Porto

Letiště Porto Francisco de Sa Carneiro

O letišti

Zhruba 13 km severně od druhého největšího portugalského města se nachází letiště „Francisco Sá Carnerio“, které je významným uzlem pro Ryanair, ale i easyJet a TAP. Z Porta se dá přímo doletět do většiny měst západní Evropy, ale i do vzdálenějších destinací v Americe nebo Africe.

Jediný terminál letiště je moderní a poměrně velký, ale orientace není složitá. Odlety jsou v 1. patře, zatímco přílety jsou umístěny do přízemí.

Letiště můžete využít celých 24 hodin, kde je bez restrikcí přístupná veřejná i tranzitní zóna.

Oficiální stránky letiště jsou www.ana.pt

IATA Kód
OPO
Aktuální počasí
11.8 °C
Místní čas
10:54 (-1)
Vzdálenost z ČR
2024 km

Letenky

Porto je významným uzlem pro nízkonákladové aerolinky s přímými lety do všech významných evropských měst, ale i do USA či Afriky. Letiště Porto má přímé spojení i se střední Evropou.

Z Prahy využijete přímé linky společnosti easyJet, která nabízí ceny zpátečních letů okolo 3 000 až 5 000 Kč, s velkým předstihem více než 6 měsíců i pod 2 000 Kč. Letenky s přestupem z Prahy do Porta vyjdou zhruba na 4 000 až 6 500 Kč, nejvíce akčních cen mívají aerolinky TAP nebo Lufthansa.

Z Vídně, Krakowa a Norimberka létá do Porta přímo aerolinka Ryanair, v poslední době ale za poměrně vysoké ceny v rozmezí 2 500 až 5 000 Kč, nejlevnější letenky bývají obvykle zhruba 3 měsíce před odletem, v zimě i kratší dobu.

  • kup přímý let Vídeň / Norimberk – Porto na ryanair.com

Doba letu do Porta trvá asi 3,5 hodiny.

Cestovatelé také často pokračují z Porta dál na portugalské ostrovy v Atlantiku, na něž míří velmi frekventované spojení několikrát denně.

Inspirujte se akcemi na letenky do Porta, nebo využijte náš vyhledávač letenek a podívejte se na aktuální ceny. Porovnáváme nabídky více než 500 leteckých společností.

Doprava z/na letiště

Tramvaj (metro)

Z Porta jezdí na letiště přímá linka metra „E“ či spíše rychlodrážní tramvaje. Letiště spojuje s centrem, vlakovým i autobusovým nádražím, stejně tak jako s hlavním fotbalovým stadionem. Metro jezdí každých 20-30 minut a do centra vás zaveze za půl hodiny.

První tramvaj z centra Porta na letiště jede v 5:58, poslední z letiště v 0:42

Jízdenka na jednu hodinu stojí 2 EUR, je nutné vybrat lístek Z4 pro cestu přes 4 zóny, ještě před tím je však nutné si v automatu koupit kartu Andante za 0,60 EUR, na níž můžete libovolně dokupovat další jízdenky. 

Jízdenka na 24 hodin Andante Tour 1 pak stojí 7 EUR pro 4 zóny a lze vyžívat v metru, autobusech i vlacích po celém Portu a sousedním městě Vila Nova de Gaia. Zakoupite lze také Andante Tour 3 na 72 hodin za 15 EUR.

Při koupi každé jízdenky je ještě třeba zaplatit poplatek 0,60 EUR za čipovou kartičku, na které bude jízdenka nahrána a na níž lze nahrávat další jízdenky. Je však bohužel možné nahrát pouze jízdné stejného typu jako při první nahrání. Není tak například možné zakoupit kartičku s jednotlivou jízdenkou za 2 EUR a posléze ve městě druhý den dobít 24hodinový lístek.

Budete-li cestovat pouze po Portu a přilehlém městě Vila Nova de Gaia a nepojedete do mariny v Matosinhos, vyplatí se zakoupit z letiště jednu jízdenku za 2 EUR (+0,60 EUR za kartičku) a následně ve městě lístek Andante 24 Z2 za 4,15 EUR (+ 0,60 EUR za kartičku).

Lístky zakoupíte v automatu na stanici metra, kde lze platit mincemi, hotovostí a platební kartou (nefunguje však bezkontaktní technologie). 

