Manchaster

Letiště Manchester

O letišti

Ve čtvrti Ringway, asi 14 kilometrů od centra Manchesteru, se nachází letiště s jedním z nejrozmanitějších provozů v Evropě. Létá sem široká škála aerolinek z mnoha destinací po celé Evropě, ale i Americe a Asii.

Manchester je jednou ze základen pro společnosti Jet2, easyJet, Flybe nebo Ryanair.

Otevírací doba je 24 hodin.

Oficiální stránky letiště jsou www.manchesterairport.co.uk

IATA Kód
MAN
Aktuální počasí
? °C
Místní čas
15:48 (-1)
Vzdálenost z ČR
1192 km

Letenky

Z Prahy do Manchesteru létají easyJet a Jet2, obvyklé ceny se pohybují okolo 2.000 Kč, z měst v okolí Česka se zpáteční letenky dají sehnat i pod 1.500 Kč.

Vzhledem k blízkosti letišť v Liverpoolu a Leedsu se při cestě do střední Anglie vyplatí sledovat akce i do těchto měst.

Do Manchesteru doba letu z Prahy činí 135 minut.

Inspirujte se akcemi na letenky do Manchesteru, nebo využijte náš vyhledávač letenek a podívejte se na aktuální ceny. Porovnáváme nabídky více než 500 leteckých společností.

Přestup

Manchester je poměrně rozlehlé letiště se třemi terminály. Ty jsou fakticky spojené v jeden komplex, přesun mezi nimi tak není nijak složitý a značení je přehledné.

V Manchesteru vás obvykle čeká spíše negarantovaný přestup, pro nějž platí obecné pravidlo alespoň 2 hodin, transfer na jedné letence pak bude probíhat v rámci jednoho terminálu a bude vám tak stačit 30 minut.

Při delším přestupu můžete využít návštěvnické centrum poblíž letiště, kde můžete pozorovat vzlety a přistání, navštívit muzem nebo několik venkovních restaurací. Pro dopravu využijte autobusovou linku číslo 200 za  £ 2,90, která jezdí jednou za 60 minut.

Doprava z/na letiště

Vzhledem k tomu, že letiště se nachází v hustě osídlené střední Anglii, přímé spojení nejezdí pouze do Manchesteru, ale i do všech okolních velkých měst.

Do Manchesteru

Nejrychleji se dostanete do centra města (stanice Piccadilly) vlakem od 3 do 4,50 GBP, který má stanici přímo před terminály. Vlaky jezdí velmi často (cca jednou za 3 až 10 minut) od 3:45 do 0:30, takže pohodlně pokryjí všechny odlety i přílety. Cesta zabere 17 minut. Vlakem se z letiště dostanete i do měst v širokém okolí (Liverpool, Leeds, Sheffield apod.)

Jízdenky koupíte online na webu thetrainline.com, následně si je vyzvednete v pokladně před odjezdem. Lístky můžete koupit i před odjezdem až na místě, nicméně hlavně v případě cestě mimo Manchester doporučujeme koupit levněji online.

Do blízkého okolí a západní části centra využijete tramvaj linky F, cesta je rychlá, protože koleje jsou mimo silnici a na všech semaforech mají tramvaje prioritu. Za jízdenku zaplatíte £ 2,90, cesta trvá 35 minut.

Do okolí letiště (například kvůli ubytování), ale i centra města lze využít několik autobusových linek.Jejich jízdní doba se většinou pohybuje kolem 60 minut, jízdenka stojí stejně jako u tramvaje £ 2,90.

* použité barvy linek jsou pouze ilustrační a neodpovídají oficiálnímu označení dopravního podniku

Do Liverpoolu

Přímé spojení zajišťují autobusy společnosti National Express a také vlaky. Autobusy jezdí zhruba jednou za hodinu, cesta zabere asi 65–75 minut a obvyklá cena jízdenky se pohybuje mezi 3 a 7 GBP v závislosti na době nákupu. Pohodlnější je cesta vlakem, který jezdí přímo z letiště zhruba 5-7x za hodinu a do Liverpoolu dojede za hodinu a čtvrt. Jízdenky koupíte ideálně online na webu thetrainline.com od 5,60 GBP.

Okolí a zbytek Anglie

Letiště slouží jako významný uzel, autobusy i vlaky jezdí do mnoha měst v okolí, pro rezervaci jízdenek a informace o jízdních řádech navštivte přímo weby dopravních společností:

Služby na letišti

Wifi je zdarma na 60 minut.

Úschovna zavazadel se nachází v příletových částech terminálů 1 a 2. Za jeden den zaplatíte 5 GBP.

naposledy aktualizováno 22. 10. 2019
Navrhni úpravu

2 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele tmx
tmx
před 3 lety

Pár poznámek k přestupu v Manchesteru.

Pokud přiletíte/odlétáte s Ryanairem (terminál 3), nemáte nárok na transfer mezi terminály (bus). Musíte ven a pěšky podél terminálu přejít do cílového terminálu (jednotky minut, maximum bude 3->2 a to bude tak na 5 minut). Pokud letíte oba lety s kýmkoliv jiným, transfer (bez pasové kontroly a vstupu do UK) je možný, buď kyvadlově jezdí bus (cca v čase 6-13), nebo si ho z "čekárny", kam dojdete podle cedulí, zavoláte telefonem na zdi (taková trochu únikovka).

Jsou tam dva salonky v Lounge key - Aspire a Escape, na každém terminálu alespoň jeden. Na Terminálu 1 není dobrý ani jeden z nich. Ani v jednom není alkoholová samoobsluha (asi vědí, jak pijí Britové před letem). Escape má možná trochu lepší jídlo, ale nemá okna a celkové členění a vzhled salonku je divné, navíc tu nikde nevidím monitor s odlety. Aspire má okna, má tichou zónu, jídlo spíš nic než moc, a je tam zima.

Pro srovnání s tím, co většina navštívila, tak MasterCard v Praze na T1 je o úroveň výš.

A na závěr, přestup (samostatné letenky) se dá stihnout v pohodě do půl hodiny, takže pokud máte zpoždění nebo posunutý let a máte aspoň hodinu, nebojte se, jste v pohodě a klidným tempem to stihnete.

Avatar uživatele
Maki
před 4 lety

Dobrý večer, letím do Anglie poprvé. Kolik můžu mít sebou cigaret a jsou povoleny v zavazadlovém i příručním zavazadle ? Předem děkuji za odpověď

Letiště v okolí

Získej tipy k dopravě do centra i z dalších letišť v okolí