Průvodce aerolinkou

Letecká společnost TAP Portugal

Hledáš rozměry zavazadel, možnosti odbavení nebo služby za letu?
Projdi si průvodce, který tě na cestu připraví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

O aerolince TAP Portugal

Národní a největší portugalská aerolinka a člen Star Alliance má své sídlo v Lisabonu, ale velký počet letů provozuje i z Porta. Mezi leteckou veřejností je známá pod hanlivou přezdívkou „TAP – „Take Another Plane“ („Leť jiným letadlem“), v posledních letech se etablovala jako běžná moderní aerolinka a příjemná alternativa pro lety západním směrem.

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek

Letenky

TAP nabízí levné letenky především do Brazílie, kde má velmi hustou síť, ale často se objeví i nabídky výhodných letů na Floridu do New Yorku, Afriky a samozřejmě také do Portugalska, na Madeiru a Azory. 

TAP provozuje přímé linky Lisabonu do Prahy, Berlína, Mnichova i Vídně. Standardní cena letenky z Prahy do Lisabonu činí asi 4.500 až 5.000 Kč za zpáteční cestu, poslední dobou se však objevují i levnější letenky s cenami pod 4.000 Kč mimo hlavní sezonu.

Po změnách tarifů od 1.9.2017 bývá TAP většinou nejlevnější variantou letů na dálkových letech, pozor však na to, že není zahrnuto odbavené zavazadlo! Viz níže.

Najdi nejlevnější letenky

Zavazadla

Jeden kus příručního zavazadla o rozměrech 55 x 40 x 20 cm a hmotnosti 8 kg je vždy zdarma. Malý osobní předmět o velikosti 40 x 30 x 15 cm si můžete vzít s sebou navíc bez poplatku.

Odbavené zavazadlo od 1.9.2017 není zahrnuto ani na dálkových linkách v rámci nejlevnějšího tarifu Discount. Je nutné zavazadla dokoupit za nekřesťanské poplatky ve výši 65 € za směr. V některých případech vyjde levněji zakoupení dražší letenky s TAP Portugal v tarifu Basic, kdy je zavazadlo v ceně.

Na linkách po Evropě stojí dokoupení zavazadla do 23 kg 30 € za jeden směr.

Zavazadlo vždy dokupujte online na webu TAPu, ceny na letišti jsou cca 2x vyšší.

Tarify Basic a vyšší odbavené zavazadlo zahrnují – jednoduše si rozklikněte konkrétní let ve výpisu letů a zjistíte, zda je nebo není zavazadlo zahrnuto.

Odbavení

Odbavení na přepážce na letišti je zdarma, standardně začíná 2–3 hodiny a končí 30 minut před odletem, v případě dálkových letů může končit i hodinu před odletem.

Online se můžeme odbavit 2–36 hodin před odletem (u letů do USA 24 hodin) a palubní vstupenku vytisknout doba nebo v kiosku na letišti nebo stačí mít boardingpass v mobilu, ukážete jen čárový kód.

Přestup

Od 30.1.2018 je níže uvedená služba hotelu zdarma zrušena.

Pokud letíte do zámořských destinací (Afrika, Jižní a Severní Amerika), máte mezi přestupy více než 8 hodin a mezi tím není žádný dřívější let, je možné zažádat o hotel zdarma při přestupuOd 1. dubna 2017 však nevzniká na hotel nárok automaticky a vyhovění žádosti je závislé na dostupných kapacitách hotelů na danou noc (vyžádejte si službu přes nás ihned po zakoupení letenky)

Služby během letu

Občerstvení nebo teplé jídlo (při dlouhých letech) máte zdarma vždy, u kratších letů jsou zdarma nápoje a malá bagetka.

U dálkových spojů je navíc k dispozici osobní obrazovka se zábavním systémem.

Výběr místa v letadle je zpoplatněný částkou 10 až 15 € na evropských trasách, resp. 25 € na mezikontinentálních, a to i při online odbavení. Pokud si místo nezakoupíte, bude vám systémem náhodně přiděleno zdarma.

Za 15 € lze dokoupit vstup do VIP salonku v Lisabonu, kde máte k dispozici zdarma občerstvení a sprchy (poplatek se platí za ručník a toaletní potřeby).

