Tioman, Genting, Malajsie

Letiště Tioman

O letišti

Velmi malé regionální letiště na Tiomanu najdete uprostřed ostrova na západní straně v letovisku Teluk Kekek. Jedná se o letiště typu STOL - Short Take Off and Landing. Tedy jak název napovídá, místní vzletová a přistávací dráha není dostatečně dlouhá na to, aby mohla obsluhovat standardní letouny typu Boeing 737 nebo ATR. Létat sem proto musí specifická malá letadla.

V současnosti letiště využívá k pravidelné přepravě jen letecká společnost SKS Airways na letech z Kuala Lumpur. Letiště je dále možné využít pro privátní lety.

Letištní hala je velikostně srovnatelná s malým rodinným domem. Rentgen na zavazadla se nachází před jednou odbavovací přepážkou, která ihned sousedí s gatem, kde naleznete asi 30 sedadel na lavičkách.

IATA Kód
TOD
Aktuální počasí
? °C
Místní čas
--:--
Vzdálenost z ČR
9762 km

Letenky

Letenky na Tioman prodává aerolinie SKS Airways. Nabízí jedinou linku, a to z letiště Subang v Kuala Lumpur. V nabídce jsou až dva lety denně každý den.

Let trvá asi hodinu a půl v závislosti na počasí, neboť se letí s malým typem letounu Twin Otter DHC6-300 pro 19 cestujících. Letadlo letí v nižší letové hladině a musí se častěji vyhýbat bouřkovým mrakům, kterých je nad Malajsií požehnaně.

Vzhledem k omezené kapacitě přepravených cestujících doporučujeme letenky kupovat co nejdříve.

Ceny letenky vyjdou na 300 až 500 MYR na základě zvoleného tarifu. Všechny tarify zahrnují příruční zavazadlo i odbavené do 7 kg, avšak váha se může sčítat společně se spolucestujícími, pokud máte jen 1 odbavené zavazadlo a letí vás více.

Letenky rezervujte přímo na stránkách aerolinií sksairways.com.

Doprava z/na letiště

Letiště se nachází v letovisku Tekek ve kterém se nachází spoustu hotelů a cesta z letiště k nim zabere pěšky sotva 10 minut. Pokud bydlíte např. V resortu Berjaya, je možné se sem dopravit taxíkem.

Do dalších letovisek na ostrově jako ABC Beach, Paya, Melina nebo Genting se snadno dopravíte lodí tzv. Sea Taxi. Jezdí z přístavu, který je přes ulici naproti letiště a cena činí 40 MYR za osobu.

Poslední specifickou destinací je letovisko Juara, sem se z letiště dostanete taxíkem, který s vámi přejede ostrov napříč přes džungli. Taxi na Tiomanu představují terénní vozy a jet můžete uvnitř, ale i na korbě auta. Cena činí 35 MYR za osobu.

Služby na letišti

Přímo na letišti nečekejte nic víc, než služby spojené s odbavením letu.

Před letištní halou se přes silnici nachází jediný bankomat na ostrově. O 10 metrů dál směrem k přístavu je budova jejíž součástí je asi 10 malajských restaurací s nabídkou pokrmů a nápojů.

Při delším čekání se můžete vykoupat na místní pláži Pantai Kampung Tekek, která je severně od letiště přístupná po asi 50 metrech chůze.

Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 09. 09. 2022

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Letiště v okolí

Získej tipy k dopravě do centra i z dalších letišť v okolí