Lisabon

Letiště Lisabon Portela

O letišti

Lisabonské letiště Portela je zajímavé tím, že se nachází uprostřed husté zástavby necelých 6 km od centra města. Svoji hlavní základnu zde má společnost TAP, která vyniká širokou škálou destinací především v Brazílii, a tak je Lisabon oblíbeným přestupním místem pro lety z Evropy.

Areál je rozdělen do dvou terminálů, mezi kterými jezdí kyvadlový autobus zdarma každých cca 10 minut v časech 3:30–1:30, přičemž cesta zabere zhruba 5 minut. Zastávky jsou vždy před vchodem do každého z terminálů.

  • Terminál 1: Všechny aerolinky, vyjma těch, které využívají terminál 2,
  • Terminál 2: Blue Air, easyJet, Norwegian, Ryanair, Transavia, Wizz Air.

Letiště je otevřené 24 hodin.

Oficiální stránky letiště jsou www.ana.pt

IATA Kód
LIS
Aktuální počasí
14.7 °C
Místní čas
14:21 (-1)
Vzdálenost z ČR
2229 km

Letenky

Z Prahy nebo Vídně se do Lisabonu dostanete za ceny okolo 5 500 Kč, výrazně levnější však můžou být lety z Berlína nebo Vídně, odkud se můžete dostat i na 1 500 Kč za zpáteční letenku. Občasné výhodné letenky na přímém letu z Prahy nabízí i společnost TAP, dobrá cena se pohybuje okolo 3 500 Kč za zpáteční cestu.

Doba přímého letu činí asi 3,5 hodiny.

Inspirujte se akcemi na letenky do Lisabonu, nebo využijte náš vyhledávač letenek a podívejte se na aktuální ceny. Porovnáváme nabídky více než 500 leteckých společností.

Přestup

Letiště je rozděleno na dva terminály. Velký a hlavní terminál 1 využívá většina aerolinek, přičemž terminál 2 je pak určený pouze pro nízkonákladové společnosti a lze se k němu dostat pouze kyvadlovým autobusem zdarma, stačí sledovat značení. 

Přestup v rámci terminálu 1 je velmi svižný, i když letiště může být ve špičkových hodinách trochu přeplněné. Bude vám stačit 30 minut, pro lety do Brazílie, Ameriky nebo Afriky pak 45 minut.

Pokud máte mezi přestupy více než 4 hodiny, už se může vyplatit vyrazit do města. Tipy, co vidět, načerpáte v průvodci po Lisabonu.

Doprava z/na letiště

Všechny zastávky se nachází před terminálem 1. K terminálu 2 využijete kyvadlový autobus zdarma, který jezdí každých 10 minut a zastavuje vždy před hlavním vchodem do terminálu.

Metro

Nejrychlejší dopravu do centra (25-30 minut) a k nádraží Oriente, odkud jezdí všechny dálkové vlaky na sever Portugalska, obstarává červená linka metra s přestupem na zelenou linku ve stanici Alameda. Jízdenka stojí 1,50 EUR, celodenní 6,40 EUR. K ceně je nutné připočíst počátečních 0,50 EUR za kartičku, na kterou si pak můžete libovolně dobíjet další jízdenky.

Nevýhodou metra je, že jeho provoz začíná až v 6:30, končí pak kolem 1:00. Pro brzké odlety z letiště využijte noční autobusy nebo přespěte v hotelu poblíž terminálu, viz detaily níže. Červená linka metra jezdí cca jednou za 6-10 minut.

Autobusy

Pomalejší dopravu, ale do více směrů, obstarávají autobusy veřejné dopravy, do centra se dostanete linkami 744 a 783pojedete však minimálně 40 minut. Jízdné je jednotné pro všechny druhy dopravy 1,50 EUR za jednu jízdu (při koupi u řidiče 2 EUR), celodenní lístek (24 hodin) pak stojí 6,40 EUR.

Zastávky regulérních linek jsou umístěny vpravo od terminálu 1 poblíž stanice metra. Automat na jízdenky není přímo na autobusové zastávce, ale je nutné sejít dolů do vestibulu metra.

I denní autobusové linky začínají provoz až kolem 6:30.

Obě linky mají interval cca 10-12 minut ve všední den, o víkendu jezdí jen linka 783 s intervalem cca 20-30 minut. Do okolních čtvrtí se můžete dostat i linkami 705722.

Dražší, ale rychlejší speciální letištní linky AeroBus aktuálně nejsou v provozu.

Noční doprava

V noci se z centra (Cais do Sodre) i nádraží Oriente dostanete autobusovou linkou 208. Jízdné je shodné jako u denních spojů, jezdí od 0:30 do 5:30 jednou za 30 až 60 minut a cesta na letiště trvá cca 30 minut.

