IATA (ICAO) kód letiště
LIS (LPPT)
Aktuální počasí
? °C
Aktuální čas
07:00 (-1)
Vzdálenost od Prahy
2229 km
Obvyklá cena letenky
4 000 Kč

O letišti Lisabon Portela

Lisabonské letiště Portela je zajímavé tím, že se nachází uprostřed husté zástavby necelých 6 km od centra města. Svoji hlavní základnu zde má společnost TAP, která vyniká širokou škálou destinací především v Brazílii, a tak je Lisabon oblíbeným přestupním místem pro lety z Evropy.

Areál je rozdělen do dvou terminálů, mezi kterými jezdí kyvadlový autobus zdarma každých cca 10 minut, přičemž cesta zabere zhruba 5 minut. Zastávky jsou vždy před vchodem do každého z terminálů.

 • Terminál 1: Všechny aerolinky, vyjma těch, které využívají terminál 2,
 • Terminál 2: easyJet, Norwegian, Ryanair, Transavia, Wizz Air.

Letiště je otevřené 24 hodin.

Letenky

Z Prahy nebo Vídně se do Lisabonu dostanete za ceny okolo 5.500 Kč, výrazně levnější však můžou být lety z Berlína nebo Budapešti, kde se můžete dostat i na 1.500 Kč za zpáteční letenku. Občasné výhodné letenky na přímém letu z Prahy nabízí i společnost TAP, dobrá cena se pohybuje okolo 3.500 Kč za zpáteční cestu.

Doba přímého letu činí asi 210 minut.

Inspirujte se akcemi na letenky do Lisabonu, nebo využijte náš vyhledávač letenek a podívejte se na aktuální ceny. Porovnáváme nabídky více než 500 leteckých společností.

Přestup

Letiště je rozděleno na dva terminály. Velký a hlavní terminál 1 využívá většina aerolinek, přičemž terminál 2 je pak určený pouze pro nízkonákladové společnosti a lze se k němu dostat pouze kyvadlovým autobusem zdarma, stačí sledovat značení. 

Přestup v rámci terminálu 1 velmi svižný, i když letiště může být ve špičkových hodinách trochu přeplněné. Bude vám stačit 30 minut, pro lety do Brazílie, Ameriky nebo Afriky pak 45 minut.

Pokud letíte se společností TAP do zámořských destinací, máte mezi přestupy více než 8 hodin a mezi tím není žádný dřívější let, požádejte o hotel se snídaní zdarma. Více informací na stránce aerolinky TAP.

Doprava z/na letiště

Všechny zastávky se nachází před terminálem 1. K terminálu 2 využijete kyvadlový autobus zdarma, který jezdí každých 10 minut a zastavuje vždy před hlavním vchodem do terminálu.

Nejrychlejší dopravu do centra (25-30 minut) a k nádraží Oriente, odkud jezdí všechny dálkové vlaky na sever Portugalska, obstarává červená linka metra s přestupem na zelenou linku ve stanici Alameda. Jízdenka stojí 1,50 EUR, celodenní 6,40 EUR. K ceně je nutné připočíst počátečních 0,50 € za kartičku, na kterou si pak můžete libovolně dobíjet další jízdenky. 

Alternativní možností je využití autobusů „Aerobus“, které jezdí na dvou linkách do centra Lisabonu a do finanční čtvrti. Jízdenky můžete koupit online na webu aerobus.pt za 3,60 EUR nebo 5,40 EUR za zpáteční, resp. 4 EUR při koupi u řidiče. Zastávku najdete přímo u východu z terminálu.

Nejlevnější dopravu obstarávají autobusy veřejné dopravy, do centra se dostanete linkami 744 a 783, pojedete však minimálně 40 minut. Jízdné je jednotné pro všechny druhy dopravy (s výjimkou linek "Aerobus") 1,50 EUR za jednu jízdu (při koupi u řidiče 2 EUR), celodenní lístek (24 hodin) pak stojí 6,40 EUR. Zastávky regulérních linek jsou umístěny vpravo od terminálu poblíž stanice metra. Automat na jízdenky není přímo na autobusové zastávce, ale je nutné sejít dolů do vestibulu metra.

