaké nároky, všude mi odepisovali,že nárok nemáme. Tak tedy máme žádat o odškodnění? U společnosti Tunisair? Zpožděnky nám vydali....

Děkuji za odpověď

před 12 měs

Dobrý den,

po 14 dnech se mi konečně dostalo odpovědi a to tak, ze mi nabízí s lítosti kompenzaci 80€ na osobu a doufají, ze to přijmu. Tak jsem rekla, ze máme nárok na 400€. Je to tak správně nebo mi nemusí dat celých 400€? Pokud se budou dále dohadovat mám to předat právníkovi? Děkuji

před 12 měs
Kryštof Hájek

Je to tak každopádně správně, samozřejmě máte nárok na 400 €, těch 80 € jen zkouší.

před 12 měs

Dobrý den, Pane Hájek v jiném komentáři píšete že společnost Tunisair není evropskou společností a nárok na odškodnění zde nevzniká. Tady zas píšete že paní má u téhle společnosti nárok na celých 400€. Jaká je tedy pravda? Mám stejný problém na letu společnosti Tunisair z Brna do tuniského Monastiru. Zpoždění 8h35min. Děkuji za radu.

před 12 měs
Kryštof Hájek

Dobrý den, vše je uvedené v článku výše... U mimoevropských aerolinek vzniká nárok na kompenzaci při cestě z letiště v EU, ne naopak. Tedy pokud má zpoždění let z Brna, nárok máte. Pokud by měl zpoždění let zpět, nárok nemáte.

Přidat odpověď
před 12 měs

Dobrý den, dnes jsem obdržela email od společnosti XL Airways o změně odletu Paříž - Réunion, původní odlet měl být ve 21:20 a nyní je již v 15:00, což nám zásadně komplikuje plány. Je možné let zrušit na základě nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 261/2004? Děkuji za odpověď.

před rokem
Kryštof Hájek

Dobrý den, tohle už je dost výrazná změna na to, abyste mohli požadovat zrušení letu a vrácení peněz, to je ale asi tak všechno. Kompenzaci za to opravdu nedostanete.

Dobry den,

v pripade, ze zpozdeny let je soucasti balicku zajezdu, leteckou spolecnost o kompenzaci zada cestovni kancelar, ktera zajezd organizovala, jmenem vsech cestujicich nebo kazdy cestujici zada sam za sebe? V narizeni jsem odpoved nenasla. Dekuji.

před rokem
Kryštof Hájek

Dobrý den, vždy cestující sám za sebe.

Dobrý den,

uvedený dokument jsem si přečetl, nikde v něm ale není uvedena definice členského státu, jak píšete ve svém článku, že se to týká země Evropské Unie, Švýcarska, Norska a Islandu. Jakými informacemi to podkládáte? Můžete prosím uvést zdroj?

Děkuji uctivě.

před rokem
Avatar uživatele Petr76
Petr76

Zdroj máte ve 2. odstavci.

před rokem
David Eiselt

Ze své podstaty nařízení Evropského parlamentu se vztahuje ke státům Evropské Unie, odtud tedy členské státy :) Platí to však pro Evropský hospodářský prostor, kde přiřazujeme ještě další uvedené státy.

Dobrý den,

většina dotazů se týká zpožděných letů, já mám ale opačný problém. Dnes mi došel informativní e-mail od zprostředkovatele letu (Pelikán.cz), že byl můj let změn (z původních 11:20, budu v cílové destinaci 11:10). To nepředstavuje výraznější problém až na již smluvené navazující spoje. Předpokládám, že letecká společnost KLM má právo na změnu času letu (obzvlášť v případě, že let je až 11.9). Nicméně rád bych znal svoje práva. Prosím, mám v takovém případě nárok na kompenzaci v podobě náhradního letu, případně vrácení peněz ?

Moc děkuji za informaci a pomoc.

před rokem
David Eiselt

Změna musí být alespoň +- 1 hodina, abyste mohl nárokovat zrušení letenky.

Avatar uživatele romanbrn
romanbrn

Dobrý den,

měl bych dotaz na kompenzaci. Dne 20.7.2018 jsme měli lětet do z Vídně přes Frankfurt do Calgary, z důvodu závady na letadle nás ještě ve Vídni po 2 hodinách vysadili zpět z letadla, poskytli ubytování a řekli, že letíme další den. Do cílové destinace jsme přiletěli o 24 hodin později. Chtěl bych požádat o kompenzaci za zpoždění dle nařízení EU, jenže problém je v tom, že se jednalo o codeshare lety Air Canada/Austrian/Lufthansa a není jasné na koho se mám obrátit s požadavkem na placení...? Na aerolinku provozující první let? (Letenka byla koupena na webu typu expedie). Nevíte někdo?

před rokem
Kryštof Hájek

Dobrý den, ano, obraťte se na aerolinku, která fyzicky provozovala první let.

před rokem
Avatar uživatele romanbrn
romanbrn
 • Přidal se před 4 lety
 • Napsal 17 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2018-09-26T17:05:17+02:00)

Dekuji mnohokrat :)

Austrian po cca 14 dnech odpověděl, že zadal platební příkaz a že pošle kompenzaci 600€ na osobu. Nečekal jsem, že budou tak rychlí a že se nebudou cukat.

Dobr den, včera jsme se vrátili z Tunisu. S 10ti hodinovým zpožděním. Máme dokonce potvrzený papír od Tunisian Airline.

A mám i fotku z příletu.Umíte to řešit i s touto mimoevropskou společností, nebo je to tak složité že to ani nemá cenu?

Jinak původně jsme vzlétli, pak se kvůli technické závadě vraceli asi po 3/4 hodině letu zpět na Djerbu, Nejprve se snažili letadlo opravit, ale při další předstartovní kontrole jim to neprošlo, tak sháněli další letadlo. které přiletělo po asi 4 hodinách. Celkem tedy opravdu zpoždění bylo přes deset hodin. Děkuji Vašek

před rokem
Kryštof Hájek

Dobrý den, my neřešíme, my jen radíme. A vše je popsáno výše: "Náš let musí končit na letišti na území členského státu a zároveň být operován evropskou aerolinkou". Tunisair není evropská aerolinka, tedy právní nárok na výše uvedenou kompenzaci samozřejmě není žádný.

před rokem

Dobře tak neřešíte, ale jen radíte. Máte tu odkaz na společnost která to řeší, tak jsem to spojil s vámi.

Přehlédl jsem že "musí být operována evropskou aerolinkou". Takže nic. :-(

I tak děkuji za informaci. Vašek

Měl jsem zpožděný let s Lfthansou, který odpovídá podmínkám pro odškodnění. Oni mi, ale napsali odpvěď, že se jednalo o zpoždění způsoboné Air Traffic Control a že to kompenzaci nepodléhá. Nevíte někdo, jestli to tak je anebo se z toho jen zkoušej vyvlíknout? Díky.

před rokem
Kryštof Hájek

Air Traffic Control se skutečně obecně bere jako nepředvídatelná okolnost a kompenzace se tedy tohoto případu netýká.

Dobrý den, byl nám zrušen let a nabídnut nový až o více než 24h déle. Mohu se zeptat jaké jsou možnosti refundace? Co se proplatí a co ne? Bylo nám řečeno, že podrobnější informace nedostanem, jelikož u ČSA tým který podává tyto informace o víkendu nepracuje. O zrušení letu jsme se dozvěděli v sobotu ve 21:00 a nabídnut nám byl místo neděle od 15:30 na pondělí 19:00. Případně nějaké další rady jak postupovat? Mockrát děkuji

před rokem
Avatar uživatele eremi
eremi
 • Přidal se před 4 lety
 • Napsal 390 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2018-08-05T07:55:14+02:00)

Proč se tady pořád dokola ptáte na to, co je jasně popsáno v článku výše???

Jinak tady máte přímo normu, ze které vše vychází máte tady, konkrétně v článku 9 je péče, kterou je dopravce povinnen poskytnout.

https://eur-lex.europa.eu/legal-...61&from=CS

Martin

Dobry den, mel bych dotaz ohledne spozdeni 90minut na trase PCE-Londyn. Spozdeni letadla mam pojisteny, jak to mohu dolozit pojistovne, kdyz spozdenku mi pry s mi vydat az po 2h spozdeni letadla. Dalsi dotaz, pokud letadlo ma spozdeni onech 90 minut a ja kvuli tomu nestiham zaplacenou dopravu z Stanstedu do centra a listek mi propadne. Mam moznost se dozadovat odskodneni i kdyz spozdeni bylo "pouchych" 90 minut? Dekuji za odpoved

před rokem
Kryštof Hájek

Dobrý den, to musíte spíš dotaz směřovat na pojišťovnu, co všechno berou jako důkaz zpoždění, zda bude stačit screenshot z Flightradaru nebo skutečně potřebujete oficiální doložení.

Na proplacení jízdenky rozhodně nárok nemáte. Kompenzace se opravdu vyplácí až nad 3 hodiny zpoždění. U 90minutového dokonce není nárok ani na občerstvení zdarma.

před rokem
Avatar uživatele Petr76
Petr76
 • Přidal se před 6 lety
 • Napsal 577 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2018-08-04T21:33:17+02:00)

Cokoli od vystoupení z letadla je vaše riziko a váš boj.

před rokem

Myslím, že neexistuje pojišťovna, která by měla pojistné plnění při zpoždění letadla 90 minut. Co vím, tak většinou to je až nad 6 hodin. Kde ses Martine pojišťoval? 90 minut není relevantní zpoždění ani v pozemní dopravě.

Dobrý den,

mohu se zeptat zda je nějaký rozdíl ve výši kompenzace při zpoždění 25 hod letu z Londýna na JFK, zda I při takovémto zpoždění platí max sazba 600 euro. A popř na zkušenosti s vymáháním od America Arlines. Děkuji.

před rokem
Avatar uživatele Petr76
Petr76

Odpověď najdete v textu výše.

Zdravím co když mám jen od Exim tours Kompletní odbavebí (slouží jako letenka,voucher a pojištění) a nemam utržky z letenek, mam nějaky narok? Děkuji

před rokem
David Eiselt

Nechápu, na letišti vždy dostaneš palubní vstupenku.

