Helsinki
Letiště Helsinky Vantaa

Helsinky v kostce

naposledy aktualizováno 23. 10. 2023

Helsinki–Vantaa, jak je označováno největší finské letiště, jsou hlavním domovem aerolinky Finnair, která provozuje velké množství vnitrostátních letů po Finsku i mezinárodních spojů po Evropě, Asii a Severní Americe.

Letiště se nachází ve městě Vantaa asi 20 km od centra Helsinek.

Právě díky široké síti linek Finnairu a partnerských aerolinek jsou Helsinki oblíbeným přestupním bodem pro cesty mezi Evropou a Asií.

Levné hotely v centru Helsinek

Oficiální stránky letiště jsou www.finavia.fi

IATA Kód
HEL
Aktuální počasí
? °C
Místní čas
00:22 (+1)
Vzdálenost z ČR
1320 km

Získejte více tipů pro cesty z letiště Helsinky

Ať už přilétáte na letiště Helsinky, nebo z něj odlétáte, přečtěte si naše praktické tipy a doporučen

Navrhni úpravu

19 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Jakub Langer
před měs

Opravdu nádherné letiště HEL, kde lze i 40 minutový přestup zvládnout svižným krokem.

Pokud je však čas na přestup delší, pak s biz letenkou od Finnaru je možné navštívit Finnair lounge ve vyšším patře poblíž odletové brány 22.

Z bíle designově řešené lounge jsou pěkné výhledy na runway. Nabídka jídla, salátů, sladkého spíše střídmější. Nealko, pivo, víno, káva, čaj k dispozici též.

Avatar uživatele mxp
mxp
před měs

Moje poslední dva rychlé přestupy v HEL dopadly tak, že já jsem to stihnul ale odbavené zavazadlo ne.

Avatar uživatele
Pavla
před měs

Dobrý den, chci se zeptat. Mám koupené letenky s Finnair, a 1 pasažér nemůže letět. Můžu tedy odbavit pouze sebe a letět? nebo bude nějaký problém, že se ta druhá osoba z rezervace co nemůže letět nedotaví a ani neodbaví? 

Avatar uživatele
Pavel Planespotter
před měs

Odbavíte sebe a je to.

Avatar uživatele Lukáš Hulina
Lukáš Hulina
před rokem

Nevím zda jsem koupil špatně ale jízdenka vlakem do centra mne stála 4,1€ Měla by stacit zóna a,b,c.

Kryštof Hájek
před rokem

Správně :) Díky za upozornění, upravím.

Avatar uživatele
Adam
před 4 lety

Dobrý den,

myslíte, že čas na přestup při letu z 45 minut je v Helsinky Vantaa dostačující? Přílet je z Prahy a musím se přemístit na odlet do Šanghaje. Zdá se mi to celkem hodně na těsno, když píšete, že 40 minut je pro přesun okay :D

Díky za Váš názor.

Avatar uživatele Breathe
Breathe
před 4 lety

To je pořád dokola :( Aerolinka by neprodala letenku s přestupem , který by nešel stihnout. Myslíte, že je v jejich zájmu si přidělávat práci s přesouváním lidí na další let?

Avatar uživatele
Honza Čermák
před 4 lety

Jako 40 minut na kávičku po cestě není, ale zas máte svižný přestup. Neříkejte, že v nabídce letenky s delším přestupem? Je pak na vašem zvážení, co si vyberete.

Avatar uživatele
Adam
před 4 lety

Já vím ale čistý přestup je 45 minut, pokud se gate zavírá 30 minut před odletem, ve výsledku mám na přestup 15 minut :D Což mi nejde dohromady :-/

Avatar uživatele
Adam
před 4 lety

Honzo, v nabídce je přestup s delším přestupem ale o 4K dražší :D btw, realizovatelný svižný přestup je samozřejmě parádní.

Kryštof Hájek
před 4 lety

Gate se reálně téměř nikdy 30 minut před odletem nezavře a zvlášť ne, pokud jsou na cestě přestupující cestující. A zrovna Finnair je na transferech závislý a má na nich postavený svůj model, já bych se toho neobával. Navíc samozřejmě platí, že v případě nestihnutí se o vás musí postarat, zajistit náhradní let, stravu, ubytování apod. Tedy předpokládám, že máte oba lety na jedné letence :)

Avatar uživatele hugonovak
hugonovak
před 4 lety

Toto som si myslel aj ja, pokiaľ ma American Airlines nevyviedli z omylu. Pri zrušení letu údajne kvôli počasiu mi e-mailom ponúkli náhradný let, ktorý polhodinu pred doručením e-mailu odletel.

Je pravdou, že takéto krátke prestupy sa väčšinou stíhajú. V prípade meškanie letu niekedy nasledujúce lietadlo počká, v prvom lietadle vám systém pridelí miesto neďaleko dverí aby ste vystupovali medzi prvými, počká na vás asistencia, ktorá vás rýchlo prevedie letiskom apod. a niekedy sa nič z toho neudeje a vy zmeškáte lietadlo. Je pravda, že aerolinka vás prepraví iným lietadlom, len ten náhradný let môže odlietať napr. na druhý deň. Skúsenosť z Londýna, kde cestujúci zo zmeškaného letu AA z USA zmeškali lietadlo do Dillí, a ponúkli im let na druhý deň. My sme mali šťastie, posadili nás v poradí na 2. lietadlo letiace do Mníchova. Na odškodné sme nárok nemali, lebo meškajúci let bol z USA do Londýna operovaný AA. A poukážky na stravu a ubytovanie je častokrát treba tvrdo vyhádať. Pokiaľ chcete mať istotu prestupu, je treba vyberať lety s dlhším prestupom.

Avatar uživatele
Radim Novák
před 5 lety

Dobrý den, budu v srpnu bydlet v hotelu Arthur. Poraďte mi prosím jak se tam dostanu. Děkuji

Avatar uživatele Marek Sourak
Marek Sourak
před 5 lety

Google?

Avatar uživatele
Honza Čermák
před 5 lety

Vždyt je ten hotel hned u nádraží. Otevřít mapy vás nenapadlo?

Avatar uživatele
Hanka
před 5 lety

Dobrý den, poradíte mi, prosím, jak se nejlépe dostanu do centra Helsinek z letiště? Budu bydlet v Radisson Blu Seaside, takže bych ráda přijela co nejblíže k hotelu. Děkuji

Kryštof Hájek
před 5 lety

Dobrý den, veřejná doprava jede jen na hlavní nádraží, blíž k Radissonu nikoliv. Detaily viz výše. Od hlavního nádraží můžete k hotelu tramvají číslo 6.

Avatar uživatele
Jakub Wojnar
před 5 lety

Dobrý den, rád bych se zeptal jak se dostanu z letiště v Helsinky do Lappeenranta... protože nějak se neorientuji v jejich vlakových řádech.

Děkuji

Letiště v okolí

Získej tipy k dopravě do centra i z dalších letišť v okolí