51 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Dobrý den chtěla bych se zeptat na jednu otázku mám koupenou letenku z Prahy do Lisabonu a z Lisabonu do Miami a chci se zeptat v Praze mi vystaví palubní lístek do Lisabonu.a nebo Lisabonu si budu řešit druhy palubní lístek do Miami nebo mi to vystaví všechno v Praze dekuji liscinska

před 2 dny
Kryštof Hájek

Dobrý den, v Praze vás odbaví až do Miami, pokud nemáte v Lisabonu přestup přes noc.

před 2 dny

Takže letenku dostanu už v Praze až do Miami? V Lisabonu nemám přestup přes noc. Děkuji

před 2 dny
Kryštof Hájek

Ano, odbaví vás v Praze až do Miami.

před 2 dny

Děkuji za pomoc

Dobrý den,

zakoupila jsem 9 letenek u TAPu v nejlevnějším tarifu discount a u jedné letenky přidala odbavené zavazadlo, suma za ně se mi následně načetla do výsledné částky. Při placení ovšem vždy zmizela, zkoušela jsem to asi pětkrát. Nechtěla jsem přijít o výhodnou nabídku, zaplatila jsem tedy letenky bez zavazadla s tím, že zavazadlo dokoupím později. V rezervaci se mi objevilo:  Extra Baggage - 1x first baggage - Fee may apply, already paid CZK O.OO. Znamená to, že mi zavazadlo naúčtují později? Pokoušela jsem se také v sekci Manage booking zavazadlo znovu přidat - lze dokoupit sedadla, speciální asistenci. ale ať dělám, co dělám, zavazadlo tam nedostanu... Nevíte, co s tím? mockrát děkuji, Lucie

Odpovědět
před 8 dny

Rezervoval jsem si letenky s dostatečným předstihem u Gotogate s TAP z Prahy do Lisabonu a zpět v termínu 1.2.2019 tam a 5.2.2019 zpět . Před pěti dny mi přišel mail od TAP, že se mi posouvá zpáteční let o den, tzn. 6.2.2019. V našem případě to však nelze akceptovat, neboť máme zaplacené ubytování do 5.2. a 6.2. už musíme být v práci. Na TAP mi sdělili, že celou věc musím řešit s prodejcem, tedy Gotogate. Napsal jsem tedy( samozřejmě v angličtině) mail, že očekávám v tomto připadě pomoc. Jaké jsou mé možnosti? Např. storno letenek a hledání jiných možností? Děkuji!

před 17 dny
cali

Tak hlavně jsi ve spárech G2G... Možnosti samozřejmě jsou, ale myslím ti ukážou, zač je v Pardubicích perník, protože určitě máš letenku bez jejich placeného supportu. Tedy požadovat a obrnit se trpělivostí.

před 17 dny
Kryštof Hájek

Storno letenek bude obávám se možností jedinou. TAP obvykle vytrvale odmítá přebookovávat na jiné aerolinky a agentury jako gotogate s tím samozřejmě nic neudělají. A jak říká Cali, doufat, že gotogate budou vůbec komunikovat (kromě toho se asi nevyhnete poplatku 700 Kč, kterou si G2G a podobní účtují při každé změně, která v letence proběhne, nehledě na to, kdo jí způsobí).

před 17 dny
Anežka Hodinová - Spurná

Další možnost je se změnou nesouhlasit a vše řešit až na přepážce při odletu, popřípadě až po odletu tam. V tomto případě se to již neřeší přes prodejce, ale přímo s dopravcem a vyhneš se tak poplatkům co si účtuje G2G.

Přidat odpověď
před 17 dny

Dobry den,mam koupenou zpatecni letenku na Floridu...v CR jsem dostala stenatko,ktere bych si rada odvezla s sebou na Floridu.Prepravuje tato spolecnost pejsky a jak mam postupovat,kdyz uz mam letenku koupenou pouze pro sebe.Dekuji za odpoved.

před měs

Dobrý den, mám letenku discount. Platí pro mne bezplatné palubní zavazadlo 8 kg a kabelka? Trochu jsem znejistěla při čtení pokynů. Díky Ehrlichová

před 2 měs
Kryštof Hájek
 • Přidal se před 2 lety
 • Napsal 2495 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2018-11-14T18:14:42+01:00)

Dobrý den, příruční zavazadlo je zdarma vždy, v každém tarifu.