Dobrý den. Ve středu 25.7. jsme odlétali se společností Travel service (letadlo Smartwings) z Prahy na Kefalonii. Let byl naplánovaný na 12:20 hod. Nastoupili jsme do letadla a začalo čekání. Po nějaké době nám pilot oznámil, že mají závadu na klimatizaci a musíme počkat až to technik opraví. Vzlétli jsme kolem 14:30 a po cca 30 minutách "kroužení" nám pilot oznámil, že se závada na klimatizaci opět objevila a musíme přistát zpět v Praze. Čekali jsme na náhradní letadlo. Nakonec jsme odlétali až v 18:10 hod. Na Kefalonii jsme přiletěli oproti plánovanému příletu 15:35 až v 21:14 hod. Máme schovanou elektronickou letenku naší rezervace, palubní vstupenky i fotku příletové tabule se zpožděním. Chtěli bychom požádat o kompenzaci za zpoždění letu. Poradíte prosím kam se obrátit? Na stránkách Travel service jsem našel pouze poštovní adresu, e-mail žádný. Máme žádost odeslat doporučeně poštou? Děkuji

před rokem
cali

Chlape, máš to pod svým příspěvkem...

před rokem
Avatar uživatele Petr76
Petr76

Ano.

před rokem
David Eiselt

Kontaktní formulář na Travel Service najdeš na webu https://www.travelservice.aero/c...ssengers/, ale je to fakt prd platný... Budeš čekat měsíc, zda se někdo ozve – neozve, budeš volat, řeknou, že se ozvou – neozvou :) Nabídnout 50 €, protože to byla „nepředvídatelná okolnost“ – nebyla, můžeš se domáhat kompenzace sám skrze ÚCL, komunikovat s nimi a aerolinkami, atd. Pokud jsi na to povahou, směle do toho. V opačném případě daruj 20 % provizi a nech to vyřešit agenturu za tebe, čas a nervy taky něco stojí :)

A bacha na jiné agentury, než zde doporučovanou, ne všichni kopou za cestující, mnohé z nich mají interní dohody s TVS.

před rokem

Děkuji.

před rokem

Dobry den, v letadle jsem sedel taky. Kontaltovala mne firma GTAssistent - kompenzace letu.eu. kvuli kompenzaci ve veci odskodneni. Ma s touto firmou osobni zkusenost? Neni to jedna z tech spratelenych s TS? Diky za odpoved.

před rokem

Tomas, taky si Vás hned u východu z letiště odchytla slečna od GTAssistent- kompenzace letu.eu a chtěla kontakt, že se ozvou? Poslali mi smlouvu, plnou moc k zastupování. V e-mailu psali, že už mají z našeho letu 100 zájemců o vyřízení žádosti kompenzace. Chtějí provizi 19% z vymožené částky. Bohužel jsem na tuto společnost nikde nenalezl žádné recenze.

před rokem

Ano, presne tak, jak rikate. Vzhledem k tomu, ze na tuto spolecnost nejsou nikde zadne recenze, tak nevim,jestli do toho jit s nimi, nebo se obratit na napr. vyse zminovanou.

před rokem
David Eiselt

Tohle by měl být právě ten zmiňovaný případ, kdy je firma založena jen pro odchyt cestujících z letů TVS přímo na letišti. Přes internet prakticky nefunguje.

Jaký je důvod k tomu, aby vám někdo psal o tom, že už má 100 klientů z vašeho letu? Sprostá manipulace.

Vyhněte se jí obloukem, nebo jí otestujte, ať víme kolik vlastně vyplatí? :)

před rokem

Ahoj, my letěli ve stejný den z Kefalonie do Prahy, měli jsme zpoždění 5,5 hodiny, protože jsme čekali na to vaše letadlo než pro nás přiletí. Stížnost už řeším s Travel Service i s UCL. Z Travel Service mi odepsali, že samozřejmě nárok na kompenzaci nemám, protože bezpečnost cestujících je pro ně na prvním místě, bla bla, nabídli mi 3 tisíce na osobu jako přátelskou kompenzaci. Kontaktovala jsem tedy UCL, ten mi však odepsal, že se musím obrátit na řecký úřad pro civilní letectví, to jsem udělala. Přišla stejná odpověď od Travel Service, tentokrát mi nabízí 120 eur a zase stejná pohádka. Čekám ještě na vyjádření řeckého úřadu.

V tvém případě... napiš stížnost na Travel Service, pravděpodobně ti odepíšou to stejné co mně. Pak se obrať na český úřad pro civilní letectví, tam vyplň formulář a oni tě budou kontaktovat, jsou tam moc milé paní, takže snad pochodíš, s jejich vyjádřením bych se pak obrátila na Travel Service a požadovala opět kompenzaci :-)

Přidat odpověď
před 10 měs
Avatar uživatele krasnakopretina
krasnakopretina

Dobrý den,

Chtěla bych se zeptat, jaká je doba na uplatnění kompenzace za zpoždění letu a zda je někde k vyplnění žádost od letecké společnosti Travel Service/ SmartWings. Děkuji.

před rokem
David Eiselt

Dobrý den, rovnou to můžete předat k agentuře, Travel Service jasně hází na zákazníky bobky :)

před rokem
Avatar uživatele krasnakopretina
krasnakopretina

Zdravím Davide,

myslíte agenturu, která to vyřídí za mě? Nemám zatím zkušenost s vyřizováním kompenzace. Nějaký tip? Děkuji.

před rokem
Avatar uživatele Petr76
Petr76

Všechno máte popsané v článku výše.

Dobrý den,

rad bych se zeptal, když let má pravidelný odlet ve 17:40, ale jen v 19:20 jsme si sedli v letadlo. Dál když už všichni byli v letadle, ve 19:35 kapitán letadla řekl, že kvůli počasí máme čekat na rozhodnutí odletíme či ne ještě 45 minut. Mám v tomto případě nárok na něco?

Na odškodné? Na zaslání peněz na účet za nezískaný voucher na jídlo?

Děkuji za odpověď!

před rokem

Omlouvám se, jedná se o ČSA

před rokem
Avatar uživatele Petr76
Petr76

Důležitý je čas skutečného příletu vs. plánovaného příletu. Nicméně, pokud je příčinou zpoždění nepříznivé počasí, tak nárok na odškodnění nevzniká.

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli je při zpožděném letu částka za odškodnění stejná pro dospělého i pro dítě? Děkuji

před rokem
Kryštof Hájek

Dobrý den, ano, na věku nezáleží :)

Avatar uživatele petrik.fojtik
petrik.fojtik

Ahoj,

chtěl jsem se zeptat, jak postupovat, když bych chtěl u Ryanairu požadovat kompenzaci za zpožděný let, ale v účtu Ryanair již nemám zobrazenou letenku. Letenky mám k dispozici vždy jen pro nadcházející cesty, ale u těch absolvovaných jsou jen informace o cestujících, čase letu a destinaci. Každopádně k samotné letence se už nejsem schopen doklikat. Máte někdo s tímto zkušenost?

Děkuji.

před rokem
Kryštof Hájek

Ahoj, žádost o kompenzaci se vyplňuje na této stránce: https://eu261expenseclaim.ryanair.com/?lg=CS. Všechny údaje musíte mít v mailu, který vám přišel po koupi letenky, Ryanair účet k tomu vůbec nepotřebujete.

Dobrý den,

minulý týden jsme letěli z Burgasu do Prahy, měli jsme zpoždění 10 hodin, jaký máme nárok na odškodnění? Spadáme již do kategorie 400eur? Děkuji za odpověď :-)

Odpovědět
před rokem

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat, zda můžu někde sám zjistit opravdový důvod zpoždění letadla? Let byl z Katowic do Warny, dne 10.7.2018, 0:20 hod. TVP 7002 (3Z 7002) spol. Travel Servis. Zpoždění bylo delší než 3 hodiny. Děkuji Chvalina

před rokem
Kryštof Hájek

Dobrý den, sám nikoliv, jen dotazem na polský úřad pro civilní letectví.

před rokem

Děkuji Vám

Jak je to s tvrzením dopravce, že poškození letadla bylo způsobeno nárazem ptáka do přední části trupu? Je to eventuálně nepředvídatelná okolnost a dopravce se tak může vyhnout placení za zpožděný let?

před rokem
Kryštof Hájek

Pokud ke srážce s ptákem došlo, pak se opravdu jedná o nepředvídatelnou okolnost a kompenzace platit nemusí.

před rokem
Avatar uživatele ivetabenesova
ivetabenesova

Dobry den, mohu mit dotaz, jaky formular pouzit pri zpozdenem letu o 3h Palma de mallorka-Mnichov, letecka spolecnost eurowings a kam stiznost zaslat. Dekuji mnohokrat za radu.

před rokem
David Eiselt

Formulář aerolinka neeviduje, musíte ji kontaktovat https://www.eurowings.com/en/4u/...ntact.html

Avatar uživatele Starý Prase
Starý Prase

Kde prosím vás zjistím z jakých důvodů byl let zrušen? Před 3 týdny mě zrušili let a rád bych si ověřil, zda to bylo skutečně počasím nebo technickou závadou a tudíž bych měl nárok na kompenzaci

před rokem
Kryštof Hájek

Věrohodně to zjistíte pouze u místně příslušného úřadu pro civilní letectví (tedy té země, kde vzniklo zpoždění).

před rokem
Avatar uživatele Starý Prase
Starý Prase

Děkuju. Jednalo se o Slovensko, ale nejsem schopen to na jejich webu http://letectvo.nsat.sk najít.

před rokem
Kryštof Hájek

Online to nenajdete nikde, musíte se na ně obrátit s písemným dotazem, kontakty jsou vlevo dole.

před rokem
Avatar uživatele Starý Prase
Starý Prase

Super, moc děkuju.

Avatar uživatele looky
looky

Podelim se o cerstvou zkusenost s Ryanairem.

Let z Porta do Bergama opozden o 6h,tudiz nemoznost stihnout navazujici let z Bergama do Prahy. Kupovana jako jedna cesta. Dalsi mozny zpusob dostat se do Prahy je let druhy den pres Rim, akceptovali jsme. Byl mi odepren hotel. Ze pry se nejedna o zruseny,ale pouze zpozdeny let. Ze pry si mam hotel najit sam a pak to zpetne claimovat. Vim,ze na nej mam narok,ale v ten moment jsem to vzdal,ze to budu tedy claimovat pozdeji. Dostal jsem 24h 10€ voucher na jidlo na osobu.

Jak se pocita ta vzdalenost pro vypocet kompenzace? Z Porta az do Prahy nebo z Porta do Bergama? Koukal jsem,ze OPO-BGY je 1561,ale tezko rict, podle ceho to pocita Ryanair. Nevi nekdo?

před rokem
Kryštof Hájek

Pokud to bylo koupeno na jedné letence, pak se počítá vzdálenost mezi počátkem a cílem, přestup nehraje roli. A ve vašem případě je to stejně jedno, jak říkáte, vzdálenost OPO-BGY je delší než 1500 km. V pravidlech je přesně stanoveno, že se počítá great circle distance, což je přesně 1563 km. Ryanair si to opravdu nemůže počítat jak chce.

před rokem
Avatar uživatele looky
looky

Tak to jsem rad. Nema nekdo zkusenost se zpetnym proplacenim hotelu?

Tahle cast me totiz na Ryanairu zklamala uplne nejvic, kdyz nam rekli s 10mesicnim synem v naruci, at si hotel hledame sami.

před rokem
Kryštof Hájek

Na zpětné proplacení hotelu určitě nárok nebude, od toho je právě ta finanční kompenzace.

před rokem
Avatar uživatele looky
looky

Meli jsme letet v 6:30 a letime druhy den v 6:00. Spravne by nam meli zaridit unytovani, ne? Podobne jako s tema voucherama na jidlo, ktery se taky nezapocitavaji do ty kompenzace. Nebo ne?

Na strankach Ryanair je neco v tom smyslu napsano (uplne posledni veta dokumentu s adresou). https://www.google.cz/url?sa=t&s...aWH8Pdquc6

před rokem
Avatar uživatele looky
looky

Dnes mi Ryanair zamitl zadost o vyplaceni kompenzace z duvodu "operational reasons". Vim, ze Ryanair neni v pravu. Jaky dalsi krok byste doporucovali?

před rokem
Kryštof Hájek

Buď zkusit zadat agentuře (viz výše v textu), anebo pokud máte chuť se do toho pustit sám, zkontaktovat místně příslušný úřad pro civilní letectví, tj. portugalský (http://www.anac.pt/). Bude to chtít ale asi hodně nervů.

