Arménie
Arménie

Co dělat v Arménii

Treky

Arménie zatím není tak populární jako sousední Gruzie, ale má určitě co nabídnout. Vzhledem k hornatosti země a poměrně řídkému osídlení je pro trekování naprosto ideální.

Nejvíce návštěvníků míří do oblasti nejvyšší hory Arménie Aragac (4.090 m n. m.) nebo do okolí Garni a Geghard. Známý je také trek Janapar v Náhorním Karabachu. Ani na těchto místech ale nečekejte davy lidí. Jakmile se vzdálíte od silnice, nástupních bodů nebo místních památek, tak budete většinou sami. Jediná více frekventovaná trasa je od jezera Kari na vrchol Aragacu. Ani tam ale nečekejte davy lidí jako v Tatrách. Dobrodružnější cestovatelé mohou vyrazit do parků a rezervací na jihu směrem k iránským hranicím. Jedná se o nejodlehlejší a nejméně osídlenou část země. Známá je i oblast kolem Diljanu nebo Alaverdi. Vzhledem k povrchu Arménie se ale můžete na dlouhé i krátké treky vydat doslova kdekoli!

Historické křesťanské památky

Arménie je první křesťanská země na světě a místní jsou na svoji historii velice hrdí. Dokazovat vám to budou také kostely, kláštery a chrámy na každém rohu. Většinou se sice nejedná o velké stavby a často jsou již opuštěné. Avšak zklamáni určitě nebudete. Velice často jsou uprostřed překrásné přírody a scenerie je prostě úžasná. Navíc se řada těchto památek nachází přímo na trecích, které podniknete a příroda s historii se tak dá v Arménii výborně kombinovat.

Pláže 

Navštivte „arménské moře“ – jezero Sevan.

Zimní sporty a střediska 

Hor a sněhu je v Arménii dostatek, ale kvalitní střediska stále schází. Jedno ze známých je např. Tsakhkadzor.

Chystáš se do Arménie?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

2 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele Dan _S
Dan _S
před 30 dny

V Jerevanu určitě doporučuji navštívit i muzeum výrobce brandy Ararat:
https://www.jidlonacestach.cz/ar...dy-ararat/

a muzeum výrobce brandy Noy:
https://www.jidlonacestach.cz/ar...randy-noy/

Obě nabízí tour v angličtině (samozřejmě s degustací). Mezi oběma tour je dost velký rozdíl, obě ale podle mne stojí za to. Jde to zvládnout i za jeden den :-D

Pokud půjdete z degustací nazpět pěšky, pak se doporučuji na jídlo zastavit tady:
https://www.jidlonacestach.cz/re...#riverside
(je to bokem a jsou tam převážně místní).

Avatar uživatele J0x
J0x
před 4 měs

Škoda, že tu není ani zmínka o Jerevanu, jako by snad v něm nebylo nic zajímavého. Dám sem aspoň pro začátek odkaz na zajímavý web - mapu s historickými fotkami. http://www.hinyerevan.com a ještě přidám pár dalších odkazů. http://socialistmodernism.com/# https://www.mywanderlust.pl/yere...hitecture/
https://www.yerevan.am/uploads/m...c7d2d2.pdf
https://www.kathmanduandbeyond.c...n-armenia/