Přidat odpověď
před 2 měs

Dobrý den, v dubnu jsem přímo přes TAP Portugal zakoupil letenky Praha - Dakar s přestupem v Lisabonu, odlet 18.12019. 6:00, platba kartou v pohodě, e-tikety v mejlu, vyřízeno, cesta se blíží, tak jen tak ze zvědavosti kouknu na Manage Booking a ejhle, odlet posunuty o den dopředu, na přestup najednou den a půl, misto jedné hodiny, dva lety zruseny, bez jekehokoliv upozornění , je tohle normální postup? Kdy by mi jakodali vědět, že se něco změnilo? Díky za odpověď

před 3 měs
Kryštof Hájek

Dobrý den, oni by vám nejspíš dali vědět minimálně víc než 14 dní dopředu, aby se vyhnuli placení kompenzace. U TAPu jsou změny časů relativně častou záležitostí.

Přidat odpověď
před 3 měs

Jak lze dokoupit zavazadlo? Muze mi prosim nekdo napsat konkretni postup? Na strankach TAP jsem tu moznost nikde nenasla. Na strance s informacemi o zavazadlech jsem po kliknuti na "Dokoupit zavazadlo" byla presmerovana na detail sve rezervace, tak jsem nasla jen moznost "Additional services", ale tam zavazadlo neni. Jen Seat a Assistance. Ani nemuzu nikde ze sve rezervace vycist, jestli je to ta nejlevnejsi varianta nebo vyssi, kde je zavazadlo v cene. Dekuji za pomoc!

před 4 měs
cali
 • Přidal se před 6 lety
 • Napsal 631 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2018-09-26T22:09:32+02:00)

Zkus to obráceně, tedy přihlaš se do své rezervace, tam když rozklikneš Additional services, je tam Seat a hned pod tím Extra Baggage. Zavazadlo 27,-EUR one way. Což je celkem dost...

edit: Teď jsem zkoušel https://imgup.cz/image/LKIp

Přidat odpověď
před 4 měs

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, zda je možnost změnit jméno na letence? Byť už za nějaký poplatek... A nebo je potřeba koupit novou letenku? Děkuji.

před 5 měs
Liborek
 • Přidal se před 5 lety
 • Napsal 105 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2018-08-20T16:29:25+02:00)

Nejde. Ale můžete mít nárok na refundaci části nebo plné ceny původní letenky při jejím zrušení (podle knihovací třídy letenky).

před 5 měs
Kryštof Hájek

Dobrý den, u TAPu měnit jméno nelze ani za poplatek.

před 5 měs
Liborek

Ještě tedy záleží na okolnostech, drobné úpravy jmen (překlepy a pod) a také změnu jména po sňatku/rozvodu TAP umí. Blíže by vám řekl prodejce nebo kontaktujte aerolinku.

Přidat odpověď
před 5 měs

Dobrý den, mám zakoupenou zpáteční letenku do USA s datumem návratu 20.9., nyní jsem už ve Spojených státech a potřeboval bych datum zpátečního letu posunout na konec srpna/začátek září, jak mám postupovat a kolik orientačně bude stát změna letenky?? Děkuji za odpověď

před 7 měs
Avatar uživatele richard.pastorek
richard.pastorek

Kontaktujte prodejce, proste u koho ste koupil letenky..

Přidat odpověď
před 7 měs

Zdravím, před dvěma měsíci jsem zakoupil letenky přímo přes web TAP Portugal z Lisabonu do Londýna. Zaplatil kartou. Dodnes mi přišel pouze email s rezervačním kódem. To bude stačit? Není to jako třeba u ČSA, že příjde do emailu elektronická letenka? Takže příjdu v Lisabonu k přepážce svého letu, ukážu pas a oni už si to vyhledají? Díky

před 7 měs
Kryštof Hájek

Dobrý den, ano, to bude stačit. Svoji rezervaci si můžete zkontrolovat na webu TAPu (pod záložkou Manage Booking), pokud je jako potvrzená, je vše bez problému.

Přidat odpověď
před 7 měs
Avatar uživatele padrino11
padrino11

Má smysl připisovat míle u UIA tarif T k TAP Portugal?

Nahromadilo se mi u nich asi 10 letů a ty míle stejně nejdou připsat jinam.

před 7 měs
Kryštof Hájek

Tak lepší někam než nikam, ale smysl to mít nebude stejně vůbec žádný :D

Přidat odpověď
před 7 měs

Dobrý den, mám koupenou letenku z Prahy do Lisabonu na 26.6.2018 s celou rodinou. Nemáme přikoupena normálně odbavená velká zavazadla, povezeme si každý pouze palubní zavazadlo (malý kufr). Chtěla bych se zeptat, zda je možné si v této situaci na palubu vzít i menší příruční zavazadlo v podobě nějakého batůžky či kabelky?

