Jerevan
Letiště Jerevan Zvartnots

Jerevan v kostce

naposledy aktualizováno 16. 12. 2019

Letiště Zvartnots slouží jako hlavní a de facto jediná mezinárodní brána do Arménie. Nachází se na západním okraji hlavního města Jerevan asi 11 km od centra města. Z historických i geopolitických důvodů převažuje spojení do Ruska a dalších zemí bývalého SSSR, několik málo linek ale vede i do západní Evropy.

Terminál je moderní a malý, orientace je tak velmi snadná. Otevírací doba funguje 24 hodin.

Oficiální stránky letiště jsou www.zvartnots.aero

IATA Kód
EVN
Aktuální počasí
? °C
Místní čas
14:38 (+2)
Vzdálenost z ČR
2587 km

Získejte více tipů pro cesty z letiště Jerevan

Ať už přilétáte na letiště Jerevan, nebo z něj odlétáte, přečtěte si naše praktické tipy a doporučen

Navrhni úpravu

34 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele slovnik
slovnik
před 3 měs

kdo by chtěl vyrazit k jezeru Sevan na fantastické koupání v krásně čisté a chladnejší vodě, dojede metrem na stanici Yeritasardakan, vystoupí a přímo před trafikou (přes ulici stojí vysoký skleněný dům ve tvaru vykousnutého půlkruhu a před ním kašna s Venuší, stojí 2-3 maršrutky bez nápisu, buď Ford Transit nebo dodávka od Mercedesu. Stačí říci Sevan. Jezdí to každých asi 20 minut, jen co se naplní všechny sedačky. Cena je 700 dram nebo 800 dram podle firmy. Není tedy třeba jezdit daleko za město na severní nádraží, jak píší všechny průvodce. Cesta trvá tak 45 minut podle dopravy, řidič obvykle jede, co mu motor stačí.

Bus vjede do města přes kruháč a dojede až na ulici Najrian. Zde je konečná. Vystupte z busu a dejte se tou ulicí dále po směru původní jízdy, projdete kolem divných obchodů a továrniček až na jakousi náves. Cestou minete DVA semafory, na té návsi zahněte ostře doprava, projděte po jejím okraji, projdete takovou nákupní uličkou, pak po schodech dolů, projít sídlištěm, nikde neodbočovat, vyjít ze sídliště na jakési pole/skládku  a jít pořád dál k dálnici. Zde je jediný nadchod, místní říkají MOST, přejděte ho a jste asi 100 m od pláže. Celá cesta trvá maximálně 15 minut a cestou je asi 20-30 obchodů, prodejen a občerstvoven. Není tedy platit za taxi. U pláže je jediná otevřená restaurace s ubytováním Orsetto. Fastfood a kiosek jsou "v remontě". Pláž je zdarma, zpoplatněné je jen půjčení lehátka. Na místě je možno si půjčit šlapadlo a vodní skůtr.

Voda je krásně čirá, modrá, chladnější, průzračná a krásně jemný píseček. Pláž je takový jemnější makadam,

 

Nedivte se, když vám najednou u deky zabrzdí žiguli nebo niva a z ní vystoupí 2-6 místních, že se jdou koupat, div nezajedou autem až do vody.

Avatar uživatele Martin33
Martin33
před měs

vyzkoušeno a potvrzuji, je to přesně jak pises, díky za návod :) jen s rozdílem, že ze Sevan city k jezeru jsme nesli pesky, ale vzali jsme taxik. Ridic nas hodil za 1000 AMD (cca 60 kč) primo ke klasteru Sevanavank, pod kterym je take plaz :)

Avatar uživatele slovnik
slovnik
před 3 měs

MHD v Jerevanu (12.7.2023) cena 100 dram za autobus, platí se řidiči hotově. Autobus samozřejmě mají, bohatý vozový park od starých, přes modernější Hyunday až po moderní Yutong bus. Na stanicích nejsou jízdní řády, ale na boku autobusů jsou polepy s trasou autobusu v arménštině i latince (anglický přepis). Nastupuje se předními dveřmi.  od 1.7.2023 jezdí nová linka 100 z Francouzského náměstí přímo na letiště, každých 40 minut, cena 300 dram. Je to moderní klasický velký autobus jako je třeba v Praze Solaris. Metro 100 dram, funguje na červený plastový žetonek, který se koupí ve stanici, na jednu jízdu. Jezdí každých asi 7 minut, nesmí se v něm fotit, a na stanicích je výpravčí s plácačkou. Metro šíleně rachotí. Cena taxi z letiště byla 6000 dram.

 

 

platit kartou jde na hodně místech, ale občas chtějí nějakou minimální útratu, třeba 1000 dram. V kamenných obchodech úplně bez problémů i láhev vody za 100 dram. (Supermarket SAS)

Avatar uživatele J0x
J0x
před 3 měs

Jízdní řády jsem před cestou dohledal na webu, ale jen v PDF v arménštině, překladač si s tím neporadil. Existuje i několik appek a webů na vyhledávání spojení. Nová linka měla jezdit už od června, ale informace o ní jsem nikde nedohledal. Možná už jsem ji viděl před odletem na letišti, ale číslo jsem nepřečetl.

Avatar uživatele Martin33
Martin33
před měs

Až po objednání  GG taxi z letiste do centra kolem 22:30 jsem si vsimnul, ze pred letistem i v tento cas stoji busy 100 i 201 do centra. Myslel jsem ze posledni busy z letiste jezdi ve 21:30.

Avatar uživatele Dan _S
Dan _S
před 3 měs

Cena taxi (GG) z centra Jerevanu na letiště ve špičce cca 140 Kč (2500 AMD). 

Avatar uživatele
Vlastimil B.
před 2 měs

Potvrzuji, pres aplikaci GG vycházelo  taxi z centra na letiste na 2 200 dramů, kdyz jsem řidiči nabídl dvojnásobek,  nadšeně nám udělal tour po Ečmiadzinu, ke katedrále Zvartnosts i s výkladem a cestou na letiště nám ještě natrhal hromadu meruněk:) Stačilo mu zmínit letopočet 301, pár historických dat o Arménech, a byli jsme "jejich", odletěli jsme s kontakty na pražské Arménce apod.:)

Avatar uživatele Petr76
Petr76
před měs

A co Bolt ? Ten by měl v Jerevanu fungovat taky. Nezkoušel někdo?

Avatar uživatele Honzajs Czech
Honzajs Czech
před 4 měs

Návod pro úplné Jantary, aneb jak to vidím já:

Až vylezete z letadla, bude tam pár směnáren s úplně blbým kurzem. Nebrat žádnou a nebát se. V příletové hale (v přízemí kam může každý, ne v té s těma pásama na točení kufrů) jsou už směnárny s prakticky normálním kurzem, jen o malinko horším než ve městě. Tam si vyměnte nějaké peníze, karta je vám kromě lepších restaurací k ničemu.

Pak se na vás okamžitě vrhne několik taxikářů. Jsou slušní ale prostě chtějí kšeft. A na místní poměry brutálně drazí. Chtějí kolem 20 000 AMD nebo 20 - 30 EUR.

Hned po výlezu z haly je zastávka autobusu 201. Nedivte se blbě že to nebude autobus ale dodávka. Prostě tam na féra vlezte a sednete si. Platí se až při výstupu jako všude v Jerevanské MHD. Kromě metra samozřejmě. Cena z letistě jednotná, 300 AMD (asi 22 Kč - srovnej s cenou taxíku...). Staví to všude možně a nemožně, ale vy vylezete až na konečný. Ta je u stanice metra Yeritasardakan. Toto je klíčová stanice, dotud to pojede i zpět na letiště. Nepokoušel bych se koumat kde to staví. Staví to prostě někde a někde zase ne. Na konečný vždy takže jistota.

Jezdí to celkem často, tak po půl hodině, v okrajových časech méně. V noci asi vůbec, to bych neriskoval. Jede to až to tam bude, řidič si dá cígo, poklábosí a bude mít pocit že už je čas. Jízdní řád fakt nečekejte.

Co se týká MHD v Jerevanu:

Autobusy: Nemají, jezdí jen maršrutky, různé druhy, různý stupeň rozkladu vozidla. Cena 200 AMD, ale někteří řidici to vůbec neřeší. Jak a kam nebo dokonce kdy to jede jsem nikde nenašel.Takže nevím. Ale zato vím že je to furt strašně narvané.