Autobusy

Na letišti zastavují i autobusy jedoucí do centra (601 a 602), cesta ale trvá přes 45 minut, cena jízdenky zakoupené u řidiče činí 2 EUR, případně v automatu za stejnou cenu jako u metra (viz výše). Linka číslo 604 jezdí jen do severní části Porta a není využitelná pro cestu do centra.

Noční doprava

V noci jezdí z centra (Av. Aliados) autobus číslo 3M každých 60 minut. Odjezdy z centra jsou vždy v celou hodinu od 1:00 do 5:00, cesta na letiště podle jízdního řádu zabere 28 minut, jízdné shodné jako na denních autobusových linkách.

* použité barvy linek jsou pouze ilustrační a neodpovídají oficiálnímu označení dopravního podniku

Půjčení auta

Porto je oblíbený cíl pro cestování nejen po městě, ale i po slavné vinařské oblasti Údolí řeky Douro a celém severním Portugalsko. Pro tyto cesty bude nejvýhodnější půjčení auta přímo na letišti, kde sídlí většina velkých nadnárodních firem i menší lokální půjčovny.

Všechny autopůjčovny přehledně porovnáte například přes web Rentalcars.com, přes který rovnou auto můžete i zarezervovat. Ceny se pohybují mezi 600 a 1 000 Kč za den.

Hotely u letiště

Z letiště v Portu často odlétají spoje velmi brzy ráno a vzhledem ke vzdálenosti a nutnosti využívat noční autobus doporučujeme v těchto případech přespat přímo u letiště. V pěší docházkové vzdálenosti od terminálu najdete tyto hotely s velmi příznivými cenami:

Služby na letišti

Wi-fi zdarma a bez omezení je dostupná po celém letišti. Na letišti najdete i erární počítače s přístupem na internet bez poplatku.

Úschovna zavazadel je umístěna u informační přepážky v odletové části letiště (3. patro). Otevírací doba trvá od 4:00–23:00. Cena za jeden den činí okolo 2 € dle hmotnosti zavazadla.

naposledy aktualizováno 02. 09. 2022
Navrhni úpravu

5 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele Dan _S
Dan _S
před 4 měs

Aktuálně z Porta: opravuje se skutečně velký prostor okolo metra Sao Bento, spousta ulic je v okolí zavřených anebo slepých. Pravděpodobně kvůli tomu nejezdí v centru tramvaje, za čtyři dny jsem neviděl ani jednu.

Opravuje se i celá spodní část mostu Ponte Luís I, jsou zde ale koridory pro pěší.

Kvůli těmto opravám je v centru celkem velký stavební hluk.

Porto Card nebo Andante na MHD se podle mne nevyplatí, pokud máte ubytování v centru, kde jsou všechny hlavní památky. Já si je koupil a už bych to nedělal, ty bezplatné vstupy za to nestojí.

Čekání na letišti Porto na odbavení žádné, uvnitř spousta míst k sezení (cca okolo 12 - 14 h). Portugalsko má na rozdíl od jiných zemí výjimku na vývoz konzervovaných potravin - navýšení na max 150 g a není třeba je mít v sáčku s tekutimami, prý je možné takto provést až dalších 6 ks konzerv. Zmíní vám to každý prodejce sardinek a je to pravda, vyzkoušeno a prošlo to.

Porto je nádherné, lidi milí, portské skvělé, jídlo zajímavé. Užijte si pobyt :)

Avatar uživatele
jiri
před 2 lety

Pri nakupu listku davejte pozor na Titles. to znamena kolik dni, ne kolik osob 😁

Avatar uživatele speedy7cz
speedy7cz
před 3 lety

Od zimního letového řádu točí Ryanair i Vídeň - Porto 2x týdně.

Avatar uživatele
Jiří Němčík
před 4 lety

Ahoj. Může mi prosím někdo poradit kdo má zkušenosti s přepravou kola v letadle ? Není nakonec si kolo v cílové destinace půjčit nebo i koupit než platit za kolo v letadle ?

Avatar uživatele
biker
před 3 lety

Tak záleží jak drahé máš kolo :D

Letiště v okolí

Získej tipy k dopravě do centra i z dalších letišť v okolí