V noci se z centra (Cais do Sodre) i nádraží Oriente dostanete autobusovou linkou 208. Jízdné je shodné jako u denních spojů, jezdí od 0:30 do 5:30 jednou za 30 až 60 minut a cesta na letiště trvá cca 30 minut.

* použité barvy linek jsou pouze ilustrační a neodpovídají oficiálnímu označení dopravního podniku

Nejnovější a zároveň také nejdražší možností cesty do centra Lisabonu jsou autobusy Flibco, které zastavují na stanicích Marques de Pombal a Rossio ve středu města. Jednosměrná jízdenka vyjde na 8 €, autobus jede jednou za hodinu a momentálně nepředstavuje žádnou výraznou výhodu k ostatním variantám dopravy.

Služby na letišti

Wifi je funkční zdarma a bez časového omezení, připojte se k síti "VINCI Airports".

Úschovna zavazadel se nachází poblíž parkoviště P2, otevřeno má 24 hodin a za celý den zaplatíte 5 €.

Veřejné sprchy jsou k dispozici ve 2. patře terminálu 1. Hledejte "Travel Spa - Hairdresser", otevřeno je od 7:00 do 20:00 a za 15minutovou sprchu zaplatíte 18 €. 

Letiště v okolí

Odhalte naše tipy k dopravě, přestupům i letenkám na další nejbližší letiště v okolí:

23 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Dobrý deň,

môžem sa prosím Vás spýtať, akú lokalitu pre ubytovanie by ste odporúčali, ak chceme byť v blízkosti hlavných pamiatok a zaujímavostí, nákupných možností /Elevator de Santa Justa, Castelo de Sao Jorge, Praca do Comercio.../ Najradšej by sme sa presúvali peši a následne verejnou dopravou do Belému. Rozmýšľam nad oblasťou Alfama, alebo Bairro Alto. Je to podľa Vás dobrá voľba? Vopred ďakujem za odpoveď.

před rokem
Avatar uživatele
Jakub Langer
 • Přidal se před 4 lety
 • Napsal 281 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2020-03-05T18:49:33+01:00)

Pokud nechcete přímo hostel, tak na pensão je dobrá oblast okolo stanic metra Pombal a Picos. Hlavně dále od turistického šílenství. Přeji hodně fado, bacalhau e pastéis de Belém. 🎼 É Lisboa a namorar 🎶 (música da Cuca Roseta) 🎶

https://youtu.be/KQcsuzpFe8E

před rokem
Avatar uživatele mmm
mmm

Bral bych Principe Real.

Dobrý den, koncem týdne letím do Miami s mezipřistáním v Lisabonu se společností TAP Air Portugal. Nevím, zda do Lisabonu přiletím na terminál 1 nebo 2. Děkuji za odpověď.

před rokem
Avatar uživatele
Lukáš Horák

TAP a další klasické aerolinky létají výhradně na hlavní terminál číslo 1. Navíc tato informace stojí v popisu výše.

Ahoj, netušíte někdo jak to vypadá s "přenocováním" na letišti? Máme to na zpáteční cestě z Azorů tak nešikovně načasované, že se moc nevyplatí přesun na hotel, resp. dalo by nám to všeho všudy 3 hodiny v posteli ... Je někde na letišti místo, které by se dalo využít ke schoulení? :-)

před rokem
divan
 • Přidal se před rokem
 • Napsal 248 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2020-01-17T13:52:50+01:00)

https://www.sleepinginairports.n...irport.htm

Budu rád, pokud po návratu napíšete cestopis. O Azorech letos vážně uvažuji.

před rokem

Zrovna sedíme v letadle z Azoru do Lisabonu a budeme odlitat a už teď vím že Azory budou rozhodně to místo kam se chci vrátit, je to tu zkrátka nádherný :)

Dobrý den, v listopadu letíme s TAP na Madeiru a při cestě zpět máme v Lisabonu cca 9h, myslíte že je reálné podívat se do města? A máte nějaká doporučení? Třeba ohledně časové rezervy kdy se vrátit a tak podobně?

Díky moc

před rokem
Martin Vícha

Tak metro jede z letiště do centra cca 35minut, takže to v pohodě stihneš. Při odletu by měly ty standardní 2hodiny předem stačit.

před rokem
Avatar uživatele
lma

Přesně jak píše Martin lisabonské letiště je vlastně ve městě! Takže času je dost,ale na letiště určitě minimálně ty 2 h před viz má zkušenost níže!!

