Letiště Manila Ninoy Aquino

Manila Ninoy Aquino International Airport
z
do
od
do
z
do
od
do
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +

O letišti

MNL (IATA)
RPLL (ICAO)
Filipíny

Letiště Ninoy Aquina se nachází asi 13 km od historického centra Manily a je hlavní branou na Filipíny. Svoje sídla zde mají společnosti Philippine Airlines, Cebu Pacific nebo Air Asia Zest. Mezi mnohými cestovateli si letiště vysloužilo přezdívku „peklo na zemi“, cože by mohlo o ledasčem vypovídat.

Naše čerstvá zkušenost (3/2017) však ukázala, že letiště a jeho služby se posunuly mílovými kroky kupředu nebo se cestovatelé nebyli schopni přenést přes typickou filipínskou náturu.

Kvůli dlouhým frontám u odbavení a bezpečnostní kontrole na letiště dorazte alespoň 3 hodiny před mezinárodním odletem a 2 hodiny před vnitrostátním.

Terminály letiště jsou otevřeny 24 hodin denně, přespání zde se rozhodně nedoporučuje. Když už zde budete nocovat, zvolte terminál 3.

 


Letenky

Do Manily se z Česka a okolí dostanete za průměrné ceny kolem 13.500 až 15.000 Kč, v častých akcích můžete sehnat letenky za ceny okolo 10.000 Kč. Výhodné nabídky na Filipíny jsou v našem repertoáru docela časté.

Doba letu do Manily závisí na přestupech a zvolené cestě. Průměrně budete na Filipíny cestovat 17 až 25 hodin.

Vyhledat letenky


Přestup

Letiště má čtyři terminály doslova rozprostřené podél celého letiště a není mezi nimi možný přímý přestup tranzitní zónou. Nejblíž k sobě mají terminály 1 a 2, ale pěší chůze mezi nimi není možná.

Letiště vypravuje zhruba každých 30 minut kyvadlové autobusy zdarma jezdících na trase mezi terminály 1–2–4–3 a zpět. Celková doba jízdy se pohybuje mezi 10 až 25 minutami. Tyto autobusy jezdí po letištní ploše, proto nejsou ovlivněny okolní dopravou a kolonami. Využijte vždy oficiální letištní autobus odjíždějící z příletové haly! Mimo oficiální letištní transfet zde jezdí i soukromí dopravci za 20 pesos nebo luxusní varianta za 200 pesos. Ti však letiště objíždí a v největších špičkách se cesta protáhne klidně na 2 hodiny.

Máte-li to štěstí a přestup vás čeká pouze v rámci jednoho terminálu, nemusíte vůbec opouštět tranzitní zónu a 60 minut na přestup vám bude stačit.

Obvyklejší jsou přestupy mezi terminály, kdy musíte nejprve projít imigrační kontrolou, vyzvednout zavazadlo a doufat, že letištní autobus k jinému terminálu přijede brzy. Minimální doporučený čas pro takový přestup jsou 3 4 hodiny.

Operující aerolinky se liší dle terminálu. Zde je aktuální seznam leteckých společností:

  • Terminál 1: Air China, Asiana Airlines, China Airlines, China Eastern Airlines, China Southern Airlines, Ethiopian Airlines, Etihad, Jet Star, Korean Air, Oman Air, Qatar Airways, Saudia a Turkish Airlines,
  • Terminál 2: Garuda Indonesia, PAL Express a Phillippine Airlines,
  • Terminál 3: ANA, Cathay Pacific, Cebu Pacific Air, Delta, Emirates a KLM, Air Asia,
  • Terminál 4 (vnitrostátní lety): Air Asia, Cebu Pacific.

Doprava z/na letiště

Taxi do centra města by mělo stát maximálně 250 pesos / 130 Kč – využijte vozů s taxametry (nástupní sazba 70 pesos + za 300 m 4 pesos) Jste–li příznivci nových technologií, kupte si místní SIM s internetem a využijte službu UBER.

Věřejnou dopravu příliš cizinci nevyužívají, ale pokud byste i přesto chtěli experimentovat, tak od terminálu 3 pak jezdí kyvadlový autobus (linka číslo 2) ke stanici „EDSA“, kde jezdí metro, a ke stanici „Passay“, kde můžete přestoupit na rychlodrážní tramvaj (české výroby) nebo autobusy.

  • Cesta na stanici metra bude stát 20 pesos, autobusy jezdí zhruba každých 15 minut 24 hodin denně a cesta k metru zabere 20–60 minut, z terminálů 1 a 4 i delší dobu,
  • Metro do centra jede 30–40 minut, jízdenka bude stát 30 pesos / 16 Kč.

Služby na letišti

Wi-fi připojení k internetu je zdarma napříč terminály pod sítí GlobeFreeWIFI@NAIA. Kvalita připojení je oproti zbytku Filipín nadstandardní.

Budete–li na letišti trávit více hodin času, zvolte Terminál 3, který nabízí rozsáhlý food–court, kavárny i salón s masážemi, sprchami či odpočinkovou zónou. Zbylé tři terminály se skládají jen z odbavovacích přepážek a několika laviček s jednou či dvěma možnostmi k zakoupení základního občerstvení.


Upozornění

Manilské letiště se stále potýká s poměrně vysokou kriminalitou, od kapesních zlodějů po podvodné taxikáře, kteří několikanásobně předražují své služby. Je nutné být maximálně obezřetný, a pokud to není z časových důvodů nezbytně nutné, pro přesun mezi terminály taxíky vůbec nevyužívat.


Letiště v okolí

Odhalte naše tipy k dopravě, přestupům i letenkám na další nejbližší letiště v okolí:
Levné letenky na Filipíny? Nastav si hlídače