Avatar uživatele Starý Prase
Starý Prase

Prosím o radu: můj včerejší let ze Skopje do Bratislavy s Wizzairem skončil tak, že kvůli technickým problémům nás nakonec nenechali odletět a odlet odložili o nějakých 26 hodin. Já se ale potřeboval do rána dostat domů, tak jsem si honem koupil letenku s Austrianem do Vídně za 260 eur. Jaká je podle vás šance, že mi bude letenka proplacena, případně kompenzace ve formě 250 eur dle směrnic EU? Drtivá většina pasažérů využila hotelu zdarma, ale já a asi další 4 lidi jsme prostě letět museli.

před rokem
David Eiselt

Obávám se, že v tomto případě nárok na proplacení nebude, jelikož odlet mohl být druhý den. Na kompenzaci 250 € určitě nárok máte.

před rokem
Avatar uživatele Starý Prase
Starý Prase

Děkuji za odpověď. Předpokládám tedy, že stejný nárok (250E) mají i ti, kteří využili hotelu a jídla po celý den zdarma a letu o 26h později.

před rokem
David Eiselt

Ano, to určitě mají. Ještě bych se možná pokusil o vrácení částky za původní letenky, ale předpokládám, že byly v řádu eur.

před rokem
Avatar uživatele Starý Prase
Starý Prase

JJ bylo to jen za 30 eur. A měl bych se pokoušet žádat o refundaci toho novýho letu nebo myslíte, že to nemá cenu a mám rovnou žádat 250E + 30E za letenku? Btw linka Bratislava - Skopje je nějaká prokletá. Před třemi týdny mi zrušili let z Bratislavy, před týden měl známý 6 hodin zpoždění ze Skopje a teď tohle.

Dobrý den. Zajímalo by mne, zda má na výši kompenzace vliv kromě délky letu také délka zpoždění? Konkrétně při délce letu 3000km zpoždění 25h....

před rokem
David Eiselt

Délka zpoždění vliv na finanční kompenzaci nemá. Tam je to pevně 400 €, ale máte nárok na proplacení výdajů za ubytování a jídlo.

Chce to trpělivost a pořád je otravovat. Reklamovali jsme zpoždění u TAP Portugal přímo na jejich stránkách. Vše řádně zaregistrováno a pak 4 měsíce žádná reakce. Jen přes Facebook opakovaně několik odpovědí, že to řeší a máme počkat... Až po výhrůžce, že celý případ předáme příslušnému národnímu úřadu pro letectví INAC (Instituto Nacional de Aviação Civil, Lisboa) byla reakce blesková a peníze (2 x 600 €) byly do týdne na účtu.

před rokem

Dobrý den, Karle.mohla bych Vas požádat o shnutí celého Vašeho případu krok po kroku (upne bezva by byly i třeba vzory mailu nebo tak neco) klidně do soukromé zprávy ,pokud byste byl tak hodný 😊 minulý tyden jsem měla zpožděné dva lety s toutéž spolecnosti (jedna cesta s prestupem ),chystám se to řešit a moc bych oceniljakoukoli radu 😊

Nevite, prosim, zda jsou k dispozici dohledatelne rozsudky pripadnych soudu/vykladu, pokud mela cesta prestupy? Letos jsme leteli Martinik-Praha s prestupem v Parizi. Oba lety na jedne letence se spolecnosti Air France. Na nasi vyzvu nam uznali narok na kompenzaci 250E - zapocitali pouze zpozdeni odlozeneho letu Pariz-Praha. Nekde se pise ze se pocita cela cesta (pro nas Martinik-Praha), na jinych strankach pravniho vymahani ze jen ten jeden spoj. V samotne smernici nam to neprijde jednoznacne popsane.

před rokem
David Eiselt

Určitě vymáhat za celou cestu, je to přesně psané v originálním dokumentu. Cesta z A do B, nezávisle na počtu přestupů. Pokud jste ale už kompenzaci přijali, zpětně navýšit nejde.

Bohuzel informace v clanku nejsou uplne presne. Agenturam nic neprenechavat, berou vic jak 25%. Za dalsi - pokud jsou spolecnosti podobne mrdky (pardon, ale jinak to fakt nelze nazvat) jako Travelservis, tak jim samozrejme napsat, ale psat I na rizeni let. provozu destinace, z ktere let startoval. Mne to trvalo 6 mesicu, nez mi dali kompenzaci, samozrejme nejdriv nereagovali, az na treti email a mail od rizeni let. provozu z ciziny se uracili. Krome kecu jako ze jsem jejich staly zakaznik mi nabidli cca ctvrtinovou kompenzaci. Pote mrtvy brouk,neodpovidani, opet podpora riz.let.provozu z ciziny a pote az penize na ucet. Hruza hruzouci. Bohuzel do te destinace nikdo jiny (krome CSA - mimoza cenove uplne) neleta.... Pokud chcete vic info, zaslu mailem.

Odpovědět
před rokem

S vymáháním mám zkušenost, nakonec s dobrým koncem.

Zpozděný let 3,5 h ve směru Sardinie > Praha, společnost Travel Service. Letecká společnost nereagovala vůbec, obrátil jsem se tedy na Úřad pro civilní letectví (http://www.caa.cz). Jejich první reakce byla sice až po půl roce (po opětovném připomenutí), nakonec ale skvělá spolupráce a ochota dělat prostředníka v komunikaci s TS.

TS se nejprve bránili, že na nic nárok nemáme, následně nabídli kompenzaci 4.000 Kč / os. Dohadovali jsme se dál a téměř po 2 letech a cca 20 mailech jsme obdrželi kompenzaci v plné výši 250 EUR / os.

Hodně štěstí a pevné nervy. Společnost počítá s tím, že to spoustu lidí časem vzdá. Pokud na kompenzaci máte opravdu nárok (splňujete VŠECHNY podmínky směrnice), pak pošlete stížnost a do kalendáře si za 3 měsíce dejte upomínku. Pokud mezitím neodpoví, připomínejte se. A takhle pořád dokola.

Odpovědět
před rokem

Je cakanie na cestujuceho, ktoreho zdrzali na bezpecnostnej kontrole brane ako nepredvidatelna udalost, alebo sa da uplatnit nahrada?

Daju da niekde zistit presne casy priletu? Meskali sme cca 2 hodiny ale neviem presne... Idlo o let ryanair eilat-bratislava tusim 8.1 2018 FR8304

před rokem

Uz mi doslo ze eilat nieje v EU :D Predpokladam, ze na lety mimo europu sa nevstahuju ziadne pravidla ohladom odskodnenia za meskanie?

před rokem
David Eiselt

Jak je psáno výše, 2) jedná se o přílet na letiště EU s aerolinkou se sídlem v EU, takže by se na ně kompenzace vztahovali. Ale mám k tomu dvě otázky – kvůli čekání na cestujícího, jste přiletěli o 3 hodiny později? :D Určitě to bylo z tohoto důvodu, jestli ano, tak to aerolinka neovlivní = není nárok.

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat, jak se vypočítává náhrada za zpožděný let. Letěli jsme do Tunisu se společností Tunis Airline přes cestovní kancelář Blue Style. Let byl z Prahy do Monastiru zpoždění bylo 7 hodin. Na letišti jsme dostali stravenky na oběd v hodnotě 180 kč na osobu (4ks). Cestoval jsem ja s manželkou a dvěma dětmi (6 a 3 roky).

Chtěl jsem se zeptat jak se vypočítává náhrada. Vím, že je to dle délky letu a to spadáme do kategorie 1500-3500 km a to je 400€ na osobu. Ale zajímá mě, jak se počítají s dětmi. Bude to 4x 400€ - (mínus) stravenky. Nebo 2x 400€ a děti za polovic nebo něco jiného? Vím, že náhradu musím žádat u letecké společnosti.

Předem moc děkuji za odpověd.

před rokem
cali

Pokud děti měly letenky, tak x4. Žádné občerstvení, hotel atd. na výši kompenzace nemají vliv.

Jen Tunisair... To bude oříšek i pro agentury.

před rokem

Děkuji za odpověď.

Před chvíli mi přišla odpoověď od Tunis AIR: "Potvrzujeme přijetí Vašeho nároku a je nám velmi líto za zpoždění letu TUNISAIR TU 7035 z Prahy do Monastiru dne 14.06.2018. Jako náhradu bychom vám za každého člena rodiny navrhli platbu ve výši 80, - EUR, tj. 320, - EUR celkem pro vaše 4 členy rodiny. Doufáme, že přijmete a zůstanete s laskavými přání TUNISAIR

Chtěl jsme se zeptat jak se má v takovéto situaci dále pokačovat. Márok je na 1600 EUR a ne 320.

S pozdravem

před rokem
David Eiselt

Odmítnout a trvat na svém :)

před rokem

Dobrý den, mohla bych se zeptat na jaký mail jste Tunisair psal? A jak to nakonec vše dopadlo s výši kompenzace? Psala jsem jim už 3x a bez odpovědi. Měli jsme přes 5 hodin zpoždění letu a nereagují. Děkuji za odpověď a přeji pěkný den. M.

před 9 měs

Dobrý den, psali jsme aerolince TunisAIR na email viz: reklamation@tunisair.co.at - Na první email nám odpověděli do 2 hodin. Už jsme si snimi napsal asi 8 emailu a ještě jsme nic nevyřídil. První tři měsíce to museli předat vedení a že mají honě úkolů na vyřízení, tak at vyčkme. Pak Už to schválili a máme počkat. Teď nám napsali, že v lednu to předají finančnímu oddělení a máme čekat peníze. Od té doby jsme jim napsal další tři emaily a za další dva měsíce nic. Tak stále píšeme. Ale jestli to nepříjde do dalšího měsíce, tak se již obrátíme na agenturu na vymáhání. Přeji hodně trpělivosti a ať to vyjde.

Přidat odpověď
před 5 měs

Dobrý den, prosím Vás nemáte někdo zkušenost , rádi bychom dali žádost https://refundclaims.ryanair.com/ , ale bohužel píší že náš let není v databázi zpoždění máte někdo zkušenost co dál ? Let FR8331 10.7.2018 CIA - PRG , odlet měl být 12: 25 ,ale bohužel jsme startovali až cca 16.20 , posunutý let na 13.45 a poté nám ho opět přesunuli na na 14.30 hod , pár minut před 14.30 už nás odbavili a v letadle jsme seděli cca od do 16.20 hod poté jsme odletěli konečně..... Ráda bych požádala ,ale tato možnost mi nelze nevíte co dál ? Nemáte zkušenosti jak dál řešit toto se nám stalo poprvé s Ryanair !

před rokem
Aďo

Ahoj Hana. Budú sa samozrejme krútiť. Skús to poslať na iný mail, na info@, ... a keď to nepomôže tak odporúčam ECC- Európsku ochranu spotrebiteľa. S nami sa tiež najskôr nebavili. Hodili sme to na ECC a už to šlo. Viac tu - http://marushka.sk/zruseny-let-a...ostupovat/

Dobrý den, na stránkách letecké společnosti OnurAir nemohu najít formulář ohledně kompenzace za zpožděný let. Neporadí někdo? A mám žádat přímo leteckou společnost, když jsme letěli přes cestovní kancelář? Jednalo se o let BRQ-AYT se zpožděním skoro 6 hodin. Moc děkuji!

před rokem
David Eiselt

Určitě žádat u letecké společnosti, odkazy na kontakty jsou vždy v patičce https://www.onurair.com/en/conta.../142/237/0

Dobrý večer, mám dotaz. Letěli jsme minulé úterý z Ibizy do Berlína. Plánovaný odlet v 19:35, realita cca 22:00. Ok, ale neřekli vůbec nic a vysadili nás v 0:30 na letišti Schonfeld a nikoli na Tegel, jak to mělo být. S-Bahn už nejezdila a autobusem jsme nechtěli riskovat, utratili 40 eru za taxík do hotelu v centru, kam jsme dorazili kolem 2.ráno. Má smysl to nějak řešit ? Protože to jednání je šílenýýý.