Avatar uživatele
lma

Dnes ráno na letišti v Lisabonu pěkný chaos(byl jsem zde po dlouhé době tak nevím zda je to tam normální),neuvěřitelná fronta na security čekal jsem 45 minut a letadlo stihl opravdu o fous!

Půlka přepážek zavřená a fronta až kam deset minut po mém příchodu na více jak hodinu určitě.

Na velké předbíhání to nebylo....podařilo se mi za sebe poslat jen pár lidí při popocházení frontou....několik zoufalců při předbíhání narazilo na tvrdý odpor a poroučeli se zpět ..

před rokem
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

V Lisabonu je to bohužel poslední měsíce až roky běžný stav. Letiště není schopno (nemá vlastně ani jak vzhledem ke svému umístění) reagovat na masivní rozvoj linek, který celé Portugalsko poslední léta zažívá.

před rokem
Martin Vícha

Před třemi týdny pohoda, prakticky bez čekání. Pravda v neděli ráno. Zase na druhou stranu, až za kontrolním rámem jsem si uvědomil, že jsem si zapomněl sundat hodinky. Vzhledem k tomu, že jsou celokovové, včetně pásku a rám ani nepípl, mi to na klidu nepřidalo 😁

Dobrý den,

jak je to s pronájmem auta na letišti? Doporučil byste nějakou konkrétní společnost? Na skyscanner uvádějí také v závislosti na ceně různé druhy vyzvednutí: vyzvednutí a seznámení, kyvadlový autobus a letištní terminál....jak to funguje? Když bych chtěla auto vrátit jinde než na letišti, je to o hodně dražší?

Děkuji za odpověď.

před rokem
Avatar uživatele
Zdeněk

Zdravím,

půjčil jsem si auto na letišti (terminál) u Sitxu a vracel v centru Lisabonu nabídnutá a zaplacená cena byla stejná jako s vrácením na letišti.

Dobrý večer, máme odlet na 7:35 am, chtěla bych se zeptat, jak se dostat, co nejlépe na letiště z hotelu White Lisboa. Děkuji

před rokem

Já bych na vašem místě jel Taxi, hotel vám ho může objednat na určitou hodinu.

Pokud trváte na MHD, tak musíte busem, protože metro tak brzo nejede. Mohli byste jet např. v 4:40 Saldanha-> Corpo Santo (bus 207) a Corpo Santo -> Aeroporto (bus 208). Příjezd v 05:39.

Dá se použít i bus 783, který jede ze Saldanha v 05:57 a na letišti je v 06:12.

před rokem

Časy jsem se díval během všedního dne.

Prosim o info,do Lisabonu priletime večer ve 21.45,jak se dostaneme k hotelu America Diamonds,nevite?

před rokem
Avatar uživatele
Kryštof Hájek
 • Přidal se před 5 lety
 • Napsal 4091 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2019-08-07T18:05:59+02:00)

Dobrý den Zuzano, rovnou před hotelem (15-20 m) je zastávka autobusu Picoas, kam jezdí přímo z letiště autobus číslo 783. Odjezdy z letiště večer jsou ve 22:10, 22:40, 23:10, 23:40 a 0:10. Pokud byste zrovna netrefili do času a měli byste dlouho čekat, můžete jet metrem, které jezdí jednou za 10 minut, do stanice Saldanha, odkud je to k hotelu pěšky asi půl kilometru.

Aluška

Máme v Lisabonu na přestup 1h.15min, při cestě z Prahy do Salvadoru de Bahia, v rámci jedné letenky...takže předpokládám, že to v pohodě stíháme? Musí se znovu přes kontrolu nebo nás to nějak navede rovnou? Nějak si nemůžu zaboha vybavit, jak to bylo při jiných přestupech :-( Děkuju.

před rokem
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

Půjdete jen přes pasovou kontrolu, ale pro evropské pasy lze využít automatických bran, kde bývají skoro nikdo nebývá. Přes bezpečnostní kontrolu už se neprochází, celkově je lisabonské letiště relativně malé, resp. přehledné.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu