Průvodce letištěm

Letiště Manila Ninoy Aquino

Chceš vědět, jak se dostat z letiště nebo mezi terminály?
Projdi si průvodce, který tě na letiště připraví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +

O letišti Manila Ninoy Aquino

Letiště Ninoy Aquina se nachází asi 13 km od historického centra Manily a je hlavní branou na Filipíny. Svoje sídla zde mají společnosti Philippine Airlines, Cebu Pacific nebo Air Asia Zest. Mezi mnohými cestovateli si letiště vysloužilo přezdívku „peklo na zemi“, cože by mohlo o ledasčem vypovídat.

Naše čerstvá zkušenost (3/2017) však ukázala, že letiště a jeho služby se posunuly mílovými kroky kupředu nebo se cestovatelé nebyli schopni přenést přes typickou filipínskou náturu.

Kvůli dlouhým frontám u odbavení a bezpečnostní kontrole na letiště dorazte alespoň 3 hodiny před mezinárodním odletem a 2 hodiny před vnitrostátním.

Terminály letiště jsou otevřeny 24 hodin denně, přespání zde se rozhodně nedoporučuje. Když už zde budete nocovat, zvolte terminál 3.

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek
9926 km
od Prahy
? °C
aktuální počasí
20:09 (+7 )
aktuální čas

Letenky

Do Manily se z Česka a okolí dostanete za průměrné ceny kolem 13.500 až 15.000 Kč, v častých akcích můžete sehnat letenky za ceny okolo 10.000 Kč. Výhodné nabídky na Filipíny jsou v našem repertoáru docela časté.

Doba letu do Manily závisí na přestupech a zvolené cestě. Průměrně budete na Filipíny cestovat 17 až 25 hodin.

Najdi nejlevnější letenky

Přestup

Letiště má čtyři terminály doslova rozprostřené podél celého letiště a není mezi nimi možný přímý přestup tranzitní zónou. Nejblíž k sobě mají terminály 1 a 2, ale pěší chůze mezi nimi není možná.

Letiště vypravuje zhruba každých 30 minut kyvadlové autobusy zdarma jezdících na trase mezi terminály 1–2–4–3 a zpět. Celková doba jízdy se pohybuje mezi 10 až 25 minutami. Tyto autobusy jezdí po letištní ploše, proto nejsou ovlivněny okolní dopravou a kolonami. Využijte vždy oficiální letištní autobus odjíždějící z příletové haly! Mimo oficiální letištní transfet zde jezdí i soukromí dopravci za 20 pesos nebo luxusní varianta za 200 pesos. Ti však letiště objíždí a v největších špičkách se cesta protáhne klidně na 2 hodiny.

Máte-li to štěstí a přestup vás čeká pouze v rámci jednoho terminálu, nemusíte vůbec opouštět tranzitní zónu a 60 minut na přestup vám bude stačit.

Obvyklejší jsou přestupy mezi terminály, kdy musíte nejprve projít imigrační kontrolou, vyzvednout zavazadlo a doufat, že letištní autobus k jinému terminálu přijede brzy. Minimální doporučený čas pro takový přestup jsou 3 4 hodiny.

Operující aerolinky se liší dle terminálu. Zde je aktuální seznam leteckých společností:

  • Terminál 1: Air China, Asiana Airlines, China Airlines, China Eastern Airlines, China Southern Airlines, Ethiopian Airlines, Etihad, Jet Star, Korean Air, Oman Air, Qatar Airways, Saudia a Turkish Airlines,
  • Terminál 2: Garuda Indonesia, PAL Express a Phillippine Airlines,
  • Terminál 3: ANA, Cathay Pacific, Cebu Pacific Air, Delta, Emirates a KLM, Air Asia,
  • Terminál 4 (vnitrostátní lety): Air Asia, Cebu Pacific.

Doprava z/na letiště

Taxi do centra města by mělo stát maximálně 250 pesos / 130 Kč – využijte vozů s taxametry (nástupní sazba 70 pesos + za 300 m 4 pesos) Jste–li příznivci nových technologií, kupte si místní SIM s internetem a využijte službu UBER.

Věřejnou dopravu příliš cizinci nevyužívají, ale pokud byste i přesto chtěli experimentovat, tak od terminálu 3 pak jezdí kyvadlový autobus (linka číslo 2) ke stanici „EDSA“, kde jezdí metro, a ke stanici „Passay“, kde můžete přestoupit na rychlodrážní tramvaj (české výroby) nebo autobusy.

  • Cesta na stanici metra bude stát 20 pesos, autobusy jezdí zhruba každých 15 minut 24 hodin denně a cesta k metru zabere 20–60 minut, z terminálů 1 a 4 i delší dobu,
  • Metro do centra jede 30–40 minut, jízdenka bude stát 30 pesos / 16 Kč.

Služby na letišti

Wi-fi připojení k internetu je zdarma napříč terminály pod sítí GlobeFreeWIFI@NAIA. Kvalita připojení je oproti zbytku Filipín nadstandardní.

Budete–li na letišti trávit více hodin času, zvolte Terminál 3, který nabízí rozsáhlý food–court, kavárny i salón s masážemi, sprchami či odpočinkovou zónou. Zbylé tři terminály se skládají jen z odbavovacích přepážek a několika laviček s jednou či dvěma možnostmi k zakoupení základního občerstvení.

Upozornění

Manilské letiště se stále potýká s poměrně vysokou kriminalitou, od kapesních zlodějů po podvodné taxikáře, kteří několikanásobně předražují své služby. Je nutné být maximálně obezřetný, a pokud to není z časových důvodů nezbytně nutné, pro přesun mezi terminály taxíky vůbec nevyužívat.

Letiště v okolí

Odhalte naše tipy k dopravě, přestupům i letenkám na další nejbližší letiště v okolí:

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele

Nechceš klikat? Přidej se mezi nás! (pokud nejsi robot)

Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 14 dny
Navrhni úpravu