Trolejbusy: Tak tohle je totální pecka, určitě se svezte než se jim to definitivně rozpadne. Stav vozů příšerný, ty už mají tak 10x odslouženo a furt to jede. Dráty nad silnicemi nebyly udržovány od výstavby nejspíš nikdy. Ale aspon víte kam to jede, (mapka na googlu po zadaní dotazu v angličitě) není se čeho bát. Cena tězko říct, prostě jsme řidičovi při výstupu dali nějaké mince, nekoukal na ně a nasypal je do kasičky.

Metro: 200AMD za žetonek, ten hodit do turniketu a tradá. Metro je velmi bezpečné místo, čisté. O to se opravdu na Arménské poměry starají královsky. To Pražské je proti tomu šipnavé a ušmudlané. Jezdí každých cca 7 minut.

Avatar uživatele J0x
J0x
před 4 měs

Samozřejmě, že mají i autobusy. Jízdní řády jsou nespolehlivé, ale spoje se dají najít na https://t-armenia.com/en nebo v appkách transit.am a A2B Transport.

I zastávky 201 se dají zjistit, není potřeba se štrachat až na konečnou. Jedna je např. tady. https://maps.app.goo.gl/EQquPWZFCTG8dEJQ8

Avatar uživatele J0x
J0x
před 4 měs

S kartou jsou to kecy, dá se s ní platit normálně v sámoškách i jiných obchodech a v restauracích i v těch obyčejných, pokud tedy nepovažujeme třeba arménský fastfood Karas za něco nóbl. Že někteří řidiči "neřeší" platbu je typický český pohled na věc, v mnoha postsovětských zemích se v maršrutce prostě spoléhá na to, že cestující není debil a zaplatí jako všichni, dokonce si tam lidi ty peníze podávají přes celé vozidlo a nic po cestě nezmizí, jako by se to nutně muselo dít u nás. Autobusy a maršrutky stojí 100 AMD, trolejbusy 50 AMD

Avatar uživatele borekj.jan
borekj.jan
před 4 měs

Pokud člověk nešetří úplně každou korunu, Yandex (postsovětská obdoba Uberu) stával z letiště okolo 1200 - 2500 AMD. Simku jsem vždy kupoval hned na letišti, abych si ho mohl objednat. U místních taxikářů stačilo zmínit Yandex a rázem byla třetinová cena. V appce jsou též jízdní řády. 

Avatar uživatele J0x
J0x
před 4 měs

Hlavně ruská obdoba Uberu...

Zkoušel jsem v noci Utaxi a GG, první smůla, žádné taxi se nenašlo, druhé našlo, ale je to trapně zaostalá appka oproti jiným.

Avatar uživatele Honzajs Czech
Honzajs Czech
před 4 měs

Ale jasně pane Jox, já si taky nehraju na vseznajiciho chytrolina. Říkám že návod pro Jantary, ne pro geniální ostřílený cestovatele. Určitě se dají najít trasy i zastávky, nakej místní Uber, platit kartou kde to jde atd.

Jde o to, že pro člověka co to opravdu nezná je lepší jet na konečnou než se pokoušet hledat zastávky, lepší mít keš než se spoléhat na kartu. Navíc v buse je k ničemu stejně je třeba mít keš. Jo a taky jsem netoužil dávat data svojí karty kdesi do Arménie. Je to návod pro toho kdo se tam chce z letiště levně dostat a nemít u toho problémy.

Boha jeho já neříkám že když řidič platbu neřeší, že se to nemusí platit. Taky jsem vylez zadem a šel dopředu mu zaplatit, protože vnitřek byl narvanej. Jde mi o to, že na to nejsme zvyklí z našich končin kde nejdřív platí a pak teprv jede.

Avatar uživatele J0x
J0x
před 4 měs

Trošku zastaralý popis, jen dnes je z Jerevanu 15 letů do EU.

S Wizzem se tam dá letět i za tisícovku a Ryanair všechny lety do Arménie zrušil. Wizz má i přímou linku z Prahy.

Maršrutky 107 a 108 se mi nepodařilo dohledat na transit.am, wikiroutes.info, t-armenia.com ani v A2B, takže bych nesázel na to, že existují.

Avatar uživatele J0x
J0x
před 4 měs

A ještě se mi doneslo, že od června má jezdit nová autobusová linka mezi letištěm a Operou.

Avatar uživatele J0x
J0x
před 4 měs

Služby na letišti: normální - půjčovny aut, bankomaty, směnárna s pohodovým kurzem, kavárny, duty-free obchod, salonek, stánky všech arménských mobilních operátorů jak v airside, tak v landside.

Avatar uživatele Dan _S
Dan _S
před 4 měs

Budu rád za další reporty :) 

Avatar uživatele J0x
J0x
před 4 měs

Kdo chce v reálném čase sledovat polohu vozidel linky 201, může zde: https://www.gpscontrol.ge/elitebus/

Místní "Ubery":

https://play.google.com/store/ap...gtaxi.main

https://play.google.com/store/ap...i.u.client

+ Yandex Go 

vincek
před 4 měs

Před týdnem, ggtaxi přímo do centra, 2.900 AMD cash. Taxikáři na místě začínali s nabídkami 12.000 AMD

Avatar uživatele J0x
J0x
před 4 měs

V pátek jsme platili 3200 AMD.
Cedule Elitebusu na zastávce je vtipná, tvrdí, že přes noc jezdí každou hodinu, ale nejezdí vůbec a informace o možnosti platby kartou taky není pravdivá. Asi se nikomu ty aktuální informace nechtělo začmárat.
Jinak to vypadá, že na lince 201 někdy jezdí maršrutka a jindy normální bus. Chytit to první může být pěkná otrava, když je plná a člověk musí jet na stojáka. Jezdí tím totiž i lidi mezi Jerevanem a tou dědinou u letiště.

vincek
před 5 měs

Nemáte někdo čerstvou zkušenost, jak je to na letišti s BP Wizzair? Požadují vytištěný, ale budou akceptovat i v telefonu? 

vincek
před 4 měs

Odpovím si sám a i pro ostatní: není třeba 😀

Avatar uživatele J0x
J0x
před 4 měs

A jak to teda přesně probíhá? Načteš to z mobilu nebo naopak jdeš na přepážku, tam se podívají jenom na pas, vystaví BP a jdeš?

vincek
před 4 měs

Ano, na přepážku a na pas vystaví BP. Ještě proběhla vizuální kontrola velikosti batohu. 

Avatar uživatele J0x
J0x
před 4 měs

Potvrzuji. Pracovníkům check-inu je wizzí neBP úplně buřt, vůbec ho nechtějí vidět.

Avatar uživatele Dan _S
Dan _S
před 3 měs

Je to tak. 

Avatar uživatele Martin33
Martin33
před 2 měs

Tak tam jina moznost ani neni nez jit na prepazku ne? Aplikace zadnej BP nevygeneruje a primo te smeruje k prepazce ne? Stranky Wizzu sice pisou ze v Jerevanu neni moznost mobilniho BP a musis si ho vytisknout ale v podstate si ani nemas co vytisknout a prepazku navstivit musis. Jestli se pletu, tak me opravte.

Avatar uživatele Dan _S
Dan _S
před 2 měs

Přesně tak. BP po check-in v aplikaci nebo na webu v tomto případě vůbec není vygenerovaný. 

Mıchal
před 4 lety

Dá se z letiště dostat do Vagharšapatu jinak než taxi/uberem?

Avatar uživatele Ahmad Masúd
Ahmad Masúd
před 4 lety

Pěšky za dvě hodiny nebo pěšky na hlavní a mávnout na první maršrutku.

Jakub Langer
před rokem

Takže armenští taxikáři a řidiči maršrutek lépe spíše slyší na Vagharshapat nebo na Etchmiadzin?

Avatar uživatele
Michala M.
před 4 lety

Aktualizace 6/2019:

Pro dopravu do centra jsme využili expresní linku 201, která stojí hned před terminálem. Cesta trvala cca 20 min. Jedná se o moderní klimatizovaný minibus, který provozuje pro letiště společnost Elitebus. Cena jednosměrné jízdenky je 300 AMD (cca 15 Kč).

Na letišti čekají také taxíky společnosti Yandex - v červnu nám nabízeli ještě cenu 2000 AMD

Avatar uživatele
Jakub _1
před 4 lety

Aktualizace 6/2019: wifi po celem letisti zdarma, taxi uz stoji 3000 dramu, lze ale jet za 1500 dramu do centra mistni obdobou Uberu, funguje spolehlive a rychle. Marsutky si jezdi jak chteji, jako vsude na vychode, cena zustava stejna, 200 dramu.

Letiště v okolí

Získej tipy k dopravě do centra i z dalších letišť v okolí