IATA (ICAO) kód letiště
HEL (EFHK)
Aktuální počasí
? °C
Aktuální čas
06:03 (+1)
Vzdálenost od Prahy
1320 km

O letišti Helsinky Vantaa

Helsinki–Vantaa, jak je označováno největší finské letiště, jsou hlavním domovem aerolinky Finnair a jednou ze základen Norwegian Air Shuttle.

Jak název napovídá, letiště se nachází ve městě Vantaa asi 20 km od centra Helsinek.

Otevírací doba je 24 hodin.

Letenky

Z Prahy sem létají přímo tři společnosti: ČSA, Finnair a Norwegian Air Shuttle. Nejlevnější letenky můžeme sehnat u posledního jmenovaného dopravce, které začínají na 3.000 Kč. U dalších se běžná cena pohybuje od 3.600 až do 6.500 Kč.

Doba letu do z Prahy do Helsinek je asi 150 minut.

Inspirujte se akcemi na letenky do Helsinek, nebo využijte náš vyhledávač letenek a podívejte se na aktuální ceny. Porovnáváme nabídky více než 500 leteckých společností.

Přestup

Díky husté síti Finnairu směrem do Asie jsou Helsinky oblíbeným přestupním bodem. Letiště má dva spojené terminály, mezi nimiž se do 15 minut dostanete pěšky.

Většinou vás bude čekat přestup v rámci většího Terminálu 2, který však velikostí neodpovídá požadavkům a bývá často přetížený. Pro přestup by mělo stačit 40 minut.

Doprava z/na letiště

Od roku 2015 je letiště napojeno na městskou železnici. Trasa z hlavního nádraží na letiště je okružní. Linka „I“ jede proti směru hodinových ručiček přes Huopalahti, kde můžete přestoupit na vlaky směr Turku a linka „P“ po směru hodinových ručiečk. Obě linky jedou do centra asi 30–35 minut při 10–15 minutovém intervalu. Kromě hlavního nádraží, které slouží jako centrální přestupní bod, můžete ve stanici Huopalahti přestoupit na vlaky směrem na západ Finska, nebo ve stanici Tikkurila na vlaky na sever či do Ruska.

Jízdenka stojí 4,10 EUR , lístek na 24 hodin vyjde na 11 EUR, na 48 hodin stojí 16,50 EUR a na 72 hodin 22 EUR. Jízdenky koupíte v automatu na stanici. Vybírejte lístky pro zóny A, B, C.

Za stejnou cenu můžeme využít i autobusy helsinského dopravního podniku. Linka 615 jede na hlavní nádraží zhruba každou hodinu, cesta trvá 40 minut a autobus jezdí nonstop 24 hodin denně.

Linka 617 jezdí do čtvrti Hakaniemi poblíž centrálních Helsinek. Jízdní řád je nepravidelný, zhruba jednou za 60 až 120 minut.

Alternativním spojením je autobusová linka Finnair City Bus, která jezdí k hlavnímu nádraží každých 20 minut. Jízdenka stojí 6,20 € a můžeme ji koupit online.

Na letišti je také stanice dálkových autobusů.

* použité barvy linek jsou pouze ilustrační a neodpovídají oficiálnímu označení dopravního podniku

Služby na letišti

Wi-fi je zdarma a neomezená.

Skříňky na úschovu zavazadel se nacházejí v terminálu 1 i 2 v přízemí. Otevřeno je nonstop a za 24 hodin zaplatíte 5–6 € podle velikosti kufru.

Na letišti najdete i odpočinkovou zónu otevřenou široké veřejnosti pod názvem „Kainuu Lounge“. Nachází se v terminálu 2 poblíž gatu G31 a otevřená je 24 hodin.

Letiště v okolí

Odhalte naše tipy k dopravě, přestupům i letenkám na další nejbližší letiště v okolí:

15 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele Lukáš Hulina
Lukáš Hulina

Nevím zda jsem koupil špatně ale jízdenka vlakem do centra mne stála 4,1€ Měla by stacit zóna a,b,c.

před měs
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

Správně :) Díky za upozornění, upravím.