Moc děkuji za odpověď.

před 7 měs
Kryštof Hájek

Dobrý den, vše je popsáno výše v sekci "Zavazadla" ;)

před 7 měs

Ptám se, protože jsi nejsem jista zda jsem to pochopila správně. Malým osobním předmětem je tedy myšleno malé zavazadlo navíc k palubnímu kufru.

před 7 měs
Kryštof Hájek

Ano, přesně tak.

Přidat odpověď
před 7 měs

Dobrý den, včera jsem se vrátil z Lisabonu a letěl jsem s TAP. Cesta tam 1 hodina zpoždění a cesta zpět 1,5 hodiny zpoždění. Počítejte i s tím, že se to může stát i vám.

před 8 měs

TAP PORTUGAL jedna z nejhorších národních leteckých společností Evropy! Zpoždění letů do Lisabonu je skoro na denním pořádku, zavazadla doručená se zpožděním třeba i 3 dnů. Nebavím se o jednom případu, ale rovnou o 8, které se v poslední době skutečně stali. Výjimkou nebylo ani 10 hodinové zpoždění do Lisabonu, nárok na odškodnění v nedohlednu, společnost ani po 3 výzvě právníka zatím nereagovala. Je to již 4 měsíce. Létám velmi často a s touto společností mám ty nejhorší zkušenosti. Bohužel do některých oblastí se jinak než s TAP nedostanete. Dokonce i v business class na dlouhých letech do Afriky, společnost nabízí za nemalé peníze sedačky economy class, navíc s velmi ubohým servisem.

Přidat odpověď
před 7 měs

Dobrý den,

chceme letět na Azorské ostrovy z Prahy s přestupem v Lisabonu, kde máme čas na přestup 55 minut. Máte zkušenosti, zda je možné přestup stihnout? Zavazadla v Praze necháme odbavit do cílové destinace, nebudeme je tedy v Lisabonu vyzvedávat. Let je se společností TAP.

Moc děkuji za odpověď.

před 8 měs
Kryštof Hájek

Dobrý den, pokud takový přestup aerolinka nabízí, samozřejmě stihnout lze. Lisabon není velké letiště, bude to v pohodě :) A když se první let zpozdí, TAP se o vás musí zadarmo postarat (náhradní letenka, případně ubytování se stravou...)

Přidat odpověď
před 8 měs

Dobry den,

Objednal som letenky s TAP cez mytrip.com, na oktober 2018, lety Praha - Lisabon - Madeira a spat. 2 dni dozadu mi z mytrip prisiel email, ze, menia casy 3 zo 4 predmetnych letov a to tak, ze odlet spat z Lisabonu do Prahy nie je mozne fyzicky stihnut - pretoze odlet z Lisabonu do Prahy posunuli o 3h skorej predtym, nez vobec budeme mat sancu nastupit na Madeire do lietadla smer Lisabon.

V emaile su uvedene iba 2 moznosti, a rozhodnut sa vraj musime do 10 dni (2dni su uz v tahu), a to: akceptovat navrhnute zmeny, co je proste BS, nie je to mozne v ramci nasho casopriestoroveho kontinua stihnut...alebo zaplatit zlodejsky poplatok 70 libier, a mat moznost bavit sa ich reprezentantom, ktory vraj moze pomoct.

Vopred velka vdaka za radu, ako sa da z tejto situacia dostat.

před 8 měs
Kryštof Hájek

Dobrý den, bohužel asi nijak, aneb úskalí rezervace přes podobné weby. Jedinou možností je zkusit kontaktovat přímo TAP, ale na 99% vás odkážou opět jen na Mytrip...

před 8 měs

A sakra. Dakujem kazdopadne za odpoved, skusim sa ozvat TAP.

Přidat odpověď
před 8 měs

Dobrý den, dne 13.5.2018 jsme si zakoupili letenky přes společnost Tripsta u TAP Portugal. Konkrétně let z Newarku(New Jersey, USA) v 18:15, s datem 9.12.2018 s příletem do Lisabonu v 6:00 a odtud se stejnou společností s odletem ve 13:15 do Prahy. Doba přestávky činila 7 hodin a 15 minut. Dnes, 30.5., jsem obdržel e-mail od společnosti Tripsta, ve kterém je oznámena změna času u našeho odletu z Lisabonu a to na 7:05, což pro nás znamená, že máme na přesun mezi terminály + případné odbavení jen 1 hodinu a 5 minut. Chtěl bych se zeptat, zda-li je možné tento přesun stihnout a jestli je potřeba se nechat znovu odbavit v Lisabonu, respektive, zda je nějaká šance získat od společnosti nějaké alternativní řešení? Děkuji.

před 8 měs
Kryštof Hájek

Dobrý den, v Lisabonu se odbavovat nemusíte, přestup se určitě stihnout dá a i kdyby třeba první let měl zpoždění a vy jste nestihli, TAP se o vás postará. Jen se po výstupu z letadla nikde nezdržujte a snažte se být u imigrační kontroly první. Jsou tam ale klasické automatické přepážky pro EU pasy, takže by zdržení nemělo být tak velké.

před 8 měs

Moc Vám děkuji pane Hájek a přeji příjemný zbytek dne!

Přidat odpověď
před 8 měs

Dobrý den,

podařilo se tady někomu přidat 1 zavazadlo na odbavení? Zakoupila jsem přes Pelikána letenku na Azorské ostrovy s tím, že si dokoupím kufr později. A ejhle, na webu TAP Portugal dokoupit nelze a Pelikán mi oznámil, že zatím ta možnost nebyla online umožněna... Tak tomu moc nerozumím.... Nechce se mi platit na letišti 2x tak dražší poplatky než inzerují online.... Máte s tímhle problémem někdo zkušenosti?

Známé takto zavazadlo odbavili na letišti bez poplatku, jakoby se nechumelilo... ale zas se s tím nedá počítat jako se samozřejmostí..

před 8 měs
David Eiselt

Samozřejmost to určitě není, však kvůli tomu je zpoplatněno. Letěla v dražším tarifu, který má již v ceně. Pelikán ať se snaží, jde to normálně.

před 8 měs

Dobry den,

bohuzel momentalne resime stejny problem....potrebujeme pridat zavazadlo do podpalubi a nejde to. Rovnez pres Pelikana.

Nejaky postup, jak situaci resit? Nebo to lze opravdu az na letisti za vysoke poplatky?

Přidat odpověď
před 6 měs

Dobry den,

poprve letim s Air Portugal do Lisabonu, letenku jsem kupovala pred cca ctyrmi mesici. V prvnim potvrzujicim mailu byl cas odletu z Prahy, který jsem zabukovala, pak v dalsim jiz odlet o dvě hodiny pozdeji. Cestuji letecky celkem casto po Evrope a toto se mi nikdy nestalo. Zajimalo by mne, zda ma letecka spolecnost vubec na toto pravo ci ne? Ponekud mi to nabouralo dalsi plany...

Dekuji.

před 9 měs
Kryštof Hájek

Dobrý den,

letecká společnost má právo na jakoukoliv změnu v letovém řádu. Jen by vám měla nabídnout případné zrušení letenky a vrácení peněz. Do dvou hodin změny by navíc ani nebyl nárok na případnou kompenzaci, i kdyby přišla změna méně než 14 dnů před odletem.

Přidat odpověď
před 9 měs

Dobrý den, máme letenku do Lisabonu Galileo reference S33W8E na 30/4/2018 pouze s příručním zavazadlem 8 kg. Zajímalo by mě, zda mohu mít na držadle kufříku o rozměrech 55x40x20 cm nasunutý v obalu notebook. Děkuji. Zdraví A.Pech

před 9 měs
Kryštof Hájek

Ano, můžete. Notebook klidně lze vzít i jako samostatné zavazadlo, viz výše.

Přidat odpověď
před 9 měs

Dobrý den,

před několika měsíci jsem si koupila letenky do Lisabonu s odletem v 18.40. Několik dní před odletem mi přišla nabídka k vydražení lepších letenek (your current flight itinerary is eligible for an upgrade to executive class). Při tom jsem zjistila, že najednou je čas odletu v 19.35, tedy téměř o hodinu později, aniž mě někdo upozornil. Moje otázka možná hloupá je, ale přesto bych se chtěla zeptat, zda je to běžný postup. Děkuji.

před 9 měs
David Eiselt

Dobrý den Světlano, běžný postup to rozhodně není. Záleží, kde jste si letenky kupovala – prodejce má povinnost vás o změnách informovat.

Každopádně se krom nepříjemnosti nedá s posunem času nic dělat, neboť je to v rámci hodiny.

Přidat odpověď
před 9 měs
Avatar uživatele

Nechceš klikat? Přidej se mezi nás! (pokud nejsi robot)

Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 7 měs
Navrhni úpravu