Mapa linek

* použité barvy linek jsou pouze ilustrační a neodpovídají oficiálnímu označení dopravního podniku

Hotely u letiště

Lisabon je známým přestupním letištěm, kde budete často muset trávit dlouhé noční přestupy, stejně tak jsou letové řády aerolinek často nastavené na velmi brzké ranní odlety kolem 6 ranní. Letecká společnost TAP, která dříve nabízela při přestupu hotely zdarma, již tuto službu neprovozuje.

Hotely v pěší docházkové vzdálenosti od terminálu 1 a zastávky shuttle busu na terminál 2:

Služby na letišti

Wifi je funkční zdarma a bez časového omezení, připojte se k síti "VINCI Airports".

Úschovna zavazadel se nachází poblíž parkoviště P2, otevřeno má 24 hodin a za celý den zaplatíte 5 EUR.

Veřejné sprchy jsou k dispozici ve 2. patře terminálu 1. Hledejte "Travel Spa - Hairdresser", otevřeno je od 7:00 do 20:00 a za 15minutovou sprchu zaplatíte 20 EUR.

Terminál 1 je vybavený velkým množstvím restaurací, kaváren i klasických fast-foodů jako je KFC, Burger King či Starbucks. V terminálu 2 pak můžete využít pobočku McDonald's.

Klasický supermarket na letišti v Lisabonu nenajdete.

naposledy aktualizováno 30. 10. 2021
Navrhni úpravu

24 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Patrik Č
před 10 měs

Nemá někdo zkušenost z poslední doby s letem Azory - pevnina? Co jsem četl, tak by test neměl být potřeba, může to někdo potvrdit/vyvrátit? :)

Avatar uživatele
Kristi
před 3 lety

Dobrý deň,

môžem sa prosím Vás spýtať, akú lokalitu pre ubytovanie by ste odporúčali, ak chceme byť v blízkosti hlavných pamiatok a zaujímavostí, nákupných možností /Elevator de Santa Justa, Castelo de Sao Jorge, Praca do Comercio.../ Najradšej by sme sa presúvali peši a následne verejnou dopravou do Belému. Rozmýšľam nad oblasťou Alfama, alebo Bairro Alto. Je to podľa Vás dobrá voľba? Vopred ďakujem za odpoveď.

Jakub Langer
před 3 lety

Pokud nechcete přímo hostel, tak na pensão je dobrá oblast okolo stanic metra Pombal a Picos. Hlavně dále od turistického šílenství. Přeji hodně fado, bacalhau e pastéis de Belém. 🎼 É Lisboa a namorar 🎶 (música da Cuca Roseta) 🎶

https://youtu.be/KQcsuzpFe8E

Avatar uživatele mmm
mmm
před 3 lety

Bral bych Principe Real.

Avatar uživatele
Ilona Mašková
před 3 lety

Dobrý den, koncem týdne letím do Miami s mezipřistáním v Lisabonu se společností TAP Air Portugal. Nevím, zda do Lisabonu přiletím na terminál 1 nebo 2. Děkuji za odpověď.

Avatar uživatele
Lukáš Horák
před 3 lety

TAP a další klasické aerolinky létají výhradně na hlavní terminál číslo 1. Navíc tato informace stojí v popisu výše.

Avatar uživatele
Dana
před 3 lety

Ahoj, netušíte někdo jak to vypadá s "přenocováním" na letišti? Máme to na zpáteční cestě z Azorů tak nešikovně načasované, že se moc nevyplatí přesun na hotel, resp. dalo by nám to všeho všudy 3 hodiny v posteli ... Je někde na letišti místo, které by se dalo využít ke schoulení? :-)

divan
před 3 lety

https://www.sleepinginairports.n...irport.htm

Budu rád, pokud po návratu napíšete cestopis. O Azorech letos vážně uvažuji.

Avatar uživatele
Tomáš Hubáček
před 3 lety

Zrovna sedíme v letadle z Azoru do Lisabonu a budeme odlitat a už teď vím že Azory budou rozhodně to místo kam se chci vrátit, je to tu zkrátka nádherný :)

Avatar uživatele
Bára K
před 3 lety

Dobrý den, v listopadu letíme s TAP na Madeiru a při cestě zpět máme v Lisabonu cca 9h, myslíte že je reálné podívat se do města? A máte nějaká doporučení? Třeba ohledně časové rezervy kdy se vrátit a tak podobně?

Díky moc

Martin Vícha
před 3 lety

Tak metro jede z letiště do centra cca 35minut, takže to v pohodě stihneš. Při odletu by měly ty standardní 2hodiny předem stačit.