Díky za rady !

před rokem

Dobrý den, může být zpoždění předchozího letu díky špatnému počasí důvod k odmítnutí kompenzace našeho zpoždění?

před rokem

viz detail níže, vypadalo to, že se dotaz nezobrazil..díky :)

dobrý den, v únoru 3/2 jsme letěli se společností Alitalia Delhi-Rome-Prague. Letadlo z Delhi bylo zpožděno o 20 minut, přestup v Římě už jsme nestihli. Byli jsme přesměrování přes Amsterdam a dorazili do Prahy s 11 hod zpožděním. Odpověď Alitalia na reklamaci byla, že díky "extraordinary circumstances - traffic control restrictions" nemáme nárok na kompenzaci. Podrobnější údaje už jsem bohužel od aerolinky nedostala. Po kontaktu ENAC společnosti (italský úřad pro civilní letectví) jsem dostala odpověď, že naše zpoždění vzniklo díky bouřce v Římě a na kompenzaci nemáme nárok. Chci se zeptat, je bouřka v Římě (tzn. z předešlé destinace) a díky tomu způsobené zpoždění odletu z naší destinace (tzn. Delhi) důvod k odmítnutí nároku za zpoždění?

Odpovědět
před rokem
Avatar uživatele Petra
Petra

Dobrý den,

Minulou neděli jsme s kamarádkou letěly do Catanie se společností Ryanair. Chtěla jsem se zeptat na význam - Zpoždění tří hodin je rozdíl času od plánovaného příletu po otevření prvních dveří a zahájení výstupu z letadla na letištní ploše - Přílet měl být 23:40 a na naší tabuli bylo 2:38. Chápu to správně, že nám chybí 2 minuty do kompenzace a nebo landing je čas pouze přistání a čas ještě běží a kompenzace by byla možná, protože do otevření dveří ještě více než 2 minuty určitě uběhly? Moc díky za odpověď. Petra

před rokem
Avatar uživatele Petr76
Petr76

Pokud neuvedete aspoň datum a číslo letu, těžko soudit.

před rokem
Avatar uživatele Petra
Petra

Dobrý den, 1.7. Z Berlína a číslo letu FR1576. Díky

před rokem
Avatar uživatele L_K
L_K
před rokem
Avatar uživatele Petra
Petra

Díky moc. Nemám s tímto vůbec žádné zkušenosti. Podle vašich zkušeností byste se obrátili na Ryanair nebo to rovnou zadali společnosti? Ještě jednou díky za pomoc. P.

před rokem
David Eiselt

Přímo k Ryanairu, měl by vyplácet sám https://eu261expenseclaim.ryanair.com/

před rokem
Avatar uživatele Petra
Petra

Díky moc, už mám snad poslední prosbu. Nejde mi odeslat vyplněný formulář. pořád mě to vrací k celkové částce Celkovou částku prosím uveďte v tomto formátu: 100.00 a ať tam zadávám částku s čárkou, s tečkou bez desetinných míst, pořád se mi to nechce odeslat. Buď formulář nikam neskočí a neukáže se potvrzení a přijde jim to tam tedy ode mě několikrát nebo nevím, v čem mám chybu. Tušíte, co může být za problém? Díky moc

Dobrý den, byl jsem na služební cestě v Portugalsku, letěl jsem z Porta do Lisabonu s následným přestupem na letadlo z Lisabonu do Vídně, bohužel letadlo z Porta mělo cca hodinové zpoždění a tudíž letadlo z Lisabonu nám uletělo.

Aerolinky se o nás postarali, zařídili hotel a následný den nám zařídili let s jinými aerolinkami před Amsterdam do Vídně.

Chtěl bych se zeptat, jestli i v tomto případě mám nárok na finanční odškodnění, přesto, že se jednalo o služební cestu?

Děkuji.

před rokem
Kryštof Hájek

Dobrý den, letenka jako letenka, aerolinka opravdu nerozlišuje, jestli je cesta služební nebo soukromá :)

Chci se zeptat, zda zpoždění, dle tvrzení letušky, z důvodu ztracených zavazadel je nepředvídatelná událost. Let byl zpožděn o 3h a 8min. Děkuji

Odpovědět
před rokem

Dobrý den,

dne 30.6. jsme letěli s Ryanairem z Frankfurtu Hahn do Ponta Delgady. Zpoždění bylo podle tabule a dokonce i potvrzení co poslal sám Ryanair 3h 10m. Důvod zpoždění byl, že posádka musela několik hodin odpočívat než budou moct znovu letět (kvůli zpoždění u předchozího letu). Proto předpokládám, že máme nárok na odškodnění. Teď akorát řeším jestli máme žádat o 400€ nebo o 600€. Podle Google maps je vzdálenost 2943km, ale podle záznamu letu to bylo 3047 km. Můžete mi prosím poradit jaká vzdálenost se počítá?

Děkuji za pomoc.

před rokem
cali

Si přečti, co máš napsáno hned nad svým příspěvkem...

před rokem
David Eiselt

Vzdálenost je 2 945 km, což ale nic nemění na tom, že limit není 3 000 km, ale 3 500 km. Takže se vždy oběma výpočty vejdeš do 400 € :)

před rokem

Sorry, buhvi proč jsem četl 3000 km. Díky

Dobrý den,

Právě jsem na cestě z Berlina, kde nás Ryanair vysadil namísto na letišti Tegel na letišti Schönefeld.. myslím si, že to bylo z důvodu 2,5 hod. zpoždění na Fuerteventuře. Asi bych neřekla ani slovo, ale vysadili nás tam v jednu ráno a nikdo nám nic neřekl.. nezajistili ani dopravu na letiště, kde jsme měli přistát. Zaplatili jsme si tedy taxi za 60 euro na Tegel, kde nám stálo auto na parkovišti. Moje otázka je, zda nám proplatí cestu na Tegel? Tohle se mi nikdy nestalo a doufám, že už nestane. Předem díky za odpověď,

Lucie

před rokem
David Eiselt

Dobrý den, měl by, ale pokud nabídne alespoň vouchery, berte. Pokud jste přistáli o 3 hodiny později, požádejte i o finanční kompenzaci.

Dobrý večer,

chtěla bych se zeptat, pokud byl let zpozden z důvodu selhání systému na letišti v Praze a do destinace jsme dorazili o čtyři hodiny později, zřejmě nemám nárok na kompenzaci z důvodu nepredvidatelnych okolností? Další dotaz spočívá v usazení do letadla. Vzhledem k nefunkcnimu systému na letenkach nebyl setting. Při odbavení nám bylo řečeno, že budou vyvolávat naše jméno (cestovali jsme tři dospělí a tříleté dítě), abychom nastoupili s dítětem přednostně. To se samozřejmě nestalo a když jsme se do letadla dostali, nebyly volné ani dvě místa vedle sebe. Syna posadili manželovi na klín, ačkoliv jsme za syna platili letenku a mě úplně mimo. Nevím, zda bylo někde vůbec volné místo pro syna a pokud ano, přece není možné posadit tříleté dítě mimo rodiče... Cestovali jsme s leteckou společnosti Tunisair a jelikož neumíme anglicky, nebylo možné se domluvit. Mám toto řešit přes cestovní agenturu nebo mě odkazou přímo na Tunisair a mám vůbec šanci na nějakou kompenzaci?

Předem děkuji za Vaši odpověď a radu.

před rokem
Avatar uživatele Petr76
Petr76

Situaci se sezením v letadle jste měli řešit s adekvatní mírou asertivity hned na místě. Neznalost jazyka je - jak sama vidíte - v takovém případě velký handicap. Nevím čeho přesně se chcete zpětně domoci.

Co se vlastního zpoždění týče, odpověď nechám na zkušenější.

Dobrý večer letěli jsme z Burgasu do Prahy letadlo mělo 5 hodin zpoždění nikdo nám nedokázal říct proč. Ráda bych se zeptala jak mám tedy postupovat a pokud vůbec nárok na odškodnění mám děkuji Martina

před rokem
Kryštof Hájek

Dobrý den, vše je popsané výše ;)

Dobrý den, letěla jsem Barcelona -> Newark. Přiletěli jsme o 3 hodiny 15 min později (před odletem nám přišla sms o tom, že z důvodu zdržení posádky se bude odlítat o 2,5 hod později...což se ještě natáhlo). Jedná se o vzdálenost nad 3500 km...v tomto případě bych měla mít nárok na finanční odškodnění až ve chvíli, kdy by bylo zpoždění o 4 hodiny a více. (Jestli jsem správně pochopila legislativu, na kterou se zde odkazuje.) Budu ráda za potvrzení? :)

před rokem
Kryštof Hájek

Dobrý den, dle oficialit je nárok na kompenzaci při zpoždění nad 3 hodiny nehledě na vzdálenost: https://europa.eu/youreurope/cit...r-problems

Dobrý den

Při letu z Panamy jsme měli 9 hodin zpoždění s Polish airline z důvodů poruchy na letadle. Prosím o sdělení odkazu - formuláře.

Děkuji Zima

před rokem
cali

Asi bych to první zkusil tady https://www.lot.com/us/en/customer-feedback

před rokem
Daniel
 • Přidal se před 3 lety
 • Napsal 34 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2018-06-08T10:59:42+02:00)

https://www.lot.com/us/en/customer-feedback - vidím že jsme to s Calim postnuli zároveň. Pokud nemluvíte anglicky tak může být trošku problém. V tym případku zkusit vygooglit české zastoupení LOTu a cinknout jim.

Dobrý den, prosím nemá někdo zkušenost s uplatněním náhrady škody u Ryanair? Let byl opožděn o 5,5 hodiny. Ráda bych uplatnila právo na náhradu škody v souladu s (ES) č. 261/2004, nicméně nikde na jejich stránkách nejsem schopná najít formulář k odeslání. Nabízí mi to pouze formulář k uplatnění kompenzace, která se dokládá daňovými doklady. Díky

před rokem
Kryštof Hájek

Dobrý den, tady určitě daňové doklady nemusíte přikládat: https://refundclaims.ryanair.com/

před rokem

Dobrý den,

Ryanair na tomto formuláři nabízí pouze své lety. Jak zažádat kompetenzaci Laudamotion? Letenky jsme koupili od Ryanair a v době nákupu se tvářili, jako že ho provádí Ryanair přímo.

Děkuji

před rokem

Podobne sa pýtam...vie nam niekto poradiť? U Laudamotion na stránke nič nie je. Kde si uplatniť kompenzáciu?

před rokem

Dobrý den, máme stejný problém. Zpoždení 4 hodiny. Byla bych moc vděčná za radu. Společnosti na vymáhání bych ráda použila až v případě, že mi to zamítnou.

před rokem

Tak přidávám odkaz. Snad pomůže https://eu261expenseclaim.ryanair.com

před rokem
Peter

Ešte by to chcelo pridat návod ako do folmulára dostat let Laudamotion.

Dobry den,

cestoval jsem z Prahy s prestupem v Dubaji na Sri Lanku. V cilove destinaci jsme meli zpozdeni 19 hodin, kvuli nestihlemu transferu v Dubaji. Letenky byly kupovany pres Emirates, ale prvni (zpozdeny) let byl operovan FlyDubai. Ke zpozdeni doslo kvuli technickemu problemu na letadle, ktere bylo 2 hodiny opravovano.

Obratil jsem se na Emirates i FlyDubai kvuli kompenzaci. Emirates me poslali na FlyDubai. A u FlyDubai jsem nepochodil, jelikoz mi odepsali, ze "Under EC Regulation 261/2004 (the “Regulation”), an unexpected flight safety shortcoming is considered an extraordinary circumstance, the effects of which we could not have avoided, despite taking all reasonable steps to minimise the disruption to our passengers. Compensation is not payable under the Regulation where the delay was caused by extraordinary circumstances."

Je technicka zavada opravdu povazovana za nepredvidatelnou udalost? Nebo se jenom FlyDubai snazi vykroutit? Mam nejakou sanci se domahat kompenzace sam nebo je nejlepsi obratit se na nejakou internetovou spolecnost (napr Vasenaroky)?

Diky a pekny den..

před rokem
Kryštof Hájek

Dobrý den,

technická závada opravdu není považována za nepředvídatelnou událost, snad s výjimkou srážky s ptákem. FlyDubai jsou obecně dost hajzlíci, takže se spíš jen snaží vykroutit.

před rokem

Dobrý den,

bohužel snaží se vymlouvat. Já takto z nich taham kompenzaci přes rok. Nejdříve jsem případ dala řešit jedné agentuře, dá od toho dala ruce pryč z důvodu, že flaydubai nema sídlo v EU. Ale odlitala jsem z EU, takže jsem se nedala a dala jsem to řešit na civilní letectví v Bratislavě, odsud jsem letěla, také do Dubaje a dále Srí lanka. Z Bratislavy jsme měli zpoždění kvůli opravě motoru. Také mi poslali email co Vám. Obchodní inspekce ze Slovenska mi potvrdili, ženám na kompenzaci nárok, a ať jim pošlu na mail vyplněný dokument, který obsahoval číslo účtu, kam mají poslat peníze. Na odeslání kompenzaci mají 7 týdnů. Což je zrovna dnes, a pořád peníze na účtu nejsou. Tato společnost si evidentně dělá co chce.

před rokem

Dobry den,

mohu se zeptat, co to bylo za agenturu? Jelikoz se s nema snazim hadat sam, ale myslim ze na to budu kratky. Tak to chci potom predat taky nejake agenture, napr VaseNaroky.

Dekuji mockrat a snad se sve kompenzace domuzete.

Dobrý den, mám dotaz, můj let měl zpoždění 2 hod 59 min (rozdíl mezi předpokládanou dobou přistání a přistáním - na internetu u letec. spol. Easy jet deklarovaná doba příletu s 2hod. 59 min zpožděním. Relevantní má ale být doba otevření 1. dveří a umožnění cestujícím k výstupu. Jak lze tuto dobu zjistit?? Pár minut navíc určitě trvalo, než 1. cestující vystoupil . Je zde šance na 250 EUR odškodnění?

Děkuji, Tomáš

před rokem
David Eiselt

Šance jsou vždy a vše potřebné má letecký úřad k dispozici. Takže konejte :)

Zdravím všechny cestovatele a rádce.

Klasicky nevím zda má smysl situaci řešit, ale každopádně se mi stalo následující.

Let do LA LAX z Prahy s přestupem v Londýně na LHR. British airways a z LHR letadlo American Airlines operované BA. Slečna z BA nám v Praze řekla, že náš navazující let z LHR prostě nevidí v systému a že tedy musíme vystoupit včetně zavazadel a projít imigračním v Británii a jít si na přepážku znovu se komplet odbavit. Několikrát jsem ji říkal že to je blbost ale ve 4 ráno se nebylo kam odvolat. Změna terminálu na LHR a 1 hodina a 40 minut na přestup.

Samozřejmě jsme to nestihli ani v plném sprintu se vším nasazením. Každopádně si klepali na čelo kdo udělal takovou botu a poslali nás dalším letadlem s celkem 2 a kus hodiny zpožděním.

Myslí třeba nějaká kompenzace i na ten nesmyslný kolotoč na LHR nebo jde pouze o čas zpoždění? Řešili byste to nějak na mém místě?

Moc díky za názory.

před rokem
Kryštof Hájek

Jde pouze o čas při zpoždění a 2 hodiny je moc málo na to, aby vůbec nějaký nárok vzniknul. Přílet musí být vždy více než 3 hodiny po plánovaném původním. Tady pšenka nepokvete.

Avatar uživatele zeloc
zeloc

Dobry den,

pri navratu z dovolene kdy jsme letely s Hainan airlines z Chengdu do Prahy s prestupem v Pekingu byl nas prvni let z CTU opozden o dve hodiny. Z toho duvodu jsme nestihly navazujici let Peking - Praha. Letenky byly objednany jednou rezervaci. Hned v PEK nas odchytnul personal Hainan ze to nestihneme a nabidl nam hotel a dalsi odlet za cca 24h navic ze to bude let Peking - Brusel - Praha. Prilet do Prahy je tedy o cca 29h pozdeji. Rad bych poprosil o radu zda mame narok na kompenzaci? Nejak se mi v tech podminkach nezda ze to plati pro odlety z EU, ale ne prilety. Dekuji za radu!

před rokem
Avatar uživatele Petr76
Petr76

Vy jste nečetl ten článek výše?

Dobrý den :) chtěl bych se jen zeptat, zda bude komplikace když nemám palubní lístky...dohaduji se už nějakou dobu s china airlines, ale konečne se mi podařilo, že se mi ozvala jejich právnička, která napsala že mám plný nárok na odškodnění, ale chce poslat online rezervaci letenky, foto visa z pasu (což nechapu proč...ale ok) a právě ten palubní lístek :/

Diky za radu pokud má někdo podobnou zkušenost :)

Odpovědět
před rokem
Avatar uživatele J+M
J+M

Dobrý den,ve čt 3.5 jsem letěla v Mnichova do Tivatu -airmontenegro, YM 341 - plánovaný odlet 14.35, skutečný odlet o 7 ! hodin později, přílet na jiné letiště Podgorica, neboť Tivat nemá noční provoz,transfer busem Podgorice - Tivat odjezd busu 22.40

Neznáte někdo důvod zpoždění a zda má smysl žádat o kompenzace ?

Děkuji všem za pomoc

před rokem
Kryštof Hájek

Důvod zpoždění tady bude těžko někdo znát, každopádně o kompenzaci požádejte a uvidíte ;)

Avatar uživatele Standa Rojicek
Standa Rojicek

Chtel bych se poradit zda ma smysl todle dale resit, dosla zamitnuta odpoved z ba.com. Let BA 209 LHR - MIA a a380 tka se jim pokazila. cekali jsme na letisti na dalsi a ja do atlanty s prestupem v miami doletel az dalsi den odpo. Kazdopadne claimoval jsem BA209 let..

Thanks for contacting us about your EU compensation claim.

Your claim’s been refused because BA0209 on 14 April 2018 was delayed because of aircraft damage which wasn’t caused by us which prevented the aircraft operating as scheduled. Under EU legislation, I’m afraid we’re not liable for a compensation payment in this situation.

We take the safety and security of our aircraft very seriously and unfortunately our aircraft sustained damage due to debris on the runway. An immediate assessment and repair was arranged but this caused unforeseen disruption to our schedule, which is outside of our control.

We take all reasonable measures to avoid delaying a flight and we always consider if there are any operational options available before we make a decision. We’re very sorry the delay was necessary in this case.

Dekuji za tip

před rokem
David Eiselt

Samozřejmě že má, pokud do letadla nenabořilo jiné letadlo, o čemž by se zcela jistě psalo v novinách. Jejich arogantní a vylhaná odpověď jen naplňuje „prozákaznický“ přístup BA :)

před rokem
Avatar uživatele Standa Rojicek
Standa Rojicek

Dik Dejve neco podobneho sem si myslel. Navic a to jsem si jen tak pro sebe rikal v duchu mam silver u one world tak sem si rikal, ze by pristup mohl byt trosku malinko jinsi :) ale jak jde o prachy :( :)

před rokem
David Eiselt

To jsem si právě říkal kolikrát i já :)

před rokem
Avatar uživatele Standa Rojicek
Standa Rojicek

Pokracovani. zkusil jsem odpovedet,ze nesouhlasim a ::

Dear Mr Rojicek

Thanks for your reply email of yesterday about your EU compensation claim.

You weren't the first passenger contacting us regarding the delay to BA0209 on 14 April 2018 and I can assure you this incident has been thoroughly investigated.

As previously advised, your flight was delayed due to damage not caused by British Airways but this type of damage could've been caused only by debris on the runway. I'm afraid airlines aren't responsible for clearing foreign objects from airport runways and/or taxiways. This damage caused a flight safety shortcoming that had to be assessed by our Engineering team. EU compensation isn't applicable for this delay as the reason for the delay was outside of our control.

Article 5.3 of the EU Regulation 261/2004 states a carrier is not obliged to pay compensation if it can prove the delay or cancellation is caused by extraordinary circumstances, that couldn’t have been avoided even if all reasonable measures had been taken. In Recital 14 and 15 of EU Regulation 261/2004, extraordinary circumstances include weather, strike and the impact of an air traffic management decision which gives rise to a long delay. This means you’re not entitled to compensation under the EU Regulation for your delayed flight.

I realise this will be disappointing for you but I hope this information will help you to understand our decision

před rokem
David Eiselt

Pokud takováto situace skutečně nastala, budou o tom záznamy a nebude problém jejich tvrzení potvrdit/vyvrátit. Pokud se tak stalo, nárok na kompenzaci nebude.

Byl mi zrušen let, kde se prosím dá najít oficiální informace o důvodu zrušení konkrétních letů, abych si mohl vyhodnotit jestli tedy má smyl žádat o nějakou kompenzaci. Děkuji

před rokem
Kryštof Hájek

Veřejně se to nedá najít nikde. Jedině kontaktovat místně příslušný úřad pro civilní letectví (tedy v zemi, kde odkud let startoval).

Letěli jsme VIE-CDG-MRU-RUN. Let z Paříže na Mauricius byl zrušen , nám byl nabídnut nový let na Réunion z Orly. Dorazili jsme 15 hodin později proti původnímu plánu . Předpokládám, že narok je na kompenzaci 400 eur a ne 600, jelikož zrušený let sice byl mimo EU, ale naše cílová destinace byla opět v EU. Je to tak ? Děkuji.

před rokem
David Eiselt

Nehraje roli, kde destinace leží, ale jak daleko je mezi bodem A a B....

před rokem

Já to pochopila tak, že 600 eur je jen u letů mimo EU nad 3500 kma na lety v raEU je maximální částka 400 eur...

před rokem
David Eiselt

V mém článku nic takového nepíši.

Můj let byl zpožděn o 2,5 hodiny a budeme přistávat na jiném letišti vzdáleném autobusem asi 1 hodinu od plánovaného příletu na letiště, autobus je zajištěn, celkem tedy zpoždění bude větší než 3 hodiny. Je možné v tomto případě žádat o kompenzaci?

před rokem
Kryštof Hájek

Ano, v tomto případě je, pokud jste například sami nezažádali o přesměrování na dané letiště.

před rokem

Dobrý den,nevíte někdo důvod zpoždění letu YM 341-Mnicho- Tivat dne,plánovaný odlet 14.35,sedíme tu porad,voucher na 15€ a žádné informace.air montenegro

Dobrý den, na trase KOA-SEA-AMS-PRG máme po příletu do AMS skoro 6h zpoždění a proto finální segment přebookován na další den. Letenka kupovaná přímo u KLM, ale první dva segmenty KOA-SEA a SEA-AMS, kde zpoždění vzniklo, operovala Delta. Bude tady nárok na kompenzaci? Díky moc.

před rokem
Kryštof Hájek

Zkusit to můžete, ale v definici je vcelku jasně uvedeno "provozující letecký dopravce", kterým je Delta, tedy dle mého názoru nárok na kompenzaci nevzniká.

před rokem
Avatar uživatele hanca.zlamalova
hanca.zlamalova

Osobní zkušenost: odlet z Cancúnu do Amsterodamu opožděn o 24 hodin, první let operován Delta, let AMS-PRG operován KLM, celá letenka byla od KLM/AF. Delta od toho dala ruce pryč (Vaše nároky taky, bylo to na ně moc složité). Dosáhla jsem jedině toho, že mi KLM/AF daly voucher na 200 E na osobu, který se ale musel proletět u nich. Lepší než drátem do oka, ale jako kompenzace celodenního zpoždění nic moc.

Dobrý den, po zrušeném letu z Londýna do Prahy se společností Wizzair jsem žádala o finanční kompenzaci je výši €250. Dostala jsem odpověď na svou žádost kde mi nabízí kredit v hodnotě €300. Mohu tuto nabídku odmítnout a trvat na úhradě €250?

Děkuji

před rokem
Kryštof Hájek

Dobrý den, samozřejmě, můžou se s vámi pokusit takto dohodnout, ale právo na 250 € v reálných penězích je neoddsikutovatelné.

Měli jsme letět s Air France z Guadeloupu (EU) do Paříže a z Paříže navaznym letem do Berlína. Kvůli stávce v Air France zrušili let z Paříže do Berlína. Po telefonu nám nabídli let o den pozdeji z Guadeloupu a tim, ze nam proplati hotel (doufam ze tak učiní). Máme v tomto případě nárok na odškodnění? Priletime do Berlina o 24 hodin pozdeji. Diky moc od zkusenejsich za radu.

před rokem
David Eiselt

Ano, je to tak. Pokud se tedy stávka týkala zaměstnanců aerolinek, nikoliv řídících letového provozu či pracovníků letiště.

Jan Paděra

Ahoj, zpoždění 4,5 hod na trase LGA - YYZ - ZRH - PRG. První 2 segmenty operováno Air Canada a pak Swiss. Zpoždění na příletu do Curychu a v Praze pak přes ty 4 hod zpoždění. Nárok na konpenzaci předpokládám není, když zpoždění vzniklo na straně Air Canada ?

před rokem
David Eiselt

Je to tak, za zpoždění může Air Canada, takže nic.

před rokem
Avatar uživatele padrino11
padrino11

To byl error s Air Canada předpokládám, vše na jedné letence, končí to v EU a jak mají codeshare je jejich věc. Podstatné je zpoždění do cílové destinace. Opravdu není nárok?

před rokem
Kryštof Hájek

Let do EU aerolinkou bázovanou mimo EU = žádná kompenzace. Naopak to neplatí, tj. let z EU aerolinkou bázovanou mimo EU = je nárok na kompenzaci.

před rokem
Rob Foxx

já už čekám na kompenzaci ROK A PŮL.

Byla mi uznána, ale ALITALIA to neřeší. Už to je v nějaké fázi vymáhání pohledávky exekučně. Stará se mi o to vasenaroky.cz, ale už to nějak moc neřeší. Takže né vždy je to tak jednoduché.

před rokem
Avatar uživatele Petr76
Petr76

Koupit chybový tarif za pár korun a ještě vymáhat náhradu za relativně banální zpoždění, není to už trochu příliš???

před rokem
Avatar uživatele padrino11
padrino11
 • Přidal se před 4 lety
 • Napsal 176 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2018-04-18T19:14:59+02:00)

Náhrada se skvěle hodí na nákup dalšího chybového tarifu.

Avatar uživatele Standa Rojicek
Standa Rojicek

ahoj, mel bych konkretni dotaz. BA209 Lon-Mia dneska technicky problem a posun z 14:05 na 18:25 . mel jsem letet praha-londyn-miami-atlanta..

Jelikoz dorazi do miami asi v 22:46 tak zadny let uz neni do atlanty tak mam na dalsi den na cca 5pm.. Nevadi ;) a ted dotaz. vse bookovano pres ba kody.

- mam narok na odskodneni? (600 € při vzdálenosti nad 3.500 km)

- hotel jsem si zazadal tak uvidime ale spis mi jde o tech 600 ecek ze jo ;)

před rokem
Kryštof Hájek

Ahoj, pokud technický problém, tak určitě ano ;)

před rokem

Letěli jsme VIE-CDG-MRU-RUN. Let z Paříže na Mauricius byl zrušen , nám byl nabídnut nový let na Réunion z Orly. Dorazili jsme 15 hodin později proti původnímu plánu . Předpokládám, že narok je na kompenzaci 400 eur a ne 600, jelikož zrušený let sice byl mimo EU, ale naše cílová destinace byla opět v EU. Je to tak ? Děkuji.

Minulé léto jsme letěli s Lufthansou z Prahy do Manchesteru s přestupem v Mnichově. Při cestě zpět mělo letadlo z Manchesteru zpožděn(letmo jsme zaslechli, že se jednalo o nějaké problémy s posádkou - crew problems), do Mnichova přiletělo o hodinu později a finálně jsme tam museli čekat na další nejbližší let. Zpět do Čech jsme dorazili o 3 hodiny a 40 minut později.

Hned druhý den jsme napsali Lufthanse, poslali kopii letenek, screenshot online sledování letadel a čekali.. Po dvou měsících bez reakce (kromě automatické odpovědi přijetí požadavku) jsme se obrátili na německou agenturu Kanzlei Irion

A musíme říct, že jsme více než spokojení. Pan Irion komunikuje neuvěřitelně rychle, vstřícně, vše vysvětlí (na co máme právo, co se může stát apod.). Lufthansa nám v průběhu právních procesů ozvala s tím, že na náhradu zpoždění nemáme nárok. Ale peníze (nárok jsme měli každý na 250 Euro) jsme s pomocí pana Irona s drobným stržením poplatků za soud získali.

Celý proces trval od srpna 2017 do dubna 2018. Dávají si na čas, ale rozhodně to stojí alespoň za pokus :)

Odpovědět
před rokem

Mám letenky přes Kiwi.com a ze Skavsty s Wizz a potom s Polish airline. Nejhorší je, že další let je za 12.hod a navíc celkem až do Katovic, kde mám auto, celkem 18.hod. Nepříjemná situace...Díky za radu

před rokem
Avatar uživatele eremi
eremi

Tak Kiwi inzeruje garanci přestupu, tak můžeš vyzkoušet, jestli Ti pomůžou, měli by Ti vyhledat a koupit alternativní spojení (údajně :), takže se jim ozvi, pokud to nestihneš a třeba se o Tebe opravdu postarají.

Dobrý den, sedím na letišti Skavsta a čekám na let do Gdaňsku, odkud mám spoj do Varšavy. Bohužel je let zpožděný a nevím jestli následující stihnu. Co dělat, pokud to nestihnu?

před rokem
Avatar uživatele eremi
eremi

Pokud máš oba lety v rámci jedné rezervace, tak Tě přebookujou na následující let. Nicméně pokud letíš ze Skavsty, tak předpokládám, že s Wizzair?, tak v tom případě si budeš muset poradit sám a dopravit se na vlastní náklady, low cost negaratují přestupy.

před rokem
Lukáš Horák

Myslím, že případný pozemní přesun z Gdaňsku do Varšavy je to nejmenší, horší by bylo zůstat někde ve Skandinávii ;-) Hodně štěstí

Avatar uživatele EvaS
EvaS

Je tohle správný formulář na kompenzaci u Ryanairu? https://eu261expenseclaim.ryanair.com/

Vyplňuju to a v pořád mi to píše červeně u čísla letu, že tyto informace jsou neplatné, když tam mám na stopro správnej let. Nestalo se to někomu?

před rokem
David Eiselt

Jak zní číslo letu? Form je správný.

před rokem
Avatar uživatele EvaS
EvaS

FR3040

před rokem
Kryštof Hájek

Zadáváte do kolonky opravdu jen "3040"? FR už je tam předvyplněno.

před rokem
Avatar uživatele EvaS
EvaS

ano, zas tak mimo nejsem.. :)

Dobry den, letel jsem s Eurowings na trase Varadero-Köln/Bonn a let mel na priletu zpozdeni 1,5h. Presne tolik casu bylo na prestup na pokracujici let Köln/Bonn-Wienna, takze puvodni navazujici let byl pryc. Dostal jsem novou letenku s odletem o 5h pozdeji. Oba lety jsou od Eurowings, dve letenky. V cilovem letisti budeme o 5h pozdeji, mam narok na odskodneni? Dekuji.

před rokem
cali

Ne

před rokem
Avatar uživatele Petr76
Petr76

Ano.

před rokem
Kryštof Hájek

Záleží na přístupu Eurowings, ale čistě podle směrnice nárok nemáte, pokud se tedy jednalo o dvě rozdílné letenky, jak píšete.

před rokem
Avatar uživatele Petr76
Petr76
 • Přidal se před 6 lety
 • Napsal 577 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2018-03-25T10:42:43+02:00)

On ale o dvou separátních letenkách nic nepíše...

před rokem
Avatar uživatele eremi
eremi

Píše, že se jednalo o dvě letenky, já z toho taky chápu, že se jednalo o dvě seprátní rezervace. Na druhou stranu nechápu, proč by ho měli přebookovat z důvodu pozdějšího příletu, asi by chtělo, aby to tazatel upřesnil.

před rokem
cali
 • Přidal se před 7 lety
 • Napsal 822 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2018-03-25T11:06:21+02:00)

Také jsem pochopil 2 letenky - tedy 2 separátní lety, proto znovu říkám ne. Pokud 1 let a jen 2 BP, pak ano.

před rokem

Ano, jedna rezervace, ale dve letenky - dve ruzna cisla letu. Mozna je to jejich zamer, vi jak to s dlouhymi lety chodi. Puv plan byl takovy: (EW 0131) VRA 21:15 - CGN 11:35 - prestup - (EW 5963) CGN 13:15 - VIE 14:45. Skutecny odlet VRA 23:00 - CGN 13:10 a nova letenka z (EW 754) CGN 18:15.

před rokem
Avatar uživatele eremi
eremi

V tom případě, pokud to bylo na jedné rezervaci, nárok na kompenzaci máš.

před rokem

Tak ja to teda zkusim. Diky vsem

před rokem
cali

Nedávej to žádné agentuře, pokud to nepůjde individuálně, dával jsem tu kontakt na německého advokáta, který ti to vymůže 100% bez provize. Případně pošlu.

před rokem
Mailand

Vznikal by nárok za předpokladu, že by jej přesměrovali např. do PRG s příletem v rámci limitních tří hodin od původního plánu?

před rokem
Avatar uživatele eremi
eremi

Přesměrovat by jej mohli pouze s jeho souhlasem.