Dobrý den,

myslíte, že čas na přestup při letu z 45 minut je v Helsinky Vantaa dostačující? Přílet je z Prahy a musím se přemístit na odlet do Šanghaje. Zdá se mi to celkem hodně na těsno, když píšete, že 40 minut je pro přesun okay :D

Díky za Váš názor.

před 3 lety
Avatar uživatele Breathe
Breathe

To je pořád dokola :( Aerolinka by neprodala letenku s přestupem , který by nešel stihnout. Myslíte, že je v jejich zájmu si přidělávat práci s přesouváním lidí na další let?

před 3 lety
Avatar uživatele
Honza Čermák

Jako 40 minut na kávičku po cestě není, ale zas máte svižný přestup. Neříkejte, že v nabídce letenky s delším přestupem? Je pak na vašem zvážení, co si vyberete.

před 3 lety

Já vím ale čistý přestup je 45 minut, pokud se gate zavírá 30 minut před odletem, ve výsledku mám na přestup 15 minut :D Což mi nejde dohromady :-/

před 3 lety

Honzo, v nabídce je přestup s delším přestupem ale o 4K dražší :D btw, realizovatelný svižný přestup je samozřejmě parádní.

před 3 lety
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

Gate se reálně téměř nikdy 30 minut před odletem nezavře a zvlášť ne, pokud jsou na cestě přestupující cestující. A zrovna Finnair je na transferech závislý a má na nich postavený svůj model, já bych se toho neobával. Navíc samozřejmě platí, že v případě nestihnutí se o vás musí postarat, zajistit náhradní let, stravu, ubytování apod. Tedy předpokládám, že máte oba lety na jedné letence :)

před 3 lety
Avatar uživatele hugonovak
hugonovak
  • Přidal se před 6 lety
  • Napsal 76 komentářů
  • Poslat zprávu
  • (upraveno 2019-08-08T16:17:32+02:00)

Toto som si myslel aj ja, pokiaľ ma American Airlines nevyviedli z omylu. Pri zrušení letu údajne kvôli počasiu mi e-mailom ponúkli náhradný let, ktorý polhodinu pred doručením e-mailu odletel.

Je pravdou, že takéto krátke prestupy sa väčšinou stíhajú. V prípade meškanie letu niekedy nasledujúce lietadlo počká, v prvom lietadle vám systém pridelí miesto neďaleko dverí aby ste vystupovali medzi prvými, počká na vás asistencia, ktorá vás rýchlo prevedie letiskom apod. a niekedy sa nič z toho neudeje a vy zmeškáte lietadlo. Je pravda, že aerolinka vás prepraví iným lietadlom, len ten náhradný let môže odlietať napr. na druhý deň. Skúsenosť z Londýna, kde cestujúci zo zmeškaného letu AA z USA zmeškali lietadlo do Dillí, a ponúkli im let na druhý deň. My sme mali šťastie, posadili nás v poradí na 2. lietadlo letiace do Mníchova. Na odškodné sme nárok nemali, lebo meškajúci let bol z USA do Londýna operovaný AA. A poukážky na stravu a ubytovanie je častokrát treba tvrdo vyhádať. Pokiaľ chcete mať istotu prestupu, je treba vyberať lety s dlhším prestupom.

Přidat odpověď
před 3 lety

Dobrý den, budu v srpnu bydlet v hotelu Arthur. Poraďte mi prosím jak se tam dostanu. Děkuji

před 3 lety
Avatar uživatele Marek Sourak
Marek Sourak

Google?

před 3 lety
Avatar uživatele
Honza Čermák

Vždyt je ten hotel hned u nádraží. Otevřít mapy vás nenapadlo?

Přidat odpověď
před 3 lety

Dobrý den, poradíte mi, prosím, jak se nejlépe dostanu do centra Helsinek z letiště? Budu bydlet v Radisson Blu Seaside, takže bych ráda přijela co nejblíže k hotelu. Děkuji

před 3 lety
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

Dobrý den, veřejná doprava jede jen na hlavní nádraží, blíž k Radissonu nikoliv. Detaily viz výše. Od hlavního nádraží můžete k hotelu tramvají číslo 6.

Přidat odpověď
před 3 lety

Dobrý den, rád bych se zeptal jak se dostanu z letiště v Helsinky do Lappeenranta... protože nějak se neorientuji v jejich vlakových řádech.

Děkuji

Odpovědět
před 4 lety
Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu