IATA (ICAO) kód letiště
OPO (LPPR)
Aktuální počasí
? °C
Aktuální čas
23:33 (-1)
Vzdálenost od Prahy
2024 km
Obvyklá cena letenky
4 000 Kč

O letišti Porto Francisco de Sa Carneiro

Zhruba 13 km severně od druhého největšího portugalského města se nachází letiště „Francisco Sá Carnerio“, které je významným uzlem pro Ryanair, ale i easyJet a TAP. Z Porta se dá přímo doletět do většiny měst západní Evropy, ale i do vzdálenějších destinací v Americe nebo Africe.

Jediný terminál letiště je moderní a poměrně velký, ale orientace není složitá. Odlety jsou v 1. patře, zatímco přílety jsou umístěny v přízemí.

Letiště můžete využít celých 24 hodin.

Letenky

Stabilně nejlevnější letenky se dají pořídit z Berlína nebo Vídně již od 2 000 Kč, ale v akcích i pod 1 500 Kč (zejména během zimy). Z Prahy je pak standardní cena od 5 500 Kč výše. Přímé linky do Porta provozuje Ryanair z Vídně, Berlína a Krakova, zatímco Wizz Air létá z Vídně a Budapešti.

Doba letu do Porta trvá asi 3,5 hodiny.

Inspirujte se akcemi na letenky do Porta, nebo využijte náš vyhledávač letenek a podívejte se na aktuální ceny. Porovnáváme nabídky více než 500 leteckých společností.

Doprava z/na letiště

Tramvaj (metro)

Z Porta jezdí na letiště přímá linka metra „E“ či spíše rychlodrážní tramvaje. Letiště spojuje s centrem, vlakovým i autobusovým nádražím, stejně tak jako s hlavním fotbalovým stadionem. Metro jezdí každých 20-30 minut a do centra vás zaveze za půl hodiny.

První tramvaj z centra Porta na letiště jede v 5:58, poslední z letiště v 0:42

Jízdenka na jednu hodinu stojí 2 EUR, je nutné vybrat lístek Z4 pro cestu přes 4 zóny, ještě před tím je však nutné si v automatu koupit kartu Andante za 0,60 EUR, na níž můžete libovolně dokupovat další jízdenky. 

Celodenní jízdné Andante 24 pak stojí 6,90 EUR pro 4 zóny a lze vyžívat jen v metru. Lístek Andante Tour na 24 hodin i pro autobusy stojí 7 EUR, na 72 hodin pak 15 EUR.

Autobusy

Na letišti zastavují i autobusy jedoucí do centra (601 a 602), cesta ale trvá přes 45 minut, cena jízdenky zakoupené u řidiče činí 2 EUR, případně v automatu za stejnou cenu + 0,60 EUR kartičku Andante, na kterou lze dobíjet další jízdenky. Linka číslo 604 jezdí jen do severní části Porta a není využitelná pro cestu do centra. V autobusech platí celodenní lístek Andnante Tour za 7 EUR.

Noční doprava

V noci jezdí z centra (Av. Aliados) autobus číslo 3M každých 60 minut. Odjezdy z centra jsou vždy v celou hodinu od 1:00 do 5:00, cesta na letiště podle jízdního řádu zabere 28 minut, jízdné shodné jako na denních autobusových linkách.

* použité barvy linek jsou pouze ilustrační a neodpovídají oficiálnímu označení dopravního podniku

Půjčení auta

Porto je oblíbený cíl pro cestování nejen po městě, ale i po slavné vinařské oblasti Údolí řeky Douro a celém severním Portugalsko. Pro tyto cesty bude nejvýhodnější půjčení auta přímo na letišti, kde sídlí většina velkých nadnárodních firem i menší lokální půjčovny.

Všechny autopůjčovny přehledně porovnáte například přes web Rentalcars.com, přes který rovnou auto můžete i zarezervovat. Ceny se pohybují mezi 600 a 1 000 Kč za den.

Hotely u letiště

Z letiště v Portu často odlétají spoje velmi brzy ráno a vzhledem ke vzdálenosti a nutnosti využívat noční autobus doporučujeme v těchto případech přespat přímo u letiště. V pěší docházkové vzdálenosti od terminálu najdete tyto hotely s velmi příznivými cenami:

Služby na letišti

Wi-fi zdarma a bez omezení je dostupná po celém letišti. Na letišti najdete i erární počítače s přístupem na internet bez poplatku.

Úschovna zavazadel je umístěna u informační přepážky v odletové části letiště (3. patro). Otevírací doba trvá od 4:00–23:00. Cena za jeden den činí okolo 2 € dle hmotnosti zavazadla.

Letiště v okolí

Odhalte naše tipy k dopravě, přestupům i letenkám na další nejbližší letiště v okolí:

4 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Pri nakupu listku davejte pozor na Titles. to znamena kolik dni, ne kolik osob 😁

Odpovědět
před rokem
Avatar uživatele speedy7cz
speedy7cz

Od zimního letového řádu točí Ryanair i Vídeň - Porto 2x týdně.

Odpovědět
před 3 lety

Ahoj. Může mi prosím někdo poradit kdo má zkušenosti s přepravou kola v letadle ? Není nakonec si kolo v cílové destinace půjčit nebo i koupit než platit za kolo v letadle ?

před 3 lety

Tak záleží jak drahé máš kolo :D

Přidat odpověď
před 3 lety
Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 7 měs
Navrhni úpravu