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat. Letěli jsme z Prahy na Bali, letiště Denpasar. Mezipřistání bylo v Dubaji, letecká společnost Emirates. Do Denpasaru jsme přilítli s více jak 3 hodinovým zpožděním. Nejsem si však jistá, zda v tomhle případě zde vzniká nárok na kompenzaci. Sice jsme odlétali ze země EU, konkrétně z Prahy, ale problém byl až na letu Dubaj- Bali, tedy už mimo EU. Bylo to však koupeno jako jeden let, pouze s mezipřistáním. Nikde jsem se nedočetla, zda se i na tohle kompenzace vztahuje, či nikoliv. Děkuji za odpověď. Karolína.

před rokem
Kryštof Hájek

Dobrý den, mezipřistání či přestup nikdy nehraje roli. Pokud tedy bylo vše na jedné letence, nárok na kompenzaci vzniká.

před rokem

Velice Vám děkuji za odpověď! Karolína.

Avatar uživatele michaela.absolonova
michaela.absolonova

Dobrý den,

před 14 dny jsme letěli s ukrajincema do Dubaje s přestupem v Kyjevě.Odlet z Prahy byl zpožděný cca o 3 hodiny,díky čemuž sme nestihli navazující spoj.Dostali jsme náhradní let, ale do cílové destinace jsme se dostali s 28,5 hodinovým zpožděním. Zpoždění bylo odůvodněno špatným počasím v Kyjevě.Nejde mi ale do hlavy,jak mohlo letadlo do Dubaje z Kyjeva odletět,když bylo tak špatné počasí,že se v Kyjevě nedalo přistát a pro to jsme museli čekat v Praze. Chtěla bych poradit jak postupovat,když chci ověřit skutečný důvod zpoždění odletu,na koho a jakou formou se obrátit. Předem moc díky za radu.Míša

Odpovědět
před rokem
Avatar uživatele padrino11
padrino11

Letěl jsem z Prahy do Amsterdamu s AF přes Paříž.

Po cestě na letiště mně přišla zpráva, že druhý let (CDG - AMS) byl zrušen.

Na letištní přepážce jsem si routing nechal přebookovat na dřívější přímý let s KLM a doletěl tak do AMS zbytečně o 2hodiny dříve.

Dnes se mi ozval prodejce letenek s nabídkou na vymáhání kompenzace za zrušený let.

Předpokládám, že je to bez nejmenší šance na úspěch, ale ptám se raději profesionálů.

před rokem
David Eiselt

Noo, pokud byl odlet víc jak 1 hodinu před předpokládaným odletem, tak asi ano. Viz čl. 5, odstavec c) iii).

před rokem
Avatar uživatele padrino11
padrino11
 • Přidal se před 4 lety
 • Napsal 176 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2018-03-19T23:57:53+01:00)

Dík,

koukal jsem na to a odlet byl dříve o 55 minut.

V mém případě tedy nešlo o zpožděný let, ale o rychlejší dosažení destinace.

před rokem
Avatar uživatele Petr76
Petr76

To je nějaký nepovedený trolling, že?

před rokem
Avatar uživatele padrino11
padrino11

To je realita.

před rokem
Avatar uživatele Petr76
Petr76

Za co přesně chceš být "odškodněn"? Za to, že jsi byl ušetřen nutnosti absolvovat dva lety a ještě k tomu přes CDG?

před rokem
Avatar uživatele padrino11
padrino11

To nebyl můj nápad, s tím přišel prodejce.

Ale mohli by mi proplatit alespoň účet z letištního baru v AMS - tedy alespoň to co jsem vypil za ty dvě hodiny.

Dobrý den, mám dotaz, příbuzní letěli z LAX do Prahy, přestup byl v Paříži. Letadlo z LA bylo na příletu 20 minut zpožděno a oni nestihli navazující let do Prahy. Na přestup měli mít původně hodinu, ale nakonec to tedy bylo necelých 40 minut. Když došli k přepážce, úředníci se s nimi odmítli bavit, protože před pár minutami uzavřeli nástup do letadla. Kromě mých příbuzných tam byli ještě další tři lidé, kteří měli stejný problém. Oba lety zajišťovala Air France. Situaci vyřešili u Czech airlines, kde za 10 Euro, získali dvě místa v následujícím letu do Prahy. Do Prahy tedy přiletěli téměř s dvouhodinovým zpožděním a protože nejsou z Prahy, tak jim ujeli i spoje domů. Chci se zeptat, jestli má vůbec smysl žádat na Air France kompenzaci, děkuji za odpověď.

Odpovědět
před rokem

Dobrý deň,

... vo Vašich komentároch som sa o podobnej situácii nedočítala, tak skúsim poprosiť o radu i ja.

Leteli sme cez Easyjet z Prahy do Milana (22.2. večer). Na druhý deň dopoledne (23.2.) sme pokračovali z Milana do Mexico city, cez Lufthansu. Easyjet nám ale zabudol 2 ks batožiny v Prahe. Urobila som reklamáciu ešte na letisku v Milane. Dostala som email od Easyjet, že za každý deň bez batožiny by mi mali preplatiť max 25 libier na osobu (za oblečenie a kozmetiku). Batožiny mi dorazili do Mexico city až 25.2. Budem žiadať preplatenie nejakého jedla na letisku, oblečenia a kozmetiky zakupovanej už v Mexico City. Zaujíma ma ale, či mám nárok aj na nejaké finančné odškodné. Boli sme bez batožiny 3 dni. Nejde len o preplatenie zakúpených položiek. Ide o nepríjemnú situáciu tak na letisku v Milane cez noc, tak ďalšie 2,5 dňa v Mexico city. Neustále telefonovanie na Easyjet, letisko do Prahy a v Mexico city,... , relax na dovolenke vystriedali nervy a hľadanie alternatívy na všetko. Navyše sme museli predĺžiť pobyt v Mexico city o 1 noc, lebo bez batožiny sme nemohli vycestovať ďalej po Mexiku. Na akú čiastku je prosím reálne formulovať moju žiadosť o odškodné? Tisícekrát ďakujem, Katarína

před rokem
David Eiselt

Za zpožděnou bagáž finanční kompenzace nejsou. Max pokud máte dobré cestovní pojištění.

před rokem
Avatar uživatele Petr76
Petr76

Jen tak pro zajímavost, na základě čeho chcete aby vám proplatili jídlo na letišti?

Dobrý den,

věděli byste prosím emailovou adresu, kam poslat žádost o kompenzaci na Ryanair? Našla jsem jen odkaz na formulář https://eu261expenseclaim.ryanair.com , ale ráda bych, aby to odešlo i emailem.

Děkuju.

před rokem
David Eiselt

Taková možnost neexistuje. Tohle je oficiální formulář, email nic neřeší.

před rokem

Aha, děkuju za informaci, jdu vyplnit formulář.

Dobry den,

nemate nekdo zkusenost se zpozdenym letem z Dubaje do Prahy pres flydubai? Letenky byli koupene pres Studentagency. Letime s Emiratama, takze podle mne by to meli resit Emiraty nebo nekdo ze studentagency. Let je zpozden o 12 hodin a budeme travit noc v Dubaji a letet az druhy den odpoledne. Nevite zda mame narok na hotel, popr. jinou kompenzaci? dekuji moc za odpoved. Katarina

před rokem
David Eiselt

Musíte řešit s aerolinkou na místě. Bohužel nevím, jak se k tomu postaví – nutnost cokoliv poskytnout nemají.

před rokem

Ahoj Davide,

dekuji moc za reakci, omlouvam se,ale spatne jsem se vyjadrila. Flydubai nam presunula let o 12 hodin oproti puvodnimu letu. Je tam moznost nejake kompnezace? Zatim jsem zjistila jen to,ze bud muzeme let zrusit nebo najit jiny. Dekuji moc,

Katarina

před rokem
David Eiselt

Musíte se dostavit na letišti k přepážce Emirates nebo flydubai – co bude poblíž. A tam žádat alespoň o hotel z důvodu změn z jejich strany. Kvůli tomu, že se jedná o let do EU, nikoliv z EU, nelze uplatnit výše popsanou legislativu a SAE nic podobného nepřikazuje. Takže vše je na vůli daných aerolinek.

před rokem

Dekuji moc za odpoved :) vyzkousime to a uvidime jak budou ochotni.

Avatar uživatele Daniel
Daniel

ahoj. dneska jsme měli večer odletět z Ryanair do Edinburghu, vzhledem k Emě let zrušen.. je mi jasné že na refund právo nemám, ale můžu někde žádat proplacení nákladu na ubytování, které propadne...? a ještě jedna otázka k Ryanair - máte zkušenost, že v podobném případě by Vám přebukovali let třeba až za měsíc (když nechcete vrátit peníze za letenku a letět jindy) a ne hned na další let...?

před rokem
Avatar uživatele eremi
eremi

Propadnuté náklady na ubytko Ti neproplatí, myslím, že za měsíc Tě přebookujou, když jsem něco takovýho řešil, tak myslím říkali, že max 6 týdnů později...

před rokem
Avatar uživatele Daniel
Daniel

tak to zkusím na duben..dám vědět.. dík

před rokem
Avatar uživatele Daniel
Daniel

tak nic - že pouze 7 dní (což je příští let...), taky si myslím, že by je to moc nestálo...navíc když to není naší vinou..

před rokem
Avatar uživatele eremi
eremi

Souhlas, tohle je docela výdrb, tak si nech vrátit prachy a kup sám, kdy potřebuješ, předpokládám ale, že jsi to měl za pár korun a ten termín kdy bys chtěl letět už je celkem drahej, co?

před rokem
Avatar uživatele Daniel
Daniel

přesně tak... ale ten ryanair v tom asi moc nechápu.. trocha vstřícnosti by je asi nezabila...

Avatar uživatele Valentýna
Valentýna

Dobrý den, měla bych dotaz jestli do této kategorie o zažádání refundace (mám-li se nějak připravit před případným stresem) také patří Ukraine Airlines, letím s nimi lowcostem (2 letenky) Praha-Kyjev-Dubaj a na zpáteční cestě mám v Kyjevě na přestup čas 2:15.

Děkuji pěkně za informaci.

před rokem
David Eiselt

Neřadí a není důvod se jakkoliv stresovat. Přestoupit stihnete za 30 minut.

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda mám nárok na odškodnění v případě zrušení letu z důvodu špatného počasí. Nejbližší let, který nám byl nabídnut byl až po týdnu, a tak jsme si nechali let přesunout. Máme i přesto nárok na odškodnění?

Děkuji

před rokem
Kryštof Hájek

Dobrý den, finanční nárok při špatném počasí nevzniká, pouze nárok na občerstvení, případně hotel v případě, že ke zrušení letu dojde během vaší cesty.

Hezký den, prosím o radu. V pripade, že Vám společnost odepře nástup na palubu z důvodu kapacity a je schopna zajistit let až následujícim spojením a v důsledku této skutečnosti dojde k určite finanční újmě (zmeškaný kurz za 1500€), nese za toto letecká společnost odpovědnost a lze se domáhat i proplacení této újmy, která vznikla v důsledku toho, že byl odepřen nástup do letadla? Děkuji za názor

před rokem
David Eiselt

Bohužel. Maximální výše kompenzací je uvedena výše, dle délky letu.

Máte někdo zkušenosti s vyplácením odškodného za zpoždění letu u ČSA? Proběhlo to bez problémů? Jak dlouho to trvalo?

před rokem

Také by mne zajímalo. Reklamoval jsem let před měsícem a zatím žádná odpověď. Mají ze zákona nějaký limit?

před rokem
David Eiselt

U ČSA to bude teď horší, co je koupil Travel Service... Ten se obecně staví arogantně ke svým zákazníkům.

před rokem

Žádala jsem o kompenzaci za zpožděný let o 6 hodin Travel service loni v září (vše jsem poslala doporučenou poštou a v listopadu ještě jednou elektronicky) a odpověď do teď žádná. Možná je to blbost ale mám trochu podezření ,že si tam z toho někdo z personálu udělal byznys.Pokud si jednotlivec požádá sám za odškodnění tak ignorují ale pokud to zadáte nějaké společnosti, která se tím zabývá a bere si procenta z vymožené částky vždy uspějí.Postup jak vše zadat je stejný pro všechny.To je trochu divné ,že.

Dobrý den, mám otázku - pokud jsem měl zpožděný let o více jak 3 hodiny, na který jsem navíc nebyl z důvodu kapacity letadla (menší letadlo než původně plánované) připuštěn a letěl jsem tak až následující den, tak jestli mám nárok pouze na 1 refundaci za zpožděný let nebo na 2 refundace za zpožděný let + odepření nástupu na palubu? Děkuji za odpověď.

Odpovědět
před rokem
Avatar uživatele Martas6
Martas6

Dobrý den,

mám prosbu ohledně náhrady za zpoždění letu. Jedná se o let z Tampy do Prahy s přestupem v Curychu, kdy celkové zpoždění bylo 5hodin a 15minut. Letenka byla vystavena společností Swiss air, nicméně první segment z Tampy do Curychu byl operován společností Edelweiss a druhý segment z Curychu do Prahy byl operován přímo společností Swiss air. Když jsem se obrátil s žádostí o náhradu za zpoždění letu na Swiss air, tak mě odkázali na Edelweiss. Je tento postup správný? Nebo se jen snaží vykroutit z povinnosti? Předem děkuji, Brož Martin

Odpovědět
před rokem

dobrý den,v pátek neteř odlítali z Wídenského letiště do Madridu,,let měl zpoždění víc jak 7 hod,,údajně si posádka musela více odpočinout,, domáhát zpětně kompenzaci za zpoždění se má u letecké společnosti?vše je nafoceno jak při odletu z letiště tak i tabule při příletu v Madridu....poradí někdo online formuláře? děkuji

Odpovědět
před rokem

Dobrý den, žádám o odškodné za opožděný let (o více jak 2 hodiny) Praha -Burgas - Travel. Na mojí žídost nikdo nereagoval až po podání stížnosti od Úřadu civilního letectví mi nabídli smírčí urovnání v hodnotě 3000,- na osobu. Mám to vzít? Díky.

Odpovědět
před rokem

Ahoj. Chtěl bych letět z Lisabonu do Malpensy (TAP) a z Malpensy do Prahy (Easyjet). Je to přestup mezi terminály 1 a 2 a mám na přesup 1:10. Je to reálné? A co se stane, když to nestihnu? Druhá letenka propadne? Nebo mi Easyjet nějak vyjde vstříc a nacpe mě do dalšího letadla.? Mě ten dotaz přijde hloupý, ale nikde jsem nenašel jak to funguje.

před rokem

Stihnout se to dá. Ale stačí malé zpoždění prvního letu a jste v háji. Gate se uzavírá většinou 20-30 minut před odletem, takže reálně moc času nemáte. Sice většinou při odletu bývá také zpoždění, ale spoléhejte na to, když by se to zrovna hodilo :-) Jelikož máte letenky od 2 různých společností, druhý let by vám propadl, zaplatíte si znovu a cena bude pravděpodobně vyšší, než původní. Tak krátký přestup bych bral jen v případě, že si koupíte letenku od jedné společnosti (jako jeden let z Lisabonu do Prahy). Potom v případě nestihnutí při přestupu se o vás společnost nějak postará. Případně třeba kiwi.com nabízí něco jako garanci přestupu (i mezi více aerolinkami). Víceméně je to pojištění, kdy v případě problému vám zajistí náhradní let. Osobní zkušenost ale nemám.

Dobry den, mel bych dotaz na nasledujici situaci. Letel jsem s Austrian Praha-Viden, Viden-Budapest. Praha-Viden v pohode, Viden-Budapest byl zrusen let kvuli technicke zavade na letadle. Nahrada byla pristavenym autobusem misto letadla (cc.2,5 hodiny jizdy+hodina reseni). Da se za tuto situaci neco kompenzovat?

Dekuji

před rokem
Kryštof Hájek

Dobrý den, záleží, kdy jste dosáhli cílové destinace, tedy Budapešti. Pokud více než 2 hodiny po plánovaném příletu, pak se samozřejmě na vás vztahuje kompenzace ve výši 250 €. Zrovna Austrian vyplácí rychle, stačí jim napsat e-mail.

před rokem

Zpoždění na PŘÍLETU musí být nad 3 hodiny (nikoliv 2, jak je uvedeno v předchozí odpovědi), aby byl nárok na 250€. Při zpoždění nad 2 hodiny u ODLETU máte nárok na občerstvení na letišti, ale jeho výška stačí tak na nejlevnější bagetu.

před rokem

Dekuji za odpovedi. Zpozdeni jeste zkontroluji. Nicmene obcerstveni na cestu v podobe housky a jablka jsme dostali :-)

Dobrý den, chtěl by jsem se zeptat. Minuly týden jsem letěl z NYC do Prahy s přestupem v Oslu. Letenky jsem kupoval přes webový portál GoToGate(obě letenky naráz). Let byl v obou případech proveden

společnosti Norwegian. Z NY do Osla byl náš let zpozdeny o 6,55h a z Osla do Prahy o 4h. Důvod zpoždění byl v obou případech technický problém letadla. Z Osla do Prahy jsme museli dokonce nouzově přistát a měnit letadlo. Že mám nárok na finanční kompenzaci podle 261/2004 na let z Osla do Prahy jsem se z vašeho webu dozvěděl. Ale před pár dny mi GoToGate napsal email, že mohu přes jejich webové stránky zadat o kompenzaci za let NY-Oslo ve výši €390. Jaké jsou prosím nařízení o finančních kompenzacich na lety mezi USA a Evropou? Mohu si o kompenzaci žádat sám? Předpokládám, že pokud budu žádat přes web GoToGate, tak si z mé kompenzace vezme nemalé procento. Předem moc děkuji za odpověď.

před rokem
David Eiselt

Dobrý den Luboši, máte nárok na 600 € za osobu. Gotogate vám už nabízí poníženou částku :) což je víc, než kdybyste i využil námi doporučovanou agenturu (ta si bere 25 %, tedy pro vás 450 €).

Avatar uživatele major007
major007
 • Přidal se před rokem
 • Napsal 1 komentář
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2017-11-14T21:44:05+01:00)

Dobrý den,

mám jeden problém, cestoval jsem z Bratislavy do Girony, letadlo mělo odletět ve 14:40, ale kvůli technické závadě mělo zpozdění, odletěli jsme ve 20:05, tudíž nárok na kompenzaci mám, vyplnoval jsem formulář od ryanairu (https://eu261expenseclaim.ryanai...73fa8b6f32), ve druhé části formuláře, po požadováno abych vyplnit za hotel, stravu a pití - žádné nebyly, dostali jsme vouchery. Jakou variantu mám zaškrnout, (Použili jsme alternativní let od společnosti Ryanair, Zarezervovali jsme si let s jinou leteckou společností, Tohoto přerušeného letu společnosti Ryanair jsme se nezúčastnili, a požadujeme vrácení peněz), abych mohl formulář odeslat, jelikož mě to nechce pustit přes náhrady hotelu, pití a jídla, protože tam nemám vyplněnou částku? Děkuji za podporu

před rokem

Formulář jsem vyplňoval zhruba před měsícem a je fakt, že je trochu zmatečný. Nicméně jsem vyplnil částku 800€ (2x400€ u letu nad 1500km) na konci u jiných nákladů (taxi,...) a to samé u celkové částky (poslední položka). Nicméně je důležité přidat průvodní dopis, kde napíšete i bankovní spojení. Jiné doklady jsem nepřikládal. Vyřízení u Ryanairu bylo nakonec bleskové. E-mail s přiznáním kompenzace přišel ten samý den a peníze na účtu byly za 9 dní (psali do 10 pracovních dní). Takže spokojenost.

Dobrý den, mám jeden problém, letěl jsem minulý týden z Bratislavy do Girony, let měl plánovaný odlet ve 14:40, díky zpoždění (technická závada) jsme odlétali ve 20:05, tudíž nárok na kompenzaci mám nárok, vyplňoval jsem na stránkách Ryanairu (https://eu261expenseclaim.ryanai...8e7ceea764) nárok na proplacení výdajů, ale mám problém s odesláním formuláře, protože mě systém nepustí,jelikož tam nemám vyplněnou částku za ubytování atd. Žádné hotelové výdaje jsme neměli, můžete mi prosím poradit jakou variantu v tomto formuláři zakškrnout, aby šel formulář odeslat?

Odpovědět
před rokem

Letěla jsem asi před rokem z Berlína do Porta a zpátky, let zpátky byl zpožděný cca o 3,5 hodiny. Zadala jsem případ včetně letenek a fotek na VašeNároky hned po návratu. Rok se to táhlo, Ryanair prý nereagoal na předžalobní výzvu, teď mi od VašeNároky došla zpráva, že vzhledem k tomu, že let nebyl z ČR a oni nemají spolupracující právníky v Německu, nemůžou podat žalobu a tedy s tím nic dělat. Jaké mám teďka možnosti? Nemáte s tím někdo zkušenost?

před rokem
David Eiselt

Dobrý den Dášo, zkuste podat reklamaci ještě jednou sama přímo u Ryanairu. Za poslední rok dost změnili přístup a snaží se vyplácet. https://eu261expenseclaim.ryanair.com/

Dobrý den. Mám dotaz.V srpnu jsme letěli z Prahy do Monastiru s leteckou společností Tunis Air přes cestovní kancelář Blue Style.Letadlo mělo zpoždění 7. hodin. Nechala jsem si vystavit potvrzení o zpožděném letu a reklamovala jsem toto zpoždění u cestovní kanceláře. Tato cestovní kancelář mě odkázala na leteckou společnost.Letecká společnost mi napsala, že toto zpoždění letu musím reklamovat u cestovní kanceláře.Když jsem se se znovu obrátila na cestovní kancelář Blue Style, tak mi napsali, že neví, že by to měli vyřizovat oni a od té doby dělají mrtvého brouka.Co stím? Mám se obrátit na právního zástupce, nebo na ČOIku? Děkuji a přeji hezký den.Jitka Vrbková

před rokem
David Eiselt

Dobrý den, odškodnění musíte řešit přes leteckou společnost, nikoliv cestovní kancelář. Pokud odmítají hradit nároky, je nutné řešit skrze agenturu.

Ahoj, my měli na konci září zpožděný let do Milána o 4h22min s EasyJet kvůli technické poruše letadla. Žádali jsme přes formulář přímo na webu EasyJet, po 6 dnech nám napsali, že náš nárok přijímají a po dalších 6 dnech přišlo 250 Eur za každou osobu :-) Žádná právní agentura v tomto případě nebyla potřeba.

Odpovědět
před rokem
Avatar uživatele brichta
brichta

Dobrý den,

včera jsem cestoval s