Avatar uživatele
lma
před 3 lety

Přesně jak píše Martin lisabonské letiště je vlastně ve městě! Takže času je dost,ale na letiště určitě minimálně ty 2 h před viz má zkušenost níže!!

Avatar uživatele
lma
před 3 lety

Dnes ráno na letišti v Lisabonu pěkný chaos(byl jsem zde po dlouhé době tak nevím zda je to tam normální),neuvěřitelná fronta na security čekal jsem 45 minut a letadlo stihl opravdu o fous!

Půlka přepážek zavřená a fronta až kam deset minut po mém příchodu na více jak hodinu určitě.

Na velké předbíhání to nebylo....podařilo se mi za sebe poslat jen pár lidí při popocházení frontou....několik zoufalců při předbíhání narazilo na tvrdý odpor a poroučeli se zpět ..

Kryštof Hájek
před 3 lety

V Lisabonu je to bohužel poslední měsíce až roky běžný stav. Letiště není schopno (nemá vlastně ani jak vzhledem ke svému umístění) reagovat na masivní rozvoj linek, který celé Portugalsko poslední léta zažívá.

Martin Vícha
před 3 lety

Před třemi týdny pohoda, prakticky bez čekání. Pravda v neděli ráno. Zase na druhou stranu, až za kontrolním rámem jsem si uvědomil, že jsem si zapomněl sundat hodinky. Vzhledem k tomu, že jsou celokovové, včetně pásku a rám ani nepípl, mi to na klidu nepřidalo 😁

Avatar uživatele
Gabriela
před 3 lety

Dobrý den,

jak je to s pronájmem auta na letišti? Doporučil byste nějakou konkrétní společnost? Na skyscanner uvádějí také v závislosti na ceně různé druhy vyzvednutí: vyzvednutí a seznámení, kyvadlový autobus a letištní terminál....jak to funguje? Když bych chtěla auto vrátit jinde než na letišti, je to o hodně dražší?

Děkuji za odpověď.

Avatar uživatele
Zdeněk
před 3 lety

Zdravím,

půjčil jsem si auto na letišti (terminál) u Sitxu a vracel v centru Lisabonu nabídnutá a zaplacená cena byla stejná jako s vrácením na letišti.

Avatar uživatele
Alena
před 3 lety

Dobrý večer, máme odlet na 7:35 am, chtěla bych se zeptat, jak se dostat, co nejlépe na letiště z hotelu White Lisboa. Děkuji

Avatar uživatele
Speedy
před 3 lety

Já bych na vašem místě jel Taxi, hotel vám ho může objednat na určitou hodinu.

Pokud trváte na MHD, tak musíte busem, protože metro tak brzo nejede. Mohli byste jet např. v 4:40 Saldanha-> Corpo Santo (bus 207) a Corpo Santo -> Aeroporto (bus 208). Příjezd v 05:39.

Dá se použít i bus 783, který jede ze Saldanha v 05:57 a na letišti je v 06:12.

Avatar uživatele
Speedy
před 3 lety

Časy jsem se díval během všedního dne.

Avatar uživatele
Zuzana
před 3 lety

Prosim o info,do Lisabonu priletime večer ve 21.45,jak se dostaneme k hotelu America Diamonds,nevite?

Kryštof Hájek
před 3 lety

Dobrý den Zuzano, rovnou před hotelem (15-20 m) je zastávka autobusu Picoas, kam jezdí přímo z letiště autobus číslo 783. Odjezdy z letiště večer jsou ve 22:10, 22:40, 23:10, 23:40 a 0:10. Pokud byste zrovna netrefili do času a měli byste dlouho čekat, můžete jet metrem, které jezdí jednou za 10 minut, do stanice Saldanha, odkud je to k hotelu pěšky asi půl kilometru.

Aluška
před 3 lety

Máme v Lisabonu na přestup 1h.15min, při cestě z Prahy do Salvadoru de Bahia, v rámci jedné letenky...takže předpokládám, že to v pohodě stíháme? Musí se znovu přes kontrolu nebo nás to nějak navede rovnou? Nějak si nemůžu zaboha vybavit, jak to bylo při jiných přestupech :-( Děkuju.

Kryštof Hájek
před 3 lety

Půjdete jen přes pasovou kontrolu, ale pro evropské pasy lze využít automatických bran, kde bývají skoro nikdo nebývá. Přes bezpečnostní kontrolu už se neprochází, celkově je lisabonské letiště relativně malé, resp. přehledné.

Letiště v okolí

Získej tipy k dopravě do centra i z dalších letišť v okolí